John de Mol bezig met eigen zender MEDIA Commissariaat akkoord met nieuwe omroepen 'Ik grijp mijn kansen' Homoseksualiteit op de tv nog lang niet volwassen Stemmen voor TeleVizier-Ring Rechtszaak: 'Politieman in beeld gebracht' Gesprek met Nickelodeon over delen kanaal y RVU herdenkt Bram Vermeulen dinsdag 7 SEPTEMBER Hilversum - Als eerbetoon aan de zaterdag plotseling overle den Bram Vermeulen (57) her haalt de RVU vanavond indruk wekkende documentaire Dui zend bommen en granaten uit 1990. Uit deze documentaire spreekt de grote fascinatie van Vermeulen voor de Eerste We reldoorlog, die in veel van zijn werk dat hij voor de RVU maak te, is terug te vinden. De docu mentaire, een programma van Peter Zwart en Bram Vermeu len, is te zien vanaf midder nacht tot 0.55 uur op Neder land 3. Sanoma neemt belang in Preview Amsterdam - De tijdschriftuit gever Sanoma neemt een min derheidsbelang in het gratis filmblad Preview. De inhoud en het aantal medewerkers van Preview gaat niet veranderen, laat de uitgever weten. Hoeveel Sanoma voor het tijdschrift be taalt en hoe groot het belang is, wordt niet bekendgemaakt. Preview heeft een oplage van 300.000 exemplaren en wordt verspreid bij onder meer bio scopen en winkels. Het ver schijnt tien keer per jaar. Sano ma geeft in Nederland meerde re publieksbladen uit, zoals de Libelle, Donald Duck en Beau- Monde. amsterdam/anp - Politiekorps Amsterdam-Amstelland daagt Endemol en SBS voor de rech ter vanwege een uitzending van Peter R. de Vries Misdaadver slaggever op 3 juni. In het tv- programma zond De Vries een item uit over een politieonder zoek bij een brand in een be drijfspand in Amsterdam- Noord. De eigenaar van het pand liet zich negatief uit over het politieoptreden en een in specteur bij de Amsterdamse politie. „In de uitzending is onterecht een collega in beeld gebracht, terwijl was afgesproken dat dat niet zou gebeuren", aldus een woordvoerster van de politie. „Ze hebben zelfs oude beelden van de man uit Opsporing Ver zocht gebruikt." Als er kritiek is op de politie moet dat zich richten op het korps en niet op een individuele diender, vindt de Amsterdamse politie. In een kort geding donderdag voor de rechtbank in Amster dam eist de politie dat produ cent Endemol en SBS het item niet opnieuw uitzenden. Als ze de beelden weer willen laten zien, moeten ze vooraf toe stemming vragen aan de betref fende inspecteur. Endemol wil geen commentaar geven tot de behandeling. „We willen de rechter niet voor de voeten lo pen", aldus een woordvoerder. hilversum/anp - Media-onder- nemer John de Mol wil een eigen televisiezender gaan beginnen op het kanaal van kinderzender Nickelodeon. Nu zendt dat sta tion in de avonduren tekenfilms en afleveringen van Bassie Adriaan uit, maar die uren wil De Mol gaan invullen met een eigen zender. Daarover voert het bedrijf van De Mol, Talpa, ge sprekken met MTV Networks; de eigenaar van Nickelodeon. Dat bevestigde een Talpa woordvoerder gisteren. Volgens hem betreft het „inleidende ge sprekken" en kijkt Talpa ook naar andere partijen. Een naam voor de eventueel nieuwe zen der is er nog niet. Ook een streefdatum waarop het station zou moeten beginnen is vol gens de zegsman nog niet be paald. Een woordvoerster van MTV Networks erkent dat haar bedrijf in gesprek is met Talpa. „Maar we praten ook met an dere partijen", voegt zij daar aan