ECONOMIE DirCCtClir h&ven Hét gezicht van Havenbedrijf Rotterdam weg na schandaal Krachtig herstel Schiphol na moeilijk jaar Software maakt vliegverkeer veiliger nog altijd verlies Spyker Honderd miljoen aan bankgaranties Marktaandeel hypotheekbank Obvion groeit Met dit kabinet vroeger op en later naar bed Hop, hop, hop Brussel versoepelt EU-regels begroting Meer opdrachten maar voer runderen i varkens stijgt - De runderimport vorig jaar met 56 procent .000 stuks. Verder wer- 514.000 varkens uit het bui ld gehaald. Een groei van ent, zo blijkt uit cijfers iet Centraal Bureau voor itistiek. Alle ingevoerde is komen uit de Europese vooral uit België en Duits- Nederland blijft volgens ;BS toch een varkensexpor- ïd land. De uitvoer van var- bleef met 7,8 miljoen stuks iel gelijk met 2002. Tegen- de invoer van tien varkens den 150 dieren die werden jvoerd. Bij runderen ston- tegenover tien geïmpor- le runderen ongeveer twee vee die naar het buiten gingen. De uitvoer groeide met 4 procent tot 176.000. iell voert nieuw nussysteem in haag - Koninklijke/Shell ip stapt over op een nieuw ussysteem om werknemers muleren tot het leveren betere prestaties. De maat- is onderdeel van het be- van topman Van der Veer de geloofwaardigheid van olieconcern te herstellen, bedoeling is dat het nieuwe eem, waaronder wereldwijd eveer 90.000 werknemers in, in januari wordt inge- d. Van der Veer had al eer- geconstateerd dat het per- üijk belang een te grote rol ilde in de Shell-cultuur. Dit aanleiding van het schan- rond de bewezen olie- en eserves, waardoor de repu- van de oliereus grote scha pliep. rtmassage met lips-apparaat 1 erdam - Philips is in Euro- egonnen met de verkoop ïartmassageapparaten thuisgebruik. Met deze de- latoren kunnen omstan- pogen het hartritme te ellen bij mensen met een itilstand. Deze maand is de jop in Duitsland begon- Groot-Brittannië volgt in imber en Nederland later ar. Hartmassageappara- is al te vinden op plaatsen ichthavens, treinstations jorthallen. Philips meent r ook een markt is voor defibrillatoren. Uit onder- blijkt namelijk dat circa 70 ent van de hartstilstanden ais plaatsvindt. Met een de- llator onder handbereik mt de overlevingskans aan- kelijk toe, meent Philips. bra regels vals ld uit de muur terdam - De Europese Cen- Bank werkt aan aanvullen- igels voor beheerders van automaten die in 2005 van ht worden. Nu is het moge- at automaten met onge- roleerde biljetten worden ld. Dat betekent dat het ri- bestaat dat er valse euro's rechtkomen. Het risico It vooral bij automaten die len beheerd door winke- Die kunnen de dagop- gst van hun winkel gebrui- )m de automaten te vullen, dit jaar is het pakket extra schriften klaar, aldus Ou- ïs van De Nederlandsche Biljetten moeten straks len gecontroleerd met ap- tuur die door de Neder - iche Bank is getest. cali verkoopt eedse divisie iari - Internetaanbieder ili verkoopt zijn Zweedse lie aan Spray Network AB, irdeel van Lycos Europe circa 13 miljoen euro. Als weedse mededingingsauto- met de verkoop instemt, is ali verder afgeslankt. In het ede kwartaal boekte de on ioning 65,5 miljoen euro iesvoor belastingen. In de 1 tegen de rode cijfers wil le Italianen voor 250 mil- activiteiten afstoten. Dat is nodig om een obligatie- ig die in juli 2005 afloopt, nnen terugbetalen. Eerder maand vond Tiscali al ko- voor activiteiten in Oos- ik, Zuid-Afrika en Noorwe- Ook Zwitserland staat in alage. Het internetbedrijf n Nederland te blijven. verrast met ;e nettowinst irdam - De kans is groot e Nederlandse werven IHC ind en De Merwede in Ne- ndse handen blijven. IHC id besloot begin augustus itief de scheepsbouwacti- en af te stoten en zich te entreren op zijn activitei- oor de offshore olie- en ïdustrie. Met een