REGIO Drukbezochte Vebo zet Rijpwetering op de kaart' Een balletje chippen in een ooievaarsnest 'Dualisme leidt tot een afrekencultuur' ■a, eterwoude g uwt huizen „°éor jongeren Grappen en grollen op het Houtkamp Festival v%woude - Zoeterwoude er aan de Noordbuurtse- twaalf tweekamerwonin- pj. De woningen zijn be door starters. De apparte- tn van circa zestig vier- meter moeten rond de euro gaan kosten, ee hoopt de gemeente doen aan de grote vraag dorp aan betaalbare wo- i voor jonge alleenstaan- stelletjes. uder Ates heeft de laatste achter de bouw van oningen aangezeten. ialf jaar geleden schrok rm toen ze cijfers over de lsopbouw in Zoeterwou- der ogen kreeg. Daaruit dat in het dorp heel wei- ensen wonen tussen de jle 30 jaar. heb ik gezegd: we moe snel mogelijk voor jonge- bouwen. Aan de Zwet- ibben we al huurwonin- starters en het zou <er£ijn als het aan de Noord- reg gaat lukken met so- koopwoningen. Ieder (helpt." lartementen voor jonge- onderdeel van de eerste in een nieuw wijkje dat plek van het voormalige 'mreau en de zogeheten icatie moet verrijzen. De de 'locatie politie- die in handen is van irschotense bouwbedrijf ts rfian - omvat in totaal 26 Behalve de twaalf viementen voor starters it. len er acht eengezinswo- itli en zes appartementen duurdere prijsklasse. architecten- nuk Bosman gaat de huizen Wpen. •u/fljedrijf Niersman hoopt in n tflet de bouw van de eerste e nlkunnen beginnen. „Eerst pad het bestemmingsplan rllii^i gewijzigd. Die proce- idifopen we in 2005 op te udii', aldus directeur Mark Han. ter de bouw van de twee- vodl - de TiZo-locatie - kan fzrrten, is nog onduidelijk. ben nog geen overeen- 4, $ng bereikt met alle ;enaren. Het is zaak om zorgvuldig mee om te aldus wethouder Ates. gedeelte moeten onder vrijstaande huizen en ider- één-kappers ko- 1de workshop ernet in bieb idorp - De Leiderdorpse itheek geeft in september de vijfde keer een work- intemet. De lessen zijn op ïsdagochtend 15 en 22 |ember en voor een tweede *4p op 27 oktober en 3 no- ier. Bibliotheekleden beta- Oeuro, niet-leden 15 euro. ■ven kan bij de bibliotheek le Cor Gordijnsingel, tele- 5890849. eterwoude ent ideeënbus de rwoude - Inwoners van ie irwoude kunnen vanaf oe sdag hun ideeën voor een el enamere leefomgeving of lei limmere manier van wer- m( an de gemeentelijke orga- rt ie kwijt in de gemeentelij- ?ar eeënbus. De bus staat in etal van het gemeentehuis, it'. ideetjes kunnen ook per ierof per e-mail worden inge- Le 1. Wanneer een idee wordt e c jenomen, krijgt de indie- 1S q rvan een 'Zoeterwoudse erf öe istenaar ft cursussen ekerk aan den rijn - Beel- kunstenaar Martin van 111 ren uit Koudekerk aan den legint 14 september met 1 rsussen boetseren in was, tec otte, rivierklei, beeldhou- hout, Franse kalkzand albast, marmer, hard en speksteen. Hij geeft de jpssen in zijn atelier De Hut, be sdijk 65 in Koudekerk. neer informatie: 071- "J05/0628-375810. ilei emverbod v ;eheven ,n )CyHENDAM - Het water bij •n eelvijver Vlietland in re- no] egebied De Vlietlanden is k b veilig. De provincie Zuid- ïd heeft daarom het verbod dat voor deze plek fgekondigd, ingetrokken. .er terkwaliteit voldoet weer uinormen, er is geen spra- er van schadelijke con- iC ities blauwalg. Meer infor- over de zwemwaterkwali- verkrijgbaar via een spe- elefoonnummer van de icie, op werkdagen van dept 16.30 uur: 070-4417550 Me n—Ti, arara jgatÊ, as maandag 30 augustus 2004 Eerste veetentoonstelling in de openlucht trekt duizenden bezoekers De Vebo, voor het eerst in 68 jaar in Rijpwetering. Foto: Henk Bouwman door Marieta Kroft rijpwetering - Honderdvijftig koeien