Rebellen dreigen met bloedbad OPRUIMING BIJ PRAXIS K0RTIN6 PRIJZEN! k Kamerlid Wilders nog niet door de bocht Kruidvat^ TOTWELSr 0P=0P Goedemorgen Wat een krant. NU NOG LAGERE (óenaar „slijk weg laaglanden Schoolkinderen en ouders gegijzeld in zuiden van Rusland 7,Jitie pakt heli boven dgoed in Wassenaar 'Leiden heeft actieve bewoners niets te bieden' Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Romantiek en melancholie aan het strand Droog en veel zon 21/24 OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 2 SEPTEMBER 2OO4 Leidsch Dagblad Suzanne de Goede denkt niet meer aan stoppen Leiden: een stad zonder centraal plein En wéér komt prinses Maxima op de eerste plaats m (zie verderop in deze krant) Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 PAMPERS LUIERS Keuze uit diverse varianten. Zie onze advertentie elders in deze krant. Gijzeling Noord-Ossetië anp alp de*R - Wassenaar bezint ,e vraag of de gemeen- oekomst bij het stads- laaglanden aangeslo- M Qt blijven of dat een naar Holland Rijnland egio en Duin- en Bol- beter is. Met Haag- i Wassenaar niet altijd treden. Als grensge- ;omt Wassenaar in het est onvoldoende tot 1, schrijft adviesbureau ;m Partners in een ie als basis dient voor >sie maandag in de ge- tad. 3 ïl brandt na rden in Irak idu/gpd - In de hoofd- imandu van Nepal zijn mensen de straat op im wraak te nemen op W Dat liep uit op groot- vernielingen en veld- ^■ïet de politie. De me- pg/as woedend omdat ■lepalese arbeiders in B vermoord door mos- ^^risten. Nepal heeft geen ■An Irak, maar er werken Nepalezen in het land, »or de hoge lonen. tuitenland i7iScheppingen -Jlschakeld rk/anp - Na Raemon Jpis ook Dennis van jr«igen uitgeschakeld in te ronde van het US New York. De 29-jarige uit Wilnis verloor gis- de als achtste ge- Argentijn David Nal- Jj in drie sets: 4-6 6-7 I 15-7) en 3-6. II 'Milosevic slikt medicijnen niet' den haag - Slobodan Milosevic neemt zijn medicijnen niet re gelmatig en houdt zich niet aan het behandelplan van zijn art sen. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van het Joegoslavië- tribunaal. Het Milosevic-proces is zeventien keer onderbroken of uitgesteld vanwege de slech te gezondheid van de verdach te. Milosevic zei dat de rechters ervan op de hoogte zijn dat hij in overleg met zijn Servische arts andere medicijnen neemt. Pagina Buitenland Gedwongen seks in treincoupé eindhoven - De Spoorwegpoli- tie heeft gistermorgen een 37- jarige man uit Vught aangehou den voor het dwingen van een mannelijke medereiziger tot seks, een maand geleden. Het negentienjarige slachtoffer uit Boxtel moest de verdachte oraal bevredigen. Dat gebeurde vol gens een politiewoordvoerder in een treincoupé. Volgens het slachtoffer is toen een andere passagier gepasseerd. Het is onduidelijk of de getuige de ernst van de zaak inzag. De Spoorwegpolitie hoopt dat de passagier zich alsnog meldt. Tv: huwen met een nep-miljonair Hilversum -SBS 6 komt eind september met een Nederland se versie van het Amerikaanse tv-programma Joe Millionaire. In het programma strijdt een aantal vrouwen om de hand van een miljonair. Net voor het altaar blijkt de man helemaal niet rijk te zijn. De vraag is dan of de liefde overwint. Yorin komt met een vergelijkbaar programma: 'Mijn vieze, vette, vervelende verloofde', waarbij een vrouw een vervelende ver loofde kiest en vlak voor het ja woord familie en vrienden Ont hult dat het een opzetje was om hen voor de gek te houden. i Moskou RUSLAND door onze correspondent Remco Reiding i/anp - Een helikopter lolitie heeft gisteravond lurt van Wassenaar een helikopter onder lat gebeurde nadat bo- landgoed in Wassenaar ':etje uit de helikopter De politie onder- ^A®e zaak, maar het lijkt een woordvoerster ig niets met terreur te te hebben. Het pakketje ens de woordvoerster in echt gekomen in land- lt jn e Horsten, waar prins lexander en prinses wonen. De Rijksvoor- sdienst bevestigde ook reso incident niets met De arte' te maken heeft. De po- litiewoordvoerster kon nog niet aangeven waar het pakketje precies terecht is gekomen. De politiehelikopter heeft de ver dachte helikopter naar Schip hol begeleid. Volgens een oog getuige zijn uit dat laatste toe stel twee mannen gestapt, de piloot en een man met een tele visiecamera. Politieagenten wa ren ter plaatse. Eerder op de avond heeft boven paleis