Trajectcontrole A4 in werking si Scheur je eigen korting! BINNENLAND 2 Stuur F-16's en Orions naar Grote Meren in Afrika Ouderen vastgebonden wegens personeelsgebrek SuperScheur SC Pakkans 100 procent Ook op A12 Doel is minder ongelukken Te veel zwembaden met legionella Zware politici klem in poortjes f42 Bonnen |>or bedelen erdam - De Rotterdamse itie trad de afgelopen zes jiden 1442 keer op tegen elaars en alcoholmisbrui- In het eerste halfjaar na de ering van nieuwe regels om leien en alcoholmisbruik te- ■i te gaan, werden 466 pro tsen-verbaal en 976 dagvaar- gen uitgedeeld. De dagvaar- Tlgen kwamen terecht bij fmsen zonder vaste woon- of blijfsplaats. De bijna dui- d daklozen moeten voor de chtmtonrechter verschijnen, ^m 550 van hen worden ver dag ?d voor bedelen. De rest et op het matje komen voor ^fia>holmisbruik. mus S^ar cel voor /Drab nsleraar '^maar - De rechtbank in Alk- heeft gisteren een 43-jari- >wiansleraar uit Alkmaar ver- n ieeld tot twaalf maanden vaarvan drie voorwaarde- I^De rechtbank achtte de i6a schuldig aan ontucht met de minderjarige leerlingen. lansleraar werd vrijgespro- enbeivan verkrachting van de ;,s en van seksueel misbruik ^Sdie teen derde leerling. dood na tsing met tram Ser dam - Een 44-jarige man [endrik-Ido-Ambacht is ndag overleden na een bot- i iti tmet een tram op de Beijer- Wjfeelaan in Rotterdam. De m parkeerde zijn auto en de weg over om geld te pinnen. Bij het oversteken lij de tram te laat. Het itoffer werd nog naar een :nhuis vervoerd, maar leed voordat de ambulance aankwam. woensdag 1 september 2oo4 nber over ie landen Schrijnende situatie in Zoetermeers verpleeghuis REC zoetermeer/gpd - Ouderen worden in het Zoetermeerse verpleeghuis REC soms vastgebonden, omdat er onvol doende personeel is om ze in de gaten te houden. Als er geld zou zijn voor meer verplegenden en verzorgenden, zouden deze mensen beter worden begeleid. Dit zegt verpleeghuisarts H. Vahrmeijer. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) constateerde dit voorjaar al dat bij een verpleeghuis in Groningen ouderen werden vastgebonden. „Ontoelaatbaar", vond een woordvoerder. Vahrmeijer benadrukt dat het personeel zijn best doet en dat het probleem in de krappe overheidsfinanciering zit. „Voor al 's avonds en in de vakantie is de situa tie schrijnend. Een hele afdeling verwar de mensen met twee verzorgenden, dat kan niet. Mensen die in de war zijn, heb ben baat bij iemand die er permanent is. Nu zien ze in de tehuizen vooral andere verwarde mensen om zich heen. Ze kunnen zichzelf niet meer kalmeren en daardoor raken ze nog meer in de war." In de rapporten schrijven de verzorgen den nooit dat iemand is vastgebonden uit personeelsgebrek, vertelt Vahrmeijer. „Dat mag niet van de inspectie. We schrijven dan op dat iemand is vastge bonden, omdat hij valt. Dat is trouwens ook zo. Maar met meer personeel kun je meer risico nemen en zouden de men sen rustiger zijn en minder vallen." Het vastbinden gebeurt niet met kettin gen, maar met banden aan het bed of de stoel. Als ouderen zich hevig verzetten wordt de 'fixatie' weggehaald. „Dan kie zen we voor het risico", aldus de arts. De Inspectie presenteert binnenkort een rapport over de minimale eisen waaraan de zorg in verpleeg- en verzorgingshui zen moet voldoen. Staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) pleitte onlangs nog voor ruimere mogelijkheden om de menterenden die thuis worden verzorgd vast te binden. Dat zorgde voor veel on rust onder betrokkenen. erdam - Nederlanders EE* en er weinig vertrouwen in e armoede in de wereld ninder wordt. Ook over de ■reiding van dodelijke ziek- s aids en de bestrijding iongersnood^en ondervoe- U zijn zij