LEIDE 'Digitaal stadhuis' Leiden moet groter 'Amerikanen zijn gek op deze aquarellen' REGIO Heeft Leiden de domste bevolking van Nederland? ïlstraf geëist na liddeleeuwse 'angmethodes' Site Leiden oogt nog steeds wat bleekjes R1 Kunst 'Leids' Nationaal Herbarium Nederland vooral voorbehouden aan wetenschappers leidse kwesties Goedemorgen Wat een krant. dinsdag 31 AUGUSTUS 2004 Midzomer, aar de koeien aan op stal Zeehos ruziet ver pad en indhagedis enbaar college geschool Leiden 1 - De Hogeschool Leiden thet nieuwe studiejaar pn met een openbaar col- ran hoogleraar didactiek Veen van de TU Delft, lende studenten' maken ireid gebruik van nieuwe ale mogelijkheden (e-mail, iet) maar stellen daardoor isen aan het aanpassings ogen van hun docenten, idien moet digitale infor- i langere tijd toegankelijk n zodat docenten hun igen kunnen volgen. Veen zijn gehoor stellingen, zij per sms op kunnen ren. De Hogeschool staat e Zernikedreef 11. Aan- 4.00 uur. door Silvan Schoonhoven leiden - Aan de gemeentelijke website van Leiden is sinds de introductie veel gesleuteld, maar toch steekt de site nog wat kleurloos af tegen de sites van andere steden in de Rand stad. Uit een vergelijking blijkt dat Leiden.nl veel informatie biedt, technisch nog lichtjes rammelt en saaier oogt dan andere gemeen tesites. De gemeenteraad buigt zich van avond over de website. Al bij de introductie van de website, in ja nuari dit jaar, riep Leiden.nl gemengde ge voelens op. Mac-gebruikers konden de site niet op, maar dat euvel is inmiddels verhol pen. Toch is de site nog geen perfect ge oliede machine. De programmeurs worste len nog met de lettergrootte. Staat die ver keerd ingesteld, dan lopen de verschillende tekstblokken door elkaar waardoor de boel onleesbaar wordt. Volgens de gemeentewoordvoerder is al veel gebeurd om de kinderziektes van de website te verhelpen. Behalve voor de Mac is de website nu ook geschikt voor minder gangbare browsers op de pc. Bovendien zijn alle pagina-doorverwijzingen nu in or de. „Klachten over de site worden serieus behandeld. Er wordt hard aan gewerkt ze te verhelpen." Het bezwaar dat resteert is het karige kleur gebruik en de uiterste spaarzaamheid met illustraties. Alleen in de hoek prijkt een foto die iets van toeristisch Leiden laat zien. Waar een illustratie onvermijdelijk is, zoals het overzicht van college en gemeenteraad, prijkt een zuinige zwartwit-pasfoto. „Een keuze", laat de gemeentewoordvoer- Kcppringen |UI«W«I «O |]MM Leiden De gemeente Leiden online u vindt hier informatie ovr-r et- gemeente coef, hst bestu-r van de 'tad, tie dleristverlenirig van de 9cfTv;-efte on feiten en cijfers •ie stsd Leid&a Producten ei Servicepunten Bestuur en organisatie Staclsinlonnatie Publicaties Projecten Vacatures 3T Bezoek Leiden Jortj Uitgebreid zoeken MtiitttberkhUn Murtlcjie Thcniawctfc 20 a... De lerlit rtedenbrrlen .xgon-itm- l «t>te<Tfc<f 'Lfder: Iracnjoxiaü Lcfjjuser fiet» Tool - Fiets Weg - Top 10 producten en diensten Part wen Grofvuil Onderwijs WOZ Böuwv*rgijrr>ing Huweiiji en geregistreerd partnerschap AreNteetuurprtjsvraag ijer.ieentet-erict.ter.^ij n« ev/pys.>M>»*stenw fCE-jA-stlctc-r. f-percruter ordraehigaversjhap itEE-.'-ee-st'der tfiiijoscr' Vertvji'er. j 9 Lavris In Roomburg De site www.leiden.nl heeft sinds de lancering veel kritiek over zich afgeroepen. der weten. „Het doel van de site is om in formatie te verschaffen over de gemeente. Snelheid is daarbij belangrijker dan plaat jes." Een vergelijking met andere websites van Randstadgemeenten leert echter dat Lei den in die soberheid vrijwel alleen staat. Zelfs Zoetermeer en Alphen aan den Rijn, toch geen van beide toeristische trekpleis ters in de Randstad, doen uitbundiger hun best bezoekers te lokken. Delft.nl oogt eveneens een stuk frisser. De site is royaler met kleurgebruik, zonder dat het een circus wordt. De homepage (de 'voorpagina' van de site) kondigt stedelijke nieuwtjes aan en is scheutig met illustra ties. De homepage heet de bezoeker bo vendien van harte welkom, waar Leiden.nl zakelijk