'Ik wil gevriesdroogd worden' GESPREK VAN DE DAG Japanse kuuroorden niet altijd betrouwbaar Nieuwe manier van lijkbezorging zet uitvaartwereld op zijn kop Drukte in de flamingocrèche Oppervlaktewater vaak ongeschikt als drinkwater Foedraal woensdag 1 SEPTEMBER 2K>4 DAGELIJKS LEVEN kJATuurZ-U) is~ OAT Pl°iAlS.D EEM ZAAC-AO i Cl<_ \ND HE^BEM SLKAAPL,MAflrZ pat PA4R.P tieeFT a/iEMA K MENSELIJK Deskundigen proberen een EIGENZINNIGE WALVIS die achter de dam van een Canadese energiecentrale rondzwemt te LOKKEN met een bijzonder soort aas. Zij laten onder water opnames van walvissen horen om de buitrug uit de wateren van de centrale te krijgen. De walvis zwemt al een week bij de energiecentrale in Nova Scotia. De fabriek is sindsdien stilgelegd. Deskundigen waren vooraf bang dat het 15 ton zware dier, dat uit de Atlantische oceaan komt, de geluiden van soortgenoten uit de Grote Oceaan niet zou verstaan. Inmiddels is de zes meter lange buitrug de geluiden al vier kilometer gevolgd, maar na herhaaldelijke po gingen weigerde het steeds de sluisdeuren uit te zwemmen. 'Walvismuziek' is eerder gebruikt om een verdwaalde walvis weg te lokken. In 1985 zwom een buitrug 80 kilometer met wetenschappers mee, de baai van San Francisco uit. Een Brit die zijn brood ver dient als DUBBELGANGER van PRINS CHARLES heeft succesvol gepleit om zijn rij bewijs te mogen houden. Hoe wel de man een snelheidsover treding had begaan, heeft de rechter hem een rijontzegging bespaard. Zonder rijbewijs zou hij zijn baan kwijtraken, zo pleitte de veroordeelde Brit. Wel moet hij een boete beta len van 285 pond (ongeveer 430 euro). De 48-jarige man werkt al tien jaar als 'lookali- ke' van de prins. Met zijn auto rijdt Charles Haslett door het hele land om bij evenementen als vervanger op te treden voor zijn koninklijke naamgenoot, hier op de foto. Foto: EPA Ondanks alle culturele verschillen, vindt er op CULINAIR GEBIED een ongeken de TOENADERING plaats tussen Mexico en de Verenigde Staten. Terwijl het fastfood uit het noorden ten zuiden van de Rio Bravo steeds gretiger wordt ge nuttigd, is omgekeerd een onbedwingbare trek in de typische tortilla ontstaan. Volgens een Mexicaanse krant daalde de consumptie van tortilla in Mexico tus sen 1994 en 2003 met 67 procent. In de VS steeg de consumptie van de maï- spannenkoek juist met 117 procent. De Mexicanen verorberden sinds 1997 49 procent meer witbrood, bijvoorbeeld bij hamburgers. In 2003 werd in Mexico 48 procent minder tequila gedronken dan zes jaar geleden, in Amerika 20 pro cent meer. De Mexicanen kregen ook steeds meer trek in Amerikaans bier met tussen 2000 en 2003 een stijging van de invoer met 87 procent. De export van Mexicaans bier naar de noorderburen steeg met 30 procent. Het houdt de uitvaartbranche behoorlijk be zig: vriesdrogen. Deze nieuwe manier van lijkbezorging is bedacht door een Zweedse biologe. Momenteel wordt het getest op die ren. Uitvaartondernemer Yarden wil de me thode introduceren in Nederland. Maar niet iedereen is daar blij mee. 'In de Bijbel staat alleen iets over begraven.' Na een leven vol keuzemogelijkheden, blijft de laatste beslissing beperkt tot begraven of cremeren. Eigenlijk wel zo overzichtelijk, maar dat gaat veranderen. Het vriesdrogen komt eraan. Deze nieuwe manier van lijk bezorging zit nog in de experimentele fase, maar zet de uitvaartwereld nu al op zijn kop. Bij het vriesdrogen, ock wel lyofilisatie ge noemd, wordt het stoffelijk overschot in stikstof gedompeld. Daardoor wordt het zó broos dat het met geluidssignalen uit elkaar kan worden getrild. Nadat het water aan de lichaamsstof is onttrokken blijft er een reu kloos poeder over. Het hele proces neemt een dag of tien in beslag. Echt nieuw is de techniek overigens niet. Vriesdrogen wordt in de voedselbranche al