Zeehos ruzie over pad en zandhagedis LEIDEN REGIO Leerlingen van de 21ste eeuw 'kunnen het zelf Waterschapsverkiezingen staan voor de deur Noodzaak Rijn Gouwe Lijn stond in onderzoek nooit centraal Buurt wil werk laten stilleggen dinsdag 31 AUGUSTUS 2OO4 door Floor Ligtvoet leiden/regio - Het zijn de oudste democratische bestuursorganen van ons land: de hoogheemraad schappen. Maar veel mensen hebben geen flauw idee wat het hoogheemraadschap precies doet. Laat staan dat mensen weten dat ze zelfs mogen stemmen om het bestuur van deze instanties vast te stellen. Met de Zuid-Hollandse waterschapsver kiezingen voor de deur, van 25 september tot 6 ok tober, waarbij de nieuwe bestuursleden van het hoogheemraadschap worden gekozen, een korte introductie. De eerste waterschappen ontstonden in de Mid deleeuwen. Burgers besloten zich te organiseren om zo samen het dreigende gevaar van een over stroming te kunnen beteugelen. Inmiddels liggen er tal van dijken in het land en zijn van de des tijds ruim 3500 opgerichte waterschappen er nog maar 37 over. Dat aantal blijft slinken. In januari volgend jaar worden de waterschappen Groot- Haarlemmermeer, De Oude Rijnstromen, Wilck en Wiericke en het hoogheemraadschap van Rijnland samengevoegd. Tot die tijd draagt het hoogheemraadschap van Rijnland in dit gebied de zorg voor de waterke ring (duinen, dijken en kades), de hoeveelheid water (kwantiteitsbeheer), de kwaliteit van het water, de zuivering van afvalwater en de vaarge- legenheid in bepaalde wateren. Hoogheemraadschappen zijn overheden waar van het bestuur net als de Tweede Kamer, ge meenteraad en provinciale staten elke vier jaar democratisch wordt gekozen. Toch houdt daar de vergelijking op. De verkiezing van het bestuur van het hoogheemraadschap verloopt namelijk radicaal anders. Zo spelen politieke partijen geen enkele rol. Tij dens de waterschapsverkiezingen kan er slechts gestemd worden op personen. Ook is er geen stembureau waar kiezers hun stem kunnen uit brengen. Stemmen op het hoogheemraadschap gaat via post of internet. Het algemeen bestuur van het nieuwe, gefuseer de waterschap bestaat straks uit 36 personen. Bij de verkiezingen wordt gestemd in vier categorie- en: eigenaren gebouwd (huiseigenaren), eigena ren ongebouwd (eigenaren van een stuk onbe bouwde grond), ingezetenen (volwassen bewo ners van gebied van Rijnland die ingeschreven staan bij de gemeente) en bedrijven. Al deze groepen hebben een apart belang bij het waterbeheer van het waterschap, zo is de ge dachte erachter. Opvallend is dat het aantal ze tels onder deze belanghebbenden niet eerlijk is verdeeld. „Dat komt door de oude hoogheem raadschapverdeelsleutel", zegt Rijnland-voor lichter Caroline Weber. „Hoe groter het belang is dat een categorie heeft bij het waterbeheer, hoe meer belasting die groep betaalt. Maar in ruil voor die belasting krijgen ze ook meer stemmen in het algemeen bestuur." De groep 'ingezete nen' betaalt het meeste belasting en heeft ook de meeste zetels in het algemeen bestuur van het waterschap. Om kiezers warm te maken voor de waterschaps verkiezingen valt op zaterdag 25 september bij hen een verkiezingspakket in de bus. Daarin wor den de kandidaten voorgesteld en wordt uitge legd hoe men in de daaropvolgende anderhalve week via internet of de post een stem kan uit brengen. Verwachte toename van aantal reizigers is al bijgesteld De gemeenten en de provincie Zuid-Holland maken al een 'concreet ontwerp' voor de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Gouda, Alphen, Leiden, Katwijk en Noordwijk. Voor veel mensen in de Leidse regio staat het echter nog lang niet vast of de lijn er wel moet komen. In vijf artikelen stelt het Leidsch