Wolven bedreigen Noorse schapei GESPREK VAN DE DAG Voortijdig einde ijzig avontuur Henk De Velde 'Eerst radioactieve straling, nu dit weer' Oude school revisited DAGELIJKS LEVEN EICÏEML-CJK 2ÜU E-ÊTM VAN ÜNV cJOk t'ewr iErr aan sport aaoetejv/ poen/ MENSELIJK Solozeiler Henk de Velde komt terug naar Nederland. De avonturier heeft zijn reis door de Noordelijke IJszee moeten afbreken nadat hij vrijdag met zijn zeiljacht Campina in een groot ijsveld terecht is gekomen. Het roer en stuursysteem raakten zwaar beschadigd, waardoor het schip stuurloos is geworden. Dat meld de een woordvoerster van De Veldes bedrijf Soloioo gisteren. De zeiljacht van De Velde ligt vastgebonden aan een ijshomp in de Laptevzee ten oosten van het Schier eiland Taymyr. Het ijs dreigt de Campina te kraken. Het zal nog enkele dagen duren voordat De Velde hulp krijgt van de Russische ijsbreker Vaigach, die een konvooi schepen in de Laptevzee begeleidt. Een van die schepen zal het zeiljacht aan dek gaan hij- sen. De Velde moet dagelijks vijfhonderd liter water wegpompen. Als het schip zinkt zal de solozeiler op een ijsberg toevlucht moeten zoeken en daar wach ten op hulp. Met hulp van de Vaigach hoopt De Velde Moer- mansk te bereiken. Daar wil hij zijn Campina repa reren om vervolgens naar IJmuiden te zeilen. De Velde heeft al weer nieuwe plannen voor de toe komst. Hij wil dezelfde tocht, zeilen bovenlangs Si berië opnieuw doen. De Veldes oorspronkelijke plan was de tocht van de Nederlandse ontdekkingsreizi ger Willem Barentsz, die in 1596 strandde op Nova Zembla, over te doen. De eerste poging van De Velde om deze barre reis langs de Russische noordoostkust te maken, liep in 2002 mis toen hij werd gearresteerd. Volgens de Rus sische autoriteiten waren de visa niet in orde. Ook werd hij als solozeiler verplicht een ijsloods mee te nemen op zijn zeventien meter lange stalen jacht. In augustus 2003 kreeg Van de Velde alsnog toe stemming voor de tocht door de Noordelijke IJszee, maar dan van oost naar west, terwijl Barentsz des tijds andersom voer. De reis strandde in september echter in Nova Tiksi, omdat de ijsconcentratie te dik was. Daar lag hij tot enkele weken geleden ingevro ren. De Velde hervatte zijn reis toen in augustus het ijs begon te breken, anp Pasgeboren BABY'S hebben een voor keur voor aantrekkelijke GEZICHTEN. Uit onderzoek aan de universiteit van Exeter blijkt dat kinderen van twee dagen oud, en sommigen van nog geen dag oud, al langer keken naar 'mooie' gezichten dan naar minder mooie fysionomiën. Volgens een van de onderzoekers in Exeter, psycholoog Alan Slater, laat het onderzoek zien dat baby's geboren worden met een duidelijke 'ideale' voorstelling van het menselijk gezicht. Overigens blijken zuigelingen niet alleen visuele maar ook duidelijke audiovisuele voorkeu ren te hebben. De baby's bleken lan ger naar een bepaald punt te kijken als de vier jaargetijden van Vivaldi op de juiste manier werden afgespeeld, dan als het muziekstuk in verhaspel de vorm te horen was. Het BELGISCHE PRINSESJE Louise, de dochter van prins Laurent en prin ses Claire, is tijdens een 'privé-plech- tigheid' in beperkte kring GEDOOPT. Dat heeft een woordvoerder van het Koninklijk Huis bekendgemaakt. Het prinsesje, dat bijna zeven maanden oud is, is volgens Belgische media gedoopt zonder een officiële peter. Haar ouders zouden prins Reza Pahlavi, de oudste zoon van de vroe gere sjah van Iran, als de peter van het meisje beschouwen. Volgens het kerkelijk recht moeten peter en meter katholiek zijn. Pahlavi j is moslim. Dat het zo lang duurde voor het prinsesje werd gedoopt, kwam