Ti pensioenfondsen vrezen chaos IETS verkopen? en?j Onderzoek aanslagen Madrid zonder Aznar Betuwelijn wacht nieuwe strop van 826 miljoen euro k/knemers mogen in 2006 premie opeisen ds hoogleraar Bolkestein el fest 'islamisering' Europa Rouw, schaamte en woede in Rusland VANDAAG Onvrede over 'snoepreisje' van Rijnland Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 7 september 2004 Dagblad SPRINTERS Waarom praten Minervameisjes toch zo hees? UNST Erfgenaam verkocht dure Jan Steen om belasting te betalen SPORT Dirk Kuijt knokt zich in Oranje Fraaie nazomer r «/is' 1*22/24' cïïdJNC NO 5 ^'ic/GPD - Pensioenfondsen vrezen 'irstebs als begin 2006 werknemers hun premies voor het prepensi- igvragen. Uit eerste berekeningen it het om 50 miljard euro gaat. Inet wil werknemers de mogelijk- ren de betaalde premie te incasse- lat het prepensioen wordt afge- Vaar verwachting gaat de minis- J^TVijdag akkoord met de plannen. ners mogen het tot 2006 opge- 1 bedrag ook gebruiken voor een ng op hun ouderdomspensioen I een levensloopregeling waarbij a verlof kan worden gespaard. Het kabinet vindt dat mensen langer dan tot hun 62ste jaar moeten blijven werken en wil daarom van het prepensi oen af.Vanaf 2006 mogen de premies voor het prepensioen niet langer van de belasting worden afgetrokken. Alleen voor oudere werknemers komt er een overgangsregeling, waarbij op kosten van de fiscus gespaard kan worden voor eerder stoppen met werken. Het ministerie van financiën wil in ieder geval voorkomen dat pensioenfondsen in de problemen komen als werknemers massaal hun ingelegde premie gaan op eisen. „Als iemand zijn inleg terug wil, moet hij daarvoor toestemming krijgen van het pensioenfonds. Teruggave kan worden geweigerd als het pensioen fonds in de problemen zou komen", al dus een woordvoerder van het ministe rie van financiën. Nadere richtlijnen hiervoor zijn in studie. De vakbonden zijn niet te spreken over de plannen van het kabinet. Zij hebben zich vanaf het begin verzet tegen af schaffing van het prepensioen. De FNV denkt bovendien dat de terugave van de premie voor de werknemers niet inte ressant is. Het bedrag moet namelijk bij het inkomen worden opgeteld en daar over moet belasting worden betaald. De regeringsfracties CDA, WD en D66 reageren terughoudend. „Ik wil eerst de totale voorstellen afwachten en niet steeds op onderdelen reageren", zegt CDA'er Verburg. Haar D66-collega Bak ker heeft 'bedenkingen'. Hij wil niet dat pensioenfondsen door de operatie in fi nanciële problemen komen. Bakker krijgt daarin bijval van WD'er De Vries. „Het mag niet zo zijn dat pre mies voor de gewone pensioenen om hoog gaan." Volgens haar is het nog maar de vraag of de plannen van het ka binet doorgaan. Oppositiepartij PvdA noemt de plannen 'volstrekt onuitvoèr- baar'. Pagina Economie den haag/gpd - Voor de aanleg van de Betuwelijn staat het be drijfsleven nog steeds geboekt voor een bijdrage van 826 mil joen euro, terwijl al sinds 1994 twijfelachtig is of dat bedrag er komt. In dat jaar besloten de nieuw bakken ministers Zalm (financi en) en Jorritsma (verkeer en waterstaat) dat het bedrijfsle ven om geld gevraagd moest worden als de lijn in gebruik werd genomen. Dit bleek gisteren bij de verho ren van de commissie uit de Tweede Kamer die de kosten- overschrijdingen van Betuwe lijn en HSL onderzoekt. er), llfred Simons Europa loopt het risico vorden van de Magreb, lische Westen. „Europa ;rt", aldus de Leids- hoogleraar Frits Bolke lens de opening van het lisch jaar van de Univer- 9 *Hden in