LEIDE Nieuwe signalen over seksueel misbruik meisjes hrijven is net zoiets als zingen onder de 'Een beezzzt van een feezzzt' op nieuwe leest af voor onische Neigingen Dolen tussen de bloemen Half jaar cel voor kinderbijslagffaude Katwijk kijkt naar Leiden voor opvang van dak- en thuislozen Goedemorgen Wat een krant. hele Rijn Lijn is pening phuis eld woensdag 8 september 2oo4 door Erna Straatsma leiden - De organisatie MEE Nederland ver moedt dat minderjarige meisjes in een huis op de Beestenmarkt slachtoffer worden van sek sueel misbruik. Een groep jongens van Antilli aanse afkomst zou hier minderjarige meisjes systematisch in een huis vlakbij McDonald's lokken. Daar krijgen de meisjes seksfilms voor geschoteld en moeten ze naar bed met hen on bekende, meerderjarige mannen. De organisatie maakt zich grote zorgen over de gebeurtenissen in het huis op de Beesten markt en heeft daarvan onlangs een melding gedaan bij de jeugdpolitie. Volgens de politie is de zaak in onderzoek. „We hebben één aangifte binnen", zegt politiewoordvoerder H. Vos. „Het is een complexe zaak. In het be lang van het onderzoek kan ik er verder niets over zeggen." Het bewuste huis op de Beestenmarkt zou het decor vormen voor 'seksueel misbruik' van meisjes en 'andersoortige, criminele activitei ten'. Details daarover willen de politie en MEE Nederland (tot voor kort bekend als de Sociaal Pedagogische Dienst), afdeling Zuid- Holland Noord, niet geven. „Dat is niet in het belang van onze cliënten die bij de zaak zijn betrokken", zegt MEE-directeur H. de Vos. Hij spreekt over 'ernstige misdrijven' en 'be dreigingen'. MEE kent twee jonge meisjes van een jaar of dertien die in handen zijn gevallen van de jongens. Deze minderjarige meisjes hebben bovendien een licht verstandelijke handicap. MEE verleent de meisjes en hun ouders ambulante hulp. Aanvankelijk dacht MEE dat er sprake was van loverboy-praktijken: jongens die meisjes de prostitutie in lokken. „Maar dat blijkt niet te kloppen", zegt De Vos. Wel zijn er veel overeenkomsten met de werkwijze van lover boys omdat er sprake zou zijn van seksueel misbruik en de meisjes veel cadeaus van 'vriendjes' ontvangen. Die 'vriendjes' geven bovendien toestemming voor seksuele om gang met meerderjarige mannen. MEE Nederland, afdeling Zuid-Holland Noord (waar Leiden onder valt) heeft inmid dels ook contact opgenomen met Cardea Jeugdhulpverlening Leiden, die soortgelijke ervaringen heeft met enkele minderjarige cli ënten. Cardea spreekt wel over 'loverboys' op de Beestenmarkt. Beide organisaties overleggen binnenkort over mogelijkheden om hun cliënten te be schermen tegen misbruik. „Het is een zeer complexe materie", zegt aandachtsfunctiona ris M. de Weerd van MEE. „De meisjes zelf zien geen enkel gevaar. 'Hij houdt van me', zeggen ze over hun vriendjes, en 'hij zorgt goed voor me'. Als hulpverlener zit je met een enorme onmacht. Vooral bij de ouders, die hun kinderen door hun vingers zien glippen. Ze zien het gebeuren en kunnen niets doen." irg/leiden - De politie (Midden doet van- IRTV West getuigen- naar aanleiding van ^S/pende overval op 20 ramtDrie gewapende rongen toen een huis lurg binnen. Van de iners, een man en f/, eisten ze geld. Toen [oor gingen, zette de rhtervolging in. De n echter ontkomen, itauto is teruggevon- jden. Getuigen kun- met 0900-8844. s/leiden - De Haagse heeft 32 maanden larvan 10 maanden lelijk, opgelegd aan 'ie de afgelopen jaren idse studentes telefo- reigde. loeg niet alleen in Lei- paar ook in studen- i in Eindhoven, Vlaar- Groningen. Maar in ïp hij