ROC Leiden schaft ouderbijdrage niet af Kant-en-klaar kampeeravontuur t LEIDEN REGIO 'Lightrail garandeert grote mobiliteit zonder auto' Katwijkers willen Schaakplein houder School geeft geen gehoor aan oproep SP Oranjevereniging bezorgde over kermisterrein Voorheb re Energieke huisarts toE ver na zijn pensioen woensdag 1 SEPTEMBER 2| door Rody van der Pols leiden - ROC Leiden is voorlopig niet van plan om de ouderbijdra ge af te schaffen. Het Regionaal Opleidingen Centrum geeft daarmee geen gehoor aan de op roep van de Leidse SP-fractie om het voorbeeld van ROC Asa te volgen. Deze mbo-school met vestigin gen in Amsterdam, Amstelveen en Utrecht vraagt met ingang van dit schooljaar geen vrijwilli ge bijdrage meer, om de porte monnee van ouders te ontzien. ROC Leiden wil de vrijwillige bijdrage niet schrappen, omdat dit een versobering van de acti viteiten in en rond de school zou betekenen, zegt woord voerder Anke van Vuuren. „Dan moeten we het bloemetje voor de geslaagden afschaffen, een extra excursie schrappen, noem maar op. Kortom, al die zaken die het onderwijs leuker maken. En juist voor deze groep leerlin gen vinden we het zo belangrijk dat school meer is dan alleen een paar lesjes volgen." Dat het ROC Asa, een school met ongeveer 16.000 studenten, wel kiest voor het schrappen van de ouderbijdrage heeft te maken met een 'accentver schil', meent Van Vuuren. „Zij zeggen bijvoorbeeld: het schoolfeest dat we voorheen ie der jaar organiseerden, houden we nu nog maar eens in de twee jaar. Daar kun je voor kie zen. Maar wij doen dat liever niet." Daarnaast vangt ROC Asa de gemiste inkomsten van 350.000 euro deels op door sponsoring door het bedrijfsle ven. ROC Leiden werkt voorals nog niet met sponsors. In een open brief riep de SP Leiden het Regionaal Opleidin gen Centrum onlangs op de ou derlijke bijdrage te schrappen, 'omdat het levensonderhoud van de ouders al duur genoeg is'. Volgens Van Vuuren is het bedrag van 30 euro per leerling dat de school vraagt echter 'vrijwel altijd' op te brengen. „Bovendien is het een vrijwilli ge bijdrage. Ouders zijn niet verplicht te betalen. En voor ge zinnen die het geld echt niet hebben, is er een speciaal fonds in het leven geroepen." De mededeling van het ROC staat overigens haaks op de boodschap die de SP deze week in een persbericht naar buiten bracht. Daarin schrijft de fractie dat de school overweegt om de vrijwillige bijdrage volgend jaar te schrappen en de gemiste in komsten van 210.000 euro door bezuinigingen te ondervangen. Een en ander zou vorige week tijdens een bezoek van een SP- delegatie aan de school bespro ken zijn. Volgens ROC-woordvoerder Van Vuuren is er inderdaad een gesprek geweest, maar is er geen toezegging gedaan. „Blijk baar is er sprake van een mis verstand. We hebben alleen ge zegd dat we er kritisch naar kij ken en tegelijkertijd de moge lijkheden van sponsoring on derzoeken." SP'er Hans Hendriks zegt 'te leurgesteld' le zijn. „Ik heb tij dens het gesprek iets anders begrepen." In februari praten de SP en ROC Leiden verder over de ouderbijdrage. Het geld voor de Rijn Gouwe Lijn is er. De gemeenten en de provincie Zuid-Holland maken zelfs al een 'concreet ontwerp' voor de Rijn Gou we Lijn, de sneltram tussen Gouda, Alphen, Leiden, Katwijk en Noordwijk. De overheden in de Leidse regio doen dus hun best, maar voor veel mensen staat nog lang niet vast of de lijn er wel moet ko men. In vijf artikelen stelt het Leidsch Dagblad de vraag: Is de RGL nuttig, noodzakelijk of overbodig? Aflevering 2: Vervoerseconoom