'Burgers Beslan schoten op school' BUITENLAND I Ei Ontvoerders gaan voor het geld Nieuw bedrijf in Milosevic-soap Na Charley en Frances wacht Florida op Ivan Volgens verschillende Russische kranten Pentagon wil antiraketschild om Iran zetten Voor mij! Nee, hij is voor mij! Alitalia schrapt 5000 banen Operatie Clinton geslaagd NEC Makkelijker kunnen we het niet meer maken. Wél leuker! en Pakistan jigen bestand I - India en Pakistan een bestand dat ze in r afkondigden voor de Kashmir. Het gebied den sinds beide lan- *ot*17 onafhankelijk wer- iet Verenigd Konink- landen maken aan- j de hele provincie !r "india heeft tweederde jHtio in handen, Pakis- |de rest. De grens tus- 20/jLS en Pakistaans Jn is een van de zwaarst Iseerde linies ter we- l12jer verwerpt fgk Bashir Een Indonesische k heeft een verzoek tot van Abu Bak ar Bashir Jltsii. De vermeende lei- et terreurnetwerk Je- erstmiyah zit sinds eind I op verdenking van jche activiteiten. De fceestelijke werd eind I r opgepakt nadat hij :r hJ jaar in de cel had ge- ir overtreding van de •wet. Ditmaal staat lacht wegens ter activiteiten te wach- 128 nfy tden bij weer China ffbverstromingen en 'r 'huivineen als gevolg D*e regen hebben in de <nese provincie Sichu- M>6 mensen het leven d i en minste vijftig men en nog vermist. Sinds ig woeden volgens het au Xinhua „de de- te regenstormen van i de provincie". In het vervoer vrijwel onmo- rorden. Meteorologen en dat het noodweer 'm^t dinsdag aanhoudt. b tekent Dwet niet )e Tsjechische presi- av Klaus weigert de Ailwet waarover eerder /ereenstemming is be- ndertekenen. Het imufd, een uitgesproken als het over de EU r Hfcet nationale debat Ïhië en de EU niet be- april tekende de toen- ïmier van Tsjchië, Athene het toetre- Irag van zijn land tot r 1 mei. Spidla is nu nissaris. Klaus wil dat 105 een referendum in wordt gehouden over Dndwet. dinsdag 7 SEPTEMBER 2004 Geen ies Sudan -speciale VN-gezant an, Jan Pronk, heeft ri! it de internationale :hap nu nog geen Ailian het bewind in moet opleggen we- westie Dariur. Bijna geleden liep een ulti- an de VN aan Sudan af aartum dertig dagen n ird gegeven om onder r H^abische milities te Meer »g met islam Italië pleit ervoor een lan te gaan met de ge- slam in de strijd tegen lationale terrorisme. ing van de 'echte van de islam is vol- 5 ^gering-Berlusconi je belangrijkste pijlers tegen extreme fun- iistische groeperingen, iet voorstel ook ter js viengen tijdens infor- rleg van de Europese van Justitie en Bin- e Zaken, eind deze 1 Scheveningen, onder ds voorzitterschap van Filer mag lord worden (burg - De Zuid-Afri- iinister van Justitie estemd met het ver- Equatoriaal-Guinea itse zakenman Mark Hg in Zuid-Afrika te on- Fn. De zoon van de "jge Britse premier Mar- itcher zit vast op ver- ^an financiering van ng tot staatsgreep in aal-Guinea. oon lagesatelliet neer H'w - Een Israëlische ^t die een spionagesa- Jften baan om de aarde ^kngen, is gisteren kort Hcering in zee gestort. Htelliet wilde Israël ld Iran in de gaten Volgens het ministerie ■sie is de mislukking van een defect in de I ivan de Shavit-raket, ctiel werd afgevuurd luchtmachtbasis ten Tel Aviv. moskou-beslan/anp-afp - Woedende burgers hebben mo gelijk het vuur geopend op de ontvoerders in de school in het Zuid-Russische Beslan. Verschei dene Russische kranten meldden gisteren dat burgers die rond de bezette school stonden, als eer sten begonnen te schieten. De onthullingen kwamen op de eerste dag van twee dagen na tionale rouw voor de ruim 330 slachtoffers van de gijzeling in Noord-Ossetië. De autoriteiten hadden aan de terreurdaad een einde gemaakt door de school washington/anp - De plannen van de regering Bush om de an- tiraketdefensie uit te breiden zouden de VS in een ongemak kelijk bondgenootschap kun nen brengen met landen als Irak, Afghanistan