toe. MTV Networks heeft volgens haar geen datum in het achterhoofd waarop de veran deringen bij Nickelodeon zijn beslag moeten krijgen. In Hilversum gonst het al enige tijd van de geruchten wat De Mol na zijn vertrek bij tv-pro- ductiebedrijf Endemol gaat doen. De Mol beleefde daar op 1 mei zijn officieel laatste werk dag, begon daarna aan een lan ge vakantie, maar staat nu in de startblokken om weer iets op televisie te gaan doen. Presen tator Mart Smeets vermoedt dat de ondernemer een sportzen der wil beginnen, zo zei hij tij dens de Olympische Spelen in Athene. Ook verschillende Hil- versumse beleidsmaker weten zeker dat De Mol op televisie zal terugkeren, zo gaven ze rond zijn vertrek bij Endemol aan. De nieuwe eigenaar van Ende mol, het Spaanse Telefonica, sprak met De Mol af dat hij tot 2005 geen concurrerende acti viteiten mag ontplooien. „Maar dat geldt op het gebied van het produceren van programma's", legt de Talpa-zegsman uit. „De Mol heeft nog nooit zelf een zender geleid, dus hij zou morgen een televisiezender kunnen beginnen." Talpa, wat Latijn is voor 'mol', staat nu vooral bekend als ra- diobedrijf. Zo bezit Talpa in Nederland de zenders Noordzee FM en Radio 10 Gold. Talpa heeft verder be langen in onder meer kabel- en telecombedrijf Versatel en au tofabrikant Spyker. hilversum/anp - Wat het Com missariaat voor de Media be treft mogen twee nieuwe om roepen worden toegelaten tot het omroepbestel. Het betreft omroepvereniging DeNieuwe Omroep (DNO) en ouderenom- roep MAX. Beide verenigingen voldoen aan de ledeneis van minimaal 50.000 leden en ook hun beleidsplannen keurt de mediawaakhond goed, zo liet een woordvoerder gisteren we ten. DNO wil met zijn programma's milieubewustzijn kweken en de verhoudingen in de wereld tus sen arm en rijk aan de kaak stellen. Op die manier wil De- Nieuwe Omroep „een bijdrage leveren aan een duurzame toe komst". MAX wil de integratie van ouderen in de huidige sa menleving bevorderen door hen te stimuleren actief betrok ken te blijven. MAX richt zich op de doelgroep van/ 65 jaar en ouder. Of de twee omroepen ook daadwerkelijk het bestel bin nenkomen hangt af van staats secretaris Van der Laan (Media) Zij heeft het laatste woord over deze kwestie en laat zich naast het advies van het commissari aat ook adviseren door Publieke Omroep en de Raad voor Cul tuur. Voor het nieuwe jaar hakt de bewindsvrouw de knoop door. Per september 2005 kunnen de eventuele toetreders dan op de buis te zien zijn. Het commissariaat gaf ook de bestaande omroepverenigingen een positief advies over een vervolg binnen het omroepbe stel. Voor BNN geldt daarbij het voorbehoud dat deze omroep niet voldoende leden heeft bin nen de huidige Mediawet. Maar omdat de politiek van plan is de ledeneis van 300.000 te verla gen naar 150.000 leden blijft de jongerenomroep vooralsnog buiten schot. Hilversum - Wat vindt het Ne derlandse publiek dit jaar het beste televisieprogramma, het beste jeugdprogramma en wie worden benoemd tot tv-vrouw en -man van het jaar? Vanaf vandaag kan televisiekijkend Nederland zijn stem uitbren gen voor de nominaties de Gouden Tele Vizier-Ring 2004, de jaarlijkse publieks-televisie- prijzen van de AVRO. Via telefoon, internet, sms en briefkaart kan gedurende vier weken gestemd worden op drie verschillende prijzencate- gorieën. Deze week staat in het teken van het beste jeugdpro