Omroepen raken veel leden kwijt MEDIA BlinQ tussen bloedserieus en dolle pret Hanneke Groenteman: 'B&W is eredivisie' Gerben Eggink wordt tijdelijk AVRO-directeur Outkast en Jay-Z winnc| vier MTV-videoprijzen Spelen zijn beter bekeken Hilversum - De Olympische Spelen zijn zeer goed bekeken. Gemiddeld keken 1,2 miljoen mensen naar de 216 uur sport die NOS Studio Sport op televi sie bracht. De Olympische Spe len in Athene werden onder meer door het beperkte tijds verschil beter bekeken dan de laatste twee edities in Sydney en Atlanta. De Olympische Spe len in Athene zijn niet alleen vanaf de bank goed bekeken, ook op het werk was de afgelo pen weken veel aandacht voor het sportevenement. Uit een opiniepeiling van carrièresite Monsterboard bleek gisteren dat 42 procent van de werken den de prestaties van de olym pische sporters tijdens werktijd bekeek. Volgens Monsterboard was internet daarvoor het meest gebruikte medium. SBS broedt op kijkcijfergoud Hilversum - SBS 6 meldt een extra programma toe te voegen aan haar zendschema. Over de inhoud van deze spelshow wil de tv-zender pas donderdag uitleg geven. „In het diepste ge heim heeft SBS6 de afgelopen drie maanden gewerkt aan een nieuw spectaculair programma dat, naar verwachting, de grote hit van het najaar gaat wor den", zegt een SBS-woordvoer- der. De negendelige reeks is in een Europees land opgenomen met Nederlandse kandidaten. De programmaformule gooide in andere landen al hoge ogen, aldus de zegsman. Het pro gramma is vanaf dinsdag 21 september wekelijks van 20.30 uur tot 21.30 uur op de buis. BBC wil af van reality en lifestyle londen - Mark Thompson, de nieuwe topman van de BBC, wil af van reaüty-tv en lifestyle- shows. Thompson, die er nu twee maanden zit, ziet veel meer in comedy's, die volgens hem net zo belangrijk als het nieuws moeten zijn. Thompson vindt het tijd dat de Britse om roep zichzelf eens goed onder de loep neemt. In elk genre dat de BBC brengt, moet sprake zijn van iets extra's, vindt hij. „We moeten er heel zeker van zijn dat we echt iets onder scheidends, origineels en waar devols toevoegen", zei Thomp son op een internationaal tv- festival in Edinburgh. Comedy is weliswaar entertainment, maar reflecteert volgens hem „onze nationale cultuur en de manier waarop we leven". Theo Reitsma zoekt opvolger Hilversum - Studio Sport-com- mentator Theo Reitsma gaat deel uitmaken van de jury van het nieuwe BNN-programma 'Komt dat schot!', waarin wordt gezocht naar dé nieuwe voet balcommentator van Neder land. Dat meldde BNN gisteren. Naast Reitsma zitten ook Bar bara Barend (Zappsport) en sportjournalist Hugo Borst (AD en Studio Voetbal) in het keur korps. Vanaf 2 oktober beoor delen zij wekelijks op Neder land 2 de diverse kandidaten. De winnaar mag een wedstrijd van commentaar voorzien bij Studio Sport. Kurt Rogiers pre senteert het programma. hilversum/anp - Gerben Eggink (46) is door het bestuur van de AVRO benoemd tot algemeen directeur ad interim van deze omroep. Zijn benoeming gaat per 1 september in, meldde een AVRO-woordvoerder gisteren. Eggink neemt tijdelijk de plaats in van de twee AVRO-directeu ren met wie het bestuur don derdag de samenwerking be ëindigde. De omroep stuurde Frans Ma- réchal en Ad 's-Gravesande de laan uit omdat het hen volgens voorzitter Martijn Sanders ont brak aan „een eenduidige visie op het te voeren beleid en op de wijze waarop leiding dient te worden gegeven aan een orga nisatie als de