Genoeg van zoetsappige liefdesliedjes KUNST CULTUUR Erfgenaam verkocht schilderij om belasting te betalen Young@Heart: succes dichtbij de hemeltrap Avondje Warwick feest der herkenning AKO-Literatuurprijs bij Albert en Beau dinsdag 7 SEPTEMBER 2004 R5 I. Foto: Lex van Rossen hebbers op gl der Griffels am - Zes kinderboeken ans op de Griffel der die binnenkort wordt jd vanwege de vijftigste iekenweek. De kandi- u 'Kruistocht in spij- J' van Thea Beekman Het sleutelkruid' van tel (1964), 'De kleine |van Paul Biegel (1971), Ivoor de koning' van lagt (1963), 'Krassen in |)lad' van Guus Kuijer i 'Kleine Sofie en Lange Ivan Els Pelgrom |e shortlist werd be- liaakt door de Stichting Ive Propaganda voor Ërlandse Boek, initia- jrvan de eenmalige be- fcn organisator van de lekenweek. Het win- fcek wordt bekendge- Jdens het Gouden Kin- enbal op 5 oktober in jchouwburg in Amster- theater als 'Un den rijn-Het 11 vo!ter begint aanstaande om 10.00 uur met de n#» van losse kaarten voor ne theaterseizoen. Het het laatste seizoen in °fian van het Parkthea- i in tfend jaar opent een ieater in het stadshart, verkoop is op 11 sep- ussen 10.00 en 13.00 karna tijdens de nor- jningsuren van de kas- door Annemiek Veelenturf Rotterdam - Plaats een groep oudjes op een podium, doe ze gekke jurken aan en zet over dreven pruiken op hun hoof den. Laat ze vervolgens de lied jes zingen waar hun (klein)kin- deren van uit hun bol gaan. Een voorstelling rond de vette lach lijkt onvermijdelijk, of op z'n best een show vol plat sen timent. Maar niet wanneer Young@Heart het podium be treedt. In het Concertgebouw in het Vlaamse Brugge zwellen de stemmen aan. De artiesten zijn gehuld in ouderwets aandoen de nachtkleding. 'Oh, you ma ke me wonder' zingen ze, on derbroken door de soliste die zacht en breekbaar haar frases uit Led Zeppelins 'Stairway To Heaven' vervolgt. De zaal pinkt traantjes weg, misschien wel omdat de performers zelf zo dichtbij hun hemeltrap zijn. Even later flitsen jeugdfoto's voorbij. Het zijn de leden van Young@Heart als kleuter, tie ner, bruidegom, moeder. We zien knappe mannen met zelf verzekerde blikken, vrouwen als fotomodellen, terwijl op het podium 'Changes' wordt inge zet. 'I was so much older then', zingen ze over hun voorbije ja ren. Waarmee ze bewijzen dat een stem over de top, mits neergezet in de juiste ambian ce, interessanter kan zijn dan een in optimale staat. Young@Heart begon in 1982 als grapje. Om de verveling te verdrijven bij de soepbedeling voor bejaarden in Northamp ton, in de Amerikaanse staat Massachusetts, begon iemand op een piano te spelen. De aanwezigen haakten in en Bob Cilman, die destijds de eetzaal runde, zag wel wat in het resul taat. Hij haalde er regisseur Roy Faudree bij en samen maakten zij met de senioren de eerste show 'Stompin' At The Salvo'. Tegenwoordig is Young@Heart een wereldact. De opvolgers van het groepje dat 22 jaar ge leden begon, toeren momen teel door Canada, Australië en Europa. Met 'Road To Heaven' opent het koor vandaag het theaterfestival 'De Internatio nale Keuze van de Rotterdamse Schouwburg'. Over twee dagen gaat de nieuwe show 'Road To Nowhere' in première. Joseph Benoit (81) zette vroe ger boos de radio af wanneer zijn zoon naar 'She's Leaving Home' van The Beatles of Bob Dylans 'Forever Young' luister de. ,,Ik begreep niet waar deze songs over gingen", zegt hij. Nu ik de woorden zelf zing, hebben de liedjes betekenis ge kregen." Benoit, technicus van beroep, wist zich na zijn pen sionering geen raad. „Ik zat maar thuis, mezelf enorm te vervelen. Omdat ik altijd al in teresse had in muziek ben ik op een koor