gramma, welke beloond wordt met een Gouden Stuiver. Vorig jaar is deze gewonnen door het programma Fox Kids Top 20. De twee zilveren Televier-Ster- ren gaan naar een beste tv- vrouw en -man. De Gouden Televier-Ring 2004 is voor wat een meerderheid van de stem mers als beste televisiepro gramma opgeven - vorig jaar was dit het SBS-programma Hart in Actie. Niet op alles en iedereen kan gestemd worden - stemmers worden geacht te kiezen uit een lijst van programma's of personen. Per categorie blijven er drie ge nomineerden over. Maandag 4 oktober worden deze in het programma RTL Boulevard bekend gemaakt. De uitreiking heeft plaats op 22 november tijdens een live tv-gala in de Heineken Music Hall in Am sterdam. Deze show wordt ge presenteerd door Idolsgast- vrouwe Tooske Breugem. Mi Idol Eric Bouwman nu te zien als onverbeterlijke Tonnie in soap r KIJKCIJFERS Hilversum - Die ellenlange stil tes, daar heeft Eric Bouwman (22) vooral in het begin wel mee geworsteld op de set. In zichzelf telde hij 'eenentwintig, tweeën twintig, drieëntwintig...' en vroeg zich ondertussen bezorgd af of die lange pauze wel ge loofwaardig zou overkomen. „Vooral omdat de tijd tijdens een scène toch al twee keer zo langzaam verstrijkt dan nor maal. Maar bij het terugkijken van de opnamen, zag ik dat het toch helemaal klopte." Eric, de vrolijke Idols-finalist die als zesde eindigde, is vanaf deze weekte zien in een totaal andere hoedanigheid. De Voor burger die volgens de jury van de talentenjacht vooral een 'en tertainer' was, speelt de rol van ex-bajesklant Tonnie in de ver nieuwde Yorin-soap Onderweg naar Morgen, tegenwoordig aangeduid als ONM. Toen zijn management werd benaderd voor de dramaserie, had Eric wel even bedenktijd nodig. „Ik kwam net uit het Idols-circus en dan is het heel moeilijk om te relativeren. Op dat moment was ik juist heel erg gericht op zingen. Dus ik heb me goed af gevraagd: wil ik dit wel? Maar ik realiseerde me dat voorlopig toch alle aandacht naar Boris en Maud zou gaan. Als er voor mij ook een succesvolle mu- ziekcarrière in zit, dan komt dat vanzelf wel. En de rol in ONM zou maar voor drie maanden zijn." Maar het acteerwerk van de voormalige 'mr. Bojangles' be viel de makers van ONM en Er ic zelf zo goed, dat hij inmid dels een contract voor onbe paalde tijd op zak heeft. „Ik- had nog nooit iets met acteren ge daan, behalve de hoofdrol in een stuk op de basisschool. Maar het gaat me steeds mak kelijker af." Dat betekent niet dat hij de muziek heeft afge zworen. Op de set voelt hij zich meer acteur, maar tijdens zijn optredens die hij in het week einde plant is hij echt meer zanger, legt hij uit. Zijn leven draait echter niet om een be staan in de schijnwerpers, be zweert hij. „Ik ben nu in een positie waarin ik allerlei kansen krijg aangeboden, en die grijp ik. Ik probeer het gewoon. Maar als het niks wordt, maak ik mijn opleiding aan de Haagse Aca demie voor Lichamelijke Op voeding af. Dan word ik ge woon gymleraar of sportin- structeur." Vorige week heeft hij zijn belofte aan zijn moeder om in ieder geval zijn prope deuse te halen ingelost. „Ik had een 7,2 voor mijn laatste toets. Daar ben ik heel erg blij mee." Eric wordt door Yorin ingezet als wapen om een jonger pu bliek aan de van oorsprong zie kenhuisserie te binden. Zijn personage Tonnie wil zijn leven beteren en krijgt via een vriend een