'Viaduct over A4 en HSL legaal' CE REGIO Hulpverleners bundelen krachten voor bijna-crimineeltjes Schenking bij taxatie oud speelgoed in Voorschoten Het bepalen van de maten was een heel aart achter annen kern oeterwoude ooglanders eg uit lietlanden R3 «schoten - Op de Roubos- i in Voorschoten is zondag- tend rond tien uur een 21- man uit Wassenaar met 'auto de bocht uit gevlogen, •n een lantarenpaal. De po- vermoedt dat een combi- e van alcohol en xtc er de taak van is dat de man zijn en niet op de weg hield. De senaarder is aangehouden noest een bloedproef on- ;aan. Ook raakte hij zijn rij- ijs kwijt. irsussen voor ugd Leiderdorp erdorp - Het sociaal-cultu- vverk in Leiderdorp heeft ïwe cursussen voor kinde- nu het schoolseizoen weer fje t( jgonnen. Er zijn creatieve dire^ussen, muziekcursussen en cursus werkstukken maken, brit innatie is verkrijgbaar via hou (bonnummer 5421662 of ioud iv.scwleiderdorp.nl. tii j litie neemt bewijs in beslag iiswoude-rijndijk - Een jarige motorrijder uit Reeu- sta c moest gisterochtend rond uur op de Nil ter Hoogte Hazerswoude zijn rijbewijs everen. Dan man had te veel Ironken. De avond ervoor den iop de Mozartlaan in Ha- arsc iwoude-Rijndijk een 63-jari- nthi luomobilist uit dit dorp te- LN\' de lamp voor hetzelfde ver- eho j. Ook hij raakte zijn rijbe- üe. brii 1 01 kwijt. rstoi heef ied ten, ;rin een op reai op gcki het het rider invloed bocht uit .9; i rschoten/leidschendam - leul Denservice Zuid-Holland oj Z-H) heeft de Schotse Hoog- lers voorlopig 'de deur uit aan' in recreatiegebied D ietland bij Voorschoten en 'lendam. De organisatie, va 'optreedt als beheerder van g* Igebied, heeft het contract erf jezegd met het verhuurbe- ge- fvan de koeien, nde stuk land waar de dieren eelt rondliepen, bleek niet ge- kt voor de Hooglanders, v was simpelweg te klein, b merkt Groenservice op dat >tra beslist niet zo is dat de 07 harige runderen niets kos- n onderhoud. Naast het n ijkse huurbedrag maakte It eheerder veterinaire kosten dei ep het aantal manuren op, klei lat er moest worden bijge- De d en omdat er mensen be- elijl kbaar moesten zijn in geval calamiteiten. De runderen pelinmiddels door het ver- Iers rbedrijf uitgezet in een an- imk gebied. ispc iddels heeft Groenservice erkt dat de bezoekers van lietlanden in de loop der 1 gehecht zijn geraakt aan de otse Hooglanders, die begin aal n negentig werden uitgezet, keli ds de dieren onlangs ver doe :nen, heeft de dienst veel re- n c »es gehad. Omdat er binnen- 3cs teen nieuw beheersplan iftland moet worden opge- M 'd.iiG.Z -H bereid om te kij- iS nofer ergens in het recrea- en lebied een plek kan worden aeifonden die wel toereikend is er een paar Hooglanders op laten. dinsdag 31 augustus 2004 door Nancy Ubert leiderdorp - Op school doet hij het slecht. Op straat ziet de wijkagent hem met een paar jonge crimineeltjes optrekken. Bij de GGD is bekend dat de ouders van het kind aan de drank zijn. Er gebeurt niets. De instanties weten van elkaar niet dat ze zich om hetzelfde kind bekommeren en dat de situatie complexer is dan het probleem waarmee ze 'vanaf hun eiland je' individueel bezig zijn. Het is bijna wachten totdat dit kind in het criminele circuit terecht komt. Om die reden is in dis trict Rijn- en Veen van de poli tie Hollands Midden een 'sig- naleringsoverleg' in het leven geroepen. Voordat een jongere het eerste mobieltje van een leeftijdsge noot kan jatten, moet hij al ge holpen zijn. Zo nodig begint die hulp als het kind acht jaar oud is. Bijvoorbeeld in het geval dat zijn oudere broers in het crimi nele circuit verkeren. Dat zegt J. van Hoorn. Vrij snel na zijn aanstelling bij politie Hollands Midden als districtschef van de Rijn- en Veenstreek meldde hij de burgemeesters van de negen gemeenten uit zijn werkgebied (waaronder Alphen aan den Rijn en Leiderdorp) dat hij iets miste. Een soort vangnet voor kinderen die nog net niet op het verkeerde pad zijn geraakt, maar op het randje balanceren. „Als een jongere in het crimine le circuit terecht is