SCHRIJVENDE LEZERS Zitten Leidenaars te wachten op geamputeerde RGL? 'Rijn Gouwe Lijn stopt halverwege' t Dpen landschap gaat gebukt per splitsing Rijn Gouwe Lijn Pil tegen wereldterrorisme Wetten zijn niet altijd de uitdrukking van volkswil Eastpak gaat wel langer mee Boete voor fout parkeren fiets belachelijk MAANDAG 6 SEPTEMBER 2004 [er Peijs van verkeer heeft besloten ben meebetaalt aan de Rijn Gouwe li) Oost, lijkt mij dat het hele project schroeven komt te staan. Het Leidse 'in B en W heeft altijd benadrukt isiit, zonder west'. De kustbestemming is liet en daarmee vervalt een belang - nent voor de hele lijn. ^Vordt nu een dure oostelijke streek- een stadsfunctie en een westelijk n de A44. Is het de investering wel la[je 230 miljoen euro (half miljard gul- d ,dit project minstens gaat kosten, is gedekt. De provincie weet nog niet 'iet geld vandaan moeten halen en v|jk is hoeveel de gemeente Leiden pfragen. pfc ni Grote infrastructuurprojecten, zo blijkt nu, vallen altijd aanzienlijk duurder uit. Wie gaat daarvoor opdraaien? Dadelijk zit Leiden op gescheept met een loden last. Wie gaan profiteren van deze sneltram? Er zou bijna 200 miljoen terugverdiend kunnen worden door woningbouw en bedrijvigheid en er gaan 78.000 mensen gebruik van ma ken, volgens gedeputeerde Norder. Belangen organisatie Rover heeft het geschatte reizi- gersvervoer altijd al betwist. De betoogde voordelen zijn echter ook de ri sico's. Waar ten oosten van Leiden komt die bebouwing dan? Tegen aantasting van park Cronesteijn zullen velen zich terecht verzet ten. Zoeterwoude wenst zijn polder eveneens te beschermen. Ook de gevolgen voor de Professorenwijk zijn aanzienlijk. Er moet een peperdure, hoge nieuwe spoorbrug over het Schiekanaal ko men. Daar zal de spoordijk aan de Melchior Treublaan flink voor verhoogd en verbreed moeten worden. En dan is het nog steeds on duidelijk of die sneltram noordwaarts of zuid waarts van de spoordijk afkomt. De firma Railbeheer zal hier een flinke vinger in de pap hebben en het is mogelijk dat die de tram lie ver direct noordwaarts eraf laat rijden. Dan kruist die de spoorrails niet. Dat zal de leef baarheid rond het Kamerlingh Onnesplein aanzienlijk verslechteren, ook door de be doelde hoge frequentie. Bij station Lammenschans komt een transfe rium. Vele buspassagiers, bijvoorbeeld uit Leiden-Zuid, moeten hier gaan overstappen op de sneltram. Buslijnen gaan immers niet verder. De RGL heeft überhaupt ingrijpende gevolgen voor diverse busverbindingen. Ze ker nu hiervoor financiële tekorten bestaan, vrees ik voor de bereikbaarheid van centrum en omliggende wijken. Daar heb je toch echt een goed (en schoon) busnet voor nodig. De RGL kan maar een heel klein deel van dit ver voer overnemen. Een beloofde studie naar de busgevolgen is mij nog steeds niet bekend. Vervolgens gaat de sneltram de Lammen- schansweg op. Over de veiligheidsrisico's is al veel geschreven. Een hierover aangekondigde studie blijft eveneens uit. Het is de vraag of de komende ontwerpinspraak hier afdoende op lossingen voor gaat bieden. Tot slot is het bekend dat de voor- en tegen standers van de sneltram door de binnenstad regelrecht tegenover elkaar staan. Misschien moet de optie van gebruik van bestaand spoor direct tot het centraal station opnieuw worden bekeken. Deze is vorig jaar wel heel snel terzijde geschoven. Laten we dan meteen de afweging met andere investeringen in mo dem (en flexibel) openbaar vervoer voor