Donner snoeit in de jeugdzorg BINNENLAND 2 Meer kinderen in één cel is vragen om problemen Universiteiten laten allemaal eigen geluid horen Dertigplusser is broodnodig voor de kenniseconomie Slachtoffers Beslan herdacht Lubbers bepleit uitnodigen vluchtelingen Minder tijd per kind Van Geel: Kaboutertjes ruimen zwerfvuil niet op rwiji in in i Rooy leidt tien onderwijs - Minister Van der [i is niet langer de be- tste onderwijsvrouw van jd. Althans, volgens de ji die internetsite www.s- jide.nl opstelde. De mi- Js voorbijgestreef door Y. Soy, de nieuwe college- Sfcter van de Universiteit \bt, en voorzitter van de ■gad Leijnse. De website pensen uit de kenniswe- laakte de ranglijst op ba- i gesprekken met be iers uit het hoger onder- jjlitici, studenten en an- undigen. eoslaaf daagt it om EBI - Een bekende Joego- [he crimineel heeft een ing aangespannen te- IStaat der Nederlanden Ihij uit de extra beveilig ingenis (EBI) in Vught /endien eist hij dat ge lijk onderzoek wordt ge laar beschuldigingen die I over hem uit. Volgens feat Boone zijn die aan tij - I bedoeld om zijn cliënt !BI te houden. De man zit Ivvaar beveiligde gevange- lat justitie hem in ver- rengt met diverse zware jven, waaronder liquida- jet openbaar ministerie it hij nog steeds zeer ge- V is. Hij zou bijvoorbeeld n zijn een politieagent te [ermoorden. Het geding Jirijdag voor de rechtbank |Haag. I animo voor j-alarmdienst ik - Ongeveer 8000 in Harderwijk hebben bgegeven voor een sms- dienst die mensen bij ca- riten waarschuwt. In Har- Je wordt op 4 oktober een Éedaan met deze alarm- F De proef valt samen met Inetest op de eerste |lagvan de maand. Ieder- n zich bij het bedrijf dat nst verzorgt, Zorg en Vei- gratis aanmelden voor i-alarmdienst. Voorwaar- at de gemeente waarin je op de dienst geabon- ei bevolking st sinds 1900 irc - De bevolkingsgroei jaar 2004 wordt mogelijk ste sinds 1900. Dat blijkt ikeningen van het Cen- eau voor de Statistiek rolgens de instelling le lage groei veroorzaakt ps-jen sterke daling van de ratie terwijl er steeds I ïensen emigreren. In de fe zes maanden is de Ne- 3 dse bevolking met 12.000 [F len toegenomen. Als dit _fmpo voortzet, neemt de ting in 2004 volgens het et 0,2 procent toe. Dat is r- 5ste groei in 100 jaar. 4 g jaar meer ^idmeldingen f urg - De brandweer heeft 105.000 meldingen van binnengekregen. Een re agens het CBS. In iets jr dan de helft was er ïjvan loos alarm. In 2003 Ier door brand 85 doden 10 gewonden, meestal als jvan een woningbrand, jging van het aantal bran- 12003 wordt veroorzaakt 18.000 buitenbranden, yart meer dan het jaar er- Plpat kwam door de droge r. Brandstichting en van- 'ie waren bij vier van de leiktuurbranden de oorzaak. dinsdag 7 september 2004 door Rudi Buis den haag - Jeugdinrichtingen moeten vanwege bezuinigingen drie of vier kinde ren in één cel plaatsen. Met stapelbedden slaagt justitie er tegelijkertijd in meer plekken te creëren, want het aanbod van jonge delinquenten is fors gegroeid. Des kundigen houden hun hart vast. „Meer dan driekwart van de jongeren in een jeugdgevangenis heeft een psychiatrische stoornis." Zet twee stapelbedden in een kindercel en in één klap los je twee problemen op: je bezuinigt én je creëert tegelijkertijd extra plaatsen. Justitie begint volgend jaar een proef in drie jeugdinrichtingen, in navolging van het model 'twee op één cel' bij volwassenen. Deskundigen zijn niet enthousiast. Alleen al vanuit humanitair oogpunt ziet algemeen directeur Vincent Maas van de jeugdinrichting Harreveld dit model niet zitten. In een beschaafd land hebben kinderen het recht op een eigen