Henk van Gent. U-WE LSIN Vervoerseconoom Henk van Gent van de Vrije Universiteit Amsterdam noemt het 'één van de grote Nederlandse raadsels': waarom is er niet allang light rail in de dichtbevolkte Rand stad? De noodzaak is er maar al te zeer, meent hij. „Vooral in de ochtend- en avondsspits is er met extra asfalt niets meer te winnen. De vraag naar mobili teit zal het aanbod, hoe groot ook, altijd overtreffen. Plannen van het CDA om in deze kabi netsperiode 250 kilometer extra asfalt neer te leggen, blijven bij voorbaat zonder resultaat." Een goed systeem van openbaar vervoer kan de miljoenen men sen die 's morgens in de Rand stad op de been zijn, wél ver voeren, zegt Van Gent. „Niet het openbaar vervoer dat we nu hebben. Als iedereen morgen besluit om de auto een dag te laten staan, raakt het systeem zwaar overbelast." Een samenhangend systeem van openbaar vervoer in de Randstad is moeilijk te realise ren doordat de regie ontbreekt, meent Van Gent. „Het blijkt las tig om provincie-overschrijden de afspraken te maken", zegt hij. „Daarom hebben we wel een Zuidtangent in Noord-Hol land en krijgen we een Rijn Gouwe Lijn in Zuid-Holland, maar geen snelle railverbindin gen van Leiden naar Utrecht of Haarlem. Marktpartijen, ge meenten, provincies en burger initiatieven hebben allemaal verschillende belangen. Als zij tezamen onderhandelen over een goed systeem van open baar vervoer in de Randstad, eindigt het al snel in een Baby lonische spraakverwarring." Dat is jammer, vindt Van Gent, want een systeem van lightrail is heel geschikt om zonder auto toch een grote mobiliteit te ga randeren. „Rond 1860 telde Ne derland meer kilometers rail dan ooit daarvoor of daarna", zegt hij. „In een tijd zonder au to's konden de Nederlanders toch gemakkelijk en goedkoop van de ene stad naar de andere reizen." In dit negentiende- eeuwse netwerk ziet Van Gent een voorbeeld voor de toe komst. Een dicht netwerk van hoogwaardig openbaar vervoer voorkomt namelijk files, maar heeft ook een hoge 'kostendek kendheid'. Voor de Rijn Gouwe Lijn heeft de provincie Zuid- Holland een percentage van 70 berekend, wat betekent dat de provincie zeventig cent terug krijgt van elke euro die zij erin steekt. Ter vergelijking: het hui dige busvervoer is slechts voor veertig procent kostendekkend. Critici zeggen dat de Rijn Gou we Lijn goedkoop in aanleg is, Van paardentram ®®ar R'\ Vervoerseconoom Henk van Gent van de VU Amsterdam: „Rond i860 telde Nederland meer kilometers rail dan ooit daarvoor of daarna." Foto: Dick Hogewoning maar duur in exploitatie. Gede puteerde Norder van de provin cie Zuid-Holland heeft daarop geantwoord dat er geen alter natief is. De regio kan niet, zo als Noord-Holland heeft ge daan bij de aanleg van de Zuid tangent, beginnen met een bus lijn die dan later wordt vert- ramd. Van Gent ziet het pro bleem niet zo. „De gedeputeer de heeft helemaal gelijk." De winst van de aanleg en het ver lies van de exploitatie zullen el kaar uiteindelijk opheffen. Van Gent is ervan overtuigd dat hoogwaardig, zeer frequent openbaar vervoer een ijzersterk concept is. „Als je weet dat er binnen acht minuten een bus of een tram komt op het mo ment dat jij op het station staat, dan is dat heel aantrekkelijk." Zeker in de spits zal de Rijn Gouwe Lijn daarom zijn geld wel opbrengen, denkt Van Gent, zeker als er ook nog eens 60.000 nieuwe woningen in het voedingsgebied verrijzen. Een belangrijker punt vindt Van Gent de vraag wat er in de dal uren met de lijn moet gebeu ren. Meer reizigers in die slappe uren