Briefwisseling bracht incest aan het licht kerktorentje is een listig grapje van de Duitsers' Boerderij-restaurant wordt Brasserie Park 'Katwijker lijkt de ernst van zijn gedrag niet in te zien' Zwemmers in De Does moeten straks omlopen 'Drie turven hoog' viert dertig jaar peuterwerk hdc9 pi zaterdag 4 september 2004 schoten krijgt f f RB lorgwinkel' dten - 'Een gids in Dat wordt de Floren- -inkel voor de inwoners ^schoten. Met adviezen welzijn en service. De ^el komt in het Voor- e verzorgingshuis Ade- I t dit jaar veertig jaar burgemeester Verver- I ipent de zorgwinkel op Wviering, woensdag 8 er om kwart over vier. ]t ook een kunstwerk. Vimen voor ren Warmond £(d/oegstgeest - Oude- 1 farmond die willen vap in zwembad Poel- jst5egstgeest kunnen dat ierdag vanaf 9.30 uur P Stichting Welzijn Ou- I gingen biedt die mo- e Ivoor 1,75 euro per .Wie geen eigen ver- Z(t kan voor 35 cent met 'teneerijden. Contactper- uj|n de Winter 071 - a* 'rijdt tegen j- ting op N11 le nieuwe Nil richting it (gistermiddag bij Al ien den Rijn afgesloten ;rvaa een ongeval. Een eidaarin twee mannen loogte van Zwammer- h<n een rijdende afzet- lurrolgens schoof de auto irtbchter rijbaan en eré daarbij een vracht- pn traumahelikopter, zegr en verscheidene n eces kwamen te hulp. werd o verge - zeiar het UMC Utrecht, naar het Groene enhuis in Gouda, bei- monbekend letsel, aa gewonden bij val Katwijk e zi Twee vrouwen en een Zegistermiddag gewond ie Mj een ongeval op de fer^an in Katwijk. Een in Katwijkse wilde vanaf hastraat linksaf slaan, een auto over endie van links over de &an kwam aanrijden, lijkb zat een Katwijks ge- de 43-jarige moe- baby moesten wor- dtoerd naar het LUMC. eur-jarige Katwijkse - heen gebracht, nadat iuto was gezaagd, letsel is niets bekend. ran de Hoomeslaan ^t van de middag afge- tlwijker gaat >aralympics ik - De Noordwijker Haas vertrekt morgen T^ae om deel te nemen kalympische Spelen. deel uit van het CP- 10 im. CP-voetbal wordt mensen die ten in een hersenbescha- 6 Arebral Palsy) in meer ^c, !e mate spastisch zijn. bestaat uit zeven spe- 1 ls Wordt gespeeld op ,0VSind voetbalveld. De ^"Wren succes gewenst ^jordwijkse gemeente van Bob Meijer (links) en Johan Klerks op het terras, dat onder hun leiding een totaal andere uitstraling krijgt. Het pad tussen het terras en de brasserie blijft open. „Het is stom om dat af te sluiten. Mensen lopen dwars door je zaak." Foto: Hielco Kuipers Johan Klerks en Bob Meijer verwezenlijken tweede droom in De Houtkamp door Janneke Dijke leiderdorp - Het plafond gaat eruit om binnen meer licht te brengeif. De gewassen grindte- gels en het plastic tuinmeubi lair op het terras maken plaats voor comfortabele stoelen en een houten betimmering. Alle tierelantijnen met een knipoog naar het boerenleven verdwij nen, zodat de karakteristieke details van de boerderij zoals de raampjes meer aandacht trek ken. .Alles wordt anders. Het wordt een toplocatie", zegt Jo han Klerks (33). Samen met Bob Meijer (32) is hij sinds 1 september de nieuwe eigenaar van het restaurant in park De Houtkamp in Leiderdorp. De nieuwe naam: Brasserie Park. De locatie vinden ze schitte rend, de boerderij met bijge bouwen prachtig. Klerks en Meijer trekken de vergelijking met de Zijlpoort in Leiden, waarin hun restaurant De Poort van Leyden is gevestigd. „De boerderij moet altijd blijven, want hij is prachtig, net als de poort. In een oud gebouw kun je de details laten spreken", zegt Klerks. In de Zijlpoort ge beurt dat wel, in de boerderij niet, vinden ze. „Moet je zien hoe het eruit ziet", zegt Meijer in de grote eetzaal van het res taurant, terwijl