KUNST 8f CULTUUR Appel geniet na van droomscenario Van Speenhoff tot tekstarmoede 'Dol Onkruid', vrolijk requiem voor verdwijnende boeren door Theo de With zoeterwoude - Eigenlijk hoeft er niets meer gespeeld te wor den. Het toneelbeeld is al won derschoon op zich. Het uitzicht over de uitgestrekte polder, een tractor, een kruiwagen, melk bussen en een boerderij die al voor meer dan de helft in het weiland is gezakt. Dat decor is natuurlijk een metafoor voor de boer die langzamerhand uit het Nederlandse landschap dreigt te verdwijnen. Het is locatietheater in optima forma. Op boerderij Keizershof in Zoeterwoude heeft het Leid- se gezelschap Bontekoespelen een op maat gesneden voorstel ling gemaakt over de problema tiek in het Groene Hart. De ver stedelijking rukt op en de vee houder, van oudsher verant woordelijk voor het met koeien gestoffeerde landschap, komt steeds meer klem te zitten. Ook Bertie, Trijntje en Hent liggen onder vuur. In 'Dol Onkruid' laat de Bontekoespelen zien hoe dit boerendrietal bezwijkt onder de druk. Het publiek wordt vanaf de par keerplaats bij Heineken (langs de NI 1) per Jan Plezier naar de boerderij aan het einde van de Weipoortseweg vervoerd. In de stal van de Keizershof is een bar ingericht. De speelvloer is het weiland erachter. Twee boeren vrouwen staan als Kniertje met een theedoek te wuiven. Ze zwaaien geen vissersvloot uit, maar de wagens met de winter voorraad hooi. De actrices zijn ook in zwarte Kniertje-achtige jurken gekleed. Alleen heeft ontwerpster Elian Smits er ge crashte auto's op afgebeeld. Bertien en Trijntje lijken zus sen, maar helemaal duidelijk wordt het niet in de voorstel ling. Er is wel meer dat niet dui delijk wordt. De toneeltekst is nogal fragmentarisch: gedich- Theater op boerderij Keizershof in Zoeterwoude: locatietheater in optima forma. Foto: Mark Lamers ten van Bert Schierbeek, flarden uit interviews met boeren, ei gen invallen van de acteurs. Toch ontstaat er gaandeweg een beeld. De soms volstrekt onsamenhangende tirades van de boer en de boerinnen rich ten zich tegen ambtenaren, po litici, zakkenvullers en de bur gerij. Zinnen als 'het gras wordt voor je voeten weggemaaid' en 'overal hoor je die verrekte snelweg' maken duidelijk dat de drie het gevecht aan het ver liezen zijn. „Nou ben ik weer een natuur- verpester, omdat een of andere hamster de ruimte moet heb ben", scheldt Freek Musbach, die van de drie misschien wel de meest authentieke boer neerzet met zijn lompe moto riek en enigszins hakkelende spraak. Hij maakt zijn intrede in de voorstelling door als een soort cowboy, inclusief hoed, omtrekkende bewegingen rond de wegzakkende boerderij te maken. Trijn en Bertie zijn in zijn ogen 'een stelletje hooiwij- ven met soepbordtepels'. Als hij zich erg kwaad maala, pakt hij zelfs de tractor en rijdt hij drei gend op het publiek af. De twee boerinnen zorgen voor de komische noot. Ze kunnen lekker tegen elkaar ingaan. Over het teveel aan regeltjes, over de acceptgiro's die maar binnen blijven dwarrelen, over de snel weg. Ze kibbelen ^t af, maar zouden niet zonder elkaar en zonder het werk op de boerde rij kunnen. Toch is dat de wer kelijkheid, want per week be ëindigen in Nederland zo'n drie veehouders hun bedrijf. Hoe wel dat genoeg reden tot zwaar moedig toneel is, heeft regis seur Nicole Linssen echter vooral een vrolijk requiem wil len maken. En dat is haar ge lukt. 'Dol Onkruid', Urn 3 oktober, wo t/m za 21.00 uur en zo 15.00 uur, Keizers hof, Zoeterwoude. Parkeren bi) Hei neken. Reserveren: tel. 071-5237600 of reserveren@bontekoespelen.nl. renslag op festival r d- Amper is het Filmfes- ;np Venetië begonnen of jetirikaanse supersterren fen over elkaar heen. jnks had nog maar net len gelicht, of Denzei jjton, Meryl Streep, Tom tn John Travolta maak- i opwachting. Vooral de nftvee zien we in een rol re|cs staat op wat ze door- nefen beste geven. Denzei n zgton speelt in 'Man On ,erp dronkaard en in 'Col- a(zien we Tom Cruise in Vi beroepsmoordenaar" oude psychopaat en J met grijze haren. n we naam iroi iretprijzen ,jJam - De jaarlijkse caba- [n, die op 20 september rdam worden uitge- ibben