Schraven dreigt met ingreep in pensioenen ECONOMIE Kabinetsplan schaadt economie volgens pensioenfondsen Rabo boekt 12 procent meer winst 3Roel Pieper speelde bij Philips rare dubbelrol EU eist meer controle op waterig kippenvlees Bonden sceptisch over CAO rijksambtenaren 'Stakingen kunnen leiden tot nieuwe versobering' Vilenzo doet Björn Borg en Salty Dog over ële topman larVNU H- De financiële top- ;M. Rob Ruijter, iar informatiecon- luijter (1951) volgt lers op, die acht iciële topman was. It per 1 december id van bestuur van luari volgt zijn 'tot financieel top- t ging in maart 2001 rken en was eerder >ij BP, Philips en jns KLM-topman IQc had Ruijter na de jsie met Air France barrière buiten KLM 60%rtzetten. Opvolger 13n het management- ince-KLM wordt 8|run, nu de baas 35|rachtdivisie. loo komt 208 •t netwerk Wanadoo begint Nederland met een eigen breed- De internetaan- it in de Randstad en bevolkte gebieden. Wanadoo ge- ;t netwerk van KPN. nofernetaanbieder 22goeding die KPN 77|og. Het bedrijf wil antie 55 procent loudens in Neder- 3isfen. Wanadoo, doch- ice Telecom, is de ootste intemetpro- lerland. Eind juni ijf er 613.000 abon- «rij RSDB onderdeel af Drukkerij Roto 2i^oer (RSDB) ver sdeel PlantijnCaspa- 87^ces aan Ad Hoe jen hebben hier- overeenstemming itijnCasparie draai- met 15 werkne- :et van 1,8 miljoen Groep is gespeci- ienstverleping op 302|an telemarketing. ine winkel ijfsterrein Ibert Heijn is erg •rd in uitbreiding :al gemakswinkels 577ferreinen en univer- joteren werd de eerste 9loor een AH To Go '2 j|p het campus van 418poven. Het gaat om 581 een beperkt assor- 1 ^Mekken waar veel i3pen. De To Go-win- 17p de klant die snel poortje wil kopen, 2ink als ontbijt of een 4e maaltijd voor 268peft nu 25 zulke za- i63itations en in zie- drank populair In 2003 werd per - Ie bevolking in Ne- dinsdag 7 SEPTEMBER 2004 ,2 J liter bier gedron- 5 4Ï was dat nog 79,9 li- 3.7J uit cijfers die het 5 j|reau voor de Statis ts.! publiceerde. In 5-Zj»og 91 liter per 1 bevolking gedron- Asiks de daling is het Apie meest populaire 5 2^1ende drank. De 3,4? van wijn neemt ge- 4,g|i 1990 dronken Ne- o^per hoofd van de 3,9M,5 liter wijn. Vorig 53J 19,6liter. Tussen 4I933 daalde de con- 8.2ïi gedistilleerde 3 3p 25 procent tot 1,5 2 'A 0,7» j§ Lidl gaan fronden 3. Ij supermarkten 5 1(; Lidl doen toch mee oioonden van de euro- 2°jtante betalingen 2 Dat heeft de 9.3$anisatie van super- 7 7JL gisteren gezegd. 7|o?l af in een aantal fi- 7 8hd deze week zal dit 4 4£n het geval zijn. Al- sissn plan te gaan af- |}ar heeft langer de 3;6(|m de kassa's aan te is het CBL. Afgelo- de ontstond er ver- of Aldi en Lidl aan 6.2%n zouden meedoen. door Maurice Wilbrink den haag - Ze zeggen nog net niet dat het ka binet gek is geworden. Maar woordvoerders uit de pensioenwereld vragen zich vertwijfeld af wat de regering bezielt om iedereen in 2006 de mogelijkheid te geven zijn prepensioenka pitaal op te eisen. Het zou kunnen gaan om een 50 miljard euro. Het is echter uiterst inge wikkeld om vast te stellen, wie waar recht op heeft. Bovendien waarschuwen pensioen fondsen voor zeer ongewenste gevolgen voor de Nederlandse economie. De maatregel past in het beleid van het kabi net om een eind te maken aan prepensioen in ons land. Als mensen uit een prepensioensys teem stappen, wordt de regeling duurder voor degenen die blijven deelnemen. En die overblijvers moeten ook nog eens het belas tingvoordeel missen; nu wordt prepensioen nog fiscaal ondersteund. De verwachting is dat het prepensioen dan niet langer houd baar