gegaan. En daar kwam iemand luisteren die me vroeg bij Young@Heart te ko men." Benoit vindt op tournee gaan het mooiste aan zijn deelname aan het koor. „Ik was nog nooit in Europa geweest en nu ben ik hier toch maar." Young@Heart is 'like a family', benadrukt hij. Collega Len Fontaine (84): „Normaal gesproken verlies je op onze leeftijd vrienden, maar hier maak je er vele bij." Het succes van Young@Heart vin den ze moeilijk te verklaren. „Wat opvalt is dat we vrijwel uitsluitend publiek trekken van tussen de 30 en 50 jaar. Heel gek is dat. Ik denk dat zij graag zien dat je op hoge leeftijd nog blij en actief kan zijn", zegt Joe Benoit. Len Fonaine vult aan: „Misschien denken ze: er is hoop voor ons." Young@Heart, 9 (première) en 10 september met 'Road To Nowhere', 20.15 uur, oude Luxor Theater, Rotterdam. Xander de Buisonjé gooit het over een andere boeg kille stichters Pen aan Zee c - Theo en Lida Schol- ïnburg, stichters van i Beelden aan Zee in Ingen, hebben gisteren J Mimmedaille gekregen. ^pretaris Van der Laan 1 overhandigde de on ding als blijk van er- heid voor hun werk ollectie moderne en. Koning Willem I Museummedaille in 8enhet is een eremedaille oePjliensten voor openba- e.rsnelingen van weten- ole^ kunst. De onderschei- aenu sPorac^sch uitg6" in di glaij ei3roPa' in of te vertaling nlijst i." am - De vertaalrechten erzooek 'In Europa' van antviGeert Mak zijn ver- t Kr«i de Franse uitgever aaied. Volgens Jean Mat- alleifdredacteur buiten- voe(eratuur bij de Franse i, wris 'In Europa' een bij- marrestatie. Het is nog d. Dind hoeveel exempla- Lzijntrste druk van de Fran- jn zeal tellen. Eerder dit it dirierven Siedler en de n deiiitgeverij Seeker Harvill jinnen voor respectievelijk ik ee en Engelse vertaling i/rotB boek. Deze vertalin- te dchijnen eind volgend ïeelle Nederlandse uitge- en hs zijn momenteel et ofexemplaren van Maks iet elrukt. rider gooide druk mjeover Drs. P toenemend Feestge- onrjt recent verschenen I Uitgeverij Nijgh Van m1ver woordkunstenaar II Sr Drs. P, geschreven 1 ?s van der Pluijm uit 0IE ^bergen, is al toe aan 1- Sie druk. De eerste en °sen oplage van vierdui- 3r "?knplaren, verscheen 0 ten geleden op de 85ste fnrjg van Drs. P (Heinz Van d eg°fert Di-rect bij ve„. tramtunnel neen >gevefi - De Haagse rock- Ouderect is op 16 oktober 90011 op het openingsfeest "on$50 meter lange tram- ;sen Den Haag. Bovendien e band het speciaal lamtunnel geschreven I 'Underground café' lummer gaat - heel lijk - over een feest in unnel. Op 16 oktober lect overigens op het P- dj verkoop door Sandra Put Amsterdam - Het lijkt Alexander Serge - roepnaam Xander - de Buisonjé de laatste tijd niet hele maal mee te zitten. Op zijn fan clubdag schitterde hij onlangs als de grote afwezige wegens een fikse keelontsteking. Vervol gens stond hij geboekt voor een optreden op het Zuiderpark Pop Festival in Den Haag, maar dat evenement werd afgeblazen we gens teleurstellende kaartver koop. En gaat de Nederlandstalige zanger vervolgens vorig week einde vol goede moed naar de Uitmarkt in Amsterdam voor een herkansing, loopt het pro gramma zo uit dat hij, of een kinderkoor, niet meer kon op treden. Xander de Buisonjé was, ondanks dat hij al werd aangekondigd, zo vriendelijk om de kinderen te laten zingen. Hij kon er wel vrede mee heb ben dat hij wéér niet kon optre den. Maar ja, de ware Buisonjé- fans moesten het weer zonder hem stellen. En het is al zo'n lange tijd stil geweest rond de 31-jarige Xan der de Buisonjé, bekend gewor den als de charismatische zan ger van de Nederlandstalige groep Volumia die in 2002 werd opgeheven. Ongeveer een half jaar geleden