alert op pc-fraucU ECONOMIE Meegluren in de tank van Schumacher FlH<lIlClCI; Thuiswonende student is altijd uniek Fortis-bank schrapt de baliemedewerkers Oliegigant Shell bestudeert brandstof tijdens de Formule-1 races Run op computerwinkels Menselijk kapitaal Miljoenenclaim van IC Farben frankfort - Het Duitse IG Far ben, dat afgelopen november failliet ging, eist miljoenen eu ro's van de participatiemaat schappij WCM. Het failliete concern claimt circa 17 miljoen euro van de investeerders, om dat die afspraken over de aan koop van vastgoed van IG Far ben niet zouden zijn nageko men. WCM ontkent. IG Farben was de opvolger van het roem ruchte chemieconcern uit de naziperiode, dat in de Tweede Wereldoorlog onder meer het in concentratiekampen ge bruikte gifgas Zyklon B produ ceerde. Na de oorlog hield de rechtsopvolger zich voorname lijk bezig met onroerend goed. Chineien willen bij Sky Team parijs - De grootste Chinese luchtvaartmaatschappij, China Southern Airlines, wil toetreden tot de Sky Team-alliantie. Daar toe is dit weekeinde een ver drag over exclusieve onderhan delingen ondertekend. Sky Team is een luchtvaartalliantie waarin Air France een belang rijke rol speelt. Air France, het nieuwe moederbedrijf van KLM, werkt momenteel al sa men met China Southern Airli nes. Met de nieuwe overeen komst bindt Sky Team de strijd aan met Star Alliance, een an der groot samenwerkingsver band in de luchtvaart. Star Al liance heeft de Duitse maat schappij Lufthansa binnen de gelederen. Lufthansa is markt leider in het luchtvaartverkeer tussen Europa en China. Eenvijfde meer winst voor Wavin zwolle - Wavin, een aanbieder van kunststof leidingsystemen, heeft het afgelopen halljaar 22 procent meer winst geboekt. De nettowinst steeg tot 19,3 mil joen euro, tegen 15,8 miljoen in de eerste helft van 2003. De omzet van het bedrijf uit Zwolle nam met 9 procent toe tot ruim 500 miljoen euro, meldde Wa vin gisteren. Het grootste deel van de omzetgroei was te dan ken aan overnames, waaronder een belangrijke in Tsjechië. Daarnaast profiteerde het be drijf van de milde winter, die de verkopen op gang hield. Voor de tweede helft van 2004 ver wacht Wavin een „geringe ver betering" van de resultaten. Wavin is naar eigen zeggen de grootste aanbieder van kunst stof leidingsystemen in Europa. Het bedrijf maakt onder meer toepassingen voor rioleringen en voor de industrie. Wavin is actief in 26 Europese landen; daarbuiten verkoopt het bedrijf producten via agenten, licentie houders en distributeurs. Nieuwe concessie wadden-reders den haag - De rederijen Doek- sen en Wagenborg mogen zeker tot 2023 de veerdiensten van het vaste land naar de wadden eilanden blijven uitvoeren. Mi nister Peijs van verkeer en wa terstaat is van plan de rederijen een nieuwe concessie te geven. Dat meldde een woordvoerster van haar ministerie zaterdag. De onderhandelingen tussen ministerie en rederijen zijn nog niet helemaal afgerond, maar de verwachting is dat er bin nenkort kan worden getekend. Enig punt van overleg is nog in hoeverre het rijk verantwoorde lijk blijft voor het openhouden van de vaargeulen. Jaguar schroeft productie terug londen - De producent van luxe auto's Jaguar heeft beslo ten om dit jaar 15.000 minder wagens te maken. Jaguar zet een rem op de productie omdat het problemen heeft met de verkoop in de Verenigde Staten. De verkopers daar zitten met grote voorraden, die ze eerst moeten wegwerken. Dat meld de The Financial Times zater dag. De VS zijn de belangrijkste afzetmarkt van Jaguar, dat on derdeel uitmaakt van het auto concern Ford Motor. Het per soneel van Jaguar gaat voorlo pig minder werken. Van ontsla gen is vooralsnog geen sprake. InBev 's werelds grootste brouwer brussel - De Belgische bier brouwer