met de deur in huis valt met een droog 'U vindt hier informatie over wat de gemeente doet'. Ook Gouda.nl heeft een vlottere binnenkomer met de boodschap 'Gouda is meer dan kaas'. Foto's van onder meer het 'sprookjesachtige stadhuis' moe ten bezoekers over de streep trekken langs te komen. Haarlem.nl is bepaald geen orgie van kleur en fotografie, maar oogt toch aantrekkelijker dan het Leidse broertje. Haarlem levert het bewijs dat een strakke site er niet saai uit hoeft te zien. door Robbert Minkhorst leiden - De website van de ge meente Leiden moet zo gauw mogelijk een behoorlijk digitaal serviceloket worden. Iemand moet er in een paar handom draaien een bouwvergunning kunnen aanvragen, maar ook nota's en vergaderstukken kun nen inzien. Dat vindt coalitiepar tij D66, die over de 'gemeente op internet' een notitie heeft ge schreven. De online dienstverlening van de gemeente moet flink worden uitgebouwd. Om te beginnen wil D66 dat wethouder Alexan der Geertsema uitzoekt hoe in woners via de website een elek tronische handtekening kun nen zetten. Zodra dat mogelijk blijkt, is namelijk de weg vrij om via het digitale stadhuis een uitkering of een bouw-, kap-, of parkeervergunning aan te vra gen. Onlangs al zijn hiervoor met nieuwe wetgeving de juri dische obstakels weggenomen. „Een goede, eenvoudige en be taalbare voorziening voor elek tronische ondertekening is on misbaar", aldus de partij in haar notitie. De website www.leiden.nl zou sowieso het begin- en het eind punt moeten zijn van een digi tale zoektocht van de Leide- naar. D66 wil voorkomen dat inwoners bij de gemeente of bij regionale (overheids) instanties van het kastje naar de muur worden gestuurd. Raadslid Pe ter Bootsma, die de notitie gis teren presenteerde, wil dat in formatie over thema's als ge luidsoverlast, parkeren en huis vuil 'overzichtelijk bij elkaar worden gezet'. Blijkt een inwoner bijvoorbeeld bij de gemeente niet aan het goede adres, dan zou hij via de website wel naar de juiste plek moeten worden verwezen. Bootsma zei dat hij wil weten 'op welke manier' webpagina's van instanties en overheden 'aan elkaar gekoppeld kunnen worden'. Doel is dat mensen na een simpele zoektocht met de muis hun bestemming of ant woord moeten kunnen vinden. D66 schreef de notitie met hulp van onderzoekster Marga Groothuis van de Universiteit Leiden. Zij is gespecialiseerd in ict-recht. Ze zocht op verzoek van de partij de (on) mogelijk heden van digitale handteke ningen uit. Zo'n voorziening moet uiteraard fraudebestendig zijn. „Er zijn al pakketten voor op de markt", zei Groothuis gisteren. „Je moet zorgvuldig zijn als gemeente, maar het kan." D66 verlangt ook dat nota's en vergaderstukken alsnog online worden gezet. De partij is daar op haar eigen website al mee begonnen, omdat wethouder Geertsema die eerdere belofte steeds niet nakwam. Bootsma vindt dat de gebruiks vriendelijkheid van de site best wat beter kan - los van de door hem gewenste uitbreidingen. „Het zou sober worden, dat vinden we prima. Het hoefde echt niet flashy. Alles wat je zou willen weten, staat er ook wel op. Het is alleen niet allemaal makkelijk te vinden. De wet houder heeft beloofd dat hij de kinderziektes eruit haalt." De raadscommissie bestuur en vei ligheid praat vanavond over de website van de gemeente. iaag/leiden - Tegen vier FJ en uit Leiden (20 tot 41 r; tud) die verdacht worden v oging tot doodslag op een ige stadsgenoot, is giste- i it drie jaar gevangenisstraf De jongste verdachte i le naast twee jaar celstraf r:\ tbs met dwangverpleging lachtoffer werd in een wo- aan de Bilitonstraat in Lei- p iren achter elkaar ernstig indeld. De mishandeling ilaats in de nacht van za- ;20 op zondag 21 decem- iven daarvoor was hij in j ndere woning al gedwon- ch uit te kleden en naar te gaan. Alleen gekleed onderbroek ging de man Leidsch Dagblad naar de woning van de oudste verdachte, waar hij een kamer huurde. Maar ook daar was hij niet veilig. De vier verdachten schopten en sloegen hem. Om hem aan het schrikken te ma ken, werd een