Dé site voor Leidse studenten 'Zeehos' m? door met di nieuwbouw LEIDEN REGIO In de Zuidtangent met koffie, krant en croissant Vliegkamp biedt vrouw van marinier geen opvang meer Centocor neemt nieuwe mensen a Geen paardenbelast in Noordwijkerhou! 'Wij zijn geen zorginstelling' In Noord-Holland is snelle openbaarvervoerslijn sinds 2002 een succes I 1 Omwonenden verliezen kort ge« Biosciencebedrijf nog niet uitgegi zaterdag 4 SEPTEMBER) I door Annelieke Slappendel valkenburg - Met een ziek kind van 2 jaar staat ze op straat. Onmenselijk, noemt Dini Ma- harani het dat ze gisteren weg moest van Marinevliegkamp Valkenburg, waar ze sinds 9 juli verbleef. Nu is ze op zoek naar onderdak voor zichzelf en haar zoontje Benjamin. Dini (28) wil graag haar verhaal kwijt over hoe het zo ver kwam. De Indonesische kwam in Ne derland voor haar opleiding en trouwde in 2001 met een man die bij de marine werkt. Zij ging ook met hem mee naar Aruba. Met hun relatie ging het niet goed en ze heeft een paar keer aangifte tegen hem gedaan. Na hun terugkeer ging hij in Den Helder werken. Zij werd met hun inmiddels geboren zoon door Defensie ondergebracht in een bungalowpark in Noord- wijk. Toen de marine dat niet meer wilde betalen, kwam Dini te recht in gebouw Castor op het vliegkamp. Woensdag kreeg ze te horen dat ze ook daar weg moest. ,,Op een hoger niveau in Den Haag was besloten dat De fensie niet meer verantwoorde lijk voor mij wilde zijn. De maatschappelijke dienst kreeg de opdracht mij niet langer hulp te bieden. Dus eigenlijk komt het er op neer dat ik het verder maar moet uitzoeken." De timing was ook nogal onge lukkig. Een paar dagen geleden kreeg haar zoontje oorontste king. „Maar hij werd niet gehol pen door de marine-arts." Ge lukkig kon Dini hem gisteren onderbrengen bij een vriendin. Wat de toekomst verder voor hen in petto heeft, weet ze niet. Haar aanvraag voor een ver blijfsvergunning is opnieuw in behandeling genomen vanwege de veranderde omstandighe den. „Het maakt me niet uit waar we uiteindelijk komen te wonen en ik ben bereid om al les aan te pakken qua werk. Ik wil alleen een goed leven kun nen bieden aan mijn zoontje." „Wij zetten niet zomaar iemand uit. Wij hebben haar geholpen, het valt me tegen dat ze nu met dit verhaal komt", reageert een woordvoerder van de marine. Hij bevestigt dat het paar met relatieproblemen gerepatrieerd is van de Nederlandse Antillen. „Uit een soort werkgeversplicht hebben we de vrouw tijdelijk ondergebracht, in totaal wel langer dan drie maanden. Maai' van meet af aan was dui delijk dat de opvang tijdelijk was, legt de marinevoorlichter uit. „Het gebouw op Valken burg is een hotelfaciliteit voor bemanningen van vliegtuigen, niet voor vrouwen van perso neel." En hij benadrukt dat het allemaal in overleg is gegaan. „Wij hebben bemiddeld tussen man en vrouw en ook met an dere instellingen waar ze nu kan worden ondergebracht, zo als een blijf-van-mijn-lijfhuis. Ze zijn nog steeds getrouwd en de vrouw komt in aanmerking voor de hulp waar elke Neder lander recht op heeft." Hier houdt het verhaal voor De fensie op. De woordvoerder: „Wij zijn geen zorginstelling, al zorgen we wel voor onze werk nemers. Dus de vrouw is abso luut niet uitgezet." Het geld voor de Rijn Gouwe Lijn is er. De gemeenten en de provincie Zuid-Holland maken zelfs al een 'concreet ontwerp' voor de Rijn Gou we Lijn, de sneltram tussen Gouda, Alphen, Leiden, Katwijk en Noordwijk. De overheden in de Leidse regio doen dus hun