li Terreurbestrij din^ etala§eP°P heeft in Teheran een hoofddoek EU nog gebrekkig BUITENLAND 'Israël spioneert in VS' Afspraken na Madrid nauwelijks nagekomen Tribunaal wijst Milosevic twee Britse advocaten toe President en First Lady Brand in historische bibliotheek Brussel daagt Londen om Sellafield Levenslang voor naspelen gewelddadig videospel Clinton ondergaat bypass-operatie Rode Oskar ruikt wraak op 'Intimfeind' Schroder bl- Christenen in Zimbabwe scharen zich achter belaagde aartsbisschop optercrash je eist doden - In het zuidwesten Ije, in de provincie gisteren een helikop- e Turkse boswachterij rt. Alle vijf inzittenden im. Dat maakte een grder van de gouver- ^Megla bekend. Het Olten Russische NI-17- ir die was gehuurd om 0 ten te bestriiden- iir bestraft ns verraad Een Amerikaanse mili- itbank heeft donder- militair veroordeeld ulp aan het terreur- ll-Qaeda. De militair lerson, die tot de islam i, probeerde tactieken »ieën van het Ameri- voorj ger door te geven aan De militair zocht oet het terroristennet- r middel van chat- i internet. Daar werd 1843 P1 door rechter Shan- )ffen, miller die in haar vrije elijkefisten opspoort via in- ip uw larschuwen Indonesië rstel- enste De Amerikaanse am- Back n Jakarta waarschuw- rdoor :n Amerikanen in In- een 'oor eventuele nieuwe 'sageiche aanslagen. De VS kerikaanse toeristen iotels met een westers e mijden, niet te veel zeeren 'n bet °Penbaar en QQ^.lijkse routine te veran- sign, ieten willen n in Darfur - Een groep islamiti- erden bezoekt Sudan niddelen in het al taanden durend con- r. De delegatie r leiding van sjeik jQaradawi. Hij zei op ese staatstelevisie dat inde partijen in Dar- ims zijn". zaterdag 4 SEPTEMBER 2004 v.^naa irfui rlc 58(Qai den haag/anp - De terreurbe strijding in de Europese Unie (EU) kent nog veel gebreken. Dat komt voor een belangrijk deel door het uitblijven van sa menwerking tussen de lidsta ten en vaak ook de onwil om samen te werken. Dat stelden bewindslieden gis teren vast tijdens de conferen tie van Europese ministers van justitie in Den Haag. De politie en andere opsporingsdiensten passen de maatregelen die binnen de EU na de aanslagen in de VS en Madrid zijn geno men, nauwelijks toe. De EU-landen moeten volgens Gijs de Vries, antiterreur coör dinator van de EU, er nu heel hard aan gaan werken om de ze problemen snel op te los sen. Want, zo benadrukte De Vries gisteren, „het risico van aanslagen in Europa blijft hoog." Ook minister Donner hekelde het „trage tempo" waarmee de EU-landen nog steeds de afge sproken maatregelen tegen terrorisme in de praktijk bren gen. „Tot nu toe zit er nog geen systeem in de aanpak. De regelgeving is daarom nog nauwelijks uitgetest." Het congres is georganiseerd in het verlengde van het huidi ge Nederlands voorzitterschap van de EU. De Vries, minister Donner van justitie en voor malig onderdirecteur van de Europese politieorganisatie Europol Willy Bruggeman, constateerden dezelfde pro blemen. „De onderlinge sa menwerking is van vitaal be lang voor een goede terroris- iralt MI5 iet mes Een man met een leeft gistermiddag in [kwartier van de Britse dienst MI5 twee bewa- ond. De aanvaller ct na de steekpartij in ïw in de Londense >ank overmeesterd gheidsagenten en ge- 1. Scotland Yard zei nval geen terroristi- 1 was. Ei Estlands nonument Vijfhonderd mensen atsje Lihula in Est- ten in de nacht van ig op vrijdag slaags Dlitie, toen de overheid reden nazi-monument LE vfrijderen. Het monu- geplaatst als eerbe- 10["het grote aantal Est- Postbat tijdens de Tweede www z»rlog aan de kant van vocht. Inwoners van idden zich verzameld Irkomen dat het mo- ou worden verwij- den haag/gpd - De rechters van het Joegoslavië-tribunaal heb