TE oord over nleg Rijn ouwe Lijn IETS De fietser gaat bijna nooit nat ar Vakbonden zetten Corus onder zware druk w t verkopen? Computerzaken zijn nog best te porren voor een 'pc-privé-deaV Is betaalt mee aan sneltramspoor Ultimatum aan directie: Neem openlijk afstand van kabinetsbeleid, anders staking 'Verlepte oude dame' vliegt weer Leidsch OPGERICHT 1 /WAART 1860 Dagblad JV <r 2,6 Miljard mensen hebben geen toilet REGIO Leidse botanische aquarellen in trek bij Amerikanen Yellow Submarine nu ook uit als prentenboek Eindelijk een frikadelletje voor Pieter mmmM dinsdag 31 AUGUSTUS 2004 SPRINTERS Veel buien r Silvan Schoonhoven k toza van der Veer n/regio - Veel computerhandelaren zijn best be te rommelen met het bonnetje voor de aanschaf een computer via de pc-privé-regeling. Dat blijkt en steekproef onder vijftien bedrijven in de Leidse fa. Wie computerwinkels belt met het verzoek de pn op de bon aan te passen, ontmoet doorgaans Jig weerstand, ic-privé-regeling werd vrijdag met onmiddellijke ng afgeschaft. Daarmee wilde het kabinet voorko- i dat tijdens de overgangsperiode alsnog een hausse aan kopers van de regeling gebruik zouden maken. Dan zou de 250 miljoen euro die het kabinet hoopt te be sparen, in rook opgaan. Het geld wil de regering ge bruiken om de minima een extraatje te geven. De meeste computerzaken doen telefonisch niet moei lijk over het aanpassen van de datum op een bon, zo dat de koper op de valreep nog het pc-privé-voordeel kan innen. Maar vier van de vijftien zaken verkopen een resoluut 'nee'. „Onmogelijk", verontschuldigt zich de verkoper van een Leids bedrijf.Als het uitkomt, zijn we zelf de sigaar." Zeven zaken laten doorschemeren dat er 'mogelijkhe den' zijn. Bij drie winkels doet de verkoper al helemaal 'NS-automaten vertonen kuren' utrecht - De kaartautomaten van NS lezen de laatste tijd steeds vaker pinpassen ver keerd en soms schrijft een au tomaat wel geld af van een re kening, maar print hij geen kaartje. Dat heeft het Landelijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer (Locov) gis teren aan de NS-directie ge schreven. De consumentenor ganisaties wijten de toename van het aantal problemen aan de invoering van de baliehef fing. Sinds deze zomer moeten treinreizigers aan het loket een toeslag van 50 cent betalen. Daarom stappen meer mensen naar de automaten. Franse gijzelaars krijgen dag respijt parijs/Doha De twee in Irak ontvoerde Franse journalisten hebben in een videoboodshap op de Arabische nieuwszender Al Jazeera hun regering opge roepen te voldoen aan de eis van hun gijzelnemers. Die wil len dat de Franse regering een wet intrekt die het onder meer verbiedt om hoofddoekjes te dragen op scholen. De gijzelne mers, die dreigen de twee te vermoorden, gaven Parijs gis teravond, na het aflopen van hun ultimatum, nog eens 24 uur extra de tijd om aan de eis te voldoen. Het sinds 20 augus tus ontvoerde duo roept op de band de Franse bevolking ook op te protesteren tegen de om streden wet, die donderdag for meel van kracht wordt. Pagina Buitenland Grensrechter sticht brand simpelveld - De grensrechter en wedstrijdsecretaris van voetbal club SV Simpelveld uit Limburg wordt ervan verdacht de kanti ne van aartsrivaal W Huls ver scheidene keren in brand te hebben gestoken. De marl 'rverd dit weekeinde op heterdaad be trapt. Zijn voorlopige hechtenis werd gisteren verlengd. De grensrechter zou bekend heb ben dat hij zeker zes keer brand heeft gesticht bij de accommo datie van de rivaal uit dezelfde gemeente. Schiphol wil eigen pier prijsvechters schiphol - Prijsvechters als Easyjet krijgen mogelijk een ei gen pier op Schiphol. De lucht haven is hierover in gesprek met diverse luchtvaartmaat schappijen, aldus financieel di recteur P. Verboom. Op de nog te ontwikkelen H-pier zouden passagiers sneller in -en uit kunnen stappen dan elders.De actie