hij wijst op de gordijntjes, de lampenkappen en het meubilair. „Hier wil je nog niet dood worden gevon den, toch?" De borden met 'Restaurant Crème Fresh' zijn op 1 septem ber direct van de brug ge schroefd. Klerks en Meijer zeg gen dat ze de formule van hun voorganger Ton van der Horst niet willen afkraken. „Wij kijken naar de toekomst. Het leuke van het verleden willen we meenemen." Toch is het duide lijk dat de heren drastisch bre ken met de sfeer van restaurant In den Houtkamp, dat de laat ste jaren bekend stond als een beetje oubollig. De poging van Van der Horst om het restau rant frisser te maken onder de naam Crème Fresh sloeg niet voldoende aan. Het restaurant was bovendien alleen op vrij dag-, zaterdag- en zondag avond open, waar veel Leider dorpers over klaagden. Alles wordt anders, beloven Klerks en Meijer, en wie de plannen bekijkt is daar snel van overtuigd. De openingstijden veranderen drastisch. Geen drie avonden per week, maar zeven dagen per week van elf uur 's ochtends tot 's avonds laat. „Straks kun je hier koffie drin ken of lunchen als je naar de kinderboerderij of de Hout kamp gaat. Nu is dat er niet, wij gaan er voor zorgen. Het wordt laagdrempelig", belooft Klerks. Niemand hoeft er bang voor te zijn dat ze het pad en de brug naar de kinderboerderij op slot gooien, een vrees die sommige Leiderdorpers hadden toen de Protest tegen 'feestpaleis' Omwonenden van het res taurant in park De Hout kamp protesteerden de afge lopen tijd veelvuldig tegen de uitbreiding van het res taurant met het scoutingge- bouw, omdat daar feesten in gegeven mogen worden. Klerks en Meijer kunnen die onrust niet helemaal begrij pen. „Ik denk dat het hele maal goed gaat komen. Er komt juist veel meer sociale controle. Bovendien is er een groot parkeerterrein vlakbij. Dat ziet er nu niet uit, maar als je dat opknapt gaan men sen er echt wel parkeren", zegt Klerks. Over twee weken bezoeken ze een vergadering van de wijkvereniging. „Ik denk dat we een heel goede relatie met de buurt gaan krijgen. Dat is met de Poort ook gelukt, en daar was eerst niet eens horeca in. Mensen mogen altijd langskomen om vragen te stellen." gemeente een paar jaar geleden de brug verkocht aan het res taurant. „Mensen moeten juist over ons pad heenlopen. Het is stom om dat af te sluiten. Ze lo pen dwars door je zaak." Van binnen wacht de boerderij een fikse verbouwing. Ze gaan ervan uit dat de vernieuwde brasserie in december open gaat. „Loop maar mee. Deze bar en deze muur gaan weg, zo dat het veel opener wordt. De bar in het restaurant maakt plaats voor een veel grotere. De toiletten worden vernieuwd en er komt een invalidentoilet. In een deel van het restaurant gaat de kap eraf, zodat je het schui ne dak ziet. Daar komen ramen in, want het is nu een donker hol. De kleedjes aan de ramen gaan weg, net als de karrenwie- len en de kar met bloemen die buiten staat. Bij de open haard, die we minder oubollig maken, komen banken en in de opka mer aan de zijkant richten we een ruimte voor kinderen in. In de oude kaaskelder komt een wijnkelder, waar mensen zelf hun wijn kunnen uitzoeken." De trefwoorden zijn: strak stuukwerk, warm hout. Meijer: „Frans modern." Klerks: „Rust gevend in de hectiek van de Randstad." Op termijn komt er ook een facelift voor het oude scoutinggebouw, dat ze De Blauwe Vogel noemen. Dan telt het gebouw naast de brasserie ruimte drie feestzalen die kun nen worden gebruikt voor een besloten diner, een receptie, een trouwceremonie of een feest. Een brasserie beginnen in het Leiderdorpse park was al een paar jaar een droom voor de twee horecaondernemers. „Dit