N-Holland gooit huurmarkt open BINNENLANDl Cultuur in een strak gesneden maatpak Breuk dreigt tussen Wilders en WD-fractie 'Immigrant moet uitkering verdienen' Roken in horeca snel aan banden gelegd jldiging sporters _.ie op televisie rafblad nekt oriitter LPF l IA-onderzoek ak Andrea Luten Woningzoekende mag regiogrens over Koninklijke opening Werkstraf voor doodrijden krantenbezorger rdachte met >bieltje zoeken gJofdredactie lekblad VN weg ileidingsniveau gt nauwelijks' Nieuwe programmering Nederland 3 ude horeca d aangepakt el bevingen »r gaswinning Vertrek Vrijwilligers coach voor spijbelaars Koe in de wei levert meer op versum - De NOS zendt de diging van de olympische flaillewinnaars vandaag live via Nederland 2. De sporters rden onder meer door ko- gin Beatrix ontvangen op is Noordeinde. De huidi en de rijtoer daarna zijn te jen vanaf 12.35 uur tot on eer 16.45 uur. woensdag 1 september 2004 10 g rgi sta ningen - De politie begint t week met een DNA-on- [oek in de zaak Andrea Lu- Dat heeft het openbaar mi- Jerie in Groningen gisteren cr endgemaakt. Bij ongeveer ?t ig mannen wordt op vrijwil- basis DNA afgenomen. De 15-jarige Andrea Luten 1 in 1993 vermoord aange- at' en in de bossen bij het ïtse Gijsselte, vlakbij haar nplaats. Een dader is nooit inden. N: d haag - Jan Beider is afge ven als voorzitter van de Beider kwam afgelopen jkeinde in opspraak, na pu- 1W aties waaruit bleek dat hij in ;t 0 j is veroordeeld voor fraude lSt iplichting van ABN Amro. 'er blijft aan als bestuurslid .de LPF. Sergej Moleveld de titel van LPF-voorzit- iver. Vorige week leidde een s binnen de LPF tot een ik tussen de fractie en de door René Torley Duwel haarlem - Noord-Hollanders die een sociale huurwoning zoeken, kunnen straks buiten hun eigen regio een huis huren. Met dit 'ambitieuze idee' hoopt de pro vincie de muurvast zittende wo ningmarkt open te breken en de doorstroming te bevorderen. Het provinciebestuur heeft het voorstel opgenomen in de gis teren gepresenteerde begroting voor 2005. Door het wegwerken van de regionale scheidslijnen krijgen Noord-Hollanders meer keuzevrijheid in de sociale huursector. De huisvestingswet biedt provincies de mogelijk heid in te grijpen in de manier waarop woonruimte wordt ver deeld. Uit een recent onderzoek blijkt dat kwetsbare groepen op de woningmarkt buiten de boot vallen naarmate de woning nood toeneemt. Door het schrappen van regionale beper kingen denkt de provincie star ters meer kansen te bieden. Volgens gedeputeerde Moens stuit zijn plan op verzet bij ge meenten, die hun woningmarkt willen afschermen voor men sen van buiten de regio. „Wo ningcorporaties en vooral wo ningzoekenden zijn er heel blij mee. Neem nou een 62-jarige vrouw uit Alkmaar, net wedu we. Ze wil graag in de buurt van haar dochter in Edam wonen. Heel begrijpelijk, maar ze kan het schudden", aldus de pro vinciebestuurder. Oppositieleider M. Barth (PvdA) ziet geen enkel heil in dit nieu we systeem, dat volgens haar juist ten koste gaat van kwets bare groepen als jongeren, star ters en ouderen. „Er zijn ge woon te weinig huurwoningen. Bij schaarste moet je nooit libe raliseren." Noord-Holland gaat nu ook de stagnerende woningproductie stimuleren, die in Noord-Hol land op een historisch diepte punt is beland. Er worden ne genduizend woningen per jaar opgeleverd tegenover 13.000 voor de eeuwwisseling. Het wo ningtekort is hier nu het groot ste van alle provincies (40.000). Tot 2010 moeten er jaarlijks 12.000 huizen bijkomen om de woningnood te verminderen. middelburg tehuis van ig - Koningin Beatrix heeft gistermiddag zowel de Roosevelt Academy als het