'Je krijgt gewoon een schop onder je REGIO 'Nieuwe regels om crimineel deAen geld te innen zijn overbodig' ^udnA' Vensterbank NAVRAAG Criminelen moeten straks bewijzen hun geld niet met louche praktij ken te hebben verdiend, vinden de Tweede Kamer-fracties van het nen ze dat niet, dan mag hun vermogen door de staat worden teruggevor derd. Misdaad loont nu nog te vaak, zo blijkt. Afgelopen jaar heeft het openbaar ministerie met de pluk-ze-regeling slechts 10 miljoen euro opgehaald. Het OM moet daarom ruimere bevoegdheden krij gen om criminelen harder aan te pakken. THEO DE ROOS, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit Leiden is het daar grondig mee oneens. „Het probleem ligt niet bij de regelgeving." Waarom slaagt justitie er niet in crimineel geld terug te vorde ren? „De pluk-ze-regeling is heel complex. Deze wetgeving vereist zeer specifieke boekhoud kundige kennis. Het parket heeft die expertise niet in huis en moet daarvoor externe bu reaus inschakelen. Mede hierdoor blijven za ken lang op de plank liggen en worden er maar weinig resultaten geboekt. Het terug vorderen van criminele verdiensten past ook niet goed in het strafrecht. De pluk-ze-rege ling, een vreselijke term trouwens, heeft meer weg van een civiele procedure. Voor het openbaar ministerie is het terugvorderen van crimineel geld nog altijd een activiteit in de marge. Dus samenvattend: de organisatie van het openbaar ministerie is er nog niet op in gericht." CDA en PvdA stellen voor de regeling om te draaien. Misdadigers mogen hun vermogen alleen houden als ze kunnen bewijzen dat hun geld niet crimineel is. Een goed idee? „Nee, daar ben ik niet zo'n voorstander van. Ik vind die politieke conclusies zeer voorbarig. Nieuwe regels zijn overbodig. De pluk- ze-regeling is al heel ruim opgezet en geeft het openbaar ministe rie in principe genoeg bevoegdheden. Zo hoeft het OM de crimi nele verdiensten niet hard te maken of te bewijzen. Als het aanne melijk is dat iemand met hasj-leveranties een bepaald bedrag heeft verdiend, is dat voldoende. Dan kan het geld worden teruggevor derd. Het klopt trouwens wel dat de wetgeving nog niet effectief genoeg wordt ingezet. Meestal alleen in kleine zaakjes en dat zet fi nancieel natuurlijk geen zoden aan de dijk." Misdaad loont dus wel degelijk? .Absoluut." Is het nieuwe voorstel juridisch haalbaar? „Dat vraag ik me af. Het zou heel goed in strijd kunnen zijn met verdragen voor rechten van de mens. Vooral met het recht op 'fair trial', een eerlijk proces. Er kan naar mijn mening beter geïnves teerd worden in de deskundigheid, opleiding en taakverdeling van het openbaar ministerie dan dat de huidige wetgeving wordt uitge breid." tekst: Floor Ligtvoet archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Dinsdag 7 September LEIDERDORP - Bij de werkzaamheden in-verband met de verbreding van de Hoofdstraat tegenover de Ned. Herv. Kerk, die enige weken ge leden werden uitgevoerd, werd op het kerkplein een oude fundering bloot gelegd. Reeds bij de restauratie van de kerk, enige jaren gele den, toen de zijbeuken onder handen werden genomen, was men op deze fundamenten gestoten, doch men had er geen aandacht aan be steed. Nu echter heeft men de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort van de vondst op de hoogte gesteld en men heeft kunnen vaststellen dat men te maken heeft met de onder bouw van een losse klokketoren, die in het begin van de 14e eeuw op gericht moet zijn. Deze conclusie klopt wonderwel met een afbeelding voorkomende in de uitgave „Kastelen, Ridderhofsteden en Buitenplaatsen in Rijn land." De foto stelt voor een detail van een kaart uit het jaar 1530 en men ziet daarop, dat de klokketoren los staat van de kerk. De plaats van de toren ten opzichte van de kerk blijkt in werkelijkheid te kloppen met de afbeelding. ANNO 1979, vrijdag 7 september SASSENHEIM - De 37 Noordierse kinderen die de afgelopen drie we ken te gast waren in Sassenheim zijn gisteren via Schiphol terugge keerd naar hun vaderland. Rond 10 uur vond gisterochtend het af scheid plaats bij het gebouwtje De Zevensprong. Hierbij werd menig traantje weggepinkt. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Post dus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adciaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 !5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813646 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur ©HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. De straat hangt vol vlaggen. „Er gaat er een trouwen." „Oh ja, wie dan?" „De dochter van.." „Oh die." „Ja, die ken ik wel. Vertel me niets. Héél erg goed zelfs." ,,'t Kan niet op, met al die feesten. We hebben de paardenmarkt na tuurlijk. Da's groot feest." „Is iedereen vrij en zo." „Ja, zoiets als 3 oktober. Maar daar ga ik dus nooit naartoe." „Nee, ik ook niet meer. Wel als kind veel gedaan. Maar nu hoeft 3 oktober niet meer zo van mij. Net als het bloemencorso hier in de buurt, dat gaat op den duur ook vervelen. Ja toch?" „En we doen nog een barbecue, hier in de straat. Ook hartstikke leuk. Doet iedereen aan mee. Nou ja, bijna iedereen." „Echt een dorp. Iedereen kent el kaar." „Zij zeker: zij weet alles. Wil je wat weten, moet je 't aan haar vragen. Dan gaat zij er achteraan. Overal heeft ze contactpersonen." „Klopt. Geinig toch? Blijf ik goed op de hoogte." „Je mag hier niet parkeren, dus we hebben volop ruimte voor een bar becue." „Die politie-agente is laatst weer langs geweest." „Zo flauw; sta je een kind uit te la den dat de achterbank heeft on- dergescheten, schrijft zij een bon uit. Echt waar, ik zweer het je." „Wat moet je anders doen in zo'n situatie? De auto een paar straten verderop zetten? Nou, ik dacht het niet." „Ze doet het er gewoon om. Laatst heeft ze een uur lang om een auto heen gelopen. Daar aan de over kant. En maar kijken en nog eens kijken. En toen eindelijk, ja hoor, schreef ze een bon." „En daar profiteert zfj da;, van. Die vrouw in dat hui»! belt onmiddellijk op, als j^ langer dan een minuut vojtè deur staat." o „Niet te filmen gewoon." V£ „Ja echt hoor, doet ze." „Ze ligt met haar hoofd otya sterbank om iedereen in cferi te houden." e< „Ongelooflijk." v' Erna Straatsma >n Groningse onderzoekster geeft cursus aan oudere vrouwen in Leiden en omgeving Cursiste Marja Peters: „Je moet als oudere alleenstaande vrouw steeds alert blijven om je sociale netwerk zo groot mogelijk te houden." Foto: Reyer Boxem door Janneke Dijke Door een progressieve spier ziekte wordt ze steeds slechter ter been. Marja Peters (65) is een vlotte en sociale vrouw, die er op zich geen moeite mee heeft contacten met anderen te leggen. Toch lukt het haar onvoldoende. Je raakt geïso leerd en als je niet meer werkt en geen partner hebt is het erg lastig om je sociale netwerk te vergroten." Een cursus van de Rijksuniversiteit Groningen, die nog in de onderzoeksfase is, helpt haar actiever te worden. Dit najaar wordt deze cursus ook in de Leidse regio getest. Peters' verhaal is voor veel leeftijdsgenoten herkenbaar. Als getrouwde vrouw wijdde ze al haar tijd aan de huisart senpraktijk van haar man. Aan het opbouwen van een eigen vriendenkring kwam ze niet toe. Na de scheiding had ze al haar energie nodig