NOB krijgt concurrentie in glasvezel r~ MEDIA Het Blok stelt relaties op de proef Albert Verlinde maakt cirkel rond bij Noordzee FM 'Geen vrijblijvend uurtje televisie' ichterste puntje van tong Supersnel internet snel mogelijk F ders spreekt larry Mens sum - Het opgestapte i 'weede-Kamerlid Geert s is zondagmorgen te j het RTL5-programma ess Class' van zakenman grammam aker Harry In dat programma 12.10 uur) is ongeveer tier ingeruimd om met jere 'rechtsbuiten' van te praten, meldde Mens •n. Volgens de presenta- komst van Wilders op- k, omdat de ex-WD'er actualiteitenprogram- talkshows mijdt. eldomroep klachten im - De Radio Neder- fereldomroep heeft plan- na een reeks klachten mering het volgend jizoen om te gooien, dse vakantiegangers in klaagden deze zomer en slechte ontvangst en tbreken van een kort cht van actualiteiten en De omroep wil nu vol zomer speciaal voor de en extra uitzendingen i. De omroep heeft fors ■n bezuinigingen op de Mima's. In plaats van een ding 's ochtends, 's mid- n 's avonds, zoals de va- iganger gewend was, een programma om sweek komt ijf jongere editie Pördam - KidsWeek, een kinderen tussen de zaterdag 4 september 2004 ft voor Qiviifl ■S 1 vijftien jaar, komt met E ngere editie. KidsWeek ligt vanaf vrijdag 10 sep- >r voor kinderen vanaf ze- ar in de winkel. Net als bij ds bestaande versie van derkrant, hebben de le an KidsWeek Junior veel d op de inhoud, aldus de De jongere editie ver- overigens wat uitstraling ioud betreft behoorlijk KidsWeek. „De junior- heeft een eigen identiteit, fmaat is ook wat kleiner gebruiken meer beeld- raai", aldus hoofdredac- Walker. Ook schrijven jacteuren minder zware •n en passen ze hun taal- k aan. „We zullen er bij- ield geen zwaar verhaal ak inzetten." Kinderen n zich abonneren op de tnaar ook krantenkiosken kwinkels verkopen Kids- unior. ele bijklussen 1 aan banden iUM - De NOS legt het ibelen van de eigen jour- n aan banden. Wie zich n het nieuwe protocol kan rekenen op beris- chorsing of zelfs ontslag, ding voor de regels is de die is ontstaan over jour- n die er soms lucratieve ;n op na houden en zo urnalistieke onafhanke- in gevaar brengen. In roep-cao stond al dat ne- iviteiten moeten worden d en dat de hoofdredactie tabbeis moet goedkeu aar omdat medewerkers itig zelf bepaalden wat niet kon, komt de NOS een aanvullend proto- talisten mogen geen iningen meer geven of ichappen aanvaarden, irzitterschappen mogen ecte relatie hebben met •werk. door Patrick van den Hurk Hilversum - Er is een harde con currentiestrijd uitgebroken rond de aanleg van een supersnel glasvezelnet dat de Hilversumse omroepen, facilitaire bedrijven, productiehuizen en het media park met elkaar moet gaan ver binden. Kondigde het NOB in juli aan begin 2005 zo'n net af te willen hebben, nu heeft het be drijf Clasvezelring Hilversum BV zich met een vergelijkbaar plan gemeld. De nieuwkomer wil ech ter al eind dit jaar klaar zijn. Het bedrijf van media-onderne mer Bart-Jan van Genderen en financier Willem van Kooten heeft de vergunning onlangs aangevraagd bij de gemeente Hilversum, en verwacht dat de toestemming er snel zal komen. De bijna 15 kilometer lange ring, die 1 miljoen euro gaat kosten, kan in twee drie maan den worden aangelegd. Dat zou betekenen dat het NOB net te laat is met zijn eigen plan. Met het glasvezelnet moeten omroepen, facilitaire bedrijven en productiebedrijven super snel digitaal toegang krijgen tot bijvoorbeeld de archieven van het Instituut voor Beeld en Ge luid en uitzendfaciliteiten. Het 'gesleep met bandjes' van loca tie naar locatie moet daarmee tot het verleden gaan behoren. Later zou