TË loedbad in 'Parkeerbob' brengt Leidse bezoekers veilig naar huis usland inzet jlitieke rel IETS FEI3G verkopen? WÊÊÈÉfl Arnie moet op geschiedenisles Peter Dumbreck overleeft zware crash tie EU-voorzitter Bot valt slecht Een kijkje in Joods cultureel erfgoed ACTIEWEEK 50 €urocent Goedemorgen Wat een krant. Recorddrukte tijdens DTM-race op circuit Zandvoort maandag 6 SEPTEMBER 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 'Bin Laden wordt gepakt vlak voor verkiezingen VS' d.nl REGIO Heel Leiden ging op Dolle Dinsdag juichend de straat op - V y Concertgebouworkest gaat straks per cd de wereld rond Vanaf nu gaat Ouick Boys weer winnen Droog en veel zon I'14/15° NO 24/26° 13-4 Bram Vermeulen plots overleden e correspondent n Rooij i-st.gerlach - „Onbe- tegt de Russische minis- uitenlandse zaken La- rde reactie van EU- ir Bot op het bloedblad 1. „Arrogant", oordeelt de Russische suggestie J zich maar beter met >n zaken kan bemoeien, ische gijzeldrama in de Ossetië werd de inzet diplomatieke rel. >p van het drama zei lij graag vanuit Moskou en 'hoe zo'n tragedie jinnen gebeuren'. Bot pactie als EU-voorzitter en bijeenkomst van de i ministers van buiten aken in Limburg. Zijn ng haalde alle grote laus. Zo bereikten zijn l Moskou, waar ze wer- t als een verzoek om en een ongewenste ng in Russische aange- |en. ^tingen van de Neder- (ninister zijn ergerlijk, en diep kwetsend", al- Russische ministerie pnlandse zaken in een g. „Wat er in Beslan is voor iedereen duide- aalve dan misschien Nederlandse minister", iminister Losjchinin. jval ring De Russische opstelling viel volkomen verkeerd bij Bot. „Ar rogant", liet hij zich in een eer ste reactie ontvallen. „Wij moe ten samenwerken om in de toe komst dit soort drama's te voorkomen. Wij hebben dus het recht om daarover vragen te stellen." Volgens Bot geven de Russen geen enkele informatie over de opeenvolging van ge beurtenissen bij het drama. „Ze verklaren alleen maar dat 'alles goed is gegaan In de wandel gangen zei de minister: „De Russen hebben het niet heel mooi opgelost." In Moskou is ambassadeur Hofstee bij de Russische onder minister op het matje geroe pen. Hij heeft daar uitgelegd wat Bot heeft gezegd en wat dat betekende, aldus de zegsman van de minister. Volgens hem was er sprake van een 'misver stand' en van het 'uit de context rukken van uitspraken'. Bot zelf belde zijn Russische collega La- vrov om de schade te beperken en tekst en uitleg te geven over zijn 'volstrekt onschuldige op merkingen'. „Mijn woorden zijn bewust of onbewust ver keerd begrepen. Ik heb nooit om opheldering gevraagd. Ik heb gezegd dat ik geen infor matie had en helaas niet kon oordelen over de situatie." Pagina Buitenland: Poetin belooft harde actie (advertentie) iaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op ui of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! ip vandaag uw spaarzegel uit deze krant! Tot het eind van het jaar kunt n bij ra>< J Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviezen, één van erken van de Wedgwood Group. Knip de zegel alt ie krant of kijk op www.leidschdagblad.nl voor •lregels en lees hoe u uw ontbijttafel zo snel met een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch ê§?i Dagblad COMMENTAAR ONGEZOND ETEN ld is te dik. Wie zijn bruikt, ziet het overal heen. Als we -onszelf olproppen met gemaks- Btagneert de jarenlange van de levensverwach- e afgelopen decennia we, dankzij veiliger ouder en ouden man- liddeld 76 jaar, vrouwen - Maar te veel en onre- j eten leidt er toe dat we zijn en gemiddeld korter leven, igelijkse menu staan te digd vet en 5 vis, groente Daar komt l en oud te veegt On- hebben end dat door nbinatie jaarlijks 20.000 allen. Door slechte eet- en krijgen 40.000 Ne- frs ouderdomsdiabetes, vaatziekten en kanker, tigen spreken van een d probleem. 