LEIDE Gedempte grachten opengraven' r 'Enige argwaan heb ik wel bij de plannen' at deed W.A. in Athene? f? 0 RGL moet snel zeer veel reizigers trekken REGIO R1 m y Geldgebrek nekt plannen gemeente Leiden voor waterafvoer O) fiJ N 70 1 Verliezen anders bijzonder hoog VERRASSEND, Werkstraf voor dakloze W Goedemorgen Wat een krant. zaterdag 4 SEPTEMBER 2004 indorp in landse kerk be liberale rabbijn Aw- letendorp houdt mor- •eek in de dienst van Binnenstadsgemeen- looglandse kerk. Soe- rertelt ook over zijn er- ip het onlangs gehou- :es voor wereldreligies ina. De dienst begint uur. 101 nstelling enfaculteit Universiteit Leiden woensdag 8 tot en ig 17 september de [elling 'Van Helium t' in het Kamerlingh ■bouw aan Steen- Fotograaf André van bracht in beeld hoe iw veranderde van een ium in de huisvesting :ulteit der rechtsge- De expositie toont gg s en film de recente tag van het gebouw en door middel van his- g()to's aan het werk van natuurkundige Ka- Onnes. stelling! Gouwe Lijn kusttraject zinloos j?ef uw mën/ng^B t, leidschdagblad.nl door Silvan Schoonhoven leiden - In navolging van Am sterdam zou ook Leiden ge dempte grachten weer moeten openen, stelt het Hoogheem raadschap Rijnland. Door de kli maatverandering en door toene mende 'verstening' krijgt de stad problemen met de wateraf voer. De gemeente wil niets lie ver dan de grachten openen, maar heeft geen geld. Door de gedempte Elands gracht weer open te graven doet Amsterdam waar Leiden al jaren over nadenkt. Vooral de Lange en Stille Mare zijn al tientallen jaren in beeld om te worden heropend. Dat is niet alleen uit toeristisch oogpunt aantrekkelijk. Het klimaat ver andert, het regent meer en he viger. Het is voor Leiden daar om onvermijdelijk om meer wateroppervlakte te creëren, vindt het Hoogheemraadschap Rijnland. „Hoe meer wateroppervlak, hoe beter", zegt Hans van den Hoek van het hoogheemraad schap. „Elke spade die de grond in gaat, is meegenomen. Je krijgt waterproblemen als het water nergens heen kan. Er is een enorme toename van het 'verharde oppervlak'. Alles is van steen; wegen nemen geen water op, al het water stroomt meteen in de sloten en dat geeft problemen. De nieuw bouwwijken lijken wel comple te bouwmarkten. Vroeger had je een gazonnetje in je achter tuin, nu is het allemaal steen en hout. Kijk, één tegelpaadje maakt niet uit, maar vijfhon derd tuinen met alleen maar tegels, dat gaat op den duur verkeerd." Volgens wethouder Rogier van Een fotomontage van een opengegraven Doezastraat. Het Hoogheemraadschap stelde twee jaar geleden een plan op voor meer 'water In de wijk'. Meer kandidaten voor opening waren de St. Jacobsgracht, Papengracht, Langebrug, Varkenmarkt, Kaiserstraat, Garenmarkt, Korevaar- straat en Geregracht. Foto: Hoogheemraadschap Rijnland. Montage: Versteegen vormgeving, Leiden der Sande staat het heropenen van grachten nog steeds op de agenda. Geldgebrek zorgt er echter voor dat uilvoering in elk geval de eerste vier jaar niet is te verwachten. „Het openen (advertentie) V Bloed, royaltyprogramma, vanavond 19.25 u ned. 1 horen zien geloven van grachten is uitgerekend de duurste variant om meer wa teroppervlak te creëren. Het kost miljoenen euro's per gracht." Die kosten bestaan niet alleen uit graafwerk. Ook het verleggen van kabels en lei dingen jaagt de kosten op. Ook duur zijn maatregelen die voor komen dat oude gevels verzak ken door graafwerkzaamheden. Dan moet de verkeerscirculatie nog worden omgelegd. „Het liefst stak ik vandaag nog de spa in de