gekomen, werken de instanties wel met elkaar samen", zegt burge meester Schoof van Alphen. „Dat moet ook gebeuren voor dat de problemen zich aandie nen. Hulpverleningsinstanties moeten meer met elkaar over leggen." Ais voorbeeld haalt Schoof de casus 'Roermond' aan. Bij een familiedrama kwa men daar ruim twee jaar gele den zes minderjarige kinderen uit één gezin bij een brand om het leven. De Inspectie deed daarna onderzoek en conclu deerde dat de hulpverlenende instellingen flink langs elkaar hadden gewerkt. Schoof: „De hele buurt kende het probleem gezin, maar nooit werd ade quaat actie ondernomen." Dat moet faliekant anders in de Rijn- en Veenstreek, benadrukt districtschef Van Hoorn. Als het aan hem en de negen betrok ken burgemeesters ligt, wordt in het gebied vanaf nu intensief samengewerkt door de verschil lende instanties. Er is daarvoor een overeenkomst gesloten tus sen bureau Jeugdzorg, maat schappelijk werk, politie, wel zijnsorganisaties, GGD, kinder bescherming en betrokken ge meenten (Alphen aan den Rijn, Leiderdorp, Alkemade, Zoeter- woude, Rijnwoude, Jacobswou- de, Ter Aar, Liemeer en Nieuw koop.) Elke maand overleggen die 'sig naleringspartners' met elkaar over problemen die zij in htm werkgebied zijn tegengekomen. De wet op de privacy brengt weliswaar beperkingen met zich mee, maar toch denken de betrokken instanties met dit overleg voordeel te kunnen ha len. De leerplichtambtenaar komt bijvoorbeeld met infor matie vanuit de scholen, de wijkagent met nieuwtjes uit de buurt en zo brengen alle part ners iets in. E. Zegers van bu reau Jeugdzorg: „Stel dat de po litie heeft ontdekt dat in een ge zin ernstige problemen spelen. Dan zou de agent de ouders kunnen voorstellen om ons in te schakelen." Van Hoorn daar op: „We hebben een plek nodig waar we zorg met elkaar kun nen delen." Elk probleem is er één te veel, is de stelling van GGD-directeur S. de Gouw. „Samenwerken is de oplossing. Nog te vaak dwa len jongeren af. En als dat is ge beurd zeggen de betrokken in stanties achteraf dat er verschil lende momenten zijn geweest waarop ze het eigenlijk hadden moeten zien aankomen." In de Rijn- en Veenstreek wor den de komende tijd de risico kinderen door de 'signalerings partners' extra in de gaten ge houden. Dit zijn minderjarigen die veel spijbelen; criminele vrienden of familieleden heb ben, in financiële problemen verkeren, verslaafd zijn of ou ders hebben die niet naar het kroost omkijken. Burgemeester Schoof schat dat in het werkgebied van het sig naleringsteam zo'n honderd van die risicokinderen rondlo pen. „De meeste in Alphen." Het project richt zich vooral op jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Maar ook iets oudere 'kandidaten' en kinderen op de basisscholen worden in het traject meegeno men. wc erwoude-dorp - De ge- !nte Zoeterwoude gaat de Hhe iende maanden met pro- intwikkelaar Schuitema at0 goed de plannen voor de ■eeh iskem van Zoeterwoude- vett verder uitwerken. Voor he eind van het jaar willen de partijen een overeenkomst en waarin de grote lijnen de plannen worden vastge- aankondiging dat er weer wordt gezet achter de jk b inen voor de ingrijpende iuï napbeurt van de dorpskern ;t op de uitspraak van de m^ad van State. Die verklaarde bezwaren die verschillende langhebbenden tegen het be- mmingsplan Dorpskern dden ingediend onlangs niet- itvankelijk en ongegrond, de plannen voor de nieuwe ipskern vervult de Cl000 een tral rol. De supermarkt, ei- dom van Schuitema Vast- d, moet worden verplaatst een nieuwe, twee keer zo e winkel op de hoek van de psstraat en de Veldzicht- at. Vervolgens moeten alle kels in het dorp zo dicht ;elijk om de nieuwe super- kt worden geconcentreerd. |r de middenstanders die nu hun winkel hebben aan de daan, betekent dat dat ze gend worden verzocht om irhuizen. de Kerklaan wil Schuitema 12 Ie wat langere termijn kan- n met daarboven apparte- iten bouwen. Klager laat verstek gaan bij Raad van State Claudia Thunriissen bekijkt de maquette van kasteel Ter Does, terwijl Jan van