en kalveren, 125 pony's en vijftig scha pen lieten zich zaterdag bewonderen door de keurmeesters en het publiek. Zoals altijd op de laatste zaterdag van augustus was er weer 'Vebo'. Met het grote verschil dat na 67 veetentoon stellingen in de Groenoordhallen in Leiden, de manifestatie voor het eerst in Rijpwetering, in de openlucht werd gehouden. Voorzitter Jan Uit den Boogaard toonde zich tevreden over de opkomst van de dieren en de circa 2000 belangstellenden. „Dit zet Rijp wetering op de kaart." De dagen voorafgaand aan de veeten toonstelling in het Hertogspark heeft hij flink in spanning gezeten. Net nu de veetentoonstelling voor het eerst in de geschiedenis buiten zou wor den gehouden, viel de regen de hele week met bakken uit de hemel. „We hebben drie dagen in de nattigheid lopen tobben om het terrein in orde te maken. Woensdag nog hebben we een tent van honderd meter in de stromende regen opgezet. Heel even hebben we ons afgevraagd of we de Vebo zouden afgelasten. We besloten door te gaan, ook bij regen." Het mag duidelijk zijn dat Uit den Boogaard zijn geluk niet op kon toen hij zater dagochtend de zon zag schijnen aan een stralend blauwe hemel. Het mooie weer zorgde er voor dat het publiek tot ver uit de regio naar de Rip kwam. Hier en daar zorgde het voor opstoppingen en zenuwachtige verkeersregelaars. De weilanden die als parkeerterrein dienden, verander den op sommige plekken in modder poelen. De organisatie hield overal rekening mee, dus ook met verzakte auto's. Even een tractor ervoor, en het probleem was opgelost. De stemming zat er zaterdag goed in, met draaiorgelmuziek afgewisseld door liederen van het shantykoor. In de tent aan de overkant van het Her togspark konden de bezoekers naar de pony's en drie verschillende ras sen schapen kijken. In het sportpark liep het keurig opgepoetste rundvee. Bazen en bazinnen liepen met koe of kalf aan een touw, terwijl twee juryle den ze beoordeelden. „We letten op het frame, het beenwerk en de uiers", gaf keurmeester Jos Knoef uit Twente enige uitleg. „Kijk, nu komt het jon gere rundvee in de ring dat vanoch tend in hun categorie de beste uiers hadden. Wij moeten uit deze vier de koe met de beste uier kiezen." Hij en zijn collega-keurmeester waren het snel eens. Frisia 2 van Paul Verkleij uit Hazerswoude werd uitgeroepen tot 'uierkampioen bij de jonge die ren'. „De uier zit mooi vast, aan een prachtige ophangband. En ook de speenplaatsing is goed", aldus Knoef. De keurmeester is tevreden over het resultaat van het fokvee op deze 68ste Vebo. „Voor een locale keuring ligt het niveau van de ingebrachte bees ten iets boven niveau." In de nieuwe opzet is de Vebo gekop peld aan de Streekmarkt van de agra rische natuurvereniging Vanade, in middels een begrip in de regio. Be zoekers konden er allerlei streekpro ducten aanschaffen. Of zich laten in formeren over het 'schattige' jonge muskusratje dat rattenvanger Dolf Rotteveel bij zich had. In een uithoek van de Streekmarkt zat Jan Versteegen uit Zoeterwoude re clame te maken voor zijn gebied: Iiet Land van Wijk en Wouden. „We zijn jaloers op deze streekmarkt. We wil len eigenlijk ook wel zoiets in Zoeter woude, Stompwijk of Hazerswoude." Als het aan Vebo-voorzitter Uit den Boogaard ligt, blijft het Hertogspark de aangewezen plek voor de jaarlijkse rundveemanifestatie. Ook de combi natie met de streekmarkt bevalt hem goed. Het bestuur moet zich nog wel beraden over een manier om uit de kosten te komen. De entree was niu gratis omdat Vanade het publiek geen drempel wilde opwerpen om naar de markt te komen. Het Vebo-bestuur kon nog putten