is. De pensioenfondsen schatten dat er begin 2006 ongeveer 50 miljard euro opvraagbaar prepensioenkapitaal is. Dat enorme bedrag is sinds middenjaren '90 opgebouwd door werknemers en werkgevers. Zij hebben daar naast jaarlijks VUT-premie betaald waarmee de vervroegde uittreding van oudere collega's werd gefinancierd. Wat opgevraagd kan worden, betreft louter het opgespaarde prepensioenkapitaal. Dat geld is zeer ongelijk verdeeld over de werkne mers. Er zijn mensen, die al jarenlang een volledig door kapitaal gedekt prepensioen op bouwen, zoals de werknemers die werken in zorg en welzijn. Maar ambtenaren en leer krachten, verzekerd bij het ABP, betalen nog altijd een premie die voor het grootste deel wordt gebruikt voor VUT-uitkeringen. Voor een heel klein deel wordt gespaard voor het eigen prepensioen. De mate waarin prepensioenkapitaal is opge bouwd, verschilt dus zeer per sector en per bedrijfstak. Maar het verschilt daarnaast per werknemer. Heeft hij van begin af aan in de prepensioenregeling meegedaan? En bij welk inkomensniveau is het prepensioenkapitaal opgebouwd? Als er zes miljoen werknemers deelnemen aan een vorm van collectieve pre pensioenregeling, dan zijn er in theorie zes miljoen verschillende uitkomsten, als hun prepensioenkapitaal op 1 januari 2006 moet worden berekend. De werknemers krijgen bij de bestemming van hun prepensioenkapitaal drie keuzemo gelijkheden. Ze kunnen het toevoegen aan hun gewone (ouderdoms) pensioen. Daar door stijgt het aanvullend pensioen waar ze vanaf 65 jaar recht op hebben. Ze kunnen het ook storten in de nieuwe 'levensloopregeling', die in 2006 van kracht wordt. Dat is een fis caal ondersteund spaarsysteem, dat mensen in staat stelt langer verlof op te nemen, even tueel in de vorm van vervroegde pensione ring. De derde optie is simpelweg het contant op nemen van het opgebouwde prepensioenka pitaal. Het wordt vrij besteedbaar geld, waar wel in één keer belasting over moet worden betaald tot maximaal 52 procent. De vraag is op hoeveel geld de individuele verzekerde recht heeft. Dat is niet alleen rele vant als men het contant opeist. Fondsen moeten ook weten hoeveel ze per verzekerde moeten overhevelen naar het ouderdoms pensioen, als mensen voor deze optie kiezen. Als je puur de ingelegde premie optelt, doe je mensen tekort. Want dan tel je het rende ment niet mee," zegt Peter Borgdorf, direc teur van de Vereniging Bedrijfstakpensioen fondsen. Fondsen zullen dus de zogeheten actuariële waarde van het kapitaal uitreke nen: ze stellen vast hoeveel pensioen dit kapi taal geeft. Borgdorf wijst er op dat jongeren dan minder krijgen in verhouding tot hun premie-inleg dan oudere werknemers. Pensioendeskundigen wijzen er op dat naast grote uitvoeringsproblemen bij de fondsen er ook schadelijke macro-economische effecten zullen optreden. Als er ineens miljarden voor consumptie vrijkomen, dan kan dit leiden tot extra inflatie. Dat leidt onder andere tot extra pensioenlasten. Ook wordt gewaarschuwd voor een verstorende werking op de financië le markten en voor een aantasting van de to tale pensioenvermogens bij de fondsen. Dat laatste is niet uitgesloten. Borgdorf stelt dat het pensioenfonds voor de horeca-werk nemers een kwart van z'n totale beleggingen zou moeten verkopen en liquide maken, om in 2006 opgeëist prepensioenkapitaal te kun nen uitkeren. Als Nederlandse pensioenfond sen massaal obligaties en aandelen aanbie den. drukt dat de koersen en leidt het totale pensioenvermogen in ons land daar ook on der. Dit zou ook weer tot (tijdelijke) extra