AVRO". Eggink studeerde aan de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen en werkte vervolgens als manager bij Unilever. Daarna was hij onder meer actief bij een consultantsbureau en was hij directeur van Changemaker; een organisatie voor interim- en crisismanagement. Sinds 2000 is hij verbonden aan Boer Croon Executivfe Mana gers in Amsterdam. Via dat bu reau functioneerde Eggink on- d^r meer als directeur van de Johan Cruyff University. AVRO-voorzitter Sanders is zeer in zijn nopjes. „Met Gerben Eg gink halen we een onderne mende persoonlijkheid in huis, die bewezen heeft als resultaat gerichte veranderingsmanager prima te kunnen functioneren op het grensvlak van de publie ke en private sector." dinsdag 31 AUGUSTUS 2004 door Nico Postma Hilversum - De kleuren geel en groen knallen je tegemoet bij het betreden van de televisie studio waar vanaf deze week ie dere dag het kinderprogramma BlinQ wordt gemaakt. Vlak voor de laatste repetities ouwehoe ren de jonge presentatoren Herman, Rebecca, Manuel en Margje nog wat met elkaar. Herman demonstreert zijn col lega's de modieuze ritsen in zijn broekspijpen, Margje loopt achterstevoren door de wandel gangen van het EO-gebouw om iedereen de mooie print op het zitgedeelte van haar broek te showen. Margje vlijt zich neer op de rug leuning van de hagelnieuwe bank en vraagt zich af of dat wel mag met schoenen aan. Op deze fleurige bank gaan kinde ren iedere schooldag hun ver haal vertellen in het programa- onderdeel TalQ. In de studio is ook een bar met daarop een sapmachine. Het programma begint altijd aan de bar met het nieuws van de dag, vertelt de 28-jarige Ma nuel Venderbos. Verder is er een podium voor als bijvoor beeld Boris komt optreden en achter een muurtje bevindt zich het 'laboratorium', met daarin hippe computers waarmee kin deren op internet moeilijke vra gen gaan oplossen in het on derdeel Q&A (questions and answers). Welk zoogdier produ ceert bijvoorbeeld de meeste poep? Wie thuis het antwoord weet, helpt de kinderen in de studio op weg via een sms-je. Manuel verwacht veel van het programma-onderdeel Mission Q, de rode draad van de dage lijkse show. „Twee kinderen gaan telkens een schijnbaar on mogelijke opdracht uitvoeren. Ze moeten bijvoorbeeld back stage zien te komen tijdens een concert van Boris, waarvoor ze bodyguards zullen moeten om zeilen. Mission Q komt drie keer terug in het programma en aan het eind zie je of het is ge lukt." Margje Fikse (29) vindt BlinQ een naam die lekker bekt. „De Q is lekker groot, erg speels en laachtig." Herman Wegter, 26 jaar en de jongste van het stel, vult aan: „BlinQ is snel, chao tisch, jong fris, maar toch ook stevig. Er zitten af en toe hele serieuze dingen in over bijvoor beeld de dood, maar alles gaat BlinO wordt gepresenteerd in tweetallen door Rebecca Bijker, Manuel Venderbos. Herman Wegter en Margje Fikse (vlnr). Foto: EO wel in grote snelheid. Het pro gramma duurt nog geen half uur en je hoeft niet te zappen, want je gaat van het een naar het ander." BlinQ gaat over het leven wat kinderen bezighoudt en het ge loof kan daar deel van uitma ken, vertelt Rebecca. „Net zoals kinderen kunnen praten over skaten, kunnen ze ook vertellen over hoe ze 's avonds tot God bidden of waarin ze geloven. We willen iets van het leven la ten zien en als het geloof in een kinderleven belangrijk is, dan praten we daar gewoon over net als over andere dingen." Tijdens de uitzending kunnen kijkers mailen en