LEIDE Zorgcentra Vlietlanden in het nauw Kindermidzomerfeest niet alleen voor kinderen leuk R E O I O Academiewijk eist aanpak verkeersoverlast R1 lstraf voor tigvallen lisjes interesse voor SP'ers Goedemorgen Wat een krant. in Vogelwijk Werkstraf na plunderen bankrekening bejaarde a' 111 maandag 30 AUGUSTUS 2004 fcag/ leiden - Tegen een ge man die in Leiden drie neisjes bestookte met jrafische sms-berichten, H de Haagse rechtbank 15 len gevangenisstraf waar- !S maanden voorwaarde- lëist. Bovendien wil het aar ministerie dat de !40 uur werkstraf opge- ijgt- dachte leerde de moeder drie meisjes kennen lij tijdelijk in een opvang- m van Stichting De Bin- ;zjSt zat omdat hij dakloos Ie man was gaan zwerven caidjn huwelijk op de klip- sp en hij zijn baan kwijt De moeder van de meis- j"j od hem een tijdje onder- m in. Maar dat bleek achter af ien niet zo'n goed idee. Be dachte viel de drie doch- ussen de 15 en 19 jaar m astig met sms-berichtjes m ieerden van seksueel ge- 1 i zwaar pornografisch. In 1.1 test schokkende sms'jes eef hij zijn seksuele fan- i met de dochters, enbaar ministerie rekent man zwaar aan dat hij in k leden ook al diverse ma- it de zedenpolitie in aan- is geweest. Zo werd hij in e ens gestraft wegens on- net een minderjarige. En aar geleden moest de 0 roorkomen wegens het an kinderporno. Voor die de man indertijd veroor- ot negen maanden voor- jj ilijke gevangenisstraf. dachte zelf beweerde dat jjt liddels zijn leven had ge- erHij zou nooit meer in de ke lan. De officier van justi- daar echter niet zo zeker ie De inkt van het vorige is nog niet droog of u nQweer in de fout", aldus cier, die wilde dat de ne- laanden voorwaardelijke dit keer wél werden op- Daamaast eiste hij 240 irkstraf en zes maanden lardelijke gevangenis- Ie rechtbank doet over eken uitspraak. 'We hebben zware tijden achter de rug' en r sloop nog iai lie voor oners Van ;endorpstraat Voordat de slopers- de woningen aan de n igendorpstraat defmi- let de grond gelijk ïw krijgen bewoners en )oi woners nog één keer i b igenheid om herinne- op te halen aan hun Op 18 september er in het Huis van aan de Flemingstraat *el inie gehouden. Ook is tentoonstelling over lar iderswijk. Mzen aan de Van Ho pstraat dateren uit de :er dertig. Vanwege de technische staat wor- Portaal-woningen in ivi 'esloopt. Vervolgens i oier nieuwbouw verrij- herinrichting van dit :d maakt deel uit van iaj enoemde wijkontwik- )lan Leiden Noord op ir 2010. lie voor bewoners en ee woners wordt op za- 18 september tussen it 18.00 uur gehouden Huis van Noord, op n lfR-terrein aan het ein de Musschenbroek- in in Groenoord. Daar loi lok de tentoonstelling l)en, die een beeld van deze arbeiders- va le tentoonstelling is na nog op zoek naar fo- i ander materiaal. (formatie daarover bij relle Goede, tel. 0800- ug Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! antwoordelijk voor verkeer, kij ken naar de verkeerscirculatie in de wijk. „Het streven is om de verkeersstromen zo te stu ren, dat bezoekers van de stad in deze wijk niets meer te zoe ken hebben." Daarnaast wordt strenger gecontroleerd op fout- parkeren. door Erna Straatsma leiden - De financiële positie van de Stichting Zorgcentra Vlietlanden is zo zwak dat ze een oude lening van 2,3 miljoen euro niet kan aflossen. De provincie schiet te hulp met een overbruggingsga rantie, die loopt tot januari 2005. „We hebben hele zware tijden achter de rug, met steeds nieuwe fi nanciële tegenvallers", zegt Tjeerd van Rij, lid van de raad van toezicht van Vlietlanden. De stichting bestaat uit drie zorgcentra in Leiden (Zuydtwijck) en Voorschoten (Foreschate en 't Hofflants Huys). De ergste problemen zijn inmiddels achter de rug, zegt Van Rij. „Voor ons was 2002 ons slecht ste jaar. In 2003 hebben we met heel veel moeite quitte gespeeld en in 2004 moeten we iets gunsti ger uitkomen. Maar ons vermogen is nog steeds negatief en dat betekent dat we zo'n lening niet kunnen aflossen. En