baan als brancardier in het Eric Bouwman heeft lang nagedacht over zijn rol in de soap Onderweg naar morgen. Foto: GPD/Roland J. Reinders ziekenhuis. Eric Bouwman heeft zijn alter ego al behoorlijk leren te waarderen. „Tonnie is helemaal niet zo'n slechte jon gen. Hij leeft alleen volgens zijn eigen regeltjes. En op de een of andere manier slaagt hij er toch steeds weer in zich in de nesten te werken." Eric beschouwt zichzelf als 'veel braver'. „Maar ik leer wel van Tonnie. Soms denk ik: 'dat heeft hij eigenlijk best goed bekeken'." De lange dagen op de set en zijn optredens vragen wel offers van de sportfanaat. Hij ziet de sportzaal lang niet zoveel meer als vroeger. Eric doet nog aan Jiu Jitsu, geeft af en toe nog tae- bo les en daar blijft het dan bij. Ook een andere hobby ligt let terlijk te verstoffen: zijn postze gelverzameling. „Het schijnt nogal apart te zijn voor iemand van mijn leeftijd om zich daar mee bezig te houden, want ie dereen begint erover. Maar ik heb de verzameling overgeno men van mijn oma. Ze is in middels overleden, en alleen daarom al wil ik het zorgvuldig doen. Maar er ligt nu een al een enorme stapel die geweekt moet moet ik ook nog nog ongestempeldefiï tussen zitten." ziet hij dat er niet „Waarschijnlijk pi meling pas weer c teld ben, ren. Ja, dat zal wel even duren!" Bernice Breure Homoseksualiteit op de Nederlandse televisie in de 21ste eeuw. Voorbeeld. Twee verliefde vrouwen kussen. Wel een lieve kus, maar zonder passie, zon der honger naar de ander. Camera stopt, nieuwe scène. Is het op deze manier dat lesbische vrouwen, met vlinders in hun buik, elkaar zoenen? Nee natuurlijk niet. OPINIE door Stella van Zanten Hilversum - Ander voorbeeld. In een vrouwendisco zegt een heterovrouw tegen haar heterovriendin: 'Met een andere vrouw vrijen? Nooit. Ik moet er niet aan denken.' Enkele uren later ligt ze toch in bed met een andere vrouw. Geloofwaardig? Nee natuurlijk niet.In de door RTL 4 uitgezonden serie Ro zengeur Wodka Lime, waarin deze scenes voorkomen, kwam een mo ment dat ik dacht: verrek, ze durven het. De one-night-stand tussen de he tero Babette en de lesbo Nathalie ont wikkelde zich verrassend tot een rela tie. Maar de manier waarop de twee vrouwen werden neergezet, inclusief de kusscènes, deed me niet bepaald op het puntje van mijn stoel belanden. Of zoals een kijker op de website van RTL 4 schreef: 'Zelden een belabber- der vertolking van een lesbische relatie op de tv gezien. Er zit geen millimeter (seksuele) spanning tussen beide vrouwen.' De van begin af stroeve re latie gedijt uiteindelijk niet en krijgt dan ook nog het stempel van troostre- latie.Waarom worden dit soort rollen eigenlijk in eefi serie geschreven? „Tsja", zegt Susanne van der Klugt, voorlichter bij RTL Nederland, waar RTL 4 onder valt, „waarom wordt Ba- bette verliefd op een vrouw? Geen re den, die dingen gebeuren in het echte leven ook, gewoon een afspiegeling van de maatschappij." Zij benadrukt dat de rol van Babette niet lesbisch is. Babette is immers een heterovrouw die troost zoekt bij een lesbische vrouw, nadat haar vriend is overleden. Van der Klugt heeft wel een verklaring voor deze keuze. Vanuit schrijversoog punt levert Babettes uitstapje mooie dingen op voor een verhaallijn.Vol- gens creative producer Vincent Schuurman moeten liefdesscènes wel iets toevoegen aan het verhaal en daar