ECONOMIE Wessanen grijpt hard in bij Becker tellen van vast laar mobiel nu iog voordeliger. Prijzenslag supers mergelt Laurus uit Havencommissarissen met stomheid geslagen MKB-Nederland: langer werken voor de helft betalen Garantie RDM niet de eerste soloactie van Scholten Prijsvechters willen geen 'budgetpier' 'Snackdochter' gesaneerd Leegloop Chinese platteland 3: vooral [lachten ag - Vorig jaar waren 7 miljoen mensen van lar door een langdurige ,M ining, ziekte of handicap moeilijk in staat werk te of uit te voeren. Dat s ongeveer gelijk aan dat 12, zo meldt het CBS. Iets an de helft van de beper- -10<]^estaat rugklachten. oblemen met het func- v kn van armen of benen hoog (35 procent). Psy- 17-5j klachten en migraine of 51)oofdpijn vormen ieder 9]9er 20 procent van de i7 oig banen weg j.kio Nobel 44.81* - Door een samenvoe- 2i.5h de farmaceutische be- lo'^Diotsynth en Organon 28!4nen bij de Akzo Nobel- 497 °lg in Oss ongeveer vijftig :irca 4500 arbeidsplaat- 228,son Wilderbeek, lid van 7,9'van bestuur van Akzo stelde dat de samenvoe- 24,3(t alleen bedoeld is om 7® g}e drukken, maar veel ïsisri 'de organisatie verder jen'. Zo investeert het 'concern 60 miljoen eu- 39,6n nieuwe productielo- gg'ljOss. Daarvan moet de 56]5Plgend jaar beginnen. i4!5muari 2005 gaan de idernemingen als één i38,oonderdeel onder de i5.2jrganon opereren. tt^oekt 18,3L 19,80 21,51 woensdag 1 SEPTEMBER 2004 së cijfers 1: EU-grens ijfsbelasting - Minister Zalm van Fi- 1 heeft gisteren in het [s Parlement voorge- 1 op EU-niveau een mi- vast te stellen voor de [schapsbelasting. Daar- it hij aanzienlijk verder partijgenoot Bolke- e als verantwoordelijk nmissaris hooguit de re- s voor de bedrijfsbelas- ;elijk wil trekken. 140,3f' ind heeft in de eerste zes 8,3jn van dit jaar de beste 20,1bijfers ooit genoteerd. 4i,7|ft de onderneming - be- 6'3h de televisiezenders 55 3tTL 5 en Yorin - gisteren 53[4: Ondanks de miljoe- 'steringen in de radio- 299^51 RTL FM en Yorin FM 9.7» nettowinst van 6,8 mil- 58 4Üe eerste helft van 2003 19.2,8 miljoen een jaar later. 753Dmen advertentie-in- 10 6a in vooral Spanje en i7|ok stuwden het bedrijfs- 394 Qit met bijna $7 procent ai pleit voor valterreinen 406,0 57,0!ndam - Nederland 170 6ee nationale festivalter- 14;3»odig. Uit onderzoek in 16! ut van het Nederlands 42°>avoor Toerisme en Con- 2!4(NBTC) blijkt dat grote 4 4enten in de openlucht, 11,7hiamo Open Air, Myste- i6i,oDance Valley, Lowlands 3-9be, nu vaak worden ge- 56,2 hun groei. Het NBTC 86,9zijn onderzoek vijf 20,8le locaties aan: Spaam- i78,7n Velsen, het Six Flags- ree-terrein in Dronten, :ircuit in Assen, vlieg- ïge in Voorst bij Apel- n Landgoed de Gulber- luenen. amsterdam/gpd - Het plan van de Schiphol-directie om op 's lands grootste luchthaven een aparte pier in richten voor bud getmaatschappijen, vindt bij de prijsvechters weinig waarde ring. Volgens Easyjet en Ryanair moet Schiphol zijn tarieven ver lagen als het prijsbrekers naar Amsterdam wil lokken. Basiqair is wel geïnteresseerd. De nieuwe pier moet naast de bestaande G-pier komen. Schiphol peilt de wensen van de maatschappijen. Easyjet en Ryanair, de belang rijkste budgetmaatschappijen in Europa, zitten niet te wach ten op een eigen pier. Ryanair vliegt niet vanaf Schiphol. „Dat heeft te maken met de hoge prijzen die er worden ge vraagd", zegt een woordvoerder van de maatschappij. Ryanair vliegt in Nederland vanaf Eind hoven. Easyjet maakt wel gebruik van Schiphol. De Britse maatschap