dan is het rare dat je dan een nieuwe lening moet afsluiten tegen een ho gere rente, waardoor het er niet makkelijker op wordt." De aflossingsproblemen gaan over een lening die in 1973 verstrekt is, vermoedelijk voor de bouw van Zuydtwijk. Behalve de provincie stond ook de gemeente Leiden borg voor die investering, die in totaal 4,67 miljoen euro bedroeg. Vanwege de slechte financiële positie krijgt Vliet landen tijdelijk 'balanssteun' van het rijk, van twee ton per jaar. Vorig jaar werd dat bedrag voor het eerst uitgekeerd. In 2005 loopt de balans- steun af en moet Vlietlanden er weer bovenop zijn. „Dan moeten we dat negatieve vermogen kwijt zijn", zegt Van Rij. Eenvoudig zijn de opeenvolgende bezuinigings- opgaven niet, zegt Van Rij. „We hebben net een nieuwe toren bij Zuydtwijck gebouwd en daar door is de exploitatie nog meer onder druk ko men te staan." De nieuwbouw is bovendien nog maar ten dele in gebruik, en genereert nog nau welijks inkomsten. „Een groot deel staat nog leeg, vanwege allerlei vergunningprocedures die lang duren." Vlietlanden kampt daarnaast met een niet opti male bedbezetting. „De wachtlijsten zijn ver dampt. Je merkt dat het volkrijgen van de bedden soms stagneert en ook dat is niet ons voordeel." De drie zorgcentra moeten ook rekening houden met nieuwe bezuinigingen van het rijk. „We krij gen inmiddels geen vergoeding meer voor even tuele extra productie. Dat heeft minister Hoger- vorst dit jaar geschrapt. Alles bij elkaar genomen leidt het ertoe dat wij maatregelen moeten ne men als het schrappen van 'beddenopmaak- sters': dat werk moet het verplegend personeel er nu bij doen. En zelfs het stukje fruit bij de maal tijd heeft al een keer ter discussie gestaan. En dat is toch heel raar in zo'n welvarend land als Ne derland." door Rody van der Pols leiden - Welgeteld één buurtbe woner heeft zich gemeld. Pre cies om twee uur is de man aanwezig bij de speeltuin aan de Nachtegaallaan, de verza melplaats voor de SP'ers die za terdagmiddag de Leidse Vogel wijk intrekken. De Socialisti sche Partij heeft de buurtbewo ners opgeroepen te laten weten wat ze van hun wijk vinden. En daaraan geeft deze ene bewo ner van de Roodborststraat graag gehoor. „Loopt u maar eens mee, dan laat ik zien waar het om gaat", zegt hij tegen SP- fractieleider Paul Day. Verkeersoverlast, wijkpolitie en de opknapbeurt van het 'Bos van Bosman' hebben in deze buurt de belangstelling van de SP, heeft de partij vooraf laten weten. Maar ook voor een klacht over de vuilophaaldienst neemt Day alle tijd. Getweeën lopen de mannen naar de Roodborststraat Tegenover nummer 28 houdt de bewoner stil en gebaart naar de takjes en bladeren die midden op de weg liggen. „Dit gebeurt ons dus ie dere week. Bij het legen van de bakken voor groenafval valt de helft er naast. Terwijl we er toch genoeg voor betalen." Day knikt instemmend. Hij noteert de naam en het telefoonnum mer van de man. „Ik ga er werk van maken. Daama zal ik u contact met u opnemen." Terug bij de auto van Day blij ken zich geen andere bewoners gemeld te hebben. „Dit is geen buurt waar mensen met span doeken gaan lopen", conclu deert de SP'er, die al jaren 'de wijken intrekt'. Eens in de zes weken bezoekt de SP een ander deel van de stad. Ditmaal dus de Vogelwijk. Om te horen wat er speelt, legt Day uit. „Maar ook om de politiek dichter bij de mensen te brengen. Om te laten zien dat politici niet alleen ergens wat in een achteraf zaal tje roepen. Ze zien onze blauwe hesjes en denken: oh, de SP is in de wijk." Maar veel mensen zijn er deze zaterdagmiddag niet om de zes SP'ers aan het werk zien. De straten van de welgestelde Vo gelwijk zijn uitgestorven op de ze zomerdag. De kans om folders uit te delen bij het buurtfeest dat juist op dat moment gaande is, laten de SP'ers aan zich voorbij gaan. „We willen ons niet opdrin gen", zegt Day. „Soms gaan we wel eens op een winkelcentrum staan. Daar kunnen mensen dan uit zichzelf komen als