Terreur eist weer levens in Moskou BUITENLAND Laura Bush geeft George een menselijk gezicht 'l 'Serviërs zijn geen daders, maar 'Straf op overspel is nieuwe kuisheidsgordel Zeker acht doden door bom Baden bij Gouden Tempel Parijse metro ontsnapt aan aanslag met gifgas Oelema prediken 'ware' islam Pinochet snel voor rechter ajaf zeker d bommen Het Iraakse leger heeft ude stad van Najaf al an 2000 bommen en rond de heilige plaatsen jdelijk gemaakt. De ex en waren daar gelegd jilitieleden van Muqtada aldus een functionaris t Iraakse leger gisteren, s de bron heeft het leger landmijnen en 851 :n gedemonteerd. In 'ldt al vier dagen een na drie weken van ■evechten tussen de mi- het Amerikaanse leger, lts noordelijker gelegen ifa daarentegen raakten jges van al-Sadr gisteren naoc met het Iraakse le- woensdag 1 SEPTEMBER 2004 aaanse burgers ichtaanval - r- Zeker acht burgers zijn om het leven gekomen Amerikaanse luchtaan- ^^e provincie Kun ar in het ^■van Afghanistan. Er vie- ^■en gewonden. Dat heb- ^^tenlandse hulpverleners jkale politie meege- I^Jgpiunar ligt ongeveer 200 ter ten oosten van de j j tad Kabul aan de grens kistan. Het bombarde- - gf-olgde op een aanval van qq pan en al-Qaeda op re- gebouwen in Kunar. 35 minuut sterft inde vrouw 44 i - Elke minuut raken in ïld 190 vrouwen onge- Q 0wanger. En eveneens el- uut sterft een vrouw tij- /6D.» bevalling of aan com- pps tijdens de zwanger- Minn staat in een gisteren }nen verklaring van een -tionale conferentie in over de groei van de aevolking. De beschik- rlAAd van voorbehoedsmid- a vooral de armere lan- seizcve^swaar toegenomen s e laatste conferentie, x geleden in Cairo, maar strekt onvoldoende. Het twangere minderjarigen J 'ereld is bovendien nog loog als in 1994. arresteert nnen fci - Iran beweert tiental- >nnen te hebben gear- n Een aantal van hen Bn beunen over het Iraanse nildenjte programma hebben nien stPpeeld aan de vijanden JÜ ïeran, aldus minister Ali '101 van Inlichtingendien- Iteren. Wanneer de ar- plaatshadden is niet be- ATmaakt. De meeste arres- zouden lid zijn van de 's Mujadedin Organisa- iKO), een Iraanse oppo- iepering die in Irak is ge- De politieke tak van de eeft in de afgelopen ja- j. der vertrouwelijke infor- Inl_| iver Teherans nucleaire "érhoJ naar ^U^ten gebracht. jsi te top Berlijn, js en Madrid - In de Spaanse hoofd- adrid wordt op 13 sep- de eerste top gehouden Duitsland, Frankrijk en Volgens regeringskrin- teren in Berlijn nemen ontmoeting de Duitse Omanselier Schroder, de niveipresident Chirac en de sele<e premier Zapatero deel. rochel tijdens de top staat de hooring van de grondwet Europese Unie. ental tyfoon „e in loopt op flink|De tyfoon Chaba heeft volgh inmiddels aan twaalf J krip het leven gekost. De als he storm, die sinds in aleg vanuit het zuidwesten tract! Japanse eilanden trekt, regul 247 mensen verwond, ;(jrajet Japanse persbureau Vijf mensen, Onder wie varenden van een Viet- r 'i vrachtschip, worden :mist. De storm bereikte gochtend de noordelijk- pden. Chaba is Thai voor emkcusbloem. De tyfoon is 'dien de krachtigste tropi- Lcprmen die Japan in de arte'.[en jaren hebben getrof- ;er dan 14.000 huizen c roffen door overstro- Ongeveer 420.000 i hebben last gehad van )05 an elektriciteit. rden en ;en slaags Ikir - Bij gevechten tus- brdische separatistische en het Turkse leger zijn in het zuidoosten van zeker elf Koerden en ilitairen om het leven en. Dat hebben de Turk- riteiten meegedeeld, troepen zijn bezig met iciale operatie tegen de en Iche guerillastrijders aan is met Irak. De Koerdi- irtij PKK verbrak in juni aar een eenzijdig staakt - door onze correspondent Ans Bouwmans new york - Eén ding is zeker: in de ogen van de Republikeinen is Laura Bush (57) de perfecte First Lady. Altijd charmant, minzaam, zonder pretentie en beleefd. „Heel erg bedankt dat u aan mij heeft gedacht. Dat is het eerste wat ze zegt, als je haar voor iets vraagt", zegt Audrey McDonald, die haar verschillende keren heeft ontmoet toen