pij klaagt al sinds haar komst naar Amsterdam over de hoog te van de tarieven. Vanwege de hoge kosten maakte de maat schappij enkele weken geleden bekend te stoppen met vluch ten van Amsterdam naar Barce lona en Nice. Maar Schiphol is niet van plan zijn tarieven te verlagen, de luchthaven ver hoogde in april zelfs zijn haven gelden en luchthavenbelasting. Fuu - Met vier aalscholvers op zijn boot trekt een visser in de Chinese provincie Guangxi er in de avondschemering op uit op de rivier Li. De armoede op het Chinese platteland brengt steeds meer boeren en vissers ertoe hun heil te zoeken in de snelgroeiende ste den. Eén op de acht plattelandsbewoners - zo'n honderd miljoen mensen - zochten al hun heil in de stad, waar ze vooral werk vin den in de bouw. Stedelingen verdienen in China ongeveer zes keer zo veel als platte landers. Foto: EPA/Michael Reynolds delft/gpd - Het is voor de Ne derlandse economie dringend noodzakelijk dat er meer uren per jaar worden gewerkt. Maar dat hoeft volgens MKB-Neder- land, de belangenbehartiger voor het midden- en kleinbe drijf, niet gratis: de extra uren zouden ten minste voor de helft moeten worden uitbetaald. Fiscus, werkgevers en werkne mers zelf zouden de extra ge werkte uren samen moeten fi nancieren. De werknemers moeten een helft inleveren, de overheid heft minder belastin gen en premies over de andere helft en de werkgevers dragen de rest bij. Dat heeft MKB-voorzitter Loek Hermans gisteren gezegd in Delft, bij de presentatie van het jaarlijkse overzicht van de ar beidsmarkt in het MKB (bedrij ven met maximaal 250 werkne mers). Hermans wees erop dat Nederlanders in volledige ba nen gemiddeld 1633 uur per jaar werken. Door schrapen van atv-dagen kan dat minstens den bosch-amsterdam/anp - De supermarktonderneming Laurus (Super De Boer, Kon- mar en Edah) maakte gister ochtend voor het openen van de beurs over de eerste zes maanden van 2004 een fors ver lies bekend. Bijna twee weken geleden gaf Laurus een winst waarschuwing af, waarin het concern zei een verlies te lijden van circa 15 miljoen euro. Laurus was vorig jaar net weer aan de beterende hand na het debacle met de Konmarwin- kels, toen Albert Heijn begon met het structureel verlagen van de prijzen van meer dan duizend artikelen. Alle andere ketens in Nederland gingen hierin mee. Supermarktkenners zeiden destijds dat Albert Heijn het niet alleen deed om klanten terug te winnen, maar ook om de concurrentie uit te schake len. Albert Heijn lijkt intussen garen te spinnen bij de slag om de gunst van de klant. Bij de pre sentatie van de resultaten over het eerste halfjaar liet het moe derconcern Ahold doorscheme ren, dat de resultaten bij Albert Heijn zeer bemoedigend waren. Een woordvoerder zei eerder al dat de klanten terugkeren en de acties goed aanslaan. Voor sommige supermarkten is de prijzenslag een ramp. Ze worden langzaam maar zeker helemaal uitgemergeld. Om te overleven snijden de meeste bedrijven in de kosten. Zo kon digde Laurus in mei al aan 1300 van de bijna 9000 banen te schrappen. Vaak is dat niet ge noeg. De volgende stap is het sluiten van minder renderende vestigingen. Experts verwach ten dat Laurus niet omvalt. Wel bestaat de kans dat het bedrijf een stuk in omvang afneemt. (advertentie) worden opgetrokken tot het Eu ropees gemiddelde van 1711 uur. In de bijna 600.000 bedrijven van het MKB werken op dit ogenblik ongeveer 2,8 miljoen werknemers. De afgelopen ja ren is dit aantal gestaag ge daald, maar Hermans