'Iedereen heeft van Diana geleerd GESPREK VAN DE DAG Jet-man vliegt als Superman y :Xh t Londens restaurant Jamie Oliver aan de schandpaal t' Diana's eindeloze gezeur Onsterfelijk I f zaterdag 4 SEPTEMBER 2<ff DAGELIJKS LEVEN Vliegen als superman is de droom van veel mensen. Een pionier op het gebied van Skysurfen (met een surfplank of -board uit een vliegtuig springen), Yves Rossy, heeft het gedaan en gaat nu door het leven als jet-man. Rossy had zichzelf in feite omge bouwd tot vliegtuig. Hijzelf diende als romp, hangend aan een minivleugel met twee kleine raketmotoren. Na twee jaar voorbereiding en een aantal voorzichtige proefvluchten was het vorige week eindelijk zover. De Air bus-piloot vloog op 1600 me ter hoogte meer dan vier mi nuten met een snelheid van ruim 180 km/uur. Als een echte Superman, in horizon tale positie. Voor het landen gebruikte hij een parachute. Foto: EPA '/met haak z/VT- ik VRukjer in t>e t-uwjë nagaan wat voor- c>eu(7|j ik hebc-jcw/h)'' MENSELIJK Een CHINESE PANDA heeft een tweeling gebaard na het bekijken van een PORNOVIDEO. Een Chinese wildreservaat liet Hua Mei seksfilms zien in de hoop haar geslachtsdrift op te wekken. De panda, geboren in de VS maar in februari naar China verhuisd, kreeg beelden van paren- da panda's voorgeschoteld. Na een blind date met een panda-mannetje werd ze zwanger. Het Zuid-Chinese reservaat is dolgelukkig met de ge boorte van de tweeling, meldt de Britse omroep BBC. Medewerkers konden al vaststellen dat een van de twee baby's een jongetje is. Panda's gelden als uiterst bedreigde dier soort. Volgens de jongste schattin gen leven er nog 1600 exemplaren in het wild en 161 elders. Ze willen zich in gevangenschap nauwelijks voortplanten. Vijftien boeren in de TANZANIAAN- SE regio Tanga hebben onlangs een FRIESE KOE gekregen. Het zijn de eerste kalveren die zijn voortgeko men uit Fries stierenzaad dat onge veer anderhalf jaar geleden is inge bracht bij lokale koeien. Het resul taat is een koe die uit een Fries wei land lijkt geplukt, maartegen de hitte kan en veel meer melk geeft dan een Tanzaniaanse koe. Het in seminatieprogramma is een initia tief van de stichting Farm Friends. De 'leasekoeien' vormen volgens een woordvoerder een belangrijke bron voor inkomsten, voeding, mest en aanzien. Deelnemers moeten hun koe binnen twee jaar terugbeta len met de opbrengsten. De stich ting wil op termijn tweehonderd koeien per jaar afleveren bij kleine boeren. De Amerikaanse actrice CARMEN ELECTRA heeft het aantrekkelijkste ACHTERWERK. Ze heeft daarmee Kylie Minogue van de eerste plaats verdreven, zij het nipt. De Baywatch- ster Carmen versloeg de zangeres met slechts 1 procent verschil, meldt de Duitse televisie. De om roep baseert zich op een onderzoek door het Amerikaanse jongemannen- blad FHM. Electra zou voor het on derhoud van haar bijzondere billen zelfs een eigen masseur hebben. De derde plaats in de ranglijst is voor de zangeres Beyoncé (bekend van Destiny's Child). De zangeres Jenni fer Lopez, die de naam Miss Super Achterwerk heeft, zakte af naar een van de laagste rangen. Foto: EPA Zeven jaar na haar dood, houdt de stroom boeken over Diana, prinses van Wales, aan alsof ze nog spring levend is. Andrew Morton, wiens biografie 'Diana, haar eigen ver haal' nog steeds geldt als stan daardwerk, heeft zijn oude materi aal weer uit de brandkast gehaald om het afbladderende beeld van de prinses bij te verven. Daarbij past kritiek op het Britse koningshuis, waarin Diana zo slecht paste. „De Britse koninklijke familie is op haar sterkst als zij als eenheid opereert. Maar dat gebeurt wei nig. Beleid wordt maar zelden op elkaar afgestemd. Koningin Eliza beth is niet goed in het leiden van haar familie. Ze neemt geen initi atieven, is timide en conservatief. Zij