bellen. Manu el: „Tijdens een serieus gesprek met iemand wiens moeder is overleden, hopen we dat ie mand belt die hetzelfde heeft meegemaakt om dat kind een hart onder de riem te steken." Zelf zijn de BlinQ-presentato- ren opgegroeid met de Film van ome Willem en Swiebertje. De in Soest geboren Rebecca Bijker (29) keek als tiener Familie Ro binson en Het kleine huis op de prairie. Een echt EO-meisje, er kent ze lachend „Die program ma's kreeg ik van huis uit mee en heb ik altijd heel erg leuk ge vonden." Spelen deden de meiden Marg je en Rebbecca in die tijd met My little pony en Margje speel de daarnaast veel buiten in het bossen rond Hattem. „Pistolen. Oorlogje spelen, soldaatje, hut ten bouwen, liever dan tv-kij- ken", antwoordt Herman op de vraag wat hij vroeger als jonge tje deed. En Manuel had aan een bal genoeg. „Ik was alleen maar aan het voetballen. Ik woonde in de stad, bij een kruispunt met verkeerslichten. Vanuit het raam van mijn zusje konden we met blaaspijpjes precies schieten op mensen die daar allemaal stonden te wach ten." Scoobidoo Om zich in te leven in de doel groep kinderen van negen tot twaalf jaar doen de presentato ren niet htm best terug te den ken aan hun eigen jeugd. Ma nuel: „Ik ben nu nog steeds vrij kinds. Ik ben verslaafd aan scoobidoo-touwtjes. Die versla ving heb ik opgelopen van mijn broertje en zusje,. Dat scheelt misschien ook, die zijn veertien en vijftien." Margje, vroeger de jongste thuis: „De gesprekken met de kinderen doen me wel heel erg denken aan mijn eigen jeugd. Allerlei herinneringen roept het op, over mijn eigen hartsvriendin en al heel snel raak je daardoor in die sfeer en herinner ik me op wie ik boos was, met wie ik ruzie had en op wie ik verliefd was." Herman: „De kunst is gewoon dat je dat kind zijn nog in jezelf kunt oproepen en vooral de fantasie en de wereld van een kind. Dat moet je gewoon so wieso nooit kwijtraken, want dan verlies je écht iets als je zo vast zit in het volwassen zijn." Margje: „Zoveel verschillen zijn er niet. Dat merk ik tijdens ge- Hanneke Groenteman (65), jour nalist, volgt per 13 september Paul Witteman op als presenta tor van het dagelijkse program ma B&W op Nederland 3. Ze wis selt af met Inge Diepman, die eerder Sonja Barend opvolgde. door Maurits Schmidt Amsterdam - Het programma zal nu toch wel D&G gaan he ten? „Nee. Ik zou het ook niet wil len. B&W is een merknaam. Bo vendien weet ik niet hoe lang li chaam en geest nog meekun nen, en of de samenwerking bevalt." U bent nog steeds tv-babe. „Echt waar? Oh. Tja. Nou ja, dan zal ik wel de oudste tv-ba- bezijn." U hebt de laatste jaren herhaal delijk gezegd dat u nu te oud bent voor tv „Ik voel me niet te oud, maar ik wist bijna zeker dat ik m'n tijd wel gehad had. Ik heb zelf na acht jaar De Plantage opgebro ken. U mag dit tv-kunstpro- gramma mijn opus magnum noemen, maar toch was ik meer radio. Schrijven vind ik nog steeds het echte werk. Ra dio en televisie zijn afgeleiden. Maar na tien jaar Het Parool werd schrijven te routineus. Dan zoek je nieuwe spanning. Dat werd radio. Ik ben nooit opgehouden met schrijven. Voor Het Parool nog, nu voor VARA TV Magazine en andere bladen. En op mijn weblog na tuurlijk." Dat niet bewegende scherm ver ving uw tv-werk waarvoor u te oud dacht te zijn? „Ja. Ik had me niet gerealiseerd dat dat ook kon. Lekker praten in de ruimte, zoals op radio en televisie. Ik merk dat ik erg en tertainend ben. Vannacht heb ik er bijvoorbeeld