langer gebruikt. De Zweedse biologe Susanne Wiigh-Masak kwam op het idee om vriesdrogen te gebruiken omdat ze op zoek was naar een methode die minder be lastend is voor het milieu dan begraven of cremeren. In Zweden wordt het daarom ook wel de 'ecologische uitvaart' genoemd. Hoewel critici zich afvragen of het echt zo veel beter is dan cremeren of begraven - stikstof is immers ook belastend- spreekt het milieuvriendelijke imago van vriesdro gen wel veel mensen aan. Wie wil kan zelfs een boom op zijn graf laten zetten die het lichaamspoeder als voeding gebruikt. De Zweedse uitvaartondernemer Promessa Organic AB biedt zelfs makkelijk afbreekba re kisten van aardappelzetmeel aan. Uit vaartondernemer Yarden wil de nieuwe methode in Nederland introduceren. Op die manier heeft de uitvaartondernemer een belangrijke troef in handen in de strijd om de milieuvriendelijke uitvaartconsu- ment. Jasper Enklaar is hoofdredacteur van het maandblad Uitvaart en volgt de ontwikke lingen op de voet. „Het vriesdrogen houdt de gemoederen in de uitvaartbranche be hoorlijk bezig. Het is ook de eerste wezen lijke vernieuwing sinds mensenheugenis. Begraven en cremeren zijn er altijd al ge weest." Enklaar is een voorzichtige voorstander van de nieuwe methode. „Ik vind het op zich zelf een mooie techniek. Maar het maakt natuurlijk wel uit of je het toepast op een doperwt of een stoffelijk overschot. Ik ben erg benieuwd met welke rituelen bij deze Lyofilisatie stap voor stap 1) Het stoffelijk overschot wordt in tien dagen gekoeld tot min 18 graden Celsius. 4) Het kwik (van vullingen) en eventuele resten van chirurgische metalen wordt magnetisch verwijderd. 2) Het door en door bevroren lichaam wordt onder gedompeld in vloeibare stikstof (-196 graden) waar door het heel broos wordt. 5) 25 tot 30 kilo droog poeder blijft over en wordt in een milieuvriendelijke kist (van bijvoorbeeld aardappelzetmeel) gedaan. 3) Dit ijslichaam wordt blootgesteld aan kleine trillingen en valt uiteen in een organische substantie. 6) De kist kan worden begraven in een klein formaat graf. De overblijfselen zullen binnen 6 tot 12 maanden tot compost zijn vergaan. Op het graf kan een boom worden geplant die de compost als voeding gebruikt. Verstoffen of afpoeieren? Volgens marktonderzoek van Nipo heeft 42 procent van de Nederlanders op dit moment een uitge sproken voorkeur voor crematie. Voor een begra fenis kiest 35 procent. En 17 procent van de Neder landers weet het nog niet. Slechts 5 procent heeft geen enkele voorkeur. Eén procent wil zijn of haar li chaam ter beschikking stellen van de wetenschap. Bij een gemiddeld aantal overledenen van 140.000 per jaar zijn dat er nog al tijd 1400. Ruim voldoende om de jaarlijkse behoefte van de Nederlandse uni versiteiten -die zo'n 500 stoffelijk overschotten no dig hebben voor onder zoek- te dekken. Een van de belangrijkste redenen om voor crematie te kiezen, blijkt 'gemak' te zijn. Crematie is populair omdat er geen grafonder houd nodig is en dus ook geen (verplicht) grafbe- zoek. De mensen die voor een begrafenis kiezen, doen dat juist omdat er dan een plek is om naar terug te gaan. Het argu ment dat crematie ruimte winst oplevert, is voor 12 procent van de onder vraagden een belangrijke reden om te kiezen voor lijkverbranding. Aan de beperkte keuzemogelijk heid tussen begraven of cremeren wordt in de na bije toekomst wellicht vriesdrogen toegevoegd. De uitvaartwereld spreekt liever over lyofilisatie. Maar geen van de om schrijvingen voldoet want dat klinkt toch niet: 'Ik heb gisteren mijn vader ge vriesdroogd' ofi 'Hoe was de lyofilisatie van je moe der?' Op de website van Doodgewoon wordt daar om een oproep gedaan voor een betere naam voor de nieuwe methode. De term moet de lading dekken, goed uitspreek- baar zijn, overledenen