Jeffrey van As: terugblik in tevedenheid Scherven SI 'Eén minuut bij Ajax, dan was het perfect geweest' Sport ZATERDAG 4 SEPTEMBER 2004 inton Diedrich ay van As is profvoetballer af. De ïige Leidenaar, ooit begonnen bij fcnburg, speelde bij Ajax, MW, jen ADO Den Haag 273 wedstrij- j\ het betaalde voetbal en scoor- Idoelpunten. Vorig jaar liep zijn [act bij Den Haag af en het wach- up een nieuwe club werd niet be- gl. Deze week sloeg de linksbeni- jrdediger een aanbod van het inrijkse Bregenz af. Van As ver- [t dit seizoen de kleuren van I uit Noord wij kerhout, op zondag ;erste klasse. Hij praat over keu- brakter en carrière. aliteit :n een middelmatige voetbal- lat weet ik van mezelf, ik weet kan en niet kan. De meeste rs in Nederland zijn middel- De echt goede voetballers spe- het buitenland, bij een top- Maar veel van hen beseffen dat denken allemaal dat ze een rote zijn omdat ze de eredivi- len. Dan ben je een redelijke Ier. Meer niet. Als je je eigen kingen kent, word je daar al- naar beter door. Mijn mentali- eeft me gered. Ik had wat snel- oeten zijn, mijn rechterbeen rat sterker moeten zijn, en toch k het vijftien jaar volgehouden profvoetbal. »al is altijd een hobby van me ven. Het was ook allemaal heel elijk. Je komt op de club, je :n liggen al klaar in de kleedka- Als je pijn aan je kuit hebt, laat fysio er even naar kijken. De ?r heeft de training verzonnen, dijk hoef je zelf nergens over na iken. Maar zo ben ik niet, ik altijd na bij wat ik doe. Daarom c in de spelersraad gestapt. Er ïrt heel veel in het voetbal, je als speler je belangen bij verdedigen. De voetbalplaatjes ïen terug, er was geheisa rond evisierechten. Sommige jon- vinden alles goed. Er zijn spe- ie op de club komen, even trai- n dan weer lekker naar huis Maar er zijn er ook die het ouw nemen. Daar was ik er een van. Ik heb ook niet altijd gelijk, bij lange na niet. Maar ik heb wel veel meegemaakt, ik heb bij subtoppers MW en NAC gespeeld, ik ben met beide clubs gedegradeerd, ik ben met NAC kampioen geworden in de eerste divisie, ik heb bij topclub Ajax rondgelopen. Die ervaring moet je delen, vind ik." Leiden „Ik woon al jaren in Breda. Ik ben druk bezig mijn huis te verkopen, we zoeken iets in Leiden of misschien Oegstgeest. Het wordt tijd om weer naar huis te komen. Hoewel Maas tricht en Breda eigenlijk leukere ste den zijn om te wonen en rond te lo pen, Leiden is mijn geboortegrond. Daar wil je weer naar terug. Het leuke van voetbal is dat je nog eens andere plaatsen ziet, dat je de kans hebt om ergens anders te wo nen. Er zijn voetballers die thuis blij ven wonen en lange reistijden heb ben naar de trainingen en wedstrij den. Dat zag ik niet zitten. Maar van af je dertigste, en zeker als je kinde ren ouder worden, ga je erover na denken: waar wil ik settelen? Hier." Gevoel „Ik ben altijd een clubman gewest. Als ik het ergens naar mijn zin had, dan wilde ik blijven. Bij MW had ik het na vier jaar wel gehad. We heb ben in de subtop gespeeld, we zijn gedegradeerd, van alles meegemaakt daar. NAC paste het beste bij me. Het is een club die in mijn hart zit. Ik heb het daar zes jaar heel erg naar mijn zin gehad. Al mijn keuzes maak ik op gevoel. De keuze om naar de jeugdopleiding van Ajax te gaan en niet naar Den Haag maakte ik al op gevoel. Na MW kon ik naar FC Utrecht, naar Roda JC en naar NAC. Bij die laatste club had ik het beste gevoel, en dat is ook goed uitgepakt. Conflict „Bij mij geldt: of je vindt me aardig of niet. Ik ben geen makkelijke jon gen, ik zeg altijd wat ik denk. Voor veel trainers ben je dan een lastige jongen. Met Henk ten Cate klikte het niet. Ik vind het een heel goede trai ner, na Van Gaal de beste die ik heb gehad qua oefenstof. Hij weet pre cies wanneer hij een training even stil moet leggen om iets te vertellen. Kijk alleen maar naar de resultaten die hij overal heeft geboekt, bij NAC, bij Vitesse en nu als assistent bij Bar celona. Dat ze zo goed draaien, ligt volgens mij voor een groot deel aan hem. Maar op het persoonlijke vlak vond ik hem niet goed. Vrienden zullen we nooit worden. Ik heb bij NAC een zware blessure