Megaprojecten duur en riskant BINNENLAND Werkgevers in ambulancesector houden collectieve VUT tegen Nederland en Suriname maken afspraken over afbouw hxdp Rotterdam onderzoekt malafide huisbazen Herdenking gesneuvelden Margraten Roel Pieper overweegt oprichten politieke partij Draait Texel straks op waterstof? Waarschuwing voor onbeheersbaarheid klonk al jaren terug Universiteit Utrecht trots op zesde plaats in Europa Borndiep bij Portugal Lely ontmoet Lely Eindhoven, Haarlem. Maastricht g secretariaat: 040 251 81 14 lBO-t 1AVO in VWO lASMUS COLLEGE I GESLAAGDE ZET T 200 aven zorg 12,5 ird hoger lg» Oer; o g taar - De uitgaven voor het önds en de AWBZ-zorg isen 1998 en 2003 met ljard gestegen tot 37 'euro. Dat stelt een rap- 11 het College voor Zorg kaars. De Nederlandse en en Consumenten Fe- vindt de presentatie van rs tendentieus. De kos- iden zijn gestegen omdat hterstanden in de zorg ggewerkt. akaas goed in galstenen ;nd )it trou Ne- tga ke dam - Pindakaas, pin- andere noten zijn goed alstenen. Dat blijkt uit oek van Harvard onder vrouwen. Vrouwen die r of meer per week een (j pinda's of andere noten jngeveer 160 calorieën oektie) lopen 25 procent kans op een verwijde- |n de galblaas. iiurprijs voor Idenbioloog iat age- van I lani ad )#DAM De Prins Bem- 1(j ultuurfonds Prijs voor behoud 2004 is toege- ./kt120 bioloog Theunis tijd ia „voor zijn niet aflaten- it voor het behoud van n v ddengebied". De prijs, euro, wordt 11 novem- it ee 6ereikt- Piersma (He- ggjj 1958) uit Gaast is hoog- /an lierecologie in Gronin- er'eranendag in iud aan Haag alun ag - Den Haag is uitge- >m volgend jaar op 29 eerste nationale vetera- te organiseren. Het ka- alkenende besloot vorig het houden van zo'n jr alle oud-strijders op lardag van prins Bern- let aantal oud-strijders logen neemt gestaag af, lÜg et aantal veteranen djeidankzij de Nederlandse dee)me aan vredesmissies. ting vliegveld ïtooy nabij ttlAG - Defensie wil Mari- kamp De Kooy bij Den sluiten. Staatssecretaris r Knaap van defensie zal rer overleg voeren met de medegebruikers op het ij imp als provincie, ge le Den Helder en het lo- edrijfsleven. Basis voor j^uj «sluit is een rapport dat lilairp hpfptpnic i;an Hé» itaire betekenis van de ie ptervloot voor de marine ing acht. Een definitief be- 'ordt voor eind november :ht. nidi wa|[' le e troi id- Htiseradiel wil ajang vergoed jtsuM - De gemeente adiel wil de 100.000 eu- kosten die ze heeft voor Cig van uitgeprocedeer oekers vergoed zien et ministerie van justitie. Q0fse gemeente eist dat in jeei ef die ze deze week aan j^aag stuurt. (advertentie) IEUW VMBO-t Plus klas 3 en 4 haarlem Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com sglas kapittelt en ministers hfsinspecties troleren weer V - Zes inspectiediensten In gisteren opnieuw een fcgrijke transportcontrole Iden op de A50 tussen b en Apeldoorn. De (en controleerden 41 Iwagens met dieren en jen. Zeventien transpor ten niet in orde. In vijf- fvallen is een proces-ver- bgemaakt, aldus de l-inspectie. ag - Tweede-Kamer ter Weisglas vindt het ijl dat ministers als De n Zalm zelf al voor prins allerlei nieuwe maatre- 'oor volgend jaar naar brengen. „De begroting rt door de regering op isdag in zijn geheel te n bekendgemaakt", t Weisglas gisteren in zijn etweekboek. dinsdag 31 augustus 2004 den haac/gpd - Werkgevers in de ambulancesector willen het collectief vervroegd uittreden van ambulancepersoneel defi nitief onmogelijk maken. Ze verwijzen naar nieuw onder zoek waaruit blijkt dat er geen specifieke leeftijd is aan te ge ven waarop ambulanceperso neel het werk niet meer aankan. De bonden erkennen de uit komsten van het onderzoek, maar