ook de consument kunnen profiteren van de tech niek. Glasvezel maakt bijvoor beeld supersnel internet moge lijk, vele malen sneller dan adsl en de kabel. Daardoor wordt het onder meer mogelijk tv-sig- nalen met dvd-kwaliteit in de huiskamer te krijgen via het in ternet. Van Genderen nam het initiatief mede uit ergernis over de houding van het NOB. Dat handelt volgens hem te traag, wil te veel geld vragen voor het gebruik van de ring en zou een net met een te lage capaciteit wilen aanleggen. Om de laatste twee redenen zouden lang niet alle mediabedrijven kunnen meedoen. „Dat is een monopo listische houding, en daarom heb ik zelf maar een business plan geschreven". Media-pionier en oud-disc joc key Van Kooten werd benaderd als geldschieter en was meteen bereid te financieren. Hun glas vezelnet moet ook open staan voor maatschappelijke en pu blieke instellingen, zoals het onderwijs en de gezondheids zorg. De gemeente Hilversum wil dat graag, en overwoog daarom zelfs een tweede glas vezelnet zelf aan te leggen.„Het zou niet goed zijn om er een ge sloten net van te maken", zegt Van Genderen. „De hele sa menleving digitaliseert en visu aliseert in een hoog tempo. De kinderen van mijn kinderen le zen geen boekje meer, maar zullen bijna alles digitaal doen. Daar moet je dus nu al rekening mee houden. Bovendien is het NOB nog steeds een overheids bedrijf, dus er wordt dan een net aangelegd van ieders geld, en dan kunnen wij het gebruik ervan terugkopen. Dat is niet goed." Glasvezelring Hilversum heeft het project inmiddels al aanbesteed bij Baas Telematica, een in zulke netten gespeciali seerd bedrijf. Bij de aanleg kan gebruik worden gemaakt van buizen en voorzieningen die nog van een vorige poging in de grond liggen. Het bedrijf Global Crossing begon toen met de aanleg van een ring, maar de Nederlandse aannemer ging bij het uiteenspatten van de inter nethype failliet. Amsterdam - Zelfheeft hij net een zeven maanden durende verbouwing achter de rug. „We woonden naast ons huis in een schuurtje, zes weken lang in de winter. Het was een verade ming toen onze keuken einde lijk ldaas was." Presentator Erik van der Hoff weet precies wat de kandidaten van het verbou wingsprogramma Het Blok doorstaan. „Bepaalde situaties herken ik zo goed. Die discus sies onderling, de vermoeid heid. Dat zijn precies de dingen die ik van mijn eigen verbou wing herinner." „Ik weet dus zo'n beetje wat het is, maar in Het Blok zijn de vier stellen ook nog eens met elkaar in een wedstrijd verwikkeld en dat is zo veel heftiger." Het Blok bestaat uit vier vervallen appar tementen in de Czaar Peter straat in Amsterdam-Oost. Een aannemer neemt de buitenmu ren, het dak en het gas, water en het licht voor zijn rekening. De vier stellen die er tijdelijk in trekken krijgen precies elf we ken en een bescheiden budget om de woning in hun vrije tijd te verbouwen en in te richten. Ze blijven er slapen en mogen tussendoor niet naar huis. Na 77 dagen van bloed, zweet en tranen worden de huizen ge veild tijdens een live-uitzending op zondag 5 of maandag 6 de cember. De meerwaarde van het appartement mogen ze houden, voor het stel met de hoogste meerwaarde wacht een hoofdprijs van 50.000 euro. Halverwege de opnames begint het voor de kandidaten zwaar te worden, constateert Van der Hoff. Tegenslagen en irritaties stellen de relatie van de jonge duo's zwaar op de proef. „Op een ochtend stonden er ineens bouwvakkers in een apparte ment om nog een scheidings wandje te bouwen. Dat leverde leuke strijd op, dat er iets ge beurt waar de kandidaten hele maal geen zin in hadden of op voorbereid waren. De deelnemers