best, maar voor veel mensen staat nog lang niet vast of de lijn er wel moet ko men. In vijf artikelen stelt het Leidsch Dagblad de vraag: Is de RGL nuttig, noodzakelijk of overbodig? Vandaag de slotaflevering: De Zuidtangent als voorbeeld. Zoevend naar Schiphol met koffie, een krantje en een crois- santje onder handbereik. Voor de inwoners van de Haarlemse wijk Schalkwijk die in Hoofd dorp of op Schiphol werken, is het leven er sinds 31 januari 2002 veel prettiger op gewor den. Op die dag werd het 'kern traject' van de Zuidtangent ge opend: een vrije busbaan tus sen Schalkwijk-Centrum en Schiphol Plaza. In sommige opzichten lijkt het wel alsof FÖjnland, met de ste delijke centra Leiden, Alphen en Gouda, achterloopt bij de noordelijke Randstad. De vraag of een Rijn Gouwe Lijn wense lijk is, woedt hier nog volop, terwijl de Zuidtangent aan de zuidkant van Amsterdam al in het derde jaar van zijn exploita tie is. Sinds die tijd is het aantal reizigers jaarlijks 4,6 procent toegenomen, sneller dan de groei van het autoverkeer. Da gelijks maken 25.000 a 30.000 mensen van de busbaan ge bruik en het einde van de groei is niet in zicht, aldus ambtenaar Chris de Vries van de provincie Noord-Holland, die vanaf 1990 bij de Zuidtangent betrokken is. Net als in de Leidse regio lopen in de agglomeratie Amsterdam- Haarlem de belangrijkste we gen van noord naar zuid. Van oost naar west hebben alleen een spoorlijn (Zandvoort-Haar- lem-Amsterdam) en de rijksweg A9 (Velsen-Schiphol-Zuidas Amsterdam) enige capaciteit. In het begin van de jaren '90 be gon de snelweg dicht te slibben, terwijl de spoorlijnen de be langrijkste groeikernen in zui delijk Noord-Holland niet aan deden. Tegelijkertijd begon Schiphol aan een haast onbe grensde groei. Bij de provincie Noord-Holland In Noord-Holland is de Zuidtangent een groot succes. Dagelijks maken 25.000 a 30.000 mensen van de busbaan gebruik en het einde van de groei is niet in zicht. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks en busvervoerder NZH (nu Connexxion) groeide het besef dat er behoefte was aan een nieuwe oost-westverbinding aan de zuidkant van Amster dam. Daar wonen honderddui zenden mensen in groeikernen zonder veel openbaar vervoer. In een nieuwe snelweg zagen zij niet veel, een openbaar ver- voersverbinding moest het be staande wegennet juist ontlas ten. Dat de lijn luxe moest zijn, stond van meet af aan vast. Uiteindelijk koos de provincie voor een trambaan die voorlo pig door bussen bereden wordt. Elke acht minuten doet een bus een halte aan. Het spiegelglad de wegdek, de flauwe taluds en de ruime bochten dragen bij aan het reizigerscomfort. Er hangt wel een prijskaartje aan: de totale aanlegkosten bedroe gen tot nu toe 240 miljoen euro. Daar staat tegenover dat de lijn gemakkelijk 'vertramd' kan worden als het vervoersaanbod zo ver is toegenomen dat met bussen niet meer kan volstaan. De Zuidtangent heeft veel over eenkomsten met de Rijn Gouwe Lijn. Beide lopen van oost naar west en verbinden kustplaatsen (IJmuiden, Noordwijk, Katwijk) met het achterland. Beide moe ten door een historisch stads hart: de Gedempte Oude Gracht (Haarlem), de Breestraat (Leiden). Het tracé door de Haarlemse binnenstad kost de Noord-Hollandse bestuurders en ambtenaren net zoveel hoofdbrekens als de Zuid-Hol landse. In Haarlem is besloten tot een tunnel in of onder het Spaarne en een aansluiting op de Gedempte Oude Gracht, zegt ambtenaar De Vries. „Net als de Breestraat in Leiden is