Van Basten valt van zijn geloof De bondscoach gaat wél wat volstrekt nieuws doen Van Heeswijk treedt in voetsporen Nijdam Vleugelspelers uit selectie t Bid en Sport maandag 6 september 2004 schoten '97 p punt na 8 isch nummer dklasse is e leerschool UVS tyers DIOK ren slechte petitiestart tlsr koring ïre columnist iud Bröring is de lumnist in de maan- :bijlage van het gblad. Vandaag is bijdrage te lezen op irt 8 van het sportka- Iwijker Bröring le- seizoen één keer in zijn bijdrage aan de t de herhaling'. as, jaren actief als trai- hoogste amateumi- eizoen geniet hij van ideal.Zijn bijdrage isseld met een co- Ie hand van Leide- Piket. Piket is be- lormalig bestuurder [balclubs LDWS en er lang roulatie [ichael Reiziger is „^Jijk tot de winterstop eld vanwege een lessure. De verdedi- ddlesbrough werd P week in Zwitserland i aan het gewricht, een kwetsuur die hij er trijd tegen Arsenal en te vallen. „De lebben me verteld bal voorlopig wel kan aldus Reiziger tegen omroep BBC. „Ik dat ik voor Kerstmis kan komen voor aldus Reiziger die van Barcelona naar |ïijk ongeluk is in Assen motorraces in de zo- Superstock-klasse is 1> het circuit van As- 1 Alessio Perilli De 20-jarige Ro- 1 ten val in de Rus- ,aama hij met zijn perug op de baan be- n achter hem rijden- kon Perilli niet ont- ;t spoed werd het naar het Wilhelmi- ïuis van Assen ver- dische hulp mocht [meer baten. De in Assen werden na _ke ongeval voörtge- Idigingen waren so- x bloemen en cham- 1 slag voor lajr en Dekker Ier. I aarlU-pire/leuven - rdef Thomas Dekker inde van de Toe- aten. Het Rabo- v^i die in de gele trui yy6In zaterdag tijdens de Jpe ten val en moest /jekker ging 26 kilo- :ek t de eindstreep on- 19-jarige renner i. voge snelheid van ach- )n; preden. Hij smakte jpiej het asfalt. De schade ^delijk beperkt tot c »ken tanden, een ge- kbeen en een gebro- Zijn ploeggenoot Erik onoikte gisteren gewond 98in de GP Jef Scherens Oekker reed halfweg ïn wegversmalling de j' .en in. Hij liep een ge- and op en een fikse 'ade rechterknie. Dek- drie dagen rust. door Jaap van Essen katwijk/amsterdam - Waar staat geschreven dat een bonds coach consequent moet zijn? Luttele dagen voor de eerste se rieuze wedstrijd is de nieuwe bondscoach van zijn eigen geloof gevallen. Zaterdag, twaalf uur na de wan vertoning tegen Liechtenstein, bracht Marco van Basten zijn 23-koppige selectie terug tot een achttiental voor de wed strijd tegen Tsjechië van over morgen. Onder de vijf afvallers waren naast verdediger Krom kamp louter vleugelaanvallers: Denneboom, John, Zenden en Van den Bergh. Marco van Bas ten lichtte de keuze als volgt toe. „We zijn tot de conclusie gekomen dat deze spelers nog niet het niveau hebben voor Oranje." Van Basten hield zes weken vol dat ook 'de vierde rechtsbuiten van Nederland' goed genoeg zou zijn voor Oranje. Daarvan heeft hij nu dus zijn bekomst. Oranje telt nu nog precies één buitenspeler, de internationaal onervaren Romeo Castelen. De bondscoach stelde wekenlang dat Oranje onder zijn bewind 4- 3-3 zou gaan spelen, met échte vleugelspelers. Dat is nu onmo- gelijk. Van Basten wil niet zeggen hoe hij Oranje zal laten spelen. Maar wie maar èèn vleugelspe ler heeft, kan er moeilijk twee opstellen. En toch gaat de bondscoach dat doen. Gisteren werd duidelijk hoe het dilemma wordt opgelost. Dirk Kuijt maakt een grote kans om als rechtsbuiten te starten. Op links kan dan óf Castelen óf Van der Vaart terecht komen. „Wie er ook staat, ze zullen als echte buitenspelers moeten voetbal len", meldde Van Basten. Van Basten vindt niet dat hij van zijn geloof is gevallen: „Je kunt wel iets willen, maar je moet niet star blijven, er is meer dan alleen die ene weg." Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, zal Van Bas ten denken. Maar of Kuijt (bij Feyenoord begin vorig seizoen mislukt op de rechterflank) en Van der Vaart (nog trager dan Van den Bergh) goede alterna tieven zijn, is de vraag. Opmerkelijk is het dat Marco van Basten gisteren vertelde dat hij nog twijfelt tussen twee ver- Bondscoach Marco van Basten praat zondag in de Arena met een deel van de selectie van het Nederlands elftal. Foto: ANP/Marcel Antonisse schillende systemen. „Het wordt 4-3-3 of misschien 3-4-3. Dat zijn de twee opties." Dat laatste systeem is internationaal momenteel echt ongekend, te meer daar Oranje dan zal spe len in een ruit op het midden veld, met Van de Vaart als diep ste middenvelder, zo bleek gis teren. De terugkeer van de ruit, het kan blijkbaar onder de nieuwe bondscoach die nu veel krediet lijkt te hebben. Maar hoewel Marco van Basten officieel niet afgerekend wordt op wel of geen plaatsing voor het WK van 2006, is deelname aan dat toer nooi in Duitsland wel heel erg belangrijk voor de KNVB en het aanzien van het hele Neder landse voetbal. Woensdag wacht de eerste seri euze confrontatie uit zijn trai nersloopbaan. Gelukkig voor hem heeft ook tegenstander Tsjechië ook problemen. Het is al zeker dat Nedved, Smicer, Poborsky en Galések niet mee doen. Dat scheelt ook een fikse jas. En om met nog meer goed nieuws te besluiten: er ligt sinds deze week een nieuwe grasmat in de Arena. Oranje speelt sowieso superaanvallend door Henri van der Steen den haag - Hij lijkt al wat voor zichtiger te worden. Vrijdag avond na de teleurstellende in terland tegen Liechtenstein nu anceerde Marco van Basten een opmerking over risico's met een: hij neemt alleen verant woorde risico's. Eén-op-één spelen tegen de Tsjechen be hoort dus niet tot de mogelijk heden. Beginnen met drie ver dedigers echter wel. Gisteravond vertelde Van Bas ten na de training in de Arena nog maar eens dat er geen re volutie van hem moet worden verwacht. „We gaan niet iets nieuws doen." Daar lijkt het anders toch wel op, want Van Basten meent, net als Cruijff en elke andere aanvallende coach, dat je tegen een ploeg met twee spitsen genoeg hebt aan drie verdedigers. In het Nederlands elftal wordt vrijwel altijd met vier verdedi gers gespeeld. Dat er is vaak eentje meer dan nodig is. De vrije back dient dan door te schuiven naar het middenveld. Dat was een van de grote pro blemen van Advocaat, die na menige wedstrijd verzuchtte dat Reiziger of Van Bronckhorst of Zenden weer te weinig offen sief hadden gespeeld. Maar zelfs tegen een klein land je begon Advocaat altijd met vier verdedigers. Dat had altijd één voordeel: je kon je makke lijk aanpassen als de tegenstan der een mannetje naar voren schoof. Spelen met drie verde digers houdt in dat je bijna ge noodzaakt bent op het midden veld aan de zijkanten spelers te hebben die ook naar achteren kunnen voetballen. De training van gisteravond kondigde een opstelling aan van Oranje, voor de belangrijke WK-interland van woensdag te gen de Tsjechen, die toch be hoorlijk nieuw en zelfs specta culair was: Van der Sar; Boulah- rouz, Ooijer, Bouma; Van Bom mel, Sneijder, Davids, Van der Vaart; Kuijt, Van Hooijdonk, Castelen. Verrassend Het is ronduit verrassend als Van Basten woensdag zo gaat spelen. Alle achttien selectie spelers zijn fit, wat betekent dat een achterhoede met De Jong, Heitinga en Hofland meer voor de hand ligt, als je eerdere uit spraken van Van Basten erbij haalt. De Jong en Hofland zou den dan de mandekkers wor den op Koller en Baros, tussen en achter hen in is Heitinga dan de vrije man. Het kan intussen wel zijn dat Ooijer een (vrije) rol krijgt van wege zijn ervaring en kop- kracht. Hofland viel in tegen Zweden, hij zou vervangen kunnen worden door Bouma, ook een linkspoot. En het kan zijn dat Boulahrouz vanwege zijn fysiek de voorkeur krijgt boven De Jong. Het is sowieso spannend - met drie man achterin beginnen in een grote wedstrijd. Van Basten houdt dan echter wel woord dat hij spektakel wil laten zien. Dat is vast en zeker zo, als hij kiest voor een elftal met vijf aanvallende voetballers. Dat is internationaal volstrekt onge bruikelijk. De normale verhou ding is vier aanvallers, zes ver dedigers. Dat geeft ook de beste balans in het elftal. In een Oranje-elftal met Van Bommel, Sneijder, Davids en Van der Vaart moeten beide jonge Ajacieden als aanvallers worden geteld. Daar