ben gisteren twee Britse juris ten aangewezen als raadslieden van Slobodan Milosevic. De twee, Steven Kay en Gillian Higgins, moeten opkomen voor Milosevic' belangen, de strate gie van de verdediging bepalen en getuigen ondervragen. Als Milosevic zelf een getuige wil ondervragen, moet hij daarvoor toestemming vragen van de rechters. Milosevic voert tot nu toe zijn eigen verdediging en is er fel op tegen dat daar verandering in komt. De rechters zijn echter van mening dat zijn gezond heidstoestand het toewijzen van raadslieden rechtvaardigt. Zij vrezen dat het proces niet afgerond kan worden als Milo sevic zichzelf blijft verdedigen. De oud-president van Joegosla vië kampt met hartklachten en een hoge bloeddruk, waardoor het proces al veel vertraging heeft opgelopen. Tot nu toe zagen Kay en Higgins er als 'vrienden van het hof op toe dat Milosevic een eerlijk proces kreeg. Eerder wa ren ze er tegen om Milosevic een advocaat op te dringen, omdat dat in strijd zou zijn met zijn rechten als verdachte en omdat dat alleen maar meer stress bij hem zou veroorzaken. Hoe de toewijzing van de advo caten het proces gaat beïnvloe den, blijkt zodra de verdediging volgende week begint met haar bewijsvoering. keert geld }er aanslag Libië keert in totaal 35 lollar uit aan 160 irs van een terroristi- tt°P slag in 1986 in Berlijn. jd-Afrikaanse land r gisteren officieel voor Een Duits gerechts- ;elde in 2001 dat de Li- jheime dienst verant- was voor een bom- een nachtclub in ïjn. Daarbij kwamen rèrikaanse militairen en sld vifSe vrouw om het leven. Afrikaan vast J kernhandel ijlpark - Een zaken- tuid-Afrika is gisteren igd van handel in nu- teriaal. Aan de be ng was een groot on- roorafgegaan in enkele elanden. Het gaat om ige Johan Meyer die ig was opgepakt. Hij schuldigd van het in ben van nucleair ma- 1 de handel erin. ^Europol emenië - In Roemenië is gis- cieel begonnen met tten van een afdeling jiropese politieorgani- Dpol. Nederland biedt ndersteuning. De Roe- itaatssecretaris van ndse zaken Torna gaf [[iet startsein voor het n aanwezigheid van deren de Nederlandse deur in Roemenië, new york - President Bush accepteerde donderdagnacht met een speech tijdens de Republikeinse Conventie de nominatie van zijn par tij voor de komende verkiezingen. Hij wil onder meer een eenvoudi ger belastingsysteem, privatisering van de oudedagsvoorziening en testscores in het middelbaar onderwijs. Ook bekritiseerde Bush de prestaties van Kerry als senator. Hij haalde uit naar een uitspraak van Kerry dat de coalitieleden in Irak 'gedwongen en omgekocht' waren. De president verklaarde dat zijn strategie om in het buiten land te jagen op terroristen werkt. Volgens hem is driekwart van de al-Oaeda-top gevangen of gedood. Foto: Reuters/Kevin Lamarque mebestrijding", benadrukte De Vries. „Toch gebeurt dat nog steeds veel te weinig. Ook de inbedding van de Europese maatregelen in de nationale wetgeving en bij de betrokken diensten in de deelstaten gaat te langzaam." Volgens minister Bot van bui tenlandse zaken, die met col lega's uit alle EU-landen bij een is in Zuid-Limburg, moe ten landen in de wereld er al les aan doen om gezamenlijk het terrorisme te bestrijden en te veroordelen, welke vorm de terreur ook heeft. Bot noemde de afloop van het gijzelings drama in Zuid-Rusland een „diepe menselijke tragedie". De minister sprak gisteren na mens de EU-ministers van buitenlandse zaken een korte persverklaring uit. washington/anp - Israël mag het dan ontkennen, maar het land spioneert wel degelijk in de Verenigde Staten. Agenten proberen Amerikaanse functio narissen over te halen te spio neren en geheime documenten te pakken te krijgen. Dat heb ben Amerikaanse regerings