Criminaliteit daalt voor het eerst in jaren BINNENLAND 2 I Laat veertig procent van de Noordzee met rust Nederlander hecht aan hervulbare statiegeldfles Te weinig personeel voor reanimatie in verpleeghuis Ef n Vuurwapens in opmars Gros Nederlanders plaatst veiligheid boven privacy Honden massaal te water Groei aantal allochtonen fors gedaald an ooi weert sdale-kleding jm - Het Dockinga Colle- )okkum weert vanaf dit Ijaar leerlingen die kle- ran het merk Lonsdale n. Kleding van Lonsdale vaak gedragen door ra- :he jongeren. De middel- chool reageert hiermee t jstische provocaties van oep van tien a twintig eren die op school Lons- deding dragen. De leerlin- aren in november betrok- ij racistische acties. Negen en en jongens werden ipgepakt op verdenking et voorbereiden van Istichting in het asielzoe- intrum in Dokkum. Ook hakenkruisen en david- n op een fietspad nabij intrum gespoten. ikbeleid in pshuis anders lege im - Het rookbeleid voor huizen blijft strenger dan ,r 0 horeca. Ruim 460 dorps- Ti b. n in Noord-Nederland lijk), en dat van minister Hoo- de j rst (volksgezondheid) te i gekregen, aldus de stich- enii amenwerking van Dorps in in Friesland gisteren. De shuizen lopen inkomsten mdat in de horeca wel en rpshuizen niet mag wor- erookt. De dorpshuizen n dat niet eerlijk omdat zij 1 -8 ezelfde regels als cafés en irants moeten voldoen, dorpshuizen mag weer en gerookt, of roken in de a moet worden verbo meent de stichting. dinsdag 31 augustus 2004 tsvriendin ia voor rechter utrecht/anp - In verpleeg- en verzorgingstehuizen is te weinig personeel aanwezig dat patiënten kan reanime ren. Er zijn onvoldoende opgeleide verpleegkundigen en bovendien daalt het opleidingsniveau. Dat heeft een woordvoerder van de AWV, de koepelorganisatie van verpleegkundigen en verzorgenden, gisteren gezegd. Personeel van verpleeghuizen reanimeert patiënten bij hartstilstand vaak niet, tenzij die daar zelf voor kiezen. Veel patiënten zouden daar zelf voor hebben gekozen. Volgens de woordvoerder van de AVW bieden ver pleeghuizen alleen reanimatie aan als er een reële kans op succes is. Ook voor die groep patiënten is er echter te weinig personeel aanwezig. Sinds 2000 bestaat een richtlijn van de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuisartsen, die veel verpleeg huizen volgen. De richtlijn is gebaseerd op weten schappelijk onderzoek, dat uitwijst dat zelfs bij gezon de volwassenen reanimatie nauwelijks effectief is. Bij verpleeghuisbewoners met een broze gezondheid is re animatie een medische handeling die doorgaans geen zin meer heeft. Mocht reanimatie bij uitzondering wel levensreddend zijn, dan laat de kwaliteit van dat leven meestal veel te wensen over. De woordvoerder van de AVW meent dat eerst de ba siszorg op orde moet zijn. „Het personeel komt tijdens zijn werk niet eens toe aan de simpele dingen, zoals mensen begeleiden naar het toilet of een keer per dag naar buiten. Dan is reanimeren twee stappen verder. Verpleegkundigen krijgen onderricht in reanimeren tij dens hun opleiding, maar hebben geen tijd om die kennis twee keer per jaar bij te spijkeren. Volgens de AVW, die zegt 512.000 mensen in de gezondheidszorg te vertegenwoordigen, zou dat wel moeten. •m - De 15-jarige harts- lin van de vermoorde Ma- daric moet op 5 oktober Se kinderrechter in Arn- ?rschijnen. Justitie ver- 455 et Nijmeegse meisje voor- s. Daarop staat in het vol- enstrafrecht een gevan- raf van maximaal zes den. Het meisje ontkent at zij bedreigingen aan Ires van de 16-jarige Maja gehoord en gelezen op in- maar stelt dat dat soort ngen in hun vrienden normaal waren. Meer en hebben het gehoord of ïn en niemand nam dat is, aldus haar advocaat