eidse Zentempel in voortbestaan bedreigd 'Ook Rijn Gouwe Lijn West komt snel rond' REGIO Stagiair fraudeert met giro-overschrijving bejaarde Digitaal stadhuis Leiden wordt groter r>"ympische isdejen? Niet Brand zorgcentrum snel onder controle Patiënten LUMC tevreden Goedemorgen Wat een krant. •U. -.-I' k cor meer informatie LEIDEN leiden - De bewoners van zorgcentrum Van der Willigenhof aan de Apollolaan in Leiden zijn gister avond rond kwart over acht geëvacueerd, nadat er op de begane grond van het complex brand was uitgebroken. De brandweer rukte direct met groot materieel uit en had het vuur vrij snel onder con trole. Volgens bewoners van flat is de brand aangesto ken door jongeren uit de buurt. Een van de bewo ners die toevallig op de galerij stond, zag rond acht uur enorme rook uit het gebouw komen en belde direct de brandweer. „Ze zijn bezig om op de bega ne grond een nieuw transformatorhuisje aan te leggen", zegt een bewoner voor de flat. „Daardoor is het mogelijk om in het gebouw te komen. Ce- woon een kwestie van een paar platen wegtrap pen. Van het weekend hebben ze al alle kranen in de kapsalon op de begane grond opengezet. De hele boel stond blank. En nu hebben ze dus een paar houten platen aangestoken. De jongeren die hier rondhangen hebben geen idee wat ze aanrich ten. Er wonen hier mensen van over de honderd. Die kunnen nooit wegkomen als het vuur om zich heen grijpt." Zijn vrouw valt hem bij. „Ik ben woe dend. Die kinderen hebben helemaal niets geleerd van Volendam. Nu valt het gelukkig mee. Maar eerst die kranen en nu dit. Wie weet wat er mor gen gebeurt?" Foto's: Henk Bouwman den haag/leiden - „Ik dacht: dat geld zou ik ook wel willen hebben", zei een 20-jarige Leidenaar gisteren voor de Haagse rechtbank. In juni van dit jaar kreeg hij als stagiair bij verzorgingshuis Roomburgh in Leiden het bankafschrift van een 74-jarige bewoonster onder ogen. Hij probeerde vervolgens de 270.000 euro naar zijn eigen rekening over te maken. Vervuld door hebzucht, graaide de stagi air een briefje met de handtekening van de vrouw mee en pikte hij een over- schrijvingskaart van de bewoonster. Op de kaart vulde hij zijn eigen rekening nummer, naam en een bedrag van 270.000 euro in. Verder kwam de man niet. De overschrijvingskaart met het hoge bedrag wekte de argwaan van een alerte medewerker van de Postbank, die direct contact opnam met de dochter van de bewoonster. Door de ingevulde acceptgiro had de Leidenaar het bewijs tegen zichzelf gele verd. Toen de politie bij hem langs kwam, bekende hij dan ook direct. Als motief voor rijn fraude, noemde hij een schuld van 3000 euro. Die had hij met deze diefstal in een keer willen inlossen. Het resterende deel van het geld zou hij nodig hebben gehad voor een operatie. De officier van justitie was hier niet erg van onder de indruk. „Deze man heeft alleen oog gehad voor zijn eigen belang en niet voor dat van rijn slachtoffer, de vrouw die hij verzorgde." Zij nam het man hoogst kwalijk dat hij een 'gemak kelijk' slachtoffer had uitgekozen. En dat ook nog eens enkele weken voordat hij zich voor de rechtbank voor een andere diefstal moest verantwoorden. De officier eiste tegen de Leidenaar een celstraf van vijftien maanden waarvan drie voorwaardelijk. Als het aan de offi cier ligt, krijgt de Leidenaar bovendien reclasseringsbegeleiding om beter met geld te leren omgaan. Uitspraak volgt over twee weken. door Silvan Schoonhoven leiden/katwiik Het geld voor het westelijk deel van de Rijn Gouwe Lijn komt er, en wel binnen anderhalfjaar. Dat verwacht de Leidse wethouder Hessing van verkeer en vervoer. Met een akkoord tussen minister Peijs (verkeer) en de provincie is nu alleen de aanleg van het oostelijke traject zeker gesteld. Volgens de plan nen moet de lijn beginnen in Gouda en via Alphen aan den Rijn en Leiden doorlopen naar Katwijk en Noord- wijk. Daarvoor heeft de minister