Heropening Aanloophuï uitgesteld Troep op de stoep LEIDEN REGIO Eiwit met rugzakje brengt medicijn naar het brein Noordwijks hotel Zeerust krijgt straks een ander gezicht Subsidie voor tieii Leidse onderzoek Scholen lo[ voor Keni< Spreekuren voor senio' woensdag 8 SEPTEMBER I 1 Leidse onderzoeker vindt methode om hersenaandoeningen te behandelen door Wilfred Simons leiden - De Leidse farmacoloog Pieter Gaillard (35) heeft een ma nier gevonden om medicijnen di rect in de hersenen te brengen. Zijn ontdekking biedt perspectief voor de behandeling van hersen aandoeningen, zoals de ziekte van Parkinson, Alzheimer en her sentumoren. Samen met zijn za kenpartner Alfred Nijkerk heeft Gaillard het bedrijf to-BBB opge richt, dat de nieuw ontwikkelde technologie gaat aanbieden aan grote farmabedrijven. Het brein is een gevoelig en kwetsbaar orgaan, al was het al leen maar omdat er na het achttiende levensjaar amper nog hersencellen bijkomen. Het wordt dan ook goed be schermd, onder meer door de bloed-hersenbarrière, ofwel de blood brain barrier (BBB). Dat is een soort zeef van bloedvaten die voedingsstoffen en zuurstof binnenlaten, afvalstoffen uit scheiden en verder alles buiten- houden wat de hersenen zou kunnen beschadigen. De barrière is niet voor hon derd procent effectief. Stoffen als nicotine, alcohol en morfine kunnen het brein wel binnen dringen. Dat komt doordat de celwanden van de bloedvaten in de barrière veel vet bevatten. Juist deze stoffen lossen daar goed in op. Sinds de jaren '70 is geëxperimenteerd met medicij nen die op dezelfde manier werken, maar zonder succes. „Stoffen die oplossen in vet zijn ook erg giftig", verklaart Gail lard. De farmaceutische indu strie heeft in de afgelopen der tig jaar wel anti-epileptica en antidepressiva weten te maken die de barrière passeren. De complete markt voor hersenge- neesmiddelen bedraagt zestig miljard euro. Gaillard moet een beetje ge heimzinnig doen over zijn ont dekking, want de octrooien zijn nog niet gepubliceerd. Het komt erop neer dat hij een 'vangarmpje' (officieel: trans porter-receptor) in de barrière heeft gevonden, dat heel ge schikt is om een eiwit te 'grij pen'. Aan de 'hersenkant' van de barrière laat het vangarmpje het eiwit weer los. „Het is een niet-lichaamseigen eiwit dat nu al in grote hoeveelheden wordt geproduceerd en aan mensen wordt gegeven", is al wat hij er over kwijt wil. Het eiwit is zelf geen medicijn, maar een transportmiddel. Het is mogelijk om er moleculen van medicijnen op vast te plak ken. Dat kunnen moleculen zijn van één medicijn of zelfs meerdere. Gaillard spreekt van een 'rugzakje' dat het eiwit meeneemt op zijn weg naar de hersenen. Gaillard is van plan om zijn 'transportmiddel' aan te bieden aan grote farmaceutische be drijven. „Die hebben al midde len ter bestrijding van de Ziekte van Parkinson, Alzheimer, her seninfarcten en tumoren", legt hij uit. .Alleen, zij blijven op de plank liggen omdat de bedrij ven geen methode hebben om ze toe te dienen. In zeldzame gevallen maken artsen de bloed-hersenbarrière wel eens kapot om medicijnen door te laten of dienen zij middelen toe met een injectiespuit, via een gaatje in de schedel. Maar deze noodmaatregelen zijn amper effectief." Gaillard heeft contacten met vier farmaceutische bedrijven aan wie hij het transportmiddel in licentie wil geven. Daarmee moet zijn tweemansbedrijf groeien en in 2005 al winst ma ken. Gaillard weet zich ge steund door het Amerikaanse biotechnologiebedrijfje Bio- Marin, dat dezelfde uitvinding heeft gedaan. „Dat is natuurlijk concurrentie, maar het bewijst ook mijn gelijk. Ik ben nu geen gek meer die maar wat roept, ik kan zeggen: 'zij doen het ook'!" Sinds enkele weken heeft Gail lard de financiering van het be drijf rond. Hij kreeg subsidie van BioPartner, een stimule ringsprogramma van het minis terie van EZ, geld van privé-in- vesteerders en van een partici patiefonds. BioPartner ontving hem met gejuich, omdat de in stelling er het doel mee behaal de dat EZ had gesteld: het hel pen opstarten van 75 nieuwe biotechnologiebedrijven vóór eind 2004. Voorlopig houdt Gaillard, die eerder verbonden was aan het Leiden/Amsterdam Center for Drug Research, nog kantoor in het Gorlaeus Laboratorium. Daar heeft hij een laboratori um, een piepklein kantoortje met een computer en een kof fiemachine vlak naast zijn voor malige begeleider Bert de Boer. Van de universiteit mag hij er, in ruil voor aandelen in zijn be drijf, nog even blijven. Het geld dat hij daarmee uitspaart, stopt hij in de ontwikkeling van zijn product. Gaillard weet zich gesteund door concurrent BioMarin, dat dezelfde uitvinding heeft gedaan. „Ik ben geen gek meer die maar wat roept, ik kan zeggen: 'zij doen het ook'!" Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - De heropening van het Aanloophuis aan de Nieuwstraat is uitgesteld. Het initiatief voor daklozen en eenzamen blijft in elk geval dit jaar nog dicht. Aan vankelijk was de bedoeling dat het Aanloophuis in het najaar weer open zou gaan. Overleg tussen de betrokken kerken ver loopt langzamer dan verwacht, zegt Jan Boersema, lid van de werkgroep die de heroprichting begeleidt. Tien jaar lang bood het Aan loophuis een oase in de bin nenstad voor eenzame dolen den. Ze konden er terecht voor een kop koffie en een vriende lijk woord. De vrijwilligers slaagden er echter niet in de toeloop van ongenode gasten te beheersen. In juni vorig jaar sloot het Aanloophuis de deu ren, tot opluchting van een aantal omwonenden. Uit de hand gelopen problemen met ongenode gasten, drugsgebruik en handel hadden het goedbe doelde initiatief de das om ge- daan. Vrijwilligers wak over de sluiting. Ze vel de kerk de eenzamen E liet staan. Vijf Leidse kerken zij trokken bij de heropi dat vertraagt de besli „Kerkenraden zijn meest slagvaardige lii zegt Boersema. Vc Christelijk Gereformei wil meer garanties on komen dat de oude p zich gaan herhalen. hen zit veel oud zeer. niet zomaar weer in stappen en elk risico ren." L In het Aanloophuis-ni mogen de oude prakt terugkeren. Door toe drie vrijwilligers in p twee moet drugshandi voorkomen. Vrijwillige duidelijker instructies I vaste set huisregels ordinator moet als 1 spreekpunt fungeren, mijn zal het nieuwe huis een nieuw - bete - onderkomen zoel wacht Boersema. door Rob Onderwater noordwijk - Hotel Zeerust in Noordwijk is binnenkort eigen dom van Henk Hoogervorst en Perry van Schie. De huidige di recteuren van het hotel Promi nent Inn, restaurant de Blauwe Gans en strandpaviljoen de Strandgans nemen de horecage legenheid aan de Ouarles van Uffordstraat per 15 september over van de familie Van Herpen. Tot december worden de lopen de zaken afgehandeld, rond de jaarwisseling krijgt Zeerust een volledig ander gezicht. De naam en het uiterlijk veran dert. Alleen de buitenmuren blijven overeind, de 'rest' wordt verbouwd en gerenoveerd. Het gebouw krijgt straks op de be gane grond een Grand Café. Het huidige aantal van 32 ka mers wordt teruggebracht naar 28. Hoogervorst en Van Schie hopen met hun nieuwste aan koop congressen aan te trek ken. „Daar is", zegt Henk Hoo gervorst, „Zeerust uitermate ge schikt voor. Het gebouw heeft grote zalen." Omliggende schu ren worden afgebroken om plaats te maken voor parkeer plaatsen. Hoogervorst en Van Schie wa ren al jaren op zoek naar uit breiding van hun huidige be huizing omdat ze de 'markt' meer wilden bieden. Ze gokten Henk Hoogervorst en Perry van Schie met hun echtgenotes, de nieuwe eigenaren van Zeerust aan de Ouarles van Uffordstraat in Noordwijk: „Natuurlijk gokken we op de congresmarkt, maar de Noordwijkers willen we ook graag trekken." Foto: Hielco Kuipers op aanbouw tegen het hotel. Pal achter Prominent Inn ligt een braakliggend stukje land, waarop volgens de directeuren gebouwd kon worden. Met de eigenaar van de grond, onroe- rendgoedmagnaat Ronnie van der Putte, kon het tweetal het echter financieel niet eens wor den. Toen viel het oog op Zee rust, dat al twee jaar te koop stond. Zeerust heeft een rijk verleden. Het is van oorsprong een bad hotel. De benedenverdieping deed ooit dienst als zwembad. Noordwijkers die nu 'op leef tijd' zijn, kregen er ooit zwem les. Het zwembad is inmiddels ter ziele. Een gedeelte doet nu dienst als keuken. Over restau rant gesproken: ooit werd er hoogwaardig gekookt, want er hing een Michelin-ster aan de muur. Het hotel is nodig toe aan een nieuw jasje, vinden