grond", zegt Van der Sande. „Maar geld is de bottleneck. Goedkoper is het om nieuw wateroppervlak te creëren in nieuwbouwwijken. We zijn op zoek naar plekken waar dat gemakkelijker kan, zo als in de nieuwe wijk Room burg. Waarom het in Amster dam wel kan? Ik kan niet in hun huishoudboekje kijken." De discussie over het opengra ven van Leidse grachten is niet van vandaag of gisteren. Uit toeristisch oogpunt, en ook omdat het mooier is. Een ge dempte gracht oogt te breed in verhouding tot de hoogte van de gevels. Graaf de gracht weer open en de verhoudingen klop pen weer. In 1985 liep een voorstel vast om de Lange Ma re weer te laten stromen. Het was de miljoenen niet waard, oordeelde het hoogste rechts- orgaan. De winkels en de Har- tebrugkerk zouden teveel lei den onder verslechterde be reikbaarheid. Daarmee leek de kous af, maar in 1993 dook het idee toch weer op in het ge meentelijk structuurplan. Een paar jaar later peilde de wijk- vereniging de meningen: 55 procent was tegen het openen van de Mare. Het zou niet de eerste keer zijn dat stadsinrichters zich beden ken. De Rijn en Schiekade is in 1971 gedempt en in 1986 weer opengegraven. Het dichtgooien had vijf miljoen gekost, het openen tien miljoen. inister Peijs (verkeer en waterstaat) dichtte het gat in de begroting van de sneltram van Gouda naar Leiden. Vervoersmaatschappij Connexxion gaat vanaf volgend jaar de iienstregeling uitbreiden. Is dat reden om een gat in de lucht te springen? Aad Draijer, oorzitter van de ROVH, de consumentenorganisatie voor het openbaar vervoer in deze regio, en oud-wethouder van verkeer in Voorschoten, geeft antwoord. een introductie. Wie of ROVH? de Reizigersadviesraad "penbaar Vervoer in est. Ik ben nu een :itter. Op mijn verzoek errein verbreed naar in Bollenstreek. We •nsumentenorganisa- len van belangen- ouderen, gehandi- Rover, maar we heb- jewone burgerleden. t een club van ni- veel elan. U gaat nog ons horen." m geweldige week penbaar vervoer. Er P voor de Rijn Gouwe mnexxion laat vanaf tar meer en betere bus- U kon uw geluk na- iet op. j ;n twee heel goede be- - 1 moet ik wel zeggen k v- VH over de Rijn Gou- )g geen officieel t heeft ingenomen. Ik f een geweldig groot Ier van. De Rijn Gou- de economische, ppelijke ruggengraat le regio. Ook gezien istige bouwlocaties is absoluut noodzake- ieuws over Connex- )ok verheugend. We ij dat er bussen met en en dus een lage in- in, en ook dat Con- leer bussen zal inzet- I zijn we zeker uitge ven natuurlijk nog wel In. Zo moeten de ge- llangs het tracé van de ]ve Lijn samen geen 35 maar 50 miljoen ïagen aan de kosten. Ten daar veel sterkte bij. Ik denk dat het opbrengen van die bijdrage nog niet mak kelijk is. Dat was het al niet, en de financiële tijden zijn alleen maar slechter geworden. Er zal heel veel politieke wil en grote financiële vindingrijkheid nodig zijn om hier uit te komen. Die politieke wil, die is er wel, proef ik. Al is die bij de een meer dan bij de ander." Geld voor het westelijke tracé van de lightrailverbinding is er niet. „Dat komt er. Dat verwacht ik echt. Het rijk zal ook voor dat deel moeten bijspringen, an ders is het niet te betalen. Bij de Rijn Gouwe Lijn West hoort ook een economisch, maatschappe lijk belang. De druk op de hui zenmarkt is groot en het tracé loopt langs Valkenburg. We zit ten verder in zo'n vol stukje West-Nederland, dat we echt meer met dit soort verbindin gen moeten gaan werken. We gen raken compleet verstopt." Met een paar honderd miljoen vooreen nieuwe weg van de