Lei den en omgeving nou eens serieus maken. Waar zitten Leidenaars nou precies op te wachten? Kortom: voor een herbezinning op een geamputeerde RGL is het de hoogste tijd. Thomas van Duin, Voorzitter Vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk, Leiden. n we Lijn, middel of doel? Van onderdeel 1 Coherent plan is de Rijn Gouwe Lijn in n [verworden tot een project dat koste wat >v^e grond moet komen. De eigen bijdra- 8{e gemeenten aan 'de lijn' zijn gestegen, ^el meer gebouwd gaan worden om dat ^Jeien. Uiteraard moet dat in de open ^fegebieden gebeuren. Dat levert het i.% en daar wonen de minste klagers. [te opzet van de Oude Rijnzone werd landschap niet alleen ontzien, maar ^ager van de streek geroemd. De tijden DUiderd. Een door de provincie ingehuur- .st, Hans Kombrink, trekt van dorp naar m!e wensen en noden aan te horen en nSk met een voorstel te komen op basis bestuurlijk de zaak wordt kortgesloten. ïnj)cratie heeft dit weinig te maken. Tegen vel de burger wat mag zeggen zal geen ge- n8jad nog nee durven zeggen. Door de be Lijn in twee stukken te knippen, oost bordt het project in totaal, maar ook per bder en ligt er een groot risico als het deel lang op zich laat wachten. Dat ri- a Jfch uiteindelijk vertalen in nog meer bn op open gebied in het Groene Hart, behoefte is aan nieuwbouw of niet. bkun je sturen, je gaat iets lager in prijs ae3iaalt er niet om dat je hiermee andere wfegzuigt en verloedert. Een gevaar dat >83 al bedreigt als de Gnephoek volledig sclyvordt. De voor de lijn cruciale ge- |es|phen moet op alle mogelijke manieren ie!jgekomen worden. Alphen heeft geen '°fi, dus kan niet of nauwelijks bijdragen dei. Toestemming de volledige Gnep- br te bebouwen is dan te zien als een ce,voor Alphen. De Gnephoek is een cru- eardeel van een groot aaneengesloten l^fegebied met in het midden het stiltege- su,Lagewaardsepolder. Het Ontwerpate- -n ioek, een workshop van, voor en door 3Plers, denkt aan 6000 woningen en een ïstrieterrein op de noordwest punt van b 20 dicht mogelijk bij het stiltegebied. h blijft het niet bij. Bureau Ecorys heeft jitvan provincie en rijk al wat verder 3% vindt dat er naast 5000 woningen in 'e bek ook nog 1000 woningen kunnen ot9Coudekerk-Oost, in de Hogewaardse- de geest eenmaal uit de fles is! De Rijn 'Cttn is van onderdeel van het project Ou- heiie, sneller dan de meest cynische toe- |r hjheeft kunnen verwachten, verworden It der bebouwing. Om de lijn te verwe- j -Hnoeten er zo-en-zoveel potentiële rei- 1 de haltes wonen en waar die er niet ^fen we tot ze er zijn. entjg over wel of niet Rijn Gouwe Lijn ietaat werd dit uitgangspunt uitdrukkelijk Toen was het opkalefateren van de hjtyde zone tussen Rijn en Rail het uit- ent en excuus om te bouwen in het Groe- ig* e fa ^mogelijke standplaats =op het artikel 'WD: •laats veiliger' uit de 9 augustus. In een tten is al geen feest, op het station een hebt al helemaal niet. ïnon met de lift naar I -|dan word je gestald L_lje onder een luifel aan ijde van het station partner heel de sta- por voor een taxi, )0. een rolstoel kom je de J® it op bij de taxistand- ^^Seker niet als het USijer gaat daar in de 'dan omrijden onder 3 door om zo aan de I van het station te daar is eigenlijk geen e lid om voor te rijden, bi zo hard regende was Tiffeur zo vriendelijk 3allerlei obstakels .e iien om bij de luifel te Har ik kon instappen a vje zich af op vrijdag- .j augustus). Plaats voor de taxi is P^elijke; je zult met