bloedig einde gijzeldrama Rusland ON DAG OPEN College van Noordwijk wankelt Politie scheldt verkeersboetes kwijt na preek ag Ifnaakte kinderen rennen naar vrijheid Zeker 150 doden Ruim 650 gewonden 'Bestorming niet gepland' Zenmonnik in hongerstaking van OERLE ma-yn DISCOUNT Zondag open Leiderdorp! Goedemorgen Wat een krant. zaterdag 4 SEPTEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Leidsch Zomers warm ÏL-g Leiden: geen geld voor opengraven oude grachten Jeffrey van As blikt tevreden terug op zijn voetballoopbaan Wild wilder Wilders Nieuw boek Morton: 'ledereen heeft van Diana geleerd' i /gpd - De bloedige be ng van de gijzeling in No. i in het Noord-Osse- '5 jeslan heeft gisteren ze- ïderd en mogelijk meer kinderen, ouders en s chten het leven gekost. II ssische persbureau Inter- Idde gisteravond zelfs >o doden. Bijna 650 gij- liggen gewond in zie- zen, onder wie ruim 200 in. Zeker twintig Tsje- e gijzelnemers zijn in vechten met de veilig- s" oepen gedood, maar suden nog voortvluchtig lan duizend kinderen en chten wisten te ont- "|n en werden, vaak al- I ondergoed en bebloed, gngen door soldaten en kgeruste ouders. Gister- werden nog drie gijzel- die zich in de kelder school hadden ver door soldaten ge- hen was mogelijk de de gijzelingsactie, 'oristen zijn levend op- Ook zouden nog enke wen voortvluchtig zijn; iden zich onder de nde gijzelaars hebben id- ide van de gijzeling, die lag - op de eerste dag jggdj t nieuwe schooljaar - gonnen kwam vrijdag- 1 onverwacht. J »on rond elf uur Neder- tijd toen reddingswer- ïaar verluidt zoals met risten was afgesproken de school reden om li- CV 1 op te halen van een slachtoffers, die bij het onT Een man draagt een gewonde jongen weg van de school die zojuist was bestormd. Foto: Reuters begin van de actie woensdag waren gedood. Toen de reddingswerkers de school bereikten, klonken plotseling explosies, waarvan er een zou zijn veroorzaakt door Russische troepen die zo een gat in de muur van de gymnastiekzaal maakten. Zo'n dertig leerkrachten en kinde ren maakten van de gelegen heid gebruik om te ontsnap pen. Daarop openden de gij zelnemers vanaf het dak het vuur op de vluchtenden. Er ontstonden hevige vuurge vechten en er waren explosies. Bij een daarvan stortte het dak in van de gymnastiekzaal, waarin de honderden gijze- (advertentie) van 10.00 -17.00 uur honderd tn «én keukens, duizend cn één Idetün Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij van het kopen van uw droomkeuken een feest. HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 tis 0800-0232380 voor onze brochure of kijk op www.keukenmaxx.nl COMMENTAAR DE WAARDE VAN LEVEN L ^School is onverwacht toch bloedbad geëindigd. Eli- en maakten gisteren met weid een einde aan de ac- Tsjetsjeense rebellen, die "den kinderen en hun ou- ie dagen vasthielden. De l de 'bevrijdingsactie' is erc*!eker 150 doden, zo'n 650 ee| gewonden, en htstreekse tv- 1 van naakte ïn die in pa rennen voor leven, laten een gevoel rbijstering achter. Op de He kalender van het in- onaal terrorisme kan 3 iber als nieuwe mijlpaal 1 bijgeschreven, de moordenaars is de naar de waarde van een (lieven een onbeduiden- >r de bestrijders van ter- 6. 