REGIO - -lllf Midzomer, maar de koeien staan op stal Zeebonken zijn niet van steen navraag Mensen zullen altijd een «n7<*afgê- computer nodig hebben' [ZZl? uit de archieven colofon leiden. 09.30 uur Voordeel DINSDAG 31 AUGUSTUS 2OO4 |e afschaffing van de pc-privé regeling de doodsteek voor de klei- ecomputerzaken? Zijn er ook in Leiden en omgeving 'deals' te ken met verkopers om aankoopnota's te antidateren en zo alsnog is belastingvoor- 1et I? Het zijn zomaar een paar prangende vragen na de rigoureuze "ng haffing van de populaire regeling door het kabinet. MARC KAS- LEN (22), assistent-bedrijfsleider van de Leidse vestiging van Com- ir Planet aan de Steenstraat, zoekt naar de antwoorden. it de afschaffing van de regeling de kleintjes in de branche in eilijkheden brengen? t is moeilijk te voorspellen. Er zijn natuurlijk wel een hoop iputers verkocht via regeling. Ik weet niet cies in welke aantal en in welke percenta- maar het waren er al wat. En stel nou al die mensen die dat jwilden gaan doen, ïelemaal van de koop lijpeen computer afzien. 1 wordt het toch even rikken. Maar ik denk tdat zoiets gebeurt." vrijdag waarschijnlijk? u, nee. Viel tegen. We hadden het niet extra druk. Dat kwam at het kabinetsbesluit pas om 4 uur bekend werd en de mees- ensen geen tijd meer hadden om naar de winkel te komen. Zij den wel de volgende ochtend voor de deur. Met het verzoek of Ie aankoopnota op vrijdag wilden zetten als ze nog even snel romputer zouden kopen via de regeling. Antidateren noemen it, maar wij noemen dat gewoon het tillen van de belasting, ideren doen weet ik niet, maar daar werken wij dus niet aan t: Paul de Tombe Aanhoudende regenval levert problemen op Hartje zomer, maar de koeien staan op stal. Boer Fer Vergeer houdt zijn dieren voorlopig binnen. De Warmondse wei landen zijn zo drassig dat bui ten lopen niet slim is. Een uit zonderlijke situatie, zo eind au gustus. „Ik ben alvast maar aan de wintervoorraad begonnen." De weilanden aan de Was- beeklaan zijn doorweekt. Ver geer loopt met kaplaarzen het gras in om te laten zien moe rassig de weide is. Hij zakt tot over zijn enkels in de grond. „Twintig jaar jaar geleden is het ook een keer voorgeko men dat de koeien in augus tus op stal moesten. Dus de situatie is vrij extreem, 't Is beroerd, maar klagen hoor je mij niet. Dit hoort bij het spel letje." Vorige week vrijdag hakte hij de knoop door en haalde zijn 25 koeien naar binnen. Daar staan ze nu, licht proteste rend, in het donker. „Ik heb eerst nog een paar dagen ge wacht, het weerbericht ge volgd. Maar uiteindelijk is het dan klaar. En dan haal je ze maar binnen. Ja, leuk is het natuurlijk niet. Het is aller eerst een hoop werk. Je moet zelf het voer ervoor gooien en de mest wegscheppen. Als ze in het weiland staan vreten ze zelf en zit je ook niet met mest. En daarnaast heeft zo'n overgang naar de stal ook consequenties voor de melk productie: die loopt even te rug. De koeien moeten wen nen aan de overgang. Ze vin den het ook niet leuk om op stal te staan." Op de achter grond klinkt een luide loei. „Die is het er dus nog steeds niet mee eens." Er zat niks anders op, zegt Vergeer. „Het bleef vorige week maar regenen. Van die hoosbuien, dat er 20 a 30 mil limeter water valt. Zonder op houden, dus het kon ook niet meer wegzakken. De koeien konden ook niet meer grazen. Ze kregen alleen nog happen nat gras binnen. Moet je je voorstellen: dat is ongeveer hetzelfde als dat je de hele dag soep eet. Dat word je na tuurlijk een keer zat." Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft het water in de polders vorige week op win- terpeil gezet. Dat is zo'n vijf tien centimeter lager dan 's zomers het geval is. „De boe ren hier in de omgeving heb ben regelmatig contact met Rijnland. Zij houden in een kantoor in Leiderdorp precies bij wat de stand van zaken is. Daar hoeven ze niet eens hier voor te komen, die tijd heb ben we gehad. Ze kunnen op de computer precies zien hoe hoog de waterstand hier is en dan kunnen ze het waterpeil iets laten zakken." Rondom de boerderij van Vergeer grazen nog wel enkele koeien. „Op die droge stuk kies tegen de dijk, daar kan het nog wel", zegt hij en wijst in de verte. „Die paar zwarte koeien daar, dat is jong vee. Dat kan ook nog wel. Die koeien zijn nog niet zo zwaar dat ze het weiland snel be schadigen. Schapen kun je ook nog gewoon buiten laten lopen. Maar er zijn meer boe ren in deze omgeving die hun koeien inmiddels binnen heb ben gehaald." Vergeer heeft besloten om vandaag greppels te gaan gra ven. De sleuven in zijn wei landen zijn volledig verstopt met water en gras. „Zolang ze dicht zitten, kan het water nauwelijks weglopen. Zelfs als het de komende veertien da gen niet regent, kan het wa terpeil dan niet zakken, dan is het over twee weken nog een zwembad." Hij pakt zijn schep en trekt het weiland in. „Ja, dat moet met de hand. Met een tractor kun je nu het land niet op. Die zakt meteen weg." Hij moet dus een metertje of zes tig met de hand afgraven. „Een greppie graven. Erg diep hoefje niet te gaan. Een centi meter of twintig is voldoen de." Een ramp is het niet dat de koeien binnen staan, maar het betekent wel dat Vergeer al aan zijn wintervoorraad voedsel is begonnen. „Maar goed, het gras op het land kan nu voorlopig even doorgroei en. Dus dat win ik waarschijn lijk wel weer terug. Gras heeft gelukkig ook niet zo snel last van veel water. Dat zal niet zo snel dood gaan. Wat dat be treft is het hier allemaal niet zo erg. Aardappeltelers in de Haarlemmermeer hebben veel meer schade, of telers van buitenbloemen. En bol- lenboeren waarschijnlijk ook. Die gewassen zijn binnen een paar dagen rot en niets meer waard. Dat is nu ook het pro bleem in het Westland; ik denk dat ze in die kassen nog de meeste schade hebben." Vergeer hoopt dat zijn koeien volgende week weer naar bui ten mogen. „Ik geloof dat we het ergste nu wel gehad heb ben. Die paar losse buien van de afgelopen dagen maken niet zoveel meer uit en in het weekeinde was het best aardig weer." Hoe het weer zich ook ont wikkelt, over een week gaat Vergeer op vakantie. Inge huurd personeel past een week op de koeien en het land. Vergeer gaat naar Zuid- Limburg, voor een korte fiets vakantie. „Nee, als je je voort durend zorgen maakt over je boerderij kun je beter niet op vakantie gaan. Ik heb daar niet zo'n moeite mee om de boel even achter te laten. Ik vertrouw erop dat het perso neel dat ik inhuur de juiste beslissingen neemt. En zo niet, dan heb ik pech. Zelf waag je ook wel eens gokje, dat verkeerd uitpakt. Ook dat hoort bij het spelletje." Erna Straatsma 11 gebeurt er volgens u n wel? denk dat mensen toch wel een pc zullen blijven kopen, omdat lie in de huidige tijd gewoon nodig hebben. Je kunt het voort- et onderwijs niet meer volgen zonder computer, dus zullen nsen die blijven aanschaffen. Ze zullen er vermoedelijk wat lan- voor gaan sparen en er iets meer op inleveren. Eenvoudiger dellen kopen met wat minder flitsende opties." is dus niet de doodsteek voor kleine ondernemers? t denk ik niet. Deelnemers aan de pc-regeling mochten zelf leverancier kiezen en dat waren toch al niet vaak de kleinere in. Ze kozen voor de grotere winkels die volgens de mond-tot- ïdreclame snelle en goede service boden. De kleine zaken zul- nu ook niet zoveel problemen krijgen door het opheffen van de iling. Ze zaten al in de problemen omdat de computer-verko- aan het teruglopen waren de laatste tijd. Maar die begonnen weer wat aan te trekken." De Warmondse boer Fer Vergeer heeft besloten greppels te gaan graven in zijn drassige weiden. 