1 en bedrijfsleven krij- rekening gepresenteerd ir ziekteverzuim en ho len van de gezondheids- is alle reden om wat te aar dat is gemakkelijker ian gedaan. Gezond eten is een individuele keuze. Nie mand zit er op te wachten dat Vadertje Staat zegt wat we wel of niet mogen eten. Het toevoegen van fluor aan het drinkwater, ter bestrijding van tandbederf, lok te in het verleden veel kritiek uit Overheidsvoorlichting voor ge zonde voeding is onomstreden, maar minder effectief. Ondanks alle campagnes eten we nauwe lijks meer appels of vis. Toch zijn er positieve uitzonderingen. In de jaren zestig at 70 procent van de Nederlanders witbrood. Nu is bruin- brood gemeengoed. Het kan dus wel, zeker als de voedingswarenindu- strie meewerkt. Een eerste stap is dat fabrikanten minder reclame voor dikmakers als ijs en chips, gericht op jongeren, maken. Verder zou de verkoop van on gezonde snacks in school- en sportkantines verboden kunnen worden. Dat klinkt onsympa thiek, maar is er een principieel verschil met alcohol of sigaret ten? Overgewicht is een pro bleem, dat een serieuze aanpak verdient. Hugo Schneider leiden - De Europese dag van het Joods cultureel erfgoed is in Leiden 'boven verwach ting' goed bezocht. „Op zo'n mooie dag verwacht je dat mensen zon, zee en strand op zoeken. Maar het liep hier in de synagoge echt storm", vertelt Leo Levie, secretaris bij de synagoge en coördinator van het Joods studiecentrum in Leiden. Veel Leidenaars be keken het gebouw aan de Garenmarkt in al die jaren voor het eerst. Getooid met een traditioneel keppeltje maar met een moderne digitale camera werd het Joods cultureel erfgoed vastgelegd. Pagina Ri: Binnenkijken bij de Leidse synagoge. Foto: ANP/Robert Vos (advertentie) PROFICIAT! Hogeschool Leiden feliciteert Irene Heim (voormalig student Sociaal Pedagogische Hulpverlening) met het winnen van de Hogeschool Leiden Prijs 2004. Haar werkstuk werd door de jury als beste beoordeeld. hogeschool Leiden wenen/anp - Oostenrijkse poli tici en historici zijn verbaasd over de uitspraken die de Cali- fomische gouverneur Arnold Schwarzenegger vorige week tijdens de Republikeinse Con ventie deed over het volgens hem communistische verleden van zijn geboorteland. Amie beweerde met eigen ogen Rus sische tanks te hebben gezien, maar volgens hen kan dat hele maal niet. Dat berichtten Oos tenrijkse media zaterdag. „Het is een feit dat hij als kind geen Russische tank kan heb ben gezien in de Steiermark (de streek waar hij woonde, red.)", aldus historicus Stefan Karner in het dagblad Der Kurier. Die regio behoorde namelijk samen met Karinthië tot de Britse be zettingszone. De laatste Russen verlieten het gebied volgens Kamer in juli 1945, ruim twee jaar voor Schwarzeneggers geboorte. Wel acht Kamer het mogelijk dat Schwarzenegger getekend is door de angst die het rode ge vaar veel Oostenrijkers in die tijd inboezemde. „Veel mensen hadden nog nooit een Rus ge zien maar kenden toch een pa nische angst", aldus de histori cus. Kamers collega Martin Pola- schek zegt zich verbaasd te hebben over Schwarzeneggers bewering dat Oostenrijk na de terugtrekking van de Sovjets 'een socialistisch land' werd. Oostenrijk kende in de jaren ze ventig vrijwel continu coalitie regeringen waarin de conserva tieve ÖVP de bondskanselier le verde. Schwarzenegger verliet het land in 1968, in een periode dat de ÖVP zelfs alleen aan de macht was. „Hij verwart een vrij land met een socialistisch land", aldus Polaschek. Minister van binnenlandse za ken Ernst Strasser (ÖVP) heeft Schwarzenegger aangeraden nog maar eens in de geschiede nisboeken te duiken. Wel voeg de hij daar een sneer aan toe naar de sociaal-democratische SPÖ, die Oostenrijk in de twee de helft van de jaren zeventig regeerde. „Het is de opgave van deze regering om de fouten te herstellen die toen zijn ge maakt", aldus Strasser. SPECIAALTjE gebakken of ongebakken Geldig van ma 6 t/m zon 12 september Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! zandvoort - Een siddering trok gistermiddag op het circuit van Zandvoort over de tribunes. De bolide van de Britse Peter Dumbreck belandde met een snelheid van 220 kilometer per uur in de vangrails. In de 24ste ronde van de DTM-race sloeg hij bij het opkomen van het rechte eind driemaal over de kop. De ravage was enorm. De Opel van de Brit lag in honder den stukken verspreid op het asfalt en in