Dagblad de vraag: Is de RGL nuttig, noodzakelijk of overbodig? Aflevering i: De cijfers. Reizigers moeten vanaf 2007 tussen Gouda, Alphen en het Transferi um bij Leiden kunnen reizen met de Rijn Gouwe Lijn. Dit deel van het tracé is vijftig kilometer lang, en loopt tot Leiden Lammenschans over bestaand spoor. Afbeelding: PZH Kartografie Sinds halverwege de jaren ne gentig zijn verschillende rap porten verschenen over de Rijn Gouwe Lijn. De noodzaak van de verbinding stond daarin nooit centraal. De onderzoeken gingen over de economische voordelen, over de veiligheid, over de beste tracés, over de mogelijkheid om een sneltram Rijn Gouwe Ujn in cijfers Reizigers moeten vanaf 2007 tussen Gouda, Alphen en het Transferium bij Leiden kunnen reizen met de Rijn Gouwe Lijn. Dit deel van het tracé is 50 kilometer lang en loopt van Gouda tot Leiden Lammenschans over bestaand spoor. De kosten van het eerste deel bedragen 233 miljoen euro. Naar verwach ting reizen er dagelijks 78.000 mensen mee. De tram rijdt 4 tot 8 keer per uur en krijgt zo'n 40 haltes, waarvan 6 in Leiden. Na 2010 rijdt de sneltram door naar de kust. door de Breestraat te laten rij den. De vurige wens van de betrok ken gemeentebesturen en van de provincie om de verbindin gen in dit deel van Zuid-Hol land te verbeteren, was de va der van de gedachte achter de moderne /ighrraz'/-verbinding. Vanuit het idee dat het verkeer al vastloopt en alleen maar zal toenemen, en dat de wegen, vooral die van oost naar west, dat groeiende aanbod niet aan kunnen, werd het idee voor een sneltram liefdevol ontvangen. Het meest recente cijfer over het verwachte aantal reizigers komt uit de Milieu Effect Rap portage van het westelijk deel, het stuk van Leiden naar de kust. Daarin staat dat het aantal mensen dat per openbaar ver voer reist door de komst van de sneltram met 12 procent zal groeien. Dat getal is lager dan het cijfer uit 2001, toen werd gesproken over een groei van het aantal reizigers tussen Lei den en de kust met 'naar schat ting 22 procent'. Tussen Alphen en Boskoop zou de groei 40 procent zijn. De Rijn Gouwe Lijn is in die ja ren voor de provincie 'speer punt van beleid'. In 1999 ver klaarde toenmalig verkeersge- deputeerde Wolf dat de eerste sneltrams al in 2001 moeten rij den over bestaand spoor, dat wil zeggen: tussen Gouda, Al phen en Leiden. In de Verken ningenstudie Rijn Gouwe Oost, uitgevoerd door Rijkswater staat, werd de verbinding 'een drastische verbetering van het openbaar vervoer' genoemd. „De tram moet dan wel een snel en comfortabel alternatief zijn voor de auto", beseft Wolf. Tegenstanders betwijfelen of er inderdaad meer mensen ge bruik zullen maken van het openbaar vervoer, vooral om dat door de komst van de snel tram de bussen uit de Leidse Breestraat verdwijnen en om dat de sneltram vaak stopt: zes keer in Leiden. Zij menen bo vendien dat veel van de passa- giers van de tramlijn helemaal niet naar de binnenstad willen. Daarnaast heeft het openbaar vervoer de laatste jaren terrein verloren aan de auto, die steeds populairder wordt. Tegenover de schattingen van het aantal sneltramreizigers staan de har de cijfers van het jongste on derzoek naar het autogebruik. Vorig najaar bleek uit onder zoek van het Sociaal en Cultu reel Planbureau dat het aantal auto's in veertig jaar is gestegen van 650.000 naar 6,5 miljoen, en dat mensen er ook steeds langer in zitten: van gemiddeld 6,5 uur per week in 1975 tot 8,5 uur in 2000. Vorig jaar verscheen een onder zoek van het bureau Ecorys, naar de maatschappelijke kos- Het basis- en voortgezet onder wijs gaan de komende decen nia ingrijpend veranderen. Centrale eindexamens 'lopen op hun laatste jaren', gestan daardiseerde