waardig zijn én zowel als zelfstandig naamwoord als in werkwoordvorm logisch klinken. Enkele suggesties zijn er al: verstoffen en af poeieren. www.dood.nl en www.promessa.se vorm van uitvaart omgeven gaat worden." Daar wordt bij Yarden ook over nagedacht. „Natuurlijk, een nieuwe methode vraagt om een nieuwe vorm. Maar het belangrijk ste is momenteel toch of het technisch ge zien allemaal mogelijk is op een manier die ethisch ook nog verantwoord is", aldus een zegsman van de uitvaartonderneming. Half september komt Yarden met een grote pu bliekscampagne over vriesdrogen. De Zweedse biologe Wiigh-Masak helpt de u vaartondememer bij het 'rijp' maken van de Nederlandse markt. Uit een recente N: po-enquête blijkt dat vijftig procent van c Nederlanders interesse heeft. Hoe duur e vriesdrooguitvaart wordt, is overigens no; niet bekend. Zeker is in elk geval dat vóórdat de nieuw methode kan worden toegepast, de Wet c de Lijkbezorging moet worden aangepast Net zoals dat bij de introductie van cremi ren is gebeurd. Belangrijke vraag is bijvoc beeld of het lichaamspoeder dat overblijf na het vriesdrogen, dezelfde juridische st tus heeft als de crematieas. Als de aanpas sing van de wet net zo langzaam verloopt als destijds, kan het nog wel een paar jaai duren voordat vriesdrogen als lijkbezorgi tot de mogelijkheden behoort. Cremeren was zó omstreden dat er in 1949 een spec ale commissie werd aangesteld voor het wijzigen van de Begrafeniswet. In deze commissie zaten zowel voor- als tegensta ders van lijkverbranding. Zij ontwierpen een wetsvoorstel met crematie als legale mogelijkheid. Deze 'Wet op de Lijkbezor ging' werd in 1955 aangenomen. Yarden, destijds een van de eersten die ci meren toepaste, gaat ervan uit dat de wet wijziging een formeel peulenschilletje is. „Er moet natuurlijk wel naar gekeken woi den. Maar wij vermoeden dat de aanpas sing van de wet geen problemen op gaat 1 veren", aldus de zegsman. Hoofdredacteur Enklaar ziet het minder rooskleurig. „Ik denk dat het lang gaat du ren. De Wet op de Lijkbezorging heeft ge< hoge prioriteit. Tot nu toe houdt Binnen landse Zaken zich erg op de vlakte in de 1 le discussie rond het vriesdrogen." Als het aan Wim de Wit van de christelijk begrafenisonderneming Op Doorreis lag, dan was de Begrafeniswet helemaal nooil aangepast. Cremeren en vriesdrogen ziet hij allebei niet zitten. „Er is vanuit ons ge loof maar één manier van lijkbezorging ei dat is begraven. Al het andere is vanuit Bi bels perspectief niet juist." De Wit heeft i een gesprek achter de rug met uitvaarton dernemer Yarden. „Het was een aardig gf sprek, we kunnen weer prima door één deur. Maar onze visie komt niet overeen. De Wit is bang dat begraven in de toekon onmogelijk wordt omdat de overheid gee grond beschikbaar wil stellen. „Een be graafplaats brengt minder op dan een nieuwbouwwijk. Net zoals destijds bij cremeren zijn er ooi pioniers voor het vriesdrogen. Er zouden, Zweden zelfs al enkele overledenen ligger te 'wachten' op hun lyofilisatie. Zoals de schoonmoeder van biologe Wiigh-Masak, 'Maakt niet uit hoe lang het gaat duren', schijnt deze voor haar dood te hebben gi zegd. „Ik wil gevriesdroogd worden." Floor de Booys Vraag een inwoner van Tokyo waar hij het liefst zijn weekend zou door brengen en tien tegen een dat het antwoord luidt: in een gerenom meerd kuuroord. In het heilzame water van deze onsen kan hij niet al leen bijkomen van de uitputtende Tokyo-stress, maar wordt hij, als je de onsenpropaganda mag geloven, en passant ook genezen van aandoe ningen die de krachten van de gedi plomeerde medische stand te boven gaan. De meer dan 20.000 onsen nemen zo'n belangrijke plaats in in het leven van een Japanner, dat ze een cultu reel instituut zijn geworden met, dat gaat hier vaak samen, een hoog sno