voorlopig geen geld. Wat Hessing betreft geldt echter nog steeds: geen 'oost' zonder 'west'. „De planvorming rond het westelijk tracé loopt nu eenmaal anderhalf jaar ach ter. We moeten eerst ons huiswerk nog maar eens doen en kijken hoe veel huizen we nou precies op Val kenburg kunnen neerzetten. Hebben we dat gedaan, dan kan ook voor 'west' een nadere afweging worden gemaakt." Dat de gemeenten zelf 50 miljoen eu ro moeten bijdragen in plaats van de 35 waarvan eerder sprake was, is vol gens Hessing geen bezwaar. „Ieder een moet een tandje bijzetten, de provincie ook. De bijdrage is toch al fors. Dat het nu wat meer wordt, is geen belemmering." In Katwijk is teleurgesteld gereageerd op het nieuws dat voor west geen geld is. Daardoor ontbreekt de ver binding met de kust, zegt de Katwijk- se wethouder Van der Plas, en wordt juist het stuk dat volgens de bereke ningen het meest rendabel is, niet aangelegd. Van der Plas houdt het erop dat de provincie daarmee akkoord is gegaan om in elk geval een begin te kunnen maken met de aanleg. Wat Katwijk betreft moet de lijn in een later stadi um worden doorgetrokken. Burgemeester Wienen van Katwijk heeft al herhaaldelijk laten weten dat woningbouw op Valkenburg alleen doorgang kan vinden als de ontslui ting goed is geregeld. Dat betekent een goede aansluiting op de A44 en de A4 voor het autoverkeer plus goed openbaar vervoer via de Rijn Gouwe Lijn. Van der Plas benadrukt dat ook zónder woningbouw op Valkenburg de aanleg van de nieuwe spoorlijn al 'dringend noodzakelijk' is. Of en hoe de gemeente Katwijk actie gaat on dernemen, kan Van der Plas nog niet zeggen. In elk geval zal daarvoor wor den overlegd met de hele regio. door Robbert Minkhorst leiden - Inwoners van Leiden kunnen op termijn op internet een uittreksel uit het geboorte register opvragen, vergader stukken inzien en een bouw-, kap- of parkeervergunning aan vragen. Geheel in lijn met de oproep van de politiek zorgt wethouder Alexander Geertse- ma ervoor dat het digitale stad huis wordt uitgebreid. De raadscommissie bestuur en veiligheid neemt genoegen met het uiterlijk van de nieuwe website en de daarbij horende programma's, bleek gister avond. Wel moet de gemeente online servicegerichter worden en haar diensten uitbreiden. Of die uitbreiding nog past binnen het budget van 170.000 euro, is de vraag. Alleen de PvdA had graag meer uiterlijk vertoon gezien op in ternet. „In het verleden kwam ik echt Leiden binnen. Ik vind het toch jammer", zei raadslid Ciska Schreuder. „De site mag aantrekkelijker. Al heb ik geen idee welk prijskaartje ik daar aan zou mogen verbinden." Wethouder Geertsema besteed de amper aandacht aan de har- tekreet van Schreuder. Wel zei hij: „We rijn met alle partijen die aan een nieuwe portal, en tree, meedoen nog aan het on derhandelen. We hebben nu er gens linksonder een link naar wat plaatjes gemaakt, om er toch wat sjeu in te krijgen. De harde kritiek waar Leiden aan blootstond sinds de intro ductie van de nieuwe website - met als dieptepunt voor de ge meente de ombouwoperatie door een 17-jarige scholier, die 'tussendoor ook nog zijn kamer opruimde' - kwam nauwelijks nog aan de orde. Wel hamerde de WD erop dat de website 'ze ker geen 170.000 euro heeft ge kost', terwijl die suggestie toen wel is gewekt. Geertsema ver duidelijkte: de gemeente heeft 9.000 euro betaald voor de techniek en de lay-out. Het aantal arbeidsuren dat aan de bouw is besteed, en de bijbeho rende kosten, werden niet ge noemd. Veel geld kost vooral het 'vullen' van de website met gemeentelijke informatie, en het systeem dat daarvoor nodig is. Geertsema beloofde spoedig nota's en andere vergaderstuk ken online aan te bieden. Of dat extra geld kost, wist de wethou der niet. Over de mogelijke kos ten van de verdere uitbreidin gen had de WD'er het niet. Hij Set nog wel weten dat hij met andere gemeenten in gesprek is over de aankoop