zijn rond de dertig, vertelt Van der Hoff. Er is een fanatiek stel, waarvan de jongen een klusbedrijf heeft. Er is een homostel dat heel erg be zig is met de inrichting. En dan zijn er twee jonge industrieel ontwerpers en nog een stel, waarvan de jongen zich profes- De deelnemers aan het verbouwingsprogramma Het Blok met in het midden presentator Erik van der Hoff. Foto: SBS/Pierre Heijmans sioneel bezighoudt met het ko pen, opknappen en verkopen van dergelijke woningen. Zijn vriendin zit in de kleding en is ook heel erg bezig met styling, ziet Van der Hoff. „De professional denkt het wel te kunnen, maar als je er alleen 's avonds en na je werk mag werken, dan gaan er hele ande re dingen meespelen. Mensen worden moe. Als ik dan kom, zie ik witte koppies. Dan zie ik dat ze de hele nacht hebben doorgewerkt. Dat komt, omdat ze eens per twee weken een ka mer moeten opleveren. Die wordt dan beoordeeld en daar kunnen ze dan een prijs mee winnen. Bijvoorbeeld een klus jesman of een extra bedrag. Wie dan 's nachts heeft doorgewerkt tot de oplevering, raakt snel ge ïrriteerd." De presentator kijkt ervoor uit dat hij niet al te veel met zijn kandidaten meeleeft. „Natuur lijk krijg ik in de loop der tijd wel sympathie voor bepaalde mensen en voor anderen weer wat minder. Bij sommige kan didaten, waar je het niet ver wacht, zie ik dingen ontstaan die ze heel slim aanpakken. Er zijn ook mensen waar we heel hoge verwachtingen van had den en die ook heel handig zijn, maar waarvan blijkt dat ze niet kunnen omgaan met stress of tijdsdruk of dat ze niet kunnen organiseren. Dat is heel leuk om te zien." Het Blok is een verbouwings wedstrijd met real-life soap ele menten, maar ook gesponsord. Zo mogen de kandidaten voor 15.000 euro winkelen bij Ikea. Het budget staat zolang op een rekening van de Postbank. Van der Hoff: „Kandidaten moeten niet naar Ikea. Sommigen ma ken van tweedehands spulletjes hele mooie dingen, waardoor het appartement er weer anders uitziet. Steeds moeten ze een afweging maken wat ze doen." De kandidaten moeten na de veiling weer naar huis, want de appartementen worden hoe dan ook verkocht. Van der Hoff voorspelt aan jonge stellen. Aan tweeverdieners die nog geen kinderen hebben. „Ik kreeg mijn eerste kind toen ik 27 was, maar daarvoor was het voor mij een ideale plek geweest", droomt Van der Hoff hardop. „Vlakbij het station en op de fiets naar het centrum." De wo ningen bestaan uit een badka mer, woonkamer, keuken, klei ne werkkamer en een slaapka mer. Het Blok is gebaseerd op een Australisch tv-format The Block en is inmiddels in ongeveer ne gen landen te zien. Australië is bezig met het tweede seizoen. Van der Hoff heeft veel naar de Australische afleveringen geke ken. „Ik probeer wat meer met de mensen om te gaan dan de Australische presentator, die meer afstand bewaart. Niet te vaak, want anders word ik te close." Close is Van der Hoff meer met de kandidaten in zijn program ma Samenwonen, waarmee hij vanaf oktober weer op de buis is te zien. „Samenwonen is meer mijn ding, daar kan ik he lemaal los gaan. In Het Blok ben ik meer met presenteren bezig, dat programma is meer van de bewoners. Voor Samen wonen ben ik twee, drie dagen in de week bezig. De andere da gen werk ik aan Het Blok. Nico Postma Het Blok, vanaf morgen elke zondag bij Net 5, 21.30 uur Hij heeft er heel lang over nagedacht, maar Albert Verlinde kon geen origine le naam verzinnen voor zijn radioshow die hij vanaf dit weekeinde op Noord zee FM gaat presenteren. Daarom heet zijn programma op zaterdag- en zon dagochtend gewoon Albert Verlinde. door Nico Postma Hilversum - Noordzee