pessimistisch. Dat the< u't een onderzoek dat gis- is gepubliceerd. er,r>handelde n overleden en - Een 45-jarige man uit en die in de nacht van za- g op zondag zwaar mis- ;ld in de tuin van zijn wo- Ulirverd gevonden, is aan zijn indingen overleden. In nd met deze zaak hield de zondagmiddag twee enaren van 25 en 45 jaar 'e hebben bekend de man indeld te hebben. au terdam zoekt 3Un idenbezitters idam - De gemeentelijke ingdienst in Rotterdam ntduikers van de honden- ing actiever opsporen. Al- enartsen in de gemeente igen deze week een brief Bi oproep gegevens van nbezitters door te geven gemeente. sr verstoort dagsrust waard - Het plan van er Cees Veerman om g alle Europese land- ninisters thuis te vergas- een diner is gelovigen in )onplaats Goudswaard in keerde keelgat gescho- ït steekt de gereformeer- het Hoekschewaardse at hun 'buurman' zijn jheid toont op de dag des L. Sintmaartensdijk van eformeerde Gemeente in and: „Het stoort." Op de A4 tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep wordt het trajectcontrolesysteem in gebruik genomen. Op de A4 houdt meer dan tien procent van de bestuurders zich niet aan de maximumsnelheid. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/anp - Op de A4 tus- sen Hoofddorp en Nieuw Ven nep en op de A12 tussen De Meern en Woerden worden van daag nieuwe trajectcontrolesys temen in gebruik genomen. Op beide trajecten vinden relatief veel ongevallen plaats, veelal als gevolg van te hard rijden. Testen hebben uitgewezen dat op de A4 meer dan 10 procent van de automobilisten zich niet aan de maximumsnelheid van 120 kilometer per uur houdt, zegt landelijk verkeersofficier van justitie J. Spee. „Met de tra jectcontrole hopen wij dat terug te brengen tot minder dan 1 procent". Bij trajectcontroles hangen ca mera's op verscheidene punten langs de weg. Zij maken opna mes van ieder passerend voer tuig. Een computer berekent de gemiddelde snelheid die tussen de twee meetpunten is gereden. In principe werkt trajectcontro le zeven dagen per week en 24 uur per dag, zegt Spee. Als het systeem is ingeschakeld, is de pakkans 100 procent. Het sys teem is bedoeld als aanvulling op bestaande controlemetho den, zoals flitspalen, lasergun, mobiele apparatuur en dergelij ke. Het systeem past zich aan aan de op de matrixborden voorgeschreven snelheden. Als deze, bijvoorbeeld, 70 kilometer per uur aangeven, geldt die snelheid als het te controleren maximum. In totaal zullen zes nieuwe sys temen in gebruik worden geno men. Na de A4 en de A12 zullen de komende tijd trajectcontro les worden ingevoerd op de N919 ter hoogte van Veenhui- zen, de A2 tussen Maarssen en Breukelen en de Zeelandbrug. In Flevoland zal een verplaats baar systeem worden gebruikt. Langs de diverse trajecten zul len weggebruikers met borden worden gewaarschuwd voor het bestaan van het systeem. Spee verwacht dat in de toe komst op langere trajecten meerdere systemen achter el kaar zullen worden geïnstal leerd. „Bijvoorbeeld op een tra ject van 18 kilometer zes syste men van drie kilometer. De au- den haag/anp - In Nederland heeft 31 procent van de over dekte openbare zwembaden een legionellabesmetting in de waterleidingen. Dat aantal is te hoog, schrijft staatssecretaris Van Geel van milieu in een brief aan de Tweede Kamer. In 2002 heeft de VROM-inspec- tie met een steekproef de le gionellabesmetting bij de zwembaden in kaart gebracht. Daarbij bleek dat in 42 procent van de onderzochte baden sprake was van besmette leidin gen. Uit vervolgonderzoek'blijkt dat dat aantal 'substantieel' ge daald is. Van Geel is echter nog niet tevreden. De inspectiedienst voert nu na der onderzoek uit bij de hon derd meest besmette zwemba