houdt veranderingen lang te gen. Het ontbreekt haar aan ver beelding. Dat het anders kan, zie je in Nederland. Daar speelt ko ningin Beatrix een veel betere rol en proberen familieleden elkaar niet de loef af te steken," zegt An drew Morton. De Britse auteur was de af gelopen dagen in Am sterdam om zijn nieuwste epistel over de in 1997 veronge lukte prinses van Wales onder de aandacht te bren gen. Hij denkt niet dat de Oranjes in dezelfde valkui len vallen als de Windsors. „Ieder een heeft van Diana geleerd. Troonopvolgers kunnen nu uit liefde trou wen. Niet zoals prins Charles, die op zoek ging naar een blanke, aristocratische, protestantse maagd omdat zijn vader zei dat hij niet langer moest wachten. Charles werd een huwelijk opge drongen. De verkering met Diana duurde maar kort en ze leerden elkaar nauwelijks kennen. Wat had een meisje van 19 ook ge meen met een man van 32? „'Ik was het offerlam' zei Diana daar over tegen mij'," aldus Morton. „Ze had natuurlijk ook de pech dat haar man verliefd was op ie mand anders, op Camilla Parker- Bowles." „Charles verwachtte dat Diana zich koest zou houden. Dat ze rustig thuis zou zitten, terwijl hij zijn minnares opzocht. Dat had den koninklijke echtgenotes im mers altijd gedaan. Maar Diana was niet bereid haar eigen geluk daarvoor op te offeren. Nu vindt iedereen dat vanzelfsprekend, maar 25 jaar geleden was dat al lerminst gewoon. Ook in dat op zicht hebben de ervaringen van Diana het gemakkelijker gemaakt voor vrouwen in andere konings huizen. Zoals prinses Mëxima." Prins Wil liam kan De biograaf van prinses Diana, Andrew Morton in Amsterdam. Foto: GPD Prinses Diana. Foto: Reuters straks trouwen met wie hij wil, meent Morton. „Zwart, katholiek, arm of rijk, het maakt niet uit. Dat is de erfenis van zijn moeder." De in 1982 geboren prins lijkt uiterlijk zoveel op zijn moeder dat Morton hem 'Diana met een lange broek' noemt. „Maar innerlijk is William een echte Windsor. Hij is mis schien nog wel conservatiever dan zijn vader. Door zijn opvoe ding en scholing komt hij hele maal niet in contact met andere meisjes." Morton citeert Diana wanneer de aanhoudende geruchten over het vaderschap van haar tweede zoon Harry ter sprake komt. „Charles is de vader, niet haar vriend James Hewitt zoals wordt beweerd. Diana vond het een belediging. De maanden voor de geboorte van Harry waren de gelukkigste De Herzegovijnse stad MOSTAR krijgt in november een STANDBEELD van de Chinees-Amerikaanse acteur BRUCE LEE. De Bosnisch-Kroatische schrijver Ve- selin Gataio heeft volgens de BBC hiertoe het initiatief genomen. Lee werd we reldberoemd door zijn beoefening van de vechtsport kungfu in talrijke films. Hij overleed op 32-jarige leeftijd in 1973. Lee heeft voor zover bekend nooit iets met Bosnië-Herzegovina te maken gehad, maar dat is volgens de initiatiefnemer geen beletsel. ,,Lee is een echte internationale held en ook een held vooralle etnische groepen in Bosnië. Dat is waarom we hem hebben uitgekozen", aldus Gataio. Het moet volgens hem Mostar helpen van het imago af te komen dat het een verdeelde stad is. De stad is vooral bekend door een brug uit de 16de eeuw die in de laatste oorlog werd verwoest. De brug is dankzij internationale hulp herbouwd en deze zomer heropend. Het Londense restaurant Fifteen, van televisiekok Jamie Oliver, krijgt er ongenadig van langs in de nieuwste editie van de invloedrijke Harden's Londen Restaurants Guide. Het eten is te duur, niet lekker en de bedie ning deugt ook niet. Dat meldde dagblad The Independent donder- dag. Fifteen is een eetgelegenheid waar vijftien jonge werklozen de kans krij gen zich door Oliver te laten om- René de Masny Een leven zonder liefde is als een landschap zonder zon. Als er geen grote schaduwen zijn, dan