GESPREK VAN DE DAG 2,6 Miljard mensen zonder toilet 1 V Loesje verhuist naar Berlijn Gebruik van erectiepillen groeit sterk Brilbeer zoekt de vrijheid Zon als pyromaan De spelling gaat weer o de helling dinsdag 31 augustus 20i DAGELIJKS LEVEN MAAK- ZtlPfVI ;yJiUE- Et-MAR DE H Era^ENT BEiS^MÊN IN ~Tfe SlrtAN^/MOETEAl JÜÜ.IE, U\ i ELK/WR- BELoopp *7 MENSELIJK Hollywoodster RUSSEL CROWE (op de foto te zien een scène uit de film Gladiator) heeft toegege ven dat hij bij een dronkemans ruzie in een kroeg in Toronto zijn lijfwacht Mark Carroll heeft GE BETEN. „Ik dacht dat hij mij van iets beschuldigde en dat nam ik hem kwalijk", schreef de 40-jari- ge Oscarwinnaar in een brief aan de Australische krant The Daily Telegraph van gisteren. De krant had geschreven dat Carroll de filmster er op gewezen had dat hij mogelijk te veel aandacht be steedde aan een cafébezoekster. Crowe, die kennelijk flink aangeschoten was, pikte dat niet. Niet alleen Crowe schreef een brief naar de krant. Ook Carroll kwam schriftelijk terug op het inci dent. Hij ontkende dat Crowe hem in zijn oor had gebeten, zoals de krant had gemeld. ,,Hij beet in mijn borstkas." Foto: AP Liefhebbers van NUDISME zijn in de Spaanse regio Catalonië niet langer uit sluitend op naaktstranden aangewezen. De gemeente BARCELONA heeft beslo ten nudisme op de openbare weg toe te staan. Barcelona heeft het besluit geno men op initiatief van twee Spaanse organisaties ter bevordering van het nudis me, Audan en Aleteia. Just Roca toonde zich namens de twee organisaties in de maandageditie van de Catalaanse krant El Periódico in zijn nopjes over de maat regel. Hij sprak van een wereldprimeur. Verder zei Roca te hopen dat het besluit bijdraagt aan het bereiken van wereldwijd respect voor het nudisme. In een bro chure waarop onder meer het logo van de gemeente Barcelona is afgebeeld, wordt onder de aandacht gebracht dat naaktlopen in Barcelona voortaan ook op de openbare weg is toegestaan. Het is de bedoeling de brochure in het Engels en Frans te vertalen om het nudisme onder toeristen te bevorderen. QUENTIN TA- RANTINO zal op het witte doek verschij nen naast Ker- mit de Kikker en Miss Piggy. De regisseur van Kill Bill en Pulp Fic tion speelt een rol in de nieuwe film van de MUP- PETS. De film met de karak ters uit de beroemde poppenserie van Jim Henson, is gebaseerd op het verhaal van de Tovenaar van Oz. R&B-zangeres Ashanti kruipt in de rol van Dorothy en diens tante Em wordt gespeeld door de vrouwelijke rapper Queen Latifah. Miss Piggy speelt de vier heksen van de windstreken en Kermit is de vogelverschrik ker. Gonzo en Fozzie Bear spelen de rollen van de blikken man en de leeuw. In februari kocht Walt Disney de film- en tv-rechten van de Muppets van de fami lieleden van wijlen Jim Henson. Foto: AP Loesje, het Arnhemse meisje dat honderden posterteksten op haar naam heeft staan, verhuist in 2005 naar Berlijn. Loesje wil vanuit Berlijn haar internationale activiteiten aan zienlijk gaan uitbreiden. Loesje was al sinds 1990 actief in het buitenland. De organisatie heeft veel fans in de voormalige Oostbloklan den. Berlijn is volgens Loesje een lo gische keuze, omdat de wereldstad internationale aantrekkingskracht heeft en een brug vormt tussen West- en Oost-Europa. Loesje is in 1983 opgericht door een groep docenten en studenten van de toenmalige Kunstacademie in Am- hem. Zij wilden een 'frisse wind' door Nederland laten waaien eh uit ten dat in tegendraadse opmerkin- Marc Callewaert Zou het niet interessanter zijn eerst nog een poosje een andere planeet te verkennen: de aarde? gen op posters. De affiches werden razend populair. De in 1994 opgerichte vereniging Loesje ligt al jaren overhoop met de gemeente Arnhem, die Loesje aan sprakelijk stelt voor het illegaal plak ken van posters. De gemeente heeft Loesje