Osnabrugge de luiken gladschuurt en Will van Gessel het raamkozijn kleurt. Foto: Hielco Kuipers Leiderdorps Comité Doesbrug bouwt replica kasteel Ter Does door Janneke Dijke leiderdorp - Jonkvrouwen lopen er niet rond, en op het sekreet in de tuin doet niemand zijn behoefte. Maar verder lijkt het op de open monumentendagen op 11 en 12 september net alsof kasteel Ter Does in Leiderdorp na eeuwen weer is herrezen. „Moetje kijken, het is net alsof het mos uit de muren komt zetten", zegt Leiderdorper Jan van Osnabrugge. Met een stel dorpsgenoten bouwt hij aan een replica van het kasteel. In de schuur van boer Rens van Eg- mond, bewoner van boerderij Doeshof op de kruising van de Achthovenerweg en de Ruigekade, wordt met man en macht gewerkt aan het kasteel. De adel lijke familieleden Van der Does die het kasteel in de veertiende en vijftiende eeuw lieten bouwen en verbouwen zou den zich rot lachen als ze nu een blik konden werpen in de schuur. Het kas teel wordt niet herbouwd van steen maar van hout en is vijfenhalf keer zo klein als het oorspronkelijke bouwwerk. Dat geeft niet, zegt de Leiderdorpse kunsthistorica Claudia Thunnissen, voorzitter van Comité Doesbrug en be denkster van het plan. Het gaat erom de bezoekers tijdens de open monumen tendagen een indruk te geven hoe het kasteel er destijds uitzag, en waar het precies heeft gestaan.Als Comité Does brug hebben we het er al vaak over ge had hoe leuk het zou zijn als we zo'n kasteel konden nabouwen. Veel mensen weten wel dat het in het weiland voor boerderij Doeshof heeft gestaan, maar kunnen het zich moeilijk voorstellen. Dit jaar is het thema van de open monu mentendagen 'verdediging en verzet'. Het gaat over kastelen, schansen en bunkers. Toen dacht ik: 'als je het nu niet doet, dan kan het nooit meer'." De Leiderdorpse commissie die de monu mentendag organiseert, vond het direct een goed idee. Van Osnabrugge en Piet Goor zijn ras echte Leiderdorpers. Ze zijn niet zo oud dat ze nog weten hoe het kasteel er in werkelijkheid uitzag. Het onderkomen van de familie Van der Does werd al rond 1740 gesloopt omdat het ernstig vervallen was. „Ik had me opgegeven als vrijwilliger voor de monumentendag. Maar toen kwam ik in een vergaderclub terecht. Dat is niets voor mij", zegt Van Osnabrugge. „Ik kan niet stilzitten. Tim meren is mijn roeping. Als ik weer op de wereld kom, word ik weer timmerman." Dat is bekend bij Thunnissen, die op zoek was naar timmermannen om huis Ter Does na te maken. In twee dagen zaagden Van Osnabrugge en Goor een buitenmuur, een binnenmuur, torens voor in de muur en een donjon, het hoofdgebouw dat voor het eerst om streeks 1300 verrees. Inmiddels is het tijd voor de afwerking. Terwijl Van Os nabrugge en Goor de torens in elkaar timmeren en scharnieren aan luiken vastschroeven, is Will van Gessel aan het verven. De eigenaar van de Spar in de Hoofdstraat is zijn roeping als decor bouwer misgelopen, daarvan is iedereen overtuigd die ziet wat zijn handen ma ken. De leistenen op het dak van de donjon en de bakstenen gevels met mos lijken net echt. De herbouwde donjon wordt 3 meter hoog, want zo groot is de grootste ver krijgbare plaat hout. Een deuropening van een meter hoog verschaft kinderen toegang tot het kasteel. „Het bepalen van de maten was een heel gepiel", zegt Thunnissen. „We hebben een tekening van de opgraving uit 1952, dus de platte grond is bekend." Naar de exacte plaats van de torens in de buitenring en de hoogte van de torens en de muren moest ze gissen. Die bepaalde ze op ba sis van prenten en met behulp van de Leidse burcht. „Ik heb de muren van de burcht opgemeten, en die zijn vijfenhal- ve meter hoog. Ik heb dat als een alge mene maat genomen." Het kasteel wordt in draagbare onderdelen ge maakt. Tijdens de open monumenten dagen wordt het op zijn plaats gezet met piketpaaltjes en haringen, want de bo dem mag niet verstoord worden omdat het een archeologische vindplaats is. Op 11 en 12 september hangen op di verse plekken in Leiderdorp banieren. Die geven aan