nieuwe gemeen- Middelburg geopend. De koningin overhandigde twee symbolische sleutels, een nieuwe aan burgemeester Schouwenaar van de Zeeuwse hoofdstad en een oud exemplaar aan voorzitter Ginjaar- Maas van de onderwijsinstelling. Het nieuwe gemeentehuis is op steenworp afstand van het NS-station gebouwd. De Roosevelt Academy is in het eeuwenoude stadhuis aan de Markt gevestigd. Foto: ANP/Koen Suyk breda/gpd - Een 21-jarige dronken automobilist die in Breda een 28-jarige Afrikaanse krantenbezorger doodreed, is gisteren veroordeeld tot een werkstraf en twee jaar intrek king van zijn rijbewijs. Justitie had anderhalf jaar on voorwaardelijk en drie jaar rij ontzegging geëist. De man had volgens justitie minstens zes glazen alcoholi sche drank op en reed in de vroege ochtend met ongeveer honderd kilometer per uur door de bebouwde kom, waar vijftig was toegestaan. De rechtbank veroordeelde hem wegens 'in hoge mate on voorzichtig' rijgedrag tot een werkstraf van 240 uur, twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Ook moet hij een anti-al coholcursus volgen. De verongelukte bezorger was afkomstig uit Sierra Leone. Hij verbleef legaal in Nederland, maar was nog niet in het bezit van een werkvergunning. haag - Politie en justitie >en vanaf vandaag meer t elijkheden de activiteiten 8e verdachten te achterhalen e un mobiele telefoon. Door Bl wetswijziging kunnen op- 1 r ingsdiensten meer ver- on sgegevens opvragen van achten van een misdrijf op vier jaar of meer cel- staat. Zo kan een officier ustitie voortaan de gege- opvragen over dattim en tip van een telefoonge- k, met wie gebeld is, hoe het gesprek duurde en 00' f welke locatie de gebrui- lelde. Ook valt dan eerder Seibatroon te ontdekken in de acten van een verdachte. terdam - De hoofdredactie Wij Nederland heeft onvol- ide vertrouwen van de re- ie en stapt daarom op. Dat >en hoofdredacteur Xandra itte en adjünct-hoofdre- eur Jan Jaap Heij van het ;blad gisteren besloten, tte gaf vanaf 2000 leiding iet blad, De onrust onder dactieleden ontstond door ïitgelekt e-mailtje van de dredactie over geplande inigingen. In die e-mail ien ook namen van redac- :n die wat Schutte betreft e nominatie stonden te ekken. ■rdam - Het opleidingsni- van de beroepsbevolking e komend jaren nauwelijks :n. De regering ondergraaft tdurend haar eigen doel- ngen op dat terrein door regelen die haaks staan op timuleren van een leven leren. Dat zei voorzitter gens van het college van ïur van de Open Universi- isteren in Rotterdam bij de ling van het academisch hilversum/gpd - Er is nog hoop voor de noodlijdende culturele zender Neder land 3. Volgens zenderbaas Lennart van der Meulen wordt de zender in het nieu we seizoen in een 'strak gesneden maat pak' gehesen dat Nederland 3 meer smoel en schwung moet geven. De geplaagde netcoördinator hoopt door 'slim en herkenbaar' te program meren het ronduit dramatische verloop van de kijkcijfers weer een positieve im puls te geven richting de beoogde negen procent marktaandeel. Ook wil hij, meer dan vroeger, rekening houden met het aanbod op de andere netten en met het kijkgedrag van de kij kers van Nederland 3. „Onze kijkers schakelen relatief laat in. Daarnaast moet je rekening houden met de ouders en kinderen die na Z@ppelin blijven hangen", aldus Van der Meulen tijdens de presentatie van het nieuwe televisie seizoen. Een van de belangrijke pijlers onder zijn formule is het inspelen op ac tuele zaken door thema-avonden, waar bij zo nodig moet worden ingebroken op de reguliere programmering. Zo wordt in de week van 14 tot 20 novem ber een themaweek gehouden over kin dermishandeling. Een