0 het een essentiële. Zelfs 2<8cen met hun obscure a van al-Qaeda zijn de ïense rebellen primitieve lingen, die schietend en efatpngooiend door hun ei- 24. (en trekken en dat van an- vernietigen. De westerse q jOp het hardhandig Russi sche beleid in Tsjetsjenië wordt daarom door Poetin schouder ophalend genegeerd. Anders dan de Russen en Ameri kanen worstelt West-Europa met de vraag hoe de terreur het best kan worden beantwoord. De door de vs geleide oorlog te gen terroristen in Afghanistan en Irak kan op weinig sympathie rekenen. En in Beslan dringt de vraag zich op of de Russen wel alle mogelijkheden tot een vreedzamer afloop middels onder handelingen hebben aangegrepen. Toch is er een we zenlijk verschil. Onderhandelin gen met terroristen kunnen no dig zijn om een gijzeling tot een einde te brengen en te voorko men dat er nodeloos levens wor den verspeeld. Maar waar de terroristen ach tot doel hebben gesteld de westerse seculiere sa menleving te vernietigen en de waarde van mensenlevens te re duceren, is geen compromis mogelijk. Daar moet de interna tionale gemeenschap de handen ineen slaan en de strijd aanbin den. Peter de Vries door Bas de Rue en Roza van der Veer noordwijk - De dagen van het Noordwijkse college zijn geteld. Noordwijk Totaal, de grootste collegepartij, is gisteren uit el kaar gespat. Vijf leden van de collegepartij, onder wie fractie voorzitter Leon van Ast en op richter van Noordwijk Totaal Jacques Elvader, hebben be kendgemaakt dat zij er niet lan ger deel van Noordwijk Totaal uitmaken. Door de breuk in de partij heeft het huidige college van B en W nog maar de steun van vijf van de negentien raads leden. De vijf raadsleden die uit Noordwijk Totaal stappen gaan verder in de Noordwijkse ge meenteraad onder de naam Verenigd Noordwijk, één van de drie partijen die zo'n drie jaar geleden opgingen in Noordwijk Totaal. Onder die naam willen de vijf raadsleden samen met collegepartij CDA nieuwe collegeonderhandelin gen beginnen. Het opstappen van de vijf raadsleden is een direct gevolg van het aftreden van Noordwijk Totaal-voorzitter Robbert Pay- mans eerder deze week. Hij ver trok nadat hij een aangeteken de brief van de vrouw van ex- wethouder en inmiddels onaf hankelijk raadslid Gerard Duijndam kreeg. Daarin werd Paymans beschuldigd 'leugens' (advertentie) Artis de Partis krijgt september- korting. Doe net als Artis de Partis. Ga naar Artis. www.artis.nl te vertellen over Duijndam. Pa ymans was daarnaast kwaad over een door Duijndam bijeen getrommelde ledenvergadering waarin de raadsleden van Noordwijk Totaal onder curate le dreigden te worden gesteld. Ook was er veel kritiek op de raadsleden die met een motie van wantrouwen tegen Duijn dam wilden meestemmen. Volgens ex-fractievoorzitter van Noordwijk Totaal Leon van Ast is de hele gang van zaken rond het aftreden van Paymans de druppel die de emmer deed overlopen. „Dat was echt het dieptepunt. Maar ook op de door Duijndam op de fiets op getrommelde ledenvergadering lieten diverse leden van Noord wijk Totaal zich nogal laatdun kend uit over onze inzet. Voorts werd het werk van diverse be stuursleden negatief beoor deeld en ons oordeel over de onderzoeksrapporten naar aan leiding van de kwestie Brons - geest niet gedeeld. Terwijl al is gebleken dat het niet bouwen in Bronsgeest Noordwijk vijf miljoen euro kost. Wij willen ons niet meer met zo'n club identificeren. Op die wijze wil len wij niet langer politiek be drijven. Het wordt gewoon een soap." laars twee etmalen waren vast gehouden. In de chaos die ontstond pro beerden ook gijzelnemers te ontkomen, maar zij werden leiden - De boeddhistische monnik Zeshin van der Plas uit Leiden is in hongerstaking gegaan voor het kantoor van de dienst Sociale Zaken aan de Langebrug. Hij protesteert daarmee tegen het stopzetten van zijn bijstandsuitkering, waardoor zijn Zentempel aan de Hogewoerd met sluiting wordt bedreigd. „Ik eet niet totdat Sociale Zaken met me wil praten en het stopzetten van mijn uitkering terug