door de controverse die was ontstaan over de keuze van prins Lau rent en prinses Claire voor Reza Pahlavi. De Belgische regering was daar niet mee in genomen. Zij vreesde diploma tieke moeilijkheden met het hui dige bewind in Iran. De Amerikaanse astronaut MIKE FINCKE heeft de afgelopen twee dagen aan boord van het internatio nale ruimtestation ISS een weten schappelijk EXPERIMENT uitge voerd dat de Nederlandër ANDRÉ KUIPERS tijdens zijn ruimtetrip in april achterwege moest laten. Het experiment was bedoeld om meer kennis te vergaren over hoe warmte in de ruimte wordt overgedragen. De bevindingen kunnen van groot be lang zijn bij het ontwerpen van koel systemen voor apparatuur in satel lieten. Volgens de ESA verliep het experiment „vlekkeloos". Kuipers ondervond problemen toen hij de test wilde uitvoeren en er was in zijn drukke schema destijds geen moge lijkheid de proef opnieuw te doen. De Amerikaanse regisseur Quentin TARANTINO is in Venetië om tijdens het filmfestival zijn FAVORIETE ITA LIAANSE FILMS te presenteren. Daaronder zijn geen meesterwerken van Federico Fellini en Luchino Vis conti. In het retrospectief zitten films als 'Cannibal Holocaust', 'Orgasm' en 'The Big Gundown'. Het 61ste festi val van Venetië duurt tot en met ko mend weekeinde. Op een persconfe rentie in Venetië zei Tarantino, de re gisseur van onder meer Pulp Fiction en Kill Bill, dat veel van de door hem uitgekozen films hem hebben geïn spireerd. Spaghettiwesterns en Itali aanse politiefilms uit de jaren '70 bij voorbeeld gaven hem inspiratie voor Kill Bill 2. Tarantino zocht ongeveer twintig films uit, waarvan er enkele uitzijn privé-collectie komen. De meeste zijn gemaakt tussen 1959 en 1974 en hadden weinig succes. Er lopen in Noorwegen circa twee miljoen schapen los rond. Dit jaar zijn er bijna vier honderd ten prooi gevallen aan wolven. De boeren willen daarom dat de regels om een wolf te mogen schieten soepeler worden. Pas als de verliezen te groot worden of de wolven een gevaar voor mensen zijn, mag er worden gejaagd. „De politiek heeft nu eenmaal besloten dat we in dit land wolven en beren willen hebben en daar betalen we een prijs voor", stelt schapenboer Einar di plomatiek. Zo'n twintig schapen en lammeren stap pen netjes in een groep onder de stilstaan de skilift op de Olympische piste bij Lille- hammer. De bergen die van november tot april bevolkt worden door wintersporters, zijn zomers het domein van de schapen. Deze grazers houden het landschap op or de en krijgen hoogwaardig voedsel uit de natuur. „Deze schapen zijn veel minder vatbaar voor ziektes dan de beesten die de hele zomer bij elkaar in de wei staan", zegt Einar trots. Bovendien zou het vlees een wild-achtige bijsmaak krijgen. Zijn familie werkt al ontelbare generaties op deze manier: eind mei gaan de stallen open en stormen zijn ongeveer 300 scha pen te bergen in. Begin september, wan neer de nachten kouder worden, klimt Einar omhoog om ze te gaan zoeken en weer naar beneden te jagen. De jaarlijkse drijfjacht is dit jaar extra span nend. In juni heeft een wolf huisgehouden in zuid-Gudbrandsdalen, waar Einars schapen lopen. Een zoekactie met het hal ve dorp leverde zeven dode lammeren op. „Het is belangrijk de aangevroten beesten te vinden, want als blijkt dat het inderdaad een wolf is geweest, ontvangt de boer scha devergoeding", zegt Einar. De schapenboer prijst zich nog gelukkig dat roofdieren de enige vijanden van zijn beesten zijn. Zo'n honderd kilometer noor delijker frustreert zijn collega's nog steeds de schaduw van een noodlottige dag in 1986. Tijdens de kernramp in Chernobyl (Sovjet-Unie, nu Oekraïne) stond de wind richting midden-Noorwegen. Met name in paddestoelen worden nog steeds hoge concentraties radio-activiteit gevonden. En schapen zijn dol op zwammen. Ook al zou het schapenvlees geen gevaar opleveren bij consumptie, er hing tot dit jaar, toen het officieel 'veilig' werd verklaard, nog altijd een luchtje aan. En dat drukte de vraag en daarmee de prijs. Zelf heeft Einar geen tijd om daarbij stil te staan. De vraag naar lamsvlees stijgt en de kiloprijs ligt hoger dan ooit. Voor het vlees van een lam ontvangt hij nu ongeveer 91 euro, maar- dat wordt minder naar mate de herfst vordert. Zaak is dus zo snel mogelijk zo veel mogelijk lammeren naar beneden te krijgen en te selecteren voor de slacht. Een deel gaat de wei in en daarna op stal om voor nieuwe aanwas te zorgen. Bovendien begint over een paar weken het jachtseizoen voor elanden. Jachthonden dollen graag met schapen, maar die raken daardoor erg gestresst. En dat beïnvloedt de kwaliteit van het vlees in negatieve zin. Einars ooien en hun lammeren zijn n^ rustig. De zon schijnt en ze hebben at^ luut geen haast om bij de boerderij in dal te komen. Ze volgen rustig de weg3 hun moeders en grootmoeders ook hty ben gelopen. De volwassen mannelijk schapen mogen niet mee. Zij blijven b>] den, samen met elk derde lam uit eenj zin. Moeder ooi heeft namelijk alleen noeg melk voor twee lammeren. 9j De laatste jaren is de schapenroute wi veranderd. Rijke lui bouwen hun vak% huisjes op de berghellingen. Na aanpl* singsproblemen blijken de schapen d» creanten echter zeer te mogen. „Som/ van hen leggen lekkernijen als brood zoutstenen neer", weet Einar. Niet tolj, vreude want de lammeren moeten m«s vlees hebben. fa We stuiten op een kaalgevroten karkay zonder kop. Een paar meter verder o&, de wollen vacht. „Eén van de lammerja die in juni zijn aangevallen, we hebbef( achtergelaten voor vogels en vossen Ca te eten. Een karkas naar beneden slejfa heeft geen zin. En wolven trekt het ni% want die willen alleen een levend diern licht Einar toe. De kudde schapen is h| drama al vergeten en hobbelt stoïcijn! voorbij, richting dal. |j Windy Kester Kudde schapen bij Lillehammer in Noorwegen. Foto: GPD/Windy Kester In 'De Oude School', haalt de dichter Willem Wilmink herinneringen op aan zijn lagere schooltijd. Hij be schrijft hoe die herinneringen telkens omhoog komen bij het ruiken van geuren, zoals die van natte jassen of van een brandende oliekachel. Dat klopt: de neus is de snelste ingang naar het geheugen. Associaties komen onmiddellijk, zonder denken, direct en ongefilterd. De reden daarvoor is dat het hersengedeelte dat geuren registreert oeroud is. Net als een dierenbrein belt het direct naar de centrale (het geheugen, hier), zonder dat er een waakzame telefonist (liet bewustzijn, dus) tussenzit. Reacties op geuren zijn niet tegen te houden. Je ruikt natte jassen, en klabam, je bent weer een schoolkind van zes. Zoals je ook op slag kunt versom beren door het favoriete parfum van een verdwenen geliefde, zonder ooit te beseffen waar die plotse scha duw over je bestaan vandaan kwam. Iets dergelijks, maar dan anders, overkwam mij naar aanleiding van een lekkage. Samen met vriend Jan beschik ik over een werkruimte in een oude school, zo matig onderhou den dat bij regen voortdurend wateroverlast dreigt. Het platte dak waar wij over uitzien staat vaak lang durig onder water, waardoor met regelmaat de onder buurvrouw haar diverse kunstwerken met landbouw plastic moet bedekken. Onlangs besloot ik, als boven buurman, eens te kijken of ik daar zelf iets aan zou kunnen doen, stapte