linke impuls voor usvervoer in regio ;kort aan medicijnen door egale export apothekers £5 Burgemeester Vosjan vertrekt uit Warmond Oud-directie SBC opgepakt voor bollenfraude Terroristen slachten 12 Nepalezen af ere dienstregeling, gloednieuw materieel Alphense fractie van GroenLinks stapt uit partij Harnas slaat vernietigend toe Goedemorgen Wat een krant. tf Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 1 SEPTEMBER 2004 Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Betti Plug bundelt muzikale herinneringen Pernix wil met Van Vliet naar overgangsklasse Droog en veel zon zw 2/3 ienke Ledegang ag - Het busvervoer in de egio krijgt de komende en een flinke impuls met neer een betere dienstre- ;n gloednieuwe bussen. toezegging heeft Con- i de provincie Zuid-Hol- ;ten te overtuigen om in al tot 2010 het busver- Duin- en Bollenstreek, en Rijnstreek en Midden- I te mogen verzorgen. gang van 12 december er in deze regio 23 pro eer bussen. Ook zijn dan de voertuigen vervangen lantvriendelijker bussen n lage instap. De offerte nnexxion, dat nu ook al voordelijk is voor het lar vervoer in de regio, de provincie meer in de dan die van concurrent Beide deden een bod op ;gio, die grofweg het ge bied tussen Noordwijkerhout en Gouda beslaat. Behalve meer diensturen op de bestaande buslijnen en de aan schaf van nieuwe bussen, heeft Connexxion ook beloofd in de komende jaren in alle bussen een haltedisplay en automati sche halteafroep te plaatsen. Bovendien krijgen alle bussen airconditioning, komt er een systeem voor actuele reisinfor matie op twintig belangrijke knooppunten en worden hon derd haltes in de regio uitgerust met een stopknop. Over het hoofd gezien worden bij een bushalte behoort met die maat regel tot het verleden. Hoe en waar precies de 23 pro cent meer bussen gaan rijden, is nog onbekend. Connexxion denkt onder meer aan een be tere bediening van de wijken Lage Mors en Stevenshof in Lei den, een doorgaande verbin ding van Noordwijk naar Lei den Centrum en Zuidwest en een doorgaande verbinding van Katwijk naar Leiderdorp Rijn land Ziekenhuis. Ook broedt de busvervoerder op het idee van een nieuwe oost-westverbin- ding in de Duin- en Bollen streek en buslijnen in de nieuwbouwwijk Zanderij en het bedrijventerrein 't Heen in Kat wijk. In elk geval worden con sumentenorganisaties als Rover en de Fietsbond bij de verbete ring van de nieuwe dienstrege ling betrokken. Gedeputeerde Marnix Norder van de provincie Zuid-Holland verwacht veel van Connexxion: „De busvervoerder voldeed het beste aan onze eisen en is eco nomisch het voordeligst. Bang dat onrendabele lijnen als gevolg van alle investeringen af gestoten zullen worden, is Nor der niet. „We hebben een aan tal minimumeisen gesteld. Daar moet Connexxion sowieso aan voldoen." ag/gpd - Een devan de andse apothekers expor- llegaal medicijnen. De lie voor Nederlandse pa- zijn bestemd gaan voor eld naar het buitenland. ior zijn voor een twintig- eesmiddelen tekorten op ;derlandse markt ont- Apothekersorganisatie dreigt de namen van de e apothekers openbaar ten als ze er niet mee o. een antidepressivum, is ;land duurder dan in Ne derland. De afgelopen tijd kost het Nederlandse apothekers steeds meer moeite het middel voor hun patiënten te krijgen. Dat komt doordat een deel van hun collega's de groothandels leeg koopt en de pillen expor teert. Apothekers die het voor hun patiënt proberen te kopen krijgen te horen dat de voor raad op is. Bij wijze van uitzon dering mogen ze het recht streeks bij de fabrikant bestel len. Het verhaal geldt voor een twintig- tot dertigtal genees- (advertentie) j informatie over adverteren in i bijlage? Bel dan (071) 5356300 COMMENTAAR HAVENBEDRIJF ivenbedrijf Rotterdam, de e gemeentelijke multina- van ons land, kampt met ekhoudschandaal dat zijn i niet kent Algemeen di- r Willem Scholten heeft rant gesteld voor 100 mil- iuro aan bankleningen, lid was bedoeld voor de idende RDM-groep van Irendokter' Joep van den inhuyzen. De kans is lat het geld als verloren forden beschouwd, eest verbazing- ide van de af- g dat de - in- is ontslagen - ;n geheel op ei- lutje handelde, mededirecteur