groot deel van de programmering op Nederland 3 en de publieke radio zenders zal het thema 'Geheim Geweld' behandelen. „Er zijn meer dan twintig programma's die meedoen, van Buiten hof tot Nova en Zembla", aldus initia tiefneemster Carla Boos. Zo werkt VPRO's Tegenlicht aan een film waarin bekende Nederlanders vertellen hoe zij als kind werden mishandeld. Op 31 oktober is een thema-avond ge wijd aan de Amerikaanse presidentsver kiezingen, die op 2 november worden gehouden. De live-uitzending met gasten, publiek en gefilmde bijdragen wordt vooraf ge gaan door een groot aantal andere pro gramma's over Amerika zoals de serie Angels in America met Al Pacino. Nova brengt vanaf 25 september Nova New York, waarin Twan Huys elke zater dag een talkshow presenteert. Het duo Levy en Sadeghi brengt zes afle veringen lang De Lobbyisten, waarin ze het thema-gewijs opnemen voor George Bush. De slotaflevering is ook gepland op 31 oktober. En Hans Keiler en Hans Feller maakten een 'sociologische roadmovie' door de Verenigde Staten met behulp van een 'extra large' camper en in het gezelschap van socioloog Abraham de Swaan. Luchtig amusement krijgt meer ruimte op de zender. Kinderen geen Bezwaar is een nieuwe comedy van en met Haye van der Heijden. Naast kassakraker Kop spijkers zal Paul de Leeuw vanaf maan dag 4 oktober weer een half seizoen lang te zien zijn als PaPaul al lieten de kijkcij fers in het vorige seizoen te wensen over. „Er keek geen hond, en het werd steeds minder", aldus De Leeuw, die van plan is in de komende maanden het met een Nipkow bekroonde PaPaul te stylen volgens de formule van Oprah Winfrey. iaag - De horeca in het den van het land krijgt dit er te maken met een harde- npak van fraude. Inspec- van een aantal overheids- ;ten gaan bij 250 hotels, s en restaurants streng toe- op mogelijk geknoei met ringen, illegale arbeid en uiking van belasting en lies. Volgens het ministerie ociale zaken en werkgele- eid treden de inspecteurs op: zondaars komen er anger met een waarschu- vanaf, maar krijgen met en boete. Uit eerdere con- s bleek dat de horeca in het den regels overtreedt. iaag - Het KNMI heeft vo- ar in het noorden van het 57 aardbevingen geregi- u rd, die het gevolg waren C jaswinning. In 2002 waren r 25. Dit staat in het jaar- l ig van het Staatstoezicht Mijnen (SodM), dat kt over een opvallende ime. Twee van de bevin- iadden een kracht van 3 op chaal van Richter en leid- lot meldingen van schade. eindhoven - De extra manschappen voor de Nederland se troepen in Irak zijn gisteravond vanaf het vliegveld Eindhoven vertrokken. Minister Kamp zegde de verster king toe nadat eerder deze maand een Nederlandse pa trouille in een zware nederlaag was gelopen. Bij het inci dent kwam een 29-jarige wachtmeester om het leven. Naast de twee infanterlepelotons is ook extra materieel onderweg naar Irak. Foto: ANP/Bert Jansen amsterdam/anp - Ruim vier honderd Amsterdammers heb ben zich als vrijwilliger aange meld als coach van risicojonge ren. Zij krijgen een tweedaagse training om een jaar lang jon geren te begeleiden die veel spijbelen of moeite hebben met het vinden van een baan. Aanvankelijk was het de bedoe ling van de gemeente Amster dam om aan het eind van het jaar vierhonderd mentoren ge vonden te hebben, maar de be langstelling voor het in mei ge lanceerde mentorenproject Goal! bleek groter dan ver wacht. De vrijwilligers komen uit alle lagen van de samenleving, al dus jjie gemeente gisteren. den haag/gpd - Geert Wilders overweegt uit de WD-fractie in de Tweede Kamer te stappen. Hij eist het recht op om tegen het EU-lidmaatschap van Tur kije te