Interbrew heeft de overname van het Braziliaanse AmBev zo goed als rond. Ze heeft de nieuwe onderneming InBev gedoopt. Voor het afron den van de fusie was een bij zondere aandeelhoudersverga' dering uitgeschreven. De aan deelhouders hebben ook inge stemd met de nieuwe naam. In Bev is met een capaciteit van 190 miljoen hectoliter de groot ste bierbrouwer van de wereld en marktleider in Latijns-Ame- rika. In Nederland opereert het bedrijf onder meer met de merknamen Dommelsch, Oranjeboom en Hertog Jan. Wereldwijd zijn Stella Artois, Hoegaarden en Leffe de be kendste bieren. maandag 30 AUGUSTUS 2O0 Oliegigant Shell wil precies we ten wat er allemaal gebeurt in de tank van de Formule i-Ferrari van Michael Schumacher. De grootste brandstofverkoper van Nederland bestudeert de reactie van benzine onder de meest ex treme omstandigheden. „Na tuurlijk werkt dat door in de con sumentenproducten, ook in ons nieuwe dieselproject" zegt een betrokken chemicus van Shell. door James McConigal spa/francorchamps - WOEM WOEM WOEM VRAAAPPÜ Bij na zit Formule 1-coureur Mi chael Schumacher op schoot, zo lijkt het in de tent die Ferrari en Shell afgelopen weekeinde hebben opgetrokken vlak naast de scherpste haarspeldbocht van het circuit van Spa/Francorchamps. „Kijk, dat bedoel ik nu", zegt chemicus Gerard Fiolet. „Shell begeleidt het hele seizoen het Ferrari- team in de Formule 1 met een mobiel laboratorium. Daar le ren we zo verschrikkelijk veel van over hoe olieproducten zich gedragen in machines die letterlijk in drie dagen worden afgebeuld. Wij zitten er echt bo venop." Duidelijk is dat de om standigheden extreem zijn voor zowel auto, chauffeur als toe schouwer. Enkele meters voor het met damast gedekte tafeltje, remt Schumacher, op het zeer natte asfalt, in enkele tientallen meters met dreunende uitlaat terug van meer dan 320 kilome ter per uur tot ongeveer 60 km. Hij trekt in amper drie secon den zijn bolide de meer dan haakse hoek om en geeft al schakelend plankgas, op weg naar een snelheid van 200 km en meer. Een pit stop van Michael Schumacher, gistermiddag in Franchorchamps. De mecaniciens zorgen dat de Duitse coureur razendsnel weer weg kan. Intussen gluren de technici met hun computers in het hart van de motor om uit te vissen wat de brandstof met de bolide doet. Foto: Reuters De verstrekte oordoppen blij ken inadequaat voor het straal jagerachtige geweld, de moot gegrilde zwaardvis dribbelt van zijn bedje van wilde spinazie, de glazen op tafel rinkelen en de zeer Britse Mike Copson die namens Shell het hele seizoen Shell verleidt automobilist met super-diesel Shell, in Nederland marktleider in autobrandstoffen, brengt diesel V-Power op de markt, een extra kwaliteit brandstof voor dieselauto's. Omdat de markt voor zuinige, maar toch snelle dieselauto's voor particulieren explosiefis gestegen denkt Shell dat er ruimte is voor een supoerbrandstof., Die is wel wat duur der, zo'n zeven cent per liter, maar heeft extra eigenschappen. Volgens Shell hogere prestaties (hetzij pittiger, hetzij zuiniger, afhankelijk van de rijstijl) en het levert een schonere motor op. Bovendien produceert de nieuwe dieselvariant volgens Shell minder schadelijke stoffen (vooral zwavel) in de uitlaatgassen. Om te voorkomen dat het aantal slangen aan de pomp te groot wordt, gaat met de komst van diesel V-Power de benzinesoort SuperPlus-98 eruit. leiding geeft aan het reizende brandstoflaboratorium bij de Ferrari-ploeg, staakt noodge dwongen even zijn welluidende toelichting. Na de boekhoudschandalen van afgelopen jaar is de Brits- Nederlandse multinational in de energiebranche wat beducht voor verwijten geld van aan deelhouders over de balk te gooien, bijvoorbeeld in de race- rij van de Formule 1. Deze tak van