ïesdorf. den haag/anp - Het aantal mis drijven dat de politie in Neder land afgelopen jaar heeft geregi streerd, is voor het eerst sinds ja ren gedaald. In 2003 hebben de wetshandhavers in totaal 1,38 miljoen misdrijven vastgelegd. Dat is drie procent minder dan in 2002, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren heeft gepubli ceerd. Het CBS stelt dat het voor het eerst sinds 1998 is dat de vast gestelde criminaliteit is afgeno men. De afname geldt vooral voor vermogensmisdrijven. Het aantal diefstallen en inbraken verminderde in 2003 in totaal met 52.000. Er werd met name minder uit voertuigen (30.000 minder) en uit bedrijven (8000 minder) ontvreemd, stelt het CBS vast. Ook waren er vorig jaar minder autodiefstallen, ge vallen van zakkenrollerij en winkeldiefstallen Verder valt uit de cijfers over vorig jaar op dat er veel minder vernielingen zijn aangegeven (13.000 minder). De hoeveel heid vernielingen in het open baar vervoer daalde zelfs met 26 procent. Toch daalt de criminaliteit niet over de hele linie. Criminelen pleegden het afgelopen jaar be duidend meer misdrijven op het gebied van drugs (2900 meer), vuurwapens (2300 meer) en openbare orde (2000 meer). Met name de hoeveelheid mis drijven met vuurwapens is vo rig jaar in vergelijking met 2002 met maar liefst bijna 50 procent toegenomen. Ook criminaliteit in het verkeer blijkt een steeds groter wor dend probleem. De politie be trapte vorig jaar ruim 5000 keer vaker automobilisten die onder invloed reden en ruim 3000 keer vaker bestuurders die na een ongeval doorreden. Het aantal geregistreerde ge weldsmisdrijven steeg ook nog met 2 procent, maar die toena me is volgens het CBS minder sterk dan in 2001 (11 procent meer) en 2002 (8 procent meer) Uit de informatie van het CBS wordt verder duidelijk dat de politie in 2003 in totaal 276.000 misdrijven heeft opgehelderd. Dat waren er 22.000 meer dan- in 2002. Daarmee steeg het op helderingspercentage van 17,8.; naar 20 procent. De politie lost het meest geweldsmisdrijven op, namelijk meer dan de helft. itie beëindigt igale straatrace tiDAM - De politie in Rot- m heeft zondagavond een gemaakt aan illegale traces met scooters. Een deelnemers kreeg een Van een deelnemer iet rijbewijs ingevorderd. >litie hield een 25-jarige lammer aan wegens be- j. Bij de races raakten iuw en haar elf maanden laby gewond, toen een hen aanreed. De be ier ging er na de aanrij- idoor. 1 overleden •rand woning rdam - Een 91-jarige Rot- ■0 nmer is vrijdagavond in I ekenhuis bezweken aan wondingen die hij 's mid- l )pliep door een brand in dus oning. Dat heeft de politie en bekendgemaakt. Het :euitstond door nog onbe- oorzaak in de woning gla e man. Enkele omstanders i brand zagen, haalden 0 achtoffer van het balkon, an verkeerde toen al in ke toestand. in zwaar thandeld De politie heeft twee ners van Heerlen (25 en 45 igepakt die een 45-jarige noot zo zwaar mishan- iebben, dat hij in levens- r verkeert. Het tweetal m bekentenis afgelegd, Ie de politie gisteren. Het iffer werd in de nacht iterdag op zondag in kri- 'jtoestand in de tuin van koning gevonden. De man ernstig hoofdletsel. Voor itven wordt gevreesd. smstoring I treinreizigers idam - Duizenden trein- ;rs tussen Rotterdam en tcht hebben gistermor- de spits een forse vertra- ipgelopen door een nstoring. Die deed zich kwart over acht voor tus- otterdam Lombardijen en echt. Tussen beide plaat- ebben vervolgens gedu- vijf kwartier geen treinen en. Reizigers op het ge il traject moesten reke- ïouden met een vertra- *an ruim een uur. Passa- lie onderweg waren tus- Dosendaal en Utrecht of Tdam en tussen Breda en erdam of Utrecht, kregen Ivies via Den Bosch te