Laura nog gouver neursvrouw in Texas was. En wat be langrijker is: Laura geeft George Bush een zachtaardiger imago. Hij is behalve een resolute president ook een liefheb bend mens, is haar boodschap. Nu het spannend wordt in de race om het Witte Huis, staat de agenda van de doorgaans terughoudende Laura Bush ineens vol interviews, spreekbeurten en campag ne-uitjes. Afgelopen nacht was ze een van de topsprekers op de Republikeinse conventie in New York. Het campagneteam beschouwt haar als een belangrijk wapen in de stembus strijd. Ze brengt 'de mens George' onder de aandacht en is zijn belangrijkste ka- raktergetuige. In de traumatische maan den na 11 september 2001 ontdekten de Amerikanen dat de bescheiden en wat kleurloze ex-bibliothecaresse in het Wit te Huis moeiteloos de juiste bemoedi gende woorden vond. Het leverde haar al snel de bijnaam 'troosteres der natie' op. Nu is ze weer overal te zien in de rol van traditionele presidentsvrouw: de partner die haar ego en interesses on dergeschikt maakt aan het succes van haar man. Laura Bush is populair, en oogst meer waardering dan de omstreden presi dent, wiens waarderingscijfer rond de 50 procent ligt. Ze gaat moeilijke politieke vragen uit de weg, en zal nooit een me ningsverschil met haar man onthullen. Het komt maar zelden voor dat Laura ie mand tegen de haren in strijkt. Ook De mocraten mogen haar. Ze heeft hem uiteindelijk van de drank en aan God geholpen, en richt zich vooral op de mens Bush en niet op de politicus. „Ze is 'de vrouw van'. Dat is wie ze is", zegt Robert Steinhagen, een lobbyist uit Dallas die het koppel van dichtbij heeft meegemaakt. „Dat ze nu in de campagne op pad gaat om mensen inzicht te geven in de mens George Bush, past bij de rol van First Lady. Ze praat niet over politiek, maar over emo ties, over hoe moeilijk het is als je man onterecht wordt aangevallen." Helemaal perfect is Laura niet, zo blijkt uit de biografie 'De perfecte echtgenote'. Ze is - net als George Bush zelf - veel te toegeeflijk tegen hun nukkige tweeling dochters Jenna en Barbara (22), zegt schrijfster Ann Gerhart. De twee hebben zich inmiddels op de campagne van hun vader gestort, maar beperken zich tot het aankondigen van de speech van hun moeder tijhdens de conventie. Dat Jen na onlangs in de limousine van paps haar tong uitstak naar fotografen is tot nu toe hun meest opvallende wapenfeit. Dat Laura Bush geen politiek adviseur van haar man is, zoals haar controver siële voorgangster Hillary Clinton, is heel belangrijk voor de Republikeinen. „Laura Bush lijkt op haar man. Ze staan in het leven met dezelfde filosofie", zegt Steinhagen. Natuurlijk praten ze over al lerlei kwesties, en natuurlijk vraagt 'Bus- hie' haar wel eens advies, en natuurlijk is ze een soort klankbord, zei Laura Bush onlangs. Maar ze is er altijd als de kippen bij om te vermelden dat ze ei genlijk niet in debat gaan en dat Bush al genoeg over beleidskwesties praat met adviseurs die er veel meer van af weten dan zij. Ze mag ze ook graag zeggen dat hij niet alleen thuis te maken heeft met krachtige vrouwen, maar zich ook pro fessioneel heeft omringd met vrouwen die van wanten weten. Iemand als vei ligheidsadviseur Condoleezza Rice na tuurlijk, maar ook politiek adviseur Ka ren Hughes en de vrij onbekende Mar garet Spellings, zijn adviseur binnen land. Want George Bush doet het, zoals alle Republikeinse presidentskandidaten voor hem, volgens verkiezingsonderzoek minder goed bij de vrouwen, en daar moet verandering in komen. door onze correspondent Remco Reiding moskou - Bij een bomaanslag in Moskou zijn gisteravond zeker acht doden en dertig gewonden gevallen. Ten minste twaalf mensen raakten levensgevaarlijk gewond. Onder de gewonden bevinden zich ook kinderen. Op internet heeft de islamiti sche groepering Islambouli Bri gades de verantwoordelijkheid opgeëist. Dezelfde groep eiste vorige week de aanslagen op twee Russsische passagiers vliegtuigen op. De aanslagen zouden uit solidariteit