ECONOMIE Kritiek op korten WW met ontslagvergoeding Driekwart slachtoffers pinpasfraude krijgt geld niet terug Brussel op weg naar soepeler europact Matze alleen bakken onder streng toezicht KPN bespaart op umts 60 miljoen 'Kabinet maakt sociaal plan bij reorganisatie onmogelijk' Uur in de rij voor Blokker-koopjes Uitzender USG schrapt zo'n 150 banen bij Start DSM opent fabriek in Zwitserland uigers uit yat-winkels Drogisterijketen oet binnen 24 uur iet het verkopen van ;ope stofzuiger zonder iat bepaalde de rech- :cht gisteren in een ïg, aangespannen :uigerfabrikant Dyson, pte naar de rechter stofzuiger een ;loze imitatie' zou zijn eel duurdere Dyson De rechter stelde het edrijf in het gelijk en h een dwangsom van i per overtreding. Bo- noet Kruidvat 25.000 len als voorschot op levergoeding. Zwerfsport ere handen r - Winkelketen Be- port is overgenomen lebrink en de inves- latschappij Halder. en eigenaar Van 01- zijn hele belang ïgen. Hondebrink is ember benoemd tot directeur van Bever, e algemeen directeur idernemer en een van efnemers van Twin- ter ziele gegane op- ct voor ICT-bedrijven. onderdeel van de Bel- jitaalverschaffer ver heeft een jaarom- rca 38 miljoen euro en lemers. ick vraagt r-enquête - De vereniging van de aandelenleasebe- yback heeft de Twee- gisteren gevraagd een taire enquêtecommis- ellen. Aanbieders van ease zijn volgens de g hun zorgplicht en de chermende bepalin- agekomen. Volgens die 2000 gedupeerde vertegenwoordigt, [e overheid en toe- Ber AFM zitten slapen. E"iieders van de contrac- _jn hiervan misbruik aldus voorzitter Ko- imma 150 op de tocht T extielproducent olding grijpt hard in isatie in Helmond jekomst veilig te stel- tedrijf wil het perso- and van circa 600 me- s terugbrengen tot on- 10. Door drastisch in- verkopen van exoti- ien kampt het bedrijf rapaciteit. De netto- Jde ten opzichte van met 27 procent tot '*)en euro. De omzet gt 6 procent naar 437 uro. De verkoop in «de textielproducent )r de zwakke dollar en Y :hterde economische ike situatie in Ivoor- Inrust in Nigeria en perkende maatregelen id. In Ivoorkust heeft jf al een kwart van de )0 medewerkers) moe- ppen. tart failliet rt rond - Curator Deterink iq intentieovereenkomst t en KMW gesloten name van de failliete ejeiten. Hij verwacht jt 'nieuwe' SP Aero- tot 170 man kunnen erken. Voor het faillis- raren er dat rond 200. hicle Systems kunnen rachting 40 van de 55 Iers aan de slag. Vol- urator 'is met de splis- 5P een solide basis ge- 1 hervatting van de he bt eiteri. SP ging vorige inverwacht' failliet. in benzines ssel hoger. f - Oliemaatschappij ft gisteren de prijs van ingrijkste benzines met rhoogd. Euro onge- nu 1,265 euro. Zater- de prijs nog met 1 cent Super plus is ook 1 rder geworden op terwijl diesel nu 1,4 tr kost op 0,919 euro. erdelen van i goedkoper' Reserveonderdelen >'s als lampen, hum euren worden wellicht tikoper. Eurocommis- kestein wil dat alle fa- l% deze onderdelen mo- ten en niet alleen de rikant. Europese auto- ien hebben voorspeld j|2,5 miljard euro bij in- Ook zouden volgens hevereniging ACEA inen op de tocht staan, in wil zijn plan nog find oktober afzwaait, 1 tot een definitief fan het dagelijks EU- zaterdag 4 SEPTEMBER 2004 den haag/gpd-anp - Nog geen één op de vier slachtoffers van pinpasffaude krijgt het door criminelen van hun rekening geplunderde geld terug. De banken wijzen de meeste scha declaims af omdat klanten on zorgvuldig met hun pincode zouden zijn omgegaan. Het ge middelde