je ^Ti enkele koffers daar noeten komen en bo- w jhet er als het regent ^Be k' He'emaal ge,dt „ideren en minderva- s jan wordt er door een 13 ,ster van de gemeen- P lat de klacht over de eJpng ongegrond is! ~)od men eet, wiens spreekt.' itie: alle medewer- wethouder, inclu- met zware koffers en °Tslie steile opgang opjagen, liefst in de "SJ regen. De praktijk is le jermeester. ne Hart. Voor de zone tussen Rijn en Rail moet het eerste projectvoorstel nog op tafel komen. Dat voor de Gnephoek is er al enige maanden! In Leiderdorp begint men inmiddels te beseffen wat het betekent om in te stemmen met meebe talen aan grote infrastructurele werken. Daar worden de implicaties van W4 zichtbaar. Je beent de gemeente tot op het bot uit door deze in korte tijd van al het familiezilver, in de vorm van po tentiële bouwlocaties, af te helpen. Geld dat tot voor kort ten nutte kwam van het binnen de per ken houden van de lokale ozb-lasten en het beta len van leuke dingen voor de burgers stroomt nu uitsluitend in 'het project'. Als beloning zit je bo vendien minstens tien jaar in een bouwput en wordt al het lokale groen om zeep geholpen en en passant ook nog wat open gebied. Overigens zonder dat iemand je wil garanderen dat je niet mee hoeft te betalen in geval van kostenover- schrijdingen. De enigen die dit onverkort steunen zijn de Ka mer van Koophandel en de ondernemers die van dit soort ontwikkelingen beter worden. Laat de Kamer van Koophandel Rijnland nu ook de enige maatschappelijke organisatie zijn die in de stuur groep Oude Rijnzone zit. Wat kan men als burger doen? Men kan op dit moment hooguit de lokale politiek om openheid van zaken vragen. Wat wordt er besproken met de lobbyisten van de Rijn Gouwe Lijn? Welke toe zeggingen worden er binnenskamers gedaan? Eis dat er geen onherroepelijke toezeggingen gedaan worden zonder dit via commissie en raad lokaal kortgesloten te hebben. Eis om duidelijk te zijn waar wat gebouwd kan gaan worden. Pas eind dit jaar, of begin volgend jaar, komt de transformatievisie Oude Rijnzone ter inzage te liggen, alsmede een mogelijke partiële herziening van het Streekplan ZH-Oost. Dat wordt de eerste mogelijkheid tot inspreken en voor de meesten de eerste mogelijkheid tot kennisnemen van wat er tot dan bekokstoofd is. Het open aaneengeslo ten veenweidegebied aan de Hoge en de Lage Zijde van de Oude Rijn is naast belangrijk uit oogpunt van natuur, cultuurhistorie, waterbe heer en voedselvoorziening, ook belangrijk voor de kwaliteit van wonen en recreëren voor ons al lemaal. Je kan dit gebied maar één keer vernie len, met alles wat daar leeft en groeit. Uiteindelijk kan de Rijn Gouwe Lijn een goede zaak zijn. Maar dan wel uitsluitend als deze ge baseerd is op de werkelijke behoeftes in dit kwetsbare gebied en met inachtneming van het gebied en van de afspraken zoals die binnen het Groene Hart gelden. Bijvoorbeeld het migratie nul uitgangspunt en met meewegen van de be langen van onder meer waterbeheer, natuur en cultuurhistorie. Gewoon zoals dat allemaal wel ergens op papier staat en we dat allemaal diep in ons hart ook wel weten. Rob Sperna Weiland, Leiderdorp. Als de Rijn Gouwe Lijn gaat rijden, bestaat de kans dat hij het gebied ten westen van Leiden nooit bereikt. Foto: Frans Roomer STOOM-Leiden betreurt het besluit om de Rijn Gouwe Lijn- Oost door de oude binnenstad van Leiden aan te leggen. De af gelopen twee jaar heeft STOOM waar mogelijk intensief en con structief