daarvoor dwangsommen op gelegd, maar daarover lopen nog steeds juridische procedures. Loesje zegt namelijk geen opdrachtgever van de plakkers te zijn. Bovendien zou de gemeente de vrijheid van me ningsuiting aantasten. Eind 2003 liet Loesje al weten dat de vereniging zou moeten verhuizen. Loesje kan de dwangsommen onmogelijk opbren gen. Of deze kwestie de directe aan leiding is voor de verhuizing naar Berlijn is niet bekend, anp ABUIS Bij het artikel over het standbeeld voor het paard Bonfire in onze krant van afgelopen zaterdag stond niet, zoals bedoeld, een foto van amazone Anky van Grunsven, maar van Ulla Salzgeber, op de Olympische Spelen haar grootste concurrente. Een toilet zonder huis, nadat de orkaan Charley over Cuba is geraasd. Huizen, én krotten, zonder toilet zijn veel minder ongewoon. Ongeveer de helft van de wereldbevolking heeft geen wc. FOTO: EPA Voor een sanitaire stop gaan we naar de wc, het meest elementaire vertrek in ieder huis. Voor 2,6 mil jard aardbewoners is dit niet van zelfsprekend. Zij zijn nog nooit een toilet rijk geweest en doen hun be hoefde in de vrije natuur, of in pri mitieve latrines zonder afvoer. Dat is slecht voor het milieu en nog slechter voor de mensen, die daarin moeten leven. De verspreiding van besmettelijke ziekten neemt toe. Deze 'stille noodtoestand' wordt aan de kaak gesteld in een geza menlijke studie van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO en het VN-kinderfonds Unicef. Volgens de Millennium Doelstel lingen van de Verenigde Naties moet het overgrote deel van de mensheid tegen 2015 kunnen be schikken over veilig drinkwater en minimale sanitaire voorzieningen. Het gebruik van erectiepillen groeit fors. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK). Het afgelopen jaar leverden apotheken 210.000 keer een erectiemiddel af. Dat is 14 procent meer dan in 2002. Begin 2004 waren er 40.000 ge bruikers van potentieverhogende middelen. De meeste gebruikers zijn tussen de 55 en 65 jaar oud. In deze categorie werden in 2003 per dag gemiddeld 2,1 doseringen per duizend man verstrekt. In Amsterdam werden de erectie middelen twee keer zoveel ge bruikt als in de rest van Neder land. Ook in Rotterdam en Dan Haag ligt het gebruik boven het landelijk gemiddelde. In Fries land, Drenthe en in de omgeving van Zwolle slikken veel minder mannen de erectiepillen. De SFK wijdt dat aan de grote sociale con trole op het platteland. Het gebruik van injecties via de penis is enigszins teruggelopen. Vorig jaar hebben de apotheken 13.000 voorschriften voor penisin jecties verwerkt. De potentiepil Viagra is veruit het populairst. Nieuwkomers als Cialis en Levitra winnen echter snel terrein, anp Wat betreft de drinkwatervoorzie ning ligt men 'redelijk op sche ma'. Maar dat geldt niet voor voorzieningen die de persoonlijke hygiëne aangaan. Oorzaken zijn de snelle bevolkingsgroei in arme landen, vooral in de steden, en het gebrek aan geld. Volgens de studie zullen in 2015 nog een half miljard mensen zon der minimale sanitaire voorzie ningen moeten leven. „Hierdoor zal vooral in Azië en Afrika de mi lieuvervuiling toenemen, en daar mee de verspreiding van besmet telijke ziekten", aldus het rapport. „Miljoenen kinderen worden hiervan het slachtoffer en nog meer volwassenen zullen als kre- peergevallen aan de rand van de afgrond blijven." De wereldwijde trek van het plat teland naar toch al overbevolkte steden werkt wantoestanden in de hand, menen de onderzoekers. Watervoorziening of riolering in de alom toenemende krottenwij- WHO stelt stille noodtoestand aan de kaak ken is een bovenmenselijke opga ve, en zowel stedelingen als plat telandsbewoners 'belanden in een vicieuze cirkel van vervuiling, ar moede en ziekten.' „De groeiende kloof tussen beter gesitueerden en de have-nots kost dagelijks vierduizend kinderle