aantal ntiële kopers, meest Ne- indse, wordt verder gespro- Met de werven nog aan d verraste IHC Caland de iciële markten. De netto- pover de afgelopen zes Inden kwam uit op bijna 45 Pen euro. Na de verkoop de werven gaat IHC Caland jer als SBM Group. dinsdag 31 AUGUSTUS 2004 rotterdam/gpd - Algemeen-di- recteur mr. W.K. Scholten van het Havenbedrijf Rotterdam is ontslagen nadat bekend is ge worden dat hij de afgelopen twee jaar voor honderd miljoen euro aan bankgaranties heeft verstrekt. Het geld was be stemd voor de noodlijdende be drijven uit de RDM-groep van zakenman J. van den Nieuwen- huyzen. Met de bankgaranties heeft Scholten 'havenbelangen' willen veiligstellen. Scholten heeft de bankgaran ties vorige week opgebiecht tij dens een vergadering van de raad van commissarissen van het Havenbedrijf. Daar werd toen gesproken over de over name door het Havenbedrijf van RDM Technology and De fense Systems, één van de be drijven uit de RDM-groep die voor de zomer failliet zijn ver klaard. Met de overname zou den financiële belangen van het Havenbedrijf worden veiligge steld. Eén daarvan was een lening door de Duitse Commerzbank, waarvoor het Havenbedrijf een garantie van 25 miljoen euro had verstrekt. Die garantie viel binnen het mandaat dat Schol ten als hoogste baas van het Havenbedrijf had. Vermoedelijk in kleinere porties is afgelopen twee jaar ook een garantie van ongeveer 75 miljoen euro ver strekt aan Barclays Bank. Volgens president-commissaris M.W. van Sluis van het Haven bedrijf, die ook havenwethou der is in Rotterdam, zijn de ga ranties voor een bedrag van 96 miljoen euro inmiddels in le ningen omgezet. Of het Haven bedrijf dat bedrag nu ook kwijt is, is nog niet duidelijk. Volgens Van Sluis is de affaire begonnen met de laatste poging van RDM om duikboten te leveren aan enschede/gpd - Het vliegverkeer boven Europa kan in de toe komst veel veiliger worden door toepassing van software. Een consortium met het Enschede- se bedrijf Quality On-Line is in gesprek met de JAA (de geza menlijke Europese luchtvaart inspecties) om de papieren rap porten van vliegtuiginspecties te vervangen door een draad loos communicatiesysteem. Daardoor kan een groot hiaat in het huidige inspectiesysteem worden gedicht. Begin dit jaar nog verongelukte boven de Ro de Zee een Frans vliegtuig dat ondanks ernstige gebreken toch was opgestegen. De manke menten die tijdens een grond- inspectie op een ander vlieg veld aan het licht waren geko men, waren namelijk niet tijdig ingebracht in het gezamenlijke computerbestand van de Euro pese luchtvaartinspecties. Het ongeluk, met 148 doden, leidde ertoe dat de JAA nu voor de rechter is gesleept. Quality On-Line heeft op ver zoek van de luchtvaarinspecties software ontwikkeld die de con troleresultaten van een inspec tie opslaat in een draagbaar toestel en vervolgens direct draadloos verzendt naar een database. Bij die verbinding wordt gebruikt gemaakt van umts, waardoor niet alleen tekst, maar ook beeld (van bij voorbeeld scheurtjes) en geluid (verdachte piepjes) kunnen worden doorgegeven. Tot de database hebben lucht vaartmaatschappijen, autoritei ten en leveranciers uit 41 lan den voortaan ook draadloos toegang. Taiwan, nu ruim twee jaar gele den. Toen duidelijk was gewor den dat daar geen exportver gunning voor zou worden ver leend en ook langs een omweg de onderzeeërs niet konden worden geleverd, is Scholten Van den Nieuwenhuyzen te hulp geschoten. Van Sluis heeft gisteren verklaard dat Scholten alleen heeft gehandeld en dat zelfs zijn mededirecteur ir. P. Struijs niet op de hoogte was van de garanties. Die stonden ook niet in de jaarrekeningen van het Havenbedrijf. Dat had wel gemoeten. Van Sluis spraakt van 'een omissie'. Of het ook