gasslang in zijn mond geduwd. Maar pas echt gevaarlijk werd het toen het slachtoffer met zijn hoofd in een brandend hete oven werd geduwd. Volgens een deskundi ge arts had het slachtoffer mak kelijk aan de hete lucht kunnen overlijden. Daarom achtte de officier van justitie, J. Kramer, een poging doodslag bewezen. Behalve de ernstige mishande lingen moest het slachtoffer ook vernederingen doorstaan. Zo werd zijn hoofd kaal gescho ren en probeerde een van de verdachten zijn hoofd in een papegaaienkooi te stoppen. Wonder boven wonder hield het slachtoffer geen ernstige verwondingen aan de nacht vol martelingen over. De verdachten vonden hun ge drag achteraf gezien verschrik kelijk. Zij hadden het slachtof fer mishandeld omdat hij bij hen allerlei schulden had uit staan. Zo moest hij nog de huur betalen aan de oudste van de vier verdachten. De officier van justitie sprak van 'middeleeuw se dwangmethodes.' Zij achtte in alle gevallen een fikse gevan genisstraf op zijn plaats. Van wege de gedragsstoornis van de jongste verdachte eiste de offi cier tegen hem ook tbs met dwangverpleging. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Floor Ligtvoet leiden - Veel Nederlanders heb ben ze nog nooit gezien, maar in de Amerikaanse stad Pitts burgh zijn ze al een hit: 43 Leid se botanische aquarellen en vijf rode krijttekeningen van het Nationaal Herbarium Neder land uit Leiden. De zeer gedetailleerde schilde rijen van planten en bloemen uit de 17de tot en met de 19de eeuw zijn onlangs teruggevlo gen uit het Hunt Institute for Botanical Documentation in Pittsburgh. Aan de kunstwerken werd daar afgelopen zomer maanden een speciale tentoon stelling gewijd. „Het was een enorm succes", verklaart een trotse Cees Lut, oud-bibliothe caris van het Nationaal Herba rium Nederland. .Amerikanen zijn gek op deze aquarellen." De tentoonstelling heeft inmid dels ook de interesse gewekt van planten- en kunstliefheb bers aan de Amerikaanse oost kust. In 2006 zal daarom in de nieuwe galerie van de Botanie Gardens in New York eveneens ruimte voor de Leidse kunst werken worden ingericht. Op dit moment zijn de aquarellen van de hand van onder meer Pierre-Joseph Redouté, Johan Christian Peter Arckenhausen en Nicolaas Meerburgh weer thuis, veilig opgeborgen in de bibliotheek in het Herbarium aan de Einsteinweg. Wie de kunstwerken naar waar de weet te schatten, snapt waarom het Nationaal Herbari um Nederland de schilder- en krijtkunst achter slot en grendel bewaart. „Deze werken zijn een Cees Lut, oud-bibliothecaris van het Nationaal Herbarium Nederland, hoopt dat de 43 Leidse botanische aquarellen en vijf krijttekeningen straks ook in Nederlandse musea hangen. In Amerika zijn deze kunstwerken al erg geliefd. Foto: Hielco Kuipers vermogen waard", vertelt Lut. Uit veiligheidsoverwegingen wil hij geen precieze bedragen noe men. De botanische aquarellen die in de Verenigde Staten tentoonge steld zijn, maken deel uit van een veel grotere collectie. Deze collectie heeft het Leidse herba rium in zijn bezit. „We hebben hier zeker 3000 botanische te keningen uit de vroege geschie denis van de Hortus Botani cus", legt Lut uit. Verrassend is dat overigens niet, want de eer ste eigenaars van het overgrote deel van de collectie waren de broertjes Adriaan en David van Royen, die beide in de 18de eeuw voor de Leidse Hortus werkte. De Leidse prenten, voorzien van Latijnse namen en be schrijvingen van de afgebeelde flora, zijn voor een groot deel gebruikt als voorstudies. Had den de kunstenaars de verfijnde afbeeldingen van de bloemen en planten eenmaal onder de knie, dan werden ze dikwijls door de meesters nageschilderd en uiteindelijk verwerkt in het boek van Albertus Seba, Natu ral Cabinet of Curiosities, een absolute klassieker onder bota nici. Uiterst voorzichtig toont Lut in de bibliotheek van het Herbari um de ene na de andere aqua rel. „Kijk, dit is een echte Re douté", zegt hij vol bewonde ring bij de afbeelding van een paddestoel. „Tot voor kort wist bijna niemand dat deze gevier de botanische kunstenaar