vinden het „veel te kort door de bocht" om nu al het vervroegd uittreden ten grave te dragen. Ze willen meer onder zoek. Het onderzoek is uitgevoerd door het aan het AMC verbon den Coronel Instituut voor ar beid en gezondheid. De onder zoekers concluderen dat de fy sieke belasting van ambulance personeel nog steeds zwaar is, maar door nieuwe technologie lichter dan enkele jaren gele den. De psychische belasting is echter toegenomen, onder meer door agressie en onveilig heid. Uit het rapport blijkt dat één op de tien werkers op de ambulan ce problemen heeft met 'schok- verwerking' en verschijnselen heeft van posttraumatische stressstoornis. Een op de negen vertoont verschijnselen van 'bum-out'. De fysieke belasting wordt gekenmerkt door het vele tillen. Het ziekteverzuim is rela tief hoog. De werkgevers zien in het rap port vooral een aanmoediging te komen tot een ouderenbe leid, met periodieke individuele keuringen en mogelijkheden tot herplaatsing voor mensen die niet langer op de ambulance kunnen. Collectief uittreden kan dan vervallen, menen ze. Ambulancepersoneel kan nu op z'n vroegst met 55 jaar met functioneel leeftijdsontslag. Wie in dienst is van een parti culiere ambulanceonderne ming moet wachten tot zijn 59ste. Vrijdag wordt over het functioneel leeftijdsontslag ge sproken tijdens nieuwe cao-on- derhandefingen. margraten/anp - De namen van alle 10.000 Amerikaanse ge sneuvelde militairen, die op de militaire begraafplaats in Mar graten liggen, zullen in septem ber worden uitgesproken tij dens een herdenking op die be graafplaats. In september is het zestig jaar geleden dat de Ame rikanen Zuid-Limburg bevrijd den. De 10.000 namen van de militairen zijn op band inge sproken door schoolkinderen uit Nederland en België, en die nen als basis voor een muzikale compositie. Die is te horen tij dens de herdenking van 17 tot en met 19 septembervoor be zoekers die tussen de kruisen door lopen. den haag/anp - Nederland en Suriname hebben gisteren af spraken gemaakt voor een ge leidelijke afbouw van de ont wikkelingshulprelatie. Het kabi net wil af van de ouderwetse hulprelatie en toegroeien naar een volwassen meer zakelijke verhouding met de voormalige kolonie. „Geld is juist een sta in de weg geweest voor een vol wassen relatie", zei minister Van Ardenne (ontwikkelingssa menwerking) gisteren na afloop van het jaarlijkse beleidsoverleg met haar Surinaamse collega Raghoebarsing. In eerste instantie gaat het om de besteding van de resterende hulpgelden uit het hulpverdrag van 1975 bij de onafhankelijk heid van Suriname. Van het be drag van bijna 1,6 miljard euro zijn nog ruim 105 miljoen aan schenkingsmiddelen over en een bedrag van 136 miljoen dat alleen wordt vrijgemaakt als Su riname er eenzelfde bedrag uit eigen zak bijpast. De beide bewindslieden wer den het eens over de besteding van de schenkingsmiddelen. De besteding van de zogeheten pa riteitsmiddelen vergt echter nog het nodige overleg. Naast afspraken over het uitge ven van de nog resterende ver dragsmiddelen, heeft Van Ar denne een aanzet proberen te geven voor modernisering van oude afspraken over voortzet ting van de ontwikkelingshulp. In de verdragen is sprake van een eeuwigdurende relatie, maar de bewindsvrouwe wil ook die passages het liefst schrappen. Wat haar betreft zal Nederland zich in de toekomst alleen nog concentreren op de sectoren veiligheid, milieu en cultuur en op het stimuleren van investeringen vanuit het Nederlandse bedrijfsleven in Suriname. De hulporganisatie Cordaid he kelde gisteren deze benadering van Van Ardenne. Suriname is volgens haar niet in staat om binnen vijf jaar deze belangrijke terreinen