zijn er ook geen grote lichten scholen tot chefkok. Aan dit charita tieve project is een succesvolle tele visieserie gekoppeld, Jamie's Kit chen. De jonge kok, die zelf beroemd werd door de kookserie The Naked Chef, heeft geen winstoogmerk. „Maar dat geeft hem niet het recht mensen af te zetten", aldus de prestigieuze restau rantgids. Olivers restaurant komt dan ook op de 32ste en laatste plaats in de cate gorie restaurants waar gasten gemid deld 65 pond (95 euro) moeten neer leggen voor een maaltijd. Een woordvoerder van Fifteen liet weten dat het niveau van het eten en de be diening de afgelopen maanden be hoorlijk zijn gestegen. De kritiek da teert van voor die tijd, aldus Fifteen. Naar verwachting opent eind no vember Fifteen Amsterdam zijn deu ren. Het restaurant is gevestigd in een pakhuis aan de Oostelijke Han delskade. De Nederlandse versie van Jamie's Kitchen begint in oktober op Net 5. anp uit haar huwelijk, zo vertelde ze mij. Hewitt leerde ze pas een paar jaar later kennen. De waarheid is natuurlijk lang niet zo pikant of interessant als de geruchten, maar kijk naar Harry. Een echte Spencer, met zijn neus en rode haar." Morton motiveert zijn nieuwe boek met een verwijzing naar de verhalen waarin Diana wordt af geschilderd als psychopaat, neu root, lijdend aan achtervolgings waanzin of anderszins onbe trouwbaar en labiel. „Ze begon zich net te ontplooien. Ze was eindelijk vrij." Om het beeld bij te stellen, schetst Morton de laatste vijf jaar van Diana's leven - na de onthullingen in zijn biografie 'Diana, haar eigen verhaal' en de echtscheiding in 1996. „Mijn eer ste boek moest worden aange vuld," aldus Morton, die defï verketterd werd voor zijn onr lingen. „Maar toen was niet R kend dat ze eraan had meegp werkt." Morton geeft enorm af op Dj" geruchtmakende butler Paul rell, die zelf met onthullingeJj] het privéleven van de prinse i gekomen. „Op het moment haar dood was hij druk doen ander werk te zoeken. Hij wi' ze hem zou ontslaan. Hij leep alleen voor haar, maar zij wijir een ander leven. Ik denk ool|?f ze uiteindelijk Kensington pjv zou hebben verlaten. Missclr was ze wel in Amerika gaan i3' nen. Daar kreeg ze wel erkeif en waardering." De lijst met 'lovers' is lang. E? ve James Hewitt ook Oliver lie Teddy Forstmann, Will CarliP Hasnat Khan en Tast but not Dodi al-Fayed, met wie ze inl rijs de dood tegemoet reed. I voelde zich een leven lang eJÏ zaam, hunkerde naar aandat liefde en erkenning en vondr niet binnen haar eigen disful31 nele familie noch bij haar al |3] getroubleerde schoonfamiliée flirtte hevig, genoot van de sP ning en seks, om de man in r tie meestal weer te dumpen beschikbaar kwam. „Met Do was het anders. Veel wijst erf j dat het meer dan een zomer? Morton gelooft niet in de corr piottheorieën die over de doiir van de prinses de ronde doeP „Ze is niet vermoord. Dodi e?3 Diana besloten pas op het laac moment om niet in hun hot!n blijven en naar Dodi's appail ment te gaan. Dat had geen (I lichtingendienst kunnen plai Die kan nog geen massavern"' gingswapen vinden in Irak, l! staan dat die zo'n ongeluk ki." gelen in een verkeerstunnel F rijs." Hans Jacobs i.. lV Het laatste woord over Diana, prinses van Wales, is oók met het nieuwste boek van An drew Morton -Diana, op zoek naar liefde- niet geschreven. Vraag is echter of de wereld na zo'n 25 boeken over de prinses behoefte heeft aan weer een terugblik op haar leven. Andrew Morton, die in 1992 door Diana werd uitverko zen om haar levensverhaal op te schrijven, voegt in elk geval wei nig toe aan de meer dan over vloedige -en vaak overbodige- kennis over de op 31 augustus 1997 verongelukte prinses. Morton hoopt met zijn nieu we boek sympathie en begrip te kweken voor de prinses aan wie hij als schrijver zoveel te danken