met de Tsjetsjeense islamieten zijn ge pleegd. In de tekst worden meer aanslagen tegen het „on gelovige" Rusland aangekon- digd. De ontploffing deed zich voor bij het drukke metrostation Rizjskaja en naast een winkel centrum, in het noorden van Moskou. Volgens de Russische inlichtingendienst FSB blies een vrouwelijke zelfmoordter rorist zich op, zo meldt het Rus sische persbureau Interfax. De vrouw had de ondergrondse willen gebruiken, maar keerde om nadat ze had gezien dat bij de ingang van het metrostation strenge controles plaatsvonden. Eerder op de avond spraken politie en ooggetuigen nog van een autobom. „Het was een heel zware klap, alsof een grote bal tegen me aanvloog", vertelde één van de gewonden van de aanslag in Moskou aan het Russische tele visiestation NTV. „Toen ik weer bij bewustzijn kwam, zag ik overal mensen om me heen lig gen." Het is de tweede keer in een week dat Rusland wordt opge schrikt door aanslagen. Vorige week dinsdag vielen 89 doden bij de ontploffing van twee Rus sische passagiersvliegtuigen, die door de autoriteiten zijn toegeschreven aan Tsjetsjeense terroristen. De bom die vorige week afging bij een bushalte in Moskou, en kele uren voor de dubbele vliegtuigaanslag, had naar ver luidt een vergelijkbaar ontste kingsmechanisme. Twee vrouwen uit Tsjetsjenië worden door de Russische au toriteiten verantwoordelijk ge houden voor de dubbele aan slag op de vliegtuigen. De vrou wen woonden en werkten sa men, zo onthulde de Russische krant Izvestia eergisteren. Elk van hen was aan boord van één van de twee vliegtuigen, nadat ze zich op het laatste moment hadden ingecheckt. Rebellen in de Russische deel republiek Tsjetsjenië strijden al tien jaar voor onafhankelijk heid. De strijders boycotten zondag de presidentsverkiezin gen in de verwoeste regio. Tij dens de stembusgang deden zich ook diverse incidenten voor. Een man blies zichzelf op, nadat hij een stembureau niet was binnengekomen. amritsar - Twee sikhs nemen een duik in de vijver bij de Gouden Tempel in Amritsar in het noorden van India. Met naar schatting 3,5 miljoen geloofsgenoten vieren ze daar dat hun goeroe Arjan Sahib vierhon derd jaar geleden het eerste exemplaar van hun heilige boek, de Adi Granth, in de Gouden Tempel plaatste. Foto: EPA Joegoslavische ex-president Milosevic hekelt het Westen op de eerste dag van zijn verdediging door Carel Goseling den haag - De oorlogen die Joegoslavië begin jaren negen tig uiteen deden vallen zijn niet veroorzaakt door de Serviërs. Integendeel, zij zijn juist de grootste slachtoffers van dat proces. Onder dit motto startte de oud-president van Servië en Joegoslavië, Slobodan Milose vic, gisteren zijn verdediging voor het Joegoslavië-tribunaal. Sinds 12 februari 2002, toen het proces tegen hem wegens oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid in Kroa tië, Kosovo en Bosnië - in het laatste geval ook genocide - startte, kreeg hij voor het eerst officieel de gelegenheid zichzelf te verdedigen. Milosevic deed het met verve. Citerend uit talloze documen ten en boeken schetste hij het beeld van Servië als slachtoffer. De oorlogen op de Balkan wer den van buitenaf gestuurd, zo betoogde hij. Daarbij werd ge bruik gemaakt van sentimenten uit de Tweede Wereldoorlog (Kroatisch fascisten en neo-na- zi's), moslim-fundamentalisten in Bosnië en criminele Albane zen in Kosovo. Het buitenland steunde al deze groepen met geld, wapens en huurlingen. Voornaamste boosdoeners wa ren Duitsland en het Vaticaan, betoogde Milosevic. Duitsland had een traditioneel sterke band met Kroatië. Bovendien wilde het land bereiken wat met éfe Eerste en Tweede We- 'Bombarderen Servië was onrechtmatig' De Nederlandse oud-ambassadeur in Belgrado, J. Sizoo, vindt de Navo-bombardementen in het voorjaar van 1999 op Servië onrechtmatig. Hij meent dat Nederland en andere Navo-lan- den Servië de schade moeten vergoeden. Dat zei Sizoo gisteren in het televisieprogramma Twee Vandaag. Volgens Sizoo is een militaire