FM presen teert zich voortaan als entertain- mentstation, waar muziek en show bizznieuws hand in hand gaan. Maandag start een grootschalige re clamecampagne om de in de zomer ontwikkelde formule van de daken te schreeuwen. Directeur Erik de Zwart erkent dat er voor de vaste, voorna melijk vrouwelijke, luisteraars weinig verandert. Zij worden immers al wak ker met Gordon, lunchen met Sjak Bral en luisteren sinds kort in de avondspits naar Martijn Krabbé. Ook hebben ze in de zomer reeds kennis- BIJ DE KAPPER gemaakt met actuele nieuwtjes in de rubriek Showtime. Wel nieuw is de weekendshow van 'showbizz-mag- neet' Albert Verlinde, die in andere Noordzee-programma's dagelijks op treedt als deskundige. Wat heb jij met Noordzee FM? Verlinde: „Het gekke is dat ik bij het oude Radio Noordzee heb gezeten toen Jerney Kaagman daar nog de scepter zwaaide. Dat programma van destijds heette Noordzee Boulevard. Dus wat dat betreft is de cirkel een beetje rond. Het lijkt er nu een beetje op dat ik als tv-man de radio erbij ga doen, maar dat is schijn. Mijn hele carrière begon bij de AVRO-radio, waar ik op zondagmiddag een pro gramma presenteerde en de Uitbijla- ge op Radio 1. Dat is alweer vijftien jaar geleden." Waar bestaat je programma uit? „In mijn programma op zaterdag be handel ik onder meer de top en de flop van de week. Dan kijk Uc een Albert Verlinde. Foto: Roy Beusker beetje terug op een toppunt en op een flop, waarvan ik vind dat die ster nu wel kan inpakken. Een ander on derdeel van het programma is de week van. Daarin behandel ik het ver haal dat zich elke dag van de week verder heeft ontwikkeld. Op zondag ontvang ik een hoofdgast. Daar schrokken ze eerst wel een beetje van bij Noordzee. Ze willen een muziek zender zijn en ik ben een ouwehoer. Ik vind het juist zo lekker om op zon dagmorgen iemand uit te nodigen die ook twee uur blijft. Bij wie je gewoon trefwoorden neer kunt leggen en de vijf vreselijke vragen van luisteraars. Vragen die je liever niet gesteld wilt zien. Dat soort dingen, ik heb er veel zin in. Noordzee hoeft niet bang te zijn dat ik te lang ga praten met de gast. Volgens mij kan een goed pittig gesprek, het duurt geen kwartier, best iets langer duren dan anderhalve mi nuut. Het moet wel boeiend blijven natuurlijk." Is het programma live? „We streven ernaar alles live te doen. Maar mijn agenda is zo druk, dat het allicht een keer zal voorkomen dat het niet helemaal lukt. Dat is ook het spannende, dat dit de komende maanden mijn levensritme wordt. Ik heb wel de escape dat als het te zwaar wordt, ik het programma op vrijdag kan opnemen." Je zat toch als deskundige bij Edwin Evers op Radio 538?,,Die rubriek op 538 is in goed overleg gestopt. Ook Noordzee FM heeft me voornamelijk als deskundige binnengehaald. Daar na bedachten ze dat het wel leuk zou zijn dat ik mensen zou interviewen." Noordzee FM heeft Wilma Nanninga ook al als deskundige. „Twee of drie keer per dag geven we commentaar op actuele showbizzge- beurtenissen in de uitzendingen van Noordzee. Maar de onderwerpen worden strak verdeeld. Zo zit Wilma Nanninga van de Telegraaf veel meer op het persoonlijke vlak van de ar tiesten. Ik ben iemand die meer het zakelijke en de belangen probeert te plaatsen. Anders zit je allemaal in de zelfde vijver te vissen en dat is ook niet goed." Heb je al een lijstje van bekende Ne derlanders om op zondag mee te ont bijten? „We zijn druk bezig. Zondag is Ge rard Joling er. Ik vind het erg leuk om eens twee uur met hem te praten, ook omdat hij naar Ahoy' toe gaat. Verder zijn we bezig met Inge de Bruin en Simone Kleinsma, dus echt zo'n lijst van