kan een toplocatie worden. Lei derdorp is een grote gemeente waar niet veel gebeurt op hore- cagebied. Twee jaar geleden heb ik al eens tegen de eige naars gezegd dat wij het over wilden nemen als ze ervan af wilden", vertelt Klerks. Een half jaar geleden begonnen de on derhandelingen. Die duurden een tijd, omdat Klerks en Meijer het pand wilden kopen in plaats van huren. „Dan kun je zelf de beslissingen nemen over verbouwingen, ben je eigen baas." Het personeel nemen ze ook over. De overname komt op het juis te moment. „In de Poort zitten we gewoon vol", meldt Klerks. „Het staat als een huis, de vaste krachten kunnen het aan." Maar naast hun eigen droom zien ze ook een groot voordeel voor Leiderdorpers. Meijer: „Leiderdorpers zijn verliefd op dit pand. Aan de reacties van voorbijgangers merken we dat ze blij zijn dat er weer iets mee gebeurt." vervolg van voorpagina den haag/katwijk - De zaak te gen de 53-jarige Katwijker die wordt beschuldigd van seksueel misbruik van zijn dochters kwam aan het rollen toen de jongste dochter op 28 maart van dit jaar een aantal handgeschreven briefjes achterliet bij de politie. Uit deze briefwisseling tussen het 12-jarige meisje en haar an derhalfjaar oudere zusje bleek dat hun vader zijn dochters al ja renlang seksueel misbruikte. De oudste dochter schreef on der andere dat ze zelfmoord wilde plegen. De politie be sloot onmid dellijk om de vader van de meisjes te ver horen. Niet lang daarna deed hun moeder offici eel aangifte. Het misbruik van de oudste dochter begon vier jaar gele den, toen het meisje 10 jaar oud was. Volgens de verdachte wil de zij zelf graag gemeenschap met hem hebben. Zijn jongere dochter, aan wie hij zich een jaar later begon te vergrijpen, zou volgens de verdachte ook uit eigen initiatief met hem naar bed zijn gegaan, al besefte hij dat dit alleen was 'om hem een plezier te doen'. Die dochter zelf bij de politie daarover: „Mijn vader heeft me mijn kleine meisjesgevoel afge nomen maar wat moet ik als 12-jarige doen tegen een man van over de 50 De ver dachte begon met knuffelen, maar ging steeds verder. Uit eindelijk had hij meerdere ma len seks per week met zijn bei de dochters. Bij zijn verhoor biechtte de ver dachte op dat hij lang geleden ook nog eens een dochter uit een eerder huwelijk had mis bruikt. Zij was nog maar 7 jaar oud toen de ontucht begon. Omdat er nooit aangifte werd gedaan, is de man daarvoor nooit veroordeeld. Inmiddels zijn die feiten verjaard. De be wuste dochter heeft de ver dachte jaren later wel ge- MÊÊÊÊÊÊÊÊÊt confronteerd met zijn ge drag. Ze wilde dat hij spijt betuigde. De verdachte ant woordde toen dat hij er al leen spijt van had dat hij 'het niet vaker had gedaan.' De officier van justitie I. Dege- ling, zei zich een 'ergere zaak dan dit niet te kunnen voorstel len.' Hoewel de verdachte de schuld op zich nam, leek hij de ernst van zijn gedrag niet in te zien. Zo had hij bij een persoonlijk heidsonderzoek gezegd dat 'in cest heel normaal was bij de Grieken en de Romeinen.' De officier vond daarom een uit zonderlijk hoge gevangenisstraf op zijn plaats en eiste twaalf jar cel. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiderdorp - Het parkeerterrein voor zwembad De Does in Lei derdorp wordt halverwege deze maand afgesloten. Bezoekers van het zwembad, de sporthal of fysiotherapiepraktijk Goude- ket moeten dan achter het sportcomplex parkeren, op het nieuwe parkeerterrein dat daar enige tijd geleden is aangelegd. Dit terrein is bereikbaar via de Ericalaan en wordt met borden aangegeven. Een jaar lang moeten bezoekers van het sportcomplex, vanaf het moment dat het nieuwe parkeerterrein in gebruik wordt genomen, omlopen. Het plan om tijdig de ingang van het zwembad ook naar de achter kant van het sportcomplex te verplaatsen, bleek niet haal baar. Het zwembad en de sporthal zijn nu nog gericht op de Hoog- madeseweg. Op het oude par keerterrein aan deze kant be gint woningstichting AWL met de bouw van een appartemen tencomplex. Om die reden wil de gemeente het zwembad 'omklappen', zodat het bereik baar wordt vanaf de parallelweg langs de A4 die aan de achter kant van het zwembad wordt aangelegd. De entree en de kassa van het zwembad worden hoogstwaar schijnlijk in de loop van vol gend jaar verplaatst naar de achterkant. Op het moment dat het parkeerterrein aan - nu nog - de achterkant van het zwem bad in gebruik wordt genomen, moeten ook bezoekers van fy siotherapiepraktijk Goudeket daar hun auto parkeren. Zodra de appartementen klaar zijn, kan weer vóór de praktijk wor den geparkeerd. Aan de zijkant is als tussenoplossing een aan tal parkeerplaatsen aangelegd voor mensen die minder goed ter been zijn. zoeterwoude rijndijk - Het is deze maand dertig jaar geleden dat peutelspeelzaal 'Drie Tur ven Hoog' uit Zoeterwoude- Rijndijk begon. Dat moet ge vierd worden, vinden de mede werkers. September staat in het teken van het jubileum, met een vrolijk peuterfeest en een foto-expositie. Kinderen houden wel van een beetje lol, zeggen hun begelei ders en daarom vrolijkt een clown het peuterfeest op. Alle 38 peuterspeelzaalbezoekertjes zijn uitgenodigd, dus ook de kinderen die één keer per week komen. De ouders worden niet vergeten. Zij krijgen koffie met gebak. De speelzaal is van plan een fo to-expositie in te richten over de drie decennia Mpteropvang. Op de tentoonwelling zijn straks onder meer groepsfoto's te zien. Bestuurslid Astrid van der Wal hoopt dat er ook nog sfeerbeelden binnenkomen. „Zelf heb ik nog een foto van mijn zoontje toen hij snoepjes uitdeelde. Dat soort plaatjes zijn van harte welkom." Peuterspeelzaal 'Drie Turven Hoog' is in de loop der tijd een paar keer verhuisd. „Dit onder komen aan het Kooikersplein was het beste en is het beste. Want we stoppen niet en gaan hier ook niet weg." i '1 ionstelling 'De Marine in Voorschoten' in Ambachts- en Baljuwhuis 20 ji hel ansla Stoelinga rord we tten - 'Join the navy, see the ït Het deze leus werden jonge e dsn de naoorlogse jaren ge- aaijm bij de marine te gaan. woitmegevoel werd je geen te sted met lichte platvoeten kon in ian als matroos of marinier De keuringen waren ook in Voorschoten bij het ng vpkomst Centrum. Ooit was hfclijke Marine een trots on- rkgefan de Voorschotense sa- toeg- Deze vergane glorie is het p van de tentoonstelling he in Voorschoten' op de a het Ambachts- en Baljuw- ^ig Voorschotens mens weet .de marine vanaf 1946 tot |"|lgezicht bepaalde van het ^*-taum. Meer dan 150.000 jhtigen en beroeps uit alle 1 delen hebben 'de poort tot de e Sit dorp gevonden. Letterlijk ietsjven het toegangshek 'Hic iveefcsis Est'. Niet te verwarren s tndere bekende spreuk 'Hic pleili Est'- dit is de poort naar l tot L Dat laatste had ook ge- ditfot het enige overgebleven gevan het Marine Opkomst rwo(MOC) aan de Koninklijke tiouün, waar nu het Gemeente en terend Bedrijf is gehuisvest, [et fa kerktorentje. Een listig ;en de Duitsers." aat, jckerheld Bisdom wil als k ei( van het Historisch Muse- te Worschoten samen met zijn ortgi kompanen de voorbije geschiedenis van het dorp invullen met oude ver halen en mooie illustraties. Na boer derijen in Voorschoten, dienders en spuitgasten, is nu de keus gevallen op de marine. Hij wijst