van Schiphol komt voor Easyjet aan de late kant. De prijsvechter maakte eerder al bekend dat het het aantal vluchten van en naar Schiphol terugbrengt. Vanaf 30 oktober schrapt de maatschappij de be stemmingen Nice en Barcelona. De vervoerder zegt geen kans te zien de routes te handhaven wegens de hoge havengelden die Schiphol doorberekent. POPRIVE zoektocht naar miljoe- minister Zalm de eu- getoond de pc-privé- per direct af te schaffen. it dat hij waarschijn- iit rond verkiezingstijd en nemen. Op veel is de naam Zalm al- f op weinig vlei- ijze over tafel de be- ig. Niet al- particulieren veel gebruik van de rege- illeiimaar ook bij de compu- aat(rijven die nu voor hun (vrezen. .tructie bood werkenden jelijkheid via hun bedrijf tlastingvoordeel een com- te schaffen. Door de te schrappen, heeft het zo'n 250 miljoen gevon- lee het de koopkracht leren en minima op peil len. Om te voorkomen Nederland nog even winkel zou rennen voor met belastingvoordeel, lopen vrijdag abrupt gemaakt aan dat voor- De winst- en verliesrekening ziet er intussen voor Zalm en zijn collega's anders uit dan waarop was gehoopt. De commotie is begrijpelijk. Kunnen we meer van dit soort last-minutebeslui- ten verwachten? Staat de in greep wel in verhouding tot de ergernis die deze op roept? Hoe valt het besluit te rijmen met het optuigen van de kenniseconomie, er zat toch een gedachte achter de regeling? Het zijn slechts enkele van de vele, terechte vragen die niet of nauwelijks zijn beantwoord. Zo als Zalm zelf ook nog het ge rucht moet ontzenuwen dat het besluit op nota bene zijn eigen ministerie vrijdag vroegtijdig is gelekt, waardoor nog even snel 'iets kon worden geregeld'. Laat met name Zalm de komen de dagen na op al die zaken seri eus in te gaan, dan heeft hij een probleem. De irritatie over het schrappen van het extraatje zal toenemen, terwijl zijn geloof waardigheid averij oploopt. Adriaan Brandenburg H den haag/gpd De kans datje nat wordt op de fiets is aan zienlijk kleiner dan de meeste mensen denken. Fietsers die zeggen dat ze zo vaak een nat pak halen, laten zich bedotten door hun geheugen. Wie elke dag de fiets neemt, hoeft nog geen vijftien keer in een jaar een regenpak aan te trekken. Volgens cijfers van het KNMI regent het in Nederland onge veer zes procent van de tijd. Het KNMI meent dan ook dat fietsers doorgaans niet veel te klagen hebben. Als regen wordt voorspeld, pakken veel mensen de auto in plaats van de fiets. Want nat worden wil niemand. Maar hoe groot is dat risico ei genlijk? In een jaar valt er gemiddeld op iets meer de helft van het aan tal dagen regen, maar dat is doorgaans weinig. Op ongeveer 130 van die regendagen valt er één millimeter of iets meer en op twintig daarvan regent het hard met tien millimeter of meer. Jaarlijks regent het zo'n zes honderd uur, de overige 8160 uren zijn droog. Een deel van de regen valt ook nog eens 's nachts. Iemand die twee keer per dag een uur buiten is, voelt gemiddeld slechts eens in de tien dagen regen. En dan vaak maar een paar druppels. Goed beschouwd, meent het KNMI, is wind een groter probleem voor de fietsers. Volgens B. Hommel, hoogleraar algemene psychologie aan de universiteit van Leiden, zijn de verhalen van drijfnatte fietsers die altijd wind tegen hebben vooral ge baseerd op de beleving van het weer. Niet op de werkelijkheid. „Als je achttien bent, merkje amper dat het regent als je met je geliefde staat te zoenen. Natste zomer in ruim 50 jaar De afgelopen zomer was de natste in ruim vijftig jaar. Dat meld de het weerinstituut KNMI gisteren. Uit metingen van meer dan driehonderd neerslagstations bleek dat het sinds 1951 niet meer zo nat is geweest 's zomers. In de zomer van 2004, die officieel vandaag afloopt, viel volgens de metingen van het KNMI 323,2 millimeter neerslag. Op de tweede plaats staat de zomer van 1954 met 321,2 