kamer, vindt hij. Bovendien zijn het geen gewo ne kinderen, die in een jeugdinrichting terechtkomen. „Ik zie elke dag kinderen die een uitbarsting hebben. Meer dan driekwart van de jongeren in een jeugd gevangenis heeft een psychiatrische stoornis." Geweld, verkrachtingen: directeur Maas voorziet problemen. Hij vreest eveneens dat er meer gepest wordt als meerdere jongeren op één cel verblijven. En kin deren die vaak gepest worden, plegen eerder zelfmoord. „Ik zie een link tussen meer kinderen in één ruimte en pesten. Vergeet niet dat vooral kwetsbare, zwak ke kinderen de inrichtingen bevolken", zegt hij. Directeur Ben Geerdink van de Dienst Justitiële Inrichtingen, die afgelopen weekeinde het plan lanceerde, beseft dat hij een steen in de vijver heeft gegooid. Toch vindt hij het 'doodzonde' om op voorhand het idee in de prullenbak te kieperen. Bezuinigingen en capaciteits problemen nopen tot nadenken, zegt hij. Bovendien is er nog een voordeeltje: uit eerste bevindingen van volwassenen die samen een cel delen, blijkt dat som mige gedetineerden het ook best gezellig vinden. Maar geldt dat ook voor instabiele cri minele jongeren, waarbij de kans dat de boel ontploft vaak net iets groter is? „Sommigen zijn daartoe niet in staat", zegt Geerdink, verwijzend naar jongeren die totaal onberekenbaar zijn. „Maar je hebt ook kinderen bij wie de behande ling goed verloopt. Voor degenen die aan het eind van hun verblijf zitten zie ik mogelijkheden." Wellicht is voor hen groepsdetentie een mooi opstapje om terug te keren in de maatschappij, meent de directeur. Kinderrechter Frans van der Reijt zegt echter 'grote vraagtekens te hebben'. In Nederland ligt het plan voor het eerst op tafel, ervaringen met het 'stapelbed in de kindercel' zijn er bijna niet, stelt hij. Van der Reijt vindt dat justitie eerst met gedragsdeskundigen en pedagogen om tafel moet gaan zitten. „Een proef als deze beginnen uit bezuinigingsoverwe gingen vind ik onjuist." De kinderrechter benadrukt dat kinde ren in een strafinrichting behoefte heb ben aan een eigen kamer waar ze zich kunnen terugtrekken, zeker in de eerste maanden van detentie. „Ik denk dat de spanning van groepsdetentie niet goed is voor een kind. Zeker niet als hij of zij in afwachting is van een proces." Van der Reijt zegt dat je zelfs bij 'normale jongeren' maar moet afvragen of ze wel maanden opgesloten kunnen zitten in een groep, laat staan jongeren 'met een verleden'. Een ander argument tegen meerdere kinderen op één cel is het gevaar voor criminele infectie: jongeren kunnen el kaar makkelijker criminele kneepjes bij brengen. „Dan doe je het resultaat van de behandelingen overdag teniet", zegt Ton Moolenaar van de Belangenvereni ging Medewerkers in de Jeugdbescher ming en de Jeugdreclassering. Meerdere jongeren op één cel lijkt hem geen goed plan, vooral omdat als gevolg daarvan het aantal groepsleiders wordt verminderd. Dat betekent minder aan dacht voor jongeren, waardoor ze min der gemotiveerd zijn om terug te keren in de maatschappij, al dan niet via een vervolgtraject. Het wordt er voor bege leiders niet makkelijker op. „Je krijgt kliekvorming. Je moet als groepsleider in je eentje een cel van vier man in, moch ten er ernstige problemen zijn." Rotterdam- Tijdens een gebedsdienst in de Russisch-orthodoxe kerk in Rotterdam zijn gisteren de overlevenden van het gijzelingsdrama in de Russische stad Besian her dacht. Zondag was al een dienst voor de doden gehouden. Ongeveer dertig gelovigen baden tijdens de dienst voor de zieken, gewonden en nabestaanden van de slachtof fers. Onder de aanwezigen waren