was in dit geval volgens hem geen sprake van. Gepassioneerde scènes pasten niet bij deze verhaallijn. Er is gekozen voor de worsteling van Babet te: enerzijds kampt ze met verdriet, anderzijds knaagt het aan haar dat ze ook gevoelens heeft voor Nathalie. Om dit te benadrukken is de relatie met Nathalie veel ingetogener gemaakt dan de relatie tussen bijvoorbeeld vriendin Catherina en haar buurman, die zich wel verliezen in gepassioneerde ver liefdheid, aldus Schuurman. Aflikken En dat zie je dan ook. Ze kunnen niet van elkaar afblijven en vrijen meer dan dat ze wat anders doen. Dat de he tero's elkaar dus van onder tot boven aflikken, daar wordt niemand warm of koud van, maar bij homo's en lesbi sche vrouwen laten we dat toch niet zien. Hoe komt het dat dit verschil zo groot is? Is onze maatschappij nog niet toe aan seksscènes tussen mensen van gelijk geslacht? Is homoseksualiteit nog een taboe voor velen? Of gedogen we het wel, als we het maar in gods naam niet hoeven te zien? Je kunt je afvragen wat er in Nederland bereikt is door de homobewegingen en hoe het staat in ons schijnbaar tolerante land met de beeldvorming van de man in de straat ten opzichte van onze homo seksuele broeders en zusters. Zeker nu - uit onderzoek van de Gay Krant - blijkt dat één op de vijf homo's in Ne derland de afgelopen twaalf maanden geconfronteerd is met anti-homosek suele bedreigingen. Waar staan we? Weinig media hebben zo'n invloed op ons denken en doen en gevolgen voor de omgangsvormen in de maatschap pij als televisie. Een serieuzere serie over homoseksuelen met alles erop en eraan zou die beeldvorming een im De hoofdrolspeelsters van de tv-serie Rozengeur Wodka Lime, met vlnr (boven ste rij) Alwien Turner en Nienke Römer. Onderste rij: Isa Hoes, Ghislaine Pierie en Medina Schuurman. Ghislaine Pierie speelt de rol van Babette, die een verhouding kreeg met Nathalie (Simone Gablan, niet op de foto). puls kunnen geven.Ja, als het om te la chen is (twee homo's in De Vlaamse Pot), als het maar een troostrelatie is (Rozengeur Wodka Lime) of uitstap jes (Goede Tijden Slechte Tijden). Dat durven we wel uit te zenden. Maar de seks blijft buiten beeld. Bij de vrouwen zie je nog wel dat ze eikaars jurk of T- shirt uittrekken, ook nog wat kusjes rond de halsstreek geven, maar dan stopt de scène. De mannenliefde wordt zo mogelijk nog bedekter in beeld gebracht. Praten en enkele kus jes ervoor en armen om elkaar heen erna (twee homo's in Goudkust). Henk Beerten, de onlangs afgetreden voor zitter van COC Nederland: „Het posi tieve is dat we langzamerhand afstap pen van het stereotiepe. Zowel de so aps Onderweg Naar Morgen als Goede Tijden Slechte Tijden hebben homo seksuele karakters gehad, die meer een onderdeel van het geheel waren. Het lastige voor de schrijver is dat die ho- morollen een vorm moeten krijgen die voor de kijker ook als zodanig herken- baar is, terwijl je in de maatschappij verschillende uitingen van homosek sualiteit hebt. Ik vind het wel jammer dat twee zoenende lesbo's of homo's op de buis niet gewoner wordt gevon den. Bij twee jongens, tsja, dan heb ben we (al gauw) een probleem. Dat kussen en zoenen zie je niet veel en als je het ziet, dan is het heel vluchtig. Dat zou nog wel een paar stappen vooruit kunnen. Misschien bestaat er toch een angst bij programmamakers de seksu ele kant te uitbundig te doen. Ik