tegen de lamp ajn gsm-nummer kon iterhaald. De Rotter- :1de soms zo'n twin- :r dag, zo wees poli- iek uit. Hij plukte de ers van de stu- :en van internet. De jt de studentes wijs te jt hij zich in hetzelfde tevond als het slacht- ie studente niet netjes de op al zijn perverse bu hij haar kamer in- lUjt haar 'met het mes op oerkrachten', zo kreeg [offer te horen. Een lachtoffers was van 0|a van haar balkon op E verdieping gespron- ^■jgroot was de impact telefonades op de tets doordeelde zijn straf Lijketen, zal hij zich aan agstoezicht moeten pen. Dat houdt moge- en speciale behande- aatie plegers van zeden- behandeling van de beijtwee weken geleden icier van justitie 32 Icel, waarvan 6 maan- rohjraardelijk geëist. leiden - De bloemen zijn inmiddels een beetje op hun retour, maar de liefhebber van zonnebloemen kan nog steeds terecht in het tijdelijke labyrint in polderpark Cronesteyn. Elk jaar wordt daar met duizenden zonnebloemen een immens doolhof aangelegd, waar bezoekers naar hartelust kunnen rondstappen. En verdwalen. Foto: Henk Bouwman door Paul de Tombe vervolg van voorpagina leiden - De viering van Leidens Ontzet kent dit jaar een aantal nieuwe elementen en onderde len. Zo maakt Jazz op zondag in Koetshuis De Burcht deel uit van het middagprogramma op 3 oktober en krijgen patiëntjes op de kinderafdeling van het LUMC bezoek van het circus Miloco op de maandag dat het feest wordt gevierd. Nieuw is ook het Geusje, een oud-hollands vloerbroodje dat wordt gebakken op initiatief van het bestuur van de 3 Octo- ber-Vereeniging en dat de ge schiedenis in moet gaan als ty pisch Leids. Het 'hele halfje' zal met de haringen op 4 oktober worden uitgereikt aan de Leide- naars, die zich daarvoor op 16 september (vanaf 16.30 uur) kunnen inschrijven in het Waaggebouw. De verwachting is dat zal worden ingetekend voor 9.500 Geusjes en 'om en nabij' de 38.000 haringen, zo maakte de vereniging gisteren bekend tijdens een bijeenkomst in Holiday Inn. Voor het eerst in de 111 jarige geschiedenis van de viering van Leidens Ontzet is een prijsvraag verbonden aan de optocht, die op maandagmiddag 4 oktober door de feestende binnenstad trekt. Refererend aan wereld dierendag spelen dieren daarin een belangrijke rol. Onder het motto 'Een beezzzt van een feezzzt' lopen niet alleen echte dieren mee, maar ook exempla ren die voorkomen in verhalen of televisieseries en reclame spotjes. Een deel van de optocht is inge richt voor dieren die voorko men in uitdrukkingen van de Nederlandse taal. Opdracht bij de prijsvraag is de twintig uit drukkingen en gezegden in de groep Dier en Taal te vinden en in te vullen op een formulier dat wordt uitgereikt en opge haald door een team van deze krant. Spannend wordt de optocht ook voor de 3 October-Vereeni- ging zelf. Vlak voor de parade kan het 10.000ste lid worden in geschreven. Als dat inderdaad gebeurt wordt hem of haar een plaats in de Gouden Koets aan geboden door de optochtcom missie van de 3 October-Ver- eeniging. Die herdenkt dit jaar de 400ste sterfdag van burge meester Van der Werf („Mis schien kan in het kader van on ze nieuwe prijzen nu eindelijk het boek worden geschreven dat definitief uitsluitsel geeft over zijn rol", opperde voorzit ter Piet van Sterkenburg) en Jan van der Does, tijdens het beleg van Leiden aanvoerder van een legertje vrijbuiters die de Span jaarden aardig wat schade be rokkenden tijdens uitvallen. Daarmee werd vanzelf de link weer gelegd naar het Geusje. Een broodje dat straks wordt gebakken in Katwijk, door Van Maanen. „Al het 3 oktober voedsel