LEIDE Daklozen demonstreren voor containerwoning Waarom praten Minervameisjes zo hees? Messentrekker drie jaar achter slot en grendel Ie lach van een Kindsoldaat Buitenlandse student verovert universiteit Stolker nieuwe decaan rechten Eerbetoon voor gesneuvelde kameraden Goedemorgen Wat een krant. vo teeerv *1 I leiden - Hoogleraar Carel Stolker wordt per 1 januari benoemd tot i wereld, mijn krant, l decaan van de faculteit der rechtsgeleerdheid. Hij volgt de huidige ja£j decaan, Hans Blok, op. Stolker is op dit moment bestuurslid van j de rechtenfaculteit. De jurist heeft de portefeuille onderzoek. (advertentie) rsus voor s vrouwen regio Leidsch Dagblad dinsdag 7 SEPTEMBER 2004 tipers beboet coholcontrole l Tijdens een alcohol- je op de Leidse binnen- ii heeft de politie zater- r schippers beboet. Een je Eindhovenaar is inge- jomdat hij weigerde mee ien aan een blaastest. Te- 152-jarige Leidenaar is jverbaal opgemaakt we st beledigen en bedrei- j een agent. De politie eerde 72 mensen op on er de Zijl, de Oude Rijn niet. ecte studenten kinderen Eerst ej aarsstudenten ientenvereniging Au- is hebben 7100 euro in- jld voor de Nederlandse ig voor het Gehandicap- j(NSGK). Ruim tweehon- üdenten collecteerden ïdag 28 augustus op de tions van Leiden, Den n Rotterdam, als onder- n hun kennismakingstijd |istinus. Als tegenhanger jen de eerstejaars een van de vereniging. (is winkelen r studenten J Studenten kunnen op gavond 14 september buut gratis winkelen in :aak Via Mio aan de nerstraat in Leiden, is een initiatief van de die daarmee 'de aan- il vestigen op de dienst- g aan studenten'. Vanaf ")t 22.30 uur mogen elke nuten twee studenten iel in om zoveel mogelijk Baan te trekken. De Post- rwacht 'honderden hers' omdat kleding een ^ijke kostenpost is voor door Floor Ligtvoet en Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse zenmonnik Zeshin van der Plas, die sinds woensdag in hongerstaking is, organiseert komend weekeinde een protestdemonstratie voor daklozen. Zaterdagmiddag trek ken de demonstranten vanaf het Slaaphuis aan de Boommarkt in op tocht door de binnenstad. Met de demonstratie verzetten de daklozen zich tegen de voorgenomen korting op hun bijstandsuitkering en pleiten ze voor de komst van contai nerwoningen. De demonstratie is het initiatief van het Leids Daklozenge- nootschap, dat zondag met behulp van de boeddhistische monnik is op gericht door de daklozen René Meij- ers en Michel Riethoven. Monnik Van der Plas raakte vorige week zelf dak loos nadat zijn uitkering werd stopge zet. Sindsdien brengt hij de nacht door voor de deur van de dienst Soci ale Zaken op de Langebrug en wei gert hij te eten. Naast dak- en thuislo zen hoopt het genootschap tijdens de demonstratie op de steun van sym pathisanten. „We rekenen op tachtig man." Vanaf 1 januari ontvangen dak- en thuislozen maandelijks 220 euro minder aan uitkering. De reden hier voor is dat daklozen geen woonlasten hebben. Het Daklozengenootschap vindt echter dat de gemeente voor dit bedrag, 'zo'n twee ton', eenvoudig uitgeruste containerwoningen moet aanschaffen waarin daklozen kunnen wonen. Stichting De Binnenvest wil graag een proef beginnen met contai nerwoningen in Leiden, zo werd twee weken geleden bekend. Zeshin van der Plas voelt het als zijn 'religieuze plicht' om zich voor daklo zen in te zetten. „Religie is het gewe ten van de samenleving. Vroeger had je opvanghuizen, nonnenkloosters en soepkeukens. Die infrastructuur is volledig verdwenen." Niet alleen rooms-katholieke liefdadigheid gaat teloor, volgens de monnik. Met het verlies aan inkomsten vreest hij ook voor het voortbestaan van zijn eigen boeddhistische tempel aan de Hoge- woerd. Daar werkte hij tot voor kort fulltime. Zeshin van der Plas, die de organisa tie van de demonstratie op zich neemt, hoopt zaterdag voldoende energie te hebben. „Ik eet al bijna een week niet meer. Ik drink alleen vruchtensap. Daardoor voel ik me wel af en toe wat licht in het hoofd." Van der Plas wil pas weer eten als zijn eigen bijstandsuitkering wordt uitbe taald. Het conflict met Sociale Zaken kan nog maanden duren, verwacht hij. „Maar een halljaar moet ik het zeker volhouden als ik het rustig aan doe." Desondanks maakt de monnik een actieve indruk. Hij peinst er niet over om een dokter in te schakelen. „Ook niet als de hongerstaking zijn tol begint te eisen. Want wij beschik ken zelf niet over onze eigen dood." vervolg van voorpagina leiden - Tegen 2025 komt 40 procent van de docenten en studenten aan de Universiteit Leiden uit het buitenland. Zij zijn een onderdeel van een in ternationale