sloot hij samen met zijn nieuwe, zeskoppige band zijn eerste solotournee af en daarna hoorde Nederland weinig meer van hem. Toch heeft Xander de Buisonjé niet stilgezeten. Hij treedt nog steeds op in Nederland en Bel gië - zij het schaars en de laat ste tijd meer bij onze zuiderbu ren dan in eigen land. Verder heeft hij meegeholpen aan het debuutalbum van de Belgische 'Idol' Wim Soutear, voor wie hij zeven nieuwe nummers schreef, en komt hij volgende maand met zijn eerste live- cd/dvd uit waarop zowel recent als ouder werk uit zijn Volumia- tijdperk komt te staan. „En", gaat hij enthousiast verder, „het is de bedoeling dat ik in april 2005 met mijn tweede soloal bum kom." Xander de Buisonjé: „Ik ben na Volumia een beetje in dezelfde sfeer blijven hangen." Foto: GPD/Harmen de Jong Hij is nu druk bezig met het bij elkaar schrijven van zijn nieuwe album„Daarop zou ik graag mijn rebelse kant willen laten zien", vertelt hij met een harte lijke lach. Week zijn eerste so loalbum 'Hemelsbreed' met teksten als 'Is het te laat voor jou en mij?' en 'Kijk in mijn ogen' nauwelijks af van Volu mia, dit keer wordt het heel an ders, belooft hij. „Ik ben na Vo lumia inderdaad een beetje in dezelfde sfeer blijven hangen. Misschien staan zulke teksten voor een bepaalde periode in je leven", filosofeert hij. Welke richting hij met zijn ko mende album precies op wil, kan hij niet goed aangeven. Xander de Buisonjé zit nog vol op in het denkproces. Nee, van het Nederlandse repertoire is hij niet van plan af te stappen. „Mijn woordenschat is in het Nederlands nu eenmaal beter dan in het Engels. Ik schrijf over emoties en ik denk dat het in het Engels moeilijker is om de juiste toon te vinden. Toch wil ik niks uitsluiten natuurlijk. Wie weet, ooit, in de toekomst." Een ding weet hij in elk geval al wel: voor zijn gevoel moeten de liedjes op zijn volgende album meer humor bevatten. „Er moét af en toe ook iets te la chen zijn. Xander de Buisonjé denkt even na over wat hij nog meer anders zou willen hebben dan voorheen. „Ik denk dat het belangrijkste verschil met vroe ger is dat ik nu heel sterk mijn andere kant, mijn donkere kant zal ik het maar noemen, naar voren wil brengen." Hardop la chend: „Ja, ik ben eigenlijk zelf ook wel heel erg benieuwd hoe die eruit ziet." De zoetsappige liefdesliedjes zijn dus van de baan? Lachend: „Ja, eigenlijk wel, ja. Dat soort nummers schrijf ik voorlopig alleen nog maar voor anderen. Zulke teksten kunnen bijvoor beeld prima in het repertoire van Wim Soutear. Bij zo'n jon gen past het op het moment ge woon veel beter dan bij mij." Zit Xander de Buisonjé in een andere fase, een nieuwe perio de in zijn leven waarin hij geen liefdesliedjes kan gebruiken? „Het heeft met verschillende dingen te maken, denk ik. Je wordt ook volwassener. Ik wil op dit moment ontdekken wat ik nog meer kan en misschien heeft het onbewust ook wel met je eigen geloofwaardigheid te maken. Dat zou heel goed kun- De live-cd/dvd van Xander de Buisonjé (BMG) ligt rond 18 oktober in de winkels. Voor meer informatie: www.xanderdebuisonje.nl muziek recensie Louis Du Moulin Concert: Dionne Warwick met zeskoppige band. Gezien: 5/9, Doelen, Rotterdam. Wellicht komt er nog eens een moment dat Dionne Warwick helemaal in haar eentje haar publiek zal toezingen. De weg in die richting heeft de Ameri kaanse sterzangeres (62) in elk geval al ingeslagen. Want so berheid was beslist het sleutel woord bij haar optreden in de niet geheel uitverkochte Doe len. Haar minimalisme werd slechts heel even kort onder broken: middels een hartver warmend onderonsje met Inge de Bruijn, die haar de enige