het dak op en inspecteerde de hekjes voor de afvoeren naar de regenpijpen. Die zaten inderdaad verstopt, maar ook nadat de zooi van jaren eruit was gepeuterd liep het zaakje niet. Wat nu? Ge lukkig herinnerde ik mij, uit mijn kampeertijd, dat je dan een greppel moest graven. Met het blad van een bijl, uiteraard aanwezig in onze werkruimte, trok ik een lange streep in hetdakgrint. Op datzelfde moment viel het grote album met kampeerfoto's open. Beelden van mijn vader, in regenjas, met een opvouwbaar schepje bezig in de Zweedse modder. Ikzelf, gravend met een scherpe grote steen, bij een tentje in de bergen van Spanje. Na een lange peinspauze keerde ik terug in het hier en nu en zag tussen het modderige dakgrint een kersvers beekje stromen dat zich klaterend in de afvoer stortte. Het begon te tintelen op mijn rug. Een denkbeeldig zonnetje verwarmde mijn gezicht. Va kantiegevoel. Dijken en dammen bouwen in deArdê- che, Lot en Tarn. Geluid van kinderstemmen. Het scherpe getik van keien op keien. Voor ik het wist stond ik met het bijlblad nieuwe strepen in het grint te trekken, zo kronkelig mogelijk: de dakbeek moest een dakdelta worden. Toen de delta afwas, meer was echt niet nodig voor optimale afiuatering, voelde ik een lichte teleurstelling. Gelukkig viel mijn oog op een aantal rondslingerende bakstenen. Een brug, dat was wat er nog aan ontbrak. En hoe maak je met zes bakstenen een zo hoog mogelijk brug, maar wel stabiel? Ook een leuk probleem. Op eens hoorde ik een mannenstem, vanaf hoger gelegen dak. "Wat ben jij in gods naam aan het doen?" Woorden afkomstig van een loodgieter, die mij vermoedelijk al een kwartier van boven verbijsterd gade sloeg. Ik antwoordde, naar waar heid, dat ik een brug aan het bouwen was over mijn beek, omdat het dan pas afwas. Blo zend trok ik mij terug achter de openslaande deuren. Het oordeel van deze loodgieter over kunstenaars was vast al niet onverdeeld positief, maar dit was waarschijnlijk de genade slag. Aan de andere kant, ook vanaf bin nen zag mijn dakbeek er werkelijk schitterend uit. Elke dag hoop ik op regen. De Franse acteur en producent SER GE MARQUAND, die betrokken was bij meer dan tachtig films, is zater dag op 74-jarige leeftijd aan leuke mie OVERLEDEN. Dat maakte zijn zoon gisteren bekend. Serge Mar- quand was de broer van regisseur Nadine Trintignant wier dochter Ma rie vorig jaar door de zanger Betrand Cantat werd vermoord. Marquand werd bekend door de film Les Liai- sons Dangereuses (1959) van Roger Vadim en Le Train (1973) van Pierre Granier-Deferre met Jean Louis Trin tignant en Romy Schneider. De BENEN van het Duitse topmodel HEIDI KLUM zijn getaxeerd op 1,1 miljoen pond (ongeveer 1,96 miljoen euro). De taxatie werd gedaan door het veilinghuis Philips De Pury and I Company in Londen, dat eigenlijk is gespecialiseerd in sieraden. Braun, |i fabrikant van consumentenproduc ten, had om de taxatie gevraagd. Het concern wil de benen van Klum ver- 1 zekeren zolang ze worden gebruikt in reclameboodschappen voor zijn elek trische scheerapparaten. Het veiling huis beoordeelde de benen van Klum, ook te zien in het blad Sports Illustrated en catalogi van het linge- riemerk Victoria's Secret, op hun lengte, vorm, uitzonderlijkheid en commerciële waarde. Taxateur John Souglides beschouwde de taxatie als een welkome afwisseling van zijn normale werk. Het object is levend en bovendien erg mooi gevormd, al- dus Souglides gisteren. James Thurber Wie aarzelt wordt soms gered Solozeiler Henk de Velde is gestrand op een ijshomp in de Laptevzee. Foto's: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2