zelf te financieren. amsterdam/anp - Internet ondernemer Roel Pieper over weegt in de politiek te stappen. De voormalige kroonprins bij Philips voert achter de scher men gesprekken over een even tuele nieuwe politieke partij met Albert de Booy van de Speakers Academy, de man die achter de schermen ook betrok ken was bij het opzetten van de LPF. Pieper noemt de plannen broos en vertrouwelijk. Dat maakt hij duidelijk in het societymagazine Miljonair dat vandaag verschijnt. „We brain stormen over de vraag wie de ballen zou hebben om de zaak in beweging te krijgen. Aan het eind van het jaar moet een schifting zijn gemaakt", aldus Pieper in een vraaggesprek met Miljonair. In een toelichting zei Pieper gisteren, na afloop van een dis cussie over de Nederlandse economie met premier Balke nende, dat „de nieuwe stro ming" net zo goed in de vorm van een denktank of beweging kan worden opgezet. Het gaat hem vooral om de verandering die noodzakelijk is. „Nu heerst er een groot gebrek aan besluit vaardigheid." De plannen kun nen wat Pieper betreft concre ter worden, als hij het gevoel heeft dat „het momentum" daar is. De kans daarop schat hij nu op minder dan vijftig procent. Op de vraag in het blad Miljo nair of Pieper zelf gaat voor het minister-presidentschap lacht hij: „Ja, dat klopt. Ik ga alleen voor goud." In het verleden Roel Pieper. Foto: ANP/Koen Suyk heeft Pieper verscheidene ge sprekken met Pim Fortuyn ge voerd. Hij werd destijds in de wandelgangen genoemd als mi nister voor de LPF. „Dat had ik ook zeker gedaan", zei hij giste ren. In Miljonair zegt Pieper ook dat het een moeilijk proces is het werk van Fortuyn af te maken. „Hoe vermijd je het LPF-syndroom?" Volgens hem zit niemand op een herhaling daarvan te wachten. Hij zegt in zijn leven twee keer te hebben gestemd: „een keer D66 en een keer LPF". door Bert de Jong texel - Waddeneiland Texel krijgt mogelijk waterstof als belangrijke energiebron. De provincie Noord-Holland en het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Pet ten onderzoeken de mogelijk heden voor het project 'Wa terstof op de Wadden'. Onder meer Ecomare, cen trum voor Wadden en Noord zee, wordt in het voorbeeld project van energie voorzien die is opgewekt met behulp van waterstof. Ook taxibusjes op het eiland gaan op water stof rijden. Energiebureau Novem heeft 50.000 euro uitgetrokken om te onderzoeken of het project kans van slagen heeft. De plannenmakers hanteren 1 januari 2006 als startdatum. De uitvoering van 'Waterstof op de Wadden' zou de eerste twee jaar ongeveer vijf mil joen euro kosten. De wereldvoorraad fossiele brandstoffen (olie, kolen, gas) raakt uitgeput. Bovendien zijn deze brandstoffen slecht voor het milieu. In de toe komst moet worden overge schakeld op duurzame ener giebronnen, zoals windener gie en zonne-energie. Het ge-, bruik van waterstof als ener giebron beschouwen deskun digen vooralsnog als een tus senoplossing. Echt duurzaam is waterstof namelijk niet. Om het te maken is flink wat fos siele energie nodig, zoals aardgas. Bovendien ontstaat bij de productie koolstofdi oxide, een berucht broeilMs- gas. Het grote voordeel iwel dat die koolstofdioxide een voudig opgevangen en opge slagen of hergebruikt kan worden, bijvoorbeeld in groente- en plantenkassen. Waterstof zelf is een schoon product. Gebruik in het ver voer zorgt met name in stede lijke gebieden voor aanzien lijk schonere lucht. Er wordt onder andere mee geëxperi menteerd in Amsterdam, waar al een aantal bussen op waterstof rijdt. Een proef als op Texel, waar bij naast op waterstof rijden de bussen ook een groot cen trum als Ecomare van water stofenergie wordt voorzien, is