den naar de oorzaak van de be smettingen. De resultaten daar van moeten eind dit jaar be kend zijn. In het tweede onderzoek heeft de inspectie ongeveer 400 zwembaden bekeken, die bij de eerste controle in 2002 buiten schot waren gebleven. Daarbij bleek dat 31 procent te maken heeft met besmette douches of koudwatertappunten. Bij 10 procent van de onderzochte zwembaden ontdekten de VROM-inspecteurs 'ernstig be smette douches', die afhanke lijk van de soort legionellabac- terie 'gezondheidseffecten' kunnen veroorzaken. Mensen kunnen bij inademing van de legionellabacterie le- gionellose, beter bekend als ve- teranenziekte, oplopen. In zwembaden vormen door de verneveling van het water voor al de douches een risico. den haag/gpd - Zwaarlijvige Tweede-Kamerleden moeten lijnen als ze probleemloos het parlementsgebouw in Den Haag willen binnenko men. De nieuwe beveili gingspoortjes die onlangs voor vele miljoenen zijn ge- installeerd in het gebouw, weren personen die meer dan 120 kilo wegen. CDA'er Rendert Algra was de eerste die - nu de Kamer te rug is van reces - bleef ste ken in de nieuwe sluisdeu ren. Algra weegt 103 kilo en had twee zware tassen bij zich. Pas nadat een bode een tas van hem overnam, kon Algra naar binnen. Tijdens het zo merreces is extra beveiliging aangebracht in het Kamerge bouw. Zo zijn bij vrijwel alle ingangen glazen tourniquets neergezet. Om te verhinde ren dat bezoekers met een pasje een niet-geregistreerde gast mee smokkelen, blok keert de deur bij het over schrijden van 120 kilo in de sluis. ;t weer geweld op grote schaal in het ge it de Grote Meren in Afrika. De internatio- nenleving doet te weinig om dat te voorko- sderland wil dat vrede en veiligheid hand in lan. Als voorzitter van de Europese Unie ederland de taak een EU-beleid op te zetten iachthebbers daar tot positieve actie aan te TEN 5 70 den nabestaanden sleepten zich wezen eend, in shock, vol onbegrip en angst, Dor het vluchtelingenkamp in Gatumba, i. Doodse stilte. Dót was de eerste indruk kamerleden Dittrich, 2n Koenders half au- a m ïpdeden in Afrika, toen t na de massaslachting ip bezochten. ip 'doodse stilte' is wederom concreet ?n voor velen in de Grote Meren regio. De lementariërs reisden op uitnodiging van a, Icco, Novib en Pax Christi door Burun- hda en de Democratische Republiek Con- je complexe situatie te doorgronden en I mening te vormen over de rol die Ne- I speelt of zou moeten spelen in deze re- H Wie er allemaal verantwoordelijk zijn voor het drama in Gatumba, waar meer dan 160 doden en meer dan 100 gewonden vielen, is (nog) niet ge heel duidelijk. Een onafhankelijke internationale onderzoekscommissie die veel te laat aan haar werk begonnen is, terwijl het terrein van onder zoek al was plat getrapt door honderden nieuws gierigen, zal ooit met conclusies komen. Duide lijk is al wel dat dit drama regionale gevolgen zal hebben. Als de internationale gemeenschap niet snel ingrijpt, blijft het niet beperkt tot deze mis daden tegen de menselijkheid. De voortekenen zijn duidelijk: de nog steeds groeiende aanwezigheid van tienduizenden mili tairen van allerlei afkomst in Oost-Congo, de dreigende taal van verschillende as 1 r leiders in de regio, de duidelijke scheuren in de overgangsrege ring, de moeilijkheden om één nationaal leger te vormen, de onwil te ontwapenen, de armoede, kwetsbaar heid en angst van de bevolking. Al deze proble men laten weinig ruimte voor een andere inter pretatie: vele regio-kenners vrezen zeer binnen kort een nieuwe internationale oorlog. En dat terwijl er de afgelopen 10 jaar al 5 miljoen Afrika nen in de Grote Meren-regio zijn overleden; óf door directe oorlogshandelingen óf door de ge- volgen