Voor boeven is 't hier een paradijs 9 Jon Bluming, lijfwacht, filmster en altijd strijder _'Erik O. schiet jou »n 150 meter een leiding in je haar' Biografie: 'Die tent hebben we nog even kort en klein geslagen' ZATERDAG 4 SEPTEMBER - - Een eik vellen is geen iinecure. Toch ging Jon Bluming voor de bijl. syndroom. De Korea- teraan, onderscheiden or dapperheid, zag het meer zitten. Waarvoor len hij, Hans Crebas en andere ijzervreters nou «vochten? Zuid-Korea? Corrupt. En Nederland? Geregeerd door slappelingen. door Martin Donker Mijn vrouw zou het liefst in Sin- gapore wonen. Ik ook, als ik niet al 71 was. In Singapore is het feest hoor, als ze een halve gram heroï- ne tussen je bilnaad vinden. De politie slaat nog met rotan, tot het huidje be gint te ontvellen, en als ze je ophangen chec ken ze nog even snel of dat touw niet zal breken. Dét rechtssysteem, het zou ons land nog kunnen redden. Twee jaar heb je nodig... Opschonen. Ik verzeker je: de helft van het schorem weet niet hoe gauw ze uit Neder land moet wegwezen. De andere helft gaat zich eindelijk eens gedragen. Ik heb geen enkel vertrouwen in de politiek. Bij de 4-mei-herdenking zag ik Balkenende. Goeie god! Of ze hem net op zijn flikker had den gegeven. Domineeszoon betrapt met klein jongetje. Dat moet ons land richting geven. Dan hebben we nog die jonkheer als baas van het openbaar ministerie. Hoe De Wijker- slooth met Erik O. is omgesprongen tart toch elke beschrijving? De aanklacht is gebaseerd op een lulver- haal van een eerste of tweede luitenantje van de marechaus see. Rammelt aan alle kanten. Ja, er is een lijk, maar uit autop sie van de Irake se lijkschouwer blijkt dat de dodelijke schotwond onmoge lijk veroorzaakt kan zijn door het kaliber waarmee Erik schiet. Er is dus geen kogel, geen lichaam, er zijn geen getuigen. Tóch moet die jongen voorkomen en is zijn naam door het slijk gehaald. Had hij als lid van de Quick Reaction Force dan het Wilhelmus moeten zingen voor die gewapende Irakese plunderaars Nou ken ik Erik O. een beetje. Ik geef het korps mariniers al veertig jaar les in ongewa pende zelfverdediging. Hij heeft een dijk van een opleiding achter de rug: Bijzondere Bij stands Eenheid, elitecommandogroep Roo sendaal, scherpschutter. Geen kleine jongen dus. Ervaren, evenwichtig. Marechaussee Laat ik het helder zeggen: Erik O. schiet jou van 150 meter afstand een scheiding in je haar! Die weet echt wel wat 'ie doet. Ik ge loof hem onvoorwaardelijk. Nu de mare chaussee nog. Die lui mag ik toch al niet. Bij de laatste veteranenreünie in Bronbeek stapt een ouwe kerel op me af en zegt: Hé Jon, hoe is het toch met jou, kerel. Ik herken niet iedereen meer, zeker niet nu we allemaal zo'n ouwe kop krijgen, dus ik vraag: Bij welk onderdeel zat jij ook weer? Hij: Marechaussee!, en toen heb ik geant woord: Val dood, eikel en ik ben zo doorge lopen. Die godvergeten rotoorlog in Korea speelt me na vijftig jaar toch meer parten dan ik ooit voor mogelijk hield. Ik vond oud-strij ders bij psychiaters op de canapé altijd maar watjes, maar in 2000 was ik zelf aan de beurt. Dat kwam door de dood van mijn ouwe strijdmakker Hans Crebas. Hij woonde al jaren in Indonesië en kwam vier jaar geleden naar Nederland om te ster ven. Hij was zwaar oorlogsinvalide. In maart 1953 viel in de loopgraaf een handgranaat van een Chinese zoekpatrouille voor z'n voe ten. Hand eraf, borstkas opengereten; ik zal je de verdere details besparen. Een mirakel dat hij het overleefde, maar dat hele lichaam is in de loop der jaren wel langzaam opge vreten door honderden granaatscherven. Weet je nog, Jon, wat we destijds in Korea hebben afgesproken, zei Hans toen 'ie me terugzag. Natuurlijk wist ik dat nog. Dat ver geet je nooit. We lagen in een hinderlaag, uitzichtloze