op de eerste teke ning van deze tentoonstelling. Het marinecomplex in volle omgang. Drie hectare grond met gebouwen, barak ken, paardenstallen en onderkomens voor de manschappen. Vanaf 1939 was het terrein in bezit van het minis terie van Oorlog voor mobilisatie doeleinde. In 1941 vorderden de Duitsers met straffe hand de gebou wen. Ook de naburige boerderij Lin dehoeve van de familie Nell- Rijlaars dam en het klooster Bijdorp werden ingenomen. Op het hoofdgebouw werd een kerktoren gezet. Een listige manier om hun legerplaats te camou fleren. Kerken werden uit eerbied niet aangevallen. In 1946 vestigde de marine zich in het dorp. Dat het niet zomaar om een clubje ging, geven de cijfers aan. In het eerste jaar werden er maar liefst 200.000 maaltijden verstrekt. Armlas tige burgers mochten op gezette tij den ook aanschuiven. De marineba sis was een dorp in een dorp gewor den met pleintjes, straten en zelfs een plantsoen. Jan Veltman uit Leiden werd in 1955 opgeroepen voor zijn keuring in Voorschoten. Hij wilde bij de marine als beroepsofficier. Dat is een ge slaagde carrière geworden. Zijn jasje hangt nu op de tentoonstelling aan een knaapje als onderdeel van de his torische kostuums. De commandeur van de Technische Dienst van de Ko ninklijke Marine bd, inmiddels 67 jaar en woonachtig in Voorschoten, is een van de drijvende krachten achter het Historisch Museum. „We hebben geprobeerd er iets moois van te ma ken, maar volledig is deze tentoon stelling absoluut niet." Veltman herinnert zich van zijn keu ringsperiode in Voorschoten eigenlijk ook nog maar weinig. „Je verbleef hier zo'n dag of tien. Direct na de poort was het plunjemagazijn. Was je lichamelijk en geestelijk goedgekeurd dan ging je daar heen voor passende kledij. Nou ja passend". Het grapje is snelgemaakt „Er waren slechts twee maten: te groot en te klein." Op de foto met het gemeentebestuur is dat niet te zien. Het is een gezellige boel in het hotel Het wapen van Voorschoten. Wie liet wie fêteren? Geen twijfel aan de goede onderlinge verstandhouding overigens. Dat moest ook wel, want het marinecen trum gaf niet alleen werkgelegenheid, maar steunde ook het verenigingsle ven. Waarom dan toch een afscheid in 1962? Reorganisaties binnen de mari ne. Het complex in Voorschoten was sterk verouderd. Opknappen had geen zin meer. Het Voorschotens op komstcentrum werd ingelijfd bij Hil versum en Amsterdam. De infanterie van de Landmacht toonde nog inte resse voor de vestiging van een koks- school in Voorschoten. Dat was ech ter geen optie voor het gemeentebe stuur. Volgens de burgemeester zou den die landmachtjongens een slech- Marineofficier Jan Veltman naast zijn eigen jasje, de voorzitter van Historisch Museum, Henk Wijckerheld Bisdom, omarmd voor de gelegenheid een matroos. Foto: Dick Hogewoning te invloed hebben op het woonkli maat, zo stelde hij in een besloten vergadering. Op 30 maart 1962 om 22.41 uur was het besluit genomen: geen andere militairen meer in Voor schoten. Op 29 juni 1962 was er nog een laat ste mooie dag met de marineman nen. De Marinekapel met de tam boers en pijpers van het Korps Mari niers speelden de sterren van de he mel. De bevolking weende. De ge schiedenis gaat verder. Anno 2004, de nieuwe Gevers Deynootschool en de brandweerkazerne staan op marine- grond en de herinrichting van een ander gedeelte van het centrum is nabij. Vergane glorie? De tentoonstelling is open op woens dag-, vrijdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Am bachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12- 14, Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15