'Dit hoort bij het spelletje', zegt hij laconiek over de wateroverlast. Foto: Hielco Kuipers 10 1979, vrijdag 31 augustus EN - Twaalf Marokkaanse pensionbewoners, die gisteren uit een jdgevaarlijk pension aan de Langebrug werden gezet, hebben lopig hun intrek genomen in de moskee die is ingericht in de malige Morspoortkazerne. Van daaruit willen ze proberen in fnerking te komen voor definitieve huisvesting in Leiden. i>: archief Leidsch Dagblad i's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Islng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer W t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van kh Dagblad, ANNO AA.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan F balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl (ANTOOR ^Itstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 5: Postbus 54, 2300 AB Leiden [efax 071-5356415 intie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5150 567 VTIEVERKOOP Intles m.b.t.: B072-6813661 tnd goed: 023-5150 543 bel: 075-6813677 (1 detailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen k-6813636 SERVICE |i7" (gratis) [072-5196800 AENTEN Uitbetaling (acceptgiro) 0 (alleen aut ine) 8.70 p/j €216.90 ts die ons een machtiging verstrekken utomatisch afschrijven van het faientsgeld ontvangen €0,50 korting feling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Het is pas tien uur 's ochtends, maar de medewerker van de net geopende elektronicazaak aan de Lammenschansweg is allang niet okselfris meer. Felle halogeenlampen verlichten zweetdruppels op zijn bovenlip en voorhoofd. Zijn stropdas krijgt een nerveus rukje. ,,'t Is een gekkenhuis, zo snel gaat het", zegt hij, tegen een al even bezwete collega. Hij sjouwt een doos met breedbeeldtelevisie on der de trap vandaan. „Ze zijn nu al bijna op. Deze moet trouwens naar die mevrouw daar bij de kassa, die al betaald heeft. Doe jij dat even? Dan kan ik nu naar boven om daar te helpen." Het 'openingspektakel' van de megastore is een succes. Rijen kooplustigen komen af op 'waanzinnige uursaanbiedingen'. De filevorming bij de kassa doet vermoeden dat zware tijden op komst zijn. Nu of nooit, schreeuwen advertenties. Tussen negen en tien uur zijn drie artikelen flink afgeprijsd. Daarna volgen an dere aanbiedingen. „Ach joh, vandaag wordt mijn salaris toch overgemaakt", zegt een mevrouw die met drie dvd's voor de kassa staat te wachten. Om de tijd te doden, bladert ze in de reclamefolder van de mega store. „Hé, da's een leuk dingetje, zal ik die ook nemen?" Haar man, met een supergrote televisie in zijn kielzog: „Ja joh, koop die hele folder gewoon." Een paar meter verderop ziet hij een kennis: „Hoeveel dvd-spelers heb jij bij je?" Ook hij heeft er drie naast zich staan. „Niet allemaal voor mezelf hoor." De klanten zijn al even bezweet als het personeel. Vrouwen met kinderwagens laten zich naar boven dragen om een blik te kun nen werpen op notebooks en webcams. Onderweg passeren ze mannen die hun prooi reeds binnen hebben en assistentie krij gen bij het naar buiten slepen van dozen goederen. „Effe buffe len hoor. Nog een paar treetjes." Leidinggevend personeel staat in feestelijk pak bij de ingang. Volop genietend van het gesjouw om hen heen. Uiteindelijk heb ben zij het meeste voordeel van een prijzencircus. Erna Straatsma Zeemanscentrale biedt helpende hand en luisterend oor Zijn containerschip voer vorig jaar bij de haven van Singapore een Singaporese torpedobootjager in twee- en. Vier bemanningsleden van het oorlogsschip kwa men om. Voor de Katwijkse boordwerktuigkundige Kees Visser een tragische dag om nooit te vergeten. Maar waar kan een zeeman zijn verhaal kwijt? Bij de Neder landse Zeemanscentrale, een organisatie die zich be kommert om het geestelijk welzijn van zeelui. Want ook zeebonken zijn niet van steen. Visser is inmiddels voorzit ter van de protestants- christelijke organisatie. De zeemanscentrale bestaat onder verschillende namen al bijna 110 jaar. Eind ne gentiende eeuw was zij door vooraanstaande, soci aal bewogen Nederlanders opgericht om zeelieden te redden uit de klauwen van ongure kroegbazen die pas sagierende matrozen een poot wilden uitdraaien. Die doelstelling