situatie, en toen hebben we el kaar eeuwige trouw gezworen. We zouden er tot het eind voor elkaar zijn. Waardig Nou, in een hotel in Bunnik is Hans Crebas - op zijn verzoek - in mijn armen gestorven. Euthanasie? Bij euthanasie denk ik aan art sen, aan regeltje zus en regeltje zo... Nee, ik ga niet uitleggen hoe we het hebben georga niseerd, maar het was waardig, zeer waardig. Zijn dochter was er trouwens bij. Ik heb ge leefd als een vent, ik zal sterven als een vent, dat zei Hans, en zijn laatste woorden waren: Och Jon, wat hou ik van je. Zijn as bewaar ik in de achtertuin. Bij de ur nen van m'n moeder, m'n schoonmoeder en m'n schoonvader. Ik heb een heerlijke Ja panse tuin, met karpervijver. Hier kom ik tot rust, wat wel nodig is, want die inzinking is me niet in de kouwe kleren gaan zitten. Ze vragen me wel eens of ik de regering van toen iets verwijt. Nee, dat niet. Ik koos zélf voor dat VN-leger in Korea, hoewel ik nog een snotaap van 17 was. Het was een combi natie van hang naar avontuur, bravoure en het vrijheidsideaal. Als jochie van zeven zag ik die rotmoffen over de Berlagebrug Amsterdam binnen marcheren. Het was een verwarrende tijd. Tantes van me waren getrouwd met Duitse mannen. Langs de Amstel zag ik hoe de Duitsers joden oppakten. Ouwetjes die niet konden lopen werden van de derde verdie ping gelazerd. Van al mijn opgepakte joodse vriendjes in Oud-Zuid is er maar één terug gekeerd. Honden Op diezelfde Berlagebrug verwelkomden we vijf jaar later onze bevrijders. Later voelde ik me geroepen Amerika te steunen. Mij was verteld dat communisten net zulke honden waren als fascisten en toen die Koreaanse oorlog uitbrak heb ik me dus als oorlogsvrij Jon Bluming salueert bij het graf van zijn voormalige commandant Westerling die in 1987 over leed. Archieffoto: ANP williger gemeld. Wie a zegt, moet ook b zeg gen. Romantisch was het natuurlijk helemaal niet. Lazer op. Van dat idee was ik na één dag al genezen. Honger, kou, angst, slaapge- brek. Pure ellende. Ik heb ook mooie, ont roerende momenten beleefd, jawel - ik her inner me een windstille sterrennacht en een rookpluim in de stille vallei; zó mooi -, maar dat twintig procent van je peloton sneuvelt blijft langer hangen. In Hoengsong verloren we 27 kameraden. In die angstige nacht heb ik gezworen dat nie mand meer ongestraft aan mijn familie of aan mij kan komen; dat ik nooit meer voor iemand opzij zou gaan. Déar ben ik ge vormd. Ik ben drie keer gewond geraakt in Korea. Twee kogels in m'n rechterdij, gra naatsplinters in de enkel, een scherf achter de knie. Ik heb gewoon mazzel gehad. Je liet je voor tachtig gulden in de maand hartstikke dood schieten, zeg ik altijd maar. Daar kwam het op neer. Je liep waanzinnige risico's. Het communistische dagblad De Waarheid noemde ons in september 1950 'beroeps moordenaars'. Dat pikten we niet. Die Haag se tent hebben we nog even gauw voor we vertrokken kort en klein geslagen. De schade werd op ons verhaald. Elke maand moesten we twee dollar van onze soldij inleveren. Maar, en dat vraag ik me nu wel eens af, waarvoor hebben we nou gevochten? Om, zoals Hans Crebas postuum en mij is over komen, die Forgotten Hero Medal te krijgen? Ik ben apetrots, hoor, heus, maar... de Zuid- Koreaanse regering is nu zo corrupt als maar zijn kan en 'het vrije westen', Nederland in het bijzonder, is zo doorgeslagen in bescha ving dat boeven en moordenaars het hier een paradijs vinden. Ik verwijt de regering van toen niets, nee, ik verwijt de regering van nu iets. Dit land is ons land niet meer. Misdaad loont. Fortuyn Stemmen doe ik nooit. Ja, één keer heb ik gestemd. Op de CentrumPartij, maar ook die bleek achteraf een club van idioten. In Pim Fortuyn zag ik het wel zitten. Man, die zak kenvullers in de regering