Russen, Serviërs en Grieken. Volgens lezer (een soort lector) Herman hebben de aanslagen de Nederlandse Russen ook geraakt. „Veel men sen zijn met de terroristische aanslag bezig", zei hij. „Men vreest voor wraak. Van de terroristen, omdat een aantal van hen is gedood, maar ook van de families die kinde ren hebben verloren." Juist omdat onder de slachtoffers veel kinderen zijn, is het dra ma volgens Herman onverteerbaar. Foto: ANP/Jasper Juinen filter stemt in ■i windmolens 'PIakoen - In de Friese ge- F(Je Littenseradiel kan het ite windmolenpark van id worden ontwikkeld, uursrechter heeft giste- laald dat dertien wind- is mogen worden ge il. Natuurorganisatie It 1 Gea, die bezwaar had pkt tegen de bouw van H molens, kreeg in twee en gelijk. Windturbines in )en veld tasten volgens It 2 Gea de historische en tie waarde van het Friese land aan. «etende man ht de dood in - Een 18-jarige Duitse n die vorige week donder- Ind in Rheden met een ge- lauto op een boom knal- led dat om zelfmoord te n. Dat vermoedt de Arn- e politie, nadat er in het Jinde door zijn familie een Bidsbrief is gevonden. De er veroorzaakte veel op- Iding door schietend langs ftietbergseweg in Rheden en. Met zijn vuurwapen fgde hij een stelletje uit jen en dwong hen uit hun ie stappen. Met die auto Jij 400 meter verderop loge snelheid tegen een ft Hij was op slag dood. amsterdam/anp - Levendiger dan gisteren zal het academisch -jaar zelden zijn geopend. Ge heel overeenkomstig de wens van de overheid klonk op ver- schilllende universiteiten een eigen geluid. Was in het verle den vaak sprake van een klage rige zang tegen bezuinigingen, nu is er vooral sprake van am bitie en vitaliteit. Buitenlandse studenten en do centen zijn in Nederland wel kom als ze heel goed zijn, zei staatssecretaris Rutte (onder wijs) in Amsterdam (UvA). In het Engels verklaarde de be windsman zelfs de 'best brains' te willen aantrekken. Het imago nijmegen/anp - Nederland zou jaarlijks 3200 vluchtelingen moeten uitnodigen om zich in het land te vestigen. Dat is een vluchteling op elke 5000 inwo ners. Volgens dat rekenmodel is er in Europa jaarlijks plaats voor ongeveer 70.000 mensen. Dat heeft Ruud Lubbers, Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen, gisteren in Nijmegen ge zegd. Lubbers ontving daar het eerste eredoctoraat van de Rad boud Universiteit Nijmegen, sinds deze maand de nieuwe naam van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen (KUN). Lubbers kreeg zijn eredoctoraat vanwege 'zijn grote verdiensten bij het zoeken naar wegen die leiden tot een betere samenle ving met gelijke kansen en rechten voor iedereen', aldus het College van Bestuur van de Radboud Universiteit. Lubbers vindt het Nederlandse asielbeleid op dit moment niet billijk, vooral als het op het uit zetten van kinderen aankomt. dat Nederland internationaal georiënteerd en tolerant is, moet volgens Rutte een reden zijn om in Nederland te willen studeren. Rutte denkt dat de briljante buitenlanders, zeker als ze na hun studie nog even aan de universiteiten blijven, een posi tieve invloed kunnen hebben op het Nederlandse acade misch leven. Vooral als het gaat om afgestudeerden in de exacte vakken, waaraan momenteel tekorten bestaan. In de vorm van een beurzen stelsel wil Rutte alleen nog de beste studenten van buiten de Europese Unie helpen. Daar voor heeft hij gezegd vanaf 2006 10 miljoen euro per jaar te wil len investeren. Veel studenten uit ontwikkelingslanden krijgen hun studie niet meer betaald, hetgeen een protest ontlokte van Wagemr.gse studenten. Zij dienden een pttitie in bij mi nister Van Ardemje (ontwikke lingssamenwerking), cue te gast was op de Nederlandse univer siteit met de meest internatio nale allure. In Eindhoven en Tilburg klonk een pleidooi voor meer onder nemerschap. Wetenschappers zouden vaker een eigen bedrijf moeten opzetten, suggereerde staatssecretaris Van Gennip (econmische zaken). Ze wil met onderwijsinstellingen, van mid delbaar beroepsonderwijs tot universiteit, afspraken maken om ondernemerschap in het vakkenpakket op te nemen. Ook moeten leraren in oplei ding ondernemerschapstages gaan lopen. Daarmee speelt ze in op de wens van Philips-top- man Kleisterlee die vindt uni versiteiten studenten moeten ondersteunen in onderne mingszin. Europa stond centraal in Maas tricht. De vroegere Duitse bondskanselier Kohl deed een fikse aanval op de leiders van de grote Europese landen, die hun land een grotere rol willen toekennen dan de kleinere. Kohl noemde die houding 'ar rogant'. Hij maakte de leiders, onder wie zijn landgenoot Schroder, uit voor 'enorme domoren'. De Nijmeegse universiteit kreeg gisteren een nieuwe naam om de eenheid met het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen te benadrukken. Verwarrend was dat weten schappers in het buitenland steeds vaker andere namen voor de universiteit gebruikten. Volgens het College van Be stuur raakten zo veel publica ties en citaties zoek. den haag/gpd - Minister Donner (Justitie) wil 10,5 miljoen euro korten op de gezinsvoogdij. De bureaus Jeugdzorg vrezen dat de voogden daardoor nóg minder tijd in de gezinnen door kunnen brengen. Nu al zijn ze 85 procent van hun tijd kwijt met admini stratieve zaken. Directeur Bart Groeneweg van Jeugdzorg Haaglanden heeft een brandbrief naar de fractie voorzitters in de Tweede Kamer geschreven. Hij hoopt dat de Tweede Kamer een stokje voor de bezuinigingen steekt. De af gelopen jaren is dat eerder ge beurt. Hoewel Donner de jeugdzorg aanvankelijk buiten de bezuini gingen heeft gehouden en zelfs extra geld voor nieuwe initiatie ven toezegde, legt hij per 1 ja nuari 2005 toch een korting van acht procent van het voogdij budget op. Volgens Groeneweg is dit 'onbegrijpelijk'. Ook de brancheorganisatie voor jeugd zorg en kinderopvang, MO- groep, voorziet problemen. „Er zou worden geïnvesteerd, maar via een achterdeur wordt het nu weer weggehaald." Groeneweg: „Mensen hebben nu al te weinig tijd om aan cli ënten te besteden." De direc teur wijst op de eerste resulta ten van een proef met intensie vere bemoeienis van een ge zinsvoogd, die momenteel in Nijmegen, Eindhoven, Gouda en in Limburg loopt. Daaruit zou blijken dat het loont om een voogd meer uren per kind te geven. De duur van de voog dij kan daardoor worden be kort. Die is nu gemiddeld 4,5 jaar. Ook zou het minder vaak nodig zijn een kind uit huis te plaatsen. Jaarlijks worden twintigduizend kinderen door de kinderrechter onder toezicht geplaatst. Zij krijgen een voogd van bureau jeugdzorg die probeert de ver houdingen binnen het gezin te normaliseren of op zoek gaat naar een opvangplek voor het kind. Ongeveer de helft van de ze kinderen kan niet bij zijn ou ders blijven wonen. Die zijn bij voorbeeld drugsverslaafd of mishandelen het kind. De ge zinsvoogd zorgt voor een plek in een tehuis of voor pleegou ders. Een deel van de kinderen wordt opgenomen in een psy chiatrische instelling. Door een tekort aan goede opvangplek ken moeten kinderen vaak maanden wachten voor ze ge holpen worden. Als ze absoluut niet thuis kunnen blijven, ko men ze vaak tijdelijk in een jeugdgevangenis terecht. 