lesmethodes ver wijnen. Docenten en leerlingen gaan persoonlijke relaties met elkaar aan. Leerlingen halen nooit meer onvoldoendes. De Utrechtse emeritus-hoogleraar Luc Stevens verkondigde zijn toekomstvisie op een gezag hebbende toon tijdens de ope ning van het schooljaar van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Leidse Kagerstraat. De ruim honderd docenten hoorden die aanvankelijk sceptisch, maar met allengs groeiend enthousi- asme aan. Steeds meer scholen gaan, in navolging van universiteiten en hogescholen, hun school- of collegejaar officieel 'openen'. Het Visser 't Hooft deed dat met de radicale, maar diep doordachte opvattingen van Stevens. Hij vindt dat scholen te veel nadenken over de vraag wat zij hun leerlingen willen le ren en hoe dat dan moet. Zij moeten zichzelf de wezenlijke vraag stellen: „Waarom komen leerlingen eigenlijk naar school? Waarom gaat u er zelf heen?" Zijn antwoord is dat lesgeven en leren zinvol zijn. „Mensen zoeken zin." Leerlin gen gaan in principe ook graag De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen '1 - 53 56 124 naar school, want Ieren, willen leren en zich willen ontwikke len is een basiseigenschap van alle mensen. Dat klinkt mooi, maar in de praktijk gaat het vaak fout. Leerlingen verliezen hun moti vatie, docenten worden cy nisch. Volgens Stevens komt dat doordat scholen vasthou den aan ideeën over leren en schoolgaan die in de negen tiende eeuw zijn ontstaan. Scholen waren als militaire or ganisaties, waar orde en tucht moesten heersen. Schoolklas sen waren als pelotons, waarin iedereen in hetzelfde marstem po het lesmateriaal tot zich moest nemen. In dat systeem werden leerlingen behandeld als dienstplichtige militairen, van wie je bij voorbaat kon ver wachten dat zij zouden lijn trekken. Het systeem had bo vendien selectie ten doel. Slim me kinderen moesten 'hoog' in de samenleving belanden en domme kinderen 'laag'. Vooral het idee dat onderwijs moet selecteren, vindt hij ach terhaald. „In onze samenleving willen wij mensen tot hun recht laten komen. Ieder indi vidu telt. Wij willen het beste uit leerlingen halen, zodat zij hun talenten ontwikkelen." Het negentiende-eeuwse sys teem werkt bovendien slecht, meent hij. „Inspanningen wor den er losgekoppeld van resul taten. Ongeveer een kwart van de leerlingen doet zijn best, maar haalt toch onvoldoendes, omdat het lestempo te hoog ligt. Ik kan u zeggen, dat is een vreemde ervaring. Andersom kan tien procent van de kinde ren achten halen zonder ooit een boek open te slaan." De Utrechtse emeritus-hoogleraar Luc Stevens vindt dat docenten zich de wezenlijke vraag moeten stel len: „Waarom komen leerlingen eigenlijk naar school?" Foto: Henk Bouwman Stevens bepleit een systeem waarin leraren met leerlingen overleggen over de vraag wat zij willen Ieren. Hij is niet bang dat leerlingen dan zullen lijn trekken, want leren is immers een basisverlangen. Leerlingen verlangen een persoonlijke, in formele band met hun docen ten. Zij willen ze als 'wijzen' zien of als vakman, vakvrouw. Ze moeten op de achtergrond blijven, beschikbaar zijn. „Hoe vaak heb ik niet van leerlingen gehoord: 'De leraar praat zo veel, dat is niet nodig. Wij kun nen het zelf, als we een leraar nodig hebben, dan hoort hij het wel'," aldus Stevens. De school van de eenentwin tigste eeuw heeft geen behoefte aan tucht en orde, toetsen, vastgestelde lesmethodes voor iedereen, onvoldoendes en eindexamens. Voor het zover is, hebben docenten en school leidingen nog heel wat hinder nissen te overwinnen. Onder invloed van de managerscul tuur is het onderwijs de laatste jaren juist erg meetbaar en 'economisch' geworden. On derwijs is gestandaardiseerd en