aan mijn achillespees gehad, ik ben er bijna een jaar uit geweest. Jurgen Colin, die in mijn plaats kwam, is een betere voetballer dan ik. Daar heb ik geen problemen mee. Maar dat had de club mij eerlijk moeten vertellen. Ik ben er vooral boos over dat ze mij het etiket hebben opge plakt 'hij is niet meer geschikt voor het betaalde voetbal'. Ik was nog aan het terugkomen van die blessure en had alweer meegedaan, maar van wege dat etiket dat Ten Cate en Roe- lant Oltmans erop plakten om mijn ontslagaanvraag te kunnen indie nen, moest ik bij ADO Den Haag eerst op proef mee met een trai ningskamp. Ik kon nergens meer zo maar een contract krijgen, ik denk ook dat clubs ervoor zijn terugge schrokken om me te benaderen. Dat vond ik jammer." Bregenz „Een of andere Oostenrijkse mana ger heeft contact met me opgeno men. Bregenz zocht iemand om de achterhoede sterker te maken, een robuuste verdediger die de mensen om hem heen kon coachen. Ik doe sinds een paar jaar al mijn zaken zelf. Ik weet wat ik wil verdienen. Dus ik ben naar Oostenrijk gegaan om de club en de omgeving te bekij ken. Armand Benneker, een vroegere ploegmaat bij MW, woont daar nog. Hij heeft me rondgereden, uitgelegd wat voor club Bregenz is. Het aan bod was financieel vrij goed, maar ook weer niet super. Ik ben nu in Nederland maatschappelijk aan het werk, we hebben altijd zuinig ge leefd en ik heb kunnen sparen bij het CFK-fonds, dus zo veel zou mijn inkomen er niet op vooruit gaan. Onze dochter Nina is zesenhalf, ons zoontje Levi vier, die gaan naar school. We hebben ook nog een dochter Noa van vijf maanden. Moet ik hun leven omgooien omdat papa zo nodig moet voetballen? Dat vond ik het uiteindelijk niet waard." Het einde „Sinds dinsdag is het definitief afge lopen, toen heb ik 'nee' gezegd tegen Bregenz. Ik dacht van de zomer dat er nog wel clubs zouden aanklop pen, maar dat is niet gebeurd. In de cember was er concrete belangstel ling van FC Dordrecht. Toen speelde ik nog wekelijks en was ik aanvoer der van Den Haag, ik had geen be hoefte om naar een andere club te gaan. In maart is er contact geweest met Cambuur en Emmen, maar voornamelijk vanwege mijn gezins situatie zocht ik iets in Brabant of in het westen. Het is klaar. Ik voel mezelf nog zo fit, ik had nog best twee jaar doorge- kund in het betaalde voetbal, üc heb er geen slapeloze nachten van dat ik geen prof meer ben, maar ik voel me nog wel voetballer. Ik ben nu druk bezig, dus de overgang naar een 'normaal' leven is wat minder ingrij pend. Maar ik mis het voetbal wel." Trainer „Veel spelers worden na hun actieve loopbaan trainer. Ik heb wel de am bitie om iets te gaan doen in het voetbal, maar niet om trainer te wor den. Het liefste zou ik een club wil len leiden zoals dat in Duitsland ge beurt, als manager. Assauer bij Schalke, Hoeness bij Hertha BSC. Dat is een heel andere relatie tot de club dan een technisch directeur in Nederland met zijn trainer heeft. Een echte manager, die kijkt wat er het beste is voor de club en wie er bij past. In Nederland is het toch zo dat er 's zomers een halve selectie ver trekt en er weer een halve bij komt. Dat is gelukkig een beetje aan het veranderen." Nieuw begin „Ik ben sinds augustus aan het werk in het bedrijf Luca Totaal van een vriend van me, Willem Lardé. Hij heeft zeven winkels in Leiden en een in Oegstgeest. Willem is een fervent NAC-supporter. Tijdens een wed strijd hoorde ik hem wat roepen en een Leienaar herken je overal boven uit. We hebben elkaar leren kennen en sindsdien hebben we contact. Het bedrijf is begonnen als keten van sigarettenwinkels, inmiddels verkopen ze van alles. Ook veel speelgoed en andere dingen. Het is voor het eerst dat ik werk. Vanaf mijn zestiende ben ik alleen maar met voetballen bezig geweest. Ik heb indertijd wel mijn VWO afge maakt, maar dat is al heel wat jaren geleden. Ik riep vroeger: 'ik word voetballer of bouwvakker', mijn oom deed dat. Ik ben helemaal vanzelf voetballer geworden. Ik moet werken voor mijn geld. Als je een beetje leuk wilt leven en je bent een middelmatige voetballer ge weest - zoals ik - dan ontkom