van oorlogeq. Hoeveel 'doodse stiltes' willen we nog aanhoren? Als het aan de lokale bevolking en ons ligt geen enkele. Natuurlijk moeten Afrikaanse leiders hun verantwoordelijkheden onder ogen zien en daar naar handelen, maar de internationale gemeen schap kan geen passieve toehoorder blijven in tijden van misdaden tegen de menselijkheid. Wij gaan ervan uit dat de Nederlandse overheid deze mening deelt en hopen dat zij zo snel mogelijk enkele heldere besluiten neemt. De Nederlandse overheid stelt dat vrede en vei ligheid hand in hand moeten gaan. Tot nu toe is de concrete bijdrage aan de VN-vredesmacht in Congo, vanuit Nederland en vanuit de EU mini maal te noemen. En dit terwijl de invulling van het huidige mandaat, het ter beschikking gestel de materieel en het aantal troepen niet toerei kend zijn. Een vredesmacht met 10.800 man schappen, uit voornamelijk U/uguay, Zuid-Afrika en Bangladesh op een grondgebied zo groot als West-Europa met meer dan 50 miljoen inwoners, en minstens 300.000 te ontwapenen strijders kón niet effectief werken. Het resultaat is dat er half, geldverslindend werk wordt geleverd, met een reëel risico op toenemend gebrek aan vertrou wen in VN-vredesmissies. Het kan ook anders. Neem bijvoorbeeld de erva ring met de VN-vredesmacht in Kosovo in 1999 waar op een bevolking van 2 miljoen inwoners 45.000 manschappen gelegerd waren uit voorna melijk de VS, Canada en Europa. Nu hebben Ne derland en de EU in Congo een nieuwe kans hun aandeel te leveren, want de VN verzoekt op dit moment om uitbreiding van de troepen tot 23.900 man, om lucht- en waterverkenningsma- terieel (F-16's, Orions en boten voor op de me ren) en ondersteunende troepen. Een dusdanig versterkte vredesmacht met een ruimere inter pretatie van het mandaat zou een groot verschil maken. Het wordt hoog tijd te laten zien dat de Neder landse overheid haar eigen regionale aanpak van de Grote Meren, een van de twee speciale aan dachtsgebieden binnen het Nederlands Afrika - beleid immers, serieus neemt. Ga die uitdaging dan ook aan als die regio zó belangrijk heet te zijn. Daarbij zou een evenwichtige benadering van de verschillende landen in de regio de machthebbers daar stimuleren positieve stappen te zetten. Tevens dient Nederland als voorzitter van de EU zijn uiterste best te doen een gemeen schappelijk EU beleid voor de Grote Meren te ontwikkelen, wil het zichzelf serieus nemen. We wachten al lang in stilte, maar ervaren hope lijk nooit meer die 'doodse stilte'. Sylvia Borren en Jack van Ham, directeur Novib en directeur Icco. tomobilist zal dan niet weten welke van de zes in werking is." Spee benadrukt dat het het Openbaar Ministerie niet te doen is om zo veel mogelijk boetes te innen, maar om de veiligheid te verbeteren en de uitstoot van schadelijke stoffen te verminderen. Volgens Spee is gebleken dat trajectcontrole werkt. Op de A13 bij Rotterdam Overschie, waar het systeem sinds mei 2002 in werking is, rijdt minder dan 1 procent van de automo bilisten te hard. Ga tijdens de Super Scheur Sale naar DA en ontvang tot maal- liefst 25% korting op 4 artikelen naar keuze! M. 0 DA geeft 10,15, 20 en 25% korting op artikelen uit het hélé assortiment, zelfs op actieproducten! Scheur de kortings bonnen uit de folder van DA en ontvang direct tot wel 25% korting op 4 artikelen naar keuze. En het leukste van de Super 1 Scheur Sale is, dat je zelf mag bepalen welk product dël meeste korting krijgt! Ga dus vóór 13 september naar DA en profiteer van fikse kortingen tijdens de Super Scheur Sale. Deze actie geldt niet voor geneesmiddelen. Lees ook de voorwaarden in de folder - jpj-} JfSfpfl - j

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5