schadebedrag is 2164 euro. De Consumentenbond wil dat de banken een schade fonds in het leven roepen waar uit getroffen pashouders een tegemoetkoming krijgen. Dat zei de Consumentenbond vanochtend bij de presentatie van de eerste resultaten van het onlangs gestarte Meldpunt Pin pasfraude. In nog geen week tijd hebben zich via het meld punt 500 slachtoffers van pin pasfraude gemeld. Zo'n 400 mensen verloren geld nadat hun pinpas was gestolen of na dat ze hem hadden verloren. De overige melders waren slachtoffer geworden van het 'spookpinnen', criminelen zijn er dan in geslaagd om de origi nele pinpas te kopiëren en, bij voorbeeld met behulp van mi nuscule cameraatjes bij pinau tomaten, de pincode af te kij ken. Van de groep van 400 slachtof fers, heeft 98 procent een scha declaim ingediend bij de bank. In 78 procent van de gevallen kregen zij echter nul op het re kest omdat de bank oordeelde dat de pinpashouder onzorg vuldig is geweest. Bijvoorbeeld door de pincode op een papier tje, samen met de pas, in de portemonnee te bewaren. De Consumentenbond stelde het meldpunt in omdat het ver moeden bestond dat pinpas- fraude sterk in omvang toe neemt. Alleen al het afgelopen vakantieseizoen zijn honderden Foto: GPD Nederlanders op vakantie slachtoffer geworden van crimi nelen die op allerlei manieren er in slagen om rekeningen te plunderen. Uit de inventarisatie door de Consumentenbond blijkt dat de meeste klachten binnen vier maanden werden afgehandeld. Vijf procent van de slachtoffers zegt tevreden te zijn over de af handeling van de bank. Volgens de Consumentenbond zouden slachtoffers binnen twee maan den duidelijkheid moeten heb ben over hun schadeclaim. Ver der moedigt de bond slachtof fers, die niets terugkrijgen van de bank, aan om hun zaak voor te leggen aan de Geschillen commissie Bankwezen. De Consumentenbond beveelt de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) aan een schade fonds in te stellen. Een gedu peerde zou uit dit fonds direct bij het indienen van een klacht een vergoeding moeten krijgen van 50 procent van de geleden schade, met een maximum van 1000 euro. Als de bank de claim toewijst, kan vervolgens de rest van het schadebedrag worden uitgekeerd. Verder adviseert de bond om de opnamelimiet voor pashouders standaard op 500 euro per dag vast te stellen. Om daarmee eventuele schade te beperken. Pashouders die meer willen opnemen, moeten dat dan zelf aangeven. NVB-secretaris betalingsverkeer Boudewijn is niet verbaasd over de uitkomst van het onderzoek. „Het bevestigt het beeld dat wij zelf al hadden". Hij wees erop dat het procentueel om een zeer kleine groep mensen gaat. Volgens hem neemt het aantal meldingen van onterechte af schrijvingen eerder af dan toe. Boudewijn benadrukte het be lang van het zorgvuldig omgaan met de pinpas. „Je moet het ook vanuit de optiek van de bank bekijken. Er komt een klant naai de bank die zegt dat er 5000 euro van zijn rekening is afgeschreven en dat hij het niet heeft gedaan. Dat zijn moeilijke situaties", aldus de secretaris. den haag/anp - KPN bespaart in Duitsland door een nieuwe techniek 60 miljoen euro bij de opbouw van het umts-netwerk. Het telecomconcem gaat daar op een hoogte van meer dan 100 meter een aantal antennes plaatsen. Het bereik is daardoor veel groter dan bij de oude techniek. KPN bekijkt of de nieuwe technologie ook in Ne derland toepasbaar is. Umts maakt snel internetten via de mobiele telefoon mogelijk. Een hoge antenne vervangt volgens KNP