pre mieverhogingen kunnen leiden. Er zijn ook schadelijke effecten op de langere termijn. Jeroen Steenvoorden, directeur van de stichting Ondernemingspensioenfondsen, wijst er op dat pensioeninvesteringen in één keer worden afgebroken, en niet hun lange termijnrendement kunnen opleveren. Daar mee berooft Nederland zichzelf van toekom stige rijkdom en van toekomstige belastingin komsten. „Het kabinet-Balkenende zet nu aan tot het verbrassen van de pensioengelden," consta teert Steenvoorden dan ook. De effecten voor de rijksbegrotingen in 2006 en 2007 zijn er naar. Minister Zalm (financiën) ziet eenzijdig zijn financieringstekort sterk dalen, omdat het cash maken van prepensioenmiljarden meteen leidt tot extra inkomstenbelasting en - omdat mensen meer zullen uitgeven - tot een hogere BTW-opbrengst voor de schatkist. En dat allemaal precies in een jaar waarin er verkiezingen zijn. den haag/gpd - Als de vakbewe ging in het najaar op grote schaal werkonderbrekingen en stakingen in de bedrijven organi seert, gaan werkgevers denken aan een grondige versobering van het pensioensysteem. „Dat gaat absoluut gebeuren", zegt voorzitter Jacques Schraven van werkgeversorganisatie VNO- NCW. „Pensioenen zijn erg duur in Nederland. Als de loonkosten verder stijgen, wordt het alleen maar duurder. Veel bedrijven zullen dan nadenken over het Engelse systeem," waarschuwt hij. Dat zou betekenen dat pen sioenregelingen niet meer uit gaan van een gegarandeerde uitkering (70 procent van het laatst verdiende loon, incl. de AOW), maar van beschikbaar gestelde premie. Werkgevers sluiten daarmee kostenverho gingen in de toekomst uit, maar het pensioen kan dus lager worden dan de geplande 70 procent. Schraven: „En het kan snel gaan in pensioenland. Dat heb ben we gezien met de omscha keling van het eindloon-sys teem naar het veel goedkopere middelloonsysteerii. Schraven heeft geen goed woord over voor de plannen van de vakbe weging. „Dat zijn politieke ac ties. De bonden hebben im mers een geschil met het kabi net en niet met de werkgevers." Hij vindt acties in de bedrijven 'oneigenlijk gebruik' van het stakingswapen. Schraven wijst er op dat de bonden al een afspraak met het bedrijfsleven hadden om de lo nen ook in 2005 sterk te mati gen. „Door ingrepen van het kabinet in de sociale zekerheid heeft de vakbeweging die af spraak van tafel geveegd. Maar de vakbeweging moet zich goed realiseren dat het prille econo misch herstel van het bedrijfs leven betekent dat de lonen en andere kosten niet mogen stij gen. Zeker niet om politieke maatregelen te compenseren." Schraven verwacht dat het een 'rommelig najaar' wordt. „He laas moet ik constateren dat de laatste maanden van 2004 als verloren moeten worden be schouwd voor overleg met de bonden." De .voorzitter van VNO-NCW denkt dat de bon den geen schijn van kans heb ben om het kabinetsbeleid met stakingsacties te beïnvloeden. „De meeste maatregelen van de vernieuwingsagenda van dit ka binet staan al in het regeerak koord. Daar is een politieke meerderheid voor." Vooral daarom zou Schraven het zeer onjuist vinden dat er in bedrij ven onrust ontstaat. De vakbeweging kiest als inzet de VUT en het prepensioen die het kabinet wil afschaffen. Schraven vindt het jammer dat de vakbeweging er niet samen met de werkgevers bij het kabi net op wil aandringen de over gangsregeling te verruimen. „Die staat nu op 58 jaar. Wij vinden dat dat lager moet. Het is jammer dat wij dat nu in ons eentje bepleiten." VNO-NCW kan zich in het algemeen wel vinden in het kabinetsbeleid. „Nederland