'Bezuinigingen sociale zekerheid compleet' Minister De Geus (Sociale Zaken) heeft zijn bezuinigingen op de sociale zekerheid afgerond. Hij zegt dat in een vraaggesprek met de Volkskrant van gisteren. „Voor zover ik het nu kan over zien, staan alle zaken in het regeerakkoord nu in de steigers. De hervormingsagenda op het terrein van sociale zaken is com pleet", verklaart De Geus. In de afgelopen maanden werd onder meer duidelijk dat De Geus ontslagvergoedingen wil inhouden op de WW-uitkering, sommige cao's niet langer automatisch voor iedereen wil laten gelden en fiscale voordelen voor het sparen voor VUT en prepensioen gaat schrappen. „Door de goede sociale voorzieningen is een stukje gezonde arbeidsmo raal kwijtgeraakt", aldus de minister. De Geus haalt in de krant hard uit naar de vakbonden die volgens hem een 'propaganda oorlog' voeren. De bewindsman heeft ook kritiek op de media. „De luiheid van sommige media om zich in de concrete beteke nis van maatregelen te verdiepen vind ik werkelijk gênant eindhoven/anp - De kabouter tjes ruimen in Nederland het zwerfvuil niet op. Dat moeten we zelf doen, simpelweg omdat het zo hoort. Het gaat immers over de manier waarop we col lectief omgaan met de openba re ruimte. Staatssecretaris Van Geel (milieu) zei dat gistermor gen in Eindhoven bij het begin van de actieweek Schoon 2004 van de stichting Nederland Schoon. Uit onderzoek blijkt dat zwerf afval in de topdrie van dagelijk se ergernissen staat. „Dat zegt wel wat", aldus Van Geel. Maandagmorgen maakte de stichting ook bekend dat Ka- chung Tsjang de Zwerfafval In novatie Award heeft gewonnen. Die prijs is bedoeld voor het beste ontwerp om het pro bleem van zwerfafval aan te pakken. De winnaar stelt voor het verantwoord weggooien van afval te koppelen aan een soort loterij. Uit het onderzoek blijkt ook dat een groot deel van het zwerfaf val op straat terechtkomt door onbewust gedrag en uit onver schilligheid. De stichting Ne derland Schoon, in 1991 opge richt door het bedrijfsleven, de afvalbranche en de ANWB, streeft ernaar de totale hoeveel heid afval voor 2006 met 45 procent te verminderen. Het aantal blikken en flesjes op straat moet met zelfs 80 pro cent afnemen. De stichting Nederland Schoon voert de komende week ook ac tie in Leeuwarden, Almere, Maastricht en Den Haag. Forse verhoging collegegeld voor oudere studenten is foute bezuiniging De nog maar net aangetreden staatssecretaris van onderwijs, Rutte, heeft onmiddellijk het mes gezet in het hoger onder wijs. Er wordt bezuinigd. Studen ten ouder dan dertig moeten hun studie voortaan zelf betalen. Om meer dan één reden is dit een slecht plan dat snel van tafel moet. Bij studenten denken we aan jongeren die na de middelbare school verder leren aan een ho geschool of universiteit. De meeste studenten voldoen aan dit beeld. Maar inmiddels zijn er in het hoger onderwijs een slordige 50.000 studenten die ouder zijn dan dertig. Ook dat roept beelden op. Dames op leeftijd, van goede komaf, the op latere leeftijd hun passie voor kunst en cultuur uitleven in de studie kunstgeschiedenis. Of high potentials van de firma Philips die een managementop leiding volgen. Die kunnen hun studie toch prima zelf betalen en anders doet de werkgever dat wel. Zeker, maar deze beel den passen niet bij de werke lijkheid. Het hoger beroepsonderwijs telt een kleine 45.000 studenten die ouder zijn dan dertig. Bijna de helft van deze mensen heb ben een mbo-vooropleiding, of geen vereiste vooropleiding. Zij moesten dus toelatingsexamen doen. Dat zijn vaak mensen die een volle baan en gezin heb ben. Werknemers met een mts- opleiding, die erachter komen dat het werk meer van hen vraagt en een