die weg niet essentieel voor de doorstroming van het stadsver keer en dus geschikt voor een hoogwaardige openbaar ver voerslijn. In Haarlem geeft de discussie over het tracé veel heisa, vooral doordat de ge meente de winkeliersverenigin gen tegen zich heeft gekregen. B en W van Leiden hebben dat beter gedaan door de winkeliers vanaf het begin bij de planvor ming te betrekken." Leiden had tot begin jaren '60 een fijnmazig tramnetwerk, dat werd opgeheven met als argu ment dat bussen goedkoper en flexibeler te exploiteren waren. Vooral oudere Leidenaars be grijpen niet waarom er nu toch weer over een trambaan wordt gedacht. De Vries acht de argu menten van toen niet meer van toepassing op de situatie van nu. „Die lijnen zijn verdwenen Het begon allemaal op een zondagavond op de bank. Geen zin om te koken, maar wel honger. Student fiscaal recht Rutger te Slaa (23) pakte het telefoonboek voor het nummer van een pizzeria, maar had geen idee welke hij moest bellen. Een site waar alle horeca makkelijk op te vinden is, als het even kan met een menukaart erbij, zou erg wel kom zijn. Samen met twee vrienden borduurde Te Slaa op dat idee voort. Internetsite ww- w.laatjeleiden.nl moet de stu denten van alle nuttige infor matie gaan voorzien. „Het is meer dan een Gouden Gids, het moet dé startpagina wor den voor iedereen cüe in Lei den woont en studeert", zegt Te Slaa. Samen met Jonathan Visser (26) en Lennart Peek (27) be dacht en bouwde de student fiscaal recht de internetpagina. „Het is een gat in markt", zegt hij. „Er zijn wel sites met infor matie voor studenten, maar die zijn landelijk. Wij richten ons uitsluitend op Leiden en dat maakt ons uniek." De site is grofweg in te delen in vijf categorieën: eten en drin ken, wonen, werken, sporten en studeren. Daarnaast staan er foto's, chatrooms en fora op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 de site. „Hier kunnen bezoe kers ervaringen uitwisselen, boeken aanbieden of naar een kamer zoeken. Zeg maar een digitaal prikbord." Tot nu toe is het maken van de site liefdewerk, maar uiteinde lijk hopen de drie studenten er wel iets aan te verdienen. Dat kan bijvoorbeeld door bedrij ven te benaderen, die dan ad vertentieruimte op de site kun nen kopen. „Bedrijven die voor onze doelgroep interessant zijn, benaderen we hiervoor", zegt Te Slaa. „Op onze site kunnen ze laten zien wat ze studenten te bieden hebben. Zo kunnen de bezoekers mak kelijk bijvoorbeeld prijzen of menu's met elkaar vergelij ken." Te Slaa hoopt op een hechtere band met het bedrijfsleven dan alleen door advertenties. „In de toekomst willen we geregi streerde gebruikers van onze site een gratis kortingspas aan bieden waarmee ze voor een lager tarief kunnen eten, drin ken en winkelen. Daar zijn we nu druk voor aan het lobbyen." Toch is het niet de bedoeling dat de internetpagina een digi tale reclamezuil wordt, waarin de bezoekers verdwalen. „Stu denten moeten makkelijk kun nen vinden wat zij zoeken, maar daar zorgen we wel voor." Hoewel het plan voor de site min of meer als grap begon, hebben ze er inmiddels veel werk in zitten. En ze hebben fwimtib j Bestand Bemerken Beeld Eavorieten Eïtra üelp 3 45 SUwen VemvMtn èt li I Aö'es Nipnl/ 3 Koppelingen QSi»»agMf ÖC*T«tos>Mt #JC« g]HK™l|wlï2| Ci«aIrpH |!]Ww De site www.laatjeleiden.nl moet volgens de makers dé startpagina worden voor studerend Leiden. Afbeelding: PR nog veel werk in het vooruit zicht „Eerst moet de site een begrip worden in het Leidse