millimeter. Het KNMI benadrukt dat de neerslag die op 30 en 31 augustus valt nog meegerekend moet worden. Waardoor dit jaar hoog bovenaan komt te staan. Midden vorige eeuw werd het aantal meetstations uitgebreid, zodat de gege vens vanaf 1951 het meest betrouwbaar zijn. Maar als je zestig bent, erger je je aan elk buitje, omdat je een jas aan moet en een paraplu moet meenemen." Hommel constateert dat we te genwoordig kunnen zien dat het in veel landen op de wereld prachtig weer is. Als het dan hier een paar dagen regenach tig is, vinden we het weer al snel waardeloos. Eén ding is zeker, zegt Hommel. Je moet in Nederland altijd rekening hou den met regen, maar je weet nooit precies wannéér.Als je zou weten dat het morgen en overmorgen van vijf tot zeven regent en verder niet, dan is dat helemaal niet erg. Maar zo sim pel is het nu eenmaal niet." Hoe dan ook het weer heeft grote invloed op het gebruik van de fiets. Uit een onderzoek van het KNMI tussen 1986 en 1998 blijkt dat de grootste toe name werd gemeten in het jaar met veruit de meeste zomerse dagen (1995). e-mailadre8: Stuur deze bon op in een 011 gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratlB) of surf naar www leidschdagblad nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÖDagblad niet moeilijk. „U vraagt mij iets te doen wat niet mag", zegt een verkoper van een Leids bedrijf aarzelend. „Tja, natuurlijk willen we graag iets verdienen. Ik kan u wel een aanbieding doen." De verkoper weet best dat 'er dingen zijn in het leven die niet door de beugel kun nen'. „Maar als je minister Zalm met een uitgestreken gezicht ziet aankondigen dat de regeling per direct is afgeschaft omdat mensen er anders nog massaal ge bruik van gaan maken, dan denk je wel: ja, jij hebt het niet nodig. Afschaffen zonder overgangsregeling, dat verdient niet de schoonheidsprijs." Ook in de Bollenstreek kan je best aan het bonnetje met een datum van vorige week komen. Ook daar zit ten bedrijven die een klant met de papieren van het pc- privé-project willen helpen aan een nieuwe computer. „Maar dan moet u er niet te lang mee wachten, hoor. Uiterlijk dinsdag even langskomen en naar mij vragen. Dan kan ik nog wat voor u betekenen", meldt een ver koper van een Lisses bedrijf. Om eraan toe te voegen dat het 'vooral niet aan de grote klok moet worden ge hangen'. Een collega-bedrijf uit hetzelfde dorp ver koopt gelijk nee. „Want dat kan niet in onze compu ter." Hetzelfde antwoord wordt, na navraag bij een collega, gegeven bij een Noordwijkerhouts bedrijf. „Daar doen wij niet aan", krijgt de beller te horen. 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog gi 0,41 per dag! door Jacob van der Meulen velsen - De directie van Corus moet voor 6 september openlijk en helder af stand nemen van het kabinetsbeleid an ders volgt er rond de derde dinsdag van september een staking bij het staalcon cern. Dit ultimatum hebben de gezamenlijke vakbonden (FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond, de Unie en VHP) giste ren na afloop van een vergadering met Corus-personeel aan de directie gesteld. Volgens de bonden en de werknemers moet de concemleiding zich distantië ren van de kabinetsplannen om werkne mers pas met 65 jaar te pensioneren, de werkweek naar veertig uur te verlengen, de sociale verzekeringswetten te verso beren en de ziekte-uitkering in het twee de jaar naar 70 procent te verlagen. De vakbonden stellen Corus als prominent lid van werkgeversorganisatie VNO me deverantwoordelijk voor de kabinets plannen. Jos Duynhoven (FNV): ,Als een van de belangrijkste VNO-leden be paalt Corus mede welke adviezen de werkgevers aan het kabinet geven." Door deze opmerkelijke strategie van de bonden lijkt het onvermijdelijk dat rond de derde dinsdag van september stakin gen tegen het regeringsbeleid uitbreken bij Corus. De bonden houden er