hts-diploma wil len halen. Veelal geen goed ver dienende high potentials dus. Maar mensen die een modaal inkomen hebben, die bij een bedrijf werken met zo'n twintig medewerkers. Een midden of kleinbedrijf, waar er in ons land vele duizenden van zijn. Het zijn vooral 'tweedekansers' OPINIE die op latere leeftijd besluiten om door te leren in het hoger onderwijs. Deze mensen gaan, met ingang van 2005 als het aan Rutte ligt, geen 1.500 maar zo'n 6.500 euro collegegeld per jaar betalen Uitgaande van een vier jarige studie belopen de kosten dan al snel zo'n 30.000 euro. Een vervier- of vervijfvoudiging van de kosten. Dat is voor velen waarschijnlijk niet op te bren gen. Voor veel werkgevers in het MKB evenmin. Om twee redenen is dit een slechte zaak. In de eerste plaats voor deze mensen zelf. Zij mis sen de kans om meer uit zich zelf te halen, om in het bedrijf waar ze werken bij te dragen aan slimmer en innovatiever produceren. Daar waar het om allochtonen gaat is het proces van integratie er ook niet bij ge baat. In de tweede plaats is het ook slecht voor de ambities van Nederland als kennissamenle ving. Sinds het jaar 2000 is dit begrip bovenaan de politieke agenda gezet. In dat jaar beslo ten de EU-landen in Lissabon namelijk dat in 2010 Europa de beste kennisregio ter wereld moet zijn. De Nederlandse re gering deed daar gemakshalve nog een schepje bovenop: ons land moet binnen die regio tot de top drie behoren. Dat zijn mooie ambities die ook begrijpelijk zijn. Sinds de ont dekking van internet en com puter is nieuwe kennis steeds sneller beschikbaar, wat weer leidt tot nieuwe vondsten en nieuwe toepassingen. Produc tieprocessen worden slimmer. Slimmere processen betekenen ook dat je in minder tijd meer kunt produceren, dat is goed koper en maakt een bedrijf, maar ook een land concurre- render. Om die reden wordt kennis dus steeds belangrijker voor welvaart en welzijn. Het probleem met de ambities is nu dat Nederland over het al gemeen maar heel gemiddeld presteert. Dat geldt ook voor het aantal hoger opgeleiden, de kenniswerkers waaraan de ken nissamenleving zoveel behoefte heeft. In Nederland heeft 36 procent van de 29-jarigen hoger onderwijs genoten. De ambitie is om dat percentage om te krikken naar vijftig in 2010. Het probleem is vooral rijpere stu denten hiervoor moeten zor gen. Veel jongeren komen er namelijk in een vergrijzende sa menleving niet bij en de door stroom vanuit havo en vwo naar het hoger onderwijs is al tachtig tot negentig procent. Goed. de maatregel moet van tafel, maar hoe moet de bezui niging dan wel worden opge bracht? Dat heeft-de staatsse cretaris eigenlijk zelf al aange geven. De veelal jonge studen ten in het hoger onderwijs vol gen een opleiding van vier of vijf jaar. Echter, de meesten doen daar in de praktijk veel langer over. Rutte wil het leer recht van de studenten beper ken. Na vijf jaar studeren be taalt de overheid niet meer en moeten ze dat zelf doen. Met het uitvoeren van die maatregel haalt hij zijn bezuinigingstaak stelling ook. Maar wat belang rijker is, op die manier ontstaat een situatie waarbij jedere Ne derlander jong of oua, recht heeft op vijf jaar leren in het hoger onderwijs. Dat is heel wat rechtvaardiger dan ouderen bo ven de dertig dat recht ontzeg gen en jongeren wel recht ge ven om op kosten van de ge meenschap van acht jaar te doen over een studie van vier jaar. Drs. Loek Hermans is voorzitter MKB-Nederland Prof. dr. Frans Leijnse is voorzit ter van de Vereniging van Hoge scholen HBO-raad en lid van het Innovatieplatform

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5