Wild, wilder, Wilders 'Israël heeft hem gemaakt tot wie hij is' Ongeleid projectiel, meedogenlo ze Mozart, pitbull, (voormalig) rechtsbuiten van de WD, straatvechter, olifant in de porseleinkast en kruisridder tegen het moslimfunda mentalisme. Het lijdt geen twijfel: Geert Wilders (40) is het Kamerlid met verreweg het grootste aantal bijnamen. Sterker nog, hij grossiert er in. Meestal weinig vleiend, laat staan poëtisch en hoogst zelden positief. Tussen al die som bere, soms haast agressief klinkende be namingen, valt er eentje uit de toon. Blonde Engel noemen sommige collega- Kamerleden hem graag. Hoe tragisch ook, het is juist die koosnaam die de meeste wenkbrauwen doet fronsen. Want blond, ja, dat is wel duidelijk. Zijn aparte haardracht achtervolgt hem al sinds jaar en dag. Wilders wordt er voort durend op aangesproken en niet zelden om bespot. Sinds 1983 al draagt hij de op vallende coup, die hij keurig bijhoudt door het met waterstofperoxyde te ble ken. Een oproep van de WD-leiding zijn haardracht drastisch te wijzigen, werd door Wilders ooit terzijde gelegd. Die ac tie kostte hem, zo wil het verhaal, uitein delijk zelfs een plekje in het kabinet. Op engelachtige gedragingen is de Venlo- naar daarentegen maar moeilijk te be trappen. Want zo uitputtend als zijn lijst aan bijnamen, zo eindeloos is ook zijn oeuvre aan provocaties, krasse uitspraken en bijtende oneliners, waarbij hij vaak niets en niemand ontziet. Zelfs zijn eigen partij en fractie spaarde hij niet. Zo om schreef hij de WD ooit 'een bejaardente huis in het kwadraat', zei hij over Hans Dijkstal dat 'zelfs een analfabeet beter campagne voert' en noemde hij staatsse cretaris Melanie Schultz 'knettergek'. Toch zijn het vooral zijn uitlatingen over de buitenlandse politiek, het Nederlandse integratiebeleid en het gevaar van mos limterreur waarmee Wilders hele groepen tegen zich in het harnas jaagt. Het hoog tepunt in zijn 'liberale Jihad' werd begin dit jaar bereikt. In een interview met HP- De Tijd liet hij weten te streven naar 'as similatie in plaats van integratie'. Als hij minister was, zou hij stante pede een ver bod op hoofddoekjes invoeren. Bang voor oppositie is hij niet: „Laat de hoofddoek jes maar wapperen op het Malieveld. Ik lust ze rauw." Israël Hoewel zijn vaak weinig genuanceerde spierballentaal misschien het tegenover gestelde suggereert, is Wilders mateloos geboeid door het Midden-Oosten. Hij be zocht de regio meerdere malen, schreef er artikelen over nog voor hij in de Twee de Kamer belandde en gaat er nog altijd regélmatig naar toe. Basis voor zijn fasci natie voor het Midden-Oosten is volgens collega's en mensen uit zijn omgeving een reis naar Israël die Wilders op zeven tienjarige leeftijd maakte. In het Beloofde Land woonde hij een jaar in een kibboets en werkte hij in een broodfabriek. Zelf zegt hij dat van enige ideologie of politieke ambitie toen nog geen sprake was. PvdA-Kamerlid Frans Timmermans, mét wie Wilders enkele rei zen naar het Midden-Oosten ondernam, denkt dat het verblijf in Israël hem wel degelijk heeft gemaakt tot wie hij nu is. Volgens Timmermans heeft Wilders „een enorme drive om Israël te beschermen. Ik denk dat die houding toen, tijdens zijn verblijf begin jaren tachtig, is gekweekt. Tot voor mei 2002 hing Wilders het, wat ik noem, Leon de Winter-standpunt aan. Daarmee bedoel ik: hoe zwarter je de is lam maakt, hoe makkelijker het is de be langen van de staat Israël te verdedigen. De Winter doet niet anders en ook Wil ders heeft zich jarenlang voornamelijk druk gemaakt om Israël." Timmermans beroept zich bij zijn stelling op de optredens van Wilders in de Kamer en op een 'zeer degelijk stuk' over het ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2004 Hij noemde staatssecretaris en partijgenoot Melanie Schultz ooit knettergek, verklaarde hoofddoekjes rauw te lusten en moskeeën hoogstpersoonlijk dicht te willen metselen. Geert Wilders' voorliefde voor stevige taal en dwarse standpunten heeft hem opgebroken. De breuk met zijn partij, 'een bejaardentehuis in het kwadraat', is een