is vandaag de dag niet zo gek veel veran derd. Binnen de centrale binden predikanten en pas torale werkers van verschil lende protestantse kerken de strijd aan met typische zeemanskwalen als een zaamheid en financiële pro blemen. Maar zij klaren ook lichtere klussen, zoals het organiseren van uitstapjes. De aanvaring in Singapore van een jaar geleden staat voorzitter Visser nog leven dig voor de geest. Als tech nicus was hij werkzaam in het inwendige van een reusachtig containerschip van de Nederlands-Engelse rederij P&O Nedlloyd. Zijn schip was ruim driehon derd meter lang. „Wij voe ren met een snelheid van ongeveer veertig kilometer per uur. Plotseling kruiste een klein oorlogsschip voorlangs. Die jongens schonden echt alle voor schriften, ze voeren als een stel cowboys. Ons schip was ongeveer tien keer zo groot als het hunne. We raakten ze op de achterste ven. Die scheurde finaal van de torpedobootjager af, alleen een verwrongen massa metaal bleef over. Wij hadden slechts wat krassen op de boeg", vertelt de Katwijker. Na de aanvaring werd de bemanning van het Neder* landse schip door de Singa porese autoriteiten 'als boe ven opgebracht'. Schip en bemanning lagen vijf dagen aan de ketting. Toen uit de gegevens van de black box aan boord van het contai nerschip bleek dat de Ne derlanders niets te verwij ten viel, kon de bemanning het anker lichten. Voor Visser en de rest van de bemanning was hun ha- Kees Visser: „Er komt een moment dat zelfredzaam heid ophoudt." Foto: Dick Hogewoning chelijke avontuur een nare ervaring. In de Singaporese pers werden ze afgeschil derd als misdadigers. .Aan vankelijk ga je door met je werk alsof er niets aan de hand is", vertelt de Katwij ker. „Ook de rederij vond dat het business as usual was. Er was* immers nie mand van ons gewond ge raakt? Maar dit vreet aan je, je droomt erover. Vergelijk het met een auto-ongeluk." Op dat moment miste de Katwijkse zeeman, die al 39 jaar lang op de grote vaart zat. iemand om zijn verhaal kwijt te kunnen. De revolutie in de commu nicatietechnologie heeft het lot van de worstelende zee man aanmerkelijk verbe terd, constateert de Kat wijkse varensgast.Als er vroeger heibel was in de fa milie en mijn vrouw schreef mij daarover, dan was het probleem meestal al opge lost als mijn antwoord was aangekomen. Tegenwoor dig heb je e-mail en satel liettelefoons." Eenzaamheid los je met e- mail echter niet op. Waar vroeger de vrouwen van de bemanning op de heenreis nog wel eens een paar maanden mee konden va ren, heeft de vrouwen emancipatie de vaÉfcnsgast definitief veroordeeld tot zijn mannelijke collega's. Vrouwen met een carrière kunnen immers niet mee varen. „Mijn vrouw voer elk jaar twee, drie keer een deel van de reis mee, maar te genwoordig zie je dat niet meer", aldus Visser. Voor de zeemanscentrale blijft, ook na 110 jaar, een belang rijke taak weggelegd: „Zee varenden laten zich niet graag door iemand de wet voorschrijven, En geef ze eens ongelijk. Maar er komt een moment dat hun zelf redzaamheid ophoudt. Dan is er de zeemanscentrale om de helpende hand te bieden." Bas de Rue 1954, Dinsdag 31 Augustus - Zoals bekend, bestaat sinds enige jaren in Leiden voor man studenten - naast het Leids Studenden Corps-de S.S.A.L.B., bekend als 'Catena' als tweede gezelligheidsvereniging. De ver is opgericht om een deel vanhet aantal ongeorganiseerde stu- op te vangen en een positieve bijdrage te leveren tot bestrijding nihilistenprobleem, voorafgaande jaar volstaan te hebben met het uigeven van is zij er thans toe overgegaan een brochure voor aanstaande het licht te doen zien. In deze brochure wordt een uiteen- geven van de doelstelling en interne organisatie van 'Cate- centrale ontmoetingsplaats zal de Sociëteit - voorlopig drie in de week in de bovenzaal van 'Royal' aan de Doezastraat- middelpunt van het verenigingsleven komen te staan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17