de berm. Volgers van het DTM-circus spraken over de zwaarste crash in jaren. Wonder boven wonder bleef Dumbreck ongedeerd. Mercedes-teambaas Haug had vanwege de crash, die elders niet zo ernstig zou zijn geweest, kritiek op het Zandvoortse cir cuit. De bandenrij aan het ein de van Bos Uit is niet meer van deze tijd. Elk circuit heeft te genwoordig uitloopstroken bij de bochten. In Zandvoort is daarvoor geen ruimte. De race lag na de crash een uur stil. Na de hervatting eindigde Christij- an Albers als derde, leroen Bleekemolen werd dertiende. Het ongeval van Dumbreck was de tweede zware crash van het weekeinde. Nico Rosberg, zoon van oud-wereldkampioen Keke, vloog met zijn Formule 3 Opel- Dallara uit de Tarzanbocht. In het ziekenhuis bleek dat Ros berg geen noemenswaardige verwondingen had. Het prestigieuze DTM-week- einde trok 73.000 bezoekers - waarvan gisteren 53.000, een record. Meer nieuws op de sportpagina's Geboortedatum e-mail adres. Stuur deze bon op in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad, T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar BeUen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £Ö*t Dagblad Pagina Kunst Blank stel krijgt gekleurde baby's rome - Een blank Italiaans paar heeft een gekleurde tweeling gekregen nadat artsen een fout hadden gemaakt bij een IVF- behandeling. Dat meldde de krant Corriera della Sera giste ren. Volgens het dagblad heb ben artsen de eicellen verwis seld van twee stellen die pro blemen hadden bij het krijgen van kinderen. Uit onderzoek is gebleken dat de Noord-Itali aanse kliniek waar beide paren zich hadden laten behandelen, aansprakelijk kan worden ge steld, aldus de krant. Topdrukte in De Efteling kaatsheuvel - Attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel heeft zaterdagmiddag via de radio mensen opgeroepen niet meer naar het park te komen. De parkeerplaatsen van het park waren helemaal vol en ook op de toegangswegen stonden fi les. Het mooie weer en het na derende einde van de schoolva kantie in het zuiden van het land waren volgens een woord voerder van De Efteling de be langrijkste redenen voor de drukte. Bovendien is het park zaterdagavond voor een levens liedavond geopend. Dat trekt veel volk. (advertentie) door Wilfred Simons leiden - De stichting Stadsparkeerplan gaat bezoekers aan Leiden in hun eigen auto naar huis brengen. Wie tijdens een bezoek aan de binnenstad verwacht meer te drinken dan wettelijk is toege staan, kan van tevoren bij Stadsparkeer plan een privé-chauffeur, oftewel een 'parkeerbob' aanvragen. Initiatiefnemer Chris Verplancke van het Stadsparkeerplan belooft dat er 24 urn- per dag een Bob klaarstaat. De kosten zullen gelijk zijn aan geldende lage taxi tarieven. „Wij werken samen met de Leidse taxibedrijven Wielkens en De Groot, die de Bob oppikken en hem afle veren bij het parkeerterrein aan de Haagweg." De dienst kan ook andersom werken, zegt Verplancke. „Iemand van buiten de stad kan zich met een par keerbob naar het centrum laten vervoe ren." Directeur Verplancke van het Stadspar keerplan wil met het initiatief het bezoek aan de 'Bourgondische Leidse binnen stad' een impuls geven. „Een bezoek aan Leiden wordt met de parkeerbob ten opzichte van andere steden veel aantrekkelijker." Ook moet er een sti mulans van uitgaan voor de zieltogende Leidse taxisector. Volgens Verplancke is het project uniek voor Nederland. Hij heeft de ANWB en 3VO gevraagd de aanloopkosten te dekken. Pagina Ri: Parkeerbob moet verkeersveiligheid in en rond Leiden vergroten Rijswijk - De Nederlandstalige liedjesschrijver, zanger en thea terman Bram Vermeulen is za terdagochtend in zijn slaap overleden. Hij is 57 jaar gewor den. Vermeulen overleed op de laatste dag van een familieva kantie in Toscane (Italië). In 1968 richtte hij met Freek de Jonge het duo Neerlands Hoop op dat het cabaret wakker schudde met maatschappelijk geëngageerde voorstellingen. Het duo ging in 1979 uit elkaar. De Jonge zei in een reactie in het NOS Journaal dat 'Bram de man is die mij wakker heeft ge kust'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1