een nieuwe )e prijs voor het indruk- ^Oüste cabaretprogramma seizoen heet voortaan ario, vernoemd naar r Toon Hermans ver- naam van een zeldza- ilsoort. De prijs voor aretier met een opval- nieuwend of origineel ^ma of ontwikkeling iVjaf nu Neerlands Hoop. wfliek heeft de nieuwe gekozen. Sren Veer jaar over De regionale cultuur- [eren Veer wordt dit uitgereikt. Omdat twee onsors zijn afgehaakt is i/er»ns de organisatoren jelijk de verkiezing en van de cultuurprijs ibebruikelijke manier te jnitren. De organisatie on- verplt met nieuwe spon sde prijsuitreiking in n ;r mogelijk te maken. ™9i directeur o theater atw vuiiuv» - Carel Alons wordt van het ro theater in m en daarmee de op- In Guy Cassiers. Alons tigang van 1 februari ruikro theater zowel artis- n dakelijk gaan leiden. aaris van 1988 tot 1998 di- jan de Rotterdamse iter EVENDE EMEL film bij gemaakt worden. Deze plaat verveelt nooit. Hij wordt alleen maar mooier naarmate ik hem vaker draai." Beste film? „Zonder twijfel 'Microcosmos, le peuple de l'herbe' van Clau de Nuridsany en Marie Péren- nou. Qua camerawerk en mu ziek is dit een onovertroffen film, waarin het leven van in secten in beeld wordt ge bracht. De kijker volgt wat ze op een dag meemaken: ge boorte, transformatie, ge vecht, eten, wassen, liefde, dood. Er zijn bijvoorbeeld twee slakken in een amoureu ze houding te zien, maar ook het enorme effect van een re gendruppel op een klein ke vertje. Elke keer zie ik nieuwe dingen. Er is dan ook vijftien jaar onderzoek aan de film voorafgegaan. Ik vind het geen documentaire, maar een film waarin de insecten de acteurs zijn." Beste kunstwerk? „Dat is moeilijk. Ik heb drie kunstenaressen in gedachten en kan moeilijk uit hen kiezen: Bemadette Drenth, Annema- rie van der Vlist en Astrid Vlas man. Ze hebben alledrie iets met Leiden en verdienen het alledrie door te breken naar een groter publiek. Bernadette Drenth weet bijvoorbeeld his torische kostuums te maken van materiaal dat eigenlijk er gens anders voor bedoeld is. Ik heb eens een fantastische bruidsjurk van haar hand ge zien, gemaakt van coladop- pen." tekst: Theo de With foto: Henk Bouwman achvolta en actrice Scarlett injon in Venetië. Foto: Reu- vajssia Pierdomenico door Dick van Teylingen leiden - Het is bijna zover en dan is de Leidse Schouwburg echt drie eeuwen oud. Dit jaar wordt de driehonderdste verjaardag van het initiatief van de Haagse theaterman Jacob van Rijndorp gevierd om een theater te bou wen aan de Oude Vest. Het ge meentebestuur ging akkoord en een jaar later werd de eerste voorstelling gespeeld. Dat zou nu niet meer lukken, constateer de de Leidse wethouder Ruud Hessing jaloers. Het officiële jubileum werpt zijn schaduw vooruit. Al een paar jaar lang gaat aan het the aterseizoen een symposium vooraf, onder leiding van do cente theaterwetenschap Cobi Bordewijk. Na schouwburgar chitectuur en theater in de achttiende, negentiende en twintigste eeuw kwam gisteren het theatergenre aan de orde dat zo Hollands is als klompen, kikkers en korfbal. 'Cabaret in de Leidse Schouw burg' was een vlag die de lading maar deels dekte. In de lezin gen over Toon Hermans, Wim Kan en Freek de Jonge werd Leiden er niet of met de haren bijgesleept, na de pauze ging het wel over Leidse cabaretfe nomenen: het Leidsch Studen ten Cabaret, het Leids Cabaret festival en Wijnand Zeilstra. Jammer genoeg ontbrak in de bijdragen aan het symposium aandacht voor de grote lijn. Wat was door de jaren heen het aandeel van het cabaret in de schouwburg? Onderscheidde cabaret in Leiden zich van dat in de rest van het land? Hoe was de situatie voor de tweede wereldoorlog? We kwamen er niet achter; misschien lezen we er meer over in het grote boek dat volgend jaar verschijnt. De enige cabaretier uit de tijd voor Toon Hermans die enige aandacht kreeg, was Koos Speenhoff. De onderzoekers vonden in het gemeentearchief 46 bundels met corresponden tie tussen het schouwburgbe stuur en de artiesten. Toen Speenhoff geboekt werd, vroeg hij om informatie over 'grappi ge Leidse toestanden die tot spot noopen'. Met het ant woord maakte hij zijn liedje 'Leidsche praatjes'. Johanniek