Kamer krijgt genoeg van vredesmissies BINNENLAND 1 Bot hekelt houding VS over Internationaal Strafhof 1 Zalm heeft commissie-Duivesteijn heel wat uit te leggen Minder kans op sterfte in speciale hartfalenpoli 'Geen opvang in Pauluskerk' Rechter besluit vandaag over hechtenis Nomads Kleinere ruimte tempert Wilders' ideeën /liet 20u lurg wil =/e buslijnen icht - Limburg wil beter (em openbaar vervoer jitsland en België. Dat gedeputeerde Vestjens I bekend bij de presen- een nieuw plan voor hbaar vervoer. Limburg |1 verbindingen per r vervoer met de aan- V Nederlandse provin- jnet de Randstad, maar roer per trein en bus buitenland is slecht H, stelt de provincie. Het t daarvoor geen exploi- ^oeding. tschepen en op de Rijn iN - Twee vrachtsche- gistermiddag op de loogte van Millingen ar in aanvaring geko- 1 van de schepen, een >eladen met stookolie, sjo beschadigd dat die !ne hoeveel lading ver ft andere vrachtschip, I met veevoer, liep kop- op. Volgens de schipper Schip was zijn vaartuig ïurbaar geworden door fecte stuurinrichting. dinsdag 7 september 2004 tnfunctie enende te - SP-Kamerlid Van il wil opheldering van Balkenende over een inctie die deze zou be- Balkenende is bij de Ka- Koophandel inge- als penningmeester ichting Schuttersweg, ilden van de NCRV be- olgens Van Bommel, die r gisteren schriftelijke Heeft gesteld aan de pré lat in strijd met de re- dslieden geen ne- ies mogen vervullen, ier heeft die regel zelf ld, aldus Van Bommel. ;hter van ions vast De politie heeft vrij- ïtphen een 45-jarige ider vaste woon- ofver- its aangehouden, die in nd tientallen pension- n nttireakfasthouders heeft n atlt. Dit meldde de politie 'j "U De man betaalde niet wegh onderkomen en ont- kh^verplaatste zich boven lijken gestolen auto. en b,r was hij lange tijd on- eenir. Een uitzending van sen |-programma Opgelicht! 3t zijn aanhouding, ew» 'Wilhelmus, koningin te - Gisterochtend is t tot eerst bij een officiële 1 "Rst het Wilhelmus ge zonder dat koningin irkayaar5ij aanwezig was. r °ftense minister van de- aierhchelet was de gelukki- bbe^erd door defensiemi- 2° damp met vol militair ce- s'eftel, inclusief erewacht t pifelmus, ontvangen op dieih voor het ministerie is knsie in Den Haag. cijns liarraf komt Nederland ig - De Pakistaanse pre- üusharraf komt op 27 ber naar Nederland voor prek met premier Balke- n minister Bot van bui- e zaken. Dat heeft de rlichtingsdienst giste- eld. De agenda van de |>mst is volgens een lerder van Balkenende I duidelijk. Ongetwijfeld ■roken worden over de lionale strijd tegen het tips over I opticien af - Bij de politie zijn fond vijf tips binnenge- jia afloop van een uit- van Avro's Opsporing it over een moord in laf. De gouden tip zit Igens de politie niet bij. rof de moord op een 48- pticien uit Landgraaf, .'htoffer werd in haar Dp 30 juli door een nog nde dader omgebracht, hijnlijk is het slachtoffer ags levensgevaarlijk ge- 1 haar winkel achterge- 'aar haar stoffelijk over- avonds werd gevonden. (advertentie) J uitvaart? Geen idee... n port/en geeft u er samen vorm aan.' den haag/gpd-reuters - Minister Bot (buitenlandse zaken) betreurt het dat de Verenigde Straten zich blijven verzetten tegen het Internationaal Strafhof (ICC) en roept Europa op er alles aan te doen Washington over de streep te trekken. „We moeten en zullen de dialoog met de Verenigde Staten blijven aangaan, om een beter begrip te krijgen voor onze respectievelijke posities en om schouder aan schouder tegen straffeloosheid te kunnen strijden", aldus Bot gisteren bij de opening van de jaarvergadering van 94 staten die zijn aangesloten bij het strafhof. De Nederlandse minister noemde het ICC 'uniek' vanwege de belangrijke plaats die slachtoffers krijgen in toekom stige processen. Slachtoffers kunnen