en staten van de voormalige Sovjet-Unie. Dit zeggen functionarissen die be trokken zijn bij de ontwikkeling van het nieuwe defensieplan dat voornamelijk gericht is te gen Iran. De Amerikaanse regering ver wacht dat Teheran binnen vijf jaar, en mogelijk al in 2005, over een kernwapen en een bal listisch arsenaal zal beschikken. Wetenschappers vrezen dat als Iran die wapens inzet, de Ame rikaanse schepen in de regio niet in staat zijn om terug te slaan. Daarom zouden de VS militaire bases rond Iran moe ten inrichten waarop de antira- ketinstallaties kunnen worden opgesteld. Dit betekent dat de VS militaire partnerschappen zou moeten aangaan met de buurlanden van Iran, zoals Af ghanistan, Irak en ex-Sovjetre publieken zoals Turkmenistan. Een anonieme functionaris bij het Pentagon bevestigde on langs dat er al gesprekken met deze landen worden gevoerd voor het opstellen van perma nente militaire bases van de VS. De antiraketdefensie heeft dit jaar de prioriteit van de Ameri kaanse regering en gaat ge paard met een verviervoudiging van het budget. De spectaculaire groei van het defensieproject roept kritiek in het Congres. Volgens senator Jack Reed zouden de VS ge neigd zijn om twijfelachtige bondgenootschappen te sluiten en te veel geld in de raketafweer te stoppen omwille van de Iraanse dreiging. De Democraat vreest ook dat de regering nieu we voorwaarden schept om de Amerikaanse troepen in de re gio te laten blijven. te laten bestormen. De officiële versie luidt dat de terroristen explosieven lieten ontploffen of begonnen te schieten op vluch tende kinderen. Dat zou voor de Russische autoriteiten de aanleiding zijn geweest om in te grijpen. Volgens correspondenten van de krant Izvestia waren er bij het begin van de ontknoping in Beslan weliswaar explosies te horen bij de school. Die waren echter voorafgegaan door in tensieve schotenwisselingen met automatische wapens. Vol gens gesprekken van de krant met medewerkers van red dingsdiensten en omstanders waren het hoogstwaarschijnlijk burgers en leden van lokale burgermilities die begonnen te schieten. Pas daarna volgden de explosies en zagen Russi sche militairen zich gedwon gen de bestorming te begin nen. De lezing van Izvestia sluit uit dat de Russische veiligheids diensten de bestorming zelf be gonnen. De achterdocht van westerse media die betogen dat de Rus sische autoriteiten opnieuw hebben gekozen voor een ge welddadige oplossing van een gijzelingsdrama, waar de krant Gazeta over schreef, zou dan ongegrond zijn. De inwoners van Beslan willen dat een onaf hankelijke commissie de zaak gaat uitzoeken. Verder was het gisteren nog steeds onduidelijk waar de nog honderden vermisten zijn. Ver scheidene media meldden dat er zich naast de school nog een twee verdiepingen hoog woon blok bevond, dat tijdens de be storming werd verwoest. Onder het puin bevinden zich waar schijnlijk de stoffelijke over schotten van de vermisten. Volgens het openbaar ministe rie van Noord-Kaukasus waren de gijzelnemers in Beslan strij ders van rebellenleider Basajev uit de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië. Anonieme functionarissen van de inlichtingendienst FSB zei den eerder al dat Basajev het brein achter de gijzeling was. De 26 NAVO-lidstaten en Rus land komen vandaag bijeen in een extra vergadering naar aan leiding van de bloedige afloop van het gijzeldrama in Beslan. Miljarden dollars schade. En de ellende in Florida lijkt met de komst van Ivan nog niet voorbij. Foto: ANP melbourne/anp - De orkaan Frances die over de Amerikaan se staat Florida trekt, heeft gis teren in verzwakte vorm de Golf van Mexico bereikt. Miljoenen mensen in Florida zitten zon der stroom en drie miljoen moesten hun huizen uit. Er vie len twee doden. De wind be reikte gisteren nog 'slechts' snelheden tot 112 kilometer