deelgenomen aan alle discussies over de pro's en con tra's van dit tracé. Voor dit vooral bestuurlijk genomen be sluit bestaat onder de bewoners van Leiden weinig draagvlak. De besluitvorming ervan ver toont - zij het op kleinere schaal- veel overeenkomsten met de besluitvorming rond de Betuwelijn. Het besluit om RGL-West voor lopig niet aan te leggen bete kent dat Leiden een trein door het centrum krijgt die halver wege stopt. Er zal voorlopig geen vervoersaanbod uit de Bollenstreek naar Leiden ko men en de bouwlocatie Valken burg zal voorlopig niet door openbaar vervoer worden ont sloten. Het gemeentebestuur van Leiden, dat voor zijn steun aan dit project altijd is uitge gaan van het motto 'geen RGL- Oost zonder RGL-West', staat nu voor een groot dilemma. STOOM vreest dat de RGL-Oost alleen in de toekomst nog een rendabele lijn zal worden, wan neer een groot deel van het 'Groene Hart' van Zuid-Hol land langs dit tracé zal worden volgebouwd met hoogbouw en bedrijven. Daarmee zal dit deel van Zuid Holland als recreatie gebied definitief verloren gaan. STOOM verwacht dat het tracé van de RGL door de oude bin nenstad van Leiden de komen de jaren vele extra verkeers slachtoffers zal eisen, waarbij de Breestraat als florerende winkelstraat verloren zal gaan. Teneinde de leefbaarheid voor de Leidse binnenstad en de vei ligheid van de bewoners langs de Lammenschansweg zoveel mogelijk te waarborgen, zal STOOM constructief blijven meedenken met het aanleggen van de minst schadelijke vari ant. De minister heeft slechts 140 miljoen beschikbaar gesteld van de noodzakelijke 233 mil joen. Het tekort dat hierdoor ontstaat zal, zo vreest STOOM ten koste gaan van de veiligheid in de stad Leiden. De kans op extra geld voor een veilig tracé door de binnenstad is hierdoor bij voorbaat vrijwel uitgesloten. Namens STOOM-Leiden, Iris Toussaint. Toen ik het artikel Langer en beter leven' las in het Leidsch Dagblad van 12 augustus, dacht ik: Eureka!, eindelijk hebben wetenschappers het gevonden. Al eeuwen lang zijn onderzoekers be zig geweest om onsterfelijkheid voor de mens te verwezenlijken. Reeds jarenlang slikt de mens voor miljarden eu ro's aan medicinale drankjes en pillen. Dankzij de medicijnen zijn ziekenhuizen nagenoeg leeg, wachüijsten voor operaties verleden tijd en zitten specialisten en huisartsen met hun duimen te draaien, wachtend op een eventuele volgende patiënt. En dan nog de toekomstpil die de mens (bijna) eeuwig leven zal verschaffen; het kan niet op. Laten we hopen dat het nieuwe 'wonderproduct spoedig verkrijgbaar zal zijn, dan hoeft de mens zich geen zorgen meer te maken over al dan niet gezond eten, nicotinegebruik, overvloedig alco- holinname of andere slechte leefgewoonten, dankzij de wonderpil. Het enige wat nog rest voor de wetenschappers is een pil te ontwikkelen om het wereldterrorisme in de kiem te smoren; daarna kunnen wij leven als 'God in Frankrijk'. Verder wenst ondergetekende alle aandeelhou ders van de farmaceutische industrie succes! J.P. Stuart, Leiden. 