bij het ICC niet alleen als getuigen optre den, zoals bij ander internationale rechtbanken voor bijvoorbeeld Rwanda en Joegoslavië, maar ook als burgerlijke partij deelnemen aan een strafzaak. Ne derland draagt 100.000 euro bij aan het speciale slachtofferfonds dat hiervoor is opgezet. Ook vertegenwoordigers van andere lan den en organisaties riepen de VS giste ren op om hun weerstand tegen het strafhof overboord te gooien. De belang rijkste rechter van het ICC, Philippe Kirsch, zei ervan overtuigd te zijn dat het hof zal aantonen dat de angst van de VS dat hun burgers op politieke gronden worden vervolgd, nergens op is geba seerd. „Wat het strafhof nu moet doen is laten zien dat het zijn werk eerlijk effec tief en transparant uitvoert", aldus Kirsch. Hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo hoopt dat het ICC begin 2005 met zijn eerste zaak kan beginnen. De aanklager is eerder dit jaar onderzoek gestart naar oorlogsmisdaden in Oeganda en de De mocratische Republiek Congo. Zes an dere 'situaties' in de wereld, die Moreno niet nader wil noemen, worden geanaly seerd. Het ICC kan alleen misdaden be handelen die na 1 juli 2002 zijn ge pleegd. Het Internationaal Strafhof, sinds die datum officieel actief, is het eerste per manente internationale hof dat indivi duen uit de hele wereld kan berechten die zich schuldig hebben gemaakt aan genocide, misdaden tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaden. Tot op heden hebben 94 landen de statuten van het ICC geratificeerd. De VS verzetten zich met hand en tand tegen het hof en oefenen druk uit op an dere landen om te volgen, of om ten minste een overeenkomst te tekenen dat Amerikaanse soldaten nooit zullen wor den uitgeleverd aan het hof. De men senrechtenorganisatie Human Rights Watch verwacht niet de VS hun stand punt spoedig zullen wijzigen, zelfs niet als de Democraat Kerry in november tot president wordt gekozen. „De regering-Bush is bezig met een ideologische Jihad tegen het strafhof', meent medewerker Ifichard Dicker. „Ik denk niet dat een regering-Kerry plots met open armen op het ICC zal toesnel len, maar ik hoop wel dat de pogingen van de Amerikanen om het strafhof te ondermijnen, zullen afnemen." In juni trokken de VS een resolutie in van de VN-Veiligheidsraad die Ameri kaanse soldaten uitsloot van berechting door het ICC, omdat er te weinig steun van andere landen was. Washington kon in het licht van de schandalen in de ge vangenis Abu Ghraib niet langer volhou den dat Amerikaanse soldaten zich nooit misdragen op missies. Minister Bot tijdens zijn openingsspeech. Foto: ANP/Robert Vos den haag/anp - Minister Zalm (financiën) heeft de commissie- Duivesteijn morgen heel wat uit te leggen. Gisteren kwam uit de hoorzittingen van de commis sie van de Tweede Kamer naar voren, dat het kabinet in 1994 en in 1998 niet alle belangrijke informatie over de Betuwelijn aan het parlement zou hebben verstrekt. Voormalig topambtenaar Van Wijnbergen vertelde de com missie gisteren dat ernstige kri tiek van het Centraal Planbu reau en van het ministerie van financiën, waar Zalm aan het roef stond, in 1998 niet aan de Kamer werd verstrekt. In een notitie van PvdA-minis- ter Netelenbos werd die ver zwegen. Van Wijnbergen sprak over 'een poging tot misleiding' van de Tweede Kamer. Hij ver telde ook dat het kabinet een advies van een zware commis sie van topambtenaren, met Van Wijnbergen als voorzitter, niet heeft afgewacht. Die commissie stuurde ambte naren van het ministerie van verkeer en waterstaat, die voor de aanleg van de Betuwelijn pleitten, terug om hun huis werk over te doen. Buiten medeweten van Van Wijnbergen nam het kabinet vervolgens een besluit over de Betuwelijn. In de herinnering van Van Wijnbergen was dat de enige keer, dat