was op een aantal punten doorgeschoten als ver zorgingsstaat. Het is onvermij delijk dat meer mensen meer uren maken en meer jaren aan het werk blijven," zegt Schra ven. Jacques Schraven: „Het kan snel gaan in pensioenland." Foto: GPD/Frank Jansen Bezuinigingsplan zonder gedwongen ontslagen gaat toch door leit voor )io-energie sterse landen zou- 1 aan doen meer te wekken uit bio- Is mest en planten. I een rapport dat de ren naar buiten e dertig aangesloten nden wordt nu :ocent van de elektri- irekt uit biomassa. In agslanden is dat per- De OESO vindt sub- e goede stimulans Marktverstorend aats daarvan ziet de I meer heil in het sti- ui technologische 'g. utrecht/gpd - De Rabobank heeft over de eerste helft van dit jaar een winststijging van 12 pro cent gerealiseerd. De halfjaar- winst kwam uit op 825 miljoen euro, tegen 734 miljoen over de eerste zes maanden van 2003. Ondanks de winstgroei houdt de Rabobank vast aan haar bezuini gingsplan ter grootte van 200 miljoen euro. Op het hoofdkan toor verdwijnen 1200 arbeids plaatsen en het aantal lokale vestigingen gaat verder omlaag. Rabobank-topman Heemskerk toonde zich gisteren bij de pre sentatie van zijn halfjaarcijfers opgelucht over het economisch herstel in Nederland in de eer ste helft van 2004. Volgens hem trekt de wereldeconomie verder aan en hij verwacht dan ook dat de Rabobank de winststijging van 12 procent kan doortrekken in de tweede helft van dit jaar. Wel noemt hij de terughou dendheid van de beurzen als mogelijk gevaar voor het inge zette 'broze herstel'. De bank heeft een voorziening genomen van 120 miljoen euro, in verband met te verwachten reorganisatiekosten. Heems kerk voorziet geen gedwongen ontslagen. „Die liggen niet in de traditie van een coöperatieve bank," zegt hij. „Op het hoofd kantoor lopen al zo'n 1500 ex- Rabobank-voorzitter Bert Heemskerk is opgelucht over het econo misch herstel. Foto: WFA/Dijkstra teme arbeidskrachten rond, ik denk dat we daar eerst maar eens naar kijken." Ook de lokale banken zijn niet immuun voor de ingrepen van het hoofdkantoor. Sinds eind 2003 is het aantal Rabo-vesti- gingen in Nederland met ruim vijftig gedaald. In de overgeble ven kantoren neemt een groei end aantal machines het werk over van de bankmedewerkers. Klanten kunnen gebruik maken van internetfaciliteiten, pinau tomaten, geldwissel- en stor tingsmachines. In elk filiaal blij ven wel enkele receptiemede werkers aanwezig om klanten te helpen. Verder blijft de Rabobank het gebruik van internet stimule ren. Zo geven medewerkers van de bank geregeld intemetcur- sussen in verzorgingshuizen, waar inmiddels 360 chipknip automaten zijn geplaatst. Bank medewerkers geven de bewo ners instructies bij het opladen van hun chipknip. „De mensen vinden dat erg prettig", zegt de woordvoerder van de bank. „Omdat ze het snel onder de knie willen krijgen, chippen ze iedere dag een klein bedrag". Het marktaandeel in de hypo theeksector - van oudsher een belangrijke inkomstenbron voor de bank - is gestegen tot meer dan een kwart. Dit was vooral te danken aan dochter Obvion, die via tussenpersonen hypotheken verkoopt. De hypo theekinkomsten van de lokale banken liepen iets terug. Vol gens Heemskerk zijn er door de lage rente veel oversluitingen geweest. „Intermediairs zijn ac tiever op dit gebied en het is nu eenmaal eenvoudiger om te groeien voor een kleine partij als Obvion dan voor de Rabo bank," zegt hij. Verder groeiden de kredietverlening, de spaar gelden en de opbrengsten uit verzekeringen. Ook hier wint internet terrein. Van de 75 mil