interventie alleen gerechtvaardigd bij een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties of uit zelfver dediging. „Dat was hier niet het geval, de oorlog was onrecht matig." De Navo bombardeerde Servië indertijd om te voorko men dat de Servische leider Milosevic genocide zou plegen op de Albanese bevolking in Kosovo. Volgens Sizoo was er bij het begin van de bombardementen - waaraan ook Nederlandse F16's deelnamen - nog geen sprake van massale wreedheden of misdaden tegen de menselijkheid. Milosevic op de eerste dag van zijn verdediging. De 63-jarige oogde vief, nadat het proces enkele maanden was opgeschort vanwege zijn slechte gezondheid. Foto: EPA reldoorlog niet waargemaakt was: het vernietigen van Zuid- Slavië als eenheidsstaat. Het Vaticaan wilde islamitische- en communistische invloeden op de Balkan tegengaan en steun de daarom opstandige bewe gingen met miljoenen dollars. Het besluit van Duitsland en het Vaticaan om Slovenië en Kroatië eind 1991 als onafhan kelijkestaten te erkennen was de start van alle ellende, stelde Milosevic. Daarmee schonden beide landen het nationale en internationale recht. Men tastte de integriteit van een onafhan kelijk land aan, in weerwil van het Verdrag van Helsinki waarin alle Europese landen als on schendbaar waren bestempeld. Met de erkenning van Slovenië en Kroatië - dat meteen een wa penstilstand met Servië opzeg de - ging de doos van Pandora open, aldus Milosevic. Zeker nadat de EU onder Duitse druk hetzelfde pad op ging, terwijl men steeds een verenigd Joego slavië had gesteund. „Het wer den allemaal Duitse satellietsta ten", sneerde Milosevic richting EU. Met instemming haalde hij ex-prtVnier Lubbers aan, die in 1997 de Duitse opstelling als 'een katastrofe' bestempelde. „De oorlog is niet gestart door Servië of door Servië uitge voerd. De internationale ge meenschap heeft besloten dat de Serviërs de schuldigen zijn dus moet ieder ander als slacht offer bestempeld worden." „Wij deden alles om Joegoslavië overeind te houden. Wij hiel den ons aan de wet. Dat het bij Slovenië, Kroatië, Bosnië en Kosovo om het recht op zelfbe schikking ging is een rookgor dijn. Er zijn enorm veel bewij zen voor de misdaden tegen de Serviërs. Er moesten staten zonder Serviërs ontstaan. Het was een etnische zuivering. Al les wat ik hier zeg is de waar heid etTik zal het bewijzen." Bush haalt alles uit de kast om de Republikeinse Conventie tot een feest te maken. De tweelingdochters van de president Jenna (r) en Barbara kondigden de speech van hun moeder aan. Foto: EPA door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Parijs is in december 2002 ontsnapt aan een terroris tische aanslag met gifgas. Dit onthulde gisteren Frankrijks bekendste anti-terreur magi straat Jean-Louis Bruguière op een studiebijeenkomst van de Franse werkgeversorganisatie Medef. Volgens Bruguière zou de aanslag met een tot dusver onbekend chemisch middel hebben moeten plaatsvinden. „Als wij niet hadden ingegre pen en dit netwerk niet was ontmanteld, zouden er in Frankrijk meer doden zijn ge vallen dan op 11 maart 2004 in Madrid", zo verklaarde hij. De bomexplosies in de Spaanse hoofdstad op die dag hebben aan 191 mensen het leven ge kost. Het is de eerste keer dat van officiële zijde wordt toege geven dat de Parijse metro doelwit van een terroristische organisatie is geweest. Bij de ontmanteling van het netwerk werd meegedeeld dat de ter reurgroep 'Russische doelen' in de Franse hoofdstad op het oog had. De groep had zijn basis in een voorstad van Lyon. De Franse anti-terreurrechter noemde het geen toeval dat er sinds 1996 geen terroristische aanslagen in Frankrijk meer hebben plaats gehad. „Ik kan u zeggen dat we sindsdien elk jaar netwerken onschadelijk hebben gemaakt, waarvan het voor meer dan 90 procent vaststond dat ze op het punt stonden tot actie over te gaan", zo hield hij zijn gehoor voor. amman/anp-afp -De Jordaanse koning Abdallah II gaat islami tische schriftgeleerden (oelema) naar