kan in feite door iedereen wor den gegeven. Docenten doen er amper nog toe. Maar het is niet houdbaar, gelooft Stevens. Het systeem van nu 'past niet bij de leerrealiteit' en zal daar om vallen. Wilfred Simons door Saskia Buitelaar katwijk - De relatie tussen het Rijnlands Zeehospitium in Kat wijk en een groep omwonenden verhardt. Al meteen nadat vori ge week het eerste werk voor de nieuwbouwplannen was begon nen, kwam de Vereniging tot be houd van het Zeehosterrein in actie. Vandaag vragen zij de voorzieningenrechter in een kort geding om de werkzaamheden stil te leggen. De bewoners voeren met Stich ting Duinbehoud een bezwaar procedure tegen de nieuw bouwplannen van het woon zorgcentrum voor gehandicap ten. De nieuwbouw is gepland in het leefgebied van de be schermde rugstreeppad en zandhagedis en de bezwaarma kers vinden dat het Zeehos op die procedure moet wachten. De directie wil juist snel aan de slag met de nieuwe huisvesting. Daar komt nog een tweede punt van ergernis bij. Als het Zeehospitium de procedure wint, zo heeft directeur H. Perik hen schriftelijk laten weten, verhaalt het de gemaakte kos ten op de bezwaarmakers. Die zijn verrast en teleurgesteld over de 'dreigbrief. J. van Vliet van de Stichting Duinbehoud is verrast door de fout die de Zeehosdirectie met de brief begaat. „Het is in deze procedure helemaal niet moge lijk om kosten van extern advies op ons te verhalen. In het be stuursrecht staat het eenieder vrij om bezwaar te maken tegen een overheidsbeslissing. Dat is het mooie van ons rechtssys teem en onze democratie." Bij Duinbehoud konden ze er wel om lachen, zegt Van Vliet. „Het lijkt een impulsieve actie om de tegenpartijen onder druk te zetten. In goed Nederlands noem je dat een dreigbrief stichting heeft een briefje t%| gestuurd, waarin de dire ;l op de fout wordt geweze c wordt voorgesteld de brit r niet geschreven te beschou ft De Vereniging tot behoud w het Zeehosterrein kon ni< chen om de brief. Woord ster A. Stegeman is tele steld. „Dit is niet passend manier waarop wij met omgaan, erg onsportief' geert zij. Directeur Perik gens vakantie niet in sta te reageren op de kwestie. Meer nog dan over de brif Stegeman teleurgesteld o\ shovels die ze afgelopen het terrein op zag rijden n loopt nog een bezwaarsc procedure tegen de onthi die het ministerie van LN\' tuurbeheer) aan het Zeeho um heeft verleend in het van de Flora- en Faun Maar nu worden onderti al dieren en planten verstoi Een aannemersbedrijf heefj groot deel van het gebied zet met houten schotten, zogenoemde amfibiekerin komende weken kamt een loog het terrein uit, op naar rugstreeppadden en hagedissen. De dieren woL in de duinen uitgezet, straks binnen de omhe e kan worden gebouwd. Volgens bouwcoördinato g Bellekom voldoet het Zeeh tium hiermee aan alle wett verplichtingen. „Wij he met een deskundig bureai e vangplan gemaakt en op daarvan ontheffing gela om op dit terrein aan het te gaan. Ik kan me voorsl dat de tegenstanders het mer vinden dat we gelijk b u nen, maar tussen half augt n en eind september is de I rt tijd om de dieren te vangi j uit te zetten." Illustratie: Maarten Wolterink. ten en baten van de Rijn Gouwe Lijn. Die zal de regio in dertig jaar 199 miljoen euro opleve ren. Gemeenten krijgen geld binnen door de bouw van kan toren en woningen langs de lijn, de winkeliers zetten meer om en het project levert bespa ringen op voor het milieu, aldus de onderzoekers. De sneltram zou zorgen voor 700 nieuwe ba nen in het gebied. Janet van Dijk DUIVEN Itv De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Doornik. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooij 1, 3, 4, 7, 8, 9; Groe- nendijk/Pikaar 2, 10; Straat- hof/v.d. Berg 5, 6. P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 2, 7, 8, 9, 10; W. Tolboom Zn. 3; W. van Oosten 4, 5; B. van Mil 6. P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, 3, 4, 10; F. Ladan 5; Comb. v.d. Pi Kooy 6, 7, 8, 9. Vanuit Ablis is de uitslag: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 2, 3, 9; Mooij 4, 5, 10; R. v.d. Geer Pardon 7, 8. P.V. Leiderdorp geen opgave ontvangen P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, 3, 9; S. van Iterson 5; Comb* Poel/v.d. Kooy 6; Th. Kraan AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Feta, een stichting ter bevor dering van het beoefenen van werelddansen, houdt woensdagavond 1 september open lessen in het Wachtge- bouw aan de Morsstraat 62. Om 19.15 uur begint een les die vooral geschikt is voor mensen zonder danservaring, om 20.45 uur is er een les voor dansers met iets meer evaring. De open lessen geven een beeld van de cursussen die binnenkort gege ven zullen worden. Deelname aan de open lessen is gratis. De cursussen duren vijf maanden en kosten 90 euro. Shuri-Ryu karate voor vrou wen houdt woensdag 1 septem ber een open les in gymzaal De Brug aan de Wassenaarseweg 499. Tijdens de open les, van 19.15 tot 20.15 uur kunnen be langstellenden kennismaken met deze aparte vorm van kara te. Zondag 5 september begint de beginnerscursus. Meer in formatie is te vinden op www- .wendydragonfire.com. Problemen met het gebruik van uw computer? Het Wijkser- vice Centrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 verzorgt el ke ochtend van 10.30 tot 12.00 uur een inloopspreekuur. Voor 2,50 euro kunt u al uw vragen aan een vrijwilliger stellen die u kan helpen makkelijker met uw computer om te gaan. Lactatiekundige Praktijk Lei den houdt elke vrijdag in ge zondheidscentrum Vondellaan 35 A van 9.00 uur tot 11.00 uur een inloopochtend voor zwan gere en borstvoedende vrou wen. Vrouwen kunnen hier er varingen uitwisselen. De kosten bedragen 1 euro per ochtend. Koffie en thee staan klaar. De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt op vrijdag avond 3 september een ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, markclips, telefoon kaarten, sigarenbandjes en veel meer. De bijeenkomst wordt gehouden in buurth Spoortje aan de Bemhardk 40 in Leiden. De ruilavond gint om 19.00 en duurt tot, uur. Het entreegeld bedraa voor niet-leden 75 cent, kir ren tot 15 jaar betalen twee kwartjes entree. Voor kinderen die het leul >e vinden om te koken start q l september (bij voldoende; jdi meldingen) een korte kooi sus in buurthuis Matilo. D deren leren in acht midd: van 16.00 tot 18.00 uur va en nog wat. Elke middag besloten met het gezamenl e oppeuzelen van het zelf ge f' maakte eten. Aan het einde s de cursus hebben alle deeli re mers een eigen receptenbo k De cursus kost 34,40 euro* acht lessen. Opgeven kan b buurthuis Matilo, Zaanstra bi 126 in Leiden. Telefoon: 07fh 5412515. Van donderdag 2 tot en nlij zondag 5 september vindt e Hortus Botanicus in Leidei e Dahlia Olympiade, een kle la ke plantenshow, plaats. De d openingstijden zijn dagelijl cl van 10.00 tot 18.00 uur. De c; tree bedraagt 4 euro per p< ii soon. Kinderen en houders rt een Rabo- of NS-Museuinl of Cultureel Jongerenpaspi betalen de helft. e Muziekschool Leiden en (fli streken houdt open huis. en met vrijdag 3 septemberfei alle lessen in het muzikaal sisonderwijs vrij toegankeli Wie een open les wil bezod of informatie wil hebben 0' ie cursussen, lestijden of loei kan een kijkje nemen op .muziekschoolleiden.nl. I ziekschool Leiden en omsi ken verzorgt muzieklessen leerlingen van alle groepd öi de basisschool.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14