vens", waarschuwt Unicef direc teur Carol Bellamy. ,,Als er geen verbetering komt in de meest ele mentaire hygiënische voorzienin gen, zal die kloof steeds groter worden." Dat wil niet zeggen, dat er aan de 'stille noodtoestand' niets is ge daan. De WHO en Unicef schat ten dat de afgelopen twaalf jaar 1.1 miljard mensen toegang kre gen tot veiliger drinkwater, waar door de globale behoefte nu voor 83 procent is gedekt - tegen 77 procent in 1990. Vooral India en China droegen daaraan bij, maar Afrika blijft achter. Daar is 42 pro cent van de bevolking nog steeds aangewezen op verontreinigd wa ter, met alle risico's van dien voor de volksgezondheid. De sector hygiëne scoort aanmer kelijk slechter. Sinds 1990 hebben weliswaar een miljard mensen 'elementaire hygiënische voorzie ningen' gekregen, maar de bevol kingsexplosie in arme landen heeft deze verbetering goeddeels teniet gedaan. De helfr van de we reldbevolking zonder wc of latrine leeft in India (735 miljoen) en China (725 miljoen). In de rijkere landen beschikt 98 procent van de bevolking over een toilet met hygiënische afvoer. Mogelijk dat wildplassers tot de onhygiënische twee procent be horen. Bob Kroon De brilbeer Juan uit de Berlijnse Zoo bekijkt een heren fiets. Het van oorsprong Zuidamerikaanse dier ont snapte uit het berenverblijf en wandelde een tijdje rond in de speeltuin van de dierentuin. Juans verzor gers legden de 110 kilo zware beer neer met een verdo vende pijl. Foto: Reuters Heeft u een glazen bol op uw vensterbank liggen? In derdaad, een leuk gezicht. Vooral als het zonnig is. Maar juist dan is het oppassen geblazen: zo'n decora tieve bol kan gaan werken als brandglas en projec teert een klein heet puntje op - bijvoorbeeld - de bank. Die begint te smeulen en met een beetje pech volgt snel de rest van het interieur. Ook met vissenkommen schijnt dat te kunnen gebeu ren. En met holle spiegels. Ik bezit er geen, maar an dere mensen gebruiken ze om van dichtbij een ver groot beeld van zichzelf te zien, voor het bijwerken van wimpers en het opzoeken van puistjes erizo. In het huis van mijn vriend Han hing zo'n spiegel, aan het kozijn van het keukenraam. Het rolgordijn was open, vrolijk scheen de zomerzon naar binnen, precies in de holle spiegel. Die projecteerde een heel klein, heel heet zonnetje op de andere kant van het kozijn. Dit alles is tamelijk toevallig: de holle spiegel, aan een bewegelijk armpje gemonteerd, was die dag precies zo gericht dat de zon naar de andere kozijn stijl kaatste. Die stijl lag weer precies in het brand punt van de spiegel: alleen daarom was het geprojec teerde zonnetje scherp, klein en heet genoeg om de verf af te branden en het hout te laten roken. Het was denkbaar geweest dat de bewoners, bij thuis :e, vertrou an de Ne-k e. Het ga/ angrijke h#' De spelling wordt volgend jaar opnieuw herzien. Dit blijkt uit uitgelekte, vertroi welijke stukken van derlandse Taalunie, niet om een omvangrijke ziening, maar de geplande wijziging druist wel in teg< het Spellingbesluit van het Comité van Ministers uit 1994. De stukken tonen ooi aan dat in het huidige Gr« ne Boekje veel fouten staai^ f In het Spellingbesluit van 1 1994 werd vastgelegd dat om de tien jaar een aange-y paste editie verschijnt vanfl de Woordenlijst Nederlani se Taal, in de volksmond 1 11 Groene Boekje genoemd. 