komt dan van elders", constateerde Rens Heruer na mens het bestuur. „De vis en het broodje komen uit Katwijk en de hutspot voor de maaltijd voor de leden wordt gemaakt door een slager in Wassenaar. Maar ook in 1574 kwam het voedsel van buiten de stad. Wat dat betreft is er dus niets nieuws onder de zon." den haag/leiden - Een 49-jarige man uit Turkije is gisteren bij verstek door de Haagse politie rechter veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een half jaar voor het plegen van grootscha lige kinderbijslagfraude. Hij ontving bijna vijftigduizend eu ro aan kinderbijslag voor maar liefst twaalf kinderen die niet door hem werden onderhou den. De verdachte had in Turkije recht op het geld van de Neder landse Sociale Verzekerings bank omdat hij jaren in Leiden had gewoond. Voorwaarde daarvoor was wel dat hij het spendeerde aan zijn kinderen. Vanuit Turkije schreef de man de Verzekeringsbank jaren gele den een brief waarin hij stelde ook recht te hebben op kinder bijslag voor zijn dertiende telg. Via de ambassade stelde de So ciale Verzekeringsbank een on derzoek in. Bij het opgegeven adres trof de medewerker van de ambassade in een armoedig gebouwtje inderdaad zijn vrouw en vele kinderen aan. De verdachte was echter in geen velden of wegen te bekennen. Zijn vrouw vertelde dat de man al in 1996 bij haar was wegge gaan. Hij zou een religieus hu welijk zijn aangegaan met een andere vrouw en bij haar ook een kind hebben. Van de kin derbijslag had zijn eerste echt genote sindsdien nooit een cent gezien. Heel af en toe zou de man zijn langsgekomen. Voor de kinderen zou hij alleen schoenen of kleding hebben meegenomen. De vrouw zou achteraf door de verdachte zijn bedreigd omdat ze hem had verklikt. De in Turkije woonachtige ver dachte was gisteren zelf niet aanwezig bij de behandeling van zijn zaak. De politierechter vond de fraude die hij had ge pleegd zeer laakbaar. Het von nis was gelijk aan de eis van het openbaar ministerie. De straf kan overigens alleen worden uitgevoerd wanneer de man weer naar Nederland komt. .Aangezien Turkije haar eigen onderdanen niet aan Neder land uitlevert; kunnen we ver der niet veel doen", aldus het openbaar ministerie. iaars letteren lezen bestseller van Jonathan Safran Foer _Ëz3ed Simons 2,q kunst laat zich niet graag op de snijtafel van de weten- ^en. De New Yorkse schrijver Jonathan Safran Foer liet zich 3>3ag gewillig ondervragen in de Hooglandse kerk, maar aan 18,2e van zijn bestseller Everything is illuminated (Alles is ver- L1 J hij niet.mee. „Mijn diepste wens is dat ervan mijn boek woi wordt. Dat is wat ik wil." Letterenfaculteit wil 1 van saamhorigheid docenten en stu- De faculteit be- uit eilandjes, vinden «reld, d, mijn krant. 1 jschOi Dagblad 1 hoogleraren Anthonya Visser (Duitse taal en letterkunde) en Ineke Sluiter (Griekse taal en letterkunde). Zij kwamen op het idee om alle lettereneerste- jaars bij aanvang van hun stu die één boek te laten lezen, zo dat zij blijvend iets gemeen schappelijks hebben. Zij keken het idee af van de Amerikaanse universiteiten van Pennsylvania en Cornell. De twee besloten de eerstejaars Everything is illuminated toe te sturen van de jonge Amerikaan Foer. Het door critici juichend besproken boek gaat over een jonge Amerikaan ('Jonathan' genaamd), die in de Oekraïne op zoek gaat naar het verleden van zijn overleden grootvader. Het boek is geconstrueerd als een grote puzzel, waaraan, zo als Visser gistermiddag zei, 'en kele essentiële stukjes ontbre ken'. Het boek bevat lagen, veel verschillende stijlen, is