jard euro die particulieren spaarden, staat zo'n 40 procent op een internetspaarrekening. amsterdam/gpd - Roel Pieper heeft als topman van Philips een dubbelrol gespeeld. Hij wil de als privé-persoon investeren in een belangrijke technologie, die voor Philips was bedoeld. Dat blijkt uit het boek De Bron code, dat vandaag in de winkel ligt. Het boek van uitgeverij Podium komt op een ongelukkig mo ment, want Roel Pieper wil de politiek in. De investeerder en intemetprofessor heeft in inter views laten weten zelfs het pre mierschap niet te willen uitslui ten. Quote-journalist Eric Smit be schrijft in het boek het wonder baarlijke verhaal van uitvinder Jan Sloot. De televisierepara teur uit Nieuwegein ontwikkel de in 1995 een apparaat waar mee hij digitale tekstbestanden en beelden kon verkleinen tot een fractie van de oorspronke lijke omvang. De vinding zou een revolutie veroorzaken in de IT-industrie. Deze technologie was miljarden waard. Roel Pieper doorzag de beteke nis van de vinding die hij als topman van Philips onder ogen kreeg. Jan Sloot hoopte dat Phi lips in de nieuwe technologie zou willen investeren en klopte aan bij Pieper. Smit maakt dui delijk dat Pieper een dubbelrol speelde. Hij was weliswaar be stuurslid van Philips, maar hij had eigenlijk veel meer zin om tilburg/gpd - Modehuis Vilen zo in Tilburg verkoopt de mer ken Salty Dog, Barbara Farber, Dobber en Pointer aan het ma nagement in Amsterdam. Ook met de directie van Björn Borg Retail is overeenstemming be reikt over verkoop aan het ma nagement. Topman Doorenbos wilde gisteren geen mededelin gen doen over de prijs. Vilenzo Amsterdam telt 45 werknemers, bij Björn Borg gaat het om 15 personeelsleden. Verder wordt de productie in Madagaskar volgende maand beëindigd. Inmiddels is de fa briek gesloten en de 400 man personeel is ontslag aangezegd. Eind augustus deed Vilenzo het onderdeel Labels, dat bedrijfs kleding maakt, al in de verkoop. Doorenbos denkt dat Vilenzo na de forse ingrepen weer het groeipad op kan. Bij Menswear ligt de nadnik op het versterken van de merken Van Gils, Jaguar, Frans Molenaar en Peter van Holland. Kidswear mikt op de merken Cakewalk, Jottum, Bad Boys, Bad Girls en Jeep. Bij Wo- menswear wordt de omzet vooral gehaald uit 'private la bel'-producten. Vilenzo is inmiddels met drie fi nanciële partijen in gesprek over een financiële injectie van 10 tot 15 miljoen euro omdat het eigen vermogen is geslon ken tot 2,4 miljoen euro. In de eerste helft van dit jaar werd ruim 14 miljoen euro verlies ge leden. zelf te investeren en dus ook zelf van de opbrengsten te ge nieten. Terwijl de onderzoekers van Philips nog aan de uitvinding snuffelden, liet Pieper weten bestuursvoorzitter te willen worden van het bedrijf dat de technologie op de markt zou brengen. Ook wilde hij een be lang in die onderneming heb ben. Hij investeerde zelf mee. In mei 1999 vertrok hij bij Phi lips zonder nadere toelichting. Twee maanden later overleed Jan Sloot plotseling. Zijn vin ding nam hij mee in zijn graf. Pieper stond met lege handen. De vraag is of de technologie echt heeft bestaan of dat Jan Sloot Pieper in de maling heeft genomen. „Zeer waarschijnlijk was het een truc", oordeelt Smit. „Wetenschappers zeggen dat dit gewoon niet kon. Maar niemand heeft dat ooit aange toond." De auteur acht de rol die Pieper heeft gespeeld, laak baar. „Pieper kreeg de techno logie onder ogen als werknemer van Philips. Dan kun je er niet zelf mee vandoor gaan. Pieper wil geen commentaar geven op het boek. Wel zegt hij het vreemd te vinden dat