Europa en de Verenigde Staten sturen om daar de „ware" islam te verkondigen. Ze zul len de islam voorstellen als „gematigde en tolerante religie". Dat heeft de Jordaanse minister van buitenlandse zaken Ahmad Heleil gisteren gezegd. Het doel van de missie is het „wegne men van clichés over de islam", aldus de minister. Zeker na de aanslagen van 11 september 2001 is het volgens hem dringend nodig een „nieuwe islamitische boodschap" te verbreiden. santiago/anp-afp-efe - De ad vocaten van de Chileense oud dictator Augusto Pinochet wil len dat hun cliënt opnieuw me disch wordt onderzocht. De 88- jarige ex-president verloor vori ge week zijn juridische on schendbaarheid en prompt dagvaarde de onderzoeksrech ter Juan Guzmén Tapia hem. Hij moet zich op 6 september melden voor verhoor. Het Chi leense hooggerechtshof oor deelde in 2002 nog dat Pinochet dementeerde, maar herzag dat oordeel nadat de ex-generaal in een tv-interview allesbehalve dement bleek. Pinochet pleeg de in 1973 een staatsgreep en bleef 17 jaar aan de macht. Hij zou in die periode verantwoor delijk zijn voor de verdwijning van en/of de moord op zeker 1200 en mogelijk 3200 mensen. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Een Turkse vrouw die zich schuldig maakt aan een buitenechtelijk vluggertje ris keerde vijfjaar terug nog een gevangenisstraf van twee jaar. Voor de man ging dat niet op, die pleegde pas overspel als hij voor langere tijd elders sliep. 'Ongelijke behandeling van de seksen' oordeelde de rechter toen. Artikel 411 werd uit het Turks wetboek van strafrecht geschrapt. Maar de huidige is lamitische regering wil de straf fen op overspel weer invoeren, tot grote woede van Turkse vrouwen. 'Houdt u verre van overspel, de straffen zijn zwaar en er bestaan geen verzachten de omstandigheden'. Deze waarschuwing in de koran weerhoudt moslims niet van overspel. Een Turks gezegde luidt: 'Een Turkse man is een geboren rokkenjager en zegt geen 'nee', een vrouw die vreemd gaat is een prostituée'. Vrouwen vrezen dat, zolang de ze gedachte heerst, de nieuwe wetgeving op overspel alleen tegen hen wordt gebruikt. Ook al zegt de regering dat er geen sprake is van ongelijke behan deling. Het woord zina (over spel) is door de Turken welis waar overgenomen uit het Ara bisch, de sanctie voor dit 'wan gedrag', is nooit hetzelfde ge weest. In Saudie-Arabië staat de doodstraf op zina. De koran schrijft de 'celde' voor. Een straf die bestaat uit 'lichte' klappen. Een korantekst verhaalt over een vrouw die tot haar borst werd ir^egraven en gestenigd in opdracht van de profeet Mo hammed, omdat zij overspel had gepleegd en zwanger raak te. De profeet zou de menigte hebben gemaand zachtmoedig te zijn. ,De wetgeving over zina is in j 1998 niet buiten werking ge steld", vertelt professor Galip Türcan, verbonden aan de imamuniversiteit in Isparta. „Het hooggerechtshof oordeel de dat de wet moest worden af geschaft, omdat die vooral te gen vrouwen werd gebruikt. Vijf jaar lang is er niks mee gedaan en nu is de discussie weer op gelaaid." Türcan is op zich niet tegen een wettelijke regeling mits de straffen voor eenieder gelijk zijn. „Wanneer justitie zich buiten de zaak houdt, be- staat het risico dat mensen 'het probleem' zelf gaan regelen. In een land waar de kuisheid van de vrouw een grote rol speelt en de eer van het gezin hoog wordt gehouden, kan zoiets bloedige gevolgen hebben. SomMpoet de vrouw daarvoor boewn met haar leven. „De wetgeving zal nooit van toepassing worden op man nen", zegt Aysel Gürec van het vrouwencentrum Kadinmerke- zi. „Om te beginnen bestaat het parlement voor een meerder heid uit mannen. In onze cul tuur bestaat niet zoiets als het verplicht trouw blijven van een man. Aysel ziet de wet als een 'kuisheidsgordel voor vrou wen'. „In welke tijd leven we? De staat heeft het recht niet om zich te bemoeien met wat ik in de slaapkamer doe. en met wie. Dit land heeft genoeg andere roblemen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7