terde ge rekening mee dat Corus niet aan de eisen van de bonden tegemoet komt. Duynhoven: „Stakingsacties zijn geen doel op zich, maar ze zijn nu onvermij delijk." Bij Corus in IJmuiden werken 9000 mensen. Tijdens een vergadering die door enkele honderden werknemers werd bezocht, presenteerden de bonden berekeningen dat een werknemer met een bruto-inkomen van 30.000 euro straks maandelijks 225 euro netto moet inleveren. Dat komt bovenop de 120 eu ro die werknemers al eerder maandelijks moesten inleveren door eerdere kabi netsmaatregelen. valkenburg - Ze werd gevonden op Schiphol-Oost, bijna zes jaar geleden. Een verlep te en vermoeide oude dame leek ze, met zo'n 2000 liter water in haar buik. Maar in zes jaar kan veel veranderen. Gisteren was de 63-jarige het stralende middelpunt op een regenachtig Marinevliegkamp Valkenburg. Daar werd de Consolidated PBY5A Catalina, kortweg Cat, gedoopt door de weduwe van de man wiens naam ze kreeg: Karei Doorman - schout bij nacht, maar ook vlieger - die aan de wieg stond van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD). Hij speelde een rol bij de aanschaf van de Catalina voor de MLD in het Verre Oosten. De Stichting Neptune Asso ciation zorgde ervoor dat iedereen straks een vlucht kan maken met de oude dame, die bij het Aviodrome in Lelystad aan haar tweede jeugd begint. Foto: WFA/Hennie Keeris co van de provincie. Peijs be taalt 'absoluut' niet meer dan 140 miljoen euro, aldus de mi nister op de dag dat de verho ren over enorme budgetover schrijdingen bij de aanleg van de hogesnelheidstrein (HSL) en de Betuwelijn begonnen. „Op een dag als vandaag durf je bijna niet over een nieuw infrastructureel project te pra ten." Norder heeft goede hoop dat de Rijn Gouwe Lijn geen fi nancieel fiasco wordt. „Het gaat hier ook om een groot be drag, maar het is toch van een heel andere orde dan de be dragen die er in de HSL en de Betuwelijn omgaan." Met de gemeenten langs het snel tramtracé moet Norder nog definitieve afspraken maken over de verdeelsleutel van vijf tig miljoen euro. „Maar ik twij fel er niet aan dat we daar uit komen." Zelfheeft hij ook nog geen precieze invulling van de provinciale bijdrage: „Het zal niet makkelijk zijn om veertig miljoen euro bij elkaar te sprokkelen." De Rijn Gouwe Lijn Oost moet de regio 199 miljoen euro op leveren door extra mogelijkhe den voor woningbouw en be drijvigheid. De provincie ver wacht dat 78.000 mensen ge bruik gaan maken van de snel tram. Norder: „Dat moet mo gelijk zijn in een gebied met in totaal 300.000 inwoners." Het zou betekenen dat hét gebruik van het openbaar vervoer met twaalf procent toeneemt. Pagina R2: Noodzaak Rijn Gouwe Lijn stond in onderzoek nooit centraal COMMENTAAR ma Straatsma yden haag - Met een fi ll akkoord tussen minis- s (verkeer) en de Zuid- fase gedeputeerde Norder inleg van de Rijn Gouwe st zeker gesteld. Peijs 1 maximaal 140 miljoen lij aan een lightrailverbin- Lssen Gouda, Alphen aan In en Leiden. De provincie jveertig miljoen euro. fnten financieren de ove- jftig miljoen euro. In 2010 e eerste trein gaan rij- :t doortrekken van het ispoor naar de kust Peijs voorlopig geen )e beoogde tweede fase it project, een sneltram het transferium bij de aar Katwijk en Noord- "^ichuift ze graag op de baan. „Voor mij is het t A jke tracé even van de [k zie dat als een geheel iroject. Voorlopig zeg ik: bus maar rijden. Ieder- ag natuurlijk bij mij aan- n, maar mijn geld is nu telt dat het veel moeite gekost om geld vrij te voor de aanleg van de lil Jouwe Lijn Oost. „We Ti in alle hoeken en ga- :ld bij elkaar geveegd, een krachttoer om dat ;aar te krijgen. Maar we dit een belangrijk iroject. „Het is voor het lat in Nederland snel- en treinen (deels) ge- an maken van hetzelf- Ihet project duurder uit- 1 dan komt dat voor risi-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1