vanwege de omvang uniek. den haag/anp - Een topambte naar waarschuwde al in 1998 voor onbeheersbare risico's bij megaprojecten. Verkeersminis ter De Boer zette een reservepot je van bijna 1 miljard euro opzij zonder de Kamer terdege te in formeren. Dit bleek gisteren op de eerste dag van de openbare verhoren van de commissie-Dui- vesteijn. Onder leiding van de PvdA'er Duivesteijn onderzoekt de commissie de oorzaken van de kostenoverschrijdingen van twee toch al kostbare spoor wegprojecten, de Betuwelijn en de Hogesnelheidslijn. Dat moet leiden tot een 'toet singskader' of meetlat voor de Tweede Kamer om de kosten van toekomstige megaprojec ten, in de eerste plaats de Zui- derzee-spoorlijn tussen Am sterdam en Groningen, beter in de hand te kunnen houden. Om te voorkomen dat aanne mers er een slaatje uit zouden slaan, is de Tweede Kamer pas heel laat en ook nog vaag geïn formeerd over de sterk oplo pende kosten van de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn HSL- Zuid, zo hielden betrokkenen gisteren vol. De commissie had duidelijk moeite met deze uit leg. Topambtenaar Lambarts van het ministerie van verkeer en waterstaat, een van de eerste getuigen, luidde al in septem ber 1998 in een brief aan de ambtelijke top de noodklok over de onbeheersbare risico's. Hij drong erop aan en kreeg on danks „enige aversie", zoals hij stelde, bij betrokken ambtena ren gedaan dat er een extern onderzoek kwam dat inderdaad zijn bevindingen staafde. Er kwam daarna een stuurgroep grote projecten onder leiding van de hoogste ambtenaar op Verkeer, toenmalig secretaris generaal Pans. Volgens Pans lichtte het minis terie de Kamer in over financië le risico's bij grote projecten, maar vulde dat pas met bedra gen in als daar grote zekerheid over was. Zo werd in 2002 dui delijk dat de Betuwelijn en HSL-Zuid samen 400 tot 900 miljoen euro duurder zouden kunnen worden. Het was een „illusie om te denken dat de overschrijding op nul zou uit komen", aldus de topambte naar. Toenmalig Verkeersminister De Boer (LPF) zette daarop 985 miljoen euro opzij in zijn be groting. Volgens Pans en ook oud-minister De Boer is het mi nisterie terughoudend geweest met het noemen van bedragen om te voorkomen dat aanne mers hiermee hun voordeel zouden doen. „Het risico is dat je dat geld kwijt bent", aldus De Boer. WD-commissielid Aptroot ver weet hem dat hij de stroppen- pot van bijna 1 miljard had ver stopt in de begroting. „De in formatie stond erin, maar het had beter gekund", erkende De Boer, zelf aanvankelijk summier ingelicht over de risico's door Pans. De commissie verbaast zich zeer over de opgegeven rede nen om de Kamer zo vaag te in formeren. De aannemer is dan de boeman, terwijl de Kamer al sinds 1988 de Procedurerege ling grote projecten hanteert. Die afspraken, ingesteld na de miljarden extra voor de Ooster- scheldedam, eisen dat de rege ring extra kosten aan de Kamer meldt. Volgens WD-Kamerlid De Vries moet echter de Kamer uitkijken dat zij met haar plannen om meer greep te krijgen op grote verkeersprojecten niet op de stoel van de regering gaat zitten of de rol van ambtenaren over neemt. De commissie-Duivesteijn, die drie weken lang zo'n zestig ver horen voert, hoorde de Deense hoogleraar infrastructuurplan ning Flyvbjerg aan. Hij lichtte zo'n 260 infraprojecten over de hele wereld door. Volgens hem lopen negen van de tien daar van uit de hand. Doelbewuste verkeerde infor matie, mede uit politieke hoek is daar debet aan. „Ministers willen nu eenmaal graag lintjes doorknippen en tijdens hun pe riode iets concreets neerzet ten", stelde hij, naast aanne mers die winst najagen en daar om projectkosten