denk dat toch ook veel mensen er nog niet aan toe zijn, daar zit duidelijk een ta boe. Zo van: ik vind homoseksuelen okee, maar je hoeft het me niet op te dringen. Het zou wel te zien móeten zijn." Verdoezeld Hoe kan het bestaan dat in Nederland, met een wettelijk erkend homohuwe lijk, de seks tussen homo's op de buis min of meer wordt verdoezeld, terwijl in de puriteinse Verenigde Staten, waar de president een kruistocht is be gonnen tegen het homohuwelijk en waar in de media nog steeds berichten opduiken over moord op homoseksu ele mensen, een lesbische serie op het scherm verschijnt waar de vonken vanaf spatten? The L Word (L is voor lesbian), sinds begin dit jaar op de Amerikaanse televisie te zien, gaat over de levens van een groepje voorname lijk lesbische vrouwen. De serie is der mate levensecht, inclusief prachtig ge filmde seksscènes, dat een van de ac trices, Leisha Hailey, in een interview met het tijdschrift The Advocate zegt dat zij denkt dat de serie wel degelijk bijdraagt aan positieve beeldvorming ten opzichte van homoseksuele men sen. Dat de serie laat zien wat het be tekent homo of lesbisch te zijn, in een heteromaatschappij. Sinds de uitzen ding van de kwalitatief hoogstaande Britse tv-series Oranges are not the only fruit en Portrait of a Marriage in 1991, is het aantal homorollen dat voorkomt in Nederlandstalige tv-series cq soaps spectaculair toegenomen. Alsof elke producer of scenarioschrij ver zich verplicht voelt met de moder ne tijd mee te gaan. Desondanks con stateer ik bijna vijftien jaar later dat de homorollen in Nederland nog altijd niet de status van volwassenheid heb ben bereikt. Ze zijn niet volwaardig, krijgen geen dragend karakter in een serie (met uitzondering van Renée in de soap Onderweg naar Morgen), wor den neergezet als troostrelatie of als een leuk, spannend uitstapje met ie mand van hetzelfde geslacht. Wanneer durven we homo's als echte mensen te tonen? Met een eigen leven en eigen seks.Het bestaat nu eenmaal: mannen- en vrouwenliefde. Laat het dan ook zien. Geef ze een volwaardige rol, die een afspiegeling is van het ech te leven. Laat zien dat twee (verliefde) vrouwen of mannen elkaar niet be minnen met droge kusjes op de mond, maar net als hetero's hartstochtelijk zoenen, stralen als ze verliefd zijn en kapot zijn als ze verdriet hebben. Lief de is van alle tijden en liefde is van ie dereen, ook van gelijkvoelenden. Wie durft? Top 10 meest bekeken programma's Goede tijden slechte tijden RTL 4 2. Journaal (20u) NOS 3. Tv show TROS 4. Memories KRO 5. Voetbal Nederland-Liecht- SBS 6 enstein 6. Hart van Nederland SBS 6 7. Crime scene investigation RTL 4 8. Ook dat nog special KRO 9. Half acht nieuws RTL 4 10. Journaal (18u) NOS Top 10 meest bekeken kinderprogrami'3 Totally spies Klokhuis Jeugdjournaal Zoop What's with Andy Spongebob squarepants Kids top 20 Zaai Pippi longstocking Griezelig verhaal Fox Kids NPS NOS Nickelodeon Fox Kids Nickelodeon Fox Kids VPRO AVRO VPRO Marktaandelen in Nederland 1 13,4 (9,9) Nederland 2 14,3 (33,2) Nederland 3 8,0 (6,6) RTL 4 17.0 (10,3) RTL 5 t 2,4 (3,9) Yorin 6,7 (4,3) SBS 6 11,5 (8,9) NET 5 6,2 (4,5) Veronica 4,6 (3,7) De weekcijfers zijn afkomstig van de afde ling Kijk- en Luisteronderzoek van de Pu blieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de marktaandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10