rei- papendrecht - Als afsluiting van het zwemseizoen werd in zwembad De Hooght in Papendrecht een dagje hondenzwemmen georganiseerd. Tientallen viervoeters doken met hun baasje het water in. Foto: GPD/Victor van Breukelen Enquête van onderzoeksbureau TNS-NIPO wijst op grote tevredenheid amsterdam/anp - De Nederlan der is dik tevreden met de hui dige, hervulbare statiegeldfles voor frisdranken. Uit een en quête van onderzoeksbureau TNS-NIPO blijkt dat 91 procent van de ondervraagden het hui dige systeem goed vindt. Dat meldt de milieukoepelorganisa tie Recycling Netwerk. Van de 964 Nederlanders, die door TNS-NIPO ondervraagd werden, staan 563 mensen vier kant achter de bestaande statie geldfles. Nog eens 318 mensen vinden dat het huidige systeem goed werkt. Staatssecretaris Van Geel van Milieu presenteerde vorige week zijn nieuwe beleid voor de petflessen. Onder druk van de Europese Commissie wil hij met ingang van 2006 het ver plicht hergebruik van.de grote frisdrankflessen afschaffen. Te gelijkertijd moet het bedrijfsle ven een systeem bedenken waarbij de kleine plastic flesjes beter worden ingezameld. De koepelorganisatie is teleur gesteld in de plannen van de staatssecretaris. Het Netwerk is het niet eens met de voorgeno men afschaffing van de her vulplicht en het nieuwe uitstel van een statiegeldsysteem voor kleine flesjes en blikjes. Het doel van de plannen is on der meer dat de hoeveelheid kleine frisdrankflesjes in het zwerfafval per 2006 met 80 pro cent is teruggedrongen in ver gelijking met 2001. Het bedrijfs leven mag van de staatssecreta ris proberen eerst zelf met een eigen systeem dit doel te halen. „Probleem voor Van Geel is echter dat het niet lukt deze re ductie te meten", aldus Recy cling Netwerk. Een woordvoerder van het mi nisterie van VROM benadrukt dat er voor de consument ei genlijk niks verandert in het nieuwe systeem. De grote fris drankflessen worden net als nu via de supermarkten met be hulp van statiegeld ingezameld. De supermarkten mogen echter vanaf 2006 de flessen in elkaar persen en dan transporteren voor recycling tot nieuwe, een malige flessen. Van Geel zou deze week met de Tweede Kamer overleggen over het nieuwe verpakkingenbeleid. Op verzoek van de Kamercom missie is dat overleg naar aan leiding van de enquête voorlo pig uitgesteld. amsterdam/anp - Nederlanders vinden veiligheid belangrijker dan hun privacy. Bijna twee derde van de Nederlandse be volking is bereid DNA-materi- aal af te staan voor een data bank om criminelen op te spo ren en misdaden te voorkomen. Dat blijkt uit een enquête die het televisieprogramma Actie nieuws van SBS6 liet uitvoeren. Nog meer mensen steunen winkeliers die foto's van win keldieven in de etalage willen ophangen. Minister Donner (justitie) oor deelde eerder dat het tonen van de foto's in strijd is met de pri vacywetgeving. De rechtbank in Amsterdam bepaalde donder dag dat winkeliers die foto's van winkeldieven ophangen, de Auteurswet overtreden. Het Platform Detailhandel verwacht desondanks dat veel winkeliers nu afbeeldingen gaan ophan gen, omdat .onbekende dieven zich niet zullen beroepen op de Auteurswet. Ze zouden dan im mers hun identiteit moeten prijsgeven. Om de natuur in de Noordzee te redden heeft Greenpeace zeven gebieden aangewezen die met rust moeten worden gelaten. Het zijn de kraamka mers van de vissen en'andere kwetsbare gebieden. Greenpeace wil dat de Noordzeelanden veertig procent van de zee onaangetast laten. Al weken wachten we op de zon om weer zo snel mogelijk naar het strand te gaan en in zee te dui ken. Daar is de Noordzee voor. Maar de Noord zee is meer dan een recreatiegebied. Het is een bijzondere zee met meer dan