voor de opvoeding van twee pu bers. Nu ze wat ouder wordt en het lichaam niet meer zo veel kan, merkt ze dat de con tacten slinken. Van haar kin deren krijgt ze soms hulp, maar ze wil daar liever niet om vragen. Mensen zoals Marja Peters komen gemakkelijk in een neerwaartse spiraal terecht, weet Ismay Kremers (31). De psychologe promoveerde in Leiden en werkt inmiddels aan de Groningse universiteit op de afdeling geriatrie, waar zorg voor ouderen centraal staat. Daar steekt ze al haar tijd in het onderzoek naar 'succesvol ouder worden', het werkterrein van projectleider Nardi Steverink. Onder Steve- rinks leiding werd al een zelf hulpboek voor kwetsbare ou deren geschreven en werden huisbezoeken van verpleeg kundigen ontwikkeld. Nu komt daar de cursus bij waar van Kremers het effect onder zoekt, voor alleenstaande vrouwen van 55 jaar en ouder. Een soortgelijke cursus werd al eerder getest in deze regio, maar toen ging er het een en ander niet goed. Daarom is het experiment onder Kre mers' leiding opnieuw begon nen. „Je kunt als oudere een hele boel cursussen volgen", zegt Kremers. „Maar cursussen over wat jij nou speciaal in die levensfase tegenkomt, die zijn er nauwelijks. Dat terwijl er alleen maar meer ouderen bijkomen in Nederland." De cursus die in Groningen is ge maakt helpt alleenstaande oudere vrouwen om wat meer plezier in het leven te krijgen en aan iets nieuws te begin nen, kortom, om het leven wat meer glans te geven. De cursus gaat door het leven als de glanscursus en die naam is niet toevallig gekozen. Kremers laat de glansschijf zien. „Het principe is geba seerd op de voedingsschijf van vijf. Elke letter staat er gens voor, iets dat je nodig hebt om prettig te leven." De letter G staat voor gemak: de basisbehoeften, zoals een prettig huis of hulp in huis. Onder de L van leuke bezig heden vallen activiteiten als fietsen of naar de bioscoop gaan. De A staat voor affectie: de contacten met innige vrienden, familie of een huis dier. De N is van netwerken, zoals kennissen of vrienden van een bridgeclub. De S van sterke punten omvat dingen waar je goed in bent, bijvoor beeld koken of naar mensen luisteren. Deelnemers aan de glanscur sus vullen de schijf voor zich zelf in. „Zo krijgen ze inzicht in hun eigen situatie. De tweede stap is de vraag of je er tevreden over bent. Wat zou je willen veranderen? Ook moet je ervoor zorgen dat je reserves hebt. Als je maar één persoon in het partje 'affectie' hebt staan, dan loop je gevaar als die persoon wegvalt", zegt Kremers. Veel mensen willen wel van alles, maar doen het niet. „Tijdens de cursus moet je elke week een doel stellen voor de volgende week. Dat Onderzoekster Ismay Kremers: „Tijdens de cursus moetje een doel stellen voor de volgende week." Foto: Hielco Kuipers moet concreet zijn, want het móet gebeuren." Ook moet de deelnemer proberen per dag drie leuke dingen te doen, en die invullen op een lijst in de cursusmap. Marja Peters uit Groningen was iemand die al jaren aller lei cursussen volgde om men sen te ontmoeten. „Dan gaat de een dood, dan gaat de an der weer verhuizen. Je moet steeds alert blijven om je soci ale netwerk zo groot mogelijk te houden. Bovendien Mil ik meer schwung in het leven." Ze volgde allerlei creatieve cursussen. „In de hoop dat je er contacten aan overhoudt, maar dat gebeurt niet, wel nee." Ze besefte dat ze er zelf meer aan moest doen. Tijdens een cursus fotografie wachten tot een ander jou op de thee vraagt, dat werkt niet. „Toen ik de aankondiging van de glanscursus zag staan, dacht ik meteen: dit zou kunnen zijn wat ik zoek." Dat was het ook. „Door die