de Pieterskerk. Iti-etnische Europese in volgens Bolkestein itwikkeling niet keren ar 'broze karakter'. De ine Europese bevolking |t en neemt af. Dat kan der gevolgen blijven, imografie is de moeder lolitiek'. ipees commissaris lin deed gisteren een im de Europese Unie te :n met de Oostenrijks- Monarchie. Dit kei een 'veelvolkeren- bijeen werd gehouden efficiënte bureaucra- eel vrijheid kende op isch gebied. De Donau- lie was bovendien een ichappelijk project en (advertentie) COMMENTAAR MEGAPROJECTEN van Betuwelijn en HSL oncl met verbijstering heb- imisgenomen van de ver- W van de commissie-Dui- I. Waarschuwingen voor 11de kosten, rapporten onderste la verdwenen, die in de wind werden alle kritische geluiden in het hele besluitvor- bijna stelselmatig e discussie ging niet over - wat het geval ~eten zijn - maar veel Hver het binnenhalen van gg^jes, zoals de vele tunnels ilucten om het milieu te Betuwelijn en HSL en zouden er komen, was geen discussie Alle waarschuwingen nde bureaus en weten iers ten spijt. Iels is een eerste deel van dijn opengesteld. Ook van de HSL-Zuid vor- leek daarmee op de Europese Unie van nu. Hoe groter de staat werd, hoe uiteenlopender de belangen van de deelne mende staten en hoe zwakker de interne politieke samen hang. Op het toppunt van haar omvang, in 1914, was de Do- naumonarchie op haar zwakst. Bolkestein gelooft dat de EU le ring moet trekken uit het verle den. Een Europa van veertig staten 'is per definitie zwakker' dan een homogene grote mo gendheid. Amerika heeft macht, Europa heeft invloed." Door de komst van islamieten, vooral in de grote steden waar zij een meerderheid beginnen te vormen, krijgt het multi-etni- sche karakter van Europa er een extra dimensie bij. „De Europe se Vielvölker Union zal niet echt een krachtig buitenlands beleid kunnen voeren, laat staan een gemeenschappelijke defensie hebben." Pagina Ri: 'Buitenlandse studenten en do centen veroveren universiteit' paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbij tser viezen vandaag uw spaarzegel uit deze krant! Tot het eind van het jaar knnt n bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviesen. één van ken van de Wedgwood Group. Knip de segel uit 5 krant of kijk op www.leidschdagbiad.nl voor egels en lees hoe u uw ontbijttafel so snel met een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad beslan - In heel Rusland zijn gisteren de vlaggen halfstok gehangen uit respect voor de doden die zijn gevallen bij het gijzeldrama in het Zuid-Russische Beslan. Intussen komt er steeds meer kritiek op de aanpak van de Russische regering. President Poetin heeft twee da gen van nationale rouw aangekondigd. Het land verkeert niet alleen in rouw, ook schaamte lijkt een veelvoorkomende emotie. President Dsasokhov van Noord-Ossetië bezocht kinderen in het ziekenhuis en vroeg ieders pardon „omdat ik er niet in ben geslaagd kinderen, leer krachten en ouders te beschermen". De straten van het ruim 33.000 zielen tellende stadje Beslan boden een trieste aanblik. Rouwende families lieten volgens lokale tradities voordeuren en ramen open, zodat het geweeklaag op straat te horen was. Deze vrouwen verla ten per bus de begraafplaats na hun naasten naar hun laatste rust plaats te hebben begeleid. Zie ook pagina Buitenland. Foto: EPA Jiwel dert. Tussen Schiphol en Breda is sprake van één grote bouw put, met als meest in het oog springende kunstwerk de timnel onder het Groene Hart Ofschoon de commissie nog vele weken werk voor zich heeft, zul len de verhoren het kabinet