je er niet aan. Vergeet niet, ik heb maar acht jaar Bosman-arrest meege maakt. Voordien verdiende ik vijftig tot zestigduizend gulden per jaar. Daarna werd het wel wat meer, maar gouden bergen waren het niet." WSB „WSB is een fijne club. Ik ben hier vooral door Marcel IJzendoorn, de keeper. Hij is sinds Roodenburg een vriend van me, ik heb in het Leidsch Dagblad al eens gezegd: als hij bij Kagia had gespeeld, was ik daar heen gegaan. Alleen de eerste dag dat ik met Mar cel naar Noordwijkerhout reed, dacht ik bij mezelf: 'Wat ga ik in vre desnaam doen hier'. Maar meteen op de eerste training voelde het goed. Het was al zo lang geleden dat ik een bal om zijn oren had gescho ten. En de spelersgroep is goed, er lopen allemaal heel aardige mensen om het elftal heen, ik ben heel goed ontvangen en ze hebben me over tuigd dat ik het naar mijn zin zou krijgen. Dat klopt inderdaad. Alleen het tenue vind ik heel lelijk, maar verder heb ik het prima naar mijn zin. Als er over een paar weken een eerste-divisieclub belt dan wil ik best met ze praten. Maar ze moeten wel met een heel goed verhaal komen, wil ik hier weggaan." Tevredenheid „Ik ben door Louis van Gaal prof voetballer geworden. Ik kwam van Roodenburg als linksbuiten, binnen twee weken zette hij me linksback. Ik was te traag om het echt te maken als aanvaller. Bij Roodenburg was ik snel genoeg, maar in de top was het te weinig. Als verdediger kim je dat opvangen door goed positiespel. Volgens mij heb ik het maximale uit mijn mogelijkheden gehaald. Mis schien niet qua duur van mijn carri ère, ik was graag nog twee jaar door gegaan. En ik had het liefste zelf van tevoren gezegd: dit wordt mijn laat ste seizoen. Dat zat er helaas niet in. Maar ik kan met tevredenheid terug kijken op mijn loopbaan. De clubs waar ik heb gespeeld zijn allemaal clubs met een mooie historie, over dat rijtje ben ik heel tevreden. En ook over het aantal wedstrijden: bij na driehonderd, dat is niet niks. Het enige dat ik jammer vind, is dat ik bij Ajax nooit een minuut in het eerste elftal heb gestaan. Ik heb wel zeven of acht keer op de bank geze ten, maar ben nooit ingevallen. Eén minuut, dan was het perfect ge weest." VOOR MEKAAR Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. tam: Emiel Sluyterman. eeftijd: 53. cricketvereniging Ajax in Oegst- lang bent u al lid? R veertig jaar. Ik werd lid toen ik fiwas, maar we hebben tussendoor laar jaar in Eindhoven gewoond, koonden vroeger achter de velden NSC in Oegstgeest, waar toen door tab zowel gevoetbald als gecricket I. Ik ben opgegroeid op het voetbal- ficketveld. ïel tijd bent u wekelijks kwijt aan de club? „In de zomer, tijdens het seizoen, zo'n twee of drie dagen per week. Buiten het seizoen ook nog eens twee dagen in de week. Er is altijd wel iets dat moet ge beuren. Vorige winter hebben we niet alleen de buitenkant maar ook de bin nenkant van het clubhuis helemaal ge schilderd, bijvoorbeeld. En in het voor jaar de hele oefenpitch eruit gehakt en opnieuw neergelegd. De ene keer hang je een net op, de andere keer lekt er een kraan. Je blijft altijd bezig." Waarom doet u dat allemaal? „Clubliefde. Pure clubliefde. En ik kan niet stilzitten, ik moet wat te doen heb ben. Sinds 1975, toen we terugkwamen uit Eindhoven, ben ik actief betrokken bij de club. Ik ging het clubblad maken, de jeugd trainen en sinds een paar jaar ben ik me met name gaan toeleggen op dit soort dingen, het handwerk zeg maar. Ik ben zo'n beetje de Rob en Nico van Ajax." Heeft u thuis dan niks te doen? Als ik elke week drie dagen hier bezig ben, zijn er nog vier dagen over om thuis wat te doen. Maar deze club voelt ook als thuis. De vereniging is een deel van mijn leven geworden. Zeker de cric- kettak is één grote familie. We roddelen over elkaar, maar we hebben ook heel veel voor elkaar over. Als er wat gebeurt, dan staan we er. En iedereen is wel kom." Steekt het nooit dat u degene bent op wiens nek de klusjes altijd terechtko men? „Nee, anders zou ik het niet doen. Dan zou het alleen maar tot constante frus tratie leiden. Iedereen is trouwens best bereid om te helpen, als