Bih REGIO Verkoop 't Groot Proffijt zit Progressief Oegstgeest niet lekker Argwaan over Nll-westbij Voorschoters 'Harde duidelijkheid is beter dan zachte onduidelijkheid' Kidskist, vet T-shirt en nooit meer pesten R3 ?r slecht toen voor Ijjspontje [je over v __ns van Valdez )rp - De Oudheidkamer orp geeft zaterdag een )ekje uit met de titel I schans van Valdez te i >rp( tijdens het beleg i en van 1573-1574'. Het einplaar wordt om 10 handigd aan burge- IZonnevylle in de :k, tijdens de opening ïonumentendagen. Za- m zondag is het te koop iskerk aan de Hoofd- de oudheidkamer aan ladeseweg. Na het is het verkrijgbaar udheidkamer, Spar aan jdstraat, Liethorps ,vaiys aan de Hoogmade- vop boekhandel De Kier n jplhof. Het boekje kost 5 zijl junning Somaliërs woensdag 8 september 2004 3 de jmai ide i: in i lui; 'eni "n de - Het fietspontje ^Oud Ade en Kaagei- pjeeft deze zomer veel Iscjr gedraaid dan vorig 00 Fietsers lieten zich )-ge Pr|een en Weertje over- terwijl er vorig jaar klanten waren. „Hart- jammer", vindt pont- ïo Hoogenboom. nboom stelt dat de la- fc"|brte zomer één van de is waarom zijn niet optimaal werd I-..Daarnaast vertelt hij |yt misverstand dat bij rreanten leefde. Het van Van Schie bij de :iëteit stopte met fiet- 'oeren, waardoor de automatisch aanna- it ook Hoogenboom familie daarmee wa- [ehouden. deze krant over de schreef, kon Hoo- •m daags na publica- den dat in één dag tijd lensen de overtocht ^8? gemaakt. De schip toen weten dat de hem vertelden dat :rdaad hadden ge it het pontje tussen de en Kaageiland iers meer overzette, tn Weertje kan blijven flankzij subsidie van pie en gemeente. „Er ike dag iemand op de J^aan, of er nu drie of mensen komen. Dat ïld. We gaan in ie- de komende drie roon door. Er ligt een ontract van vijf jntje vaart uitsluitend :omermaanden en is jpptember uit de vaart „Jammer dat we jen weekeinde stilla- Jft was prachtig fiets- ^Volgend jaar juni ligt "fen Weertje weer aan 'horsterweg in Oud oegstgeest - Progressief Oegst geest, de partij die niet wil dat de gemeente multicultureel centrum 't Groot Proffijt ver kwanselt, heeft het college schriftelijke vragen gesteld over de gevolgen van de verkoop. De partij vreest dat het 'jeugdwerk' zwaar onder druk komt te staan. Oegstgeest wil het centrum 'leeg' verkopen. Daarom moe ten alle gebruikers 't Groot Pr offijt te verlaten. Fractievoorzit ter Geert Klaver en raadslid Al- berthe Papma schrijven aan B en W: „Voor zover onze infor matie strekt heeft dat tot gevolg dat er in ieder geval geen kin deractiviteiten meer worden georganiseerd tot de herfstva kantie. Wat daarna gebeurt, is onzeker." Het duo noemt kook cursussen, dansactiviteiten, knutselclubs en -cursussen als voorbeeld. Wekelijks zijn er zo'n 170 kinderen die aan de activiteiten meedoen. 't Groot Proffijt wordt verkocht om met de opbrengst de uit breiding van de schoolgebou wen in Haaswijk te betalen. Progressief Oegstgeest was te gen dit plan omdat het college geen garanties kon geven dat voor de gebruikers van de ruimte in het centrum goede oplossingen zouden komen. De partij suggereert nu in de brief dat het college zich niet bekom merde om de financiële tegen slag waarmee sommige vereni gingen te maken kregen. Er zijn voormalige huurders die nu voor hogere kosten komen te staan. Anderen kunnen hun activiteiten (wellicht) niet meer organiseren. Progressief Oegs- geest oppert dat het college en de meerderheid van de raad op een verkapte manier bezuini gingen hebben doorgevoerd. Uit de brief: „Indien zij de fei ten nemen zoals ze zijn, zou het ons sieren volmondig te erken nen dat het geld het belangrijk ste is en dat men de negatieve gevolgen voor de gebruikers voor liefheeft genomen." De progressieven dringen er bij het College op aan dat Jeugd werk Hollands Midden, met als uitvoerder de plaatselijke Stich ting Evenementen, in de gele genheid wordt gesteld om kin deractiviteiten te blijven organi seren vanuit 't Groot Proffijt tot er goede alternatieve ruimte is gevonden. En blijkens de brief is daar ook de mogelijkheid toe: „Voorzover wij weten zijn de betrokken partijen bereid hier over met de gemeente afspra ken te maken, zonder de ge meente bij