de au teur hem niet om medewerking heeft gevraagd. „Dat is niet waar", zegt Smit. „Ik heb een paar gesprekken met hem ge voerd over zijn medewerking. Daar heeft hij van afgezien." rotterdam/anp - Het moet af gelopen zijn met kippenvlees dat soms wel tot bijna de helft met water is volgespoten. De controle moet worden ver scherpt, vindt eurocommissaris Byrne (consumentenzaken) in een werkdocument dat gisteren uitlekte op de informele EU- landbouwraad van 29 minister in Rotterdam. Byme spreekt over fraude. Vol gens hem misleiden handela ren de consumenten over het gewicht: eenmaal in de pan ploft het water uit het vlees. Bo vendien is de gezondheid in het geding. Sommige mensen zijn allergisch voor de runder- of varkenseiwitten die aan het kip penvlees zijn toegevoegd om het water beter vast te houden. EU-regels verbieden het injec teren van vers kippenvlees met water. Ierse en Britse keurings diensten ontdekten de afgelo pen drie jaar echter veelvuldig fraude met het vlees. Onder an deren Nederlandse handelaren bleken in het verleden het ver bod van water en eiwitten in vers kippenvlees te overtreden. Water en eiwitten mogen wel in bewerkt kippenvlees (bijvoor beeld gemarineerd of gerookt) voorkomen, maar dan ontbrak soms de verplichte vermelding op het etiket. De eurocommissaris vraagt de lidstaten om extra controles. Ook wil hij dat zijn eigen Euro pese dienst meer inspecties in de EU-landen doet. Op basis van de resultaten wil de com missaris in 2005 een voorstel doen om eventueel regels en procedures aan te passen. Het werkdocument over de wateri ge kippen ligt momenteel voor commentaar bij andere euro commissarissen. Uiteindelijk leidt dat tot een voorstel van de Europese Commissie aan de EU-landen. den haag/anp - De vakbonden verwachten weinig van het overleg met minister Remkes (binnenlandse zaken) over een nieuwe CAO voor circa 120.000 rijksambtenaren. „Het is de vraag of überhaupt een CAO- akkoord haalbaar is", aldus on derhandelaar Lohman van CNV Publieke Zaak gisteren. De minister en de bonden ma ken vandaag in een eerste tref fen hun inzet voor het CAO- overleg bekend. De onderhan delingen beginnen donderdag morgen. „Dit worden keiharde onderhandelingen. De messen worden geslepen", stelt vak bondsbestuurster Merlijn van Abvakabo FNV. Volgens haar zal veel afhangen van de opstel ling van Remkes. Als de minis ter ambtenaren niet kan zien als werknemers, maar als een verlengstuk van het kabinetsbe leid en de sluitpost van de be groting, dan komen we er niet uit." Lohman van de CNV-bond heeft er ook weinig vertrouwen in gezien alle onheil dat het ka binet heeft aangekondigd. Daarbij wijst hij onder meer op de nullijn die in het regeerak koord voor ambtenarensalaris sen is ingeboekt, de bezuinigin gen bij het Rijk en het pleidooi van het kabinet voor langer werken. Zo hekelt hij het tomen aan het functioneel leeftijds ontslag voor ambtenaren met zware beroepen. Zowel de Abvakabo als het Ambtenarencentrum^de twee grootste vakbonden ■hder de rijksambtenaren, hoopt de mi nister nog te overtuigen dat de overheid moet blijven investe ren in haar personeel om aan trekkelijk te blijven als werkge ver. „De kans is echter groot dat het overleg helemaal niet op gang komt. omdat nog een hoop onduidelijk is over alle af gekondigde kabinetsplannen", stelde onderhandelaarster Wendt van het Ambtenaren- centrum. Een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken zei gisteren niet vooruit te willen lopen op de CAO-onderhandelingen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9