functionarissen gisteren gezegd in The Los Angeles Times. De federale recherche FBI on derzoekt volgens de krant nu al enige tijd of een medewerker van het ministerie van defensie (Pentagon) en pro-Israël-lobby- isten belangrijke en zeer gehei me documenten aan Israël hebben doorgespeeld. De be langrijkste nationale veilig heidsadviseurs zijn op de hoog te van dat onderzoek. De infor matie gaat over Iran en zou naar Israël zijn doorgespeeld via het American Israel Public Affairs Committee (AIPAC). President Bush en zijn nationa le veiligheidsadviseur Condo- leezza Rice hebben de AIPAC meerdere malen geprezen, vooral voor publicaties over Irans nucleaire ambities. AIPAC heeft ontkend iets fout te heb ben gedaan. Ook wordt onderzocht, volgens de Washington Post van giste ren, of via het Pentagon infor matie is uitgelekt naar de Iraak- se politicus Ahmed Chalabi. Chalabi genoot eerder dit jaar als informant en lobbyist de (fi nanciële) steun van het Ameri kaanse ministerie van Defensie en vice-president Dick Cheney. Inmiddels is hij uit Washing- tons gratie gevallen omdat de regering hem ervan verdenkt vertrouwelijke informatie aan Iran te hebben doorgegeven. den haag/gpd-reuters - De Iraanse hoofd stad Teheran was gisteren het toneel van een demonstratie tegen 'modieuze vrou wenkleding'. Zo'n vijfhonderd conserva- tief-islamitische burgerwachten gingen de straat op en riepen de autoriteiten op streng op te treden tegen vrouwen die te kleurige en te strakke kleding dragen. Na de verkiezing van de hervormingsgezin de president Khatami in 1997 zijn de kle dingvoorschriften in Iran voor vrouwen iets vrijer geworden. Veel meisjes in Teheran zijn nu zwaar opgemaakt, dragen strakke jasjes, glittersieraden en fel gekleurde hoofddoekjes. In mei van dit jaar kregen de conservatieven in het Iraanse parlement weer de overhand. De autoriteiten hebben sindsdien al maatregelen aangekondigd om vrouwen te bewegen tot een meer 'beschei den' kledingstijl. Zo moeten etalagepoppen in Teheran ook een hoofddoek om. Voor de demonstrerende burgerwachten, overwegend mannen met zwarte baarden in lange hemden, gaat dit echter niet ver genoeg. „Wij protesteren tegen straatpros- titutie en ondeugd", was op een van hun spandoeken te lezen. „We haten meisjes die zich zo opgedirkt op straat begeven zei een vrouwelijke demonstrant van mid delbare leeftijd. In de demonstratie liepen meer dan honderd vrouwen mee, gekleed in de bedekkende zwarte chador, de over jas met hoofddoek. Een lid van de organiserende groepering Ansar-e Hizbollah (Aanhangers van de Par tij van God) zei dat de demonstratie de eer ste in een campagne was. Hij wilde niet zeggen wat de volgende stap van zijn bewe ging zal zijn. Weimar - Door een grote brand in de historische Herzogin Anna Amalia-bibliotheek in het Duitse Wei- mar zijn donderdagavond duizenden waardevolle boeken vernietigd. De vlammen sloegen hoog door het dak van het kasteel dat de bibliotheek herbergt. De brandweer, die met vijfhonderd man uitrukte, kon na enkele uren het sein brand meester geven. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De in 1691 ge stichte instelling herbergt met naar schatting een miljoen geschriften een uiterst waardevolle collectie boeken uit de Duitse literatuur. Circa 30.000 boeken gingen verloren en 40.000 werden beschadigd. Zo bevindt zich in het gebouw 's werelds grootste Faust-collectie. De bibliotheek, die op de werelderfgoed- lijst van Unesco staat, stond tweehonderd jaar geleden onder toezicht van de toneelschrijver en dichter Johann Wolfgang von Goethe. De schade loopt in de vele miljoenen. Foto: Reuters/Gordon Schmidt brussel/anp - De Europese Commissie daagt Groot-Brit- tannië voor het Europees