de verkoop van 't Groot Proffijt in de wielen te rij den." VcLjk - Een 60-jarige oma en haar 21-jarige otyhter mogen in Noord- p£ren. Ze hebben alsnog nllijfsver gunning gekre- ;r uat ze als 'schrijnend n ijn erkend. De Somaliërs cofc dertien jaar geleden land nadat bijna hun ie was uitgemoord, jaar wonen ze in ijk. te - De provincie Zuid- verruimt de criteria nrichting van nieuwe Operen. Initiatiefnemers nnogen een ruime wo- landelijk gebied bou- Jtegenprestatie moet de itter 90 procent van :in als openbaar toe natuurgebied inrich- de maatregel wil de de kwaliteit van het gebied in Zuid-Hol- ieteren. icipe mogen nieuwe leren overal komen, in natuurgebieden en le recreatiegebieden, lale oppervlakte van ;oed gaat van tien naar :are. Het toegestane ie wordt aanzienlijk Gemeenten worden irdelijk voor de bouw igen. Op een aantal onderwerpen krijgen lemers ook meer vrij- regeling landgoede- nog een inspraakpro- loorlopen alvorens ze jtgesteld door provin- ten. De regeling wordt nen in de nota Planbe- jigf lei t tfcz door Annelies Karman oegstgeest - Groep acht van de Montessori school van Oegstgeest staat rondom een gro te houten kist en haalt de inhoud eruit. De StichtingTegenZinloosGeweld heeft de kist gevuld met lesmateriaal, spelletjes en folders. Alle basisscholen in Oegstgeest krijgen zo'n handgemaakte kist. Maar de Montessori mag deze dinsdagmiddag in het gemeentehuis als eerste een exemplaar in ontvangst nemen. Eva (11) heeft een mening over zinloos ge weld: „Het is niet nodig, wat heb je eraan? Je kan iemand in elkaar slaan voor de lol, maar dan kun je net zo goed tegen een boksbal gaan slaan." Alle kinderen krijgen een T-shirt met een lie veheersbeestje erop. „Vet shirt", roept de tienjarige Martijn. Zijn klasgenoot Michiel valt hem bij. Martijn heeft wel een verklaring waarom zijn school van de acht basisscholen in Oegstgeest is uitgekozen om de 'kidskist' in ontvangst te nemen. „Wij zijn een bijzondere school! Dat komt natuurlijk door de leerlin gen." Bart Wisbrun is oprichter en voorzitter van de StichtingTegenZinloosGeweld. Zijn organisa tie wil kinderen stimuleren zelf iets te doen aan agressie, geweld en pesten. In de klas kan de leraar aan de slag met het thema. De in houd van de kidskist moet de kinderen aan zetten tot praten. Op een speelse manier moet het materiaal de scholieren van de hoogste klassen van het basisonderwijs aan zetten tot discussie. Zo zijn er boekjes met verhalen die tot nadenken stemmen. Het is de bedoeling dat klas zelf het initiatief tot een gesprek neemt en de leraar dat vervolgens begeleidt. „Zinloos geweld is iets wat iedereen aangaat. Het is heel concreet. Kinderen kun je nog stu ren in hun meningvorming", klinkt Claus van der Jagt. Hij is voorzitter van de Ronde Tafel. Deze serviceclub van mannen tussen de 25 en 40 jaar heeft onder andere als doel de maatschappij gezonder te maken. De Ronde Tafel van Oegstgeest heeft de kidskisten be taald met de opbrengst van de bar die de club op Koninginnedag traditioneel exploiteert. Van der Jagt en zijn kompanen hebben ook deze middag georganiseerd. De kinderen zitten in de grote raadzaal en vullen die ruimte met een stuk meer lawaai dan er tijdens een vergadering is te horen. De jongens zitten aan de ene kant en de meiden aan de andere kant. Zo hoort dat als je in groep acht zit. Als Van der Jagt vertelt dat de kisten in totaal 5000 euro hebben gekost, gie chelen de meisjes. Schooldirecteur Agnes Sormani vindt het een 'geweldig mooi' initiatief van de Ronde Tafel. Als Van der Jagt haar vraagt om de kist offici eel te openen, beginnen de leerlingen van haar school te klappen. Nadat de kinderen de inhoud van de handgemaakte kist hebben bekeken, spreekt wethouder Gé Eegdeman een slotwoord. Hij zegt dat hij bij geweld ook denkt aan klein geweld, zoals pesten en bui tensluiten. Hij drukt de kinderen op het hart ook daarbij stil te staan. 