honderden soorten vissen, dolfijnen, walvissen, vogels en tal van an dere dieren en planten. In het belang van ons.al lemaal moet de Noordzee schoon en gezond blij ven. Maar overbevissing, scheepvaart, vervuiling, zandwinning en olie- en gasboringen doen een steeds grotere aanslag op de ge zondheid van de zee. Daarom wijst Greenpeace zeven gebie den in de Noordzee aan als zee reservaat. Iedereen kent de Hoge Veluwe en de Biesbosch. Zulke natuurgebieden zijn in ons land heel ge woon. Het zijn mooie landschappen vol edelher ten, wilde zwijnen, lepelaars en orchideeën. Dankzij deze natuurgebieden blijven die speciale planten en dieren in Nederland bestaan. Op zee kennen we dit niet. Overal mag gevist worden, overal staan olieplatforms, overal varen wrakke tankers en vervuiling dringt overal door. Terwijl de zee ook vol zit met bijzondere gebieden. Er zwemmen twintig soorten walvissen en dolfijnen in de Noordzee. Bepaalde plaatsen zijn de 'kin derkamer' voor dolfijnen, in andere gebieden leggen de haring of de schol hun eitjes en er komt op een aantal plekken in de Noordzee zelfs koraal voor. Kortom, de zee is net zo gevarieerd als het land en daarop moeten we zuinig zijn. Vroeger kon je vanaf de duinen de kleinste dol fijn van de Noordzee, de bruinvis, gewoon zien zwemmen. Honderd jaar geleden zat er zeker vijf keer zoveel vis in de Noordzee als nu. Nog geen vijftig jaar geleden zwommen er nog joekels van tonijnen rond. Intussen zijn alle grote vissen bij na verdwenen. Een kabeljauw van anderhalve x 1 OPINIE meter, een normale lengte voor een ouder exem plaar, komt nu met een foto in de krant. De viskar op het strand willen we allemaal graag houden. Maar de vis raakt op. Er zwemmen nog te weinig schollen, tongen en kabeljauwen rond om er zeker van te zijn dat we over een paar jaar nog steeds lekkerbekjes kunnen eten. In de hui dige visserij worden vier van de vijf gevangen schollen en tongen dood teruggegooid in zee, omdat ze te klein zijn of omdat er geen quotum voor is. De visserij moet daarom veel beperkter en delen van de Noordzee zouden helemaal met rust moeten worden gelaten. Zodat er weer schollen komen die hun maximale grootte - ze ven kilo zwaar en een meter lang - bereiken en in tussentijd voor veel nakomelingen zorgen. Niet alleen de visserij bedreigt de Noordzee. De zee is te vaak een vuilnisvat. Rioleringen, vieze ri vieren en schepen lozen uiteindelijk in zee. Daar zitten stoffen bij die kankerver wekkend, hormoonverstorend of schadelijk voor de voortplan ting kunnen zijn. Heel veel gif belandt uiteindelijk in de Noordzee. De Noordzee is ook onze voorraad zand en grind. Elk jaar gebruiken we miljoenen kilo's om stranden op te hogen, wegen aan te leggen en voor de bouw. Die behoefte aan zand mag niet ten koste gaan van het leven in zee. Zand uit zee hoeft geen probleem te zijn, als je het maar niet uit de gebieden baggert waar de laatste roggen hun eitjes leggen of waar je het leefgebied van andere dieren of planten om zeep helpt. Zand uit vaargeulen voor de scheepvaart is geen enkel probleem. De grootste bedreiging van de zee is misschien wel dat hij van niemand is en daarmee van ons allemaal. Minstens vier ministeries gaan over de Noordzee. Verkeer en Waterstaat voor de scheep vaart, Landbouw en Visserij voor de vis, Econo mische Zaken voor de olie en Vrom voor het mi lieu. In Brussel en de landen rond de Noordzee is die versnippering van het Noordzee-beleid al net zo erg. Elke afdeling heeft zijn eigen belang en ie dereen komt vooral voor zichzelf op. Zo putten we de Noordzee volledig uit, letterlijk en figuur lijk. Greenpeace voert geregeld actie tegen vermeende misstanden in en op de Noordzee. Hier