dat daar in vroeger tijden een kasteel stond. Zoals kasteel Ter Zijl, waarvan de resten verborgen liggen on der de parkeerplaats bij bouwmarkt Kar wei. Alleen kasteel Ter Does is in het echt te aanschouwen. Nou ja, vijfenhal- ve keer zo klein dan. door Marieta Kroft den haag - „Het viaduct van de N446 over de A4 en de HSL, tus sen Hoogmade en Leiderdorp, is legaal." Dat betoogden de woordvoerders E. Boers van rijkswaterstaat en A. Spoel van de HSL-projectorganisatie giste ren bij de Raad van State. „Het Tracebesluit (de grenzen waarbinnen mag worden ge bouwd) wordt weliswaar op sommige plekken overschre den, maar dat mag", aldus Boers en Spoel. Zij verweerden zich tegen het beroep dat om wonende L. Post uit Hoogmade heeft aangespannen tegen de afgifte de vergunning voor het werk. Het echtpaar Post uit Hoogma de heeft allerlei juridische pro cedures lopen tegen de aanleg van de lussen over de A4 en de HSL. Vooral de ovonde (de uit gerekte rotonde) die vlak tegen hun huis wordt aangelegd, zit hen dwars. In maart kwam Post erachter dat de weg in plaats van op 165 meter slechts op 130 meter afstand van zijn huis wordt aangelegd. Dat komt om dat de HSL-organisatie de pro vinciale weg N446 toch recht over de rijksweg en de HSL wil de aanleggen, in plaats van schuin. Post liet het er niet bij. Uit een akoestisch rapport van Peutz dat hij liet opstellen bleek dat de maximum toegestane ge luidsbelasting bij zijn woning wordt overschreden. Post is er bovendien van overtuigd dat de HSL-organisatie buiten de grenzen bouwt, waarvoor het de procedures heeft gevolgd. Hij hoopt daarom te bereiken dat er alsnog een milieuonder zoek (MER) komt, zodat hij ge bruik kan maken van de bezwa renprocedures. Het laten op stellen van een nieuw rapport zou voor de HSL-organisatie een vertraging van minimaal twee jaar betekenen. Tot verbazing van staatsraad Hoekstra was Post bij de be handeling van zijn zaak de gro te afwezige. De tegenpartij daarentegen, de HSL-projector ganisatie en rijkswaterstaat, was aanwezig met een zware zes- koppige delegatie. De zitting duurde niet langer dan vijf mi nuten. Op de cruciale vraag van de staatsraad of het Tracébe- sluit inderdaad wordt over schreden, zoals Post beweert, gaf Spoel toe dat 'er stukjes fy siek buiten vallen'. „Maar daar voor zijn vrijstellingen verleend door de gemeente Leiderdorp." Ze legde uit dat het viaduct over de A4 en de HSL anders wordt aangelegd dan eerst de bedoe ling was. „Maar daarmee over treden we geen regels. Het past binnen de flexibiliteitsbepaling. Deze bepaling laat toe dat je kunstwerken iets anders uit voert." Post verklaarde desgevraagd niet naar de zitting te zijn geko men omdat hij de zin er niet van inzag.Al mijn argumenten zijn bekend bij de Raad van Sta te. We focussen ons meer op het kort geding dat bij de rech ter dient. De Raad van State is van de staat en dus belangheb bende in deze zaak. Hij laat me niet winnen. Het kort geding dient bij de rechter. Die is wel objectief." Wanneer het kort geding dient, weet Post nog niet. „Eind deze week gaat het verzoek de deur uit" Post is het niet eens met de ar gumenten die het HSL-bureau aandroeg. „Er is door de ge meente Leiderdorp een artikel 19-procedure gevoerd om de bouw van het viaduct mogelijk te maken. Daarmee is het be wijs dat er buiten het Tracébe- sluit is gebouwd, geleverd. Dat betekent dat er een nieuwe mi lieu-effectrapportage moet worden opgesteld. Dat weten ze bij de HSL dondersgoed. Het feit dat ze met zo'n zware dele gatie naar de Raad van State kwamen, zegt al genoeg. Ze zit ten in het nauw." De Raad van State doet binnen kort uitspraak. door Saskia Stoelinga voorschoten - „Wat is oud?" Speelgoedkenner Jan Mulder, kijkt Sylvia Cohen doordrin gend aan. De Wassenaarse haalt een paard op wielen uit haar tas. „Mijn vader kreeg dit verjaarscadeau negentig jaar geleden." Het gaat om een speelpaard gemaakt van ge perst hout met lijm. Ze is er aan gehecht en wil weten hoe ze het moet restaureren. Mulder roemt de poetslap, wat olie, bij