bgehalte. Een weekend in het water kost dus vaak een klein fortuin: gauw 150 eu ro per persoon per dag, maar kan af hankelijk van de luxe van de accom modatie oplopen tot meer dan het dubbele. Het was daarom een schandaal van Nederlands gezegde Als het op Sint Gielis (i september) regent, zal het lang blijven aanhouden nationale afmetingen, toen laatst werd onthuld dat een aantal onsen de kluit belazerde. Het heilzame wa ter bleek niet uit een bron te komen, maar gewoon uit de kraan. Voor het effect hadden sommige uitbaters het water verrijkt met chemicaliën, maar de geneeskrachtige werking daarvan was op zijn mist twijfelachtig. Wie zijn zondagmiddag thuis in zijn badkuip doorbrengt, is net zo ge zond bezig als een onsenbezoeker en vele malen goedkoper uit. Tot grote ergernis van de bonafide oorden en de getilde bezoekers, bleken de op lichters niet aangepakt te kunnen worden. Er is een wet die voorschrijft waar een onsen aan moet voldoen, maar die is zo vaag -het water moet minstens een van de 19 mineralen bevatten die vaak ook in leidingwater gevonden worden, of warmer zijn dan 25 graden- dat ze probleemloos ontdoken kan worden. Die wet moet dus aangescherpt worden. Intussen vreest de branche dat haar geknakte reputatie niet alleen de Ja panse maar ook de buitenlandse toe rist zal afschrikken. Japan heeft sinds kort ontdekt dat toerisme een groei- industrie is en wil meer buitenlan ders tot een bezoek verleiden. De vaak idyllisch gelegen kuuroorden zouden een van de grote trekpleis ters moeten worden. Dat plan dreigt nu door het schandaal te worden ge dwarsboomd. Peter van Nuijsenburg Rotterdam - Het heeft veel weg van een crèche: veertien flamingo's, veelal nog gehuld in grijs 'nestdons', blijven angstvallig dicht bij elkaar te midden van hun volwassen soortgenoten in Diergaarde Blijdorp. De flamingo's in Blijdorp hadden er dit jaar zin in. Nooit eerder was de 'crèche' zo goed gevuld als nu. De flamingogroep in Blijdorp bestaat uit twee soorten: met ruim tachtig vogels vormt de Europese of roze flamingo de meerderheid. De andere veertig witte exemplaren behoren tot de Cubaanse soort. Menging van de dieren is ongewenst. Een vrijwilligster in de dierentuin observeert al tien jaar de groep en houdt angstvallig in de gaten wie het met wie doet. 'Gemengde' eieren worden subiet onklaar gemaakt of vervangen door nep-eieren. Het is daarom des te opvallender dat er toch nog veertien jongen zijn geboren. Foto: GPD/Niels van der Hoeven Tweederde van alle locaties waar het oppervlak tewater wordt gemeten op de aanwezigheid van bestrijdingsmiddelen, voldoet niet aan de eisen voor het gebruik voor drinkwater. In het water komen zoveel bestrijdingsmiddelen voor, dat de drinkwaternorm wordt overschreden. Dat blijkt uit de nieuwe bestrijdingsmiddelenat las van het Centrum voor Milieuwetenschappen van de Universiteit Leiden en het adviesbureau Royal Haskoning. Daarin is te zien waar het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in Nederland leidt tot milieubelasting van het oppervlaktewa ter. Tot nu toe ontbrak het aan een overzichtelijk landelijk beeld van de risico's van bestrijdings middelen in het oppervlaktewater. In de atlas zijn kaarten opgenomen waarin zicht baar wordt welke bestrijdingsmiddelen in be paalde gebieden of wateren een probleem vor men. In de atlas zijn 160 bestrijdingsmiddelen opgenomen. De stoffen worden getoetst op hun milieubelasting voor het drinkwater, met het oog op plant en dier en voor de toelating van bestrij dingsmiddelen. t Zo blijkt uit de kaarten dat vooral in het westen van Nederland de drinkwatemorm tien maal of meer wordt overschreden. In het midden van het land en langs de IJssel werden concentraties I van het bestrijdingsmiddel carbendazim geme- I ten, die soms hoger uitvielen dan was