gemotoriseerde sport wordt door sceptische waarne mers wel omschreven als de duurste manier om van A naar A te geraken. Dat kan Copson wel uitleggen. „In principe gaat een motor in een F 1-auto maar 800 kilome ter of drie dagen mee. Trainen op vrijdag en zaterdag, een middag racen op zondag en op maandag gereduceerd tot afval, al halen wij in het lab zo'n ding helemaal uit elkaar om te kijken wat er binnenin is gebeurd." Een gewone automotor krijgt het al benauwd als het toerental de 5000 per minuut over schrijdt. In een F 1-motor gaat het om ruim 19.000 omwente lingen van de krukas per mi nuut, waar de cilinders, klep pen of injectoren (bij diesel) mee zijn verbonden. Fiolet lacht warm bij de kans te be oordelen hoe zijn smeerolie en brandstof na zo'n middagje het hebben gehouden. „Natuurlijk kost het geld. Maar elke vorm van reclame kost geld. En Shell peurt hier wel een geweldige hoeveelheid re search uit over gedrag van olie en benzine in auto's." Wat Fio let maar wil zeggen, is dat niet alle benzine gelijk is: er zijn kwaliteitsverschillen mogelijk en het technologisch onderzoek schrijdt voort. „Daarom wil Shell ook zo graag verder op de markt voor auto brandstoffen. Natuurlijk zal er altijd een hele grote groep con- Bonden steunen opheffen van overbodig geworden functie den haag/gpd - Om klanten be ter te helpen, schrapt Fortis Bank in Nederland de functie van baliemedewerker. De bank gaat 400 van de huidige 600 ba liemedewerkers omscholen tot 'gastheer of -vrouw'. Die moet de klant in het filiaal beter be geleiden en uitgebreider advies geven. De overige 200 balieme dewerkers verliezen het komen de anderhalf jaar hun baan. „Daarmee is niet gezegd dat er ook 200 mensen op straat ko men te staan", zegt een woord voerder van de bank. „Tot 1 ja nuari 2006 zullen wij proberen om zoveel mogelijk werkne mers uit deze groep binnen het concern aan een nieuwe func tie te helpen." Dat er ontslagen vallen, kan hij niet ontkennen. „We hebben al een sociaal plan klaarliggen dat zowel door de ondernemingsraad als de bon den is goedgekeurd." Wat de operatie uiteindelijk oplevert aan kostenbesparing wil de bank niet zeggen. Fortis wil met het schrappen van de klassieke baliemedewer ker inspelen op veranderd ge drag bij klanten. Eerder gingen andere banken, zoals ABN Am- ro, Rabobank en ING Postbank de Belgisch-Nederlandse com binatie al voor. „Veel klanten doen de traditionele handelin gen via internet en halen geld op bij een pinautomaat", zegt de woordvoerder van Fortis. „Klanten bezoeken steeds vaker uitsluitend een kantoor als ze geïnteresseerd zijn in bijvoor beeld een persoonlijke lening of een hypotheek. In hun nieuwe rol moet de huidige baliemede werker straks meer optreden als een gastheer of -vrouw, die de klant aan een bureau verder helpt." Hoe zit het met mensen die het niet veilig vinden om buiten bij een pinautomaat geld op te halen en dat liever binnen aan een balie doen? „Die kunnen naar binnen ko men en dan zullen we ze daarin begeleiden; niemand hoeft bui ten, alleen, te pinnen." De bonden hebben geen pro blemen met de voorgenomen operatie. Zij menen ook dat de functie van baliemedewerker overbodig aan het worden is. Fortis meldde vorige week een verdriedubbeling van de winst over de helft van 2004 tot 2,1 miljard euro. „Mijn zoon Gijs studeert aan de hts en woont bij mij thuis. Hoeveel kostgeld moet hij mij betalen?" vraagt alleenstaan de moeder Antoinette van Walsum. Ze zal de enige niet zijn met die vraag, zo bij de start van het nieuwe studiejaar. „Onze si tuatie wijkt wel wat af van andere gezin nen, want Gijs heeft ook nog een wezen pensioen en een erfenis." In feite is elke situatie uniek en zul je voor elke situatie inkomsten en uitgaven moeten inventari seren én