van der Molen speelde het, overtuigend uitgedost. Het overzicht mocht dan ont breken, op persoonlijk en anec- dotisch niveau viel er veel te be leven. Jacques Klöters presen teerde Toon Hermans als een belangrijke vernieuwer: hij bracht de eerste one man show in Nederland, naar buitenland se voorbeelden als Maurice Chevalier, Yves Montand en Danny Kaye. Hij stelde de per soonlijkheid van de cabaretier centraal, ook als hij een typetje speelde. Hermans vond zichzelf geen cabaretier, eerder een clown. Wim Kan ontwikkelde een kant die nog steeds typerend is voor het cabaret: de conférence, met veel grappen ingaan op actuele (vaak politieke) ontwikkelingen. Frans Ruhl, jarenlang assisitent van Kan op het toneel, haalde persoonlijke herinneringen op. Volkskrantrecensent Patrick van den Hanenberg noemde Freek de Jonge 'de allergrootste theaterkunstenaar die we ooit hebben gehad'. Je verwacht toch iets meer afstand van een criticus. De grootste cabaretier, daar valt over te praten. Van den Hanenberg gaf intussen wel een boeiende analyse van De Jonges grote thema: het ver lies van de onschuld. Cabaret is vanouds een hobby van studenten, maar het Leidsch Studenten Cabaret wil de er meer van maken. Toen een diëstoneelstuk in 1959 mis lukte, nam het groepje met Paul van Vliet en pianist Floor Kist het schouwburgpodium graag over. Dat jaar was de sociëteit van Minerva afgebrand. Het studentencabaret ging op toer- nee en maakte platen om geld voor de herbouw te verzame len. Die lelijke bunker aan de Breestraat heeft Paul van Vliet dus mede op zijn geweten. Jan van Coeverden koutte zich door de geschiedenis van 27 jaar Leids Cabaretfestival heen. Laten zien dat links ook leuk kon zijn, dat was in 1978 een uitgangspunt, en een tegen wicht bieden tegen het opper vlakkige festival Cameretten. Het werd een miljoenenbedrijf. Wijnand Zeilstra (50) bezoekt beroepshalve al meer dan een half leven cabaretvoorstellingen en ziet er nog opmerkelijk monter uit. Hij constateerde dat het Leidse aanbod aan ca baret niet verschilt van dat in vergelijkbare schouwburgen. Logisch en gelukkig maar; er moet ook ruimte blijven voor dans, toneel en muziek. De overvloedige festivalcultuur en de grote vraag naar cabaret heeft volgens hem zowel ge zorgd voor een hoger beginni veau als voor meer middel maat. Over de tekstuele armoe de en gemakzucht maakt hij zich zorgen. En een theaterdi recteur zou niet blind de fina listen van het Leids Cabaretfes tival moeten programmeren, maar de kwaliteit moeten af wachten. Dat kon gastheer Bart van Mossel in zijn zak steken, maar het leek geen deuk te slaan in zijn tevredenheid over een geslaagd symposium. DE Z H Theaterepos 'Tantalus' wegens enorm succes geprolongeerd tot eind oktober door Bert Jansma Een jurk van Bernadette Drenth. Foto: Mark Lamers den haag - „Eens in de tien jaar heb je een voorstelling die vleugels krijgt, en de ze kwam wel op een héél cruciaal mo ment." Aus Creidanus over zijn 'Tantalus' bij De Appel, het theaterepos waarmee het gezelschap de NRC publieksprijs won én de eerder ontzegde rijkssubsidie lijkt terug te halen. „Een droomscenario", zucht Greidanus. „Een stuk met zoveel ri sico's, ook financieel, en uitgerekend daarmee verdien je ook nog eens je twee ton begrotingstekort terug. Ongelooflijk." 'Tantalus' is wegens succes geprolon geerd tot eind oktober, toneelgroep De Appel mag nog even nagenieten, maar dan is er het nieuwe seizoen. Greidanus: „Zo'n succes heeft wel gevolgen, want wat ga je erna doen? Je kunt niet voort aan alleen dit soort dingen doen. Je wilt nadenken over wat nu dat specifieke van De Appel is, waar je staat en waar je naar toe wilt." Bij De Appel heeft dat heel erg te maken met dat unieke eigen theater. Greidanus wil eraan sleutelen, de bar met de Janus kop uit het midden van de foyer wegha len, één grote zaal erboven. „In plaats van de twee pijpenlaatjes van negentig man." Inhoudelijk zoekt hij het in ver jonging, nieuwe regisseurs, een genera tie die 'langzaam de club overneemt'. „Met behoud van de kwaliteit en de tra ditie van De Appel en die speciale tech nieken die wij beheersen. Wat hemzelf betreft: „Ik ben al jaren be zig met de grote klassieken op het to neel. Verhalen met een Elckerlyc-achtig element. Dat zag je in 'Peer Gynt' en in de Shakespeares. Een andere grote lief de is 'De Clown'. En daar reken ik dan de klassieke satyrs bij, de Commedia dell'arte, Voltaire, de narrenwereld uit de Elizabethaanse tijd en zelfs Thomas Bernard met z'n moderne, zwarte nar ren. Ik wil de maatschappij spiegelen vanuit de clownstechniek." Het is volgens Greidanus eenzelfde soort verhaal als wat hij nu doet met 'Tanta lus'. „Wat heeft de mens in die vierdui zend jaar gedaan? Is hij veranderd? Hoe zit het met macht, roem, man, vrouw? En met ons christelijk erfgoed als andere peiler? Met die clowneske speeltechnie- ken wil ik in de piste een reactie geven op die thema's. De Grieken in 'Tantalus' zaten met totaal verworden mensen te genover hun goden en halfgoden. En wij roepen toch ook dat het eigenlijk een grote klerezooi is?" Die voorstelling gaat cynisch 'En God zag dat het goed was' heten. „Een uitda ging. En een sterk visuele voorstelling, met een Fellini-kant, een Fassbinder- kant en een Dogtroep-kant. Er komt een klein orkestje bij en ik werk met een spe ciale club acteurs. Henk Votel komt er voor terug." 'Levend, grillig en onverwacht', ken schetst Greidanus uit de losse pols het nieuwe repertoire. Geen 'giga-produc- tie', al heeft hij voor de toekomst wel de 'Odyssee' in theatervorm op zijn ver langlijst. Het nieuwe seizoen presenteert De Ap pel-op-onderzoek. Met maar één be staand, klassiek stuk: 'Moeder' van de Geert de Jong in de voorstelling 'Tantalus' van De Appel. Foto: GPD/Aus Greidanus Pool Witldewicz (1924), geregisseerd door Jules Terlingen. Greidanus: „Wit- kiewicz is de Von Kleist van Oost-Euro pa. En Jules kan een klassieke tekst naar zijn hand zetten, dat heeft hij met Oscar Wilde's 'Salome' bewezen. Actrice Geert de Jong debuteert als regisseur met 'Dans', dat ze geschreven heeft naar een scenario van de Japanse cineast Masayukoi Suo, 'Shall we dance'. Dat kan spannend en beeldend worden." Verder maakt de jonge David Geysen - eerder bij De Appel te zien in 'Kraamtra- nen' - een bewerking van Cervantes' 'Don Quijote'. Een muzikale voorstelling moet het worden. En in september star ten drie Appel-actrices op zeer eigen manier de periode na 'Tantalus'. Met een stuk dat ontstond toen Margeurite de Brauw, Gaby Milder en Karien Noordhoff bij De Appel 'Roberto Zucco' speelden. Tijdens hun gezamenlijke rit in de nacht na de voorstelling terug naar huis deelden ze emoties, angsten en be leefden ze vreemde dingen. Het wordt een 'road-movie-theatre-play', met als titel V-snaar'. rjfae/film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is >oiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet n' u5 weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunst- -trekller tijden? Kortom: waarmee is Linda Capel, ver end hoofd marketing van de Leidse Schouwburg, jaapvende hemel? Beste boek? „Ik heb niet echt één boek dat er met kop en schouders bo venuit steekt. Isabelle Allende is een van mijn favoriete schrijvers. Op dit moment ben ik helemaal weg van het boek Vrouwen op de drempel' van Gerdien Steenbeek. Het is een antropologisch verslag over vrouwen in een volksbuurt in Mexico. Ik sta op het punt af te reizen naar Ecuador om in een soortgelijke cultuur te gaan werken: katholiek en macho. Ik vind het interessant om te lezen hoe vrouwen daarmee omgaan en hoe ze ruimte voor zichzelf creëren. Het gaat me echt om het in houdelijke aspect van het boek en niet om de stijl. Ik lees ook wel fictie, maar dat blijft minder hangen." Beste cd? „Mag het ook een LP zijn? Ik ben een echte platenfreak. Met een LP heb je tenminste echt iets in handen en het ge luid is ook mooier. Gelukkig komt er tegenwoordig weer veel uit op vinyl. Ik kies voor een recente plaat: 'Building Steam' van de Leidse formatie Oak. In de dubbelhoes zit zelfs - lekker ouderwets - een pos ter. Het is een prachtige plaat met sferische muziek op soms vreemde instrumenten. Het klinkt bijna als een sound track; alleen moet er nog een

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27