glansschijf word je even goed geconfronteerd met wat je hebt. Neem het gemak. Men sen hebben vaak de neiging tot klagen. Ik heb mijn auto, een traplift en looptelefoons, die dingen geven mij veel ge mak. Daar mag ik best meer van genieten." Leuke bezig heden heeft ze genoeg. „Maar wat ik mis is even zitten met een boek. Ik draaf te veel." In het partje 'affectie' vulde ze haar dochter in, die ook in VALKENBURG, 11.00 UUR Groningen woont. Haar zoon staat in dezelfde categorie, maar die is aangekruist: daar wil ze aan werken. „Met mijn zoon heb ik niet veel contact, en met zijn vriendin heb ik niet zoveel. Toch hadden ze pas een heel mooi glas voor me gekocht in Duitsland, om dat ze weten dat ik daar van houd. Ik wil hem meer gaan schrijven." Peters volgde de cursus dit voorjaar en past nog steeds toe wat ze geleerd heeft. „Ik ben bewuster met een doel bezig, want uit mezelf heb ik gauw de neiging tot uitstellen. De cursus geeft je gewoon een schop onder je gat. Je moet de dag niet tussen je handen door laten glippen. Elke dag moet zinvol zijn." Zo wilde ze al tijden aan een kennis vragen of hij een tele visietafeltje voor haar wilde maken, maar ze draalde. „Nu heb ik het gedaan. Hij had geen tijd, dus ik heb er uitein delijk een bij Ikea gekocht, maar ik heb het wel ge vraagd." Even kordaat ging ze te werk toen het tafeltje uit de auto moest en gemonteerd moest worden, wat ze door haar spierziekte niet zelf kan. „Ik heb een buurjongen ge vraagd of hij het voor me wil de doen en hem tien euro ge geven." Verder is ze actief ge worden bij een vereniging voor hoger opgeleide vrou wen. „Dat deed ik eerst niet omdat ik dacht dat het veel te hoog gegrepen was." En ze heeft een vrouw van de glans cursus aangesproken om con tact te houden. „Inmiddels hebben we elkaar al meerdere keren ontmoet. Het is een heel leuk mens." Dat laatste is niet primair het doel van de glanscursus, zegt Ismay Kremers. „Als het ge beurt is het leuk meegeno men. Maar als dat je doel is, dan kun je ook na twee bij- eenkomsten afhaken, als je ziet dat er niemand van jouw smaak bij zit." Volgens onderzoekster Kre mers is Peters niet de enige deelneemster die enthousiast is. „Tot nu toe zijn de meeste HDC 970 DINSDAG 7 SEPTEMBER 200^; dat." In Kremers drie twaalf deelnemei heeft een control mensen volgen g maar vullen allee een vragenlijst in di nemers aan de glan ook invullen. „Je wi» tistisch toetsen. Da' ik onderzoeken of ig alleen de vragenlijs ook veranderen." m Omdat het onderzooi schappelijk verantvG moet zijn, moet Krn vier groepen draaied. geprobeerd op alleifd ken in het land voefei grond te krijgen, was ningen lijkt de marlpr beetje verzadigd. Dm ten met het welzijnlrs Voorschoten zijn zcza het erop lijkt dat dirie twee groepen in deiil gio kunnen beginnen als het kan doe ik ee e Peters kan het vrois 1 raden om mee te dch begeleiding is heel ie andere cursussen hs wel eens dat Piet ofexi voortdurend met eln over de kleinkinder gruwt ze. „Deze bei weten dat heel goeiC ken, zodat je aan je) - werken." Kremers hoopt datDe komst van het ond^t sitiefis. „Ik geloof in." In dat geval m^V( handboek dat het (l. j welzijnswerk in het;s kan gebruiken om t( sussen te geven. ZeL ook onderzoeken oge soortgelijks voor aanslaat. „Het ond^e gevoelig om mannt_ wen bij elkaar te ze_ wen praten makkei; eenzaamheid. Vanc daarmee zijn begoigj Wie zich wil opgeven sus 'Geef uw leven een glans' kan zich opgeveC stichting Welzijn Oudere schoten, 071-5619001.^ ruimte gehuurd in eeikr veel deelnemers woner bestaat uit zes lessen 1 half uur. B1 b

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16