fraude is, moet nader onderzoek uitwijzen. De functie van Scholten als al gemeen-directeur van het Ha venbedrijf wordt voorlopig waargenomen door gedele geerd commissaris H. Smits, oud-topman van Schiphol en de Rabobank. heerlen/gpd - Hypotheekver strekker Obvion heeft zijn marktaandeel in de eerste helft van dit jaar vergroot van 4,1 naar 4,8 procent. „Daarmee zijn we de grootste hypotheekverstrekker voor tussenpersonen, het kanaal dat de helft van de Nederland se hypotheken afsluit", zo laat de Heerlense hypotheekver strekker weten. Sinds de start van Obvion, twee jaar geleden voortgeko men uit een samenwerlangs- verband tussen de Rabobank en pensioenmaatschappij ABP, is voor 5,8 miljard euro aan particuliere hypotheken verstrekt. In totaliteit beheert Obvion een hypotheekportefeuille van circa 12,7 miljard euro. Dat is inclusief de hypotheken die ABP had afgesloten. „Hiermee presteren we boven verwachting", zegt een zeer te vreden directievoorzitter Roy van Diem. In de eerste helft van dit jaar is voor 2,1 miljard euro aan hy potheken verstrekt. Het netto resultaat van Obvion bedroeg 13,6 miljoen euro. Obvion telt 150 medewerkers. rotterdam/anp - Willem Scholten, eind vorige week noodgedwongen opgestapt na een omstreden bankgaran tie van 100 miljoen euro aan RDM, was hét gezicht van het Havenbedrijf Rotterdam. Sinds 1992 was hij algemeen directeur en hij lobbyde suc cesvol voor de uitbreiding van de Rotterdamse haven en de verzelfstandiging van het ha venbedrijf. Er leek voor Scholten geen vuiltje aan de lucht. Onlangs maakte hij nog prachtige groeicijfers bekend. De Rot terdamse haven, in overslag al grootste van de wereld, groei de in vrijwel alle sectoren har der dan ooit. Het havenbedrijf, dat aan lig gelden van schepen en ver huur van bedrijventerreinen verdient, vaart er wel bij. Rotterdam kreeg ook de ge wenste steun van het Rijk voor de aanleg van de Betu welijn en de Tweede Maas vlakte. Met de verzelfstandi ging, eveneens geaccordeerd door Den Haag, kreeg het ha venbedrijf meer armslag om eigen beslissingen te nemen. Zo kwam de onderneming meer op afstand van de ge meente, die nog wel enig aan deelhouder is. Scholten nam echter te veel vrijheid in zijn relatie met RDM-baas Joep van den Nieuwenhuyzen. Hij leende zijn zakenpartner eerder geld voor een op te starten heü- kopterplatform en de aan koop van het stoomschip de Rotterdam. Constructies waarover de Rotterdamse ge meenteraad in de zomer van 2003 kritische vragen stelde, waarna Van den Nieuwen huyzen snel besloot 5 miljoen euro terug te betalen. Een bankgarantie ter waarde van 100 miljoen euro aan de RDM-topman ging de pas aangetreden raad van com missarissen te ver. Binnen de gemeente en het managementteam van het ha venbedrijf wist niemand van deze deal. Toen de construc tie donderdag aan het licht kwam, besloot de raad maat regelen te nemen. Scholten moest terugtreden en vertrekt per 1 januari bij het bedrijf. De geboren Rot terdammer begon er in 1980. Van 1982 tot 1990 werkte hij bij Smit-Tak, maar daarna keerde hij terug. Eerst als di recteur, vanaf 1992 als alge meen directeur. Onlangs was er nog ophef over de salariëring van de directie. De gemeente laat een adviesbu reau uitzoeken of Scholten en zijn mede-directeur Struijs wel 'marktconform' verdienen. Omdat beide 60 jaar oud zijn, en hun pensioen nadert, was de vraag gerezen of mogelijke op volgers wel te vinden zouden zijn voor de huidige beloning. Scholten verdient 177.000 euro. Verschillende gemeente raadspartijen spraken er schan de van. Ook onderzoekt het adviesbu reau of de huidige topstructuur van het havenbedrijf, met twee directeuren, nog wel voldoet. Daar lijkt met deze nieuwe af faire het antwoord al op gege ven. Rotterdam - „Wilt