verdelen. Als een student bij zijn ouders woont, kan de financiële situatie gecompliceerd zijn. Ouders dragen namelijk - vaak zon der dat ze het zich realiseren - bij in het onderhoud van hun kind. Niet alleen in geld, maar ook in natura. Door bood schappen te doen, de was te draaien, het huis te verwarmen, etcetera. Voor Gijs, een thuiswonende student in het hoger onderwijs, verzekerd via het ziekenfonds, ligt het maandbudget van de Informatie Beheer Groep op 510 euro per maand. Gijs krijgt van de IB-Groep 155 euro per maand (prestatiebeurs en aanvullende beurs). De IB-Groep heeft de bijdrage van zijn moeder berekend op honderd euro, per maand. De vader -van-GijsTs~óverïeden; in zijn geval heeft dit tot gevolg dat Gijs gedurende zijn studententijd over een we zenpensioen van 95 euro per maand kan beschikken. Zijn vader heeft hem een erfenis van 25.000 euro nagelaten. De uitgaven zullen in de praktijk lang niet altijd over eenkomen met de formele budgetten van de IB-Groep. Elke student heeft immers z'n eigen uitgavenpatroon. Gijs en Antoinette maken een inventarisatie van alle kosten. De persoonlijke uit gaven zal Gijs zoveel moge lijk zelf doen. De uitgaven die door Antoinette gedaan worden, markeren ze met een Voor wonen besluiten ze alleen energie en heffingen te reke nen. (Het is ook mogelijk om een deel van de huur te berekenen.). Gijs betaalt zelf zijn mobiele telefoon, maar Antoi nette maakt via de vaste telefoon ook kosten voor hem. Gijs mag voortaan in de auto van zijn moeder rijden. Daar re kenen ze 90 euro per maand voor. De totale kosten komen op 620 euro per maand. Dat is hoger dan het maand budget van de IB-Groep. Dat komt voor al door de hoge post vervoer. Op papier komen de inkomsten van Gijs (baantje, IB-Groep, wezenpensioen, bij drage Antoinette) op 530 euro per maand. Om alle uitgaven (620 euro) te EIGEN BEURS Brenda van Dam kunnen bekostigen, is dus nog 90 euro per maand no dig. Gijs kan zijn erfenis aan spreken of geld lenen bij de IB-Groep. Antoinette heeft maandelijks zo'n 275 euro aan kosten voor Gijs. De ou derlijke bijdrage volgens de IB-Groep is vastgesteld op honderd euro per maand. Gijs betaalt zijn moeder voortaan iedere maand nog 175 euro. De situatie van Gijs mag dan wat uitzonderlijk zijn, omdat hij een wezenpensioen en een erfenis heeft, de syste matiek van afspraken maken en kostgeld berekenen is in principe altijd dezelfde. Een begroting per maand Iaat zien hoe hoog de uitga ven zijn en wie ze voor zijn rekening neemt. Dan wordt vanzelf duidelijk hoe veel kostgeld er betaald moet worden. Of dat er juist nog geld aan de student moet worden overgemaakt. Het enige waar Gijs nog rekening mee moet houden, zijn de eigen inkomsten. Studenten mogen jaarlijks zo'n 10.000 euro netto aan eigen inkomsten hebben, zonder dat de studiefinanciering in ge vaar komt. Voor Gijs tellen de verdien sten uit zijn baantje, maar ook het we zenpensioen. De erfenis zelf telt niet mee, maar de rente die hij daarover ont vangt weer wél. Gelukkig komt hij in to taal nog niet in de buurt van 10.000 eu- Meer informatie: Boekje GeldWijzer Studenten van het NIBUD: www.nibud.nl www.ib-groep.nl Uitgaven Gijs, hbo, thuiswonend, ziekenfondsverzekerd, in euro's wonen 20 telefoon 25 10 euro) verzekeringen 30 studiekosten 180 abonnementen 20 vervoer 90 kleding 50 inventaris 10 extra ziektekosten 10 voeding 120 overige boodschappen 15 zakgeld diversen 50 TOTAAL 620 EURO uitgaven gedaan door moeder Antoinette sumenten zijn die kiest voor het goedkoopste alternatief. Presta ties interesseren hen niet zo veel: als het maar rijdt en goed koop is. Maar juist in het sterk gegroeide duurdere en vlot rij dende dieselsegment is volgens ons een nieuwe markt ont staan", zegt verkoopdirecteur