irgens van op de hoogte, ook president-commissa- evens havenwethouder, /an Sluis wist van niks. tl nog niet vast staat dat ën zich schuldig heeft ge- aan fraude, is het on- aar dat één enkele func- Is zulke grote financiële htingen kon aangaan, 'klaring hiervoor kan lig- het feit dat het Havenbe- otterdam, zoals veel ande- iieentelijke diensten, re is verzelfstandigd. Deze neoliberale trend heeft er toe geleid dat ambtelijke organisa ties veel dynamischer zijn ge worden, wat het Rotterdamse havenbedrijf geen windeieren heeft gelegd. Ondanks de econo mische recessie groeit de haven harder dan ooit. Maar er is ook een keerzijde. Terwijl de tarie ven stegen, is de dienstverlening van bijvoorbeeld kabel-, ener gie- en openbaar vervoerbedrij ven allerminst verbeterd. De verzelfstandiging heeft nog een ander nadeel. Zoals in Rotterdam blijkt, verliezen gemeentera den hun greep op voor malige overheidsdien sten. De directeuren, verlost van het juk van de democratische controle en opgenomen in de wereld van het grote geld, gedragen zich als on derkoningen. Ook de controle van de raad van commissarissen op het Rotterdamse havenbe drijf lijkt te zijn tekortgescho ten. Het is daarom onvermijde lijk dat ook de rol van commis saris én havenwethouder Van Sluis stevig onder de loep wor den genomen. Hugo Schneider warmond - De gemeente War mond moet het laatste jaar voor de herindeling met Sassenheim en Voorhout in met een nieuwe waarnemend burgemeester. De huidige waarnemer Vosjan heeft gisteren bekendgemaakt dat zij per 1 januari aanstaande met pensioen gaat. De waarne mend burgemeester wordt in november 65. In de Warmondse politiek is met grote verbazing gereageerd op het besluit van de burge meester. Vriend en vijand ging ervan uit dat Vosjan aan zou blijven totdat Warmond op 1 januari 2006 opgaat in de nieu we gemeente Teylingen. In te genstelling tot een gewone bur gemeester mag een waarne mend burgemeester na het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd wel gewoon door blijven werken. De fractieleiders hadden tot gisteren geen enkel signaal ont vangen dat Vosjan haar ambts keten in zou leveren voordat de fusie met Sassenheim en Voor hout een feit is. „Ik vind het nogal schokkend", reageert fractieleider Goudsmit van Pro gressief Warmond. „Dit kwam echt totaal onverwacht." Frac tieleider Van der Steur van de WD heeft twijfels bij de timing van de burgemeester. „Ik vraag me af of dit het beste moment is om op te stappen." Vosjan denkt dat er een reële kans is dat de fusie met Sassen heim en Voorhout niet in 2006, maar pas op 1 januari 2007 een feit zal zijn. „Wat als het inder daad een jaar later wordt, wat ik overigens voor geen van de be trokkenen hoop. Dan moet ik tot mijn 67ste door." Dat voor uitzicht heeft haar doen beslui ten om nu, nog voordat de ech te onderhandelingen over de herindeling gaan beginnen, de handdoek in de ring te gooien. Net als de fractieleiders is ook commissaris van de koningin Franssen pas gisteren op de hoogte gebracht van het besluit van Vosjan. Hij laat via zijn woordvoerder weten binnen kort met de fractieleiders te wil len praten over de opvolging van de waarnemend burge meester. Algemeen wordt aan genomen dat Franssen per 1 ja nuari een nieuwe waarnemer zal benoemen die Warmond naar de fusie kan leiden. Pagina R3: 'Met gemengde gevoelens maar weloverwogen' Waarnemend burgemeester Vosjan. Foto: Frans Roomer middelen, waaronder Seretide, voor mensen met luchtwegpro blemen en bloeddrukverlager Coversyl. Apothekers kopen meer pillen dan ze voor hun klanten nodig hebben. Ze ex porteren wat ze over hebben of verkopen de medicijnen aan een andere groothandel. De inspectie voor de gezond heidszorg (IGZ) is naar aanlei ding van twee klachten een on derzoek begonnen naar apo thekers die op deze manier bij verdienen en betrokken groot handels. „Het gaat niet aan dat je over de rug van de patiënt geld verdient aan geneesmidde len," zegt inspecteur Marcel Moester van de IGZ. Apothe kers mogen zonder groothan delsvergunning geen partijen medicijnen doorverkopen. Zonder recept aan een andere groothandel verkopen mag vol gens de inspectie ook niet. Door overheidsmaatregelen zijn de prijzen van medicijnen in Nederland de afgelopen ja ren fors gedaald. Ook staat de pond hoog ten opzichte van de euro, waardoor het voor Engel sen aantrekkelijk is in het bui tenland te kopen. Volgens de inspectie gaat een deel van de export ook naar Zweden. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - In Al phen is de voltallige fractie van GroenLinks uit de partij ge stapt. De drie raadsleden gaan met elkaar als zelfstandig trio verder. Ank de Groot blijft frac tievoorzitter. Aanleiding is een verschil van mening met het plaatselijke be stuur. Voor de zomervakantie is op een landelijke bijeen komst met meerderheid van stemmen de zogenoemde vier- de-termijnregel opnieuw inge voerd. Geen volksvertegen woordiger van GroenLinks mag langer dan drie termijnen ach ter elkaar op zijn post blijven zitten. Ank de Groot kan daar om na de verkiezingen van 2006 niet meer terugkomen in de Alphense raad. Volgens haar fractiegenoot Henk van der Zanden zou dat een groot ge mis voor Alphen betekenen. Zelf wil De Groot ook graag door met haar raadswerk. De fractie wilde zich daarom hard maken om het in Alphen 'anders' te gaan doen. Het be stuur wilde de drie raadsleden de steun niet geven en de Al phense GL-afdeling stevende af op een onherstelbare breuk. be'er sheba - Gewonden worden weggedra gen van de plaats waar gisteren twee auto bussen in de Israëlische woestijnstad Be'er Sheba zijn opgeblazen door Palestijnse zelf moordterroristen. Zeker zestien mensen - onder wie een jongentje van drie - kwamen om en van de ruim negentig gewonden wa ren er gisteravond nog vijf in levensgevaar. Het was de eerste grote Palestijnse terreur actie in Israël sinds 14 maart, toen in de ha venstad Ashdod elf doden vielen. De islami tische verzetsorganisatie Harnas noemde de aanslag een vergelding voor de liquidatie door Israël, begin dit jaar, van Hamas-leider sheikh Ahmed Yassin en diens opvolger Ab- delaziz Rantisi. Premier Sharon liet weten dat hij de strijd tegen het terrorisme 'op voi le kracht' blijft uitvoeren. Aan de Palestijnse kant herhaalde minister Saib Erakat zoals ge bruikelijk: „We veroordelen alle aanvallen op burgers, of het nu gaat om Israëliërs of Pa- lestijnen." Volgens Israëlische regerings woordvoerders is het uitblijven van aansla gen sinds maart een gevolg van de voort gaande bouw van het veiligheidshek langs de grens met Palestijns gebied én van extra inspanningen door het leger, de veiligheids diensten en de politie, die meer greep heb ben gekregen op de Palestijnse milities. Foto: Reuters lisse - De voormalige directeu ren M. van der Poll en H. van der Voort van het eind vorig jaar failliet verklaarde Sierteelt Bemiddelings Centrum (SBC) zijn gisteren opgepakt op ver denking van 'onregelmatighe den bij termijntransacties in tulpenbollen'. Wat de verden king precies inhoudt, wil woordvoerder A. Jagroop van het openbaar ministerie niet zeggen, in het belang van het onderzoek. Na huiszoeking, waarbij veel papieren in beslag zijn geno men, zijn de twee voor verhoor meegenomen. Van der Poll bracht de nacht door in een Leidse politiecel omdat zijn ad vocate S. Koerselman per se bij de verhoren wilde zijn en daar voor spoorslags moest terugko men van vakantie. Volgens Koerselman wil met name de Economische Controledienst, een onderdeel van het OM, ant woord op vragen over transac ties van het SBC met klanten die door het tulpenfonds Nova- cap Floralis als fraudeurs wor den bestempeld. Het was haar gisteravond nog niet duidelijk of ook Van der Poll zelf wordt verdacht van fraude. Directeur J. Franken van Nova- cap laat weten 'verheugd' te zijn over de actie van het open baar ministerie. „Het lijkt erop dat het OM onze lijn volgt", al dus Franken. Bloedige aanslag bij metro Moskou moskou - Bij een aanslag in Moskou zijn gisteren zeker acht doden gevallen. De aanslag is opgeëist door de islamitische groepering die vorige week ook claimde twee Russische ver keersvliegtuigen te hebben op geblazen. De groep zegt de Tsjetsjeense opstand tegen de Russen te steunen. Net als de aanslag op de twee vliegtuigen, werd ook