draait." Van der Plas slaapt sinds woensdag voor het gebouw van Sociale Zaken, dat hij heeft beplakt met protestpos ters. Hij voedt zich met uitslui tend vruchtensap en deelt fol ders uit aan voorbijgangers. Met de hongerstaking wil Van der Plas waarschuwen tegen de 'mededogenloze toepassing door de sociale dienst van de wet werk en bijstand'. Hij denkt dat zijn uitkering is ge stopt door 'een bureaucrati sche kortzichtige uitvoering van die wet'. Van der Plas heeft zich elf jaar lang, met be houd van uitkering ingezet voor zijn Zencentrum. Maandag heeft hij een gesprek met de uitkeringsinstantie. door Bas de Rue noordwijk/regio - Verkeerszondaars die de vorige maand in Noordwijk, Noordwij- kerhout en De Zilk een bekeuring hebben gekregen voor het niet dragen van helm of autogordel, kunnen opgelucht ademhalen. De Noordwijkse politie biedt hen de uitge lezen mogelijkheid om onder betaling van de boete uit te komen. De overtreders moe ten hun hoofd laten zien op een voorlich tingsbijeenkomst. Dan verscheurt de poli tie hun bekeuringen. De uitnodigingen voor de bijeenkomst zijn al verstuurd. Voor bekeurde automobilis ten, motorrijders en scooterbezitters lijkt het alsof het winnende lot in de bus valt: „Bij u is een overtreding geconstateerd. Voor u bestaat echter de mogelijkheid om hier onderuit te komen", luidt de wervende slogan van de politie. De actie is onderdeel van het project "Vei- ligheidsmiddelen verkeer' van het politie bureau Noordwijk. Het bureau wil ver keersdeelnemers laten leren van hun fou ten. De gebruikelijke weg 'wie een overtre ding begaat, betaalt,' laten de Noordwijkse agenten links liggen. In plaats daarvan wil len zij samen met ambulancepersoneel en brandweermannen verkeersovertreders er van overtuigen nooit meer in de auto te stappen zonder bijvoorbeeld de gordels om te doen. Hulpverleners weten wat er kan gebeuren als automobilisten zich niet hou den aan de veiligheidsvoorschriften, rede neert de Noordwijkse politie. De gevolgen van nonchalance en laksheid illustreren de hulpverleners met sprekende voorbeelden uit de praktijk. De uitnodiging is goed nieuws voor de por temonnees van de zondaars: een bekeuring voor het niet dragen van een valhelm is 55 euro. Wie wordt gesnapt met zijn kleine kinderen op de voorbank moet 45 euro achtervolgd en beschoten door soldaten. Getuigen ver klaarden dat in de gymnastiek zaal zeker honderd lichamen van dode kinderen en volwas senen lagen. De autoriteiten benadrukten dat zij niet van plan waren geweest de school te bestormen, maar dat zij door de omstandigheden wer den gedwongen, toen de gij zelnemers het vuur openden op vluchtende kinderen en leerkrachten. „We wilden ver der praten over hun vrijla ting", zei Valery Andrejev, het lokale hoofd van de geheime dienst FSB. Volgens het Noord-Ossetische ministerie van binnenlandse zaken waren er twintig tot veertig terroristen, die zich toen de chaos losbarstte in drie groepen hadden opge splitst. Slechts een vijftal bleef in de school achter, terwijl de anderen probeerden te ontko men door te vluchten of zich onder de gijzelaars te mengen. Volgens Andrejev zijn zeker twintig gijzelnemers gedood. Onder hen zouden zich tien mannen van Arabische af komst hebben bevonden. Over het aantal gijzelaars be staat nog steeds onduidelijk heid. Aanvankelijk werd uitge gaan van 350 kinderen en leer krachten, maar volgens de Russische autoriteiten waren het er ongeveer 1200, van wie 850 kinderen. Bij het begin van de gijzeling waren honderden ouders en familieleden aanwe zig voor de festiviteiten ter ge legenheid van het begin van het nieuwe