stemmen. Fractievoorzit ter Van Aartsen wil Wilders die vrijheid echter niet geven. De kwestie komt eind het komend fractieweekeinde aan de orde, maar Wilders wil deze week nog met Van Aartsen praten om het probleem op te lossen. De kwestie kwam gisteren on verwacht tot een uitbarsting toen kranten meldden dat Van Aartsen Wilders de wacht aan had gezegd, vanwege een mani fest dat Wilders samen met col- lega-WD'er Oplaat voor de zo mer had geschreven. Daarin bepleitten zij dat de WD een ruk naar rechts moest maken. Zij keerden zich onder meer te gen een eventueel EU-lidmaat schap van Turkije. Direct na putoptie zei Van Aartsen al dat beide kamerleden zich moesten onderwerpen aan de fractielijn. Die luidt dat Turkije lid kan worden als het aan de door de EU gestelde voorwaar den voldoet. Wilders; bekend om zijn uitge sproken meningen over de is lam en de terrorismebestrij ding, kwam vorig jaar ook al in aanvaring met de fractie toen hij zijn mede-kamerleden een 'stelletje grijze muizen' had ge noemd. Van Aartsen deed gisteren zijn uiterste best de zaak te ont krachten. „Ik heb met verba zing kennisgenomen van be richten dat ik de heer Wilders uit de fractie dreig te zetten." In zijn werkkamer even verder op verklaarde Wilders dat een breuk onafwendbaar lijkt. „Dit is een standpunt waar ik voor sta. Ik ga niet 180 graden draai en." Hoewel hij in eerste in stance de fractie niet wil verla- Wilders gisteren in de wandel gangen van het Kamergebouw. Foto: ANP/Marcel Antonisse ten, verklaarde hij wel dat het „heel moeilijk kan worden als het l^ard gespeeld wordt". Wiegel geeft advies Geert Wilders moet zich schikken naar de fractiedis cipline. Dat advies geeft WD-coyfee Wiegel aan het dissidente kamerlid. „Wil ders moet zijn knopen tel len. Als buitenlandwoord voerder moet hij het stand punt van zijn eigen groep verdedigen. De fractieleider bepaalt wat de koers is", al dus de voormalige partijlei der. In tijden van verwarring binnen de WD laat Wegel nooit lang op zich wachten met gevraagde of onge vraagde raad. Gisteren koos de liberaal de actualiteiten rubriek Netwerk om zijn vi sie op de gerezen proble men uit te dragen. den haag/anp Een koe die in de zomer in de wei loopt, le vert een melkveehouder meer op dan wanneer het dier op stal blijft. Dat blijkt uit onder zoek van het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI). Boe ren die hun dieren binnen houden, zijn onder meer 25 procent meer kwijt aan ge- zondheidskosten. Met name bij kleinere melk veebedrijven van rond de 55 koeien is het verschil volgens de onderzoekers groot. Liepen de koeien in de wei, dan hield de ondernemer in 2002 onge veer 38.000 euro over. Zijn collega met de dieren op stal verdiende rond de 21.000 eu ro, zo publiceerde het LEI gis teren in zijn maandelijkse Ag- ri-Monitor. Naast extra kosten voor de ge zondheid van de dieren zijn de koeien op stal volgens de onderzoekers ook duurder door arbeidskosten voor de verzorging. In 2002 heeft één op de acht melkkoeien in Ne derland niet of nauwelijks de wei gezien. In het kader van de nieuwe mestwetgeving is de verwach ting bij overheid, landbouwor ganisaties en boeren dat de melkveehouders hun koeien steeds meer op stal zullen houden. De hoeveelheid mest die op het land mag terecht komen, wordt in de nieuwe regels verder aan banden ge legd. Volgens de onderzoekers van het LEI is het echter de vraag of het op stal houden van de dieren „in verband met de veranderde mestwetgeving financieel en bedrijfsecono misch wel interessant is". Bij de grotere melkveehouderijen (met meer dan honderd koei en) is het verschil tussen de dieren