'De gemiddelde padded packer gaat drie tot vier jaar mee.' Foto: Dick Hogewoning jswi m igt RJ. van Cruijsen, Leiden. Op 21 augustus stond er een stuk in de krant over Eastpak. Over het algemeen reageer ik niet op wat er in de krant geschreven wordt, maar wan neer onze winkel zelf genoemd wordt, is dit toch een ander verhaal. De dame uit Noordwijk geeft haar persoonlijke mening over het gebruik en de levensduur van Eastpakrugzakken. Dat is ieders goed recht. Maar dat wil niet zeggen dat de praktijk ook zo is. Wij verkopen al jarenlang heel veel Eastpaktassen - hebben ook altijd alle kleuren op voorraad - maar onze ervaring is dat de gemiddelde padded packer drie tot vier jaar meegaat. Uiteraard is dit sterk afhankelijk van de mate waarin een tas ge bruikt wordt. Maar dat geldt natuurlijk voor alle schooltassen. Eastpak geeft trouwens ook een langdurige ga rantie op zijn tassen en wij versturen dan ook re gelmatig tassen ter reparatie naar Eastpak. Wij merken daarbij wel dat een aantal van onze col lega's het niet zo nauw neemt met deze garantie bepalingen en de klant wegstuurt, waardoor deze uiteindelijk bij ons terechtkomt. Naast de Eastpak verkopen wij gelukkig ook veel andere merken rugtassen, want niet iedere scho liere) moet per se eenzelfde tas als de rest. Ad Feller, De Rooij lederwaren, Leiden. In de ERBIJ van zaterdag 21 au gustus was een interview met mij, geplaatst met de titel 'EU is een staat zonder volk'. Daarin stond een aantal zinnen die zonder verdere context tot mis verstanden zouden kunnen lei den. In de eerste plaats wil ik benadrukken dat ik problemen rond integratie niet louter op 'allochtonen' wens af te schui ven, maar die vooral ook be schouw als een teken van de verslapping van onze eigen cul tuur. Mede onder invloed van het ab stracte idee van individuele vrij heid zijn de culturele symbolen en omgangsvormen waarin een gemeenschap gestalte krijgt aan slijtage onderhevig. Een groot gevaar van dit moment is juist dat een abstracte identiteitsbe leving de kop op steekt waarin men zich vooral als 'Nederlan der' of 'moslim' van anderen wil onderscheiden. In het interview is ook sprake van de Europese Commissie als een 'ondemocratische, negatie ve macht'. Waar het evenwel pm gaat is dat ik de commissie begrijp als de belichaming van een tendens die de gehele EU doortrekt: een zelfstandige bu reaucratische macht die de uit komst is van een rationalise ringsproces dat losgezongen is van de concrete cultuurge meenschappen. Daarin komen besluiten en wetten altijd tot stand in de vorm van technocratie, lobbyen en stemmendeals, zodat zij niet de uitdrukking zijn van een volkswil. In die zin zijn zij on democratisch. Wie overigens precies wil weten hoe ik over een en ander denk, raad ik mijn boek 'Tijd van on behagen' aan. Ad Verbrugge, Leiden. Vijftien borrels Zoveel onzin in één artikel in de krant van 5 augustus! In de eer ste plaats is het beslist geen li keur, maar een distillaat. Een beetje goede absint bevat ten minste 55 alcohol. Reken je de gedronken hoeveelheid al cohol terug in aantal gewone borrels jenever, dan heeft de jongeman zo'n vijftien borrels op. Daar word je stomdronken van en dat heeft niets met al sem, maar alles met alcohol te maken. De hoeveelheid thujon is trouwens aan Europese re gels gebonden. Als je om de hallucinerende werking te ver krijgen absint moet drinken, overlijd je eerder aan een alco holvergiftiging dan aan de hoe veelheid thujon. De alcohol in absint is dus wel de grootste boosdoener. Als ik de moeder goed begrijp, moet alle sterke drank verboden worden omdat zoonlief geen maat kon hou den. Wat hem is overkomen, kan met elke alcoholhoudende drank gebeuren. H.K. Knol, Vianen. Kinnesinne jegens koningshuis In zijn commentaar van vrijdag J 20 augustus heeft Wilfred Si mons het over het eredoctoraat dat de Universiteit Leiden aan koningin Beatrix gaat verlenen. Ten