gemeenschap van studenten en onderzoekers, die langzaam aan het ontstaan is en die tegen die tijd de Europe se wetenschapsbeoefening do mineert. Deze gemeenschap van onder zoekers zal overal in Europa erg gewild zijn. Landsgrenzen zijn geen obstakels meer en zij gaan daarheen, waar de omstandig heden het beste zijn. Dat zei collegevoorzitter Awé Kist van de Universiteit Leiden gisteren in de Pieterskerk bij de opening van het academisch jaar. In die nabije toekomst moet Leiden dus feller concurreren om de beste studenten en on derzoekers. Dat kan alleen door toponderzoek te bedrijven, goed onderwijs aan te bieden en dat aan die internationale wereld te laten weten, want daar 'worden reputaties van universiteiten gemaakt en ge kraakt', aldus Kist. Leiden moet er dan, als 'middelgrote univer siteit', toch in slagen om bij de Europese en zelfs de wereldtop te kunnen meedraaien. De Leidse universiteit moet dus positie kiezen in Europa. Zij wil dat doen door studenten niet alleen een goede specialistische opleiding te geven, maar een complete 'educatie'. Zij moeten volgens Kist leren denken en handelen volgens principes van de academische vorming. Zij moeten vragen stellen, gedisci plineerd eigen onderzoek doen en zich realiseren dat antwoor den nieuwe vragen oproepen. De inspanningen van de uni versiteit moeten ertoe leiden dat haar afgestudeerden overal in de samenleving van pas ko men. Met behulp van hun 'we tenschappelijke attitude' zijn zij ook geschikt voor een carrière buiten de wetenschap. Met dit uitgangspunt, meent Kist, kan de Universiteit Leiden de ko mende twintig jaar de Europese concurrentie aan. Daarnaast blijft de universiteit de samenwerking koesteren met de TU Delft, de League of European Research Universities en met de Hogeschool van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans in Den Haag. Ook streeft Kist naar nauwere banden met de provincie en de gemeenten in de Leidse regio, vooral om de biotechnologie te stimuleren. leiden - Gisteravond was het weer zover. Voor de vijfde keer inmiddels klonk het Wil helmus na een minuut stilte bij het Militair Indië Monument bij molen De Put: een jaarlijks eerbetoon aan de 26 Leidse militairen die in het voormalige Nederlands-lndië gesneuveld zijn. De herdenking wordt elk jaar georganiseerd door de Stichting Militair Indië Monument, een club van oud-strijders. Het Indië-monument bestaat uit een sok kel met daarop de tekst 'Een afscheid zonder weerzien'. Op het voetstuk staan drie fi guurtjes. Tussen het drietal is plaats voor een vierde man: de gesneuvelde kameraad. Foto: Hielco Kuipers KJ. Cathprijs voor Telders Organizing Office Telders Organizing Office kreeg tijdens de opening van het aca demisch jaar in de Leidse Pieterskerk de K.J. Cathprijs. Telders houdt elk jaar in het Vredespaleis in Den Haag een internatio naal studentenpleitconcours dat de naam van de Universiteit Leiden 'positief naar buiten brengt', oordeelt de jury. Daarnaast zorgt het evenement er volgens de jury voor dat de deelnemers op een positieve manier kennismaken met Leiden en dat de Rechtenfaculteit in één adem genoemd wordt met de interna tionale juridische organisaties in Den Haag. Oud-collegevoor zitter K.J. Cath stelde de prijs van omgerekend 2500 euro in 1988 in. Hij wordt om het jaar gegeven aan studenten of mede werkers van de universiteit die met onderzoek en studie de uni versiteit aanzien geven. den haag/ leiden - Een 32-jari- ge man uit Armenië is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een celstraf van drie jaar omdat hij een Leidse dealer met diverse messteken om het leven probeerde te brengen. Het slachtoffer werd hevig bloedend bij toeval door agenten op de Beestenmarkt aangetroffen. De verdachte had het slachtof fer een ring gegeven in ruil voor twee bolletjes cocaïne. De af spraak was dat de dealer de kostbare ring later weer zou te ruggeven in ruil voor het ver schuldigde geld. Het lukte de Armeniër en zijn vrienden ech ter niet om weer met hem in contact te komen. Uiteindelijk slaagden de Armeniërs erin om een afspraak achter het belas tingkantoor te maken. Vanaf dat moment lopen de verklarin gen uiteen. Volgens het slachtoffer grepen de mannen hem op 13 septem ber vorig jaar meteen beet en begonnen ze hem te schoppen en te slaan. Hij zag dat de ver dachte een mes bij zich had. Later bleek dat hij diepe steek wonden had. Hij had de bewus te ring niet bij zich en daarom zouden de mannen ook nog een ketting van zijn hals heb ben gerukt. Agenten troffen de man aan op de Beestenmarkt en belden een ambulance. Het slachtoffer had diepe steekwon