kunnen gewonnen wor den door bijvoorbeeld de Zuid tangent te verbinden met de Rijn Gouwe Lijn. „Ik geloof al heel lang dat een snelle tram of buslijn tussen Alphen aan den Rijn en Schiphol rendabel kan zijn. Veel mensen die op de luchthaven werken, wonen in Alphen. Als je nu via zo'n lijn de Zuidtangent met de Rijn Gouwe Lijn kan verbinden, wordt het een heel ander, aantrekkelijk verhaal. Gouda krijgt dan een snelle openbaar vervoersver- binding met Schiphol. Dat zou zeker gunstig zijn voor het tra ject Gouda-Waddinxveen-Bos- koop-Alphen." Wilfred Simons Leidenaar Aart van Stralen heeft een gat in de markt ont dekt: hij verhuurt compleet in gerichte kampeerauto's: een 'primeur voor avontuurzoe- kers', zo kondigt hij het aan. Geen gedoe meer met inpak- lijstjes. Proppen, schrappen en stressen horen tot het verleden, want 'alles wat nodig is om op pad te gaan is ingepakt'. „Aan alles is gedacht. De avonturier kan overal naartoe, blijft onaf hankelijk en mobiel. Alleen nog de eigen koffers inpakken, slaapzak erbij en instappen." Negenennegentig procent van de spullen is aan boord: zelfs knoflookpers, waslijn en aan steker ontbreken niet. „Die laatste één procent is persoon lijk." Neemt de Leidenaar niet de sport, de onzekerheid en de uitdaging van het kamperen weg met zijn kant-en-klaar avontuur? Horen het inpakken, het sorteren, ja zelfs het onver mijdelijke ruziemaken niet bij de voorpret? „Ik leg de nadruk op avontuur", zegt hij. „Dat beleef je niet tijdens het inpak ken. Ik vergelijk het met een zonvakantie, waar je met het vliegtuig heen gaat. Dan verwijt toch ook niemand je dat je de autoreis naar het zuiden over slaat? Veel van mijn klanten zijn tweeverdieners met weinig tijd om alle spullen bij elkaar te zoeken. Het is toch altijd weer een klus, ook het uitklappen en schoonmaken naderhand. Als je weinig vakantiedagen hebt, is dit een uitkomst." Van Stralen is 'klein begonnen' deze zomer. Zelfheeft hij geen wagens in bezit: die huurt hij. De kampeeruitrustingen zijn wel van hem zelf. Zijn starten de bedrijf heeft deze zomer nog geen grote slag kunnen slaan, daarvoor is hij te laat be gonnen. Maar de belangstelling is overweldigend. „Ik vind het leuk als meer mensen op avon- ■i I I De compleet ingerichte kampeerauto: zelfs knoffookpers, waslijn en aansteker ontbreken niet. Foto: PR De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 tuur zouden gaan. Mensen die er nu teveel tegenop zien, of die vroeger wel gekampeerd hebben." Het Leidse bedrijf is te vinden op www.autotent.nl Computer-APK Nog een initiatief dat een inge wikkeld leven vol keuzemoge lijkheden moet versimpelen: de APK-keuring voor computers, die sinds deze maand voor Lei- denaars binnen bereik is geko men. Met een computer loop je in zeven sloten tegelijk, zo wil de folder ons doen geloven. Spy- ware die verklikt welke sites je bezoekt Virussen die de harde schijf verzieken. Autodiallers die ongevraagd verbinding leg gen met peperdure inbelnum- mers. Een postvak dat over loopt van de roulettes, borst vergrotingen en penisverlen gingen. „Op internet zijn, net als in de echte wereld, onverla ten aanwezig die weinig goeds in de zin hebben", dreigt de firma Computerzorg (0900- 2345000, 25 cent per minuut) Omdat voor elk ongemak of te genslag tegenwoordig een dienstverlener paraat staat, is nu een keuring in het leven ge roepen die al dit onheil op af stand moet houden. De 'keur meester' komt langs voor vijf entwintig euro en voorrijkosten om te zien of de klant verant woord de digitale snelweg op kan. Hij