u nog vroeger op en later naar bed, steun dan het kabinet", riep FNV- voorzitter De Waal gisteren op het Centraal Station van Rotterdam tegen forenzen on derweg naar hun trein. Samen met CNV en MHP begon de FNV aan de tweede week van hun pamflettenacties om werknemers warm te maken voor demonstraties tegen het ka binetsbeleid. Bij de ingang van het station werden reizigers verwelkomd met kreten als: „Nederlanders verdienen te veel, steun het kabinet!" en „Nederlanders zijn lui, wer ken te kort, steun de plannen van het kabi net!" De vakbonden roepen op om 20 sep tember in Rotterdam te demonstreren tegen het kabinetsbeleid. De vakbeweging ver wacht daar minimaal 20.000 actievoerders. Volgens De Waal worden vooral werkenden getroffen door kabinetsingrepen in onder meer het prepensioen, waardoor mensen er toe worden aangezet langer door te werken. „Voor ouderen wordt nu nog een overgangs regeling getroffen, maar jongeren zijn het grootste slachtoffer. Zij zullen langer moeten doorwerken en moeten sparen voor voorzie ningen, terwijl dat in veei beroepen hele maal niet nodig is." Foto: ANP/Fred Ernst I ratzenhofen - De oogst van de hop, belangrijk bestanddeel bij de vervaardiging van bier, is begonnnen. Het belangrijkste teeltgebied ter wereld ligt in de omgeving van het Duitse Hallertau. Een van de boeren, Georg Zierer, ruikt even aan de net geoogste hopplanten. Foto: EPA/Stefan Puchner brussel/anp-dpa - De Europese Commissie komt vrijwel zeker vrijdag met voorstellen om het omstreden stabiliteitspact voor de euro te versoepelen, melden bronnen gisteren. De regel dat begrotingstekorten van meer dan 3 procent verboden zijn op straffe van hoge boetes, blijft staan. Maar er komen meer uit zonderingen waardoor eurolan den de straf kunnen ontlopen. Voor de introductie van de euro hebben de EU-landen afge sproken de tekorten op hun be groting in te perken, omdat an ders de munt verzwakt en de rente stijgt. Doordat Duitsland en Franloijk de regels al jaren overtreden, en doordat het Eu ropees Hof van Justitie zich er over heeft uitgelaten, wil de Eu ropese Commissie de afspraken soepeler toepassen. De Europe se ministers van financiën spre ken volgende week vrijdag voor het eerst over de ideeën, onder leiding van minister Zalm. Een van de voorstellen is om een tekort van boven de 3 pro cent bruto binnenlands pro duct tijdelijk toe te staan als landen jarenlang kampen met een lage economische groei. In de oorspronkelijke regels was dat alleen geoorloofd bij een fikse krimp (minimaal 0,75 pro cent bruto binnenlands pro duct per jaar) van de economie. Verder zouden landen meer tijd moeten krijgen om het tekort terug te dringen. Momenteel moeten ze binnen één jaar na constatering van de overtreding weer onder de 3 procent zitten. door Richard Mooyman schiphol - De luchthaven Schiphol heeft over de eerste zes maanden de nettowinst met n,4 procent opgeschroefd tot 77 miljoen euro. De hoe veelheid passagiers en vracht nam fors toe in vergelijking met vorig jaar. Financieel direc teur Verboom meldde gisteren een 'krachtig herstel' na een moeilijk jaar. De dip vanwege de economische malaise, de oorlog in Irak en de longziekte SARS lijkt vrijwel voorbij. De inkomsten uit havengel den namen toe met ruim 18 procent tot 246 miljoen euro. Dit mede dankzij het grotere aantal reizigers en het toege nomen gemiddelde startge wicht van vliegtuigen. Maar ook een tariefsverhoging bracht met 6,7 miljoen euro extra geld in het laatje. Lucht vaartmaatschappijen bekriti seren regelmatig de hoogte van de Schipholtarieven om dat hun eigen winstmarges veel kleiner zijn. Het aantal passagiers groeide met 8,4 procent tot ruim twin tig miljoen, maar zij hielden Schiphol verwacht over heel 2004 ongeveer 