van een soft warepakket dat bijvoorbeeld het zetten van elektronische handtekeningen mogelijk maakt. „Ik ben nu wat huiverig. Ik wil voorkomen dat we er in 2006 achter komen dat onze keus een verkeerde is geweest." Wat het CDA betreft, blijft het bij de vooraf vastgestelde 170.000 euro. D66 hoopt dat het voor dat geld kan, terwijl andere partijen in het midden lieten hoe ze daarover dachten. leiden/utrecht - Alle acht uni versitaire medische centra in Nederland scoren een 'ruime voldoende' als het gaat om te vredenheid van patiënten. Dat blijkt uit onderzoek van de Ne derlandse Federatie van Uni versitaire Medische Centra. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) wijkt nauwe lijks af van de landelijke scores. Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) telt de meeste 'best practices' in de kliniek, ge volgd door het LUMC en het Utrechts Medisch Centrum (UMC). Een 'best practice' is een medisch specialisme waar over patiënten over de gehele linie meer dan gemiddeld te vreden rijn. Voor klinieken rijn in totaal 23 best practices' ge vonden. Wat poliklinieken be treft heeft het UMC Utrecht de meeste 'best practices', gevolgd door het UMC, St. Radboud in Nijmegen, het LUMC en het AZG. Bij poliklinieken rijn meer 'best practices' gevonden dan in klinieken, namelijk 50. In alle medische centra blijken patiënten het meest tevreden over de afdelingen oogheelkun de en cardiothoracale chirurgie. In het algemeen rijn patiënten minder tevreden over het speci alisme maag-, darm en lever- riekten en over orthopedie. In Leiden heeft de helft van alle patiënten meegewerkt aan het onderzoek en scoren de volgen de klinische afdelingen het hoogst: hemotologie, oogheel kunde, thoraxchirurgie en neo- nataologie. Iets minder tevre den rijn patiënten over algeme ne pediatrie en endicrinologie. Op de poliklinieken rijn patiën ten het meest tevreden bij de afdelingen infectieziekten, he matologie, kindercardiologie en thoraxchirurgie. Minder tevre den zijn patiënten over neuro logie, algemene pediatrie, anes thesiologie, cardiologie, ortho pedie en reumatologie. Het Amerikaanse far- cabedrijf Merck co. n kandidaat-vaccin te- -dat 'binnenkort' kli- [test wordt. Directeur aacs van Merck maakte jren bekend tijdens een HSktie in het Zwitserse Be Als het middel effec- 1, is dat ook goed loor het Leidse biotech- ledrijf Crucell. Het mid- It namelijk geprodu- 1 de door Crucell ont- celcultuur Per.C6. Zo- aische tests beginnen, &rck het Leidse bedrijf I gebruik ervan betalen. irand in lixstraat 'De politie Hollands mderzoekt of een au- |in de Leidse Mamix- band houdt met eer- ibranden in het noor- :el van Leiden. De de Mamixstraat, die 'avond omstreeks r ontstond nabij een el van de auto, kon den geblust. wereld, mijn krant, i :idsch Dagblad -0 ju ,1. op- r de erk0Pen rdent irm- itrover vlucht ddel- .vorsteling Een 37-jarige en een ;t uit'1 bewoner van de Burg- mm ian hebben maandag- )r(j >n straatrover op de j)a^dreven na een vecht - De e twee Leidenaars it i omstreeks 23.35 uur is erltïe'toen rover bij m staan. Hij eiste, on- s 20 eiging met een speel- ooi, geld en een mo- net ïfoon. De ene bewoner ^end; resoluut zijn geld af te andere legde zijn por- gjj ee en telefoon op het war.Toen de overvaller ïh ^rongen de twee man- em_ in de nek. De buit viel ig js ond en in de worsteling ial na ontstond, wist de jje. intkomen. led k test vaccin, mpeill verdient na zijn alle bijdrage op vrijwilli ge basis, sommigen betalen 100 euro per maand, anderen 5 eu ro. Ons centrum, draait op do naties. We zijn ook door de be lasting aangemerkt als goed doel." „Suiren-Ji is niet rijk", vervolgt Zeshin resoluut terwijl hij een map met rekeningen toont. „We hebben ons pand aan de Hogewoerd niet voor niets te koop staan." De maandelijkse lasten drukken zwaar op de stichting. „Daarbij hebben we meer behoefte aan ruimte bui ten." Door het pand met