Hooger vorst en Van Schie, die hun be drijf runnen met hulp van bei der echtgenotes. Ze zijn niet nieuw in de branche. Integen deel, zij zijn de vierde generatie die zich inzet voor de horeca in Noordwijk. Het Prominent Inn hotel is al 107 jaar oud. Voor Zeerust is al een nieuwe huisstijl ontwikkeld, waarin wordt geappelleerd aan het ver leden. Als blijk daarvan wordt een van de nieuwe congres ruimtes genoemd naar de vrouw die de Noordwijkers met de ouderwetse 'haak' leerde zwemmen: de Van Tilburgzaal. Er komen straks oude foto's aan de muur te hangen. Hoogervorst: „Natuurlijk gok ken we op de congresmarkt, maar de Noordwijkers willen we ook graag trekken. We wil len met het nieuwe theater de Muze een arrangement afspre ken, want wat het Congresge bouw en het Kurhaus in Sche- veningen kunnen, moet hier ook mogelijk rijn. Het Grand Café moet een verzamelplaats voor dertigplussers uit de hele omgeving worden. Want laten we eerlijk zijn: mensen van die leeftijd kunnen niet overal te recht. Maar ook gezinnen die 'betaalbaar' willen eten, moe ten straks naar de horecagele genheid aan de Quarles van Uf fordstraat komen. Hoogervorst hoopt voorts dat het Noord- wijkse sportcafé weer van de grond komt. Die bijeenkomsten voor sporters, zakenmensen en politici acht hij uitermate ge schikt voor rijn zaak. „Nee, het moet geen yuppie-gelegenheid worden. Je moet denken aan hotel New York in Rotterdam. In een sfeervolle omgeving wat kunnen drinken of iets eten", verduidelijkt Hoogervorst. Stilletjes hopen Hoogervorst en Van Schie dat hun initiatief een aanzet is om het nabijgelegen Vuurtorenplein op te kaappen. Het is het zakenduo een doom in het oog dat de boel daar ver paupert. Ze hopen dat de ge meente Noordwijk en Ronnie van der Putte nu eindelijk eens zaken gaan doen. Terwijl volgende week de koop bij de notaris wordt gesloten, denken de twee families nog na over hun naam. Zeerust was dan wel een hotel met een ver leden; een andere naam moet een nieuwe aanpak symbolise ren. Hoogervorst:Als we er niet uitkomen, schrijven we wel een wedstrijd uit." leiden - De leerling groep 7 en 8 van vijf B sisscholen houden I een sponsorloop voorf in Kenia. Onder hf 'Houdt het vuur gaanl de kinderen met eenf sche fakkel van hun sa het Stadhuisplein iif waar rond 10.00 uur h kaans vuur' wordt o Dat gebeurt in het bf burgemeester Lenfel ambassadrice van Kerf tegenwoordigers vam bouwvereniging Ons P dit evenement spons Ans en Jan Verkaart zif zig namens het Haags^ Development Team, r de opbrengst bestemd! Het Verkaart De\jj Team heeft in het gf zuiden van Mombasar jaar tijd 65 lagere set bouwd, laat weesmeia gezet onderwijs volgt twee intemaatscholenr ke meisjes op. Het ta medische posten in 1 biedt via een 'aanljj Leidse stichting evena tandheelkundige hulj gebied. 1 Alle informatie over f ten wordt gegeven in pjes op het Stadhuispf ook houtwerk uit Keni is. Kinderen kunnen i schminken op het pr het feestje voor de m« leerlingen van de P.tf school, de Mytylscf Apolloschool, de M school en de Anne Fr» tot 12.00 uur duurt. Hub Sillen is een proper man. De ramen van rijn winkel Wol- ky Shop aan de Nieuwe Rijn zijn altijd fris gelapt, de etalage riet er keurig netjes uit en de schoenen die hij verkoopt, staan er strak in het gelid. Op donderdagavond zet hij stee vast rijn aft/al op de stoep, zo dat de vuilnisophaaldienst dit de volgende ochtend voor dag en dauw kan meenemen. Op geruimd staat netjes en de vrij dag kan weer fris begonnen worden. Althans, zo gaat het normaliter. Groot is de verbazing van Sillen als hij afgelopen vrijdag bij rijn winkel arriveert. Het oud pa pier ligt nog steeds hoog opge stapeld. En niet alleen papier, maar ook twee half opengere ten vuilniszakken. Ze zullen wel laat zijn, veronderstelt de winkelier. Maar als de troep er 's middags nog steeds ligt, be sluit Sillen toch maar de ge meente te bellen om tekst en uitleg te vragen. Juist op het moment dat hij de hoorn wil grijpen, stappen er twee amb tenaren van de dienst Milieu De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ede-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 en Beheer rijn winkel binnen. „Een beetje op zo'n meinier van: en nu valt u door de