naast lelies en rozen ook paddestoe len schilderde." De natuurgetrouwde aquarel len hebben voor de tentoon stelling in Pittsburgh een op knapbeurt gehad. „Ze waren al in een goede staat, maar er moesten nog wel wat vlekken op het papier worden wegge poetst." De afbeeldingen zijn verder op zuurvrij papier ge plaatst om ze beter te bescher men. Met de Amerikaanse aandacht voor de aquarellen en krijtteke ningen hoopt de 61-jarige oud- bibfiothecaris nu ook de inte resse van Nederlandse musea te trekken. Dat Nederlanders zelf niet van deze kunstschatten kunnen genieten, vindt hij zon de. Maar tot een museum zich bij het Nationaal Herbarium Nederland aanmeldt, blijft de kunst voorbehouden aan we tenschappers en Amerikaanse liefhebbers. l>« Academiestad. instelling tussen de studenten ('slim, rijk') en de burgerij ('dom, arm') was vroeger schrij- Irdan nu. Archieffoto: Hielco Kuipers Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken boven de stad hangen. Waar komt de Leidse 'r' vandaan? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt - meer of minder voor de hand liggend. Afleve ring 15: heeft Leiden echt de domste bevolking van Ne derland? Zestig procent van de Leidenaars denkt dat de zon om de aarde draait in plaats van andersom. Twintig procent denkt dat je zwanger kan worden van zoe nen. Vijfendertig procent weet Leiden niet eens aan te wijzen op een kaart van Nederland. Domheid en armoede gaan hand in hand. De schrij ver Bordewijk schreef in 1919 dat Leiden niet groot is, „maar de armoede heeft van een wereldstad". Hij beschreef 'stegen en sloppen waar het krioelt van de vervuilde kinderen' en massa's 'gebrekkigen, bo chels, horrelvoeten'. Ook historica Annie Romein- Verschoor stelde vast dat de Leidse bevolking door generaties uitbuiting en inteelt was gedegenereerd. Dom en arm, dat is de moeilijk uitwasbare vlek die sindsdien aan de Leidse stadsbewoners kleeft. Dat domme zou pijnlijk naar voren zijn gekomen uit een onderzoek dat onder Leidenaars is gehouden. De ge detailleerde resultaten daarvan - zoals de cijfers over de maan, zoenen en de landkaart - kan je in elke Leidse kroeg horen, vooral uit de mond van studen ten. De gegevens lopen uiteen over dit onderzoek. Volgens de één is het van recente datum. De ander beweert pas nog in de krant erover te hebben gele zen. Een derde heeft gehoord dat het een onderzoek was uit de jaren vijftig. Maar is een dergelijk onderzoek ooit gehouden? Piet de Baar van het Leids gemeentearchief gelooft er niets van. „Denk nou eens logisch na: het kan ge woon niet", zegt De Baar. „Zo'n onderzoek kon niet in de zeventiende eeuw, laat staan in de twintigste. Als het al ooit is gehouden, zou ik ernstig twijfelen aan de kwaliteit ervan. Er zijn zoveel legenden en mythen over de stad. Een verhaal zoals dit vindt ie dereen leuk, ook de gidsen van de stadswandelingen zullen het wel met genoegen opdissen." De Baar ver moedt dat het verhaal in omloop is gebracht door studenten, die zich tegenover de burgerij graag wen telen in superioriteit. „Leiden heeft veel aan de stu denten te danken, maar ze hebben ook wat minder leuke dingen nagelaten. Het verhaal is enorm aange slagen: er moet dus een vruchtbare voedingsbodem voor zijn." De waarheid is anders: Leiden staat al een jaar te boek als de hoogst opgeleide stad van Nederland. Meer dan de helft van de volwassen bewoners heeft een hbo- of universitaire opleiding afgemaakt. In sommige wijken, zoals de Professorenwijk, stijgt het percentage boven de zestig. Zelfs in de 'aandachts- wijk' Leiden-Noord ligt het percentage met dertig procent boven het landelijk gemiddelde. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder ver melding van "Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! EZfja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70)^ Naam: OM V Poetcode Plaats Geboortedatum e-mail adres: Bank-/girorekenin gnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). >t persoongegevens. In het colofon van Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13