mensen waarvan het ook de moeite waard is om twee uur naar te luisteren. Maar als er een keer een leuke politicus langs wil komen op zondagochtend, dan vind ik het ook prima Als die maar interessant is en niet komt om het partijprogram ma nog eenmaal uit te leggen, ha ha." Albert Verlinde, iedere zaterdag en zondag van 10.00 tot 13.00 uurop Noordzee 100.7 FM. Eurocrime: grensoverschrijdend boeven vangen e bladen pakken maar eens flink uit over GOR DON, de zingende pre- >r. GORDON is geschokt! op de omslag. En im dan wel? Omdat zijn id ADRIAAN KOK een zwanger heeft gemaakt, omt hard aan bij de voor- eondergoedverkoper van bert Cuyp. Hij heeft net lindedarm operatie achter ezen en nou dit weer. 3ry blaat GORDON dat zijn armee twee levens ver- t. En daar bedoelt hij de is mee van de zwangere v in kwestie en dat van het ngeboren kindje. En het van GORDON zelf, is dat erwoest door voornoemde AAN? Jawel, maar van we- n nieuwe liefde JACOB ift de ordinaire volkszanger speet grootmoedig terzij- k ben helemaal klaar met ïan.' tend plaatst de affaire in 'reder perspectief GOR- is niet de eerste zoals end schrijft 'showbizzho- lie zijn vriend aan een iv verloor'. ANDRÉ VAN J, PAUL DE LEEUW en \KD JOLING gingen hem komt met harde bewijzen lEORGINA VERBAAN on- Gerard Joling. Foto: GPD/Marcel Rob kenningen op dat soort punten haar borsten heeft laten vergro ten. Op twee naast elkaar ge plaatste foto's lijkt het inder daad of VERBAANs bovenlijf gevulder is. Maar je kunt uit de zelfde foto's afleiden dat ze ook d'r haar heeft laten verlengen alsmede haar gezicht enigszins liet opvullen. Of duidt zulks wellicht op zwangerschap? Nee, kopt het artikel. VERBAAN wil graag moeder worden, maar ze twijfelt of JORT KELDER wel de vader moet wezen. Je zou een toekomstige vrucht eens moe ten vragen of het GEORGINA VERBAAN wel als moeder zou willen. De droom van de roddelfoto graaf is natuurlijk het onge dwongen kiekje van WILLEM- ALEXANDER MAXIMA. Nog mooier is als de prins kwaad wordt op zo'n fotograaf en dat je kans ziet daar weer een foto van te maken. Story en Week end komen met dat soort foto's aanzetten. En dat terwijl Week end deze week ook de uitkomst van de grote Oranje - enquête presenteert. Het paar gaat wel te vaak op vakantie, vinden de geënquêteerden, maar populair zijn ze wel. MAXIMA is met 67,1% het sympathiekste vrou welijk lid van de koninklijke fa milie. Haar schoonmoeder staat op twee (9,8%). Bij de mannen staat WILLEM - ALEXANDER met 39% boven aan, gevolgd door zijn grootva der (20%). En dan hebben we het nog niet eens over GERARD JOLING ge had. In de Party komt hij met een uitspraak die wellicht ver klaart waarom hij zo raar zingt. 'Ik laat niet het achterste puntje van mijn tong zien', zegt hij. Een tong met achterste puntje, een bijzondere speling der na tuur. Ton Ouwehand Hilversum - Vijftien politiemen sen zitten vanavond in het call- center van het Kops Landelijke Politiediensten (KLPD) in Drie bergen klaar om tips in ont vangst te nemen. Of zij het net zo druk krijgen als na een uit zending van Opsporing Ver zocht, is nog maar de vraag. „We zetten in ieder geval hoog in", lacht KLPD-woordvoerder Sylvia Harten, bij kijkers be kend als de vaste politiewoord voerder van Opsporing Ver zocht. Harten werkt net als presenta tor Frits Sissing mee aan Euro- crime, een internationale versie van Opsporing Verzocht waarin vooral grensoverschrijdende criminaliteit nader wordt be licht. Net als in de Nederlandse versie, zijn politie en justitie nauw betrokken bij het pro gramma. „Het Openbaar Mi nisterie is eindverantwoorde lijk", aldus OM-woordvoerder Wim de