geeft ook uitleg over en dat alles zonder te vervallen in allerlei Engelstalig jargon. Silvan Schoonhoven katwijk - Nog voordat de dis cussie over de herinrichting losbarst, hebben bewoners van de Katwijkse Boulevard al offi cieel bezwaar gemaakt tegen het verdwijnen van het zogehe ten Schaakplein. In het plan Duinpromenade van de archi tect M. van Diest is er geen plaats meer voor het plein, ge legen pal voor de Oude Kerk. In de nieuwe situatie keert het in de bestrating verweven schaak bord weliswaar terug, maar dat gebeurt op een veel kleiner op pervlakte dan de huidige situa tie en op een andere plek. De bewoners van de Boulevard 116 tot en met 132 hebben het college van hun onvrede op de hoogte gesteld. Daarnaast heb ben ze tientallen handtekenin gen van sympathisanten verza meld. Voor de gemeenteraad van morgen staat de brief als ingekomen stuk op de agenda. In de brief staat dat 'de bewo ners het angstige gevoel heb ben dat Katwijk het plein in zijn geheel wil laten verdwijnen'. De Katwijkers vinden het 'schaak plein' een ontmoetingsplek voor veel mensen en h,t waarde aan het plein. n In het plan Duinproi%v wordt een groot deel V|UJ plein teruggebracht tot d v groeiing. In plaats v^g schaakplein komt er ee% met een 'knusser ka^j, meldt de gemeente in efete aan de bewoners. Die zi niet eens met de visie r- architect. Het opknappe 1,3 miljoen euro, maar meente wil er nog eens 1 naar kijken om het plan koper te maken. R. van Duijvenbode is de tiefneemster van de acti gemeente heeft er geer van hoe populair dat p^a Ze zeggen dat het saai en ten is, maar er maken ju^ mensen gebruik van. Dqe| mer lag het er soms verla|e maar dat kwam door hetjZ( te weer. Toen liep er in hfyÉ geen kip." In september0ij voor de bewoners van dgt. levard een discussie(»n komst gehouden. Daartei slist de raad over hoe hqj- er precies komt uit te zieryy; voorhout - De Oranjevereni ging Voorhout maakt zich zor gen over de kermis in het dorp. De kermis staat in september op het parkeerterrein bij het station, maar daar wordt in de toekomst gebouwd. Waar de kermis dan moet staan, is on duidelijk. Ook met andere eve nementen komt de Oranjever eniging steeds meer klem te zit ten doordat ook het zogeheten ING-terrein bij de spoorweg overgang wordt bebouwd. Volgens secretaris van de Oran jevereniging zijn de zorgen voorbij als een flink deel van het ijsbaanterrein op het sport en recreatiepark Elsgeest wordt verhard. Daar kan in toekomst de kermis en andere evene menten op worden gehouden terwijl het de rest van het jaar als parkeerplaats kan dienen. Op die manier wil de Oranje vereniging tegelijkertijd de za terdagse verkeerschaos bij de sportvelden verminderen. Dat wil de gemeente Voorhout ook graag door de verkeersroute op het sportpark opnieuw in te richten. Zo moet de Baden Po- welllaan weer in gebruik wor den genomen zodat het verkeer rond de ijsbaan kan rijden. Bij de scouting komen extra par- il' keerplaatsen. De inrit vjlii sportpark wordt veiligeiw; het fietspad langs de Ijd vaart te verleggen. en Volgens secretaris Vink kier het gemeentelijke plan stt i het verkeer van het spotf over het terrein van de Q,I vereniging en de Postdg] club. Daar is bij de boun het clubhuizen nooit relrs mee gehouden. „Er kaig. schade ontstaan. Wij kio straks niet meer laden- fii sen met alle auto's lariir deur. Als je nu het ijsban rein voor een deel verhairr je veel problemen in eeiei op. Je gaat het sportparksi een keer uitbreiden en in richten. Dan moet je gekrj kening houden met heje dwijnen van de