schooljaar. Meer nieuws op pagina's Gijzeldrama en Buitenland (advertenties) Eis 12 jaar voor incest Katwijker den haag/katwijk - Tegen een 53-jarige man uit Katwijk die zich volgens het openbaar mi nisterie (OM) 'op grenzeloze wijze' aan zijn twee minderjari ge dochters vergreep, is giste ren bij de rechtbank in Den Haag twaalf jaar gevangenis straf geëist. De officier van jus titie I. Degeling zei zich 'een er gere zaak dan dit niet te kun nen voorstellen' en vond daar om een uitzonderlijk hoge ge vangenisstraf op zijn plaats. De Katwijker heeft bekend. De in cest kwam aan het licht toen de meisjes 12 en 14 waren, maar was toen al jaren aan de gang. Pagina R3 Frances verjaagt 2,5 min mensen Miami - Florida is in bange af wachting van de orkaan Fran ces, die vandaag vermoedelijk om twee uur Nederlandse tijd in de staat Florida aan land zal komen. De autoriteiten hebben donderdagnacht 2,5 miljoen in woners opgeroepen hun huizen te ontvluchten. Gouden handdruk verder onder vuur den haag - Werknemers die ontslagen worden, mogen al leen nog een vergoeding krijgen van hun ex-baas om zich te (her)scholen. Ook bemidde lingsgeld om mensen aan een andere baan te helpen, wordt niet ingehouden op de uitke ring. Iedere andere vorm van ontslagvergoeding wordt voort aan gekort op de WW. Vakbe weging en werkgeversorganisa ties reageren furieus. Pagina Economie (advertentie) SCHOONMAAKWERKEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 1 EEN COMP DE COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-LEIDEN zondag 5 SEPTEMBER 10-i6 uur HARD- SOFTWARE DIGITAL! FOTO A VINO K4N VINOGAMIS INFO DEMO TESTEN REPAREREN goedkoopste keukenzaak van Nederland 0 Tijdelijk heeft KeukenConcurrent 1 een unieke actie voor u. indien u ■g namelijk tijdens de actieperiode uw keuken koopt betaalt u slechts g DE HELFT en dit is zelfs inclusief o, alle apparatuur! Kom daarom snel g naar één van onze vestigingen en profiteer nog van deze unieke aanbieding. Omdat u op de centen bent.. Leiderdorp: Meubelplein 10 Ook open in Alkmaar. Arnhem. Baarle-Nassau. Barendrecht. Breda. Den Haag Groningen. Hoorn. Rotterdam. Schagen en Zaandam. Ook gevestigd in (zondag gesloten) Amstelveen. Beuningen. Kaatsheuvel. Oss. Numansdorp. Roosendaal, Son. Wateringen. Woerden en Zwolle. Binnenkort ook in Hengelo en Utrecht, www.kenkenconcnrrent.nl Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 neerleggen; rijden zonder gordel kost het zelfde bedrag. De politie verwacht een hoge opkomst. In de periode van 16 tot en met vrijdag 27 au gustus hebben de agenten in de omgeving van Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk extra verkeerscontroles uitgevoerd. Re sultaat: 313 bekeuringen. Na een soortgelij ke actie in Zaandam kwamen de overtre ders in drommen opdagen bij de voorlich tingsbijeenkomst. Niet iedereen laat uit berouw zijn neus zien, verwacht de politie. „Natuurlijk zit er ook een enkeling tussen die goedkoop van zijn boete af wil komen", zegt politie woordvoerder Y. Verboon. „Maar de erva ring heeft geleerd dat mensen die naar zo'n bijeenkomst komen, ook echt iets willen opsteken." De bijeenkomst voor verkeersovertreders is op 14 september in het Noordwijkse poli tiebureau. i/' Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor ma tar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M V Adres: Postcode Plaats Telefoon (i.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres Stuur deze bon op in een onge frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl. (Deze aanbieding ia geldig msidMÉHM Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1