per uur. Als orkaan viel Frances met windsnelheden van 170 ki lometer per uur in klasse 2 op een schaal van 5. Amerikaanse kranten meldden dat er twee doden zijn. Een man reed tegen een boom, een vrouw kreeg een boom op het dak van haar camper. Verder richtte Frances vooral veel materiële schade aan. Sommige verzekeringsmaat schappijen vrezen dat de scha de van de orkaan Frances mo gelijk 10 miljard dollar be draagt. De schade-uitkeringen komen boven op de naar schat ting 7,4 miljard dollar die de or kaan Charley drie weken gele den veroorzaakte. Toen kwa men 26 mensen om. Weerkundigen hebben gewaar schuwd dat een nieuwe orkaan onderweg is en mogelijk eind van de week de Amerikaanse kust bereikt. Zij schatten dat Ivan een orkaan is van klasse 4, met windstoten van 215 kilo meter per uur. Zondagavond bevond Ivan zich op 1225 kilo meter ten zuidoosten van Bar bados. Meer dan 2,5 miljoen inwoners hadden van de regering van Florida het dringende advies gekregen hun huizen bij de At lantische kust te verlaten. Het was de grootste evacuatie in de geschiedenis van de staat. Ve len hadden al geruime tijd voor de komst van de orkaan een veilig heenkomen gezocht, om dat Frances de kust langzamer bleek te naderen dan weerkun digen hadden verwacht. De au toriteiten hebben een uitgaans verbod ingesteld, om de puin hopen door omgevallen bomen en elektriciteitsmasten snel te kunnen opruimen, maar ook om plundering te voorkomen. Bovendien bestaat de kans op overstromingen door de hevige regenval. Het vliegverkeer vanaf Miami Airport kwam pas giste ren weer op gang. Frances' stormgebied was gro ter dan die van elke andere or kaan die Florida de afgelopen honderd jaar heeft meege maakt. Rond het oog van de storm, met een doorsnee van ruim honderd kilometer, strek ten zich in een straal van onge veer 200 kilometer orkaanachti ge windgebieden uit Orkanen worden ingedeeld in vijf klassen volgens de schaal van Saffir Simpson. Klasse 1 zijn hurricanes met een wind van gemiddeld minstens 117 ki lometer per uur en hoogstens 152 kilometer per uur. Een or kaan met een gemiddelde windsnelheid van meer dan 248 kilometer per uur zit in klasse 5 en geldt als extreem gevaarlijk. prachuap khirikahn - Ja, het is even wennen, maar polo spelen ze in Thailand op een olifant. Dezer dagen wordt daar de King's Elephant Cup Polo Tournament 2004 gehouden. Er doen veertien teams aan mee. Het DBC Bank Damesteam speelt op de foto tegen het Chivas Regal team. Met de twee meter lange stokken de bal een tik geven, valt zo te zien niet altijd mee. Foto: EPA gebruikmaken van een over bruggingskrediet van 400 mil joen euro van de regering waar mee het bedrijf tot eind maart volgend jaar kan blijven draai en. De regering herhaalde zon dag nog eens dat Alitalia faillis sement zal moeten aanvragen als er geen overeenstemming met de bonden komt. In het eerste kwartaal boekten de Itali anen een verlies van 330 mil- rome/anp - De noodlijdende Italiaanse staatsluchtvaart maatschappij Alitalia wil 5000 van de ongeveer 22.000 ar beidsplaatsen schrappen. Alita lia wil ongeveer 3500 banen schrappen bij het grondperso neel, 1050 bij het cabineperso neel en 450 onder de piloten. De maatschappij wil uiterlijk op 15 september een akkoord heb ben bereikt met de bonden. Als dat lukt, kan de maatschappij joen euro. chaam gehaald om een omlei ding aan te leggen. De artsen zeiden gisteren dat ze een paar dagen met opereren hadden gewacht, omdat Clinton medi cijnen (bloedverdunners) ge bruikte, die eerst uit zijn li chaam moesten verdwijnen. Als president, van 1993 tot 2001, had Clinton nimmer last van hartklachten. Maar volgens de oud-president komen hart problemen voor in zijn moe ders familie. Ook is hij zich in het verleden vaak te buiten ge gaan aan fast food. De laatste tijd probeerde hij gezond en fit te