'Het spel lijkt al beslist' Kinderen storten zich op de schatkist vol materiaal over zinloos geweld. Foto: Dick Hogewoning door Joris Rietbroek voorschoten - De inwoners van Voorschoten zijn argwanend te genover onderzoeken van de provincie naar de nieuwe Rijks weg ii-west, ook wel bekend als de Rijnlandroute. De kans be staat dat een deel van deze bin nen tien jaar te realiseren ver binding tussen de A4, de A44 en Katwijk dwars door Voorschoten komt te liggen. Hoewel de pro vincie Zuid-Holland beweert dat alles nog mogelijk is, vermoeden veel Voorschotenaren dat het spel al beslist is en dat de nieu we weg er hoe dan ook komt. De gemeente hield gisteravond in samenwerking met de pro vincie een informatieavond in 't Hofflands Huys over de moge lijk door Voorschoten aan te leggen weg. Onvrede of woede over zo'n nieuwe strook asfalt overheerste nog niet eens in de zaal. Een gevoel van wantrou wen - 'iedereen mag zoge naamd meepraten, maar nie mand heeft eigenlijk nog een vinger in de pap' - was er bijna tastbaar. De twee overheden lichtten de bezoekers eerst in over de zes varianten die er zijn wat betreft een nieuwe verbinding tussen de A44 en Katwijk, met nadruk op de drie mogelijkheden tus sen de A4 en de A44. Die gaan Voorschoten immers het meest aan. Naast de weg door het dorp, volgens de provincie de goedkoopste oplossing, zijn er twee alternatieven: een tunnel onder de Korte Vliet en de Ou de Rijn, of de bouw van een verdiepte bak bij de Lelylaan en de Churchilllaan in Leiden. De vier strikte voorwaarden die Voorschoten heeft gesteld voor de realisatie van de Rijnland route door het dorp kunnen de argwaan niet in de kiem smo ren. De gemeente eist keihard bewijs dat extra openbaar ver voer-mogelijkheden, zoals de Rijn Gouwe Lijn, onvoldoende zijn om het toenemende ver keer te lijf te gaan en dat de overige twee varianten niet haalbaar zijn. Ook wil Voor schoten onderzocht hebben hoe druk het wegennet in het dorp zou worden met de komst van een nieuwe verbinding, die bovendien beslist ondergronds aangelegd moet worden. Het is daarom opvallend dat de provincie een weg door de ge meente op straatniveau nog steeds tot de mogelijkheden re kent. „De gemeente eist dat een nieuwe weg onder de grond komt", merkt een kritische Voorschotenaar op tijdens de discussie die volgt op de uitleg. „Dan hoeft een weg boven de grond toch niet meer onder zocht te worden?" Verkeerswet houder Horlings kan het niet goed uitleggen. „Tja, we voeren dit onderzoek uit met 16 ge meenten en de provincie. Het moet nu eenmaal zo, maar ik heb er alle vertrouwen in dat ons standpunt gerespecteerd wordt" Ook provinciaal projectmana ger A. van Es weet het vertrou wen van de burgers niet te win nen. Al helemaal niet als hij op timistisch verkondigt dat de provincie medio 2005 wil be sluiten waar het stuk Rijksweg 11-west komt en dat de over heid 'nu denkt dat het project ongeveer 400 miljoen euro gaat kosten.' Daar gelooft niemand een snars van, met een project als de Betuwelijn in het achter hoofd. Ook de overheersende gedachte dat de overheid al ge kozen heeft om de route door Voorschoten aan te leggen kan hij niet uit de weg ruimen. „Uit uw presentatie krijg ik het ge voel dat de provincie al weet dat Voorschoten de enige rea listische mogelijkheid is", vindt iemand. „Het lijkt me onmoge lijk om in 2005, al zo snel, een beslissing te nemen over de te kiezen route", aldus een andere bezoeker „Juist dat wekt de arg waan dat er al gekozen is." Directie gooit het roer om bij Voorschotense kinderopvangorganisatie voorschoten - Een enorm ziek teverzuim, hoge werkdruk, lan ge wachtlijsten en grote finan ciële problemen. De Centrale Stichting Kinderopvang Voor schoten (CSKV) stond er twee jaar geleden beroerd voor. De nieuwe, uit het bedrijfsleven af komstige directeur Jan Schalkx kreeg de taak om de organisatie uit het moeras te trekken. Inmiddels is een cultuuromslag gaande: de typische welzijnsor ganisatie verandert in een be drijfsmatige, klantgerichte or ganisatie. Dat gaat niet zonder pijn en confrontaties. Volgens de 51-jarige directeur zijn die onvermijdelijk. „Je kunt beter harde duidelijkheid bieden, dan zachte onduidelijkheid", aldus Schalkx. „In het verleden werd veel met de mantel der liefde bedekt. Daaruit zijn veel pro blemen ontstaan." Bij een nieuwe organisatie hoort een nieuwe naam. De CSKV, die geen stichting meer is maar een BV, heet sinds deze week KindeX, experts in kinder opvang. „We hebben wel