A4 naar de Duin- en Bollenstreek los je het probleem toch ook op? „Dat is sowieso een heel inge wikkeld tracé. Het wordt een krankzinnig dure weg. Je moet onder de Vliet door, onder het spoor door, en zo is er nog een aantal moeilijke kruisingen. De ze weg zou beter door Leiden heen passen, maar als hij in Voorschoten of in Leiden komt, moet hij voor een heel groot stuk onder de grond. Je redt het niet met die paar honderd mil joen. Voor dat geld heb je wel de Rijn Gouwe Lijn naar de kust." Dat kusttracé is wel een voor waarde? „Ja. Noordwijk hoort er echt bij. Die grote meerwaarde voor het openbaar vervoer is er alleen als het geheel van de Rijn Gou we Lijn er is. En er is nog een andere belangrijke zorg: hoe moeten de bussen gaan lopen, als de lijn is aangelegd? Er mo gen geen bussen meer door de Leidse Breestraat. Wat betekent dat? Is er een alternatief om in het centrum te komen?" De haltes bij de Pelikaanstraat, de Korevaarstraat en de Prinses- sekade. „Ik hoop dat het kan. Maar moeten daar dan straks zestig extra bussen per uur gaan rij den? Het is geen motie van wantrouwen richting de Rijn Gouwe Lijn, maar er moet een goede oplossing voor het bus- verkeer komen." Over die bussen gesproken: het leek wel een goed-nieuwsshow van Connexxion. Elk jaar moet er bezuinigd worden, ieder jaar gaat het mes in de dienstrege ling, en Connexxion gaat ge woon met méér en betere bussen rijden? „Enige argwaan heb ik wel. Hoe kan dit opeens? Ik heb behoefte om te weten hoe de bezuinigin gen in dit voorstel zijn verwerkt. Ons is onlangs nog advies ge vraagd over een bezuiniging op lijn 30. Nou gaat het me niet het meeste om het geld, maar om de reizigers. Je kunt geld verdie nen door rendabele lijnen beter te benutten en door onrenda bele lijnen weg te drukken. Per saldo gaat in zo'n geval het openbaar vervoer erop achter uit. Ons gaat het ook om de avonduren en om de kleine ker nen, en om de ouderen. Nu krijgt Connexxion de vrijheid om uit te zoeken wat het beste buslijnennet is. Daar schuilt een gevaar in: het beste voor T O O Connexxion, of voor de reizi ger?" Concurrent Arriva kan niet ver klaren waarom het de slag ver loor, waarom een ander goed koper kon zijn. Zou Connexxion zijn hand hebben overspeeld? „De busmaatschappij is pas een gebied op de Veluwe kwijt geraakt. Ik weet dat Connex xion er veel aan gelegen was om deze markt te behouden. Of er te scherp is geboden, weet ik door Wilfred Simons leiden - Als de Rijn Gouwe Lijn als lightrail-verbinding van start gaat, moet de lijn meteen zeer veel reizigers trekken of met hoge aanloopverliezen werken. Dat zegt hoofd Bureau Verkeer en Vervoer Chris de Vries van de provincie Noord- Holland. „De kracht van een hoogwaardige openbaar ver voerslijn ligt in het feit dat de bus of de tram zeer vaak een halte aandoet. Reizigers moeten binnen zes acht minuten kun nen opstappen, anders is zo'n lijn geen alternatief voor de au to." De Vries stond begin jaren '90 aan de wieg van de Zuidtan gent, de succesvolle openbaar vervoerslijn tussen Haarlem- Schalkwijk, Hoofddorp en Schiphol die in januari 2002 werd geopend. Sindsdien heeft hij zich 'in verschillende func ties' altijd met de Zuidtangent beziggehouden. Afgelopen jaar groeide het gebruik van Zuid tangent, feitelijk een bus op een trambaan, met 4,6 procent. Dat was boven verwachting en meer dan de autonome groei van het autoverkeer. De Zuidtangent combineert de voordelen van een bus en een tram. Zolang het reizigersaan bod laag is, kan met bussen toch een hoge