ze vragen hebben. En alleen als er een hele concrete kwestie speelt, gaan we echt de huizen af." Een uurtje later zit het er al op. De SP-bestuursleden hebben bij alle huizen in de wijk een folder bezorgd. „Tenminste, waar ze niet zo'n sticker tegen ongeadresseerde post op brie venbus hebben." Met buurtbe woners is er verder niet meer gesproken. Volgens Day is dat geen punt. „Als er echt belang rijke dingen spelen, huren we een ruimte af voor een avond bijeenkomst. Daar komen altijd wel mensen op af. Deze buurt is goed georganiseerd. Hier ko men ze er wel uit." Poetcode Plaats Tblefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadre8 Bank-/gflrorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. BVP4 Stuur deze bon op in een ongef rank eerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) (blad gaat zorgvuldig om met persoong ■.ft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Marjolein Hendriks leiden - Geschminkte gezicht jes, een heuse kartbaan, een Belgische 'André Hazes' en een look-a-like van Frans Bauer. Dat zijn kort gezegd de ingredi ënten van het Kindermidzo- merfeest dat afgelopen zaterdag traditioneel op het Bevrijdings plein en het Vijf Meiplein in Leiden werd gehouden. Op het Bevrijdingsplein is het 's ochtends al behoorlijk druk. Bij de schiettent staat de familie Van der Reijden. De stoere Do minique staat met een geweer in de aanslag dat bijna net zo groot is als hij. Toch weet hij twee keer de piramide van op gestapelde busjes te raken, een hele prestatie. Hij wint daarmee een pistooltje, dat hij vrolijk op zijn zusje richt. „Eigenlijk wilde ik een mes", zegt hij, maar dat vond oma geen goed idee. „Daar is hij een beetje te klein voor." De Van der Reijdens gaan elk jaar naar het feest. Op het 5 meiplein is het al even ge zellig. Ich bin so schön, ich bin so toll, ich bin der Anton aus Ti- róóól, schalt uit de luidsprekers bij de kinderkartbaan. Elke vier minuten manoeuvreren vier heldhaftige kinderen tussen de zes en tien jaar zich tussen de afbakening van hekjes en pion netjes door. Winnen of verlie zen is er echter niet bij. De kin deren mogen elkaar niet inha len, uit veiligheidsoverwegin gen. Het Kindermidzomerfeest is niet alleen voor kinderen leuk. Liefhebbers van het levenslied komen deze dag ook aan hun trekken. Daartoe heeft de orga nisatie twee finalisten van het Leidse Festival van het Levens lied aangetrokken. Halverwege de middag treedt Kevin Kenzo op, de Belgische 'kloon' André Hazes. Kevin heeft net als de echte Hazes een zwart pak aan met bijpassende hoed. Alleen lijkt hij door zijn zonnebril net iets meer op een Blues Brother dan op de Am- Kevin Kenzo, de Belgische 'kloon' André Hazes, vermaakt het publiek tijdens het Kindermidzomerfeest op het 5 Mei- en Bevrijdingsplein. Foto: Henk Bouwman sterdamse volkszanger. Liek de Jong (27) heeft de echte André Hazes vier keer zien optreden. Hij vindt Kevin niet echt lijken. .André Hazes heeft een zwaar dere stem." De twintigjarige Pauline Gijsman vindt de gelij kenis redelijk. „Hij doet het goed, maar je merkt wel dat het niet de echte is. Je mist het biertje!" Na Hazes beklimt look-a-like van Frans Bauer de bühne. En het moet gezegd: hij lijkt echt op Bauer. Ook Pauline, die naar bijna elk concert van de 'ge woonste man van Nederland' is geweest, vindt dat deze Jurgen Jonkers op hem lijkt. „Zijn ge zicht, zijn haar, de bewegingen. Het klopt allemaal." En Pauline kan het weten. In haar porte monnee zitten drie fotootjes van haar met Frans. Ze is zelfs een keer bij hem thuis geweest. Pauline zingt alles mee. Uitein delijk plaatst ze toch een kleine kritische noot: „Frans Bauer heeft een lichtere stem." Tja, dat is niet geheel verwonderlijk. De huizen aan de Van Hogendorpstraat worden vanwege de slechte technische staat in 2005 gesloopt. Foto: Hielco Kuipers den haag/leiden - Twee vrouwen uit Zoeterwou- de (54) en Heemskerk (52) zijn door de Haagse rechtbank schuldig bevonden aan