feit. Portret van een enfant terrible met een missie. door Bj0rn Oostra en Jan Salden Wilders in de Kamer naast Hirsi Ali, tot donderdag zijn fractiegenote. Foto: GPD/Phil Nijhuis Cowboy'tje spelen is een dure hobby Paulus de Boskabouter wordt zestig kt toe als WD-fractieleider Van Aartsen uitlegt hoe het overleg met is mislukt. Foto: GPD/Phil Nijhuis Midden-Oosten dat hij heeft gepubli ceerd. „De voetnoten verwijzen vrijwel al lemaal naar publicaties in Israëlische kranten als Jerusalem Post en Ha'aretz. Na de dood van Fortuyn heeft Wilders de strijd die hij in het Midden-Oosten voer de tegen de radicale islam naar Neder land gebracht. Het is opvallend dat hij sindsdien veel minder belangstelling heeft voor de belangen van Israël." Zelf zegt Wilders over Israël - 'de enige democratie in de regio' - dat hij een band heeft met het land, die hij koestert. Vorig jaar voerde hij er als enig Nederlandse Kamerlid nog campagne onder in Israël wonende landgenoten. Volgens Wilders heeft zijn eerste reis naar het Midden- Oosten hem vooral geleerd wat annoede en angst betekenen. Al erkende hij on langs in NRC Handelsblad dat ook zijn in teresse voor het moslim-extremisme toen is gewekt. Ambities ven benoemen, een dikke huid kweken en lef hebben. Zijn eerste politieke ervaring deed hij op in de Utrechtse gemeenteraad, waar hij van 1997 tot 1998 de WD vertegenwoor digde. Hans Spekman, destijds raadslid voor de PvdA, nu wethouder voor diezelf de partij, herinnert zich Wilders als een goede collega. „Scherp, professioneel en met een neusje voor wat mensen be weegt. Hij was als geen ander in staat om een standpunt razendsnel om te zetten in een motie." Terug in Den Haag - dit keer als Kamerlid - legde Wilders zich aanvankelijk toe op het gebied waar hij zich als beleidsmede werker mee bezig hield: sociale zaken en volksgezondheid. Een portefeuille die hij tot de dag van gisteren nog steeds be heerde. Later mocht hij ook over het bui tenlands beleid en terrorisme het woord voeren. Een taak die hij met verve vervul de en waar hij vooral de laatste twee jaar naam mee maakte. Ondanks zijn voorpagina-halende stijl van opereren nu, heeft het er lange tijd niet op geleken dat Geert Wilders zou uit groeien tot één van Nederlands meest spraakmakende Kamerleden. In zijn jon ge jaren wees niets op een voorliefde voor het politieke métier. Wilders groeide op in, naar eigen zeggen, een modelgezin. Moeder was huisvrouw, vader werkzaam bij Océ. Een CDA-nest, maar over politiek werd nooit gesproken. „Totdat hij sollici teerde als medewerker van de WD-frac- tie wist ik niet dat hij politieke ambities had", zegt zijn moeder Marianne. „Nog steeds hebben we het vrijwel nooit over politiek." Waar de liefde voor de politiek pas later werd aangewakkerd, was Wilders als jon getje al recalcitrant, zoals hij in een recent interview met deze krant zei. „Ik was geen lieverdje. Noch op school, noch thuis. Ik liep niet in de patronen die voor mij waren uitgestippeld. Ik onttrok me aan de regels. Voor mijn puberteit was ik een lieve, brave jongen. Sindsdien begon ik me weinig aan te trekken van hoe het hoort." Collega's en bekenden omschrijven hem tegenwoordig als een einzelganger. Wil ders heeft een hekel aan groepen, hij trekt zijn eigen plan en er is niemand die hem daarvan afbrengt. Fractie-uitstapjes laat hij steevast aan zich voorbij gaan. Vol gens Wilders zelf heeft hij dat van zijn va der, 'een heel gesloten man'. Een wereldverbeteraar was Wilders naar eigen zeggen als tiener niet. Hij wilde de verpleging in en later de journalistiek, maar het werd iets compleet anders. In 1986 ging Wilders als beleidsmedewerker aan de slag bij de Sociale Verzekering- raad. Het is naar eigen zeggen daar waar de voedingsbodem voor zijn politieke roeping is gelegd. Strategie Volgens Wilders zelf is een harde, provo cerende toon nodig om het debat open te breken. Het maakt deel uit van zijn strate gie. „Wanneer je iets wilt bereiken, moet je uitdagen. Anders krijg je in dit gezapige kikkerlandje geen aandacht. Altijd drie stappen verder dan eigenlijk