komen dan drie spitsen bij, waar schijnlijk Castelen, Van Hooij donk of Makaay en Kuijt. De laatste is natuurlijk een spits, maar ook een voetballer die zich kapot werkt en makkelijk zijn verdedigende taken doet. Zaterdag baarde Van Basten al opzien door drie vleugelspitsen naar huis te sturen; Denne boom, John en Van den Bergh werden alle drie te licht bevon den. Nu rest er dus nog één vleugelman in de selectie, Ro meo Castelen. Van Basten zal, terecht, zeggen dat aanvallend voetbal niet het zelfde is als spelen in een 4-3-3 systeem. Het gaat om de inten tie. Die is, als hij 3-4-3 speelt met vijf aanvallers, sowieso su peraanvallend. Volstrekt nieuw! door Willem Spierdijk spakenburg - De opbouw van de conditie wordt wetenschap pelijk benaderd, de fysieke ge steldheid van de spelers wordt als bij een profclub gemeten. Quick Boys was klaar voor de start. Maar in de tweede wed strijd van het seizoen schoot te genstander Spakenburg tegen doelpunt vijf, zes en zeven van deze competitie het Katwijkse doel in. De kracht van de .aanval van Quick Boys maakte dat het in de 95ste minuut nog 3-3 werd. De verdediging moet de techni sche staf van Quick Boys zor gen baren dit seizoen. Al in de voorbereiding kreeg de ploeg een ongekend aantal tegentref fers om de oren. Thuis prikte Argon er vier in, Schijndel vond ook vier keer het Katwijkse net. En vorige week, het eerste com petitieduel tegen TOGR, werd doelman Jan Houwaard vier keer gepasseerd in een wed strijd die Quick Boys met 4-3 verloor. Van die nederlaag schuift de technische staf zichzelf intus sen ook een flink deel van de schuld in de schoenen. „We hebben in de voorbereiding he lemaal niet hard getraind, dat was ook niet nodig omdat we vorig seizoen lang zijn doorge gaan", zegt trainer Gert Aande- wiel. „De conditie was in orde, dat hebben we gemeten. Maar in de voorlaatste week van de voorbereiding hebben we on voldoende rust genomen. We zijn op trainingskamp geweest, we hebben een tennisclinic ge had, er moest kleding worden gepast." Het had tot gevolg dat er vorige week - volgens de trai ner - 'nul spelers' scherp wa ren. Aandewiel schatte dat aantal in Hendrik van Beelen in duel met Wilbert Scheenstra van Spakenburg, de Katwijker hield zelf ook wel eens vast. Foto: Ton Kastermans de wedstrijd tegen Spakenburg op zeven. Het kan niet anders of de trainer vond de prestatie van zijn verdedigers onder de maat. Vooral de manier waarop Quick Boys het derde doelpunt weggaf was lachwekkend. Arie Guyt verdedigde uit op een ma nier waar ze bij FC Rijnvogels tranen in de ogen van zouden krijgen en de zilverkleurige muiltjes van Richard Hoek schoten de bal vervolgens tegen een Spakenburger op. Maar ook aan de eerste en tweede treffer van Spakenburg gingen aarzelingen in de Kat wijkse defensie vooraf. Bij het eerste doelpunt liet Derek van der Plas zijn tegenstander Emiel Koops ongehinderd in schieten (Aandewiel: „We had den nog gewaarschuwd dat hij voor het doel zou komen") en bij de tweede treffer liep na een ingooi van Quick Boys Mustafa Aksit op de rechterkant ineens vrij en Roderik de Harder kopte zijn voorzet, geholpen door een flinke dosis geluk, over doel man Houwaard heen. Die defensieve fouten zorgden er samen met het dwingende aanvalsspel van Quick Boys en de tomeloze inzet bij Spaken burg voor dat de ruim 3000 toe schouwers een heel aardige middag hadden. Vooral in de fase na de 1-0 leken de Katwij- kers hun opponent te overspe len. Daarna Uet Quick Boys zich gemakkelijk uit het spel halen door de vele overtredingen van de thuisploeg. Quick Boys zou zich daartegen moeten wape nen, want er zijn vast meer ploegen in de hoofdklasse B die zich van dit recept gaan bedie nen. Vooral Hendrik van Beelen was weer het slachtoffer van vele staaltjes vrij worstelen. Het ge duw en getrek waar hij het slachtoffer van is, is in de ogen van de arbitrage zelden ernstig genoeg voor een gele kaart en mocht dus weer een wedstrijd lang doorgaan. De spits van Quick Boys (hij verving op die plaats de geblesseerde Remco Torken) werd een paar keer tot wanhoop gedreven toen hij werd afgefloten wanneer hij bij het doel van Spakenburg zijn li chaamskracht gebruikte. Vlak voor tijd - de stand was toen nog 3-2 - kopte hij een bal in, die door een verdediger van de thuisploeg van de lijn werd ge slagen. 