uit een spaarpot. „We moeten deze dag nog evalueren. Elk probleem is er om opgelost te wor den. Maar het feit dat we zoiets k un nen organiseren in de natste augus tusmaand van de eeuw, biedt per spectiefvoor de toekomst." Uitslagen Vebo Kampioenen zwartbont rundvee: W. Eikelenboom, Rijnsaterwoude (kalveren); gebroeders Verkley, Hazerswoude (jongere dieren): A. van de Akker en zoon, Zoeterwou de (oudere dieren, tevens dagkam pioen) Kampioenen roodbont rundvee: maatschap Verduijn-Meijers, Ka- merik (kalveren); J. Groenewegen, Zoetermeer (jongere dieren, te vens dagkampioen); N. Captein, Zoeterwoude (oudere dieren) Eerste prijzen kaaskeuring: maat schap Heemskerk, Oud Ade (Boe ren Leidse); E. Hogendoom, Waar der (Baby Goudse); gebroeders Van der Plas, Sassenheim (Goudse van 2,5 tot 15 kilo); maatschap Van der Meer, Hoogmade (Goudse van 15 kilo en zwaarder). door Arne Hankel warmond - 'Fore!' Enige fiet sers denken rustig door het Warmondse recreatiegebied Koudenhoorn te fietsen, wan neer ze plotseling door een aantal keurige heren worden toegeschreeuwd. 'Fore!' Dat wil zeggen: Pas op, er vliegt een golfbal je richting uit! Het is zondagmiddag twaalf uur en het lijkt alsof het recreatie-ei land is veranderd in een golf baan. Koudenhoorn was giste ren - net als de rest van War mond - het speelterrein van de vijfde Warmondse Golf Special: een golftoernooi over 24 holes op allerlei rare plaatsen in het dorp. Deze zondag liggen er bijvoor beeld twee holes in de achter tuin van het landhuis van de fa milie Van Bolhuis en moet er tegenover het gemeentehuis ge- chipt woiden om de hole in een ooievaarsnest drie meter boven de grond te bereiken. En slaan de golfers ontspannen en niet altijd even precies een balletje op Koudenhoorn. Met een rode Engelse dubbel dekker worden aan het begin van de dag de mensen naar hun eerste hole gebracht. De rest van de dag worden ze met koetsen van hole naar hole ge reden of met bootjes overgezet. Tijdens het golfen klinkt er ge juich uit de richting van een an dere hole. „Daar is geput", zegt Aad de Boer, bloemenhande laar uit Aalsmeer. „Het is de eerste keer dat ik meedoe maar het bevalt me goed." De Boer is een van de 210 deel nemers. „Er zijn zelfs deelne mers uit het buitenland. Tien Belgen spelen mee in het War mondse." „Het enige wat ik nog mis is een caddie die mijn sigaar vast houdt als ik sla", glimlacht scheepsbouwer Hugo van Leest uit Warmond. De sfeer is ont spannen in flight twee, een groep van tien mensen uit de bouwwereld. De omgeving is er dan ook naar om eens lekker weg te dromen. Af en toe waan je je in een schilderij van de 17de-eeuwse landschapschilder Paulus Potter, met een paar roodbonte koeien en een hout wal op de achtergrond met daarboven een Hollandse wol kenlucht. Geruisloos glijdt een zeilboot voorbij. Holland op zijn mooist. Het toernooi is een initiatief van de Rotary Oegstgeest en de Ondernemersvereniging War mond. Organisator en drijven de kracht rotarylid Jacques Staal. Staal is aannemer in ruste en besteedt zijn vrijgekomen tijd onder andere aan het War mondse golffestijn. „We organi seren dit sinds vijfjaar en elk jaar gaat de opbrengst naar een goed doel. Dit jaar gaat 60.000 euro naar 'Kansen voor Kinde ren'. Het bedrag is dit jaar zo hoog door de samenwerking met de Rotary Noordwijk, die een wijnproeverij organiseerde en de opbrengst schonk aan ons goede doel." Organisator Staal golft vandaag ook mee maar dekt zich in door te bezweren al tijden geen bal meer geslagen te hebben. „Vo rig jaar zijn er drie doden geval len", grapt hij als zijn golfbal de andere kant opzwaait