enwas en bruine schoenpoets. Leidenaar Jan Mulder en de ge broeders Schalkwijk uit Soest, drie vertegenwoordigers van het speelgoedmuseum Toy Gal lery uit Brummen, zaten giste ren in een zaal van hotel de Gouden Leeuw in Voorschoten om naar oud speelgoed te kij ken. Ze houden een paar keer per jaar een taxatiedag. „Ge woon uit liefde", zeggen ze vriendelijk. Dat is goed te zien, want voor al het getoonde speelgoed hebben ze een aardig woord, ook al is het niets waard. „We vinden het machtig om ontdekkingen te doen of tips te geven en als het moet proberen we de waarde van het voorwerp te schatten. Voor de klant altijd een spannend mo ment", zegt taxateur Hans Schalkwijk. „Het is toch leuk als je kunt zeggen dat je iets waar devols in je huis hebt staan." Voor Schalwijk begint de mid dag goed. Twee jaar geleden had hij al contact met het echt paar Pfundt uit Leidschendam, dat in de zestig is. Ze lieten hem toen een fraai pratend prenten boek zien. Een 'collector's item'. Hij herinnert zich nog goed hoe enthousiast hij was. Vandaag zijn ze er weer. Het echtpaar verklaart plechtig het familiestuk te willen loslaten. „We hebben geen familie waar naar wij dit erfstuk kunnen doorschuiven. Omdat ze bij het speelgoedmuseum zo aardig zijn, dachten we: we brengen het hier naar toe. Maar het moet een mooie plek krijgen." Schalkwijk zit beduusd naar de bewerkte houten doos van het prentenboek te kijken. Als me neer Pfundt aan het touwtje van het boek trekt en het schaap mekkert, wordt het ge zelschap bijna emotioneel. „Zo'n onverwachte schenking maak je niet vaak mee", zegt de taxateur. „Hier had ik nooit aan gedacht. Het toeval wil dat we in oktober een speciale ten toonstelling maken over kin derboeken, waarmee je kunt spelen. Aan dit boek moet nog wel het een en ander worden gerestaureerd, maar het is prachtig en krijgt straks een ereplaats op de tentoonstelling en later in ons museum." Er worden handen geschud, foto's gemaakt en een symbolisch bakje koffie geschonken. Daar mee wordt de gift definitief be klonken. Iedereen is blij, maar lang kan er niet bij worden stil gestaan. De mensen met tassen en zakken onder hun arm blij ven komen. Jan Mulder heeft eerst poppen op zijn tafel liggen en even later beren. Hij is een kenner op dit gebied. Kees en Paula Rem merswaal zijn van de volkstuin aan de Vliet even naar Voor schoten gereden. Ze zijn gek van poppen, maar weten dat die markt volledig is ingestort na het vallen van de Berlijnse muur. „De geheime handel was toen over. Voor dit viertal heb ben we 600 euro voor betaald", fluisteren ze. „Kruse is het merk." „Ze zijn fraai, maar de gezichten moeten beter in de maïsolie worden gezet. Anders verkruimelen ze", zegt Mulder streng. De beren van moeder en dochter Splitter uit Leiden pakt hij helemaal hard aan.,,Dit zijn geen beren, maar knuffels. „Oude beren hebben lange ar men en lange benen en zijn kortharig", doceert hij. De Schucobeer uit Neurenberg kan er mee door, maar de rest moet zo snel mogelijk de zak weer in. Is gewoon te jong om beer te zijn. Een tafeltje verderop heeft des kundige Frans Schalkwijk een prachtige doos lego onder han den. Zelfs de doos is nog origi neel. Hij smult ervan. Hij laat de steentjes even door zijn han den gaan. „Lego blijft prachtig, zelfs als het veertig jaar oud is." Vader Prins uit Wassenaar is de zolder gaan opruimen. Zijn twee jongens hebben geen kin deren en geen interesse. Wat doe je er dan mee?", vraagt hij beleefd. Schalkwijk heeft het niet zo op veilingen. „Op de kijkdagen wordt er veel ver nield. En zeker deze locomo tief." Hij gaat nadenken. Mis schien is het iets voor het mu seum, misschien weet hij een liefhebber. Schalkwijk schat de Speelgoedkenner Jan Mulder bekijkt de poppen van Kees en Paula Remmerswaal. Foto: Dick Hogewoning waarde van de blokjes op ruim 200 euro. Prins wacht af en zegt dat hij de spullen nog even te rugzet op de zolder. Informatie over het museum in Brummen: www.toygallery.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15