het kabinet een advies van de Interdepartemen tale Commissie Economische Structuurversterking (ICES) niet heeft afgewacht. Oud-WD-Kamerlid Verbugt zei gisteren voor de commissie dat ze in 1998 moeite had met de cijfers, waarmee het kabinet de aanleg van de Betuwelijn verde digde, maar ze liet zich gerust stellen door de sussende woor den van Netelenbos. Achteraf bezien zou de WD misschien wel tegen de Betuwelijn zijn ge weest, als ze toen alles had ge weten wat nu bekend geworden is. Verbugt zei ook, dat Kamerle den van diverse partijen tijdens het tweede paarse kabinet het gevoel hadden dat ze niet alle informatie kregen over de hoge kosten van de HSL-Zuid, de snelle treinverbinding tussen Amsterdam en Parijs. Er is toen zelfs een parlemen taire enquête overwogen, aldus Verbugt. Tot dat zware middel werd uit eindelijk niet besloten, omdat er onvoldoende harde aanwij zingen waren dat de Kamer be wust informatie was achterge houden. (advertentie) bel 0800-1292 >f surf naar www.yarden.nl deventer/anp - Mensen met ernstig hartfalen lopen minder kans op ziekenhuisopname of overlijden als ze begeleid wor den in een speciale hartfalen- polikliniek. Het aantal sterfge vallen en ziekenhuisopnamen neemt bijna met de helft af bij patiënten die de extra zorg van een hartfalenverpleegkundige en een in hartfalen getrainde arts krijgen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Deventer Ziekenhuis en het Medisch Centrum Alkmaar. De ze resultaten komen juist naar buiten op een moment dat er hartfalenpoliklinieken in Ne derland dreigen te sluiten, om dat de financiering niet meer toereikend is, aldus cardioloog Lok. Voor het onderzoek, dat werd geleid door dr. Bruggink-André de la Porte, werden in totaal 240 mensen met ernstig hartfa len een jaar lang gevolgd. Bijna de helft van hen (122) kreeg de gebruikelijke zorg van huisarts en cardioloog, de rest kreeg daarbij nog extra zorg van de hartfalenpolikliniek. Van de groep met de gebruikelijke zorg werden vierentwintig mensen opgenomen voor hartfalen en stierven in totaal vierentwintig mensen. Van de 118 mensen die naar de hartfalenpolikliniek kwamen, werden twaalf patiën ten opgenomen en overleden er dertien. Op de hartfalenpolikliniek krij gen patiënten scholing over de ziekte, over leefregels, voorge schreven medicijnen en leren ze hoe ze moeten handelen als de klachten erger worden. Te vens wordt een patiënt regel matig onderzocht, worden nier- functie en kaliumgehalte ge controleerd en wordt indien nodig de medicatie regelmatig aangepast. Patiënten met vra gen of klachten kunnen altijd bellen en meestal nog dezelfde dag nog langskomen. Volgens de onderzoekers lijkt het er op dat patiënten met ernstig hartfalen hierdoor ook beter met hun ziekte om kun nen gaan. Onderzoeker en arts op de hartfalenpolikliniek van het Deventer Ziekenhuis Brug- gink stelt dat hartfalenpolikli nieken standaard onderdeel moeten zijn van de behande ling van mensen met ernstig hartfalen. Bereid u er nu al op voor. Vanaf 1 januari 2005 bent u als ondernemer verplicht de aangiften inkomsten-, vennootschaps- en omzetbe lasting en de opgaaf ICL (intracommunautaire leverin gen) elektronisch te doen. Het is belangrijk dat u zich daar nu al op voorbereidt Bepaal bijvoorbeeld hoe u aangifte gaat doen: via de internetsite van de Belastingdienst via uw administratiesoftware of via uw accountant of belastingadviseur. Kijk voor meer infor matie op www.belastinodienst.nl/zakeliik. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wei makkelijker. rotterdam/anp - De op han den zijnde opknapbeurt voor de Rotterdamse Mauritsweg is voor wethouder Van den Anker het moment om de overlast bij de Pauluskerk aan te pakken. „De Pauluskerk kan terugkeren als kerk, maar niet meer als op- vanglocatie", aldus Van den Anker gisteren. De wethouder (Leefbaar Rotterdam) vindt dat de opvang een aanzuigende werking heeft. Zij zit met haar opstelling op hetzelfde spoor den haag/gpd - Er moeten voor lopig geen Nederlandse militai ren meer naar verre vredesmis sies worden gestuurd. Dit gaven CDA en LPF gisteravond het kabi net te verstaan in een debat over de ISAF-operatie in Afghanistan. Met de WD vinden de Kamer fracties dat andere westerse lan den maar eens over de brug moeten komen. Toch stemde een Kamermeerderheid in met de uitzending van militairen en materieel naar Afghanistan. Defensieminister Kamp rea geerde als door een wesp gesto ken. „U doet alsof Nederland vijftig procent bijdraagt en er verder nog een paar sukkels zijn die niet mee willen doen", sneerde Kamp. Minister van buitenlandse zaken Bot reken de voor dat de Nederlandse bij drage slechts vijf procent vormt van het totaal aantal militairen. Aanleiding voor de kritiek op het kabinet vormde het kabi netsvoorstel om zes F16-ge- vechtsvliegtuigen, een fregat en een tankvliegtuig naar Afgha nistan te sturen om te assiste ren bij het handhaven van de vrede. De Kamer stemde daar uiteindelijk in ruime meerder heid mee in. In Afghanistan zijn al Nederlandse manschappen, en Apache-helikopters actief. Kamp: „Wij hebben de mensen en goede spullen. Waarom zou den we die niet inzetten? We hebben daar weinig klappen te incasseren", redeneerde Kamp. Recent stortte een Apache neer wegens motorpech. De inzit tenden raakten licht gewond. Zijn woorden namen bij het CDA niet het gevoel weg dat het kabinet makkelijk 'ja' zegt tegen verzoeken van NAVO of de Ver enigde Staten om soldaten en materieel voor buitenlandse operaties beschikbaar te stellen. „Het is langzamerhand genoeg geweest", sprak CDA-Kamerlid Ormel zonder omhaal. „Als het kabinet een verzoek om een militaire bijdrage krijgt, willen wij dat tijdig horen." Ook voor LPF-leider Herben zijn de grenzen aan de deelna me van ons land aan vredes missies 'nu in zicht'. En dat geldt wat hem aangaat ook voor de Nederlandse aanwezigheid in Afghanistan, die formeel in maart 2005 afloopt. „Wij heb ben daar al sinds januari 2002 onze verantwoordelijkheid ge nomen", aldus Herben. .Af ghanistan mag voor Nederland geen gebed zonder einde wor den. Ik mis allerlei Europese landen die best eens een bijdra ge zouden kunnen leveren. Dat geldt ook voor een moslimland als Turkije." Minister Bot benadrukte dat de Kamer straks niet te rigide moet omspringen met die eindda tum. „Er moet zo snel mogelijk een einde komen aan onze mi litaire betrokkenheid in Afgha nistan. Maar eerst moet het land politiek op orde zijn. Bij een eventueel voortijdig vertrek zijn al onze investeringen nut teloos geweest", aldus Bot. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam besluit niet eer der dan vanmiddag of de der tien verdachte Nomads in voor lopige hechtenis moeten blij ven. De zaak van de Limburgse motorclub, onderdeel van de Hells Angels, diende sinds gis terochtend pro forma. Het openbaar ministerie verdenkt de dertien verdachten er onder meer van dat zij in februari drie leden van hun eigen club heb ben vermoord. Een conflict over een partij cocaïne zou de reden zijn geweest voor de li quidatie. Onder de drie slachtoffers was de 54-jarige president van de Nomads. De lichamen werden gevonden in de Geleenbeek bij Echt. De Nationale Recherche stuitte al snel op aanwijzingen die leidden naar de eigen gele deren van de Nomads, die hun basis hadden in Oirsbeek. Eerst arresteerde de recherche twee Nomadsleden, de rest volgde tijdens een grootscheepse actie later. De politie kwam al snel bij de Nomads zelf uit, onder meer nadat een Antilliaanse Angel uitvoerige en zeer belastende verklaringen tegen de motor club