huidige ki. I plek bij het station.te Volgens Vink willen de knt exploitanten best verte: naar het sportpark. Lievop naar een plek bij de nn sporthal op het Van Dip rein. „Maar het gaat nat) a niet alleen om de kermina de viering van 30 april kèt de knel. Volgend jaar willt? spelletjes doen rond het jv circus. Daar is straks a i ruimte meer voor..1 IN MEMORIAM te lfc Han Kortmann 1905-2004 De Leidse oud-huisarts Han Kortmann, die van 1933 tot 1980 een praktijk had aan de Lorentzkade, is deze week in Den Haag begraven. Hij over leed afgelopen woensdag op 98-jarige leeftijd in het Haagse Bronovo ziekenhuis, kort na een aanvankelijk succesvol ver lopen operatie aan zijn heup. Kortmann brak zijn heup tij dens een etentje in een Voor- schotens restaurant om het ein de van zijn zomervakantie te vieren. De geboren Zoeterwoudenaar groeide op in een traditioneel doktersgezin. Zijn grootvader en later ook zijn vader hadden een huisartsenpraktijk in het dorp. Na zijn studie geneeskun de in Leiden nam zijn jongere broer Wybo Kortmann, die vo rig jaar overleed, de familie praktijk over. Han Kortmann begon voor zichzelf in Leiden. In zijn praktijk aan de Lorentz kade bleef hij tot zijn vijfenze ventigste verjaardag actief. Zijn vrouw Marie Antoinette Duyn- stee, die drie jaar geleden stierf, was zijn vaste doktersassisten te. Huisarts Har Meijer werkte de laatste jaren met Kortmann samen en nam de praktijk uit eindelijk van hem over. Tussen de spreekuren en het vi site rijden door werkte Kort mann als anesthesist in het ou de Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht en de Annakliniek. Volgens gemeenteambtenaar en familielid Hein van Woerden kon de dokter maar moeilijk af scheid nemen van zijn praktijk: „Tot op hoge leeftijd bleef hij een kleine particuliere praktijk houden. Hij was al in de negen tig toen op een onbewaakt mo ment zijn dokterstas uit de auto werd gestolen. Kortmann deed daarvan aangifte bij de politie. Op de vraag waarom hij op die leeftijd nog een dokterstas bij zich droeg, antwoordde hij: rl d 'eenmaal arts, altijd arts'.'L anekdote is typerend vooi man die bij collega's en fa bekendstond als hardwerl Oud-collega Har Meijer: begonnen om 7.00 uur enr1 ren pas om 22.00 uur klaa[- 21.00 uur ging hij nog gen1 patiënten langs. Dat lang^s ken hoorde volgens hem tf. vak. Ik had het er graag vc F over. Ik heb bijzonder vee J3 hem geleerd. Hij was een ter in het stellen van de julf diagnoses." Naast het helpen van pari zette Kortmann zich ook op maatschappelijk vlak iiF gaf hij anatomie- en fysiol 1 les aan de Leidse rooms-k lieke vakschool voor meis Direct na de Tweede Wer<£ oorlog werd hij lid van de visorische gemeenteraad, het begin van de jaren '60 de hij zich politiek in als L j*11 raadslid voor de Katholiek!1' Volkspartij (KVP). Kortmann was medeopricf van het verpleeghuis St. Er beth Gasthuishof en besti lid bij verpleeghuizen Van kerslooth en Rustenborch Oegstgeest. Voor deze ver sten werd de zeer gelovige arts door de paus benoem Ridder in de Orde van de I ge Gregorius. Vanaf 1981, zijn 50-jarige jubileum als v< mocht hij zich eveneens R ei in de Orde van Oranje-Na noemen. De gemeente Le eerde zijn bijdrage op het bied van Leidse zorginstelf3.' gen met de Gouden Speld, 'Het goudhaantje', zoals d dokter door familieleden y genoemd vanwege zijn g gezondheid tot hoge leeftif! maandagmiddag bijgezet r.' familiegraf op de rooms-kf lieke begraafplaats Sint Pej Banden in Den Haag. rr Floor Ligtvoet rc^

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14