je het ze vraagt. Ik vind het gewoon leuk om te doen." Suggesties: sportredactie.ld@hdc.nl Zlatan is weg. Zijn bewonderaars (zij die hem bewierookten voor zijn Maradona-goal tegen NAC en die hem een geniale gek vonden en tegen wie ik zou willen zeggen dat een geniale gek in de grond van de zaak eerst een gek is en pas daarna een genie) zullen zeggen: hij is door nie mand maar dan ook niemand te vervangen. Ajax heeft daarnaar gehandeld. Niemaiid ver vangt hem. Sneu is dat vooral voor Roda JC - laten we het daar eerst eens over hebben. Behalve nu en dan een wedstrijd van Roda JC in het Parkstad Limburg Stadion gebeurt er in Kerkrade niet veel. De meeste mensen weten niet eens waar Kerkrade ligt. Ergens bezuiden Gelderland, dan een flink stuk rechtdoor tot voorbij Ohé en Laak en daar maar weer eens vragen. Je komt er niet voor de leut wil ik maar zeggen, in Kerkrade. Maar op elke wetmatigheid bestaat een exceptie, Ronald Koeman. Koeman reed op zijn vrije vrij dagavond de A2 af naar het Zuiden des lands om Roda JC met 2-1 te zien winnen van De Graafschap. Natuurlijk, tramer zijn van Ajax is niet zo maar een baan. Je verwacht van de trainer van Ajax dat hij zich doorlopend op de hoogte blijft stellen van nieuwe ontwikke lingen in het voetbal. Maar hoeveel nieuwe ont wikkelingen in het voetbal zijn er te verwachten van Roda JC en De Graafschap, tezamen op één veld? Weinig, namelijk geen. De Ajax-trainer kwam er dan ook niet voor zijn plezier. Hij kwam er, in zijn queeste naar een nieuwe Ibrahimovic, voor Aruna Koné. In Kerkrade hesen de bestuurders onmiddellijk de vlag in top, zodra ze Koeman ontwaarden. De vorige keren dat Koeman niet per spelersbus, maar met eigen vervoer Kerkrade vond, verloste hij Roda JC van Bob Peeters, Tom Soetaers en Yannis Anastasiou - kassa.' Ook Koné hadden de Limburgers graag met Koeman mee zien gaan, maar om één of andere reden blijkt Ibrahimovic door niemand vervangbaar te zijn en aldus ge schiedde. Ajax is op de lange termijn beter af zonder Zla tan - en anders wel op de korte termijn. Zlatan is al van alles genoemd. Een splijtzwam. Een tijdbom. Rafael van der Vaart vroeg zich af of er misschien geen steekje los zat aan Zlatan? (Je kunt je ook afvragen of er wel één steek vast zit, aan Zlatan. Van een ooggetuige vernam ik eens dat Zlatan na een training een sinaasappel tje aangeboden kreeg van een verzorger, om zijn vitaminevoorraad op peil te houden. Waarna Zlatan de sinaasappel in de catacomben van de Arena als een volleerd pitcher doodleuk door een kantoonaam wierp - en even Apeldoorn bellen, ho maar.) Waarschijnlijk was Zlatans aanval op de gezondheid van Van der Vaart, in de derde mi nuut van de interland Zwe den-Nederland, geen opzet. Maar het feit alleen al dat Van der Vaart - en wie niet? - eraan twijfelde, zegt genoeg over de verhoudingen. Die waren al voor altijd ver stoord. Als de verwonding van Van der Vaart door Ibrahimovic de druppel was, die de emmer voor de spelersgroep van Ajax deed overlopen, dan ligt dat niet in de eerste plaats aan die druppel maar aan de emmer. Die was al tot aan het ratidje vol. Dat mogen Ronald Koeman en Louisjuan Gaal en evengoed hun voorgangers Co Admutnse en Leo Beenhakker, die Ibrahimovic 'haaldenzich aantrekken. De vergrijpen van de even geniale als gekke Zweed jegens Melchior Schoenmakers (FC Groningen). Gérard de Nooijer (Feyenoord), Bert Konterman (\'itesse) en Eric Hoftun (Rosen borg BK) leidden hooguit tot binnensmonds ge mompel in Amsterdam: pas nu hij Van der Vaart en Heitinga (trap in de rug) te grazen ge nomen en dus in eigen vlees gesneden heeft, be gint Ajax zich te realiseren dat de sfeer in de se lectie funester kan zijn dan de kwaliteit ervan. Zo bijzonder is dat nochtans niet. Wie willens en wetens een fragmentatiebom in huis haalt wordt vroeg of laat zelf ook door de scherven geraakt. Frank Snoeks Jeffrey van As op het trainingsveld bij WSB. „Ik had wat sneller moeten zijn, mijn rechterbeen had wat sterker moeten zijn, en toch heb ik het vijftien jaar volge houden in het profvoetbal." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21