had afgelegd. Herhaalde lijk sporenonderzoek in het clubhuis van de Nomads in Oirsbeek heeft de verdenking tegen de Nomads versterkt. De behandeling van de rechts zaak vindt plaats in de extra be veiligde rechtszaal in Amster dam-Osdorp. Gisteren waren er tussen de tien en twintig Hells Angels op de publieke tribune. Op een vorige zitting tegen de twee eerste verdachten waren tientallen Hells Angels aanwe zig. Daarbij ontstonden proble men tussen hen en enkele jour nalisten. Gisteren is de behan deling zonder problemen verlo pen. De advocaten van de zes Nó- mads die gisteren voor dé rechtbank verschenen, vroegen opheffing van het voorarrest van hun cliënten. Ze menen dat het OM nog steeds geen enkele aanwijzing op tafel heeft gelegd die de individuele betrokken heid van de mannen aantoont. Dat de moorden het gevolg zijn geweest van een 'clubbesluit', blijkt volgens de raadslieden niet uit het dossier. Officier van justitie Oldenkamp meent dat er wel degelijk aan wijzingen zijn die in de richting van de verdachte Nomads wij zen. „Er zijn verklaringen van enkele leden waaruit blijkt dat zij weten wat er is gebeurd. Ze hebben echter aangegeven dat ze daar niet over gaan verkla ren. Ze hebben de gang van za ken ook niet ontkend." Verder vindt de aanklager het vreemd dat er via de telefoons die des tijds werden afgeluisterd, hele maal niet over de verdwijning van hun medeclubleden werd gesproken. als omwonenden van de kerk. Nu de nieuwbouwplannen voor het gebied ter inzage worden gelegd, geven die aan dat ze de overlast van de verslaafden en dak- en thuislozen beu zijn. Wat Rotterdam aan moet met de mensen die niet meer te rechtkunnen bij de Pauluskerk, weet Van den Anker nog niet. Ze zoekt de oplossing in af schaffing van de wettelijke ver plichting om iedereen die aan klopt, op te vangen. Leden van de Hells Angels woonden gisteren de zaak tegen de der tien Nomads bij. Foto: GPD/Evert Elzinga den haag/anp - Tweede-Kamerlid Geert Wilders, die donderdag uit de WD stapte, is gisteren verhuisd van 'een van de mooi ste kamers op het Binnenhof naar twee achterafvertrekjes in dezelfde vleugel van het Kamergebouw. „Samen beslaan deze twee kamertjes nog niet de helft van de ruimte die ik eerst had", zegt het Kamerlid. „Dat is afzien, maar ik wist dat ik niet in mijn oude kamer, met uitzicht op het Bin nenhof en de Ridderzaal, zou kunnen blij ven. En de kleinere ruimte zal mijn enthou siasme en ideeën absoluut niet temperen." Ook op andere punten moet Wilders een stapje terug doen. De spreektijd waar een mansfracties in debatten recht op hebben, is zeer beperkt. Die bedraagt maar een kwart van die van tweemansfracties. Ook hierdoor laat Wilders zich echter niet uit het veld slaan. „Die beperkte spreektijd geldt alleen voor vaste debatten, zoals spoeddebatten en algemene beschouwin gen. Bij de behandeling van wetsvoorstel len kan ik meer spreektijd krijgen. En ik hou het recht om interpellaties aan te vra gen of bewindslieden bij het vragenuurtje naar de Kamer te roepen." Waar Wilders wel moeite mee heeft, is de bureaucratie waarmee Kamerleden die uit hun fractie stappen worden opgezadeld. „Voor ik een budget kan krijgen voor een medewerker moet ik eerst naar een notaris om een stichting op te richten. En daarna moet ik me inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Dat soort dingen realiseer je je vooraf niet." Wilders zal voortaan in de Kamer worden aangeduid als Groep Wilders. Als er nu ver kiezingen zouden worden gehouden, komt de Groep Wilders, uit op vier zetels. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond die gisteren is gehouden. Volgens de opiniepeiler is de helft van de stemmen afkomstig van de WD en de helft van de LPF.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3