in de wei of op stal klei ner, omdat hier het verschil in arbeidskosten in verhouding tot de opbrengst kleiner is. den haag/gpd - Immigranten moeten hun recht op een uitke ring eerst verdienen, vindt de Tweede Kamer. De Kamer riep het kabinet gisteren op een stu die te doen naar de invoering van een 'ingroeimodel'. In dat model zouden nieuwkomers, met name importbruiden, hun rechten op de sociale zekerheid gedurende een aantal jaren moeten opbouwen. Tijdens het Kamerdebat over het integratiebeleid van de af gelopen dertig jaar riepen PvdA-leider Bos en D66-leider Dittrich gisteren het kabinet op om studie te doen naar een dergelijk model. CDA en WD waren al langer voorstander van restricties voor nieuwko mers. Tot dusver heeft iedereen die een permanente verblijfsver gunning heeft ook automatisch recht op uitkeringen en ge zondheidszorg. In de toekomst zouden die twee zaken losge koppeld moeten worden. WD-ftactieleider Van Aartsen daagde Bos onmiddellijk uit de plannen in de praktijk te bren gen, maar de PvdA'er hield de boot af. Hij wil dat er eerst on derzoek gedaan wordt naar de gevolgen van een 'ingroeimo del'. Ook Dittrich wil dat het kabinet eerst modellen ontwikkelt om het nieuwe systeem in te voe ren. „Net als Wouter Bos ben ik er nog niet uit hoe dat allemaal moet." Van Aartsen noemde die op stelling 'weer heel voorzichtig allemaal'. „Ik constateer dat WD, CDA en PvdA de opvat ting delen dat buitenlandse partners niet onmiddellijk recht hebben op een uitkering. Het moet mogelijk zijn voor het ka binet heldere taal te spreken. In het debat over het integratie beleid hekelde Bos de 'sym boolpolitiek' van het huidige kabinet. den haag/gpd - Roken aan de toog en het eettafeltje wordt vanaf volgend jaar stelselmatig teruggedrongen. Dat hebben de horecaondernemers vastgelegd in een overeenkomst met het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport. Van een algeheel rookverbod is voorals nog geen sprake. De meerjaren afspraak wordt morgen in Den Haag officieel ondertekend. Restaurants worden krachtens het convenant verplicht de ko mende vier jaar steeds meer rookvrije tafeltjes aan te bieden. De grootte van de rookvrije hoek is mede afhankelijk van de omvang van het etablissement. Voor cafés en bruine kroegen geldt dan een wat minder streng anti-rookregime. In ijs- salons en andere bedrijven waar relatief veel kinderen en tieners over de vloer komen, wordt de rookvrije afdeling, zo als die vanaf 1 januari wordt in gericht, versneld uitgebreid. Het is de bedoeling dat horeca- gasten straks op een overzich telijk informatiebordje aan de gevel van een etablissement kunnen lezen in hoeverre het rookvrij is. Het stappenplan van horeca en ministerie vloeit voort uit de nieuwe Tabakswet. Volgens die wet hebben alle werknemers in ons land recht op een rookvrije werkplek. Be halve de horeca zijn ook de psychiatrische ziekenhuizen en de verzorgings- en verpleeghui zen nog tot 1 januari uitgezon derd van de wet. De horeca mocht die tijd van minÉBer en Tweede Kamer benutten om via een stappenplan het roken in fasen terug te dringen. De zorg instellingen hebben uitstel ge kregen om de benodigde bouw kundige aanpassingen te tref fen. Zij moeten, in tegenstelling tot de horeca, vanaf 2005 vol doen aan de Tabakswet. Dan mogen verstokte rokers onder psychiatrische patiënten en be woners van verpleeg- en ver zorgingshuizen enkel nog in speciale rookruimten en in de buitenlucht een sigaretje weg paffen. Kantines, eetzalen en privé-ruimten, waarin perso neel actief is, zijn dan voor hen verboden gebied. I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3