Frans Everts. „Daar was tot nu toe geen keus: diesel is diesel, meer niet. Maar wie een gti- achtig sportief autootje heeft, of juist een snelle grote reisauto, wil iets te kiezen hebben. Daar zit wat in. Dieselauto's waren vroeger zuinig maar traag, hadden altijd een roet- pluim uit de uitlaat en bij een koude start 's ochtends, vroeg de rest van de straat zich af waarom de buurman toch altijd spijkers leek te tanken. Fiolet: „Schonere diesel haakt ook aan bij de discussie uitlaatgassen schoner te maken, vooral als het gaat om roetdeeltjes. Deze brandstof helpt daarbij." Drie modellen scheepsmotoren Honda gevaarlijk ridderkerk/ANP - Fabrikant van buitenboordmotoren Honda heeft zaterdag in enkele dagbla den bezitters van drie modellen motoren gewaarschuwd de ma chines na te laten kijken. Door een productiefout kan het vliegwiel breken waardoor wa tersporters ernstig gewond kunnen raken. Het gaat om de modellen BF6B, BF8A en BF8B met bepaalde serienummers. Honda adviseert bezitters de desbetreffende motoren met onmiddellijke ingang niet meer te gebruiken. De dealers ver vangen de vliegwielen gratis voor een verbeterd exemplaar. den haag/gpd - Computerverko- pers werken royaal mee aan fraude met aankoopbonnen voor pc's. Bij een rondgang bleken veel zelfstandige winkeliers de aankoopdatum op de bon zon der problemen een paar dagen te vervroegen om de koper toch zijn belastingvoordeel te bezor gen. Vrijdagmiddag liet het kabinet na afloop van de wekelijkse mi nisterraad weten dat de pc-pri- véregeling op die dag om 17.00 uur met onmiddellijke ingang werd afgeschaft. De regeling hield in dat werknemers een •computer kochten en dat de baas het aankoopbedrag verre kende met het brutoloon. Af hankelijk van het inkomen kochten de werknemers hun pc daardoor met een korting tot 52 procent, in de hoogste belas tingschijf. Het ministerie van financiën liet gisteren desgevraagd weten scherp te zullen optreden tegen fraude. Belastinginspecteurs krijgen de opdracht extra alert te zijn bij de controle van de belastingaangifte over dit jaar. Alle bonnetjes van werknemers die vlak voor vrijdag Tl augus tus 17 uur nog snel een compu ter hebben gekocht zullen te gen het licht worden gehouden, zegt de woordvoerder. Want er zijn vrijdag nog mas sa's computers 'verkocht'. Mid denstanders bleken zaterdag massaal bereid te zijn de fac tuur te antidateren, zodéf klant nog stiekem deel kaï men aan de regeling. Alle standige winkeliers die wi n gebeld vervalsen met plezi f factuur. „Pc-privé? Ja hoo je niet te lang wacht, kaï 'J nog wel. Als ie maar gekoi vóór vrijdagmiddag vijf uu 11 zetten de rekening gewooi01 paar dagen terug." De m® verkopers melden opgewel het dnik is, en dat ze veel gen krijgen van klanten dii rekening met valse datum len inleveren bij hun wen ver. „Ik heb hier al een stapel bestellingen liggen." Alleen de filialen van de winkelketens weigeren hui dewerking. Afgelopen weekeinde verder verhalen op dat h schaffen van de regeling tijdig was uitgelekt via ai1! naren van het ministerie, e dat sommige computer;n voor vijf uur nog heel veel ten kregen. „Maar dat er o departement gelekt is, goed als uitgesloten," aid woordvoerder van mii Zalm (financiën). „Het b|! is pas gevallen staande d nisterraad. De eerste buitiu ministers die het hoorder ren de journalisten die hec afloop van de vergaderir vingen. Dat was rond vie dus als er is doorgegeven nog snel computers mo worden gekocht, dan door reporters gebeurd." ECONOMIE WIJZER Toen het kabinet voor het zo merreces weer eens enige hon derden miljoenen euro's bij el kaar moest sprokkelen om het begrotingstekort binnen de in het Stabiliteitspact genoemde grens van 3 procent te houden, deed minister Zalm van finan ciën het voorstel het college