Huis ten Bosch en de be bouwde kom in de directe om geving een parapente, (een be stuurbare parachute) gevlogen. De parapente, die richting Leid- schendam vloog, is uiteindelijk in Zoetermeer geland. De be stuurder is aangehouden. COMMENTAAR Woongenot ondermaats door hondenpoep, zwerfvuil en gebrek aan groen door Rody van der Pols leiden - Liefhebbers van wandelen, fietsen en watersporten hebben niets in de omge ving van Leiden te zoeken. Uit een onder zoek naar de vrijetijdsvoorzieningen en woonomgeving van 35 grote gemeentes komt Leiden in dit opzicht zeer slecht uit de bus. Alleen Amsterdam, Rotterdam, Schiedam en Den Haag hebben hun inwo ners nog minder te bieden. Wel scoort Lei den zeer goed als het gaat om sportfacilitei ten, restaurants, musea en kinderboerderij en. In het 'eindklassement' van het onder zoek, uitgevoerd in opdracht van de ANWB, bekleedt Leiden de 26ste plaats als het gaat om woongenot. Vooral het ontbre ken van goede mogelijkheden voor 'buiten- recreatie', de beperkte hoeveelheid groen en het zwerfafval en de hondenpoep op straat dragen bij aan deze lage score. Em- men is koploper als 'vrijetijdsstad', op de voet gevolgd door Ede en Apeldoorn. On der aan de lijst 'bungelen' Haarlemmer meer, Schiedam en Zoetermeer. Marcel Smeets, commercieel directeur van VW Holland Rijnland, is 'uitermate ver baasd' door de slechte wandel-, fiets- en watersportscore. „Ik zal niet zeggen dat er niets verbeterd kan worden, maar los daar van is dit gebied zeker interessant voor fiet sers en wandelaars. En van die slechte sco re voor de waterrecreatie begrijp ik al hele maal niets. Je hoeft op een warme zomer avond maar op de Kagerplassen te gaan kij ken om te weten hoeveel deze omgeving in dat opzicht te bieden heeft." Hoewel Leiden op een aantal vlakken matig scoort, zijn er ook positieve uitschieters. Vooral op het gebied van sportaccommo daties. Leiden heeft niet alleen veel sportfa ciliteiten (3,1 per 10.000 inwoners), ze zijn ook nog eens dichtbij. Alle Leidenaars heb ben - gemiddeld genomen - binnen 365 meter van hun huis een sportclub. Daar naast komt de Leidenaar zeker aan zijn trekken als het gaat om cultuur en uitgaan. Vooral musea (eerste plaats), restaurants (vierde plaats) en winkelaanbod (tiende plaats) scoren hoog. Voor kinderen zijn er relatief veel kinderboerderijen (tweede plaats). Ook de kwaliteit van het openbaar vervoer is goed voor een tweede plaats. Alle inspanningen van de gemeente op dit gebied ten spijt, scoort Leiden nog steeds slecht als het gaat om 'rotzooi' op straat. 48,8 procent van de Leidenaars vindt dat hondenpoep op straat 'vaak voorkomt', waarmee Leiden tot de acht slechtst sco rende gemeentes behoort. WILDERS (advertenties) KABARDINO BALKARIË Op de Russische televisie was te zien hoe een soldaat een kind in veiligheid brengt. Foto: Reuters IjD-Kamerlid Geert Wil leen ijdele man. Niet al- n geblondeerde 'Mozart- lis daar een uiting van. lekt hij met zijn uitge- RAN^ï opvattingen veelvuldig liciteit In de weldadige i van de spotlights ver- het Kamerlid maar wat ijn geharnas- Jpunten over n, Turkije en politiek. Wil- presenteert i een rechtse l, nog nét ortuyn, maar behoorlijk er een te worden, i is tegendraads. Dwars, geen slechte eigenschap en politicus, die 'zonder ruggespraak' tot volks- mwoordiger is gekozen. flerlandse kiezer houdt Kamerleden die zeggen vinden en doen wat ze L De fractiediscipline mag |k geen al te grote beper- bleveren voor de vrijheid feningsuiting van Kamer- zeker niet als ze van het soort zijn. s is een opgewonden Eerder versleet hij de den haag/gpd - Een gesprek tussen het dissi dente WD-Kamerlid Geert Wilders en frac tievoorzitter Jozias van Aartsen, gistermiddag, heeft niets opgeleverd. Vandaag praten ze verder over het geschil binnen de WD-frac- tie. Mocht Wilders besluiten met een eigen -rechtse - partij de Kamerverkiezingen in te willen gaan, dan kan dat volgens opiniepeiler Maurice de Hond de WD eenderde van de 28 Kamerzetels kosten. Wilders is omstreden in de WD-ffactie van wege zijn rechtse standpunten. Volgens som mige prominente WD'ers zou Wilders in het gesprek met Van Aartsen te verstaan hebben gekregen dat hij moet inbinden of vertrekken. Volgens anderen klopt daar echter niets van en zijn "enkele Wilders-haters in de fractie" bezig een breuk te forceren. Wilders dreigt de WD