onrechte, oordeelt hij. Een eredoctoraat dient door univer siteiten te worden gereserveerd voor uitzonderlijke weten schappelijke presentaties. Het is niet de eerste keer dat de Universiteit Leiden van deze re gel afwijkt. Immers, enkele ja ren geleden kreeg bijvoorbeeld Nelson Mandela al eens een eredoctoraat en eerder, kort na de Tweede Wereldoorlog, kreeg ook Winston Churchill een ere doctoraat. Noch het winnen van een oor log. noch het uitzitten van een gevangenisstraf van 26 jaren omwille van de vrijheid lijken mij een wetenschappelijke prestatie. Maar deze feiten betrekt Wil fred Simons niet in zijn com mentaar. Te weinig historisch besef misschien? Of is zijn com mentaar toch gewoon maar een blijk van de gangbare kinnesin ne van het linkse journaille je gens het koningshuis? H.W.F. Goddijn, Leiden. Afslankpillen In het Leidsch Dagblad van maandag 23 augustus 2004 stond op de voorpagina een ar tikel over gevaarlijke afslankpil len. In dit artikel wordt terecht gewaarschuwd voor de soms zeer nadelige effecten van af slankpillen, die op Ephedra zijn gebaseerd. Echter, in het artikel wordt de werkzame stof ephe dra genoemd en dat is niet cor rect. Ephedra sinica zoals de plant heet, bevat efedrine. Deze stof wordt door artsen voorna melijk voorgeschreven voor het wijder maken van de bronchiën (longen) en bij een te lage bloeddruk. Efedrine moet zeker niet worden ingenomen door mensen met een verhoogde bloeddruk, hartproblemen zo als ritmestoomissen of vernau wingen van de kransslagaders en bij een verhoogde druk in de oogbol. De ephedra sinica wordt veel gebruikt in de Oos terse Geneeswijzen, maar niet om af te slanken. Het verhaal gaat dat de lijf wachten van Genghis Khan ep hedra thee dronken om wakker te blijven omdat op het in slaap vallen tijdens de wacht de doodstraf stond. Terecht waar schuwt u voor het gebruik van deze stof en deze plant voor het afslanken. Net als pep (amfeta mines) is het middel veel te ge vaarlijk. Dus is voor gewichtsverlies of figuurverbetering nog steeds het advies: minder calorieën en meer bewegen. En: calorieën zitten niet alleen in wat je eet, maar ook in wat je drinkt. Arjan Korevaar (lid Nederlandse Vereniging voor fytotherapie) Leiden. Ik vind het ronduit belachelijk dat de gemeente een boete uit deelt voor fout geparkeerde fietsen, zoals uit het Leidsch dagblad van 20 augustus blijkt. Er zijn veel te weinig rekken (in de omgeving van het station) voor al die fietsen. Als ik 's och tends om 8.30 uur arriveer dan zijn alle rekken al bezet en ben je genoodzaakt om je fiets bui ten de rekken te plaatsen. De gemeente besluit nu ook nog even om fietsen te gaan stelen en om zich daarvoor nog te laten betalen door haar bur gers. Belachelijk. Ik begrijp überhaupt niet dat de gemeen te een fiets als 'overlast' kan ty peren. Een fiets is een schoon en veilig vervoermiddel. Het ge bruik daarvan moet op alle mo gelijke manieren gestimuleerd worden, niet bestraft!! R. van Loen, Leiden. Premie niet omhoog Tot mijn verbazing las ik in het Leidsch Dagblad van 20 augus tus 'Premie voor ziektekosten fors omhoog'. Op 17 augustus belde ik om een afspraak te maken met de afde ling Neurologie van het LUMC. Ik kon drie a vier maanden wachten voor een oproep. Bo vendien was die mevrouw van het afspraakbureau erg on vriendelijk tegen mij. Ik vraag mij dan ook af: waarom moet deze premie zo fors omhoog? Mevrouw De Jong, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11