acht conventiële umts-lo- caties. De Duitse KPN-dochter E-Plus plaatst tot het eind van dit jaar 200 hoge antennes in plaats van ongeveer 1500 tradi tionele zendmasten. Met de nieuwe technologie is voor een stad met 100.000 inwoners één locatie, bijvoorbeeld een schoorsteen, voldoende. den haag/gpd-anp - De vakcen trales FNV en CNV zijn laaiend over het kabinetsplan om de ontslagvergoeding te korten op de WW-uitkering. Ook de werk geversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zien er niets in. „De gevolgen zijn dramatisch", aldus vice-voorzitter iongerius van de FNV. Nu wordt er bij reor ganisaties meestal een sociaal plan opgesteld door bonden en werkgever. Werknemers die op straat komen te staan, krijgen dan iets extra's mee. Het kabinet maakt dit onmogelijk. Daarme^treft het niet alleen de individuele werknemer, maar het slaat ook de bonden een drukmiddel uit handen. „Het opeisen van een ontslagvergoe ding kan er nog wel eens toe leiden dat werkgevers minder mensen ontslaan. Zij schrikken terug voor de financiële gevol gen", aldus Jongerius. CNV-voorzitter Terpstra verwijt het kabinet 'de fik te steken in de Nederlandse arbeidsverhou dingen'. Volgens hem wordt door het verrekenen van de ontslagvergoedingen met de WW alle flexibiliteit uit de ar beidsmarkt gehaald. „Hierdoor worden wij gedwongen ons op te stellen als twintig jaar gele den en te roepen: 'Geen man gedwongen de poort uit'. In plaats van dat we met werkge vers fatsoenlijke afspraken kun nen maken." Ook VNO-NCW en MKB Neder land voorzien problemen bij het laten afvloeien van mensen. „Bij ontslag vallen werknemers dan meteen terug naar 70 pro cent van hun salaris. Zij zullen dan eerder bezwaar aantekenen tegen hun onstlag", aldus coör dinator sociaal beleid Van Delft van MKB. Bovendien vindt hij het bij goed werkgeverschap behoren om mensen die ergens lange tijd hebben gewerkt bij ontslag een financiële vergoe ding mee te geven. VNO-NCW noemt het voorne men van het kabinet onverant woord. Beide werkgeversorga nisaties verwijten het kabinet dat het een 'puur budgettaire' maatregel is. Dat de gouden handdruk zou worden verrekend met de WW- uitkering, was al langer bekend. Al was er in de oorspronkelijke plannen van De Geus nog wel sprake van dat de ontslagver goeding tot een bepaald maxi mum zou worden vrijgesteld. Nu moet de ontslagen werkne mer zijn hele oprotpremie eerst 'opeten' alvorens hij een uitke ring krijgt. Een uitzondering wordt gemaakt voor een ver goeding die een bedrijf geeft, bedoeld om de ontslagen werk nemer aan een andere baan te helpen (bijvoorbeeld voor een cursus of sollicitatietraining). De Geus hoopt zo dat mensen sneller aan het werk gaan. Op de vraag waarom het kabi net werknemers straft bij ont slag, zei De Geus vorig jaar in een interview met deze krant: „De WW-premie wordt opge bracht door iedereen. Als er blijkbaar geld is voor een dure afvloeiingsregeling, hoeft er geen beroep te worden gedaan op de algemene kas." Het kabi net vindt dat WWers te lang wachten voordat ze weer een nieuwe baan zoeken. Door de WW financieel minder aantrek kelijk te maken, hopen ze ont slagen werknemers te prikkelen snel een andere baan te accep teren. Bovendien moet het makkelijker worden voor werk gevers om van personeel af te komen. Dit maakt het voor bui tenlandse bedrijven aantrekke lijk zich hier te vestigen. Overi gens wil De Geus wettelijk laten vastleggen hoeveel geld een rechter maximaal mag toewij zen bij ontslag. Hij