het plunderen van de bankrekening van een hoogbejaarde Leid se vrouw. De rechtbank veroordeelde de vrou wen tot een werkstraf van 240 uur en een half jaar voorwaardelijke celstraf. Beide vrouwen moeten bovendien de staat ruim 57.000 euro betalen: dat is het bedrag dat ze van de oude vrouw hebben gestolen. Het tweetal ver zorgde de bejaarde, zelfstandig wonende vrouw zonder kinderen de laatste vijftien maanden van haar leven. De vrouw uit Heemskerk was een nichtje en de Zoeterwoudse had een tante in de zelfde straat wonen als de bejaarde vrouw. Omdat het nichtje de zorg voor haar bejaarde tante niet aankon, sprong de Zoeterwoudse bij. De vrouwen kregen de beschikking over de pin pas van de bejaarde om aankopen voor haar te doen. Vanaf dat moment zijn met de pinpas we kelijks bedragen van 500 euro opgenomen en grote aankopen als een hifi-installatie en een koelkast gedaan. De opgelegde straffen zijn gelijk aan de eisen van de officier van justitie. ^Ja Ja, Ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar lk als vaste abonnee makkelijk (en I snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 De betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) i Naam:____21ÜeLY 1 Adres: door Rody van der Pols leiden - Bewoners van de Pie- ters- en Academiewijk willen dat de gemeente maatregelen neemt tegen de verkeersover last in hun wijk. In een brief aan wethouder Hillebrandt en Hessing klagen zij dat er te hard, in de verkeerde richting, met een te korte bocht en over de stoep wordt gereden. Zij wij ten de problemen vooral aan Binnenste Beter, de grootscha lige herinrichting van deze wijk. In het kader van Binnenste Be ter zijn onder meer de stoepen uit de wijk verdwenen. De trot toirs en de autoweg liggen nu op hetzelfde niveau. „Een fraai gezicht", erkent Mireille Hilde brandt, voorzitter van de Ver eniging voor Pieters- en Acade miewijk en Levendaal-West. „Maar het leidt wel tot allerlei vervelende en soms gevaarlijke situaties." Zo wordt er regelmatig op de stoep geparkeerd bij het laden en lossen. „Pal voor de voor deur van bewoners. Die men sen kunnen vervolgens hun huis niet meer in of uit. Er zijn verschillende foto's gemaakt van dit soort onaanvaardbare situaties", aldus Hildebrandt Ook heeft de herinrichting er toe geleid dat er te hard, in de verkeerde richting en met een te korte bocht wordt gereden, aldus de wijkvereniging. Met name op de Lange Brug doen zich vaak gevaarlijk situaties voor. Deze straat wordt volgens de vereniging 'door niet-be- stemmingsverkeer als by-pass wordt gebruikt van de Bree- straat'. En er is veel overlast van het vrachtverkeer van en naar de Pieterskerk. De bewoners willen dat de ge meente op korte termijn actie onderneemt. Zij pleiten onder meer voor het plaatsen van paaltjes, zodat auto's niet zo makkelijk meer op het voetgan- gersdeel van de straat komen. Ook willen zij dat de gemeente iets verandert aan de verkeers circulatie. Die is nu 'volstrekt onlogisch', waardoor 'fout ge drag uitgelokt wordt'. Daar naast moet de politie strenger toezien op naleving van de re gels. Nadat de b.ewoners in april al om aandacht hadden gevraagd voor hun problemen, is er nog niets ondernomen, zegt voor zitter Hildebrandt. Een gepland onderhoud met wethouders Hillebrandt en Hessing vorige week werd afgeblazen. In reac tie daarop schrijven de bewo ners dat zij zich 'aan het lijntje gehouden' voelen. „We zijn bang dat het eindeloos vooruit geschoven wordt, terwijl er wel een serieus probleem ligt", zegt de voorzitter van de wijkvereni- ging- In een reactie laat wethouder Hillebrandt weten dat de af spraak afgeblazen moest wor den vanwege 'agenda-techni sche redenen'. Een nieuw on derhoud wordt gepland. Het plaatsen van paaltjes hoort tot de mogelijkheden, zegt de wet houder. „Maar alleen uiterst se lectief en alleen als het echt no dig is." Ook wil Hillebrandt sa men met collega Hessing, ver-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7