winst te verkopen, zag de stichting aanvankelijk de mogelijkheid een nieuwe tempel te laten bouwen op het water. „Er is zelfs al een maquette gemaakt voor een tempelboot. We wil den het liefst naar het Haven pad aan de Potgieterlaan ver huizen." De verhuizing had de stichting op financieel vlak meer lucht moeten geven. Na verkoop van het huidige pand zouden de hypotheeldasten namelijk zijn weggevallen. Maar voorlopig kunnen de plannen de ijskast in, geeft Van der Plas aan. ..Als ik mijn uitkering niet mag be houden, kan ik dit werk in het zencentrum niet blijven doen. En dan hebben de verhuisplan nen ook geen enkele zin meer." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar lk als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor snperkortlng op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) i Poetcode/Plaats: Geboortedatum: e-mailadres j Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische I I Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. I Ta v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 187, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad or Ligtvoet i De enige Leidse zen- aan de Hogewoerd Dp korte termijn haar voorgoed te moeten Het voortbestaan van ïddhistische meditatie- in gevaar gekomen nu Zeshin van der Plas tandsuitkering gaat ver- en op straat komt te *enabe gemeente wil dat de ekeijr Soto Zen centrum Sui- opsfmijn werkzaamheden /oortalen", verklaart de 56- leshin. „Dat kan niet. ld heeft de stichting .lest is de monnik van- :8enln plan op straat voor 1 (6)d van de dienst sociale eur (fian de Langebrug de e ovloor te brengen. „Want hen, heb ik mijn kamer pand van de stichting opzeggen en ben ik nu De boeddhistische is de drijvende kracht (Ie geloofsgemeenschap. Ift, naar eigen zeggen, [taak aan zijn werk in de pel. De man, die in Ja- D opleiding tot monnik ivolgd, verzorgt alle me ssen en voorlichting olen. Als ik straks weg- de stichting en de Leid- empel ten dode opge De boeddhistische monnik Zeshin van der Plas is de drijvende kracht achter het Soto Zen centrum Suiren- Ji. Nu zijn bijstandsuitkering wordt stopgezet, vreest hij dat de Leidse Zentempel zal moeten sluiten. Foto: Henk Bouwman schreven", constateert hij som ber. De Leidenaar zet zich al jaren, met behoud van rijn uitkering, vrijwillig in voor het meditatie- huis. Afgelopen maandag tij dens een gesprek op de dienst Sociale Zaken werd hem echter medegedeeld dat aan deze maandelijkse geldstroom een eind komt. De bijstandsuitke ring van de monnik van onge veer 700 euro per maand zal worden stopgezet. Sinds het slecht nieuws-gesprek staat rijn persoonlijke leven volledig op zijn kop, geeft Zes hin toe. De doorgaans rustige en vriendelijke monnik is ner veus en gespannen. „Ik ben er zo boos over", vertelt hij. „Ik doe hier goed werk. Heel veel mensen vinden steun in dit centrum. Ze komen er tot rust. Door mijn uitkering stop te zet ten, draaien ze onze stichting de nek om. Ik moet straks gaan bedelen om rond te komen. Dan word ik dus een bedel monnik." De dienst sociale zaken van de gemeente Leiden heeft de Leid se boeddhist laten weten dat hij door rijn eigen stichting zou moeten worden betaald. „Ze hebben daar onderzoek naar gedaan, zeiden ze." Zeshin ge looft daar weinig van. „Ik heb het onderzoek niet ingezien en ze rijn hier ook nog nooit over de vloer gekomen." Een ge meentewoordvoerder kan dit niet bevestigen. Hij laat weten de zaak niet inhoudelijk te kun nen toelichten. „Wij mogen geen gegevens verstrekken over individuele gevallen op het ge bied van uitkeringen." De Leidse monnik weet als voorzitter van de stichting Sui- ren-Ji absoluut zeker dat hij niet door de leden zelf kan wor den betaald. „Het past ook niet bij onze instelling. We willen toegankelijk zijn voor iedereen. Leden betalen eenmalig 75 euro voor de beginnerscursus. Daar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13