dui delijk hebben gemaakt dat het zich bij de verdere afwikkeling van de twee projecten geen en kele misstap meer kan veroorloven. Terecht zal het verdere proces met argusogen worden ge volgd, of het nu gaat over nieuwe kostenover- schrijdingen of het prijs kaartje voor de bontjassentrein, zoals de HSL al wordt genoemd. Maar de commissie-Duivesteijn heeft - nu al - meer bereikt Door het geboden doorkijkje in het machtsspel rond Betuwelijn en HSL zullen politici voortaan waarschijnlijk ernstig bij zich zelf te rade gaan alvorens zich nog eens te storten in een pro ject waarvan zij het (financiële) eind niet kennen. En dat is winst Adriaan Brandenburg (advertentie) ZIE ELDERS IN DEZE KRANT barcelona/gpd - Het parlemen tair onderzoek naar de aansla gen van 11 maart in Madrid wordt naar alle waarschijnlijk heid afgesloten zonder dat de commissie voormalig premier Aznar heeft kunnen horen. De nieuwe socialistische rege ring Zapatero lijkt een pact te hebben gesloten met de Partido Popular om de voormalige pre mier buiten schot te houden. De kleine linkse en nationalisti sche partijen zijn furieus en ei sen dat de 'hoofdrolspeler' tij dens de aanslagen en de dagen die daarop volgden voor de commissie zal verschijnen. Een van de hoofdvragen in het on derzoek is namelijk waarom de regering Aznar zo lang bleef volhouden dat de aanslagen door de Baskische afschei dingsbeweging ETA waren ge pleegd, terwijl het politieonder zoek al lang in de richting van al-Qaeda wees. Toenmalig mi nister van binnenlandse zaken Oud-verkeersminister Maij- Weggen zei over de Betuwelijn: „Er gaat geen spa de grond in, voordat het geld binnen is." Maar Zalm en Maij-Weggens opvolger Jorritsma vreesden dat de lijn er nooit zou komen als gewacht werd op bijdragen van het bedrijfsleven. Inmiddels staat dat bedrag op 826 miljoen euro (ruim 1,8 mil jard hulden). Op dit moment ziet het er niet naar uit dat het bedrijfsleven wil meebetalen. In dat geval valt de kostenover- schrijding, nu al bijna vier mil jard euro, nog eens 826 miljoen euro hoger uit Kans op nieuwe publieke stations Hilversum - Er is een kans dat het publieke omroepbestel twee nieuwe leden krijgt: De Nieuwe Omroep (opgericht door Aad van den Heuvel) en ouderenomroep MAX. De twee kregen van het Commissariaat voor de Media groen licht, om dat zij voldoen aan de ledeneis (minimaal 50.000 leden) en ook de beleidsplannen in orde zijn. Het is nu aan staatssecretaris Medy van der Laan of de om roepen definitief worden toege laten. Pagina Media Literatuurprijs nu RTL Boulevard bij door Marieta Kroft leiden/regio - De onderne mingsraad van het Hoogheem raadschap van Rijnland wil op heldering over de reis naar Pa rijs die de zes leden van het da gelijks bestuur en de vier leden van het managementteam sa men met hun partners gaan maken. Een gezelschap van twintig mannen en vrouwen gaat van dinsdag 21 tot en met donder dag 23 september de Franse hoofdstad verkennen. Verschil lende medewerkers zijn ver baasd omdat het gaat om een reis in werktijd, op kosten van Rijnland, ofwel de belastingbe taler. Hoeveel de reis gaat kosten, weet zegsman Meijer van Rijn land niet. „Dat weten we pas achteraf." De reis dient volgens hem maar één doel: het af scheid. Het Hoogheemraad schap van Rijnland fuseert per 1 januari met de waterschap pen Wilck en Wiericke, de Oude Rijnstromen en Groot-Haar lemmermeer. Ook de overige personeelsleden krijgen een kans om het afscheid te vieren. „We krijgen eind dit jaar een af scheidsavond in het eigen pand", aldus