blijven via een dieet met wei nig koolhydraten en fitness. De afgelopen dagen waren „een emotionele achtbaan", al dus een verklaring van Hillary Clinton gisteren. washington/gpd - Oud-presi- dent Bill Clinton van de Ver enigde Staten heeft gisteren met succes een bypass-operatie ondergaan, aldus zijn artsen. Clinton was vrijdag in het zie kenhuis opgenomen, na klach ten over pijn op de borst en kortademigheid. De 58-jarige oud-president, die Democra tisch presidentskandidaat John Kerry had willen helpen met zijn verkiezingscampagne, is nu zeker voor een k twee maanden uitgeschakeld. Meer dan 30.000 mensen uit de hele wereld heb ben Clinton de afgelopen dagen beterschap gewenst via kaarten, briefjes en e-mails. De oud-president had last van vier verstopte aderen naar zijn hart. In een bypass-operatie worden aderen elders uit het li- door Carel Coseling den haag- Is Slobodan Milosevic door het Joegoslavië-tribunaal monddood gemaakt of niet? De oud-president van Joegoslavië en Servië meent van wel nu het tribunaal hem, tegen zijn zin, twee verdedigers heeft opgedrongen, Steven Kay en Gillian Higgins. Direct nadat het besluit van het tribu naal werd bekendgemaakt, tekende Milosevic mondeling beroep aan. Tot nu toe is dat echter nog niet bij de rech ters ingediend. Vandaar dat zijn zaak vandaag gewoon doorgaat. Dan moet blijken hoe mond dood Milosevic feitelijk is. Met andere woorden: hoe Kay en Higgins zijn ver dediging gaan voeren. Volgens de instructies van de rechters moeten zij steeds handelen in het be lang van Milosevic. Ze mogen in plaats van de aangeklaagde getuigen in voor gesprekken voorbereiden op hun feite lijke verhoor, en die verhoren ook door voeren. Kay en Higgings mogen bij het tribunaal alle stukken indienen die zij nodig achten voor de zaak. Ze mogen bij het tribunaal ook om alle voorzie ningen vragen die hen in staat moeten stellen de zaak van Milosevic zo goed mogelijk te presenteren. Maar het duo moet wel met oud-presi dent de voortgang van de zaak bespre ken, proberen zijn instructies te krijgen en het proces naar zijn wensen voeren. Daarbij houden ze eigen speelruimte, mits ze maar alles doen om de belan gen van Milosevic zo goed mogelijk te dienen. Milosevic mag van de rechters actief in zijn proces blijven optreden. Hij mag getuigen zelf ondervragen. Daarnaast mag de aangeklaagde op elk gewenst moment zelf om een andere verdediger vragen. Hoe het proces vorm krijgt, moet nog blijken. Tot nu toe wei gerde Milosevic een verdediger. Dat hij met Kay en Higgins zal samenwerken lijkt vrijwel uitgesloten. Dat betekent dat het duo zelf een lijn moet zien te vinden, en dat zal moeilijk genoeg zijn. Naar verwachting zal professor Smilja Avramov vandaag als eerste getuige voor Milosevic optreden. Avramov is een goede bekende van de beschuldigde. Hij heeft eerder verklaard het tribunaal illegaal en incompetent te vinden. Avramov beschuldigde de rech ters van arbitrair gedrag en manipula tie. Het tribunaal mocht niet uit naam van de VN opgezet worden, omdat daartoe werd besloten door de VN-Veiligheids- raad en niet door de Algemene vergade ring van de VN, aldus Avramov. De professor in de rechten - oud-voor zitter van de International Law Associa tion - meent dat het westen 'genocide' op Joegoslavië heeft gepleegd. Het vre desakkoord van Dayton bestempelde hij als het legaliseren van 'een buiten landse bezetting zonder weerga' en een proces gelijk aan kolonisatie. Avramov onderhandelde namens Servië met Kroatië over de verdeling van Bos nië. Hij keerde zich tegen een onafhan kelijkheid van Kroatië zonder toestem ming van Servië. De strijd van de Alba nezen in Kosovo verklaarde hij vanuit het fascisme. Avramov is de eerste van circa vijftig ge tuigen die Milosevic aan de rechters heeft gemeld. Wanneer wie komt, blijft echter