gewenst is. Het is de enige manier om een discussie op gang te krijgen." Moeder Marianne weet dat haar zoon niet van compromissen houdt. „In alles wat hij doet en zegt, handelt hij vanuit een rechtvaardigheidsgevoel. Zijn stand punten hebben dan ook niets te maken met de overtuiging 'vol is vol'. Geert wil dat mensen de tad leren, zich aanpassen. Jaren geleden heeft hij al gezegd dat het grote gevaar uit Saudi-Arabië komt. Ka merleden lachten hem toen uit, zeiden dat Geert achter iedere boom Bin Laden zag staan. Nu weten we allemaal wel be ter." Dat Wilders, die door colle ga's wordt omschreven als een workaholic, met zijn manier van politiek bedrijven niet altijd vrien den maakt, is duidelijk. Zelfs in zijn eigen fractie werden zijn opvattingen niet altijd met instemmend ge- knik begroet. Cle- mence Comielje bijvoorbeeld, die tot de meer liberale vleugel van de WD- fractie behoort, was het vaker niet dan wel met Wilders eens. Op de vraag of hij een aantal vragen over zijn, toen nog, fractiegenoot wil beantwoorden, toont hij zich in eer- Gesjoemel „Daar zag ik het corporatisme", zegt hij in een recent interview met HP/De Tijd, „het gesjoemel van niet de minste verte genwoordigers wat betreft adviezen die over de WAO geleverd moesten worden. Die instelling wekte mijn ergernis en strijdbaarheid op. Mensen om me heen zeiden: Geert, jij moet de politiek in gaan." Wilders luisterde. In 1990 sollici teerde hij als beleidsmedewerker sociale zaken en werkgelegen heid bij de WD Tweede Kamer fractie, waar hij speeches schreef voor Frits Bolkestein en Hans Hoogervorst met raad en daad bijstond. Onder leiding van de eerste werd Wilders in tussen klaargestoomd voor het grotere werk: een plek in de Tweede Kamer. Van Bolkestein leerde hij naar eigen zeggen dingen dur- Na de breuk. Foto: ANP/Robert Vos ste instantie bereidwillig. Na de vraag of hij een schets kan geven van de persoon Wilders zegt Comielje echter geen zin te hebben aan een verhaal mee te werken. „Ik zeg de heer Wilders eerst liever zelf wat ik van hem vind. I Iet is beter dat niet via de krant te doen." Kritisch Ook Nelly Verbugt, oud-fractiegenoot, reageert niet meteen enthousiast op de vraag mee te werken. Pas na enig aan dringen gaat ze over stag. „Wilders heeft een grote drang zich te manifesteren. Als ik wat van hem hoor of lees, denk ik: dit is niet mijn WD. Hij is provocerend, zet groepen tegen elkaar op. Ik denk niet dat dat de weg is die wij moeten bewande len." Ook in het buitenland gaat Wilders vol gens PvdA-collega Timmermans de con frontatie niet uit de weg. Hij haalt een voorbeeld aan van een reis naar Iran, waar ze gezamenlijk in gesprek raakten met een aantal autoriteiten. „Wilders be gon met de mededeling dat Iran in zijn ogen staatsterrorisme bedrijft. Dan ben je dus snel klaar. Iemand op de ambassade in Iran vatte Wilders' handelwijze mooi samen: wild, wilder, Wilders." Timmermans zegt niet verbaasd te zijn door de perikelen van de afgelopen da gen, al verrast de breuk tussen Wilders en de WD hem wel. „Wilders is een revolu tionair. Hij denkt dat de beeldenstorm de beste manier is om de wereld te verande ren. In de liberale beweging is dat een novum. Revolutionairen horen thuis bij extreem-links of extreem-rechts. Door een revolutionaire stroming te ontkete nen, wilde hij de genetische code van de WD veranderen. Ik heb hem nooit horen filosoferen over de oprichting van een conservatieve partij rechts van de WD." Zijn rücksichtlose manier van opereren leverde Wilders al vaker aanvaringen met de partijtop op. Het is echter vooral het onlangs door hem opgestelde tien puntenplan dat hem in de pro blemen bracht. Het stand punt dat Turkije nooit en te nimmer lid mag worden van de Eu ropese Unie gold daarbij als het voornaamste struikelblok. Fractievoorzit ter Jozias van Aartsen reageer de niet blij op Wilders' mani fest. Zoals verwacht: Wilders weigerde concessies te doen. De breuk met de WD was het logische gevolg. Wilders zal zijn li berale Jihad voort aan alleen moeten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1