bloemenhulde mocht brengen, maar zodoende door de ont vangster meteen zelf in het zonnetje werd gezet. Warwick toert thans door Euro pa met slechts een zeskoppige band. Dit heeft onder meer tot gevolg dat nogal wat muzikale accenten 'vanuit het blik' wor den opgediend, zoals de karak teristieke mondharmonicasolo van haar wegwezer 'That's What Friends Are For'. Jammer natuurlijk voor de echte fijn proever, maar deze zwarte Lady Di heeft inmiddels - na dik veertig microfoonjaren - de fase bereikt dat het gros van de fans vooral lijkt te komen voor een gezellig feestje der herkenning. Hoe meer hits hoe liever, als ze nog maar ongeveer zo klinken als toen ze werden gefabriceerd in de tweede helft jaren zestig en beginjaren tachtig, luidt het dringende verzoek. Warwick op haar beurt voldoet aan dat ver wachtingspatroon, zij het dat ze op de vocale souplesse die haar ooit de bijnaam 'Gazelle van het Lichte Lied' opleverde wel heeft moeten inleveren. De vaak gedurfde, magistrale stembandacrobatiek waar haar nichtje Whitney Houston, Mari- ah Carey en Celine Dion zoveel inspiratie uit mochten putten, heeft stiekemweg plaatsge maakt voor een aanmerkelijk behoedzamer wijze van zingen. Plus een intensievere benade ring van haar gehoor tussen door. Warwick neemt na een vlotte start (met Close To You', 'Don't Make Me Over', "Walk On By') gaandeweg meer tijd om 'bij te praten', zowel over haar jongste eigen producties ('Schaamteloos ben ik daar in!') als over 's werelds allergrootste behoefte, liefde. Dankzij haar status van 'levende legende' in combinatie met haar oprecht heid zijn die babbels nog wel verteerbaar, maar een beetje sneller en minder zou toch wenselijk zijn. Scheelt al gauw een of twee klassiekers extra, dan wel een echte toegift die nu tot veler verbazing achterwege blijft. Dat iedereen het 'avondje War wick' voor vol zal hebben ge consumeerd was zeker ook de verdienste van support act Lau ra Fygj, die tijdens haar muzi kale wereldreis van drie kwar tier de zaal moeiteloos om haar vingers wond. Amsterdam - De uitreiking van de AKO-literatuurprijs wordt dit jaar uitgezonden in het programma RTL-Boulevard. Volgens orga nisator Jan Verstegen was er al heel lang contact met presentato ren Albert Verlinde en Beau van Erven Dorens en hebben beide partijen 'gretig toegehapt'. „Zij willen graag, op hun aparte ma nier, aandacht besteden aan cultuur en wij vinden het spannend dit met hen uit te proberen." De afgelopen twee jaar werd de AKO- prijs uitgereikt in het televisieprogramma Barend Van Dorp, ook van RTL. „Dus het contact met de commerciëlen is niet iets waar we van schrikken", aldus Verstegen. Tijdens de uitzending van RTL-Boulevard, op 22 oktober, wordt vier keer geschakeld naar het AKO-feest dat in Amsterdam plaatsheeft. Edmond Douglas-Pennant is blij dat Jan Steen in Amsterdam hangt door Esther Gotink bangor - Het Rijksmuseum in Amsterdam schafte onlangs zijn duurste werk ooit aan, 'Burge meester van Delft en zijn Doch ter' van Jan Steen. Dik 150 jaar hing het doek in een sprookjes achtig kasteel in Bangor, aan de kust van Noord-Wales. Erfge naam Edmond Douglas-Pennant vertelt over zijn familie die een bijzondere liefde koestert voor de Nederlandse meesters. Met een glimlach of een kort knikje wordt Edmond Douglas- Pennant begroet door de mede werkers van Penrhyn Castle. In het kasteelrestaurant dat bom vol toeristen zit, neemt de ver mogende veertiger plaats aan een tafel waarop een hete vlees pastei met stroperige jus staat te wachten. Hij legt zijn pana mahoed naast zich neer en be gint de schotel uit te lepelen. Tussen de happen door vertelt Edmond