Bruin. „Om zaken in het programma te kunnen be handelen moet er, net zoals dat altijd gaat bij grensoverschrij dende politiezaken, officieel een rechtshulpverzoek bij ons worden ingediend door het be treffende land. Het is echt geen vrijblijvend uurtje televisie." Een Duitse verkrachter die zich op dit moment waarschijnlijk in Nederland bevindt, de zoek Frits Sissing in het decor van Eurocrime. Foto: GPD/AVRO tocht naar de Duitse overvaller Thomas Wolf die vermoedelijk ook in ons land is ondergedo ken, een in 1988 verdwenen Slowaakse jongen: via foto's en videobeelden hopen KLPD en het Openbaar Ministerie op op lossing van deze misdrijven die (deels) in het buitenland zijn gepleegd. Voor de vertoning van de foto van Wolf heeft het ministerie van justitie overigens officieel toestemming verleend. Het programma mag in princi pe alleen foto's vertonen van verdachten van wie de identi teit niet bekend is. Bij vermis singen van volwassenen mag hun beeltenis alleen op de buis worden gebracht als er ernstig vermoeden is van een misdrijf. Het zijn zo van die regels die het maken van een misdaad programma er niet makkelijker op maken, geeft Harten toe. De eerste uitzending van Euro- crime is een opwarmertje: als de formule aanslaat, zal ver moedelijk in januari een serie met maandelijkse aflevèringen van start gaan. „We willen ons niet vastleggen voor lange tijd als nu al zou blijken dat het niet werkt." De plannen vallen of staan ook met de medewerking van andere Europese landen: de makers hopen uiteindelijk op de deelname van tien tot vijftien landen aan het tv-pro- ject. „Want er moeten natuur lijk wel genoeg zaken zijn om een heel programma te vullen", aldus Harten. Tot nu toe zijn er overeenkom sten met Denemarken, Polen, Roemenië, Bulgarije en Duits land. Bij sommige andere, po tentiële kandidaten valt nog de nodige scepsis te overwinnen met betrekking tot het opspo ren van criminelen via de tv. „In Frankrijk bijvoorbeeld, is men ervan overtuigd dat zo'n programma daar niet scoort vanwege de volksaard. Fransen hebben toch het idee dat ze klikken als ze aan zo'n pro gramma meewerken", weet Frits Sissing. En in met name Oost-Europa is er weinig tot geen ervaring met opsporings programma's. „We zijn nu in Bulgarije bezig om te helpen zoiets op te zetten." Ervaring met een Europeés tv- project was er al wel bij de Ne derlandse politie. Vier jaar gele den, toen de EK werd gehou den in Nederland en België, lag er een Europees concept klaar dat bij ongeregeldheden met een in de betrokken landen op de buis kon. zo vertelt Harten. Dat programma was met name bedoeld om buitenlandse hooligans op te sporen. Omdat zij zich keurig gedroegen, kon het in de kast blijven liggen. Harten is als KLPD-er, uiter aard. blij dat in zowel Opspo ring Verzocht als Eurocrime, politie en justitie een dikke vin ger in de pap hebben. „In het buitenland, zoals in Engeland, is de omroep eindverantwoor delijk. Dat is nog wel eens te merken aan de inhoud. Zo werd daar onlangs nog een misdadiger gezocht. Volgens de informatie van de politie was de vluchtauto blauw, maft in het programma werd gezegd dat het ging om een rode auto. Zo iets zal bij ons nooit gebeuren." Ook Sissing heeft geen proble men met de vergaande bemoei enis van justitiezijde. „Opspo ring Verzocht is al 22 jaar suc cesvol in deze opzet. Wij kun nen daar prima mee leven. Het maakt ons ook actueler. In zo'n zaak als die van de ontvoerde Wei Wei Hu hing justitie al bin nen een paar uur bij ons aan de lijn." Monique Brandt Eurocrime, AVRO, vanavond op Nederland 2, 21.40 uur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29