heeft. In het geniep voor zag ze hem van cassettebandjes met antwoorden op zijn vragen, zo dat hij haar versie van de koninklijke werkelijkheid kon vertellen in de echte lijke strijd met prins Charles. Boulimia, zelfmoordpogingen, ontrouw en Charles' K' de voor Camilla Parker-Bowles, Diana bied6* het allemaal op en Morton profiteerde. Zijf z jongste boek wekt echter eerder afkeer en fe begrip voor de prinses dan medeleven. De hunkering naar erkenning, het eindeloj|| gezeur om aandacht, de wispelturigheid, a achterdocht (Diana dacht dat de koninklijll familie haar uit de weg wilde ruimen), het i nipuleren van vrienden en kennissen, meóÉI en familie: Morton schildert een onthutseilx maar langdradig negatief beeld van de priiP3 Hij betreurt dat ze in de vergetelheid is gerfi( en verwijt dat de Britse koninklijke famiïiePl het establishment. Maar zijn boek maakt delijk dat dit eerder komt omdat de complte Diana, niettegenstaande haar rol als icoorpe haar soms goede bedoelingen en nuttige dragen, uiteindelijk van weinig belang is gp weest. P p Diana - Op zoek naar liefde; auteur: Andrew Morton se vertalers); uitg. Het Spectrum, 19,95 euro. n, Ik ben onsterfelijk. Daar ben ik sinds kort achter. Ik ben toneelspeler en programma-maker van mijn vak. Maar wat betreft hoop op onsterfelijk heid heb je niets aan die beroepen. Toen ik jonger was dan nu keek ik met open mond naar een ac teur als Ko van Dijk. Als iemand in Nederland aanspraak kon maken op onsterfelijkheid was hij het wel. Dat vond ik toen en ik vind het nog. Maar de jeugd (dertigen jonger) kent de naam niet eens meer. Laat staan dat er nog iets van zijn grootse daden is blijven hangen. Voor een acteur, of hij nou Ko van Dijk heet of Joost Prinsen, geldt het woord van Shakespeare: „Een arme speler die zijn uur praalt en pruilt op het toneel en dan niet meer wordt gehoord". Ook video's helpen niet want hoe meer van die dingen je in huis hebt hoe minder je kijkt. Geven deze columns mij aanspraak op het eeuwige leven? Natuurlijk niet. Je hebt columnisten die ie dere paar jaar hun stukkies in een omslag proppen en van een titel voorzien als 'Honderd gedachten voor bij de open haard' of 'Wat ik nog even wilde zeggenNu ja van die enge bundeltjes die je ie mand met zijn verjaardag geeft als je het echt niet meer weet. Papiervulling. Commercie. Maar na tuurlijk niets voorde eeuwigheid. Ter zake. Vorige week kreeg ik een brief in huis van de directeur van de Toneelschool. Ik heb u vroeger wel eens verteld dat ik daar les geef. Of de dames en heren docenten bij de eerste vergadering na de vakantie in een paar minuten wilden vertellen waarom ze eigenlijk voor de klas stonden. Dat werd gevraagd in die brief. In bed lag ik te piekeren overeen fatsoenlijk antivoord. „Zij leren van mij maar ik leer ook van henen het les geven dwingt mij tot een voortdurend zelfonderzoek". Dat soort leugens schoten mij te binnen. Wat doe ik eigenlijk in die lessen? Ik vertel op mijn manier dingen die ik vroeger hoorde van mijn do centen. Ik zal hun namen hier niet noemen want die zijn vergeten zoals de mijne dat binnen kort zal zijn. Ik vertel de dingen die mijn docenten weer van hun leraren gehoord hebben. Dezelfde zaken die mijn leerlin gen straks zullen doorvertellen als ze zelf voor de klas staan. En ineens bedacht ik me dat ik onderdeel ben van een wiel dat door de eeuwen heen rolt. Ik heb het voorrecht wijsheden door te geven die eeu wen geleden al verteld werden. En die nog verteld zullen worden als u en ik ons uur op dit toneel allang achter de rug hebben. Nog eeuwen na nu zullen mijn lessen worden doorgegeven en zal mijn woord verkondigd worden. Een opwindende gedachte. En mijn enige aanspraak op onsterfelijkheid.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2