rooskleuriger voorstellen. Rotterdam/ANP - Onderzoeks team Alijda van gemeente, be lastingdienst, politie en justitie in Rotterdam onderzoekt 150 bv's en personen in verband met overlastgevende panden in de stad. Een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM) meldde gisteren dat het gaat om „heel veel uitzoekwerk". Of er een gerechtelijk onderzoek loopt naar de 150 betrokkenen, kon ze niet zeggen. Eerder meldde het OM al dat de top van de lijst aangepakt zou worden. Het gaat daarbij vooral om personen en bv's die be trokken zijn bij panden waar volgens meerdere partijen om wonenden overlast ondervin den. Ook kunnen de instanties niet alle 150 bv's en personen tegelijk onderzoeken. Het Alijda-project begon in 1998. Toen was het vooral be doeld om de overlast van drugsrunners in Rotterdam- West te bestrijden. Later kwa men daar drugsdealers en eige naren van overlastgevende (deal)panden bij. De voortzetting van Alijda sluit naadloos aan bij het veilig heidsbeleid van de gemeente. Het project bleek succesvol, vooral wat betreft het plukken van verdachten. De belasting dienst incasseerde tonnen aan belastingschulden en in de ach terstallige belasting op winsten verkregen door drugshandel. Waardevolle spullen, zoals au to's, werden in beslaggenomen. Onterechte uitkeringen stopten. in Zürich hoger dan Utrecht. Van Rooy constateerde dat de Nederlandse overheid uit 2000 daterende de Europese afspra ken om meer te investeren in onderzoek nog niet zijn nage komen. De berichten over ver plaatsing van laboratoria van Nederlandse bedrijven naar China zijn volgens de college voorzitter niet meer dan een voorbode van wat Nederland te wachten staat. „China is hard op weg ojrp de olympische kwaliteit die het op sportgebied toont, ook op re- searchterrein waar te maken." Gezien het verschil in loonkos ten hebben bedrijven nauwe lijks een andere keuze dan in het Verre Oosten te beginnen, aldus Van Rooy. FiGUEiRA da Foz - Het Nederlandse kliniekschip Borndiep, eigendom van de organisatie Women on Waves, dobbert voor de kust van Por tugal in internationale wateren. Het schip is toegerust om abortus sen uit te voeren, maar abortus is niet wettelijk toegestaan in Portu gal. Onder het voorwendsel dat het schip een gevaar voor de volks gezondheid vormt mag het daarom de territoriale wateren niet in. Een Portugees oorlogsschip houdt de Borndiep in de gaten. Foto: EPA/Paulo Cunha zaltbommel - In bronsgieterij Steylaert in Zaltbommel werd gisteren de laatste hand gelegd aan een nieuw afgietsel van ingenieur Cornells Lely, de geestelijke vader van de droogmaking van de Zuiderzee. De replica komt te staan in Lelystad waar hij binnen kort ter gelegenheid van de 150ste geboortedag wordt onthuld. Het originele beeld van Mari Andriessen wordt weer teruggezet bij het begin van de Afsluitdijk waar het tijdelijk verwijderd is. De sculptuur staat daar sinds 1954. Foto: ANP/Ton Borsboom utrecht/anp - De Universiteit Utrecht bezet op een Europese ranglijst de zesde plaats. Dat maakte de voorzitter van colle ge van bestuur, Y. van Rooy, gisteren bekend tijdens de ope ning van het academisch jaar. Utrecht opende als eerste uni versiteit het academisch jaar. De meeste andere instellingen doen dat pas op 6 september. In één jaar is de universiteit een trede gestegen op de lijst van de Shanghai Jiao Ton University, die is gebaseerd op het aantal Nobelprijswinnaars, meest ge citeerde wetenschappers en het aantal gepubliceerde artikelen in Nature en Science. Net als vo rig jaar geven Britse universitei ten de toon aan op de Europese ranglijst. Verder staat het ETH

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3