te verlaten, omdat hij van Van Aartsen niet de vrijheid krijgt tegen de toetreding van Turkije tot de EU te stemmen. De Hond constateert dat veel burgers aan de rechterkant van het electoraat zich niet meer vertegenwoordigd voelen door de WD. Hoe wel hij nog niet zeker is wat hij gaat doen, wordt er al volop geflirt met Wilders. De LPF maakt er geen geheim van hem graag op te willen nemen. Een nog op te richten partij van de conservatieve Edmund Burke Stich ting wil hem eveneens graag inlijven, net als Nieuw Rechts van het Rotterdamse raadslid Michiel Smit. Als Wilders vertrekt, zou het de eerste keer zijn in de geschiedenis van de WD dat een Kamerlid zich afscheidt. moskou - Zwaarbewapende re bellen dreigen een bloedbad aan te richten op een school in de Russische deelrepubliek Noord- Ossetië. Ze houden sinds gister ochtend 132 schoolkinderen en een aantal ouders en leraren in gijzeling. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties besprak de gijze ling gisteravond laat na een op vallende oproep van Rusland, dat altijd buitenlandse bemoei enis heeft afgewimpeld. De gij zelnemers dreigen voor elke ge dode strijder vijftig schoolkin deren om te brengen. De kin deren zijn tussen de zeven en zeventien jaar oud. De gijze laars zouden zijn overgebracht naar de gymzaal van de school in het stadje Beslan. Verschei dene scholieren ontsnapten gisteren aan het begin van de ochtend, een aantal had zich verstopt. Vijf uur na de overval lieten de gijzelnemers vijftien kinderen vrij. Contacten met de terroristen verlopen moeizaam. Gister avond pas begonnen de eerste onderhandelingen. Over de in houd van de gesprekken zijn geen mededelingen gedaan. Eerder meldden Russische me dia dat de overvallers eisen dat Rusland zijn troepen uit de op standige deelrepubliek Tsjetsje nië terugtrekt. Ook vragen de rebellen om vrijlating van 24 medestrijders die in juni tien tallen mensen vermoordden bij een aanval op een politiepost. Zij zitten gevangen in het nabu rige Ingoesjetië. Ongeveer twin tig gemaskerde mannen en vrouwen in zwarte pakken, sommigen met explosieven om hun middel, veranderden het feest van de eerste schooldag in een drama. Bij de overval zou den al negen mensen zijn om gekomen, onder wie ouders van leerlingen, docenten en één re bel. De gijzelnemers zetten scholie ren als levende schilden voor de ramen. De autoriteiten kon den de hele dag geen water ?n eten naar de school brengen. Het gebouw is omringd door mijnen. Als Russische troepen het gebouw bestormen, wordt de school tot ontploffing ge bracht, lieten de gijzelnemers weten. De gijzelingsactie is de vijfde aanslag in Rusland in amper een week tijd. Een week geleden ontploften twee vlieg tuigen, met negentig doden als gevolg. Dinsdagavond blies een vrouw zichzelf op bij een druk metrostation in de Russische hoofdstad Moskou. Daarbij kwamen zeker negen mensen om. Tweede Kamer voor 'een bejaar denhuis in het kwadraat' en een stelletje 'grijze muizen'. Met die kwalificaties heeft hij zijn popu lariteit in de fractie niet ver groot. Ook maakte hij de fout door met veel bombarie een vin nig politiek pamflet te presente ren toen alle Kamerleden net met reces waren ge gaan. Met zijn tien puntenplan claimde hij ten onrechte het li berale gelijk. Toch moet Wilders in de fractie de ruimte krijgen om rechtsbuiten te blij ven spelen. Maar dan moet hij zich wel collegiaal opstellen en de partijbelangen in het oog houden. Feit is dat hij bij stem mingen altijd de fractielijn heeft gevolgd. Zo dwars is hij dus ook weer niet Maar door zijn con flict met voorzitter Jozias van Aartsen breed uit te meten in de pers heeft hij rich de facto al buiten de fractie geplaatst. Dat is niet slim, omdat hij als WD- Kamerlid meer invloed heeft dan als leider van de Lijst Geert Wilders. Hugo Schneider Kemphanen Wilders (links) en Van Aartsen spreküng. Foto: GPD/Phil Nijhuis de pers te woord na hun urenlange be- tfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Adres: Postcode Plaats Geboortedatum Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot persoon gegevens. In hot colofon van de krant treft u nadere informaUe aan Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envolop naar Leidsch Dagblad. T a v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÖDagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1