tragisch én komisch. Het is uitermate geschikt om 'van veel kanten benaderd en geanalyseerd te Anthonya Visser ondervraagt Jonathan Safran Foer in de Hooglandse kerk. Foto: Henk Bouwman worden', aldus Visser. Foer wilde gisteren in de Hoog landse kerk graag vragen beant woorden over zichzelf, zijn schrijverschap en zijn boek, maar aan een analyse of een beschouwing ervan waagde hij zich niet. „Ik weet dat het als een cliché klinkt, maar wat ik te zeggen heb, zit in het boek. Als het in een samenvatting of in een flaptekst had gekund, was het daarbij gebleven", veront schuldigde hij zich. Dat hij met jEverything is illuminated een boodschap wilde uitdragen - ook dat, jazeker. „Maar die boodschap is er niet één van 'mensen willen liefhebben en sommige slagen erin' of 'uitein delijk komt alles goed', al zit dat in het boek." De eerstejaars waren vooral ge fascineerd door Foers schrijver schap. Hoe komt iemand op het idee om schrijver te wor den? Voor Foer is schrijven net zoiets als 'zingen onder de dou che'. „Iedereen doet het, het is een manier om jezelf uit te drukken zoals jij je prettig voelt. Het is pas als er iemand anders in de badkamer komt, dat je bij jezelf denkt: 'Ik moet toch eens een ander deuntje gaan zin gen'." Het schrijven van Everything is illuminated heeft Foer beslist veranderd, zo antwoordde hij Visser desgevraagd. „Ik 'hoefde' het niet te schrijven. Schrijvers die zeggen dat ze 'een innerlijke noodzaak' voelen, geloof ik niet. Ik heb het geschreven 'om ergens te komen'." Wat hij hoopt, is dat lezers mét hem ergens komen, dat zij de reis maken die hij al schrijvend gemaakt heeft. Zijn diepste wens is, voegde hij daaraan toe, dat Everything is illuminated ie mands lievelingsboek wordt, dat er van zijn boek gehouden wordt. „Dét is wat ik wil." katwijk/leiden - Katwijk over legt met Leiden over de opvang van dak- en thuislozen. Het dorp gaat onderzoeken of er alsnog een daklozenopvang in de gemeente moet komen. De Katwijkse wethouder Van Duijn (volksgezondheid) bekijkt mo menteel, samen met collega Buijing uit Leiden of de huidige opvang van dak- en thuislozen voldoet. Is centrale opvang voor de hele regio in Leiden de beste oplos sing? Of kunnen zwervenden beter in hun eigen regio wor den geholpen? In de Leidse daklozenopvang komen ook re gelmatig Katwijkers, maar veel al verblijven zij in hun eigen woonplaats. Op straat of bij (verkeerde) bekenden. Het Platform Verslavingszorg in Katwijk kent tenminste twintig dak- en thuislozen, die ook ver slaafd of crimineel zijn, zegt voorzitter H. Moolenburgh. Hij juicht het onderzoek door de twee gemeenten toe. Er is be hoefte aan een lokale aanpak van het probleem en een op- vanggelegenheid in Katwijk zou ideaal zijn, zegt hij. Als je hulp wilt aanbieden, heeft dat meer kans van slagen als ze in Kat wijk zitten, dan wanneer ze in Leiden verblijven. Je zou kun nen denken aan satellietopvang in de regio, maar zoiets kost gi gantisch veel geld." Moolenburgh vindt het een taak van de gemeenschap om voor dak- en thuislozen te zor gen. „Je kunt ze wel naar Lei den duwen, maar je kunt als dorp ook zeggen: we hebben een verantwoordelijkheid voor onze uitvallers. Dan voelen zij zich ook minder een verschop peling." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! iZfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I I Naam DM DV| I Adres: Postcode/ Plaats: J Bank-/girorekeningnummer* l Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso. Mijn wereld, mijn krant. LeidschO Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13