denkt aan een half maandsalaris per dienstjaar. brussel/anp - Eurolanden mo gen als het aan de Europese Commissie ligt, hun begro tingstekort in bepaalde gevallen laten oplopen tot boven de 3 procent. Weliswaar blijven ho ge tekorten verboden, maar landen kunnen zich beroepen op enkele uitzonderingen. De veranderingen in het omstre den stabiliteitspact voor de eu ro zijn gisteren voorgesteld na dat Duitsland en Frankrijk al ja renlang de bestaande regels hadden overtreden. „Dit is een compromis tussen economisch gezond beleid en politiek realis me", zei voorzitter Prodi in een toelichting. De onderhandelingen met de lidstaten zullen vermoedelijk minimaal een half jaar duren. In eerste instantie onder voor zitterschap van de Nederlandse minister Zalm, die de afgelopen jaren een harde lijn innam te gen afzwakking van het pact. In een eerste reactie zegt Neder land als EU-voorzitter dat de mededeling uit Brussel 'een goede basis voor de discussie over een versterking en verdui delijking van het pact' vormt. De Commissie doet geen con crete voorstellen maar geeft wel enkele denkrichtingen. Zo wordt geopperd om de uitzon deringsclausule op te rekken. Nu mag een land een hoog te kort hebben bij een flinke re cessie (economische krimp van 2 procent, in sommige gevallen 0,75 procent). Brussel stelt voor om ook jarenlange lage groei te bestempelen als uitzondering, al wijst de Commissie op het nadeel dat er dan geen toezicht mogelijk is op dat land. Als alternatief wordt genoemd om landen die de tekortregels schenden, meer tijd te gunnen dan de huidige één jaar om de begroting weer op orde te heb ben, als ze lijden onder een lan ge periode van tegenvallende groei. De Commissie denkt dat ook de totale schuld moet mee tellen bij de vraag hoe snel een land weer onder de 3 procent moet komen. Verder wil de Commissie landen vergeven die hun best doen om onder de 3 procent te komen maar gehin derd worden door externe om standigheden zoals hoge olie prijzen. De Commissie wil meer nadruk leggen op het sparen tij dens economische voorspoed. utrecht - In de Utrechtse Jaarbeurs begon gisteren de Blokker Magazijn 3-daagse. Voor de vierde keer is er tot en met zondag een stuntverkoop. Uitpuilende winkelkarren, volgepakte rolkratten en overvolle megaboodschappentassen beheersen het beeld. Hal 8 staat vol serviesgoed, schoonmaakspullen, speel goed, elektronica, keukenapparaten, huishoudtextiel, interieurfrutsels en tuinmeubelen. Voor de kassa's (35 in totaal) stonden gistermiddag 40 tot 50 mensen per rij te wachten. „We rekenen op een uur", aldus een van de koopjesjagers. „Het is verschrikkelijk druk", vertelt één van de 130 Blokkerverkoopsters. „Toen de deuren om negen uur opengingen, stormden de klanten naar binnen. Het waren net kinderen." Favoriet waren de kussens voor de tuinmeubelen, de hometrainer, de huishoudtrap (lastig hoor, in het winkelwagentje), de strijkplank, de buggy's, de dvd-speler en de Senseo. Blokker verspreidde ruim 1,5 miljoen folders. Enerzijds om van de artikelen af te raken die in de winkel niet zo hard liepen. Anderzijds spullen die rechtstreeks vanaf fabriek 'tegen een leuk prijsje' werden ingekocht. Foto: GPD/Jaap de Boer door Gerben Kuitert enschede/gpd - Het Opperrabbi naat voor Nederland liet Herjo Woudstra driejaar geleden we ten er geen problemen mee te hebben als Hollandia zou wor den verkocht aan een niet-jood se ondernemer. Als de matzes in de weken voor Pesach, het jood se paasfeest, maar onder perma