Meijer. De voor lichter kan niet de gevoelens van zijn collega's vertolken. „Ik ben op vakantie. Ik sta je in mijn vrije tijd te woord", zegt hij ironisch. De ondernemingsraad is niet op de hoogte gesteld van de reis van de bestuurders en hoogste ambtenaren. „Ik hoorde het ook pas vrijdag in de kantine", zegt K. Kesslerova van de on dernemingsraad. „We staan er in eerste instantie niet positief tegenover. Maar omdat we offi cieel van niets weten, hebben we nog geen officieel standpunt ingenomen." Naar aanleiding van de com motie die onder het personeel is ontstaan, hebben de voorzit ter en de secretaris van de OR deze week een gesprek met de algemeen directeur. Hilversum - De uitslag van de chique AKO Literatuur Prijs wordt dit jaar bekendgemaakt in de roddelrubriek RTL Boule vard (RTL 4). Op 22 oktober wordt een speciale uitzending gemaakt, waarin herhaaldelijk geschakeld wordt. De afgelopen twee jaar was de uitslag te zien bij het RTL-televisieprogramma Barend Van Dorp. Pagina Kunst 'Stadsverbod' voor hooligans eindhoven - Justitie en voetbal club PSV willen relzoekende supporters voortaan naast sta dionverboden ook 'stadsverbo den' geven. Zo zouden vanda len geweerd kunnen worden uit de steden waar hun club een uitwedstrijd speelt. Supporters met een stadionverbod gaan volgens Justitie steeds vaker toch naar uitwedstrijden, maar alleen voor rellen. „Ze komen alleen naar het voetbal om cri mineel te zijn", zegt een woord voerder van Justitie. „We willen de reikwijdte van de verboden zo ver mogelijk uitbreiden." De maatregel wordt door het openbaar ministerie opgelegd. Of die stand houdt, zal blijken als een supporter er tegen in beroep gaat bij de rechter. Huygens-prijs voor Van Maanen den haag - De Constanüjn Huygens-prijs 2004 gaat naar Willem G. van Maanen. De oeu- vreprijs wordt toegekend door de Jan Campert-stichting. Er is een bedrag van negenduizend euro aan verbonden. Van Maa nen schreef romans en verha len, waaronder 'De onruststo ker'. Van Maanen (Kampen, 1920) is bij het grote publiek niet erg bekend, maar won al vijf literaire prijzen. De Jan Campert-stichting kent de F. Bordewijk-prijs voor verhalend proza (4.500 euro) toe aan Ar- non Grunberg voor zijn vierde roman, 'De Asielzoeker'. Mus tafa Stitou krijgt de Jan Cam- pert-prijs (ook 4.500 euro) voor zijn derde dichtbundel, Var kensroze ansichten'. De prijzen worden op 17 december uitge reikt in Den Haag. Acebes bleef tijdens zijn onder vraging ontkennen dat de rege ring de informatie van de poli tie zou hebben gemanipuleerd. Het onderzoek dreigt nu uit te lopen op politiek gekissebis waarbij partijpolitieke belangen de boventoon voeren. Ook de conclusies lijken niets anders weer te geven van wat de ver schillende partijen altijd al heb ben beweerd. Sommige analisten hebben zich al bij deze schertsvertoning neergelegd en hopen nu alleen nog maar dat er een gezamen lijke en eensgezinde aanpak komt om toekomstige aansla gen te voorkomen. Een van de taken van de commissie is om een nieuw anti-terrorismebe- leid te formuleren. De politiek vormt één gesloten front als het gaat om de bestrijding van de ETA-terreur. Een zelfde eenheid wil de regering nu ook als het gaat om de bestrijding van het islam-terrorisme. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 Wja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,76. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM DV Postcode Plaats Telefoon: Geboortedatum t bezorgcontrole) 1 e-mail adres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1