dan de bedoeling was. De flight van or ganisator Staal vormt een dwarsdoorsnede van onderne mers uit de Leidse regio. Men sen die er van houden om een balletje te slaan maar het ook belangrijk vinden om aan lief dadigheid te doen. Eén van hen is Jan Piet Haas noot, bruggenbouwer te Kat wijk." Jacques en ik organiseren ook elk jaar de Unicef Sponsor loop in de Vlietlanden in Lei den. Dat is fantastisch. Kinde ren van lagere scholen die voor kinderen in derde wereld hard lopen." Alle deelnemers van de groep slaan af. Maar alleen met de bal die het beste ligt wordt verder gespeeld. Voor veel deelnemers is dat maar goed ook, want het niveau loopt behoorlijk uiteen. Het aantal ballen dat in korte tijd in het water verdwijnt is groot. Staal kan er niet mee zit ten. „Het maakt niks uit. Nie mand doet mee voor de prijzen. Iedereen is hier om een leuke dag te hebben en speelt met name voor het goede doel. De hoofdprijs van de dag is een schilderij." Dat niemand het daarvoor doet is duidelijk. Hapjes en drankjes en gezellig wat praten. En na tuurlijk het netwerken, want wie weet heb je later nog eens iemand nodig met wie je nu een balleq'e slaat. ;e ls tyidy Nihof Applaus klatert door Leiderdorps park door Joris Rietbroek leiderdorp - Goochelaar Jarno di Parno laat zijn jonge publiek eerst keihard lachen en daarna weer huiveren van spanning. Opeens haalt hij een vlijm scherp mes en een - gelukkig niet echte - muskusrat te voor schijn. „Voor goede muskusrat filet moet je precies achter de kop snijden." Enige angstige kinderen trekken snel hun ou ders mee naar een ander optre den. Die zijn er gelukkig genoeg tijdens de negende editie van het Houtkamp Festival in de Leiderdorpse Houtkamp. Gis termiddag vormde dit park weer het groene toneel voor di verse optredens op het gebied van muziek, dans en straatthea ter. 'Mr. Suitcase' Jarno di Parno is met zijn grappen, grollen en goocheltrucs uit een stapel kof fers de populairste artiest van de middag. Moeiteloos windt hij tientallen kinderen en hun ouders om zijn vinger. Kubus sen verdwijnen, water ver schijnt vanuit het niets in een beker en een ballon van een meter lang slikt hij in één keer door. Het wordt nog enger als de sjofel geklede Jarno plotse ling een joekel van een zaag te voorschijn haalt. Hij moet het helaas tijdelijk zonder assisten te stellen, omdat er een paar dagen voor het Houtkamp Fes tival iets misging tijdens de zaagact. „Ze ligt nu in het zie kenhuis in Leiden. Sturen jullie haar allemaal even een kaartje? Ze ligt in kamer 33 en 38." Intussen geven Harmoniekapel Werkmans Wilskracht, het Jeugdsymfonieorkest Rijnstreek en kinderkoor de Rijnzangertjes gedegen optredens vol bekende deuntjes, al trekken ze lang niet zoveel publiek als Jarno di Par no. Toch klatert er na elk stukje muziek een warm applaus door het Leiderdorpse park. De re gen van de laatste dagen heeft de grond in het park wel flink drassig gemaakt, waardoor het dringen is op de geasfalteerde paden die naar de verschillende optredens leiden. Zo is het druk voor de ingang van de legertent waar de poppenkastvoorstelling Muizenissen van het gezel schap (Apenstaartje te zien is. De naam zegt het al, een stel muizen in een huis speelt hier in de hoofdrol. Ook op de klei ne vrijmarkt, waar speelgoed, boeken, platen en tassen voor een prikkie te koop zijn, kun je over de hoofden lopen. Vlakbij die markt staat de blik vanger van het festival; de knal groene duikboot 'Amphinaut 1' van kapitein Kosto. Maximaal twaalf kinderen kunnen in dit spannende 'minitheater' klim men, in een levensecht decor vol apparatuur. Eenmaal bin nen