42 miljoen passagiers te vervoeren. Foto: ANP/Robin Utrecht wel de hand op de knip. De bestedingen op de luchthaven liepen per reiziger met bijna een euro terug naar ruim 17 euro. De winkels deden het daarbij slechter dan de horeca op Schiphol. Met een plus van 13,6 procent vertoonden prijs vechters opnieuw de hoogste groeicijfers. Het aantal lage kostenmaat- schappijen nam toe van drie naar acht. De combinatie KLM-Air France groeide even eens hard met 9,3 procent. De fusie-ondememing vervoerde ruim twaalf miljoen van de twintig miljoen passagiers. Vol gens Verboom pakt de fusie po sitief uit voor de nationale luchthaven, maar zal de groei in de tweede helft van het jaar wat afvlakken. Hij verwacht dat het marktaandeel van Schiphol gelijk zal blijven nadat er vorig jaar terrein werd verloren ten opzichte van de Europese con currenten. De inkomsten uit de verhuur van vastgoed stegen licht dank zij de ingebruikname van het nieuwe deel van het WTC. Maar ook op Schiphol sloeg de malai se op de kantorenmarkt toe. De leegstand in de gebouwen van Schiphol-dochter Real Estate nam toe van 3,4 procent tot bij na veertien procent. Zo staan twee van de drie gebouwen van het complex Tristar op Schip- hol-Oost nog leeg. Ook steeg het vastgoed nauwelijks in waarde. De investeringen bedroegen in de eerste zes maanden 139 mil joen euro, een fractie lager dan vorig jaar. De luchthaven denkt over heel 2004 uit te komen op circa 42 miljoen passagiers. De nettowinst zal mede vanwege de moeilijke situatie op de vast goedmarkt 'belangrijk lager' uitvallen dan in 2003. zeewolde/anp - De sportwa- genfabrikant Spyker heeft dankzij de notering aan de ef fectenbeurs in Amsterdam flink meer opdrachten gekregen. Het bedrijf heeft inmiddels orders voor 79 auto's binnen. Dat wa ren er voor de beursgang 57. Spyker kan dit jaar echter min der auto's in elkaar zetten dan eerder verwacht. De uitbreiding van de productiecapaciteit kost meer moeite. Aanvankelijk ver wachtte Spyker 45 tot 50 boli des te bouwen. Dat is nu ver laagd naar 40 tot 45, zo werd gisteren bekendgemaakt. De uitbreiding vart de fabriek in Zeewolde levert extra banen op. Nu werken er 50 mensen. Dat waren er eind vorig jaar nog 40. Spyker verwacht dat het aantal arbeidsplaatsen dit jaar verder zal toenemen. „De beursnote ring heeft precies opgeleverd wat ik ervan verwachtte", ver klaarde topman Muller. Vooral buitenlandse klanten hechten volgens hem veel waarde aan de notering. „Als een Amerikaan in Neder land een dure auto wil kopen en een aanbetaling van 10 pro cent moet doen, helpt het dat Spyker een beursfonds is. Hij krijgt meer vertrouwen in ons." Een bolide kost een slordige 350.000 euro. De beurskoers van de autofabrikant is sinds de introductie met 5,65 euro ge daald tot ongeveer 9,85 euro. Analisten spraken eerder dit jaar van een mislukte emissie. „De beursnotering moet je niet op een korte termijn van enkele maanden bekijken. Pas als de koers volgend jaar nog zo laag is, ga ik me zorgen maken", zei Muller. Winstgevend is de autofabri kant nog steeds niet. Spyker zag het verlies van 2 miljoen euro over de eerste zes maanden van vorig jaar oplopen naar 2,7 mil joen euro dit jaar. De omzet, in clusief autoverkopen en spon sorinkomsten, steeg van 1,2 naar 2.8 miljoen euro. Hoewel veel klanten in de Ver enigde Staten wonen, mogen de wagens daar niet de weg op. Spyker verwacht pas eind dit jaar al het papierwerk rond te hebben, zodat bijvoorbeeld klant en rapper Busta Rhymes in zijn Spyker kan rijden. Muller verwacht daarnaast veel van China. Inmiddels heeft de on derneming drie dealef» in dat land. Op de Auto-RAI in 2001 werd de nieuwe Spyker geïntroduceerd Ar chieffoto: Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9