nent toezicht gebakken konden worden. Die toezegging was be langrijk, omdat io tot 15 procent van de 40 miljoen matzes die jaarlijks in Enschede worden ge bakken is bestemd voor con sumptie door orthodoxe joden. Herjo Woudstra, directeur van Hollandia sinds 1963, sprak vervolgens met een aantal in overname geïnteresseerde be drijven. Daar waren 'grote jon gens' bij, zoals hij het formu leert. Maar Woudstra kwam uit eindelijk uit bij een man die bij Hollandia als ondernemer voor zichzelf begint: Udo Karsemeij- er (42).Als ik het bedrijf via een soort veiling had verkocht, had ik er waarschijnlijk meer voor kunnen krijgen. Maar voor mij zijn continuïteit voor de 18 personeelsleden en het gevoel een opvolger te hebben gevon den bij wie de zaak in goede handen is zeker zo belangrijk", zegt Woudstra. Woudstra verkoopt het familie bedrijf bij gebrek aan opvolging binnen de familie. Zijn twee zo nen hadden geen interesse. Woudstra's grootvader begon het bedrijf in 1933 met de uit Duitsland gevluchte joodse matzebakker Marcus als com pagnon. In de Tweede Wereld oorlog moest de familie Woud- De producten van de paasbroodfabriek Hollandia met Herjo Woudstra en Udo Karsemeijer. Foto: GPD/George Nusmeijer stra onderduiken en werd het bedrijf twee jaar gerund door een Duitse Verwalter. Hollandia was de enige van de vijf matze- fabrieken in Nederland die de productie in 1945 weer opstart te. De oorspronkelijke klanten groep - Nederlandse joden - was echter bijna letterlijk weg gevaagd. Hollandia slaagde er in de naoorlogse decennia ech ter in om in niet-joden een ge heel nieuwe klantengroep aan te boren. De in de karakteristie ke oranje-bruine doos verpakte matze wordt tegenwoordig vooral als theecracker gegeten. Herjo Woudstra werd zelf in 1963 na het overlijden van zijn vader, min of meer tegen wil en dank, directeur. „De verplich ting van het moeten opvolgen van je vader, zoals ik die voelde, is ouderwets", zei hij twee jaar geleden. Woudstra (64) sprak toen - de andere aandeelhou ders waren inmiddels uitge kocht - voor het eerst met mo gelijke overnamekandidaten van Hollandia. Gesprekken met twee kandidaten waren nog gaande toen Udo Karsemeijer zich een jaar geleden meldde. Karsemeijer zegt dat hij niet eens wist dat Hollandia 'te koop' was. „Ik had 17 jaar erva ring in de voedingsmiddelen sector en wilde voor mezelf be ginnen. Ik ben in de schappen van de supermarkt op zoek ge gaan naar fabrikanten van ni cheproducten. Gewoon door de kijken wat er te koop is en het op de verpakking vermelde adres te bellen. Zo ben ik bij Hollandia terecht gekomen." Karsemeijer was op dat mo ment directeur bij Ferrero Ne derland in Hilversum, een van origine Italiaans familiebedrijf bekend van merken als Nutella, Tic-Tac, Kinder Chocolade, Kinder Surprise en Mon Chérie (kersenbonbons). Daarvoor werkte hij onder meer vier jaar bij Bolletje in Almelo als ac countmanager. Het bleek te klikken tussen Woudstra en Karsemeijer. Woudstra: „We bleken over be drijfsvoering in grote trekken hetzelfde te denken en Udo heeft zijn eigen ideeën over marketing. Dat is prima. Ik hoop dat hij het in marketing technisch opzicht beter doet dan ik, dat is alleen maar goed voor het bedrijf. Hollandia had ook goed bij Bolletje gepast, zegt u? Nou, ik kan in z'n alge meenheid zeggen dat ik met enkele grote concerns heb ge sproken over verkoop. Maar dan was Hollandia waarschijn lijk opgegaan in zo'n groot be drijf. Nu behoudt het z'n eigen identiteit, ik denk dat