kunstwerkjes op gezet. En een oud joods ver haal van een geit: een verlich ting voor je leven. Er komen vier-, vijfhonderd mensen per dag op af. Heerlijk om geen re kening te hoeven houden met kijkcijfers. Ik schreef een keer dat Lubbers Elsbeth Etty had betast. Dat kwam in de krant. Bleek het alleen flirten geweest te zijn. Ja, zat ik fout. Meteen Hanneke Groenteman volgt per 13 september Paul Witteman op als presentator van B&W. Foto: GPD/Merlijn Doomernik gerectificeerd." Afgelopen najaar was er uw boekendebuut 'Doorzakken bij Jamin'. „Daar zijn er veel van verkocht: richting de zeventigduizend." Waarom had, of hebt, u zo'n last van dik zijn? „Daar gaat dat boek dus over. Het is gewoon vervelend. Het van me afschrijven heeft in zo verre geholpen dat ik er nu wat minder beschaamd over praat. Ik heb het taboe van andere dikkerds een beetje opgehe ven." U noemde telkens streefgewich- ten, van 55 kilo in 1968 tot 85 in 1997. In 2000 was het voor de eerstekeer naar beneden bijge steld: 80. Wat is het nu? „Zeg ik niet. Dat vind ik grieze lig. Maar voordat ik naar B&W ga, wil ik echt zijn afgevallen. Inmiddels ben ik meer dieet - dan eetverslaafd. Het klopt dat de kijkers er minder last van zullen hebben dan ik. Maar ik voel me toch lekkerder als ik minder dik ben. Wat een ach terlijk onderwerp toch! Ik noem het inderdaad ook wilszwakte. Als joods onderduikmeisje ben ik calvinistisch opgevoed, dus moet je ook doen wat je niet prettig vindt: lijden." Tijdens de kroning van Beatrix in 1980 moesten wij ondereen stenenlawine van het Waterloo- plein vluchten. Gevolg van uw opruiende taal op de radio. „Nou bent u toch wel heel on historisch en onjournalistiek bezig, hè! In de Privé stond dat 'Groenteman in haar eentje Amsterdam op z'n kop zette'. Ik was alleen centrale presentator voor VARA-verslaggevers die het alternatieve circuit versloe gen. Ik deed het misschien te luchthartig. De krakers dach ten: we gaan naar 'the place where the action is'. Dat heeft de VARA 20.000 leden gekost, ja. De NCRV koppelde 's avonds beelden van de rellen rechtstreeks aan mijn commen taar. Dat heeft mijn carrière ja ren achterop gezet. Directeur Marcel van Dam wilde me niet op tv. Dus ben ik naar de VPRO gegaan, voor De Plantage." U zult zich nu in heel wat boch ten moeten wringen om al het lelijks dat u intussen over de VARA hebt gezegd weer recht te praten: de VARA zit in een strak sprekken met de kinderen. Het is onzin het idee dat als je met kind heel anders praat dan met een volwassene. Al die dingen waar zij over nadenken, daar denk jij ook over na en echt niet zo heel veel anders." Rebecca: „Dat vind ik ook. Ik hoef me niet echt in te leven in mijn eigen jeugd. Het is meer lekker keten met die kids. Kin deren blijven gewoon super leuk en interessant. Je kunt uren met ze praten en ze ken nen geen gêne ofzo. Ze vertel len alles ook over hun eerste zoen." Tot slot. De BlinQ-presentato- ren zijn zo nieuwsgierig naar de reacties en kritiek van de kijkers van het nieuwe middagmagazi ne, dat ze iedereen oproepen hun bevindingen door te mai len of te bellen. BlinQ, van maandag tot en met vrijdag, Z@ppelin, 16.40 uur. Reageren via: www.eo.nl/blinq of035-6474880 hilversum/mediaredactie - De zeven grote publieke omroepen in Nederland zijn de afgelopen twaalf jaar 22 procent van hun leden (ruim achthonderdduizend mensen) kwijtgeraakt. Tot de grootste verliezers behoren de AVRO (min 35 procent), de VPRO (min 31 procent) en