verwacht F op basis van de voorspellingen. In Groningen daarentegen bleken de concentraties car bendazim juist lager dan was verwacht, gpd Het morele faillissement van Europa is dit weekeinde definitief uitgesproken. Misschien is het een enkeling bij alle emotie rond de sluiting van Athene ontgaan, bakermat van de Europese beschaving tenslotte, maar ik pikte het op tussen de bedrijven door: makers van autoradio's hebben hun strijd tegen diefstal van hun product moeten opgeven. Je kunt als fabrikant nog zo iets slims bedenken met pincodes of onzichtbare frontjes of bediening op afstand, maar de inbrekers hebben op die spitsvondigheden in de kortste keren wat gevonden. Wie muziek in de auto wil kan alvast vergif innemen op de komst van het gilde met de lan ge vingers. Autoradio's komen vooral uit het verre oos ten, in het bijzonder uit Japan en Korea. Daar wordt maar een schijntje gestolen van wat in Europa gebrui kelijk is. De mensen daarginds hebben een vleugje meer ontzag voor mijn en dijn dan in dat continent van ons, dat oude Europa dat desondanks volhoudt, het beter te weten dan de rest. Hoor wie tikt daar, kin deren, zachtjes tegen het autoraam? Het is een vreem de zeker die verdwaald is zeker, liever maar niet vra gen naar zijn naam. Want tot zijn vakgereedschap hoort doorgaans een heel scherp mes. Oosterlingen staan bekend om hun beleefdheid. Het hoge woord komt er bij hen maar zelden uit. Dus als een woord voerder van een Japanse firma bekent dat er tegen hun Europese markt geen kruid gewassen is moet het heel erg zijn. Of begin ik nu mee te deinen op de golfslag van enige van mijn éigen ervaringen deze afgelopen week? Zo trof ik op een morgen mijn Ford op leeftijd aan met ingeslagen linker voorlamp. Zo legde ik op een mo ment van onach tzaamheid bij geopend portier een linnen schoudertas terzijde. Die verdween in een oog wenk. Tot de inhoud behoorden behalve twee kater nen van de zaterdagkrant en drie boterhammen ook een foedraal met de kentekenbewijzen deel 1 en deel 2 benevens de groene kaart. Weggegrist. Ik bedoel maar: dergelijke ervaringen versterken niet het morele ver trouwen in de Europese medebewoner. Op het politiebureau zit altijd een aardige agente ach ter haar scherm met toebehoren. Ze shaketeen cock tail van hoop en troost: „ach meneer, vaak gooien ze de documenten waar ze niks aan hebben weg in de bosjes, soms ook in een brievenbus". Maar onze agente vertolkt een obligaatpartij. Zij en ik weten wel beter en bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer lopen ze zich al warm voor een duplicaat van mijn kentekenbewijs en als het even kan voor spiksplinternieuwe nummer platen tegen een flinke vergoeding. Op het postkan toor verstrekt men een daartoe strekkend form ulier. De Postbank, sinds kort moreel terzijde gestaan door ons schnabbelende nationale geweten Jan Mulder, kan voor de financiële afwikkeling zorgen. Terwijl ik deze sombere bespiegeling aan het toet senbord prijsgeef gaat de buitenbel. Het foedraal, gaat het door me heen, terwijl ik onverantivoord snel de traptreden naar beneden neem. Het foe draal! Zou daar een eerlijke vinder voor de deur staan of een oneerlijke met wroeging? Maar het blijkt een keurige meneer metsnor en regenjas. Hij is van de inspectie van de gemeente. Heeft u een hond?" vraagt hij. Nee, ik heb geen hond. „Hartelijk dank, goedemorgen■m. zegt hij en plaatst een vinkje op een lijst. Ik las ook dat de geldautomaten spontaan van de muur kletteren vanwege de valse euro's. Dus je zou als eerlijke crimineel ook gewoon een autoradio in de win kel kunnen kopen en dan met valse euro's betalen. Maar dat doen ze niet. Ze jatten hem gewoon uit de auto, sa men met mijn foedraal. Inderdaad, Europa is heel diep gezonken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2