mand", zegt Sillen. De ambtenaren vertellen hem dat hij niet over een verplicht 'papierophaalcontract' be schikt. Dus staat zijn afval 'ille gaal' op straat. Alles goed en wel, reageert Sillen, dan haal ik mijn spullen wel binnen. En samen met rijn buurman, die ook niet over een vergunning blijkt te beschikken, voegt hij de daad bij het woord. „Maar vervolgens bleef er wel veel rot zooi achter die niet van ons was", zegt Sillen. Dus belt hij 's middags de reinigingspolitie, die hem vertelt dat er een wa gen onderweg is. Gerustgesteld vervolgt Sillen rijn werk. Als de winkelier aan het einde van de werkdag rijn winkel op slot doet, ligt het afval echter nog steeds hoog opgestapeld. Inclusief de twee vuilniszak ken, waarvan de inhoud door de meeuwen als lekkernij is ontdekt En de volgende dag is het niet anders, tot Sillens gro te ergernis. Er is zelfs nog meer afval bij gekomen. „Het was fewoon smerig", zegt de win- elier. „Met dat warme weer lag de boel te rotten, de wes pen zwermden er rond. Het winkelpubliek liep er met een grote boog omheen." In een opwelling pakte Sillen rijn camera om de troep te fo- Een 'overgelopen' prullenbak en hoog opgestapeld afval: Hub Sillen, eigenaar van de Wolky Shop aan de Nieuwe Rijn, ergert zich er rot aan. Foto: Hub Sillen tograferen. „Ik was gewoon boos. Vertellen ze je dat de rot zooi wordt opgeruimd en dan ligt het er de volgende dag nog." Tot overmaat van ramp is ook nog eens de enige prul lenbak van de Nieuwe Rijn - vlak voor de etalage van Wolky - tot de rand toe gevuld. En niet voor het eerst, zegt Sillen. „Voortdurend ligt de troep naast dat ding. En dat waait dan weer over de straat." Als alternatief voor de prullenbak heeft de winkeliersvereniging al verzocht om afvalbakken op de Nieuwe Rijn; vooralsnog zonder resultaat. „Terwijl dat de gemeente veel werk zou be sparen, want er belandt een stuk minder troep op straat" Inmiddels is de straat weer schoongeveegd, stelt Sillen te vreden vast. Maar nu heeft zich een ander probleem aange diend: het papier van de win keliers wordt voortaan alleen nog maar dinsdagochtend voor dag en dauw opgehaald. Een opmerkelijke keuze, vindt Sil len. „Want de meeste winkels zijn maandag gesloten en gaan op dinsdagochtend rond negen uur open. Wanneer moeten we dan het papier buiten zetten? Op zaterdagavond? Ik kom er niet voor terug tijdens mijn twee vrije dagen. En meer win keliers denken er zo over. Zo blijft het hier een zooitje." Rody van der Pols leiden - Tien Leidse onderzoe kers hebben een zogeheten Vi- di-subsidie gekregen. Iedere onderzoeker krijgt maximaal 600.000 euro van de Nederland se Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) om vijf jaar lang onderzoek mee te doen. De helft van de win naars is verbonden aan het LUMC. De Vidi-subsidie is bestemd voor onderzoekers die na hun promotie met vernieuwende ideeën zijn gekomen, die zij met succes verder hebben ont wikkeld. Zij horen volgens de NWO tot de besten van hun vakgebied en vallen op door hun originaliteit. Rosalie Luiten van 1 doet met het NWO-g< zoek naar de behani huidkanker. Luiten dat de ziekte beter g de huid met behulp v vitiligo wit gemaakt wil die stof nu in de Ij opwekken. Een andefc res is pedagoge Mariaj, kermans - Kr anenburg Universiteit Leiden. zoekt de band die hebben met hun oudé bij ieder gezin andeifc van de genen en de o staan in haar ondeii traal. leiden - Ouderen met vragen over wonen, werk en welzijn kunnen sinds deze week terecht op een speciaal spreekuur in gezondheidscentrum Hebe aan de Rijnsburgerweg in Leiden. Een maatschappelijk werker, een ouderenadviseur en een gespecialiseerde verpleegkun dige zijn bijna dagelijks aanwe zig om vragen te beantwoor den. Het spreekuur van de maat schappelijk werker is op maan dag van 13.00 tot 17.00 uur. De ouderenadviseur is elke don derdag van 13.00 tot aanwezig. Op woei 13.00 tot 17.00 uur el derdag van 15.00 tot kunnen ouderen teri seniorenspreekuur pleegkundigen. Hebe biedt ook ondj huisarts A. van den B nauw samenwerkt m Schie (gevestigd in pij Rijnsburgerweg 96) tijkverpleegkundige diëtiste J. van den Bi chologe I. Röder gaai} spreekuur houden. -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14