'Duwen' oordeelde scheidsrechter Van Beek echter. Ook trainer Aandewiel werd er gek van. „Kijk eens wat er te genwoordig bij een comer ge beurt. En dan komt er zo'n pipo dit soort ballen affluiten." Gelukkig voor Quick Boys werd het in de slotminuut nog 3-3. Invaller Martin Bekx bediende een andere invaller, Bennie van Fruchten, die de bal van dicht bij intikte. Trainer Aandewiel vond het ge lijkspel niet meer dan terecht. Zijn ogen spuwden nog vuur naar aanleiding van de in zijn ogen matige arbitrage. „We hebben laten zien dat we de be tere ploeg zijn. Als je nog een gelijkspel voor elkaar krijgt, dan ben je op de weg terug. Zater dag zijn alle elf spelers scherp. Reken daar maar op. Vanaf nu gaan we winnen." Quick Boys: Houwaard. Van Dam, Hoek. Mussche, Guijt. Van der Plas, Timmermans (73. Van Fruchten). Ken- selaar, Furfaro (62. Bekx), Van Beelen, Bak. Renner leider in Vuelta burgos/anp - Het was niet zijn bedoeling ploeggenoot Floyd Landis uit de leiderstrui te rij den. Max van Heeswijk moest gisteren in de tweede etappe van de Ronde van Spanje on derweg slechts meesprinten om te voorkomen dat de Duitser Erik Zabel via bonificatiesecon den een bedreiging voor zijn Amerikaanse ploeggenoot zou worden. Zabel deed een poging, tot ge noegen van Van Heeswijk die aan één sprintje voldoende had om de eerste Nederlander te worden sinds Jelle Nijdam (1992) die aan de leiding gaat in de Vuelta. De ritzege was voor de Italiaan Alessandro Petacchi die in Burgos in de massasprint Zabel en Rabo-Spanjaard Oscar Freire klopte. „Heel speciaal", noemde Van Heeswijk het ontvangen van de goudgele leiderstrui. „Ik heb het natuurlijk niet alleen ge daan. De ploeg was zaterdag formidabel", keek hij gisteren terug op de openingsrit van de Vuelta, een ploegentijdrit over ruim 27 kilometer in León. US Postal, zonder Lance Arm strong, was daarin de sterkste. De leiderstrui ging naar Landis die als eerste de finish was ge passeerd. Het Duitse T-Mobile, met de Kazak Aleksandr Vino- koerov voor het klassement, werd op ruim een halve minuut tweede. Illes Balears finishte als derde op 0.56. Van de klasse mentsrenners kregen Heras en Nozal (beiden Liberty Seguros) al een tikje: het tweetal moest een kleine anderhalve minuut inleveren op de winnaars. De Italiaan Cunego, winnaar van de Giro. verloor met Saeco 1.38, de Spanjaard Beloki gaf met Sa- unier Duval 1.50 toe. In de tweede etappe liet de Ne derlander Bram Tankink zich lange tijd zien. Samen met de Spanjaard Ricardo Serrano be reikte hij in een vlucht van 100 kilometer een maximale voor sprong van een kleine zeven minuten. Toen het jagende pe loton het tweetal had terugge pakt, zette de ploeg van Petac chi zich aan de kop. Na zijn mislukte Tour-optreden slaagde de topsprinter er nu moeiteloos in zijn concurren ten achter zich te laten. Freire mengde zich in de sprint hoe wel hij weer last ondervindt van een blessure aan het zitvlak, die hem eerder uit de Tour hield. Freire draagt inmiddels een speciale broek met gel onder het zeemleer. Van Heeswijk bemoeide zich niet met de sprint in Burgos. „Niets voor mij. Met 80 per uur duiken ze Burgos in, dan is het positie kiezen en je zien te handhaven. Ik heb daar toch te veel angst voor", vedelde hij na de rit. Maar de 31^rige Lim burger had zijn voornaamste daad al eerder op de dag ver richt. Als bewaker van Erik Za bel, de Duitser die een bedrei ging kon vormen voor het alge meen klassement, won hij de eerste tussensprint, genoeg voor zes seconden tijdwinst en de leiderstrui. „Ik was blij dat Zabel er voor ging, had ik ook een reden om mee te sprinten." Liever nog dan de leiderstrui verovert Van Heeswijk in Spanje een ritzege. ,.Er komen nog ritjes die me wel op het lijf geschreven zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13