vertelt de kapitein, voor zien van pet, pijp en reddings vest, een spannend verhaal over walvissen in de oceaan. Weer buiten krijgt iedereen zijn Diepzee Duik Diploma. Vaders en moeders mogen niet mee naar binnen, daar is de onder zeeër ook veel te klein voor. De kapitein geeft hun wel een klei ne waarschuwing: „Ouders, wilt u het luik niet opendoen als we duiken? Anders krijgen we wa ter binnen." In de spannende duikboot op het Leiderdorpse Houtkamp Festival vertelt kapitein Kosto zijn verhalen. Foto: Mark Lamers CDA neemt alsnog afscheid van Roest door Jeroen Bordewijk leiderdorp - Oud-wethouder Arie Roest blijft erbij dat bot sende ego's in het college hem de kop hebben gekost. „Door de afrekencultuur in het duale stelsel ben je tegenwoordig sterk afhankelijk van je collega- wethouders en dat is mij fataal geworden." De afgetreden wethouder fi nanciën zei dat zaterdag tijdens een CDA-bijeenkomst in het clubgebouw van volkstuinver eniging De Bloemhof, waar Roest vijf maanden na zijn ver trek alsnog 'in het zonnetje' werd gezet. Een afscheidsreceptie van de gemeente wilde hij niet, zo liet Roest direct na zijn aftreden weten. Dan kreeg je van die 'huichelachtige toespraken' van burgemeester Zonnevylle en wethouder Molkenboer, met wie Roest op het laatst stevig in de clinch lag. Daarom gaf zijn partij, het CDA, de man die een kwart eeuw in de Leiderdorpse politiek actief is geweest, alsnog een afscheid in stijl. Oud-raadslid Gert Hoogervorst roemde zijn partijgenoot als ie mand die altijd de juiste oplos sing vond, bijvoorbeeld als er moest worden bezuinigd. Carla Kemer, wethouder totdat in 1998 Roest die functie van haar overnam, noemde hem 'inte ger, bescheiden, vriendelijk, be naderbaar en deskundig', en 'iemand die altijd zichzelf is en hart voor de zaak heeft'. „Ik hoop dat je veel voor Leider dorp blijft betekenen." Over het huidige college zei Kemer, dat collegialiteit daarin een 'ande re' betekenis heeft gekregen. „Het is ieder voor zich in dat college." Roest ziet zichzelf niet als een 'politiek dier'. „Ik ben meer ge ïnteresseerd in de inhoud dan in het spel", zei hij in zijn toe spraak. Daarin memoreerde hij dat Kemer hem jaren geleden al waarschuwde voor PvdA-wet- houder Victor Molkenboer, die een hoofdrol speelde bij zijn politieke val. Niet de oplopende kosten van de verbouwing van de Touwbaanschool, maar het optreden van Molkenboer en burgemeester Zonnevylle in die kwestie is Roest naar eigen zeg gen fataal geworden. Roest x noemde die kostenoverschrij- ding zaterdag een 'kleinigheid'. „Ik heb fouten gemaakt, maar dat is niet de reden dat ik de laan uit. ben gestuurd. Het ging om ego's die elkaar niet mo gen." Bovendien hekelde Roest het nieuwe duale stelsel, waarin de bevoegdheden van college en raad scherper van elkaar zijn gescheiden en wethouders geen deel meer uitmaken van de raadsfracties van de eigen partij. Achterliggende «lachte is dat de gemeenteraad op die manier onafhankelijker het col lege van burgemeester en wet houders kan controleren. „Net als de gekozen burgemeester leidt zo'n verandering tot min der collegialiteit en een afre kencultuur die niet goed is. ze ker niet voor kleinere gemeen ten. Bijna elke week sneuvelt er wel ergens in Nederland een wethouder door dat nieuwe systeem." Voor zijn partijgenoten had Roest zaterdag het advies toch liever met de WD dan met de PvdA te gaan samenwerken in de toekomst. Hoewel hij naar eigen zeggen niet langer verbit terd of rancuneus is. „De tijd doet wat dat betreft zijn werk. Ik geniet van mijn vrije tijd."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9