frequentie wor den bereikt. Pas als het reizi gersaanbod zo hoog is dat er 25 bussen per uur op een halte stoppen, is 'vertramming' aan trekkelijk. In de praktijk komt dat moment in zicht als dage lijks zo'n 90.000 a 100.000 men sen de verbinding gebruiken. Naar verwachting kan de Rijn Gouwe Lijn tussen de 60.000 en 74.000 reizigers maximaal trek ken. De Vries wil als buitenstaander geen oordeel geven over de haalbaarheid van de lijn. Maar hij denkt dat als de lijn meteen als lightrail van start gaat, geen hoge frequentie mogelijk is. „Als de tram vol moet zitten, kan hij misschien maar twee keer per uur rijden. Dan is zo'n lijn dus niet hoogwaardig meer. Ik begrijp de overwegingen van de provincie Zuid-Holland wel. Door de lijn over bestaand spoor te laten rijden, blijven de aanlegkosten laag. Ik vraag me af of dat ook voor de exploitatie geldt." Ook houdt De Vries er rekening mee dat het traject Leiden-Katwijk-Noordwij k nooit genoeg reizigers zal trek ken om een investering van een dure trambaan te rechtvaardi gen. Om diezelfde reden gaat het met de Rijn Gouwe Lijn ver gelijkbare traject Haarlem-Drie- huis-IJmuiden van de Zuidtan gent niet door, maar worden bestaande busverbindingen verbeterd. Pagina 2: In Zuidtangent met koffie, krant en croissant (advertentie) LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur den haag/leiden - Een 32-jaiige Katwijker, die zich gisteren bij de Haagse politierechter moest verantwoorden, verkocht nor maal gesproken de daklozen krant voor de deur van Super de Boer aan de Stationsweg in Leiden. Maar in de vroege de morgen van 16 juni ventte hij op diezelfde locatie iets heel anders uit: hij haalde doodleuk zijn geslachtsdeel uit zijn broek om passerende agenten te shockeren. De man was (nog) onder invloed van drank. „Het was baldadigheid," aldus de raadsvrouw van de verdachte. Het was de tweede keer binnen korte tijd dat de Katwijker met de politie in aanraking kwam. Op 23 april was hij ook al opge pakt nadat hij bij de Albert Heijn aan de Hooigracht een le ge krat had gestolen. Hij werd aangehouden toen hij 't kratje weer wilde inleveren voor het statiegeld. Het strafblad van de Katwijker telt inmiddels tiental len pagina's. Hij liep dit voor jaar nog in de proeftijd van een eerdere voorwaardelijke veroor deling. Reden voor de officier van justi tie om te eisen dat de Katwijker eerst maar eens zijn eerdere voorwaardelijke straf van twee maanden moest uitzitten. Daar bovenop eiste de aanklager voor het incident bij Super de Boer en het pikken van het bierkratje dan nog eens drie maanden cel. De politierechter tilde echter minder zwaar aan beide akke fietjes. Zij veroordeelde de man tot een werkstraf van 150 uur en verlengde de proeftijd van de eerdere voorwaardelijke ver oordeling met een jaar. Ontbijtservies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! S ^Ja, ik neem een vut kwartaalabonnement en ontvang: de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) I Naam. DM V I Adres Postcode Plaats r" JEgcon tn Geboortedatum: niet. Ik ken Connexxion als een degelijk bedrijf." tekst: Robbert Minkhorst foto: Hielco Kuipers Bank-Zgirorekemngnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrarüceerde envelop, na&r Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 137. ÏSOO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.Ieldschdsgblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 3004) >t persoongegevens. In het colofon v: Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13