Hof in Luxemburg omdat de in specties bij de nucleaire instal latie in Sellafield niet in orde zouden zijn. In Sellafield wordt ook Nederlands kernafval be handeld. Het is voor het eerst dat de Commissie een lidstaat voor de* rechter daagt voor een schen ding van het Europese atoom- verdrag Euratom. Volgens ver antwoordelijk eurocommissaris De Palacio gisteren krijgen in specteurs van de Europese r Commissie geen toegang tot de installatie. Vooral over de situa tie rond het zogenaamde Bad 30 is volgens Brussel te weinig duidelijkheid. De Palacio zei dat ze niet bang is dat de volks gezondheid gevaar loopt door Sellafield. Minister: Rijken en geheime dienst heersen in Servië belgrado/den haag/anp-dpa - Miljardairs van twijfelachtig al looi en medewerkers van gehei me diensten maken de dienst uit in heel Servië. Deze open hartige uitspraak deed de Servi sche minister van financiën, Mladjan Dinkic, gisteren in de Belgradose krant Blic. „Het gaat om structuren van de voormalige staatsveiligheids dienst en om personen die ten tijde van Milosevic tal van fi nanciële privileges genoten", aldus Dinkic. Volgens de be windsman zijn het veel minis ters met hem eens. De top van de ongecontroleer de tegenmacht is volgens Din kic de mobiele-telefoononeme- mer Bogoljub Karic, een van de rijkste mensen van Servië. Die is ten tijde van Milosevic op een 'illegale' manier rijk geworden „en koopt nu allerlei mensen om". De populist Karic eindig de bij de eerder dit jaar gehou den Servische presidentsverkie zingen als derde. Ex-president Milosevic van achtereenvolgens Servië en Joe goslavië staat al meer dan 2,5 jaar terecht voor het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte heeft ook onderzoek ge daan na het financiële reilen en zeilen van Milosevic. Na een eventuele veroordeling kunnen in beslag genomen gelden ge bruikt worden voor de schade loosstelling van slachtoffers. Ex-president is liefhebber van fast food londen/anp-afp - Een recht bank in de Britse stad Leicester heeft gisteren een 18-jarige man veroordeeld tot levenslang wegens het letterlijk naspelen van het gewelddadige videospel Manhunt, waarbij hij een 14-ja- rige jongen heeft gedood. De destijds 17-jarige Warren Leblanc lokte in februari zijn jongere vriend naar een park, waar hij hem met een klauwha mer en een mes doodde. Vol gens de ouders van het slacht offer liet Leblanc zich inspire ren door het gewelddadige vi deospel Manhunt. In dit spel kruipt de speler in de huid van een ter dood veroordeelde se riemoordenaar die zijn slacht offers met messen en klauwha mers bewerkte. De jongeman gaf tegen de rech ter toe dat hij de moord heeft gepleegd. Hij zei ook dat hij zich niet meer kon inhouden, toen hij het eerste bloed had gezien. De Britse filmkeuring bepaalde eerder dat het spel geschikt is voor spelers van achttien jaar en ouder. Dixons, de grootste elektronicaketen in Groot-Brit- tannië, heeft het spel inmiddels uit de handel gehaald. De Britse krant The Independent bericht te vorige maand dat het bloedi ge videospel sinds de moord de winkel uit vliegt. In Nieuw-Zee land is het spel verboden. In Nederland moet de koper van Manhunt 18 zijn. new york/anp - De Ameri kaanse ex-president Bill Clin ton is gisteren in een zieken huis in New York opgenomen. Hij zal daar vandaag een vier voudige bypass-operatie on dergaan. Dat hebben Ameri kaanse media gemeld. De 58-jarige Clinton werd op genomen in het Columbia Presbyterian Hospital in Man hattan wegens pijn in zijn borst. Hij had zich donderdag al met die klachten in het zie kenhuis gemeld en was na on derzoek weer naar huis ge gaan. CNN meldde van een vriend van Clinton te hebben verno men dat de ex-president nog nooit eerder hartproblemen heeft gehad. Wel zou in een medisch rapport van 2001 staan dat Clintons cholesterol gehalte en bloeddruk te hoog waren. Tijdens zijn president schap had Clinton de reputatie vaak junkfood te eten. Daarna is hij echter afgevallen. In een talkshow zei hij tegen Oprah Winfrey dat hij het South Beach-dieet, een koolhydra- tenarmdieet, volgde. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Hij is een megalomane nareist. Een linkse ijdeltuit, die graag rechts zijn zakken vult. Een politicus met vastgeroeste denkbeelden uit de vorige eeuw. Zo zien critici Oskar Lafontaine (61). Je kunt veel van de kleine man uit het Saarland vinden: zo kleurloos als hij eruitziet, is Lafontaine niet. De kiezers dwepen met hem, of ze verachten hem. Ooit was hij de machtigste man van de Duitse sociaal-democratie, de 'Napoleon uit het Saarland'. Lafontaine was voorzitter van de SPD en 'Superminister' van financi en in het eerste kabinet-Schröder. Duits land zou na zestien jaar Helmut Kohl een radicale koerswijziging ondergaan. Maar de eerste maanden van Schröders roodgroene coalitie verliepen chaotisch. En plotseling, na slechts 136 dagen te heb ben geregeerd, gooide Oskar Lafontaine de handdoek in de ring. En nu is Lafontaine terug als politicus. Maandag reisde hij naar Leipzig om demonstranten die zich verzet ten tegen de hervormingen van Schroder in hun eisen te ondersteunen. De omstreden ex-minister werd behalve met gejuich ook ontvangen met een ei, dat op zijn schouder terecht kwam. Veel Ossi's zijn niet vergeten dat uitgerekend 'rode Oskar' zich in 1989 verzette tegen de eenwording. Die zou veel te duur worden en overigens had hij ook niet zoveel op met de oostelijke regio's. De katholieke bakkerszoon, wiens vader in de Tweede Wereldoorlog omkwam, ziet het als zijn opdracht het mondiale neoliberalis- me een halt toe te roepen. Daarom moet Schroder aftreden. Onder hem is de SPD verworden tot instrument van het interna tionale kapitalisme, vindt Lafontaine. Zie bijvoorbeeld Hartz-IV, de nieuwe werkloos heidswet, die hogere eisen stelt aan werklo zen. Die wet is 'onrechtvaardig'. harare/anp-dpa - Diverse christelijke groe pen in Zimbabwe hebben zich gisteren open lijk geschaard achter de rooms-katholieke aartsbisschop Pius Ncube. Die heeft zich de woede van president Mugabe op de hals ge haald met scherpe kritiek op het regeringsbe leid. Ncube heeft opgeroepen tot grotere interna tionale druk op Zimbabwe om een einde te maken aan mensenrechtenschendingen. Ncube, door Mugabe „satanisch" genoemd, is een „ware patriot en een nederig man Gods die de waarheid spreekt", aldus drie christelijke organisaties in een advertentie in de krant Zimbabwe Independent. Acht rooms-katholieke, protestantse en oecu menische groepen beschuldigden Mugabe in een verklaring van „vervolging van de kerk en haar leiders" met als doel hen te laten zwij gen over het „schreeuwende kwaad" dat hij tegen de bevolking bedrijft. Ncube, aartsbisschop van Bulawayo, had Mu gabe onder meer aangeklaagd wegqjs de hon gerdood van 10.000 Zimbabwanen. Die zijn volgens hem het slachtoffer geworden van het gebruik van voedselhulp als politiek wapen door de president. Ook had Ncube zich uitge sproken tegen de omstreden landhervorming, waarbij 5000 blanke boeren van hun land zijn verdreven. Mugabe heeft de onrust rond de onteigeningen gebruikt als „rookgordijn om de oppositie te intimideren", aldus de aarts bisschop. In een reactie beschuldigde Mugabe Ncube er in diens bijzijn van „samen te spannen met onze voormalige koloniale overheersers om leugens te verkopen" en de kerk open te stel len voor „infiltratie door de Britten".

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7