geld te verhogen tot bijna 1.700 euro, in twee gelijke stappen van honderd euro. Minister Van der Hoeven van onderwijs werd in haar strijd tegen dit plan van onze schat kistbewaarder gesteund door D66, hetgeen resulteerde in een afzwakking tot een eenmalige verhoging met honderd euro volgend jaar. Niettemin zal de hoogte van het collegegeld op de politieke agenda blijven, zeker nu staats secretaris Rutte van onderwijs een nieuw leenstelsel voor stu denten heeft aangekondigd. Dat laatste lijkt mij een heel goede ont wikkeling. Studen ten investeren met een universitaire opleiding in zich zelf en daar mogen zij best iets meer voor over hebben. Daarom is er prin cipieel geen be zwaar tegen een verdere verhoging van het collegegeld. Wat Zalm echter wel kan worden aangerekend, is dat hij deze verhoging weer puur vanuit het bezuinigings perspectief heeft voorgesteld. Hij wilde deze extra middelen niet aanwenden om te investe ren in de kwaliteit van het ho ger onderwijs, dat de afgelopen decennia steeds de sluitpost van de begroting is geweest. Dat dit kabinet de kenniseco nomie als een van de speer punten van zijn hervormings beleid ziet, leek hem niet te de ren. De lezers van deze krant weten dat ik mij nooit gekeerd heb te gen een substantiële verhoging van het collegegeld. Ik vind echter wel dat deze extra in komsten moeten worden ge bruikt om onze universiteiten en hogescholen eindelijk eens wat meer financiële lucht te ge ven. Daarom zou ik willen plei ten voor de oprichting van een human capital'-fonds, een fonds dat investeert in mense lijk kapitaal. In zo'n fonds zouden additio nele inkomsten door de verho ging van collegegelden, maar ook uit het Innovatieplatform, moeten worden geoormerkt. Velen in dit land (vooral WD- 'ers) pleiten er voor de wegen belasting in een infrastruc fonds onder te brengen, ei te wenden voor de verbete van wegen. Analoog daara zou men ook kunnen denl aan een fonds voor de verl ring van de menselijke infi structuur. Een deel van de gelden uit fonds zou dan rechtstreek naar de universiteiten kun gaan voor de versterking v het fundamenteel en toegf onderzoek. De rest zou do Nederlandse Organisatie Wetenschappelijk Onderz (NWO) kunnen worden ve deeld op grond van object criteria. Daarbij kan bijvoorbeeld financiering door het bedr A leven een extra criterium z Het bedrijfsleven zou dan deverantwoordelijk worde voor het selecteren van ho waardige onderzoeksproje Critici merken dit soort discu meestal op da 1 drijven alleen i geïnteresseerd in projecten dj recte baten vo henzelf hebbei zullen ongetwi - bedrijven zijn zo denken en i] reren. it Ik denk evemv dat onze topoi nemers goed I Sylvester Eijffinger fen dat wij het i hoogleraar economie in Nederland - Universiteit van Tilburg gevolg van de I nemende com rentie uit lagel nenlanden - steeds meer i ten hebben van hoogwaar i producten en diensten. M z ter Brinkhorst van econon p sche zaken heeft reeds eei d aanzet gegeven om de arb l markt veel flexibeler te ma Met als doel de productivi g en economische groei in o ii land structureel te verhogu Daarin zou ook heel goed 'human capital'-fonds pase teneinde de samenwerkin p sen bedrijven en universit a structureel te verbeteren, i kan Brinkhorst ook metee v vele afzonderlijke subsidit ten voor het bedrijfsleven it ter, etc.) afschaffen en de 1 voor bestemde middelen 1F onderbrengen. Dat zou nu echt eens een ii puls voor de kennisecono in Nederland betekenen. I e mee zou het kabinet laten dat het niet alleen structui hervormingen omwille va: li bezuinigen doorvoert, ma i het ook werkt aan de Nedi n landse concurrentiekracht ij lange termijn in een werel I economie die steeds innig i vervlochten raakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6