wordt op de Doggersbank geprotesteerd tegen het gebruik van zware sleepnetten die de bodem onherstelbaar be schadigen. Een plastic boei is vastgemaakt aan het net van een Engelse trawler. Foto: ANP Willen we dat de Noordzee herstelt, dan moeten we net zoals op het land de natuur op bepaalde plaatsen rust gunnen. Dan krijgen vissen de kans om groot te groeien en veel goede eitjes te leggen om zo de rest van de zee te bevoorraden met vis. Wetenschappers hebben berekend dat de uitge putte Noordzee weer gezond kan worden als veertig procent ervan totaal met rust gelaten wordt. Samen met deze wetenschappers heeft Greenpeace zeven zeereservaten in de Noordzee aangewezen: de voortplantingsgebieden en kraamkamers van commerciële vissoorten en an dere ecologisch waardevolle gebieden. Greenpeace vraagt van de landen rond de Noordzee de zeereservaten op de kaarten in te tekenen en op naleving toe te zien. Dan zitten er fc V binnenkort weer volop dolfijnen, anemonen, walvissen en vis in zee. Als het weer zomer is eten we aan het strand een goed lekkerbekje om daarna in een schone en gezonde zee te duiken. Just van den Broek campagneleider Oceanen bij Greenpeace De stukken die extra bescherming behoeven zijn: Vikingbank (eng: Viking Bank area) Schotse Punt (eng: Cromarty) Noorse Geul (eng: Norwegian Trench) Noorse Fjorden (eng: Bergen North) Skagerrak (eng: Skagerrak) Doggersbank (eng: Greater Dogger Bank) Wadden en Kust (eng: Greater Wadden Sea) Bijna drie jaar na de aanslagen in New York en Washington en bijna een halfjaar na de bom aanslagen in Madrid, houdt dertig procent van de Neder landers rekening met terroristi sche aanslagen in eigen land. Ondanks de toegenomen drei ging gaat echter meer dan de helft van de ondervraagden daar niet van uit. Met een aan val met chemische wapens houdt vrijwel niemand reke ning (3 procent). Premier Balkenende is niet de sterke leider en bindende factor die het land kan leiden na een terreuraanval, oordeelt bijna tweederde van de ondervraag den. Een kwart beschouwt de minister-president wel als be kwaam. Van de CDA-stemmers heeft de helft geen vertrouwen in de eigen premier. Bij de kie zers van coalitiepartner D66 (82 procent) en WD (75 procent) zijn de twijfels bovengemiddeld groot. De Nationale Veiligheidsenquê- te is gehouden onder achthon derd Nederlanders. voorburg/anp - Het aantal niet-westerse allochtonen in Nederland is vorig jaar aanzien lijk minder hard gegroeid dan in 2002. In 2003 nam het aantal niet-westerse allochtonen met 46.000 personen toe, 19.000 minder dan het jaar ervoor. Ten opzichte van 2000 lag de groei bijna 30.000 lager. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gemeld. De bevolking als geheel groeide vorig jaar ook minder dan in 2002: 65.000 tegen 87.000. De toename kwam voor het grootste deel voor rekening van niet-westerse allochtonen. Nederland telde op 1 januari 2004 bijna 16,3 miljoen inwo ners, onder wie 1,7 miljoen niet-westerse en l,4^niljoen westerse allochtonen. Vooral de groei van het aantal niet-westerse allochtonen van de eerste generatie nam in 2003 af. De grootste groep niet-wes terse allochtonen, de Turken, groeide met 10.000 tot 350.000. Dat waren vooral mensen van de tweede generatie, die in Ne- j derland geboren zijn. Bij mensen van Antilliaanse af komst deed zich een zeer sterke daling van de groei voor. Vorig jaar bedroeg de toename 1400 personen. In 2000 was dat nog bijna 10.000. Het aantal Antillianen van de eerste generatie nam zelfs af, met vierhonderd personen. Ne derland telde op 1 januari 2004 bijna 131.000 mensen uit de Nederlandse Antillen (inclusief Aruba).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5