deze terreurdaad ge pleegd door een vrouw. Pagina Buitenland Nieuw kenteken: 01-DBB-1 veendam - Het nieuwe kente ken krijgt een volstrekt andere cijfer-letter-combinatie. De Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) heeft daarvoor defi nitief toestemming van minis ter Peijs (Verkeer). In septem ber 2005 gaat de eerste combi natie 01-DBB-l op een brom- of snorfiets. De eerste perso nenauto met de nieuwe combi natie volgt veel later, verwacht de RDW. Om de voertuigver koop niet te hinderen, maakt de dienst die datum ook niet be kend. De huidige combinatie reeks, twee cijfers - twee letters - twee letters, begon in 1998 en raakt uitgeput. Met de nieuwe combinatie verwacht de dienst zeker zes jaar vooruit te kun nen, daarna volgt de combina tie l-BBB-01. 'Mladic zit niet als Saddam in 'n gat' den haag - De voortvluchtige Bosnisch-Servische generaal Mladic 'zit niet in een gat in de grond zoals Saddam, maar doet gewoon elke dag zijn bood schappen in Belgrado'. Dat zegt hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tri- bunaal in The Fugitives (De voortvluchtigen), een docu mentaire over Mladic en zijn politieke baas Radovan Karad zic die gisteravond in première ging in Den Haag. Del Ponte heeft al eerder gehekeld dat Mladic min of meer openlijk in Belgrado leeft en dat Servië niet tot arrestatie overgaat. RDM vertrouwde op havendirecteur Rotterdam - De RDM-groep vertrouwde erop dat havendi recteur Willem Scholten toe stemming had van alle betrok kenen toen hij garanties ter waarde van 100 miljoen euro gaf. Dat zei Joep van den Nieu- wenhuyzen, topman van RDM, gisteren in een toelichting op het schandaal bij de haven. Scholten bleek echter geen fiat te hebben om een garantierege ling met de noodlijdende RDM- groep te treffen. De Tweede Ka mer wil opheldering van minis ter Zalm van financiën en staatssecretaris Van der Knaap van defensie over mogelijke be trokkenheid van de rijksover heid bij de garantieregeling. Pagina Economie 'Ultimatum Franse gijzelaars in Irak opnieuw verlengd' Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 dubai/anp-afp-rtr - Moslimter roristen hebben twaalf Nepale zen, die ze in Irak gegijzeld hiel den, afgeslacht. Via de Britse omroep BBC bevestigde de Ne- palese ambassadeur in Qatar gisteravond het bericht. Op de internetsite van Islamiti sche Leger van Ansar al-Sunna waren videobeelden te zien van de (mogelijke) onthoofding van een man en van een aantal mensen die met hun hoofd naar de grond in het zand lagen met rode vlekken op hun kle ding. In een verklaring zei de groepering:,, We hebben de straf van God uitgevoerd tegen twaalf Nepalezen die uit hun land kwamen om tegen de moslims te vechten en de joden en christenen te dienen....ze ge loven dat boeddha hun god is." Volgens de ontvoerders hadden de Nepalezen samengewerkt met Amerikaanse troepen. De Nepalezen werden enkele weken geleden ontvoerd toen zij Irak binnenkwamen om voor een Jordaans bedrijf te gaan werken als koks en schoonma kers. Nepal heeft geen troepen in het land. Er was gisteravond nog niets bekend over het lot van de twee ontvoerde Franse journalisten. De groepering het Islamitische Leger in Irak, die zegt de twee journalisten in handen te heb ben, eist dat de Franse regering het verbod op het dragen van hoofddoekjes op scholen in trekt. Volgens de Arabische Liga zou het door hun ontvoerders gestelde ultimatum maandag met 48 uur zijn verlengd en niet met 24 uur, zoals eerder werd bekendgemaakt. Secretaris-ge neraal Amr Moussa van de Liga zei dat de organisatie dit van contacten in Irak had gehoord. De Franse minister van buiten landse zaken Michel Barnier sprak gisteren met Jordaanse en Egyptische leiders om de druk te kunnen verhogen voor vrijlating van de journalisten. iÏJa, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend J Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! J Naam:DM DV Adres:jé J Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: I e-mailadres: BVP3 Ma I'm vr J Stuur deze bon op in een ongef ran keerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch C4 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1