meent dat de economische omslag in zicht is. „De economie trekt aan. Wij verwachten dat er eind 2005, begin 2006, weer banen bij gaan komen." „Maar het herstel is broos", waarschuwde hij. „Het is te ho pen dat de bezuinigingen van het kabinet en de voorgestelde belastingmaatregelen het niet om zeep helpen." Op dit mo ment zijn het vooral de expor terende bedrijven die het wat beter gaat. De bedrijven die toeleveren en de bedrijven die de Nederlandse consument be dienen, hebben het nog steeds moeilijk. Daarom is het volgens Her mans dringend noodzakelijk dat er niet alleen langer gewerkt wordt, maar ook flexibeler. „We moeten het voor de onderne mers dure overwerk terugdrin gen. Als het 's zomers rustig is, hebben de mensen weinig te doen. In de drukke perioden moet er overwerk worden uit betaald." MKB-Nederland pleit ervoor de 40-urige werkweek per jaar te bezien: in bedrijven kunnen dan afspraken worden gemaakt over het indelen van het totaal aantal uren in perio den dat er veel of weinig werk in de bedrijven is. amstelveen/anp - De voedings- middelenfabrikant Wessanen grijpt hard in bij de snackdochter Beckers. Daar verdwijnen negen tig banen, waarvan vijftig vaste functies. Dat is ongeveer 15 pro cent van het totaal. Verder wil Wessanen het assor timent inkrimpen van ongeveer 1100 producten naar zes- tot zevenhonderd. Ook voert Wes sanen bij Beckers een merkope- ratie uit, waarbij de nadnik komt te liggen op 'avontuurlijk' en 'makkelijk'. Bij Beckers wer ken nu nog ongeveer 650 men sen op zeven verschillende plaatsen, waarvan drie in Ne derland. In de afgelopen periode daalde de omzet bij Beckers met onge veer 5 procent tot 200 miljoen euro. Erger is dat de winst met 40 procent kelderde. Daarom grijpt 'moeder' Wessanen in. Dat maakte de onderneming gisteren bekend bij de presen tatie van de resultaten over het tweede kwartaal. Buiten het banenverlies bij Beckers, wil Wessanen de ko mende maanden ook elders nog zestig banen schrappen. „Het grootste stuk daarvan valt buiten Nederland", zei be stuursvoorzitter A. Veenhof. Sinds Wessanen vorig jaar een reorganisatie onder de naam Phoenix inzette, is het totaal aantal werknemers afgenomen van 10.000 naar iets meer dan 9000. Al met al heeft Wessanen een goed tweede kwartaal achter de rug. Het nettoresultaat steeg van 0,2 miljoen in het tweede kwartaal van 2003 naar 13,1 miljoen euro. Het concern maakt en verhandelt 'gezonde' Wessanen-topman Veenhof. Foto: ANP/Evert Elzinga vo edingsmiddelen. Ongeveer 60 procent van de omzet komt uit de Verenigde Staten. Die omzet kreeg een be hoorlijke klap met een daling van 11,9 procent tot 542,5 mil joen euro. Van de omzetdaling kwam 15 miljoen voor rekening van wisselkoerseffecten. Het overige deel kwam van het af stoten van verliesgevende om zet. Bestuursvoorzitter Veenhof toonde zich tevreden. „Ik ben erg bij met de solide cijfers. Het zijn goede resultaten en de om zetdaling is in lijn met wat we eerder hebben gezegd. Wessanen wist volgens Veenhof behoorlijk buiten schot te blij ven in de prijzenslagen die in verschillende gebieden in Euro pa en de VS woeden. „Wij zitten in speciale markten, waar de prijsdruk meevalt. Onder de grote hoofdthema's (zoals fris dranken en margarine) woedt de prijzenslag. Wij opereren daarbuiten." Wessanen is redelijk optimis tisch over de nabije toekomst. Het bedrijf verwacht een be drijfswinst van 70 miljoen euro. rotterdam/gpd - Het was een 'gewone' vergadering van de raad van commissa rissen van