studentenleven, daarvoor gaan we veel reclame maken", zegt Te Slaa. „Iedereen moet www- .laatjeleiden.nl kennen." Dat zal nog wel even duren. De fora zijn nog leeg, de links wer ken nog niet, er zijn nog niet veel foto's te zien en de enquê tes worden slechts mondjes maat ingevuld. Dat komt alle maal nog goed, volgens de ma kers. „De webpagina die nu online staat, is een testversie. Er is al een completere versie af en die komt binnenkort online. We zijn nog bezig om alles af te maken en de puntjes op de i te zetten. Na 3 oktober moeten we er staan." Ben Zwirs i door Saskia Buitelaar katwijk - Het Zeehospitium in Katwijk mag doorgaan met alle voorbereidingen voor de nieuw bouw op het terrein aan de Drie- plassenweg. Een groep omwo nenden had in een kort geding de voorzieningenrechter ge vraagd om het werk tijdelijk stil te leggen. Maar de rechter vindt dat niet nodig. Het Comité van Verontruste Omwonenden Zeehospitium spande het kort geding aan, sa men met de stichting Duinbe houd, omdat er rugstreeppad- den en zandhagedissen in het gebied voorkomen. Het minis terie van LNV (natuurbeheer) heeft het Zeehospitium toe stemming gegeven om, on danks de beschermde diersoor ten, te bouwen op het terrein. Het Zeehos moet dan wel zo veel mogelijk padden en hage dissen vangen en uitzetten in de duinen. Daarom staat sinds vorige week een houten hek werk rond het terrein. Deze zo genoemde amfibiekering moet voorkomen dat de uitgezette diertjes terugkeren naar hun habitat. Dat mag pas over enke le jaren, als de bouwwerkzaam heden klaar zijn. Het bewonerscomité en Duin behoud hebben bezwaar ge maakt bij het ministerie tegen de ontheffing. Die procedure loopt nog en daarom vinden de bezwaarmakers dat het Zeehos voorlopig niet verder mag met de voorbereidingen. De voor zieningenrechter heeft echter geen bouwstop opgelegd. Woordvoerster A. Stegeman van het comité is teleurgesteld. „We wachten nog op de argu mentatie, maar we kunnen niet in hoger beroep tegen deze be slissing van de rechter. Dus we zullen afwachten wal spraak van het minist ons bezwaarschrift." Zeehosdirecteur H. P geert blij, want veel woners zaten in de eventuele vertraging V nieuwe behuizing. „Zf vaak moeilijk prate11 maakten me wel duif ze hier erg boos over De komende ai maand is een bioloog] beschermde dieren té Daarna hoopt Perik K nen met het tijdelijk van bewoners naar Ie hoofdgebouw, zodat q voorzieningen kunnen i verplaatst. Perik vervis volgend jaar sloop eic bouw kan beginnen. It Ondertussen windt hp zich op over procedure Zeehos heeft gestarte deel van de gefaseeré plannen naar voren pi „Er werd steeds gezegi over die bouwfase in eci bestemmingsplan nop praten. Nu lopen zeia vooruit en ligt er straji alles vast." je Het Zeehospitium moi ent en voortvarend aa reageert directeur Py. belangen lopen uiteef duidelijk." Vorige wy de bezwaarmakers m niet gecharmeerd te zi] 'dreigbrief die het Zqg gestuurd. De directie i|j ren om kosten te ver^ de bezwaarmakers in lijk worden gesteld. |r daarover: „Dat is nietd bedoeld, het is een brief en het staat mij kijken welke mogelijkb daartoe hebben, wan^ ken behoorlijke kost$j al het vangen van d<o kost ons nu 50.000 eur- door de opkomst van het privé- autovervoer. Dat kon toen nog groeien. Inmiddels is de situatie totaal anders. De steden en de snelwegen slibben dicht door de enorme hoeveelheid auto's. De buslijnen die voor die trams in de plaats zijn gekomen, zijn daar geen antwoord meer op. Het gebruik ervan neemt elk