de NCRV (min 28 procent). Dat blijkt uit cijfers die het Commissariaat voor de Media gisteren bekend heeft gemaakt. De AVRO heeft nu nog 392.933 leden (was 608.885), de NCRV 364.823 leden (was 507.945), de TROS 430.918 (530.301), de EO 476.169 (499.410), de VARA 419.998 (544.103), de KRO 476.489 (577.310) en de VPRO 361.893 (523.428). Daarmee is de AVRO niet langer de grootste publieke omroep van Nederland, maar de KRO, nipt gevolgd door de EO. In to taal telt Nederland 3,2 miljoen omroepleden, waarbij ook de leden van de omroepen BNN, Max en DeNieuwe Omroep zijn opgeteld. De ledentelling wordt door staatssecretaris Medy van der Laan gebruikt bij haar beslis sing dit najaar of zij de erken ning van de omroepen verlengt. Volgens de Mediawet heeft een publieke omroep minimaal driehonderdduizend leden no dig om aanspraak te kunnen maken op de volledige subsidie. Met name de VPRO en NCRV komen aardig dicht in de buurt van de wettelijke ondergrens. Vandaar dat de omroepen al enige tijd de politiek vragei 8 ledengrens te verlagen of ders toe te passen. Van Laan heeft toegezegd dat najaar te bekijken als zij brede discussie begint ove 0 toekomst van de publieke roep. Voor BNN wordt een uil ring gemaakt op de led< Die omroep moest mi 150.000 leden hebben en li er volgens het Commissai 216.446. Omdat de grens BNN lager is, krijgt de onu ook minder subsidie. Volgens het Commissa 0 heeft DeNieuwe Omroep 10 52.00 leden en ouderenorn W MAX ruim 65.000 leden. I 0 mee zitten ze beide bove: minimumgrens voor nieui mers (50.000 leden). Later week laat het Commissa weten of ze de staatssecre adviseert beide omroepen het bestel toe te laten. Het Commissariaat stelde d 0 denaantallen vast door de gaven van de omroepen te troleren. Daarvoor werd uil 9 ledenbestand van een om een steekproef van dui; mensen getrokken. Die g vens werden vervolgens gei troleerd. De officiële te wijkt gemiddeld ongeveer ven procent af van de opgig' van de omroepen zelf. Uit de cijfers blijkt dat in ruim 60 procent van de %F houdens in Nederland lid van een omroep. In 2004 iij, iets meer dan 46 procent, a ic het Commissariaat. keurslijf doodgecontroleerd, al les komt uitdezelfde mal, de VARA houdt de mensen zoet in plaats van dat ze hen mobili seert. „Het kwam voort uit veronge- lijktheid, juist omdat ik me al tijd meer VARA dan VPRO heb gevoeld. Dat heb ik ook onlangs zo besproken met directeur Ve ra Keur, hoor. De VARA is ook een strak geleide organisatie. Anders dan de VPRO wilde de VARA mijn tv-ambities niet uit proberen. Het positieve is dat de VARA haar lijn, haar con cept, consciëntieus heeft voort gezet: kwaliteit brengen voor een groot publiek, een behoor lijk marktaandeel. Ze spelen op safe. Dat ze mij inhuren is daar een voorbeeld van. Ze hebben natuurlijk wel gezocht naar nieuwe gezichten." Kon u in uw Plantagetijd wel te gen de kritiek van mensen als Frits Abrahams CKoekje, glaasje, keuveltje'), Bert van der Veer ('Tineke van de grachtengordel') en Joost Zwagerman CVoor on berispelijk gecoiffeerde en wuft bebrilde dames van middelbare leeftijd op blinkende Gazelles')? „Met Zwagerman heb ik ge woon ruzie, dat speelt nog steeds. Zijn tenen reiken tot heel ver. Het ging over zijn boek Chaos en Rumoer. Dat vond ik zo slecht dat ik hem afraadde in de Plantage te komen. Hij kwam toch, en er ontstond, met Helga Ruebsamen, die het ook niets vond, een giechelige sfeer. Tegen die harpijen kon deze toch wat bedachtzame man niet