het Havenbedrijf Rotterdam, vorige week donderdag. Plaats van han deling: de 'boardroom' op de zestiende verdieping van het World Port Center. Op de agenda stond onder meer de be oogde overname van het bedrijf RDM Technology and Defense Systems, door eigenaar Joep van-den Nieuwenhuyzen weggeplukt uit de rokende puinhopen van zijn RDM-imperium. Het ging om het behoud van de werkge legenheid in Rotterdam, had wethouder Wim van Sluis geprobeerd uit te leggen. Maar er was meer aan de hand. Veel meer zelfs. Sinds mei was Van Sluis op de hoogte van een door Willem Scholten verleende bankgarantie aan de Neder landse vestiging van de Duitse Com- merzbank ter waarde van 25 miljoen eu ro ten gunste van RDM-Vehicles. Tot verrassing van Van Sluis en de overi ge commissarissen vroeg Scholten tegen middernacht het woord. Naast de al be kende bankgarantie aan de Commerz- bank waren er nog meer soortgelijke ga ranties, verleend aan de zakenbank Bar clays. In de slipstream van de omgeval len en failliet verklaarde RDM-dochters hadden, zo verraste Scholten de com missarissen, de banken voor inmiddels 95 miljoen euro aan kredieten verstrekt. Hoelang het na die mededeling stil is ge weest in de boardroom wilde Van Sluis gistermiddag niet vertellen, maar de ma nier waarop hij die vraag afwimpelde sprak boekdelen: de commissarissen - naast Van Sluis zijn het Deltalinqs-voor- zitter Roelf de Boer, oud-Rabo-topman Hans Smits, Unilever-commissaris Ella Vogelaar en oud-KLM-topman Rob Abrahamsen - waren met stomheid ge slagen. „Scholten heeft de afgelopen weken ge probeerd te redden wat er nog te redden viel", verklaarde Van Sluis gistermiddag. Vier bv's uit de RDM-stal zijn nu eigen dom van het Havenbedrijf, onderge bracht in een speciaal hiervoor opge richte dochter van de nv Mainport Rot terdam, luisterend naar de veelzeggende naam Clearinghouse nv. Wat er allemaal in de bv's zit en wat ze precies waard zijn wordt nu onderzocht. De ontslagen directeur van het Havenbedrijf, Willem Scholten. Archieffoto: ANP Over de op 5 november 2003 verleende garantie aan de Commerzbank is meer duidelijk. De bank eiste in mei, met oog op het naderende faillissement van RDM, achttien miljoen euro op. De ga rantstelling was in de boeken van het Havenbedrijf niet terug te vinden. De garantie, zo bleek de juristen in het stad huis, viel binnen het mandaat dat Schol ten als algemeen-directeur van het Ha venbedrijf heeft. Maar, zo werd ook geoordeeld, vanwege mogelijke politiek gevoelig of zwaar wichtige aangelegenheden had Scholten wethouder Van Sluis moeten informe ren. Wat volgde was een 'indringend ge sprek' waarin Van Sluis 'van zijn verba zing en ongenoegen' blijk heeft gegeven. De wethouder heeft in juni vertrouwelijk de gemeentelijke Commissie tot Onder zoek van de Rekening op de hoogte ge steld. De garantie was bedoeld voor de finan ciering van de opdracht voor de bouw van het verkenningsvoertuig Fennek, waarvan het ministerie van Defensie 410 exemplaren heeft besteld bij het samen werkingverband Arge van SP Aerospace Vehicle Systems en het Duitse Kraus- Maffei Wegman. SP is een volle dochter van de Wilton-Feijenoord Holding, een onderdeel van de RDM-groep. Scholten heeft de garantie 'onder hoge tijdsdruk' verleend op het moment dat de order aan Nederland en Rotterdam voorbij dreigde te gaan. Als redenen heeft hij aangegeven: het behoud van de maakin dustrie en de werkgelegenheid, de conti nuering van de relatie met RDM Tech nology in verband met