onduidelijk. Dat wordt pas op het allerlaatste mo ment bekendgemaakt. „Net als bij de aanklagers", aldus een woordvoerster van het tribunaal. Het spel gaat verder. Optimisme over vrijlating journalisten verdampt (advertentie) bagdad/gpd - De ontvoerders van twee Franse journalis ten in Irak eisen vijf miljoen dollar losgeld. Dat staat in een op internet verschenen verklaring van het Islami tisch Leger van Irak, zoals de ontvoerders zich noemen. De ontvoerders zeggen eerder van plan te zijn geweest Christian Chesnot en Georges Malbrunot vrij te laten, maar dat voornemen zou zijn doorkruist doordat zij werden aangevallen. „Wij waarschuwen u ons niet te bombarderen zoals u heeft gedaan op de dag dat wij de gijzelaars aan u hadden willen overdragen." De ont voerders willen het losgeld uiterlijk morgen hebben. Ze eisen verder dat een bestand met Osama bin Laden en een belofte om geen zaken te doen met Irak. Beide ei sen lijken aan Frankrijk gericht. De Franse premier Jean-Pierre Raffarin zei nog niet te kunnen beoordelen of de verklaring authentiek is. „We nemen dit soort in formatie altijd serieus." De verklaring maakte een ein de aan het voorzichtige optimisme dat de afgelopen dagen in Frankrijk had geheerst. Franse diplomaten en moslimleiders zijn naar het Midden-Oosten afgereisd om te bemiddelen. Dat leek zijn vruchten af te werpen. Diverse ministers hadden vóór maandag verklaard dat de vrijlating van de twee journalisten nabij leek. Inmiddels zijn ze voorzichtiger. „Irak verkeert in complete chaos," zei de Franse minis ter van defensie Michèle Alliot-Marie over de tegen strijdige berichten. „Dat brengt grote moeilijkheden met zich mee." Raffarin zei nog steeds vertrouwen te hebben in „een positieve afloop De twee journalisten werden ontvoerd op 20 augustus, terwijl zij op weg waren van Bagdad naar Najaf. Het Is lamitisch Leger stuurde een video naar de Arabische tv-zender al-Jazeera waarop de twee te zien waren. De gijzelnemers eisten dat Frankrijk het verbod op hoofd doeken op scholen introk. Dat gebeurde niet. Vorige week woensdag verstreek het laatste ultimatum dat de ontvoerders hadden gesteld. Sindsdien is niets meer van de twee journalisten vernomen. Ze zouden zijn overgedragen aan een gematigder groepering, maar met de nieuwe verklaring van het Islamitisch Le ger lijkt dat bericht op losse schroeven te zijn komen staan. Ook de Iraakse interimregering wekt de indruk aan chaos te zijn overgeleverd. Zondag vertelden twee mi nisters in detail hoe Saddams voormalige plaatsvervan ger Izzat Ibrahim al-Duri was opgepakt bij een veldslag in de buurt van de stad Tikrit. De Amerikanen en de Iraakse commandant in Tikrit zeiden meteen al van niets te weten. Een dag later moest de regering door het stof. De gearresteerde man was niet Al-Duri, het belangrijkste nog voortvluchtige lid van Saddams regi me, maar een familielid, dat wegens mindere vergrij pen werd gezocht. Hoe de twee ministers bij hun ver haal over de arrestatie van Al-Duri kwamen is ondui delijk. Bij de stad Fallujah, die in handen is van soennitische rebellen, kwamen gisteren bij een aanslag met een au tobom zeven Amerikaanse mariniers en drie Iraakse soldaten om het leven. Het dodental onder de Ameri kaanse soldaten staat nu op minstens 988. NEC raadt Microsoft'" Windows'^ XP aan PC Privé regeling afgeschaft: De PC Pnvé regeling is afgeschaft en dat is spi|tig voor heef veel harde meikers Zo makkefi|k kunnen we het niet meer maken. Maar wél leuker FSrect M4610 Breedbeeld notebook Intel* Pentium* M Processor 715 (15GHz 2MB cache jeheuaen) Mcroeott* \Mndows1 XP Home 256MB DOR geheugen 40 GB harte sen* CO-RWDVD combo <*ive ATI Radeon Motate 9600 - 64 MB tS 4* WXGA TFT acherm VMrat*n802 tttVg €1427 €1189 WWW.NEC.-ONUNE.NL 1024 648 9068

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7