den in buik en rug. De verdachte zei twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak dat hij die dag uit zelfverdediging had gehandeld. Volgens hem dreigde het slachtoffer juist met een mes. Hij zou het wapen hebben afge pakt. Vervolgens zou de dealer zijn hand in zijn zak hebben ge stoken en hebben gedreigd de drie Armeniërs dood te schie ten. Om die reden zou hij de man met het mes hebben ge stoken. Hij zou nooit van tevo ren een plan hebben gesmeed om de man van het leven te be roven en ook op het moment zelf nooit de intentie hebben gehad om hem te doden. Het openbaar ministerie was er echter van overtuigd dat hij de drugshandelaar had willen ver moorden en eiste daarom een gevangenisstraf van vier jaar wegens poging tot moord. De rechtbank hield het op poging tot doodslag en legde daarom een iets lagere straf op. itolen Kinderen, vanavond 23.05 u ned. 1 horen zien geloven Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! LEIDSE KWESTIES itsjestocht van Minerva. Archieffoto: Mark Lamers Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De ru briek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Lei denaar zich wel eens stelt. Afle vering 17: Waarom praten vrou welijke Minervaleden zo hees? Op het eerste gehoor lijkt de vraag waarom de Minervameis jes hees praten, niet zo interes sant en zelfs onjuist. Alle stu denten die actief zijn op hun verenigingen, zijn soms hees. Dat is inherent aan het vereni gingsleven. Wie wel eens in zo'n bierhol is geweest, weet hoe het daar toegaat: mensen staan er soms dicht opeenge pakt, ze drinken bier, er hangt sigarettenrook, er wordt ge schreeuwd, gezongen en gela chen. Daar wordt een mens ontzettend schor van. Medisch gezien duurt heesheid drie tot zeven dagen. Uit nauw gezette observatie blijkt echter dat elles - Leidse vrouwelijke studentes - het hele studiejaar rond schor zijn. Minervajon- gens, die in dezelfde ruimte verkeren, zijn zelden hees. Het zelfde geldt voor leden van an dere studentenverenigingen, waar het gezelligheidsleven niet veel afwijkt van dat van Miner va. Dat bevestigen Augustijn Maarten Wammes, die be stuurslid is van de Plaatselijke Kamer van Verenigingen, en bestuurslid Carla Stiekema van Catena. Oud-preses Sabine Mulder (be stuur 2002-2003) kan ook geen duidelijke oorzaak aanwijzen. Op zichzelf ziet zij geen nood zaak om op Minerva hees te worden. In de grote sociëteits zaal van het verenigingsgebouw aan de Breestraat wordt geen muziek gedraaid. „De leden kunnen op een normale con versatietoon met elkaar pra ten." Zij geeft discotheek Hifi, onder het sociëteitspand aan de Breestraat, als mogelijke verkla ring. „Jongens gaan daar ook wel heen, maar meisjes komen er veel meer. Het lijkt wel of dansen en meezingen met de muziek veel meer iets voor meisjes is. Jongens staan vaker met een biertje te praten aan de kant." Een verklaring voor de heesheid van de elles komt vanuit de so ciale psychologie. Met enige voorzichtigheid, want onder zocht is er niets, wil psychologe Colette van Laar van de Univer siteit Leiden er wel over specu leren. Kort samengevat luidt haar stelling: de elles praten he ser dan zij in werkelijkheid zijn. Ze nemen, bewust of onbewust, de taalkenmerken over van de 'meest gewaardeerde leden van de groep'. Met andere woor den: als een toonaangevende elle hees spreekt, gaan haar vriendinnen, dispuuts- en jaar clubgenoten dat na verloop van tijd ook doen. Dat proces komt vanzelf op gang, want vooral de feestbeesten, die dus snel écht hees worden, staan als toon aangevend bekend. Dat lijkt vreemd, maar het is normaal, zegt Van Laar. Vooral jonge mensen die verhuizen, nemen na verloop van tijd het accent over dat in hun nieuwe woonplaats gesproken wordt. Met taalklanken, zoals hees heid, is dat ook het geval. Het is ook niet zo dat een elle ook 'normaal' kan praten, net zo min als aan een Leidenaar kan worden gevraagd om over te stappen op ABN. Naar buiten toe heeft de heesheid een iden titeitsversterkend effect: Miner vameisjes worden er als zoda nig herkenbaar door. Wilfred Simons 9 iZfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Postcode Plaats n B®brgccntn Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekenin gnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad, j T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1SOO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). it persoongegevens In het colofon van Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 1 Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch <06 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13