huuropbreng sten en het belangvan de Staat als Idant bij deze order. Wanneer de andere garanties aan Bar clays Bank zijn verleend is nog niet dui- ioep van den Nieuwenhuyzen. Archieffoto: ANP delijk. Volgens Van Sluis, die zich be roept op mededelingen van Scholten, gaat het om garanties die zijn afgegeven in dejjeriode 2002 tot heden, vermoede lijk steeds in porties die passen binnen het mandaat van de havendirecteur. In het begin van die periode speelde de laatste poging van RDM om duikboten te leveren aan Taiwan; aanvankelijk di rect, later via een omweg. „De garanties zijn verleend om de belangen van het Rotterdamse havenbedrijfsleven te be schermen", zo heeft de ontslagen direc teur Scholten volgens Van Sluis aange geven. Onderzocht wordt nu of Scholten zich door Van den Nieuwenhuyzen, die de duikbootorder uiteindelijk aan zijn neus voorbij zag gaan, is gechanteerd. 1 je 10 VoordeelNummers Nederland'mogen er nu namelijk en mobiel nummer zijn. Wijzig je VoordeelNummers of stel ze nakkelijk en gratis in via de ZelfServiceLijn: 0800-0429. Kijk op iw.kpn.com voor de voorwaarden. lint 10 nummers (waarvan er 3 een mobiel nummer mogen zijn) binnen Nederland instellen als VoordeelNummers land. Je krijgt 10% korting op VoordeelNummers binnen je regio en op je 3 mobiele VoordeelNummers en 20% g op VoordeelNummers buiten je regio. Deze VoordeelNummer korting komt overigens boven op de BelPlus korting. rotterdam/anp - De gemeente Rotter dam zegt vooral veel niet te weten in de kwestie rond het gebruik van gemeen schapsgelden door ex-directeur Schol ten van het Havenbedrijf Rotterdam. Voor de hand liggende vragen zijn on derwerp van onderzoek. „Er is veel onduidelijk over wat gebeurd is", concludeert de woordvoerster van verantwoordelijk wethouder Van Sluis. Ze kan geen antwoord geven op de vraag of de gemeente zal lijden onder de vrijgevigheid van Scholten tegenover zijn 'zakenpartner' Joep van den Nieu-~ wenhuyzen. „Dat is onderwerp van on derzoek." Onderzoek moet ook uitwij zen of Van Sluis door Scholten wordt meegesleurd. Als voorzitter van de raad van commissarissen was hij de eerst aangewezene om toezicht te houden op het Havenbedrijf. „Het is nu nog te vroeg daar iets over te zeggen." De woordvoerster kan ook niet zeggen of de gemeente extra oplette wat Van den Nieuwenhuyzen en Scholten onder ling aan het bekokstoven waren. Er wa ren eerder onderlinge geldstromen tus sen de twee. In de zomer van vorig jaar betaalde Van den Nieuwenhuyzen snel 5 miljoen euro terug aan de gemeente na kritische vragen. Scholten had de RDM- baas geld geleend voor een helikopter platform en de aankoop van het stoom schip Rotterdam. Ook een eerdere grondtransactie tussen havenbedrijf en RDM had al tot gefronste wenkbrauwen geleid. Afgelopen mei nog kreeg de raad van commissarissen te horen dat het haven bedrijf 25 miljoen schuld had aan de Commerzbank. Dat bedrag viel volgens Van Sluis 'nog net' binnen het mandaat van Scholten. „Juridisch had hij daar voor de ruimte. Maar het was beter ge weest als hij de gemeente had inge licht." De directeur moest zijn toezichthouden de raad inlichten over bedragen hoger dan die 25 miljoen. Dat gold volgens de woordvoerster eveneens als het om 'deelnemingen' ging of om 'politiek ge voelige' zaken. Zij geeft toe dat, gezien alle strubbelingen die de soloacties van Scholten hebben veroorzaakt, het begrip 'politiek gevoelig' wat niimer is dan eer der gedacht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9