jaar af. Automobilisten hebben een hekel aan openbaar vervoer vanwege de onbetrouwbaar heid, het overstappen, het on comfortabele materieel, vertra gingen, het gebrek aan sociale veiligheid en de lange wachttij den op tochtige haltes. Alleen betrouwbaar, snel en hoog waardig openbaar vervoer kan het antwoord zijn, anders staan automobilisten net zo lief in de file." Wilfred Simons door Floor Ligtvoet leiden - Het Leids/Amerikaans biosciencebedrijf Centocor heeft deze week in een keer 51 nieuwe mensen aangenomen. Het merendeel van hen komt na de verbouwing in de Cento- corfabriek aan de Einsteinweg te werken. Met hun komst is het geneesmiddelenbedrijf ruim duizend man sterk. Voor lopig komt er geen eind aan de banengroei bij het bedrijf dat geneesmiddelen produceert, verwacht directeur Pedro Tet- teroo. „We zullen nog meer mensen moeten aantrekken. In 2006 willen we 1200 werkne mers hebben." Het aannemen van extra perso neel is hard nodig. De vraag naar het medicijn Remicade, dat Centocor voor de behande ling van reuma produceert, overstijgt de huidige productie capaciteit. Op dit moment pro duceert het biosciencebedrijf voldoende om anderhalf mil joen reumapatiënten van het medicijn te voorzien. „Maar al leen in Europa en Amerika zijn er al vier miljoen patiënten die naar het middel vragen." Remicade bestaat uit een eiwit met een ontstekingsremmende werking. Het middel kan naast reuma ook bij andere auto-im- muunziektes worden gebruikt, zoals de ziekte van Crohn. Reu mapatiënten blijven na een in jectie met Remicade acht tot twaalf weken kla Daarna moeten ze hr opnieuw laten injectei Voor Centocor is het belang snel op de niei markt in te spelen, medicijn heeft op de bepaalde levenscycli Tetteroo uit. Meestal tien jaar. „Daarna isL naar het medicijn ova/ heen en zijn er ook wL geneesmiddelen ontwr Door zich niet alleen F op de productie vanj cesvol medicijn als maar eveneens op de F ling van nieuwe gêné] len, hoopt Centocoi 2006 verder te kunnej „We blijven absoluut het ontwikkelen van nale antilichamen' tot nieuwe medicijnei kert de directeur. Centocor bestaat 20 jj den. In die tijd is hel sprong Amerikaansla steeds Leidser geword vankelijk hadden we dienst die uit het tiet kwamen. Nu zie je dan mensen worden aaifir die in de regio worfn personeel heeft steO een opleiding aan <ar universiteit, hogeschctte gevolgd. De gemeeit 0 dat met de vestiging ypl ven als Centocor in hJdi ence Park de werkgéai in de stad flink zal toeg. P he NOORDWijKERHOUT - Paarden belasting wordt definitief niet ingevoerd in Noordwijkerhout. Diverse gemeenten hebben het geprobeerd, maar het is wette lijk niet mogelijk, aldus burge meester Polman. Het paarden- probleem doet zich met name voor bij de Schulpweg, waar veel voetgangers, fietsers en paardrijders gebruikmaken van het fietspad. Dat leidt nogal eens tot problemen, valpartijen en een verzakt wegdek. De discussie tijdens de com missievergadering voor Be stuurlijke Aangelegenheden en Middelen (BAM) ging daarom ht verder dan alleen deien problematiek. De Sit zelf, althans het fietsjVe ingericht om zoveefesi verkeersgebruikers tod gen. WD'er Smit pleili om snel te komen tot]. 1 herinrichting van dit fpt Dit is overigens gevai idee, al veel langer wo(\ het Noordwijkerhoutln, gen gedaan om een tere pad te creëren. Het ffl niet alleen om een ld kerhoutse weg gaat, jcl weg die deels ook eif v; van de gemeente Nor bemoeilijkt de voortgi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14