1 een nieuwe editie moeten 1 vooral nieuwe woorden k( 1 men te staan. Er is destijd K door het Comité van Mini !l ters, het hoogste orgaan v de Nederlandse Taalunie, f nadrukkelijk gesteld dat eef£ nieuwe editie moet versch nen 'zonder wijziging van spellingregels'. Uit uitgelekte, vertrouwelij ke stukken van de Neder- J landse Taalunie blijkt nu d men toch wil sleutelen aar enkele regels. In de Taalun) maken Nederland, België Suriname afspraken over Nederlandse taal. 1 Het meest opmerkelijk is c 5 een uitzonderingsregel bij de veel gekritiseerde tusse n-regel op de nominatie 3 staat te verdwijnen. Het ga3 om de uitzonderingsregel 1 die zegt dat er geen tussen komt als het eerste deel va een samenstelling een diei1 naam is en het tweede deer1 een plantkundige aandui ding. Volgens die uitzonderings regel moet je nu bijvoor beeld 'paardebloem', 'katt kruid' en 'duivekervel' schrijven. Als de regel ver- valt, wordt het: paarden- 1 bloem, kattenkniid en duilr venkervel, enzovoort. De planning is dat het niei1 we Groene Boekje volgend 11 jaar op 15 oktober ver schijnt. Verschillende be trokken partijen, vooral ui gevers, hebben van de Ne 1 derlandse Taalunie inzage P gekregen in de geplande n aanpassingen. Daartoe be c. horen ook verbeteringen van fouten die in het huidi ge Groene Boekje staan. Hl| gaat om vele honderden verbeteringen van onder a t dere verkeerde afbrekingei weggelaten streepjes ('zwartwitfoto' wordt 'zwa f witfoto'), niet-bestaande e kelvoudvormen ('stoottroe a verdwijnt) en foutieve lid woorden ('het zweetkuur' a wordt 'de zweetkuur'). Ooi tal van slordig geformuleei de regels worden herschre a ven. Na de introductie van de 1 nieuwe spelling in 1995 de t den de samenstellers van het Groene Boekje nogal la coniek over de lawine aan kritiek die er loskwam op zowel de nieuwe regels als 1 de woordenlijst Een paar fouten maken, is onvermij delijk, werd toen gezegd. Met de nu opgestelde lijst van aanpassingen' geeft de"ï Nederlandse Taalunie indi15 reet toe dat het Groene Boekje wemelt van de fou ten. Uit de vertrouwelijke stuk ken wordt niet duidelijk het Comité van Ministers veranderingen in de spel lingregels gaat verantwooi den. gpd K komst, de brandweer hadden getroffen bij het nablus sen. Maar het noodlot had die dag een goed humeur, en besloot voor Han en zijn gezin geen ruïne, maar een raadsel achter te laten. De zon, als bekend, staat niet de hele dag op dezelfde plaats, maar beweegt zich langs de hemel. Vandaar dat ook het schroeiende spiegelzonnetje niet op de zelfde plaats bleef, maar over het kozijn naar boven wandelde. Waar het ge weest was liet het een diep spoor van verkoold hout achter, maar nergens kwam het kozijn tot ontbran ding. Als de spiegel-zon de theedoeken, iets hoger, had be reikt was dat allicht anders geweest, maar zover is het nooit gekomen. De reden daarvoor is uitermate lo gisch, de Sherlock Holmes'en onder u zouden in staat moeten zijn met de reeds verstrekte gegevens een slui tende verklaring te geven. Dat lukte mijn vriend ook, uiteindelijk. Hij kwam die dag als eerste thuis en zag dat het rolgordijn dicht was. Aangezien er nog volop daglicht scheen besloot hij het rolgordijn weer om hoog te trekken. Han greep routineus naar het einde van het hijstouwtje, dat om een knop op het kozijn geslagen was. Dat had geen zin, zo bleek. Het hijs touwtje hing slap van de knop naar beneden, het was blijkbaar gebroken. Dat kan, dat doen touwtjes soms. Han greep omhoog, naar het deel van het touw dat van de gordijnrol naar beneden hing. Toen zag hij al weer iets merkivaardigs: over het kozijn liep een zwart houtskoolspoor tot precies bij het begin van het nog hangende stuk je touw. Hier was duidelijk iets onalle daags gebeurd, maar wat? Pas na enig denkwerk wist Han de stukjes van de puzzel in elkaar te zetten. De holle spiegel en de zon verklaarden het verkoolde spoor. Op het moment dat het gloeiende projectiezonnetje het touwtje van het rolgor dijn bereikte, dat strak te gen het kozijn zat, brand de dat touwtje door. Het rolgordijn viel, haalde de zon uit de spiegel en een mogelijke ramp werd voor komen. Echt gebeurd, despoten foren zik evidens, hoor je tegenwoordig geloof ik te zeggen) zijn door mij zelf onder ede geconstateerd op de Plaats Inciden t.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2