ze ventig namen de revue laten passeren. We wilden graag het woord 'kind' erin hebben. KindeX sprong eruit." Bij zijn laatste werkgever, een multinational, was Schalkx niet meer zo happy. Er werd naar zijn zin te vaak onzorgvuldig omgesprongen met zowel werknemers als klanten. De va cature voor directeur bij de Voorschotense stichting voor kinderopvang kreeg hij op het juiste moment onder ogen. Schalkx had zelf al bedacht dat hij zich wellicht meer thuis zou voelen in de gezondheidszorg of de welzijnssector, voor hem volslagen nieuwe sectoren. „Ik heb bij diverse bedrijven ge werkt, ben vakbondsbestuurder geweest, ambtenaar. Alleen in de welzijnssector en de gezond heidszorg had ik nog niet eer der iets gedaan." Dat hij van kinderopvang aan vankelijk niets wist, vond hij niet belangrijk. Schalkx had zijns inziens genoeg ervaring opgedaan op het gebied van bedrijfsvoering om te weten hoe je een organisatie uit het slop moet halen. Om de dage lijkse praktijk in de kinderdag verblijven te leren kennen, draaide hij een paar keer mee 'op de groep'. „Ik heb in die vijf dagen op de werkvloer meer geleerd dan ik had geweten als ik vijf jaar achter mijn bureau was blijven zitten. Ik leerde ook dat kinderopvang niet 'oppas sen' is. Het is een vak. Een vak dat veel van mensen vraagt." Schalkx ontdekte dat het met de zorg voor de kinderen wel goed zat bij de CSKV. Maar in de bedrijfsvoering was het zaak om een aantal zaken radicaal te doorbreken. Volgens de direc teur waren er bij de CSKV 'heel vreemde dingen aan de hand'. Het ziekteverzuim was hoog: veertien procent in 2002. Ook verbaasde Schalkx zich erover hoe de kosten bij de stichting zo uit de hand konden lopen. Zo hoefden ouders in de vakan tie maar een paar euro te beta len voor opvang. Dat was zo ge groeid. „Daarmee legde de or ganisatie er 32 euro per dag op toe. Het kan natuurlijk nooit zo zijn dat je een twintigste deel bij de klant in rekening brengt Directeur Jan Schalkx is bezig met een cultuuromslag bij de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten, mantel der liefde bedekt. Daaruit zijn veel problemen ontstaan." Foto: Mark Lamers „In het verleden werd veel met de van wat het je als organisatie kost." Ook ingrijpen als een medewer ker niet goed functioneerde was er in het verleden niet bij. „Wil je verandering aanbrengen in al die dingen, dan moet je con frontaties aangaan. Dat ging men uit de weg. Maar zachte heelmeesters maken stinkende wonden." Het ziekteverzuim daalde spec taculair door onder meer de 'open aanspreekcultuur', die volgens Schalkx aan het ont staan is. „Het is belangrijk om met elkaar te bespreken wat de gevolgen van een ziekmelding zijn voor de mensen die achter blijven. Ook zijn we aan de slag gegaan met ideeën die de me dewerkers zelf aandroegen. Sinds 1 januari wordt boven dien een bonus in het vooruit zicht gesteld voor 'niet ziek zijn'." Door meer personeel aan te trekken en elke mede werker twee uur extra te geven voor het 'papierwerk' daalde de werkdruk. Door nieuwe kind plaatsen te genereren is de wachtlijst inmiddels ook ge slonken. Als de nieuwe wet op de kin deropvang volgend jaar ingaat, ontstaat een meer open en dus concurrerende markt. Het is volgens Schalkx belangrijker dan ooit om je als organisatie te onderscheiden van anderen. Dat wil KindeX onder meer doen door rond 2007 twee van de vier onderkomens voor kin deropvang te vervangen door nieuwe panden. „We hebben het, met alle respect, altijd moeten doen met afdankertjes. We willen nu wel eens nieuwe panden gaan neerzetten." Een klantgerichte houding wordt ook steeds belangrijker. „De zorg voor de kinken heeft al tijd centraal gestaan. De kinde ren zijn alles. De volgende taak is dat medewerkers meer aan dacht krijgen voor hoe een ou der zich voelt. Die klantgerichte houding moet breed in de orga nisatie uitgedragen worden. Ik zal het voorbeeld geven van de vader die laatst zijn dochtertje voor het eerst bracht. Toen hij wegging huilde het kind, maar het was al snel over. Een leid ster rende snel achter hem aan om hem gerust te stellen: 'Ze is stil, hoor!', zei ze. Kijk, déér gaat het om."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15