op. Heeft 'ie me nooit ver geven. Hij schreef een afzeikco lumn in de Volkskrant en zijn goede vriend Joost Niemöller heeft genadeloos teruggeslagen in HP/De Tijd. Die andere kri tiek heeft me wel geprikkeld iets mindergezelligheid uit te stra len, iets strakker, kritischer, pit tiger te interviewen." Zal er door uw komst wat ver anderen aan het programma? „Dat hoop ik niet. Inge Diep man en ik hebben ieder een ei gen uitstraling en stijl, en toch kloppen we wel bij elkaar. Het is goed van de VARA dat het twee vrouwen kunnen zijn, al gaat het er vooral om dat B&W het gesprek van de dag blijft be palen. Het is toch eredivisie. Ik weet niet waar ik elders zou wil len werken." miami/anp/afp - Rapper Jay-Z en hiphopband Outkast heb ben gisternacht elk vier MTV Video Music Awards in de wacht gesleept. Tijdens een drie uur durende galashow in Mia mi ging de belangrijkste prijs, voor video van het jaar, naar Outkast voor hun clip Hey Ya. De hiphoppers kregen ook prij zen voor de beste hiphopvideo, de beste grafische vormgeving en de beste speciale effecten. Het duo dankte God, ouders en fans. Jay-Z kreeg met de clip 99 Problems prijzen voor de beste rapvideo, regie, opmaak en ci nematografie. Controversiële optredens wa ren dit jaar opvallend afwezig. Wegens de tongzoen van Ma donna en Britney Spears, tij dens het gala van vorig jaar, werd de ceremonie met enkele seconden vertraging uitgezon den. Daardoor kon de regie zo nodig onverwachte uitspi gen censureren. Voor de eerste keer in de rige geschiedenis van de Awards werd de ceremonit in New York of Los Angeli houden. Ditmaal bleven v mousines in de garage De locatie in het centrun Miami (Florida) maakte zangers als Usher en acteui Bruce Willis mogelijk om ronkende speedboten en 1 zende jachten bij het rode af te meren. De presidentsverkiezingen 2 november kregen ook plekje in de show, doordaAi Verse artiesten de Ameriki opriepen naar de stembi fS gaan. De dochters van pile dent Bush spraken de zaa.F een videoverbinding toe, t< de dochters van diens H; John Kerry zelf het podiun klommen. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 0 0 1. Studio Sport zondag NOS 3.34 2. OS Sluitingsceremonie NOS 3.20: 3. OS Hockey Nederland-Au- NOS 3.10 stralie heren NOS 1 4. OS Hockey Nederiand- 2.60t Duitsland dames 5. OS Atletiek 200m. heren fi NOS 2.34 nale 6. OS Paardensport springen NOS 2.295L team finale r3 7. OS Atletiek steeple 3 km. fi NOS 2.20ir nale U 8. OS Hockey Nederland- NOS 2.16» Duitsland heren 9. OS Wielrennen baan Keirin NOS 2.091 10. Studio Sportzomer NOS 2*00' pi Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1 1. What's with Andy Fox Kids 174u 2. Spongebob squarepants Nickelodeon 17!t 3. Jeugdjournaal NOS I? 4. Totally spies Fox Kids 16: 5. Zoop Nickelodeon 14' 6. Rocket Power Nickelodeon 14:L 7. Braceface Fox Kids 14: r 8. Kids top 20 Fox Kids 13Sn 9. Kids from room 402 Fox Kids 13(1" 10. Avonturen van Kuifje Nickelodeon 12! Marktaandelen in Nederland 1 9,9 (10,2) 0 L Nederland 2 33,2 (36,4) 'e Nederland 3 6,6 (4,4) >6 RTL 4 10.3 (9,1) It RTL 5 3,9 (3,5) it Yorin 4,3 (3,7) rt SBS 6 8,9 (11,4) - NET 5 4,5 (4,5) +/- Veronica 3,7 (3,1) c Ic 1 De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luis n onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x lP De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uitl kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de m. aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10