dat hij kind aan huis is in dit kasteel. „Ik kom hier nog regelmatig. Het voelt als mijn thuis, ook al heb ik er nooit ge woond." Edmond groeide sa men met zijn broer Richard op in de tuinierswoning op het landgoed. „Mijn moeder was de laatste Pennant die in Penr hyn Castle heeft gewoond, voor de duur van slechts vier maan den. Ze was 26 toen ze totaal onverwacht het kasteel met landgoed, alle bijhuizen en een leigroeve van haar kinderloze oom Hugh erfde. Ze was zijn lievelingsnichtje. Lady Janet kon het enorme ge bouw niet bekostigen en in plaats van erfbelasting te beta len, droeg ze het kasteel over aan de regering die het in be heer gaf van de National Trust, het Britse monumentenfonds. „Het kasteel is niet meer van ons maar de meeste schilderij en nog wel. Jammer dat de to renhoge erfbelasting ons blijft plagen. Ik zeg niet dat we het slecht hebben - ik hoef niet te werken - maar het gaat ten kos te van het nationale erfgoed. We moesten de Jan Steen ver kopen om de erfbelasting te kunnen betalen toen mijn moe der in 1997 overleed. Het was de keuze: of ons kostbaarste werk, de Jan Steen, of een serie minder waardevolle doeken. Van de opbrengst, twaalf mil joen euro, zien we zelf geen cent" Edmond was een groot liefheb ber van 'Burgemeester van Delft en zijn Dochter'. „Mijn moeder vertelde me dat de re gent op het doek arm is gebo ren maar hard heeft gewerkt voor zijn duiten. Ik weet niet of dat zo is, maar er schuilt een moraal in het tafereel. De re gent schenkt aandacht aan een bedelende vrouw en kind, ter wijl zijn snobistische dochter wegloopt. Zij is geboren in rijk dom en wil niets van de armen weten. Ik ben in rijkdom gebo- Erfgenaam Edmond Douglas-Pennant voor het Penrhyn Castle in Bangor. Foto: GPD/Esther Gotink ren, maar heb via dit tableau geleerd dat ik echt niet boven anderen sta." Terwijl Edmond de ontbijtka mer binnenloopt waar de Jan Steen ooit hing, vertelt hij kwaad over de apathische hou ding van het Welshe parlement toen het doek in de verkoop ging. „Was het nou een rugby bal geweest, dan hadden de po litici hier alles op alles gezet om de miljoenen bij elkaar te sprokkelen. Cultuurbarbaren zijn het." Het Rijksmuseum in Amster dam slaagde er in maart al in het werk te kopen, maar cul tuurminister Estelle Morris hield de exportvergunning te gen. Een Brit had interesse ge toond en kreeg twee maanden de tijd om het bod te evenaren. Zonder succes. „Ik kan niet zeggen wie de andere bieder was, maar we zijn blij dat het werk naar Amsterdam is ge gaan. Het is minder ideaal dan Wales of Delft, maar in elk geval beter dan dat het boven het bed van een Amerikaanse particu lier hangt." De liefde voor oude meesters kwam van kolonel Edward Douglas-Pennant, door Charles Dickens 'Kolonel Leisteen' ge noemd. Leihandel, na suiker en slavenhandel, bracht de fa milie Pennant haar rijkdom. „Edwards schoonvader George gaf de eerste aanzet. Hij trans formeerde het saai ogende landhuis in 1820 tot dit drama tische neo-Normandische kas teel en wenste bijzondere kunst aan de muren. Edward was gek op Hollandse werften. Hij pikte ze op voor omgerekend vijf tot tien euro. Wist hij veel dat het meesters waren, hij kocht ge woon wat hij leuk vond." Trots toont Edmond de nala tenschap: een unieke collectie van meesters als Rembrandt van Rijn, Jan Wouvermans, Adam Pijnacker, Willem van de Velde, Aert van der Neer, Mel- chior de Hondercoeter en Al- bert Bouts. „Laten we hopen dat mijn neefje Yannis straks bij zijn erfenis niet gedwongen wordt deze doeken te verkopen. Hoe hard Nederland ook staat te trappelen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17