schrokken zich we zenloos. Fortuyn noemde het beestje bij zijn naam. Ook kon je moeilijk beweren dat 'ie racist was. Hij deed het met Marokkaanse jongetjes. Daar kwam 'ie openlijk voor uit. Misdaad loont, ja. Als ik na Korea niet in de sport verzeild was geraakt, zou ik een grote crimineel zijn geworden. Judo, karate, stok- vechten, sikkel-, zwaard- en kettingvechten. Dat was mijn uitlaatklep. Mijn geluk was dat ik de legendarische judoleraar Opa Schutte leerde kennen. Ik was een beestmens gewor den. Opa Schutte maakte weer een mens van me. In 1959 ging ik op eigen houtje naar Japan om me te bekwamen in judo en karate. Hoe ik aan eten kwam? Bijbels verkopen, romme len met antiek, rolletjes spelen in B-films. Ik was groot en sterk. Als zo'n regisseur een 'onbeschofte buitenlandse pooier' nodig had, was ik zijn man. Met die ervaring ben ik in Nederland bij de film terecht gekomen. De Inbreker, Naakt Over De Schutting, tv-se- ries als Hollands Glorie, Klaverweide. Het was gezellig hoor, maar betalen deed het nauwelijks en die kop van mij werd natuur lijk steeds bekender. Hoe gaat dat als je graag pokert en wordt gevraagd om in gok huizen een oogje in het zeil te houden? Dan word je geassocieerd met de onderwereld. Justitie nam me twee keer te grazen. Beide Naam: Jon Bluming. Leeftijd: 71. Woonplaats: De Bilt. Is: instructeur van mariniers en commando's in binnen- en buitenland. Bekend van: judo, karate, stok- sikkel- zwaard- en kettingvechten, allround fighting. Meestergraden: als enige Europeaan tiende dan karate en negende dan judo. Was: Korea-strijder, opleider van Wim Ruska en Chris Dol man, filmacteur en bodyguard van Prins Bernhard op diens verjaardag. Mooiste plek: mijn achtertuin, een eiland in de jungle. Ambitie: sterven op de mat, net als Opa Schutte. keren ben ik in hoger beroep vrijgesproken. In 1979 ben ik erbij gelapt door Molukse bankovervallers. Ik zat een kleine zevenen- eenhalve maand. Na het hoger beroep en de vrijspraak kreeg ik 280.000 gulden schade loosstelling. Nou ja, op papier dan. Na aftrek van de belastingen hield ik 155.000 gulden over. Zo werkt dat hier. In 2000 heb ik een boek over mezelf geschre ven. Van Straatschoffie Tot 10e Dan. Dat heeft therapeutisch gewerkt, mag ik wel zeg gen. Het is heerlijk ouwe rekeningen te ver effenen en de waarheid eens op papier te zetten. Dat lucht op. Pijn Met de gezondheid gaat het nu wel weer. Geestelijk dan. Met fysieke pijn heb ik leren leven. Ik heb altijd pijn. Dat is de prijs die je moet betalen om tot de topjongens in de wereld te behoren. Een knie is naar de klo ten, een duim kan ik niet meer gebruiken, ik heb een versleten schouder en na twee ge broken nekwervels mis ik wat tussenschot- jes, maar voor de rest... Ik geef nog steeds les en stoei met de jon gens. Dit najaar reis ik met de commando's naar Israël, ik ga nog naar Spanje, Kroatië en waarschijnlijk Rusland om het allround figh ting te promoten, een combinatie van kara te, kickboksen en judo. Ik heb maar één eis: langer dan drie uur vliegen, dan graag een ticket business class. Ik ga me met al die blessures niet meer op vouwen. Nee, ontkennen dat ik ouder word heeft geen zin. Ik wil alleen niet in volledige passi viteit eindigen. Dat is mijn nachtmerrie. Het voordeel van ouder worden is dat je rustig wordt, mild, mellow, zoals Prins Bernhard dat eens tegen me zei. Want ik kan wel lopen kankerpitten op alles en iedereen, ik tel ook mijn zegeningen. In mijn boek staat een gedicht. - Wanneer ik mijne ogen sluit; - en heel dat ruige, mooie leven; - weer als een storm door mijn geest heen fluit; - zou ik alles weder willen geven; - dat nog eens - zo intens - te mo gen leven. Ik zou alleen niet meer naar Ko rea gaan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3