dit beter is." Karsemeijers kocht Hollandia en wil zich specialiseren in de verkoop en marketing van ni cheproducten op de Neder landse voedingsmiddelen- markt. Zijn belangrijkste doel op korte termijn is het realise ren van omzetverhoging. „Hol landia is een sterk merk, dat zal ik proberen meer uit te buiten. De tijd is er nu naar. Qua marge zijn matzes in deze tijden van prijzenslag in de supermarkt wereld aantrekkelijk voor de handel. Daar gaan we op inzet ten. Bijvoorbeeld door joint- promotions; matzes promoten in combinatie met andere pro ducten. Want de matze blijft een 'onderlegger', de combina tie met wat je er op legt of smeert maakt hem smakelijk." almere/anp - Uitzendconcern United Services Group (USG) reorganiseert bij twee voormali ge Start-onderdelen, die nu opereren onder de naam Uni ted Restart. Verder wordt het voormalige hoofdkantoor van de branchegenoot die USG in 2002 inlijfde, gesloten. Door de samenvoeging van het kantoor in Gouda met het USG- hoofdkantoor in Almere en de keuze voor één automatise ringssysteem verdwijnen 150 administratieve functies. Plaatsvervangend USG-topman Icke zei gisteren te verwachten dat een belangrijk deel van de 300 werknemers in Gouda niet meeverhuist naar Almere. Ge dwongen ontslagen zijn vol gens Icke niet te voorkomen. Uiteindelijk zullen in het USG- hoofdkantoor 200 administra tieve medewerkers overblijven. Bij United Restart worden 23 vestigingen gesloten en ruim 90 banen geschrapt. Hierdoor blij ven 22 kantoren en circa 400 ar beidsplaatsen over. Volgens Ic ke was er sprake van veel dub- belbezette functies in het kan torennetwerk. Icke wees erop dat er sprake is van een terugtredende overheid in de markt van bemiddeling van werklozen en gehandicap ten die op zoek zijn naar een baan. „Was de verdeling van onze inkomsten tot nu toe 50- 50 publiek-privaat, dat wordt 40-60. Ook wordt er steeds meer op basis 'no cure no pay' gewerkt en dat vergt een hele andere bedrijfsvoering. USG heeft in het eerste halfjaar de resultaten zien wegzakken ten opzichte van vorig jaar. De eigenaar van uitzendketens als Unique, Start en Secretary Plus stelt wel dat de verdiensten in het tweede kwartaal flink zijn verbeterd ten opzichte van de eerste drie maanden en daar door uit de rode cijfers is geko men. USG behaalde een netto winst van 162.000 euro bij een omzet van 607,1 miljoen euro. In 2003 noteerde het bedrijf nog een winst van 6,9 miljoen euro met een omzet van 635,7 miljoen euro. sisseln/anp - DSM opent volgende week een nieuwe fabriek voor de productie van vitamine E in het Zwitserse Sisseln. De fabriek, die 120 miljoen euro kost, kan jaarlijks 25.000 ton leveren. De fa briek heeft een capaciteit om te voorzien in de helft van de wereld- behoefte, maar levert vooralsnog ongeveer 35 procent voor de we reldmarkt. De productie van vitamine E is een chemisch proces, de grondstoffen komen uit aardolie. Deze vitaminesoort heeft een regulerende werking op lichaamsprocessen die bij het ouder wor den verslechteren. Het is een ontstekingsremmer en een vetoplos- bare antioxidant: een beschermer van allerlei belangrijke voe dingsstoffen in het lichaam. Er zijn ook steeds meer aanwijzingen dat extra vitamine E gunstig is voor kankerpatiënten. Vrouwen die lijden aan borstkanker zijn er mee gebaat maar ook prostaatkan kerpatiënten. In Sisseln wordt ook vitamine A en C gemaakt. C is nog altijd de belangrijkste aanjager van de omzet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9